DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. T 12e Jaargang: Zaterdag 4 Augustus 1894. No. 3401 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Een paar dagen uit trappen. STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat X-X, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en conrantiaii. Directeur-Uitgever J. C. FEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce.Partje 3lbie Faubourg Montmartr* Bet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Een vreeselijlc Duel. Haarlemmer Halletjes CCIX. Binnen- en Bui- tenlandsche berichten. Varia. Advertentien enz. IV. {Slot.) Wat het landschap in die streken iets bijzonders geeft, is het ontbreken van vrater. Er is bosch genoeg maar water te weinig. Het bouwland is dan ook (dienten gevolge?) luttel. Wel tracht men op alle mogelijke manieren den grond voor wei- of bouwland geschikt te maken, maar de hei laat zich niet zoo gauw ver anderen en daardoor behoort tot het welslagen van deze proefnemingen geld en geduld, twee artikelen waarvan naar we ons hebben laten vertellen, de Geldersche boer juist niet al te best voorzien is. Bovendien sukkelt daar evenals in andere streken de boer aan de tra ditie. Nieuwigheden zijn hem uit den booze: zooals zijn vader deed, was bet wel gedaan en menigeen, die door een gesprek overtuigd scheen van de dwalingen zijns weegs, gaat als het er den volgenden dag op aan komt het geleerde in practijk te bren gen, toch maar weer liever het oude, platgetreden paadje op. Wij waren in de gelegenheid een van de mooiste boerderijen in den omtrek te bezien, „het Gazel" ge naamd, een kwartiertje rijdens van Lochem gelegen, 't Regende dat bet goot en tenzij we als pap hadden willen terugkeeren, was er geen mo gelijkheid, de plaats zelf eens door te loopen. Een kijkje op wei- en bouw land schoot er dus bij in, maar de stallen konden we toch zien. Het vee van het Gazel was zeer mooi, stevig, goed gebouwd en zwaar waarlijk niet onderdoende voor de koeien van de hollandsche klei. Toch kregen de dieren niets dan wat er op de wei groeit en 's winters eigen- gewonnen hooi met een enkelen lijn koek er bij. Er was op de plaats een flinke steenen, in den grond gemet- selden kelder tot het inkuilen van voer. De melk van deze beesten smaakte dan ook heerlijk. Hun stal was ruim, luchtig en practisch ingericht. Wij Noord-Hollanders, die anders toch wel in de gelegenheid zijn flinke boerderijen te zien, waren met deze zeer ingenomen. Alles zag er keurig onderhouden uit. We trapten dien dag in een stort bui, waar de regens van vorige dagen nog maar kinderspel bij waren. Langs den grintweg die vol plassen lag. spatte het vuil, dat het achterwiel opwierp, tot aan mijn knieën. De coquetterie om zonder spatschermen te rijden, kreeg hare welverdiende straf. Vrijdagmorgen vertrokken we nit Barehem, met het plan naar Lochem te rijden, daar op den trein te gaan tot Amersfoort en vandaar nog te trappen tot Bussnm. Helaas, het mocht niet zoo zijn. Nauwelijks waren we Barehem uit, of de achterband van mijn reismakker liep leeg werd opgepompt en liep na enkele minuten weer leeg. Tot aan het station te Lochem hebben we den band zesmaal moeten oppompen. Klaarblijkelijk was een lekje in gekomen, in elk geval was het met zulk een band Diet mo gelijk nog een paar uur te rijden. Het geval dat we er over mochten gedacht hebben om toch nog maar zoo goed mogelijk het onheil te ver helpen en toch te rijden, werd door een tweede malheur onmogelijk ge maakt. Bij een bocht in den weg vlak bij het station te Lochem sprong mijn ketting van het kettingwiel af, raakte bekneld en brak. Zoo waren onze beide paarden vleu gellam. We stapten dus maar in den trein en