Rechtszaken, We dstrijden. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Vervolg Stadsnieuws. VARIA. stein mede. Bij de reis van HH. MM. uit München naar Holland hield de trein stil nabij het station Röhrmoos (Beieren). Of er moest aan de nood rem getrokken zijn, óf er was iets delect geraakt, dacht men. Het per soneel van den trein stelde dadelijk met den verantwoordelijken konink lijken reiscommissaris een onderzoek inde laatste ging den trein langs en kwam ook bij den salonwagen der beide koninginnen. Juist stelde toen de commissaris een bediende de vraag: wie dan toch aan de nood rem zou kunnen getrokken hebben. Eensklaps kwam het hoofdje der jeug dige Koningin buiten het venster en riep den donker kijkenden ambte naar toe „Ik heb het niet gedaan." De al dus toegesproken ambtenaar had nauwelijks allereerbiedigst kunnen verzekeren, dat een plotselinge storing ontstaan was, toen bleek, dat een verbindingsbuis van den remtoestel tusschen twee wagens gesprongen waswaardoor de trein tot stilstand gebracht werd. De schade werd na eenige minuten hersteld en zonder verdere ongevallen werd de reis voort- tallooze ramen op het noordwesten zijn ingeslagen, boomgaarden en veld vruchten belangrijk beschadigd. Men vond stukken ijs van 8 centimeter. Een treurig ongeval. De heer M„ die Zaterdag te Vlis- singen bij ongeluk door zijn zwager, den heer B met de volle lading uit een jachtgeweer werd getroffen, is Maan dagochtend overleden. Het treurig ongeval moet zich vol- genderwijze hebben toegedragen: De leer |B. liep met zijn geladen tweeloops jachtgeweer, dat hij met gespannen haan ongeveer horizontaal in de hand droeg, op ongeveer 10 passen afstand achter den heer M, Op nog altijd on verklaarbare wijze ging het schot af, en kwam de volle lading in het lichaam van den heer M. terecht. Ten gevolge van den geringen af stand was de schotwond ernstig. Het bloedverlies was groot. De werkstaking der timmer lieden te Amsterdam. Het aantal der patroons, die de nieuwe loonsregeling hebben inge voerd, is thans 151, terwijl het groot ste gedeelte dergenen, die nog in twijfel waren, is toegetreden tot hen, die de oude loonen blijven handha ven. Het uitbetalen der loonen op Zaterdagavond heeft allen gedwongen zich te verklaren, waardoor het cijfer der tegenstanders 101 geworden is. Niettegenstaande dit zijn er slechts een 90 a 100 werkstakers, daar vele oudere werklieden huiverig zijn om zich bij hen aan te sluiten, uit vrees, dat de patroons de gelegenheid zul len te baat nemen om jongere ar beidskrachten in dienst te nemen Bij verschillende grootere inrich tingen en maatschappijen, die tim- merlieden in dienst hebben, zooals de timmerfabriek der firma Gebr. v. Epen, de Amsterd. Omnibusmij., „de Maats. „Electra" en de Telephoon- Mij. is de nieuwe loonsregeling door het stakingscomité voorgesteld. Ech ter zijn hierop nog geen antwoorden verkregen, evenmin als van de di rectie der Marinewerf. Gedurende de drie voorafgaande weken hebben de werklieden ten bate van de beweging een uur loon per week gestort, wat per hoofd 60 cents bedraagt. Bovendien storten zij die thane het nieuwe loon van 23 cent genieten, daarvan drie cent tenvoor- deele der werkstakers. Met de vej schillende inzamelingen hebben deze bijdragen nu ongeveer f1365 (Zon dagmiddag 12 uur) opgebracht, uit welk fonds aan de werkstakers f2 per dag wordt uitgekeerd. Voor hen, die korter dan een dag den arbeic staakten, is de vergoeding gerekend op 20 cent per uur (het vroegere loon.) Het plan bestaat in den loop van deze week eene openbare vergadering te houden. Hbld. no. 1648 Jan Wagenaar, afkomstig van Oudebiltzijl, 38 jaren, lang 1.68 M., haar en wenkbr. bruin, voorhoofd en kin rond, oogen blauw, neus en mond gewoon, aangezicht ovaal, kleur gezond, bijna kaalhoofdig. De Officier van Justitie te Alkmaar verzoekt op sporing en bericht. Een jeugdig avonturier. Het 11 jarig zoontje van den heer P. Bol wonende Feijenoordstraat te Rotterdam is üe ouderlijke woning ontvlucht. Het ventje had zich Vrij dag op de stoomboot Oude Maas 1 weten te verbergen, en toen de boot