BINNENLAND. Letteren en Kunst Gemengd. Nieuw s De Generaal zal zelf tegenwoordig sijn en van een platform in de open lucht, waarop 400 personen plaats zullen nemen, reusachtige samenkom sten leiden, daarin bijgestaan door Kolonel en Mevrouw Olipnant, de geheele Nederlandsche Staf en Véld- officieren. Voor dit feest heeft het Hoofdkwar tier schikkingen gemaakt met de Spoorweg Maatschappij. Deze zijn voor Haarlem als volgt: Vertrek van den trein van Haarlem 7.04 uur, voormiddags. Aankomst van den trein te Nim- merdor 8.55 uur, voormiddags. Vertrek van den trein van Nim- merdor 7.53 uur, namiddags. Aankoms tvan den trein te Haarlem 8.30 uur, namiddags. De prijzen met inbegrip van pro gramma 40 ct. dat toegang geeft tot het feestterrein, zijn: lste klasse f 2,40. 2de klasse 1,90. 3de klasse 1,40. 2 landbouwerswoningen met 50 HA. land, gelegen aan den IJweg te Haar lemmermeer hebben in openbare vei ling opgebracht f26450.Kooper baron Verschuur. 1 landbouwerswoning met 20 H. A. land, gelegen aan den Aalsmeerder- weg te Haarlemmermeer, in publieke veiling f23000.Kooper K. Gul. Marktberichten. Graan- en Zaadmarkt gehouden te HoofddorpHaarlemmermeer 2 Augus tus 1894. Wintergerst f3.60 afO.Kanarie zaad f9.a f0.per 75 KG. netto. Karweizaad f 13% a f 13.65, inclusief hoogste prijs f 14.Koolzaad f6.- a f6.50. Het nieuwe gewas laat vooral in droogte te wenschen over. Kinderfeest. Men meldt ons uit Zandvoort d.d. 2 Aug. Het aangekondigde kinderfeest had Woensdagavond in de concertzaal van hotel Kurzaal plaats. De zaal was zeer goed bezet. De voorstelling in de goo chelkunst van prof. Bosco viel, naar de luide bravo's, zeer in de smaak der jeugd. Tusschen de eerste en tweede af- deeling had de bataille defleurs plaats, gevolgd door eenige dansen. Het oplaten van luchtballons kon, wegens de weersgesteldheid niet plaats hebben. Ook werd een tombola ge houden. Donderdag werd, ter van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes door de kinderen van de badgasten in hotel Driehuizen te Zandvoort een optocht gehouden op ezels en poney's, voorafgegaan door muziek. Na het diner werden eenige luchtbal lons opgelaten, waarna op het terras eenig vuurwerk werd afgestoken. Er heerschte eene aangename stemming. Een telegram van gelukwenschen werd aan H. M. gezonden. Een geschenk voor de koningin. Het beeld van Michiel Adriaansz. de Ruijter, dat in de Kon. Fabriek der heeren Van Kempen en Zoon te Voorschoten vervaardigd en door de ingezetenen van Viissingen aan onze Koningin geschonken wordt, zal ge heel van zilver zijn, staande op een zwart marmeren voetstuk waarop tevens al de opschriften zullen wor den aangebracht, die het beeld zelf bij de heronthulling zal dragen. Bovendien wordt op een zilveren plaat op het voetstuk de opdracht aan H.M. de Koningin aangebracht. Maatregelen tegen cholera. Naar aanleiding van de desbetref fende voorstellen van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht heeft de minister van Oorlog bepaald, dat de vroeger voor geschreven maatregelen, te nemen bij het ontstaan van Aziatische cholera weder in werking zullen treden met dien verstande echter, dat maatrege len eerst dan behooren te worden opgevolgd, wanneer zich in het gar nizoen een cholerageval heeft voor- ahet getal dagen, waarin mi litairen in observatie zullen worden gehouden op minstens vijf wordt ge steld, de maatregelen niet meer noo- dig zijn zoodra in acht dagen geen cholerageval meer in het garnizoen is voorgekomen. Overgangs-examen Cadetten school. Dienst hier te lande, onvoorwaar delijk: A., Bloem, J. R. Diemont, F. baron van Hoogendorp; H. M. d'An- gremond, A. D. Putman Cramer, A. Hackstroh, W. J. D. Ha velaar, C. A v. Woelderen, F. de Jongh v. Arkel. J. E. Snellen van Vollenhoven, A. G, C. Gaillard, J. H. van Breda, E. W. Diemont, R. F. C. baron Bentinck. E. H. van den Akker, J. H. van Reede en H. S. de Roode. Voorwaardelijk B. ten Broeke Hoekstra, N. J. Singels, F. J. J. Feir- abend, K. F. L. Bosch en D J. C. H. Brussen. Dienst in Ned.