reden naar buis, wel wat katterig over het geval, dat inplaats van onze eigen wielen, spoorwegwie- len ons per slot naar buis moesten rollen, maar tevreden over den klei nen uitstap, die ons wat frisscbe bui tenlucht bezorgd en onze genegenheid voor het edele rijwiel vermeerderd had. Haarlem3 Augustus 1894. Haarlem—Zandvoort- Door de architecten, de heeren D. E. L. van den Arend en J. A. G. van der Steur wordt aan den Raad onzer gemeente concessie aangevraagd voor het maken eener tram door electri- citeit bewogen om Haarlem met Zand voort te verbinden. De bedoeling is om de lijn te leggen van de Dreef of het Plein af langs de Leidsche Vaart tot dicht bij den Zandvoort scben weg, en vervolgens evenwijdig met dien weg naar het zuidelijk deel van Zandvoort. De noodige medewer king is reeds verkregen van de eigena ren der gronden, over welke de lijn zou loopen. De concessionarissen achten deze verbinding tusschen Haarlem en de badplaats zeer gewensebt vooral met het oog op de bouwplannen betref fende bet Brongebouw van den „Wil- helmina-bron". De badgasten welke wij bier in de toekomst mogen ver wachten, zullen geen meer gemakke lijke verbinding met de badplaats Zandvoort kunnen wenschen. Behalve dat de bewoners van bet zuidelijk gedeelte onzer stad, moch ten deze plannen tot verwezenlijking komen, zich in eene veel vluggere verbinding met Zandvoort kunnen verheugen, zou deze nieuwe tramlijn ook van veel nut kunnen zijn voor het vervoer met het oog op de plan nen van den bouw eener R.K. Ka thedraal aan de Leidschevaart. De afdeeling Haarlem van den Chr. Geheelonthouders Bond zal vereeniging met andere drankbestrij ders op Maandag den 13en Augustus (laatsten Kermisdag) eene Propagan da Boottocht houden van Haarlem, over Alfen, naar Leiden enterug.Af vaart 's morgens 9 uur van de Kaas markt. Kaarten, die 60 cents ver krijgbaar zijn, worden alleen afgege ven aan hen, die zich gedurende den tocht onthouden van alle alcoholische dranken. De Kermis. Op de Turfmarkt, dat extra drukke punt der kermisbeweging, worden twee tenten opgeslagen die, als we ons niet zeer vergissen, voor de eerste maal op de baarlemsche kermis ver schijnen. Het zijn Tewe's Théfttre Mé- canique en Theater van Papegaaien van Lorance. Eerstgenoemd beroept zich op de bezienswaardigheid van een draaienden Wereldbol, zeil- en stoomschepen, gondels, een mechani sche walvisch en Sequahs gondeljacht, het Papegaaientheater zal vertoonin gen geven, met deze welbekende vo gels, die vooral bij de jeugd zoo in de smaak vallen. De draaimolens blijven nog altijd een geliefde ontspanning. Jarc n geleden liet men de kinderen onder het ronddraaien met een stuk hout naar een ring steken en wie hem dan op zijn stokje wist op te vangen, mocht nog eens gratis ronddraaien. Die ringstekerij is vervallen, maar de draaimolen is er niet minder geliefd om en al mo gen de verhalen van menschen die er in éen week duizenden mee ver diend hebben, wat overdreven zijn, dat het een goed zaakje is kan men veilig gelooven. Op de Ged. Oude Gracht stond er een middelstuk in geraamte, precies een groote hoed waar straks draailustigen onder ge vangen zullen worden, Eigenaardig is het, dat er zoo ver bazend veel fransch voorkomt op de opschriften van tenten en kramen. Een tooneel heet overal theater en een paar sterke staaltjes van dien trek naar vreemde woorden is de samenvoeging Theater Nationaal. Zelfs een inrichting die er rond voor uitkomt dat zij is een Hollandsche Gebakkraamkan niet nalaten er onder te zetten Friture. Gelukkig dat al deze inrichtingen tevreden zijn met onze hollandsche dubbeltjes. De schommelschuitjes van voor heen zijn, naar het schijnt, langza merhand uit de mode geraakt. De