Wedstrijden. Rechtszaken. Ongeregeldheden. Letteren en Knnst Gemengd Nieuw s INGEZONDEN. schonken aan de gekwetsten te Kijk duin. De officieren der landmacht in den Helder hebben f 430, en die der zeemacht f 270 voor hen bijeenge bracht, terwijl de milicien-kanonnier Van Nugteren, wiens beide handen door kunsthanden zijn vervangen, in het genot gesteld zal worden van on- I ge veer f 700. Een gevaarlijke schipper. De heer Tjassens Keizer, inspec teur van politie te Amsterdam, ver nam Woensdagnacht, dat de schipper op Loenen, liggende voor het oude gymnasium, in beschonken toestand met een revolver op het dek liep en reeds eenige schoten had gelost. Niemand durfde zich aan boord be- I geven, om den man tot bedaren te I brengen. De heer Keizer evenwel ging, I niettegenstaande de vele waarschu- Iwingen, aan boord en werd door den 6chipper toegesnauwd „als je een pas verder doet schiet ik je voor je kop." Hierop geen acht slaande, naderde I hij den schipper en na een half uur I zich met dezen te hebben bezig ge- I houden, smaakte hij de voldoening I dat deze zijn wapen wegborg en zich I kalm op straat begaf. Van verschillende zijden werd me- 9 degedeeld, dat de schipper den vori- Igen dag reeds te Loenen geweldda- Idig te keer had gegaan en geboeid Idoor de rijkspolitie naar Hilversum J was overgebracht, waar hij, tot I kalmte gekomen, weder ,werd losge- 1 laten Begrafenis van een socialist. I Tegen 10 personen die bij de be- I grafenis van den socialist v. V. te I's Gravenhage tegenwoordig waren, lis proces-verbaal opgemaakt wegens I verzet tegen bedienende beambten I (rebellie) en het deelnemen aan een I verboden optocht. Daaronder behoort zekere Snijder, vroeger president van het comité der werkloozenmaar niet Domela Nieuwenhuis, omdat deze tijdens de politie-charge in het volgrijtuig bleef zitten. Tegen Vrijdagavond was door so cialistische vereenigingen eene protest vergadering belegd. Menschlievendlieid beloond Te 's-Gravenhage zag Donderdag iemand aan den Zuid-Binnensingel I een ind in het water vallen. De man ontdoet zijh van zijn werkbuis, sloof en pet, en na tweemaal te vergeefs gedoken te hebben, wordt hij bij het betreden van den wal gewaar, dat de bewaarder van zijn goed daarmee is verdwenen Ongeregeldheden te Zutfen. Wij lezen het volgende in de Z. G. De werkstaking der sigarenmakers van den heer Broere, sigarenhande laar alhier, die reeds sedert het laatst van April aanhoudt, schijnt in de laatste dagen aanleiding te geven tot eenige opstootjes en verstoring der openbare orde. De heer Broere, die sinds eenige dagen gereed is met de verbouwing, die zijne fabriek in de Waterstraat alhier heeft ondergaan, schijnt niet geneigd te zijn om de eischen van zijn werkstakend personeel in te wil ligen en dit opnieuw aan het werk te zetten, en hij tracht nu personeel van buiten de stad, niet-aangeslotenen aan den Sigarenmakersbond, te en- gageeren en bij hem werkzaam te krijgen. Een enkel persoon schijnt zich als zoodanig te hebben aangeboden en deze tracht thans, met behulp der politie, sinds Donderdag zijn werk te verrichten, doch wordt daarin door de werkstakers bemoeilijkt, zoo zelfs dat dezen Woensdagavond en ook Donderdagmorgen, met stokken gewa pend, den indringer te lijf wilden en gedurig voor de fabriek en de woning van den heer Broere zich posteerden, om blijkbaar desnoods met geweld, het werken van dezen persoon te beletten. Donderdagmorgen te zeven uur werd genoemde persoon, die zich weder naar het werk wilde begeven en thans ook weder beschermd werd door politie, door de posteerenden aangevallen, waarvan het gevolg was, dat de politie, die juist op dit uur nagenoeg geheel aan het politie bureau aanwezig is, zich g noodzaakt zag, de vechtenden met de sabel uiteen te jagen, waarbij eenige perso nen het gevoelig moesten ontgelden en éen der werkstakers werd gear resteerd, die echter later weder op vrije voeten werd gesteld. Omstreeks 12 uur des middags was er een samenscholing op de Markt voor den winkel van den heer Broere. Met den burgemeester aan 't hoofd, joeg de politie deze menigte, die de circulatie dreigde te