-Indië, onvoorwaar delijk W. Muurling, E. P. van Sta- den ten Brink, J. Graaff, J. H. Stru- ben, K. A. E. Seeuwen, H. H. Din- gemans, A. Landzaat, A. E. van der Heide, W. L. Kramer, K. W. H. Jeltes, J. J. Donner, jhr. W. Laman Trip, H. Elzas, S. Prins, J. E. Jautze, A. Ruijs, H. L. la Lau, F. W. Sant man en J. A. baron van Heeckeren v~n Molecaten. Voorwaardelijk: L. A.vanderDus- sen, P. H. Hekkema, J. N. Preijer, J. Olivier en K. L. Roeloffs. Drie leerlingen voor den dienst hier te lande en éen leerling voor den dienst in Ned.-Indië zullen nog maals de lessen van het eerste studie jaar moeten volgen. De werkstaking der Amster- damsche timmerlieden, Volgens het bulletin, Woensdag avond in het vergaderlokaal der tim merlieden in de Rozenstraat te Am sterdam gepubliceerd, hadden toen 107 patroons toegestemd in de bepa lingen van maximum-arbeidsduur en minimumloon, 35 patroons zijn nog niet besloten hoe te handelen, 30 blij ven weigeren toe te geven. Het aantal stakers bedroeg ongeveer 105. Het comité gelooft dat binnen acht dagen alle patroons zullen hebben toegestemd. De timmerlieden-vereenigingen bui ten de stad worden op de hoogte gehouden van den stand der zaken en zullen des noodig de weerstandskas steunen. De toestand was Donderdag 6 uur als volgt 145 patroons hebben de nieuwe loonen toegestaan; 41 werk weigerden nog en 28 blijven in af wachtende houding. Waarschijnlijk zal een beroep worden gedaan op het publiek om de patroons door hunne klanten te noodzaken, de nieuwe re geling van 23 cent loon bij elfurigen werkdag in te voeren. Gevallen regen. De regenmeter te Frederiksoord gaf in de afgeloopen maand 203 millime ter, tegen 79 in Juli 1893. De gemid delde regenval in de Julimaanden 1873 tot 1893 was 81 mM. De aanteekeningen van den regen zijn te Frederiksoord van 1 Jan. 1873 af gehouden en loopen dus over 21% jaar. Het aftappen van den regen heeft eiken morgen om 8 uur plaats en geeft aan de hoeveelheid, die in het verloopen etmaal gevallen is. D< bedroeg Vrijdagmorgen, 27 dezer, 54 mM., terwijl de grootste hoeveelheid van 1873 tot theden, per etmaal, 34 mM. was, namelijk in Juli 1888. Algemeene Nederlandsche Politiebond. De dertiende algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond zal op Donderdag 30 Aug. a. s., 's middags te 12 ure, te Amster dam,in „Maison Stroucken" gehouden worden. In die vergadering zal verslag wor den uitgebracht door den administra teur der fondsen en zal een voorstel van het hoofdbestuur worden behan deld tot wijziging van de statuten, Door de afdeelingen Zuid-Holland Groningen, Noord-Brabant, Noord- Holland en Friesland, zijn verschil lende voorstellen ingediend. Wijders zal een concept-reglement worden be handeld van een op te richten pen sioenfonds (aid. Zuid-Holland). Op de voordracht voor de verkie zing van vijf leden van het hoofd be stuur zijn geplaatst de volgende drie tallen le J. van Waning, T. van der Zee en J. P. Engelman, burgemeesters reep. van Oudekerk a. d. IJsel, En schedé en Schoterland2e mr. S Talma Steemanburgemeester van Zuidbroek, L. G. Vernée en W. H. Doorman, commissarissen van politie resp. te Scheveningen en Zaandam; 3e D. Beundes, G. H. A. van Trot- senburg, inspecteurs van politie, resp. te Dokkum en Zaandam en A. G. Willemsen, adjunct-inspecteur van politie te Arnhem4e K. Kramer, chef der veldwacht te Apeldoorn, C. L. Bruggemans, brigadier der Rijks- veldwacht te Tholen en C. J. Ver- planke, chef-veldwachter te Sloten (N.