vindingrijke geest van den mensch heeft nu iets nieuws in het genre bedacht en ettelijke van die schuit jes naast elkander gehangen, die door de liefhebbers zelve in beweging worden gebracht, zoodat men zoo hoog kan gaan als men wil. Natuur lijk is er voor gezorgd dat ze niet met elkaar in aanraking kunnen ko men. De bootjes dragen allerlei poë tische namen, als Amor, Jupiter, Venus, Schwalbe, Sperber, duidelijk hunne duitsche afkomst verradend. De kermis zou niet compleet zijn wanneer Xhaflaire niet op de Boter markt stond met zijn velocipède-ca- rousel. Liefhebbers van nougat kun nen hun hart ophalen in „La belle Normande" en in een ander magazijn dat den weidschen naam voert van „Délice et confiserie de Montélimart". En zijn er onder de kermisgangers die met het kennen van heden en verleden niet tevreden zijn, welnu op de Botermarkt in een stil hoekje, gelijk dat aan zulke profetieën past, is een juffrouw gevestigd, wier een voudig verblijf tot opschrift heeft „Somnabule. Dit is de wereldbol, waa r men zijn toekomst weten kan." Of die wereldbol nu de knappe bol van die juffrouw is, dan wel de snug gere bollen van hen die haar in ernst met een bezoek vereeren, durven wij niet met zekerheid zeggen. Staat van de Aardappelen- en Botermarkt alhier over de maand Juli 1894 aangey. yerkoclit laagste hoogs.pr. Boter 1150 Kg. 1054 Kg. fl,20 f 1,40 Biggen 723 st. 682 st. f7,— f 13,— Schramm. 392 st.352st. f 12,f19, Aardapp. 5086 Hl. 4200 Hl. f2.— f4.50 Appelen 10 Hl. 10 Hl. f 4,f 5, Peren 581 HL. 569H.L.f 2.50 f8.— BekroningeD Bakker ij ten toon stelling. Donderdagmiddag waren in de kleine balzaal van het Paleis voor Volksvlijt de inzenders op de Natio nale Bakkerijtentoonstelling in groo- ten getale bijeengekomen om tehoo- ren welke uitspraak de jury had ge daan. Aan de groene tafel hadden plaats genomen de leden van het uitvoe rend comité, alsmede voorzitter en secretaris der jury en de beeren J. Pielechi en K. Möller, vertegenwoor digers der Peterburgsche Bakkersver- eeniging. De voorzitter van het uitvoerend comité, de heer H. C. Funke, dank te, na een woord van welkom, de ju ryleden voor hun arbeid en gaf toen het woord aan den voorzitter der ju ry, den heer Van Marken, die wees op de moeielijke taak, die de jury had te vervullen, de verzekering ge vende dat de leden naar eer en ge weten hadden gehandeld. De heer mr. A. H. Wertheim, se cretaris, der jury, las daarop de lijst der bekroningen voor. Op deze lijst komen voor de vol gende stadgenooten Th. F. Bierhorst, eerediploma in de afd. werktuigen enz. bij brood- en beschuitbakkerij; diploma met zilv. med. in afd. werktuigen enz. bij koek en banketbakkerij, en idem in de afd. hulpmiddelen. J. Kuipers alhier en C.Reigers Am sterdam, eerediploma, en gouden med. der Koningin in afd. koek en banketbakkerij (producten) de zelfden voor de meest volledige banketbakkerij in werking, prijs van H. London, dipl. goud. med. inde afd. werkt. enz. bij brood- en be- echuitbakkerij, en id. in de afd. werkt, enz. bij koek- en banketbakkerij, en een prijs van ƒ100 in de afd. wed strijd voor ovens. G. J. Droste, dipl. goud. med. in afd. cacao, choc en suikerw. (prod.) Wed. J. Leupen Zoon, dipl. zilv. med. in afd. maalderij (grondstoffen). J. J. van Maars Zoon, dipl. zilv. med. in afd. brood- en beschuitbak kerij (grondstoffen). Leger des Heils. Zooals bekend is zal het Leger des Heils op Woensdag 8 Aug. a. s. het Jubileum van Generaal Booth's werk onder de armen en hulpbehoevenden op het schoone landgoed „Nimmer- dor" (daartoe welwillend aigestaan door den heer Baron van Boetselaar van Oosterhont) vieren. No/ir het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK XIII. De