Yoor onze Vensters. DE JACHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Woensdag 8 Augustus 1894. No. 3404 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON- HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en courantier*. Direeteur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN E. JONES.S'ucc.Partje 316w Faubourg Montmartrei P In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: De beeldhouwer Ferdinand Leen- hoff en zijn werk. (Uit Elseviers Ge- illustr. Maandschrift). Standbeeld van Jan Pietersz. Coen te Hoorn. Hollandsch Binnenhuisje van de Hoogh. Uit de Zaanstreek. I. Raadhuis te Jisp. n. 't Malle Schip. III. Glazen Jachtje. IV. Oude Herberg. Portretten van Willem van Nassau Dillenburg en Juliana van Stolberg. Philips de Schoone en Zomerweelde uit Eigen Haard. Het wielrijden te Parijs met afb. van verschillende bekende personen. Watervelocipède. De zilveren bruiloft van den kroon prins van Denemarken. Het praalgraf van wijlen president Carnot in het Panthéon. Manifestatie te Montevideo ter her innering aan Carnot. Het proces Caserio. I. Mr. Breuil- lac, president van het HofvanAssis- ses, Mr. Fochier, procureur-generaal, Mr. Dubreuil, verdediger van den moordenaar. P|De wielerwedstrijd waarin Shorland het record van 460 mijlen vanHuret sloeg. Stoornis van de Raadszitting op Guernsey door een schreiend kind. Bloemententoonstelling op het land. De Zeilwedstrijden te Kiel. I. Het keizerlijk jacht Meteor. II. Het Bloe- menfeest. III. Wedstrijd van zes boo ten van het eskader te Kiel. IV. Aan boord van het jacht van admiraal Montagu. j&De oorlog tusschen China en Japan. Afbeeldingen nit KoreaDe koning van Korea en zijn zoon. Gezicht op de hoofdstad Seoul. Allerlei voorstel lingen. Aan boord van een der stoo- mers van een chineesch eskader. Vlootmanoenvres in Engeland. Triomfantelijke intocht te Glasgow van den vrijwilliger Rennie, winner van den Koninginneprijs bij denschiet- wedstrijd te Bisley. De pest te Hongkong. I. Engeleche soldaten meubilair en lijfgoed ver brandende nit besmette huizen. II. Zieken in een geïmproviseerd hospi taal. g De aardbeving te Constantinopel. Haarlem7 Augustus 1894. Verkiezing voor den Ge meenteraad. Door Burg. en Weth. dezer gemeente is bepaald, dat de verkiezing van een lid van den Raad der gemeente, ter vervulling van de opengevallen plaats van jhr. J. W. M. van de Poll, zal plaats hebben op Dinsdag den llen September e. k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag den 25 Sep tember d. a. v. Naar aanleiding van een schrijven van den generaal-majoor inspecteur der infanterie, omtrent krijgsgeschied kundige nasporingen in het archief te Haarlem is door genoemden in specteur de le luitenant W. K. van Borselen van het bataljon infanterie alhier in garnizoen voor die dienst aangewezen. Op den op 5 en 6 Aug. te Gent gehouden internationalen scherm wed strijd, uitgeschreven [door de Koninklij ke Scherm vereeniging „Jeanne d'Arc", ter gelegenheid van haar 25 jarig be staan, behaalde de heer A. J. Meije- rinck van Haarlem, eerelid van „Jeanne d'Arc", instructeur van de „Vrije Wapenbroeders" van Amster dam, een3enprijs degen inde mees- tersafdeeling. De heer J. N. van Kerkhoff, be haalde een len prijs en S. Streep een 2n prijs in de afdeeling liefhebbers. Eerstgenoemde is president en laatste lid der Wapenbroeders. Het was Maandag feest in de tuin bouwinrichting „Bloemhof" der firma E. H. Krelage Zoon. Een der ver dienstelijkste leden van het personeel, de allen vakgenoten welbekende hya- cinthenkenner Jan van