-Holland); 5e J. Kampinga, agent van politie te Groningen, G. Veldkamp, gemeente-veld wachter te Zuidhoorn en Nossing, brigadier bij de gemeente politie te Amsterdam. Verdronken in zee. Het droevig ongeval te Katwijk- aan-Zee, waar Zondag jl. een meisje in Haarlem woonachtig, verdronk, geeft een familielid der ongelukkige aanleiding tot het maken van eenige opmerkingen betreffende het onvol doende badtoezicht daar ter plaatse, welke ook ter waarschuwing voor anderen meer algemeen bekend ver dienen te worden. Hij schrijft aan het N. v. d. D. De dochter mijner zuster, een 19- jarige, die nog nimmer in zee was geweest en hoegenaamd niets van de zwemkunst verstond, werd geheel alleen zonder begeleiding eener bad- vrouw tot het nemen van een bad in zee toegelaten, is alzoo onbekend met het gevaar, verder gegaan dan zij mocht en verkeerde zoodoende spoedig in nood. Haar broeder en haar verloofde, welke beiden ook op eenigen afstand in zee waren, ook onervaren jongelui en geen van beiden kunnende zwem men, moesten haar voor hunne oogen zien verdrinken, zonder hulp te kun nen verleenen. Op hun herhaald roe pen om hulp kwam eerst een bad knecht aansnellen, doch te laatook wilde deze niet naar het gezonken meisje duiken om de eenvoudige reden volgens zijn eigen verkla ring hij zulks niet kon. Nu vraag ik in gemoede, waarde Redactie, waarom was die man of meerdere badknechten niet in de na bijheid van die badenden, om, als het noodig was, onmiddellijk hulp te kunnen verleenen tevens onbegrijpe lijk is het mij, dat menschen die voor eene reddingstaak zoo slecht zijn op gewassen als deze man getoond heeft te zijn, door de bad-directie in dienst worden genomen, want ware die man direct op het eerste geroep om hulp bij de hand geweest en ware hij een flink zwemmer en duiker geweest, dan had wellicht mijne zuster haar innig geliefde dochter, haar broeder een dierbare zuster, haar verloofde zijn aangebeden lieveling en ik een lieve nicht niet te betreuren. Een valsch] bankbiljet. Eenige dagen geleden was te Leeuwarden een valsch bankbiljet van f25 in omloop. Een winkelier, die het in goed vertrouwen had ontvan gen, zou het weder uitgeven, toen hij op de valschheid werd opmerkzaam gemaakt. Het biljet werd bij het agent schap der Nederlandsche Bank J te Leeuwarden gebracht. Signalement. In het Algemeen Politieblad is ge signaleerd de persoon, d;e, opgevende te zijn P. j. van Stierum, en wonende te Arnhem, in het ho tel van den heer J. Schwaner te Alk maar logies bestelde en geld leende en daarna zonder betaling vertrok, met achterlating van een pakje dat geldswaardige papieren zoude bevat ten, doch later bleek waardeloos te zijn. Hij is ongeveer 25 jaar, tenger van gestalte, heeft een kleur met witte vlek of streep op de rechterwang, donkerbruin haar en blond kneveltje. Vermoedelijk is hij dezelfde persoon, die zich te Baarn. Monnikendam, Velsen enDeutichem aan oplichting schuldig maakte. De commissaris van politie te Alkmaar verzoekt zijne opsporing, aanhouding en opzending. De firma Scheltema en Holkema zendt ons het prospectus van een Tweemaandelijksch tijdschrift voorlet teren, kunst, wetenschap en politiek onder hoofdredactie van L. van Deijs- 1 en Albert Verwey. Dit tijdschrift wil zijn een verde diging van het goed recht van alle gezindten. Evenzoo in staat- als in staathuishoudkunde, in de letteren, in wetenschap als in wijsbegeerte. Elke aflev. zal 9 10 vel druks bevatten. De jaargang kost f7.50. Tal van medewerkers worden in het prospectus genoemd. De Reiaier Claeszan. Het pantserschip Reinier Claeszen is door een defect aan de buitenboords- klep in de machinekamer Donderda te Helder vol water geloopen. Het schip is op een