schipbreuk van de Babette „Is hij dan getrouwd yroeg George zacht. „Ja, hij is met zijne nicht getrouwd; ik verzeker u, dat er in dien tak geen afstammelingen ontbreken. De kinderkamer op Bidebank is vol. En wat je landgoed Fitzroy Towers be treft, het spijt mij zeer beste Fitzroy, dat dit in andere han den is overgegaan." „Ik kon het niet redden," zeide George en hoog het hoofd. „Miss Barth heeft het prachtig onderhouden...." „Wie?" riep George luide uit. „Wel man, mies Barth de erfgename van sir Giles. Herinner je je niet, dat wij eens met je vader bij sir Giles geluncht hebben? De dochter was toen in Frankrijk op kost school. Zij heeft al de bezittingen geërfd en toen Fitzroy Towers gekocht." „Woont zij daar?" stamelde Fitzroy, en leunde tegen een grooten stapel kokosnoten hij gevoelde zich zoo zwak, dat hij nauwelijks op de been kon blijven. „Neen, zij woont op Barth House en verhuurt Fitzroy Towers. Je zoudt zoo denken Fitzroy, dat iedere ongehuwde man in Londen zijn best zou willen doen om met dat meisje te huwen. Waarlijk, zij is even mooi als rijk. Ik heb haar eens zien wandelen in hear tuin, in diepen rouw gekleed, en met drie kinderen van acht of tien jaar of daaromtrent om haar heen." „Is zij dan getrouwd zeide George zacht. „Neen, dat is zij niet voor zoover ik weet. Men zegt, dat zij na sir Giles' dood den rouw uiet heeft afgelegd. Het is, dunkt mij, verkeerd om zoo ontroostbaar te zijn over den dood van bloedv. rwanten het is de loop der natuur. Men zegt ook, dat zij eene vrouw is met eene wonderbare kennis van zaken, en haar fortuin groeit steeds aan onder hare handen. Maar waar is dat goed voor Zij heeft geen andere erfgenamen dan een zekeren Wrigley; een man, die in het Parlement is gekomen, en van wien niemand iets goeds zegt. En zij wil niet in gezelschap verkeeren, waar zij echtgenoo- ten genoeg zou kunnen vinden, ik vind, dat zij op die manier hare positie niet waard is. Dit vervloekte klimaat mat je af Fitzroy. Je ziet er ellendig uit alsof je koorts onder de leden hebt. Ik zou je wel gaarne willen uitnoodigen om een reisje met me te maken, maar ik ga naar een slecht land. Over een paar dagen ga ik onder zeil naar Siam." George's praatzuchtige vriend was verdwenen, en George liep met onvaste schreden naar zijn bureau en sloot zich in zijn kantoorvertrek op. Zijn hoofd duizelde. Hij kon hetgeen hij vernomen had niet ontwarren. Myra nog oDgehuwd 1 Myra erfgename van een aanzienlijk fortuinMyra bezitster van Fitzroy Towers 1 Zij had hem medegedeeld in den brief, die oorzaak was, dat hij op de Ocean Queen onder zeil ging, dat zij voor hem Fitzroy Towers zou koopen. Den volgenden namiddag begaf hij zich weer naar het hospitaal. Sam Porter scheen een schakel tusschen hem en zijn vroegere woonplaats. Naast Sams bed vond hij zijn vriend, den kapitein. Sam was zeer koortsig, en zijn verhit brein voerde hem voortdurend terug naar het tijdstip, toen hij met geweld op het schip werd gevoerd. „Ik had juist mijne vrijheid van het schip herkregen," riep hij uit, „toen ik de brieven ontving, waarin vermeld stond, dat mijne vrouw dood en mijn huisgezin opgebroken was. Ik kon dus niet naar huis terugkeeren en liet mij aan werven op de Spray en gewoonte is alles kapitein; twee jaar later Btond ik onder uw bevel." „En je hebt je goed gedragen," zeide de goedhartige kapi tein, „anders zou ik niet hier zijn. Herinner je je nog den dag Porter, toen ik van de brug overboord sloeg en jij me nasprongt „Dat had niets te beduiden." „En ken je Porter vroeg de kapitein aan George. „Ik heb ontdekt, dat hij vroeger in dienst was bij kennis sen van mij," gaf Fitzroy ten antwoord.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1