niddags te Spijkenisse aankwam verliet hij zijn schuilplaats en rende den weg op naar het dorp. Toen Zaterdag de Oude Maas III aan het hoofd kwam zag de beman ning hem daar zitten. Terstond werd een knecht gezon den om hem te grijpen, maar de deugniet wist hem te ontloopen. Daarna is hij niet meer gezien, en een onderzoek Zondag ophetgeheele eiland Putten ingesteld heeft niet tot zijne ontdekking geleid. Aan de politie is thans zijne opsporing verzocht. Cholera. De schippersknecht, de vorige week opgenomen in de barak van het zie kenhuis te Dordrecht als lijdende aan cholera asiatica, is overleden. Ook te Beverwijk heeft zich een vermoedelijk geval van cholera voor- Te Roermond werd Zaterdag de markt bezocht door den Duitscher H. Esch, te Maastricht wonende. De man is onder verschijnselen van cholera overleden. Hoewel dus nog geen zekerheid hieromtrent bestaat, heeft de burgemeester het bezoek van vreemde kooplieden op de markt aldaar tot nader order verboden. Uit Maastricht wordt van 5 dezer gemeldHier zijn in de laatste maal 24 uren door cholera aangetast 5 personen en daaraan overleden 3. Het totaal der aangetasten sedert het uitbreken der ziekte (29 Juli) be draagt 44, dat der overledenen 18. Onweer. Na een dag van drukkende warmte, ontlastte zich Maandag na 5 uur in den namiddag weder een vrij hevig en langdurig onweder boven de resi dentie, hetwelk, nadat de lucht eenige uren tot rust was gekomen, zich tegen half acht ure herhaalde, beide keeren vergezeld van zware stortbuien. De eerste maal vielen hagelsteenen van een grootte als mensehen van leeftijd zich niet herinneren ooit gezien te hebben. Zij waren als pruimen zoo groot en sommigen vormden een ijs klomp, die vrij zwaar in de hand woog. In verschillende huizen zijn de binnenlantaarns en vensterruiten door de kracht der hagelsteenen stuk ge slagen. En dat midden in den zomer In het Scheveningsche park heeft de hagel belangrijke verwoestingen aan gericht. Het „Parkhotel" in de Schevening sche Boschjes had in het bizonder van den hagelslag te lijden. Alle rui ten aan den voorgevel zijn verbrij zeld. Alleen de ramen onder balkons bleven gespaard. De leien dakpannen zijn meest alle van hun plaats verschoven of uit de voegen gelicht. Het ijzerwerk aan verschillende gedeelten van het fraaie gebouw is stuk geslagen. De keukens zijn onder water gezet en daar door het breken der ruiten de regen inde vertrekken vrijen doortocht kreeg, hebben de rijk gemeubelde boven- salons groote schade geleden. In de stad zijn tal van glazenma kers bezig de gebroken ruiten te her stellen of door nieuwe te vervangen. Te Voorburg vielen hagelsteenen van zes cM. middellijn. Aan den Hoek van Holland wer den door den hagel een groot aantal ruiten verbrijzeld. Men meldde in den laten namid dag uit Monster: Een hevige hagel bui richtte |groote verwoesting aan Kersenpitten. Een jonkman te Tilburg, zoon eens landbouwers, zich te goed willende doen aan kersen, beging de onvoor zichtigheid al de pitten door te slik ken. Het gevolg was, dat deze zich tot een onverteerbaren klomp in de maag vast zetten en al de middelen om die te verwijderen te vergi waren. De jonkman, die de steun zijns vaders was, is na drie dagen van smartelijk lijden bezweken. Een brutale diefstal. Te Emmerik, het eindstation van den Nederlandschen Staatsspoorweg had Zondagnacht een brutale dief stal met inbraak plaats bij den heer B. W. Gipkes, aan den Geistmarkt die aldaar een goud- en zilverwinke heeft. De groote spiegelruit werd klaarblijkelijk met de handen ver brijzeld, hetgeen aan de bloedvlekken op het glas nog zichtbaar was. Voor een bedrag van ongeveer 6000 a 8000 mark is aan gouden en zilveren werken buitgemaakt. Toen de dieven hun daad bijna volvoerd hadden, werden zij uit het postkantoor, dat zich juist tegenover den winkel be vindt opgemerkt en aanstonds namen zij nu met de buit de vlucht. Men vermoedt, dat zij over de Hollandsche grens een goed heenko men hebben gezocht. Het waren vijf mannen welke volgens signalement den vorigen avond in een café naast den winkel een glas bier hadden ge dronken. Een