Duuren, her dacht den dag waarop hij voor vijftig jaren bij de fiima in dienst trad. De jubilaris werd bij zijn komst ter bloe misterij op hartelijke wijze door zijn kameraden verwelkomd, en, na een feestelijken ommegang door de tuinen, achtereenvolgens namens hen, namens het kantoorpersoneel en door den heer J. H. Krelage toegesproken, onder aanbieding van toepasselijke geschen ken. Zijn patroon voegde aan zijn gelukwensch de mededeeling toe, dat door de firma besloten was, een door den jubilaris zelf aan te wijzen nieuwe nog onbenoemde hyacinth den naam te geven van Jan van Duurenom dezen naam ook in de toekomst in levendige herinnering te houden. Maison Hals. Dit Jmagazijn van oude en nieuwe kunst aan den Kruisweg heeft weder een groot aantal nieuwe schilderijen geëxposeerd. Onder deze nemen de stukken van Aug. le Gras een voor name plaats in. Set zijn herinnerin gen aan des kunstenaars verblijf in Oostersche landen, droomerige land schappen vol felle zon of hoekjes van van straten, eigenaardig belicht met een hellen schijn die een Hollander gewoon als hij raakt aan zijn mat ten, haast nooit wolkenloozen hemel, de eerste oogenblikken verbaasd doet staan. Er ligt iets geheimzinnigs en toch iets krachtigs in deze stukken dat aantrekt. Voorts vonden we er twee Klin kenbergen, waarvan een vooral zeer frappanteen februari-zonsondergang waarbij het licht mooi door het ge boomte schijnt; een schilderij van Remmert Dekker, ietwat impressio nistisch maar daarom waarschijnlijk niet slechter, juist omdat het een gezicht op de Zaan is met twee mo lens er op, die als ze gelikter waren, zonden ontsieren. Een en ander is zeer de moeite van een kijkje waard. Waar zullen wij met de kermis heengaan P I. De leden van de sociëteit „Ver eeniging" en ook de niet-leden als zij daartoe in de gelegenheid worden gesteld, zullen niet verzuimen een kijkje te nemen van het spectacle concert onder directie van den heer Van Os, uit Rotterdam, dat in de groote zaal der genoemde sociëteit, zijne uitvoeringen geeft. Wij woonden het eerBte gedeelte er van bij en zagen er veel, dat de moeite van het kijken waardig was. De Eh Plodas (waar ter wereld halen de menschen altijd die barbaarsche na men vandaan zijn twee goede equi libristen de 4 Diez vormen een quar tet uit twee dames en twee heeren bestaande, die met fransche gratie en levendigheid en gekleed in ver schillende elegante costumes, een reeks van voordrachten ten beste geven. Wat Jde antipodist Brannan op zijn hoofd uitvoert op een zwevend rek is merkwaardig. Wanneer men hem op het vliegend rek op zijn hoofd ziet staan, armen en beenen wijd uit gespreid, vraagt men zich af of die man werkelijk een rond hoofd heeft zooals een gewoon mensch en of zijn lichaam niet afgeplat is aan de polen. Henry Strous de welbekende hol- landsche komiek doet een verhaal van het feest eener duitsche zang- vereeniging, waarin de overdreven duitsche poëzie wordt gehekeld, be sloten door een hutspotje van mo tieven van nederlandsche straatdeu nen. Met een aardige vertooning van gedresseerde honden, apen en ponies door Miss Erna en Mr. Walton ein digde de eerste afdeeling. Vermoede- lij h tengevolge van het onweer was het publiek nog niet talrijk. De heeren Gebr. van Lier geven in hunne tent op de Groote Markt ge durende de kermisweek eene ameri- kaansche operette „De kleineTaikoen", waarvan Maandagavond de eerste uit voering plaats had. Wat den inhoud van dit stuk betreft, is het bijwerk daarin hoofdzaak door den eenvoud der intrigue. Dit neemt echter niet weg, dat het stuk