belem meren, uiteen. Wieler-wedstrijden te Ant werpen. Den 12en, 13en en 18en Augustus zullen naar men weet te Antwerpen de wedstrijden gehouden worden om het wereldkampioenschap, uitgeschre ven door de „International Cyclists Association". Aan dezen strijd, aldus wordt uit Antwerpen gemeld mogen alleen deel nemen rijders, die het kampioenschap van hun land hebben gewonnen of door het bestuur van den bond van hun land daartoe zijn aangewezen. De bond moet deel uitmaken van de „International Cyclist's Association". Deze maatregel is genomen om het wereldkampioenschap een strijd te doen zijn tusschen de kampioenen en de beste rijders der verschillende lande en de minder klasse rijders uit te sluiten. Van de.;e landen hebben de vol gende hunne medewerking aan de wereldkampioenschappen in Antwer pen reeds toegezegdEngeland, Bel gië, Duitschland, Nederland, Schot land, Denemarken en waarschijnlijk Amerika en Frankrijk. De onderstaande rijders zi^n tot hiertoe aangewezen: Voor Engeland: J. Green, Chap man, T. Osborne en P. W. Brown. Voor Duitschland: A. Lehr, Fr. Opel, A. Gehzig, H. Haun en Roder- wald. Voor Nederlandwaarschijnlijk Jaap Eden, W. J. Rademaker, H. J. Gorter, A. Nijssen, J. Siep enSchel- tema. Tot de keur der belgische rijders behooren thans R. Protin, Hautvast, Borrisowsky en Bolle, zoodat deze wielrijders wel aangewezen zullen worden om Belgie's kleuren te ver dedigen. Uit bovenstaande zal men thans toch al kunnen opmaken, dat men op bovengemelde dagen in den Ve lodrome van Zurenborg iets buiten gewoons te zien zal krijgen. Als gevolg van de onlangs aan het Centraalstation te Utrecht plaats ge had hebbende troebelen bij het ont slaan van de werklieden, werkzaam aan de overkapping, stond Donder dag aldaar voor de rechtbank terecht B. T., volgens zijne opgave colporteur van socialistische bladen, beklaagd dat hij op den bewusten morgen van 25 Juni j.l. op 'tafgesloten spoor wegterrein, een agent van politie met een steen had geworpen, waardoor deze eene ontvelling aan 'tbeen had gekregen. Tegenover de alleenstaande getui genis van den politie-beambte ston den de ontkentenis van bekl. en de pertinente verklaringen van 4 getui gen J décharge, door den verdediger van bekl., mr. P. J. Troelstra, bijge bracht, die volhielden dat bekl. niet had gegooid. De off. van just, wees er op, dat de veroordeeling van bekl. slechts zou afhangen van 't vertrouwen, door de rechtbank gesteld in den verbali sant. Spr. zelf achtte hem volkomen vertrouwbaar en het feit wettig be wezen, en vroeg daarom bekl.'s schul dig verklaring en diens veroordeeling tot 5 maanden gevangenisstraf. In een uitvoerig pleidooi critiseerde mr. TroeUtra den inhoud van de dagvaarding en de houding der po litie. In tegenstelling van het O. M. achtte hij de verklaringen van den politie-beambte niet vertrouwbaar en daardoor het overtuigend bewijs niet geleverd. PI. was dan ook zeker, dat vrijspraak zou volgen voor bekl., en trad daarom niet in debat over de ge- eischte straf, die hij te zwaar achtte. Volksliederen. In een engelsch tijdschrift vinden wij een studie over verschillende volksliederen. De schrijver merkt op hoe het grootste deel van deze zich volstrekt niet bezig houdt met de natie maar zeer dikwijls met een of ander vorst, liefst een legendarisch of mythisch vorst nog wel, zooals in Zweden waar het volk nog maar trouw voor het behoud van een voor eenige honderden jaren gestorven ko ning bidt. De voornaamste landen waar men den souverein bezingt, zijn Engeland, Denemarken, Oostenrijk, Portugal, Pruisen, Rusland en Zweden. Liederen, die de natie zelf betref fen zijn die van Amerika, Holland (Wien Neerlandsch Bloed), Hongarije en Noorwegen, en eindelijk bestaat een derde soort van liederen, die men oorspronkelijk oproersliederen zou kunnen noemen in Frankrijk (Mar seillaise), België (Brabanponne) en Ierland (God save Ireland). Geen der volksliederen is ouder dan twee eeuwen, alleen in Holland en Noorwegen dichtten bekende poëeten ze (Tollens en Björnsterne Björnson). De eenige groote componist die een volkslied componeerde was Haydn, terwijl het Portugeesche