van hen sprak Duitsch terwijl de anderen een gebroken platte taal spraken. Of men hier met een Duitsche dan wel met een Hol landsche dievenbende te doen heeft is nog onbekend. Uit Doetichem wordt nader ge seind, dat niet minder dan 200 gou den horloges met gouden kettings zijn meegenomen. Drie der vijf dieven zijn reeds aan gehouden, de overigen zoekt men nog. Ontvluchting. Op 3 Augustus jL is ontvlucht uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik de verpleegde gevangene Hendrik de Jong. De Hooge Raad behandelde Maan dag het cassatieberoep van de beruch- ten Hendrik de Jong, decoratie- en natuurschilder,laatst wonende teHaar lem, thans gedetineerd, door het Hof te Amsterdam tot 8 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens de bekende oplichting ten nadeele van den hotel houder Kramer te Amsterdam, wiens dochter door De Jong ten huwelijk werd gevraagd. Middelen tot onder steuning der cassatievoorziening waren niet ingediend; alleen ontving de Hooge Raad van den veroordeelde een viertal schrifturen, bevattende feitelijke beschouwingen. Het Openbaar Ministerie conclu deerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak den 17den Aug. a.sj Nederlandsoho cricketters in Engeland. Het Nederlandsche elftal heeft Maansdag in den wedstrijd tegen het elftal van Norwood 134 punten be haald, waarvan C. J. Posthuma 55 en J. C. Schroder 25. Het elftal van Norwood bracht het daarop tot 190 punten, waarvan Doyle 64, Hollam 36, Rogers 24 en Gillespie 29 behaalden. In de tweede innings verkregen de onzen 54 punten voor 6 wickets waarvan Weisz 24 en E. Bourlier 21. De eerste dag is dus voor ons elf tal geen gelukkig begin geweest. Heden speelden zij tegen de Buxton Wanderers te Denmark Hill. Carnot's graf. Mevr. Carnot, die met hare beide zonen Vrijdag het graf van haren man in het Pantheon heeft bezocht heeft een prachtigen krans, gevormd door twee palmen van massief zilver, die haar door den gemeenteraad te St. Petersburg was toegezonden, op den grafkelder nedergelegd. Het graf is Zondag door meer dan 10,000 personen bezocht. Een anarchistenproces. Maandag is voor het hof van assi- s te Parijs het proces begonnen de anarchisten die vervolgd worden wegens het deel uitmaken eener vereeniging van boosdoeners. Het aantal beschuldigden bedraagt 30, waarvan er 5 op de vlucht zijn er zijn 80 getuigen gedagvaard. Er waren zeer strenge maatregelen genomen. De akte van beschuldiging is er vooral op ingericht om te doen uitkomen, dat tusschen alle beschul digden banden van anarchistische broederschap bestonden. Overeenkomstig de nieuwe anar- chistenwet verbood het hof de open baarmaking der debatten voor zoo ver Sébastien Faure en Jean Grave betreft. Ontploffing. In een dynamietfabriek te Lauen- burg (Pruisen) heeft eene ontploffing plaats gehad. Een werkman is ge dood, velen werden zwaar, anderen licht gekwetst. Twee fabrieksgebou wen zijn geheel van den aardbodem verdwenen, aan een aantal woonhui zen werd groote schade aangericht. Hitte te Home. Te Rome heerscht een buitenge wone hitte, waaraan de geneesheeren de talrijke gevallen van krenking der geestvermogens en van zelfmoord toe schrijven. In drie dagen werden niet minder dan 17 personen overgebracht naar het krankzinnigengesticht te Lungara en naar het kasteel Gaudolfo. Per dag komen gemiddeld drie zelf moorden of pogingen tot zelfmoord voor. De oorlog tusschen China en Japan. Van het oorlogstooneel in Oost- Azië is geen ander nieuws dan een gerucht van een zeeslag aan de Ko- reaansche kust, waarbij drie Chinee- sche oorlogsschepen door de Japan- neesche vloot zouden zijn genomen. Er worden geen bijzonderheden ver meld, en waarschijnlijk is het slechts een gewijzigde lezing van vroegere geruchten. In China en in Japan zijn op ver schillende plaatsen botsingen voor gekomen tusschen de inwoners. Zoo zijn te Kobe de aldaar wonende Chi- neezen door de Japanners aangeval len en ernstig mishandeld. Te Taku werden de leden der Japansche lega tie, die van Peking onderweg waren naar Tokio, openlijk door de Chinee- zen beleedigdde onderkoning nam echter