van het begin tot het einde boeit, zoowel door de aar dige tooneeltjes, die het eerste en derde bedrijf vooral opleveren, de luchtige vroolijke muziek en couplet ten en niet te vergeten de fraaie kostumeering en decoratie, die vooral in het derde bedrijf een hoogst aan- genamen indruk maken. In deze acte, waarin een japansch ballet gedeelte lijk wordt afgespeeld, worden dank zij de fraaie mise-en-scène schoone kleureffecten verkregen, door de kleuren-verlichting. Ook de voornaamste optredenden brengen het hunne er toe bij om „De Kleine Taikoen" tot een uiterst ge schikt stuk te maken om in de ker misweek te worden opgovoerd. Noe men wij slechts de heeren Frits Bouw meester van Nieuwland en I. van Lier. Over laatstgenoemde zonden wij echter de kleine opmerking willen maken, dat het misschien niet on- wenschelijk ware, zijn grime iets min der afstootend te maken. Mevrouw Albregt handhaafde ook in dit stnk weer haar alouden roem, terwijl mej. Cohen zoowel voor haar spel als zang een woord van lof verdient. Tevens brengen wij nogmaals on der de aandacht, dat de begaafde tooneelspeelster mej. Julia Cuypera, ie deren avond in den schouwburg optreedt. Het programma door het gezel schap van .den heer Frits van Haar lem in de „Kroon" uitgevoerd, moet ook zeer voldoen. Hierop komen wij in ons volgend nummer terug. De heer Frits van Haarlem direc teur van het gezelschap dat in „de Kroon" alhier optreedt, heeft de ver- eerende opdracht ontvangen den 14n Augustus a. s. ten Paleize Soestdijk voor H.H. M.M. de Koninginnen een voorstelling te komen geven met zijn gunstig bekend spectacle varié. Cholera. Maandagavond vernamen wij, dat er dien namiddag opnieuw een geval van cholera zou zijn voorgekomen bij een schipper. Tot ons genoegen kunnen wij ver zekeren, dat dit gerucht volkomen nit de lncht gegrepen is. Op het oogenblik dat dit nummer ter perse gaat, heeft zich nog geen nieuw ge val voorgedaan en blijft zich de ziekte bepalen tot het geval van den schip- persjongen van de Oostvest een der bewoner aan de Zuiderstraat. Eerst genoemde is, zooals men weet, over leden. Naar men ons heeft verteld, zon deze jonge man, terugkeerende van een feestje, met zijn pet water uit de gracht geschept en dat opge dronken hebben. Ais deze lezing juist is, kan men zeggen dat het geen wonder is, zoo onvoorzichtigheid in zulke mate ziekte veroorzaakt. Op dit oogenblik is dus de alge- meene toestand gunstig wat even wel niemand aanleiding mag geven, de voorgeschreven maatregelen van voorzorg te verzuimen. Juist door die voorbehoedende maatregelen kan men zich den vijand van 't lijf houden, achteloosheid kan de ergste gevolgen hebben. De choleralijder Lacet, wordende in het St. Johannes de Deo gesticht, is heden namiddag aldaar overleden. De gemeenteraad van Haarlem mermeer wendt zich tot H. M. de Koningin om ontheven te worden van de verplichting tot oprichting eener Burgerschool. De cholera-patiënt te jBennebroek is herstellende. Door het gemeentebestuur van Haarlemmerliede e. a. worden in overleg met de geneeskundige auto riteiten pogingen aangewend om het zandvaren te doen ophouden. Onze Koningin. Een aardigen trek van naïveteit van onze jeugdige Koningin Wilhel- mina deelt de Beiersche Corr. Wetz- Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 58) HOOFDSTUK XIV. Een paar Cliristen-honden. „Uit welk verfoeielijk land ben je gekomen, en tot welke ongeloovige natie behoor je, hond van een Christen vroeg Yusef. „Edele gastheer," zeide Fitzroy, die geen acht sloeg op den bediende en zijn blik slechts op den