droge plaats in de haven aan den grond gezet om het zinken te voorkomen. We dstrijden. Kolfwedstrijd. Op 31 Juli eu 1 Augustus had in de prachtige baan van den heer P. Haringhuizen te Nieuwe Niedorp de groote kolfwedstrijd van de Noord- Hollandsche Kolft ereeniging plaats, waaraan 100 spelers deel namen. De lste prijs werd behaald door den heer J. B. Wilken te Nieuwe Niedorp met 137 punten, de tweede door den heer C. Zomer te Zuid-Seharwoude met 133, de derde door den heer P. Kraakman aldaar met 131, de vierde door den heer W. Teusen te Schel linkhout eveneens met 131, de vijfde door den heer A. Haringhuizen te N. Niedorp met 129 en de zesde prijs door den heer H. Ton te Oudkarspel met 128 p. Ook de heer A. J. Bronk- horet van Haarlem behaalde 128 pun ten terwijl de serieprijs werd ge wonnen door den heer Pronk te Oud- karspel met 52 punten. Cholera. Te Maastricht zijn sedert de vori- opgave door cholera aangetast 6 personen en overleden 5. In het ge heel zijn aangetast 26 personen en overleden 13. Een gevecht. Te Berchem, N. Br., zijn het huis en de inboedel van P. Rijsselberg afgebrand. Tijdens den brand wer den de vruchtboomen in den tuin geplunderd. Toen, de eigenaar dit met geweld wilde keeren, werden hem door zekeren van Aalst drie messte ken aan het hoofd toegebracht. Rijs selberg is nu nog niot,buiten gevaar. De dader is Woensdag naar Den Bosch overgebracht. Overreden. Woensdagavond omstreeks 10 uur is even voorbij het station Bokstel zekere van IJzerdoor door den goe derentrein 158 overreden. Het hoofd werd den ongelukkige van het lichaam gesneden. Verleden jaar werd ge noemden van I.Jzerdoor een arm af gereden. Hij was toen in dienst van de Exploitatie-maatschappij. De man was ongehuwd en woonde te Breu- kelen nabij Bokstel. Botsing. Dinsdag had bij het station te Wognum eene botsing plaats tus- sohen eenen passagierstrein en eenen goederenwagen. Alleen materieels scha de werd toegebracht. De beide heeren verwijderden zich een oogenblik. „Arme kerelIk vrees dat hij niet beter zal worden. In ieder geval zal het eene langdurige geschiedenis zijn en mor gen ga ik onder zeil." „Ik zal wel voor hem zorgen," zeide George. Toen dus de kapitein vertrok, liet hij Sams ontslag en een klein linnen zakje met geld bij den zieke achter. Sam schikte zich niet zoo kalm in het geval als George had gehoopt. Het schip was zijn tehuis, de bemanning zijne huisgenooten geworden; hij keek zijn papier, behelzende zijn ontslag, in en gevoelde zich als iemand, die van alle vriend schapsbanden en hoop is losgesneden. Gewoonte was alles, zooals hij had gezegd. „Wees wat opgewekter Porter," zeide Fitzroy, „ik denk er aan, om mijne zaak hier te verlaten en naar Engeland terug te keeren. Als je wilt, dan kan je mij als mijn bediende ver gezellen. Mijne zaak zal juist zoo wat afgewikkeld zijn wan neer je bent hersteld. Dit vroolijkt Sam wat op maar niet veel. Hij gevoelt zich niet meer zoo verlaten en als een verworpeling. Moedeloos keert hij zich in zijne koorts op het kussen om en antwoordt mismoedig: „Dat is zeer vriendelijk van u mijnheer, maar ik weet niet, waarom ik naar Engeland terug zou keeren. Wie wacht mij daar? En een tehuis dat vind ik daar niet. Mijn huis is verkocht." In geheel dezelfde omstandigheden verkeerde George. Waarom keerde hij terug? Om na jaren uit het graf te verrijzen Zal hij terugkeeren, arm, ernstig en vergrijsd naar het meisje, wier beeltenis hij jaren geleden getracht heelt uit zijn hart te rukken? Het meisje, met wie hij in de vroolijke dagen der jeugd, van voorspoed en vertrouwen een verband van liefde had gesloten? Hij wist inderdaad niet, wat hrj wilde, maar na deze jaren van somberheid begon de zoo lang begraven liefde in zijn