maatregelen om een herhaling van dergelijke betoogingen te voor komen. Te Shanghai is alles rustig en voor de veiligheid der Europeanen koestert men geen vrees. Wel bestaat er bij sommige heethoofden eene neiging om hun vijandige gezindheid tegen over de Japansche inwoners aan den dag te leggen en is het ook reeds tot vechtpartijen gekomen, maar deze waren niet van ernstigen aard. De Europeesche Raad heeft een algemeene order uitgevaardigd tot de vrijwilligers, om zich gereed te hou den voor het geval dat er iets ge beuren mochtals er een groote brand of een oproer uitbreekt, moeten zij zich op een bepaald punt vereenigen. De japansche vereeniging, een in vloedrijk lichaam te Shanghai, waar van de voornaamste Japanners deel uitmaken, heeft de aldaar wonende landgenooten aangemaand zich orde lijk te gedragen, zich in de verschil lende districten bij hunne hoofdlieden aan te sluiten en de chineesche wij ken na schemering te vermijden. De regeering der Ver. Staten spreekt officieel het gerucht tegen, hetwelk haar het voornemen toeschreef, met de europeesche mogendheden eene regeling te treffen tot het bezetten der Chineesche tractaathavens, ten einde eene blokkade te voorkomen. De regeering zal de onderdanen en den handel der Unie ten volle be schermen, krachtens de bepalingen der tractaten, maar zelfstandig en niet in vereeniging met de europee sche mogendheden. De Unie zal dus op dezelfde wijze te werk gaan als tijdens den oorlog in Brazilië. In het engelsche Lagerhuis deelde de vice-minister van buitenlandsche zaken Maandag het volgende mede: Japan heelt beloofd geen krijgs- operatiën te ondernemen tegen Shan ghai en zijne toegangswegen op deze voorwaarde zal de Chineesche regee- ring de toegangswegen niet versper ren. In het algemeen sprekende, heb ben de oorlogvoerende mogendheden geen recht, de schepen van onzijdige staten te belemmeren, behalve inge val van een werkelijke blokkade, die eerst behoorlijk is aangezegd, of waar het oorlogscontrabande betreft. Een algemeene verklaring te geven om te bepalen wat al of niet oorlogscontra bande is, ging de vice-minister voort, is gevaarlijk en niet gebruikelijk, maar ik ben een voorstander van de leer, dat de oorlogvoerende partij deze quaestie niet kan beslissen zon der de wel gevestigde rechten van onzijdige staten in aanmerking te nemen. wijzing kan doen in deze zaak wordt verzocht zich te wenden tot den Pro cureur des Konings te Luik, den Rechter van Instructie aldaar of tot den Officier van Justitie te Maastrioht. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Kermis-Keizigers Gas- verbruikers. Opvallend moet het U allen zeker zijn van het Haarlemsch Publiek te vernemen, als dat de gasprijs 9 cents per Kubieken Meter is en de gasfa briek aan U 12 cent per Kubieke Meter tracht in rekening te brengen. Ik gevoel mij verplicht, u met onderstaande in kennis te moeten stellen. De Imperial Continental Gas-Asso ciation heeft gecontracteerd met de gemeente Haarlem, gas te leveren te gen den maximumprijs van 10.2 cent per Kubieken Meter dus, een elk, nie mand uitgezonderd, die meer betaalt, dan 10,2 cent per Ms is een.te veel betaler. Ik voor mij zou, wanneer ik Kermis- Reiziger was, en gebruik maakte van Gas der bovengenoemde fabriek, nooit of nimmer meer betalen dan, op dit oogenblik 9 cent per M3. Maakt U niet bevreesd als dat men uw gasleiding zal afsnijden, wanneer ge niet meer betalen wilt dan den wer kelijk verplichtenden prijs. Is U echter deze kennisgeving niet betrouwbaar genoeg, welnu informeer aan het Dagelij ksch Bestuur, (een zeer humaan adres). Zij zullen U zeg gen, de hier ter stede gevestigde gas fabriek is verplicht gas te leveren en mag in geen geval meer rekenen dan 10.2 cent per M3. Dankzeggende voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend Uw. Dw. dienaar. W. A. J. v. d. KAMP. Haarlem7 Aug. 1894. Aan het heden gegeven orgelcon cert in de Groote Kerk verleende medewerking de heer Joh. Snoer, cellist uit Leipzig, die het Lento van Handel, een Air van Bach en de Cantilene van Goltermann deedhoo- ren. Deze cellist, bij velen zeker