meester vestigde, „ik ben een engelsch koopman van Mauritius, nu op mijn terug reis naar Londen. Zijn er nog anderen van de bemanning van het schip gered?" „De zee kent haar taak en heeft de ongeloovigen verzwol gen," riep Yusef uit, bevende van woede. Een uur daarna, in welken tusschentijd Ibrahaim zijne gevangenen met tegenzin eenige stukken gerstebrood had gegeven, waren de schipbreukelingen genoegzaam herleefd om hunne overheerschers landwaarts te volgen. Eene wandeling van korter dan een mijl bracht hen naar een hoogen muur, die een huis en een tuin omringde. Daarachter lagen een boomgaard met amandelboomen, een met granaatappelboomen en groote aanplantingen moerbeziën en de loodsen en gebouwen voor de zijdeteelt. Na op de beschaduwde binnenplaats in het midden van het huis te zijn aangekomen, zetten Ibrahaim en zijn major domo Yusef zich met gekruiste beenen gemakkelijk neer op een mat, liggende op een steenen bank, die langs den muur liep. Het werd Fitzroy en Porter welwillend vergund om op de steenen te gaan zitten, en een nubische slaaf bracht het waardig paar Turken weldra koppen koffie, ingelegde vruch ten en brood; hunne gevangenen kregen evenwel niets van deze ververschingen. George Fitzroy, door vrees bevangen bij het besef aan deze ontvangst, deelde Ibrahaim mede, dat hij op weg was naar Engeland en zeer verlangde er zoo spoedig mogelijk te zijn. Wanneer zijn gastheer zoo welwillend wilde zijn om hem naar de dichtstbijzijnde haven te doen vervoeren, dan zon hij zoodra hij in zijn vaderland was teruggekeerd hem een stoffelijk bewijs zijner erkentelijkheid doen toekomen. Ibrahaim gaf kortaf ten antwoord, dat hij niet geloofde, dat er dankbaarheid bestond in een Christenhond. George vervolgde met mede te deelen, dat hij een klein bedrag aan geld en een paar voorwerpen van waarde bij zich had, maar een sardonische glans in de oogen van den Turk, deden hem zijne eigen oogen neerslaan en een zijner handen naar zijn gordel brengen, waardoor hij tot de ontdekking kwam, dat hem alles wat hij aan waarde bij zich had gehad, was ontstolen. Dit was afschuwelijk en verschrikkelijk; na van zijne ont steltenis hierover eenigszins te zijn bekomen, gaf hij den Turk ten antwoord, dat zoo hij er de voorkeur aan gaf hij dadelijk naar Mauritius of Engeland zou schrijven om de som te zenden, die de vergoeding moest vormen voor de dichtstbijzijnde haven. Ibrahaim, sluw als een Yankee, gaf ten antwoord dat het geenszins zijne bedoeling was om toe te staan dat er een be richt zou worden overgebracht, hetwelk de consuls en gezan ten van dat onrechtvaardige en lichtgeraakte engelsche volk in opschudding en hem onder de aandacht van den naasten goeverneur zou brengen. Hij beschouwde de twee ongeloo vigen, die nu in zijne macht waren als een onmiddellijke gift van Allah aan een braaf man, genaamd Ibrahaim, en genoemde Ibrahaim was van plan om op verstandige wijze van dit voordeel gebruik te maken, door de beide Engel- schen bezig te houden in de zijdecultuur en met ander werk. Wilden zij niet arbeiden dan stond het hun vrij van honger te sterven. Opdat zij niet in de verleiding mochten komen om weg te loopen, zou hij hunne voeten vastbinden en des nachts zouden zij worden opgesloten in een klein vertrekje bij de binnenplaats. Wanneer zij hem op eene andere manier last veroorzaakten, dan zou zijn bediende Yusef, een heilig dienaar van Allah, steeds bereid gevonden worden bij den ^aard van den profeet, om hunne Christenhoofden af te slaan. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1