hart weer te ontwaken. Verscheidene dagen achtereen was hij bezig met het maken van toebereidselen. Eens had hij reeds zijne zaak vaarwel gezegd op verzoek van Myra, maar toen met groote haast, zooals een kind zijn tol wegwerpt. Nu regelde hij zijne zaken met de grootste zorgvuldigheid met zijne beide deelgenooten de specerijenoogst begon juist veel te beloven om zijn aandeel in den suikermolen, de zaak in kokosolie en schildpad, dat over de beschaafde wereld zou worden verspreid in den vorm van verschillende bijouterieën en huishoudelijke voorwerpen en reeds betaald en versleten zou zijn misschien, alvorens deze eigenaar er een cent winst van zou zien. De eerste maal had hij met het eerste het beste schip naar Engeland willen vliegen, voortgezweept door de witte, zwel lende zeilen, uitgespreid als groote vleugels; want toen was er over zijne lielde en hoop nog geen donkere schaduw ge trokken. Nu waB er iets dat hem aandreef om haast te maken, maar tevens moest hij zich afvragen wat hjj bij het einddoel van Caserio. Donderdag kwam de zaak van Ca serio voor. De omtrek van het ge rechtshof te Lyon werd bewaakt door een bataljon van het 98e regiment infanterie. De bruggen welke naar het gebouw leidden waren door de troepen bezet. Geen enkel incident heeft zich voorgedaan bij het binnenkomen van het publiek. In de banken voor de pers zaten meer dan honderd verslag gevers. De iwarmte was verschrikke lijk. Kwartier over negenen werd de zitting geopend. De raadsheer Breuil- lac presideerde, hij werd door twee raadsheeren bijgestaan. Het O. M, werd waargenomen door den procu reur-generaal Fochier. Om half vijf in den ochtend was Caserio reeds van de Saint-Paul-ge- vangenis naar het gerechtshof over gebracht. De akte van beschuldiging is zeer lang. Zij geeft een omstandig relaas van den aanslag, deelt den levensloop van den moordenaar mede en legt nadruk op de gedurige verstandhou ding waarin hij geweest is met bui- tenlandsche anarchisten. Het verhoor van den beschuldigde duurde zeer lang. In zijn antwoorden legde Caserio een anarchistische ge loofsbelijdenis af. Op verscheidene vragen van den president van het hof gaf hij slechts ten antwoord, dat hij de beweegredenen voor zijn daad zou uiteenzetten in zijne verklaring zijne reis zou vinden, en de voorzichtigheid van den man van zaken temperde de onstuimigheid van den verliefde. Er was op het tijdstip, dat hij met den herstelden Sam tot vertrek gereed was, geen schip aanwezig, dat koers zette naar de Kaap. Bovendien had hij zaken belangrijke zaken in Alexandrië te doen; en het zou een groot voordeel zijn voor de in opkomst zijnde firma om een harer deelgenooten haar op Sicilië en in Lissabon te doen vertegenwoordigen. Deze overwegingen gevoegd bij het feit, dat er juist in die dagen een fransch schip in de haven van Port Louis ankerde, dat bestemd was voor Egypte, besloot George om door de Roode Zee te gaan, van Suez naar Alexandrië over te steken het kanaal bestond in die dagen nog niet en in Alexan drië weer scheep te gaan met bestemming naar Engeland. George Fitzroy schreef geen woord aan een vioegeren ken nis, dat hij nog leefde en op het punt stond terug te kee ren. Allen die deel uitmaakten van zijn verleden schenen voor hem dood, behalve Myra. Hij zou terugkeeren, den toestand verkennen, als het noo dig was zich vertoonen, zoo niet met het eerstvolgende schip weer terugkeeren naar het ver verwijderde eiland Mauritius. En nu waren George en zijn bediende Sam aan boord. De Peri zou nog aan verschillende der Seychellen aanleggen, en George had dus nog al wat werk in het vooruitzicht een uitstekend tijdverdrijf met het oog op de langdurige reis. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2