van vroeger nog welbekend, speelde ook thans voortreffelijk en gaf voorzeker het talrijke publiek oprecht muzi kaal genot, nog versterkt door het talentvol en bescheiden accompagne ment van den heer Ezerman, Signalement. Door de Belgische Regeering wordt een belooning van tienduizend francs uitgeloofd aan dengeen die zal doen ontdekken en aanhouden Jagolkows- kyzich ook wel schrijvende Jahol- kowskyOyprien Philippegeboren 27 April 1865 te Boboff, Gouvernement Voroneije (Rusland), verblijf gehad hebbende van 2 Nov. 1893 tot 28 April jl. te Luik, onder den valschen naam van Baron Ernest d'Ungern Sternberg, geboren 27 Febr. 1867 te Nestkoutchnoye (Rusland). Signale ment: lengte iets meer dan middel matig, vrij gezet, opgetrokken schou ders, haar blond, voorhoofd hoog, oogen lichtgrijs, neus plat, kleur vaalbleek opgeblazen voorkomen, baard, geknipt vóór vertrek naar Luik, een kuiltje in den kin, twee littee- kens op den linker bovenarm en op een der beenen litteekens aan het scheenbeen, welk been een weing sleept, de voeten onder het loopen zeer buitenwaarts gekeerd, hanglippen, halfgeopend en sterk vooruitstekend, zelfs als hij niet spreekt, spreekt zui ver duitsch, russisch, poolsch en ta melijk fransch. Hij heeft van 1886 tot 1890 de akademie voor schoone kun sten te St. Petersburg bezocht en sedert verblijf gehouden in vers 'bil lende landen. Ia 1893 begaf hij zich in dienst van het vreemden-legioen in Africa en deserteerde na korten tijd in Juli van dat jaar, terwijl hij den 17den Juli 1893 te Oran het paspoort doet vi- seeren waarvan baron Ernest d'Un gern Sternberg eenige dagen te voren beroofd was. Sedert houdt hij zich in verschillende plaatsen op. In den nacht van 28 April jl. is hij uit Luik gevlucht om zich te vesti gen te Maastricht onder den valschen naam van Richter, zich uitgevende aan sommigen voor handelsreiziger, aan anderen voor werktuigkundige. Daarna heeft hij zich naar Amsterdam begeven, waar hij brieven ontving onder den naam van Auber en zich Stein noemt. Hij wordt o. a. verdacht van te zijn de dader of medeplichti ge van de op 21 en 28 April en 3 Mei jl. te Luik gepleegde dynamiet- aanslagen. Een ieder die eenige aan- Schietwedstrijd. Op de militaire schietbanen in de duinen nabij Overveen zal op 26 Augustus a. s. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Konin gin de 1ste jaarlijksche schietwed strijd worden gehouden tusschen de navolgende vereenigingen en korpsen. Vereeniging tot verhooging van 's Lands Weerbaarheid, voor Vader land en Koning, Schietclub Willem III, Schietvereeniging Generaal van Merlen, Kader onderofficieren der d.d. Schutterij, Kader onderofficieren van het 3e Bat. 4e Reg.Infanterie, Volon tairs der Militaire school en kader ondero fficieren van het depotEscadron Cavallerie, alle alhier. Deze wedstrijd zal bestaan in: A corpswedstrijd; B personeele wedstrijd en C vr/je baan, alle op 150 M. Voorts flobertwedstrijd D buks en E revolverwedstrijd op 12 M. Voor dezen wedstrijd werden van verschillende zijden reeds prijzen toe gezegd. Eventueel nog beschikbaar te stellen prijzen zullen echter door de Regelingscommissie (adres den heer G. C. Merens, Nieuwe Gracht, Secre taris der vereeniging voor "Vaderland en Koning, of den heer J. W. Jenmj Weyerman, Keizerstraat, Secretaris der vereeniging Generaal van Merlen) met dankbaarheid worden aanvaard. Bij een jeugdig echtpaar had een bloedverwant reeds acht dagen lang zich ingekwartierd, die aanvankelijk zeer minzaam ontvangen was; maar het zich zoo gemakkelijk begon te maken, dat hij lastig ging worden. Het echtpaar overlegde nu, op de beste wijze den man weg te krijgen, zonder te zeer hem voor het hoofd te stooten. Eindelijk stelde de vrouw des huizes het volgend plannetje voor. Weet je watvan middag aan tafel moet je zeggen, dat de soep slecht en te zout is; ik zal dat te genspreken we krijgen hooge woor den, halen hem er in en vragen hem, wie van beiden gelijk heeft. Geeft hij mij gelijk, dan word jij woedend en omgekeerd. Zoo gezegd, zoo gedaan. De echte-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2