tot auteur en componist een koning heeft nl. Dom Pedro van Brazilië. Een moedige daad. Een spoor weg wachter te Laeken (België) zag Donderdagavond een kind op den spoorweg dat bij het sluiten der boomen daarbinnen was gebleven. De trein was vlak bij en bet kind zag hem niet. De moedige wachter, bet gevaar ziende, sprong op het kind toe, greep bet en slin gerde bet op zij, toen de trein nog een drie meter was verwijderd. Nog even streek den trein langs den red der heen, maar deerde hem niet. Het heldenstuk was gelukt en de held was behouden. Zeilwedstrijd te Cowes. Het belangwekkendste nummer der zeilwedstrijden te Cowes, de wedstrijd om den prijs van 100, door de stad uitgeloofd, is gewonnen doordeRro£- tannia van den prins van Wales. Hoewel deze baar eenige mededing ster, de Vigilant2 min 4 sec. voor gegeven bad, won zij nog met 2 min. 30 sec. Met een onbeschrijfelijke geest drift werd bet bericht der overwin ning van bet engelscbe jacht begroet. Lastig hanengekraai. De engelscbe bladen j publiceeren een vermakelijke banenbistorie, waar in wijlen Van den Berg, kanselier der Nederlandscbe legatie, is betrok ken. Hij bad een kippenloop ge bouwd, waartegen zijn Engelscbe buurman bezwaar maakte wegens bet leven, vooral wegens aanhoudend hanengekraai. De Engelscbman wilde Van den Berg dagvaarden, maar 't „Foreing office", welks hulp was in geroepen, boodschapte hem dat bij, krachtens een oude parlementsacte, gijzeling zou kunnen oploopen indien bij een lid der uitbeemsche legatie dorst vervolgen. De Engelscbman klaagde toen bij graaf Van Bij landt, maar vergeefs. Daar 't hanengekraai voortduurde besloot de Engelscbman eindelijk een verzoekschrift te zenden aan koningin Wilüelmina, of Zij een einde zou willen maken aan bet spektakel dat zijn leven verkortte. Het verzoekschrift bleef onbeant woord, maar bet hanengekraai hield plotseling op. De Engelscgman schreef dat toe aan den invloed van onze „charming young Queen". Zijn lij densgeschiedenis is tbaus eerst aan bet licht gekomen. Hij had namelijk verzuimd zijn zaakwaarnemer uit te betalen, en Donderdag is aan dezen een daarop betrekkelijke vordering toegewezen. De Times wijdt aan bet geval een hoofdartikeltje. Een philanthropise!!© stichting. De inschrijving, door een comité van franscbe vrouwen geopend voor bijdragen tot bet stichten van een pbilanthropische instelling ter nage dachtenis van Carnot, bedraagt reeds meer dan 100.000 fr. Het comité beeft nu bekend gemaakt, wat bet met deze gelden zal doen. Overeen komstig den wenscb van mevrouw Carnot, zal een fonds gesticht worden ten behoeve van weduwen uit den werkenden stand, die kinderen ten baren laste hebben; daardoor zal men voortzetten wat altijd een werk der liefde van president Carnot is geweest. Caserio. Caserio, de moordenaar van Carnot, heeft den geestelijke Grassi, die hem te Lyon in de gevangenis bezocht, den volgenden brief meegegeven aan zijn moeder „Ik schrijf u deze paar regelen, om u mede te deelen, dat ik ter dood veroordeeld ben. Geloof niet, lieve moeder, dat ik, nu ik deze daad ge pleegd heb, een moordenaar, een boos doener ben, want u kent mijn goed hart, mijn zachtheid, wanneer ik bij u was. Welnu, nog heb ik datzelfde hart. En wanneer ik deze daad heb gepleegd, is bet alleen geschied om dat ik bet moede was, langer in zulk een schandelijke wereld te leven. Ik dank don Alessandro, dat bij mij is komen bezoeken, maar ik heb niet willen biechten. Voor beden zal iku niets meer zeggen. Ik groet u en al mijn broers en mijn lieve zuster en schoonzusters en bloedverwanten. Ontvang duizend kussen van uw lief hebbenden zoon Santo." De terechtstelling van Carnots' moordenaar zal den 15den Aug. te Lyon plaats hebben. Brand te Kazan. Aan de Temps worden eenige bij zonderheden gemeld omtrent bet ver branden van het stadje Kazan in Bulgarije. Op den dag van den brand woedde er een hevige storm, die vele woningen vernielde. Om drie uur des middags brak de brand uit door welke oorzaak weet men niet en weldra stond de ganscbe stad in vlammen. Vele bewoners hebben geen tijd gehad om bun woningen te ver laten en vonden daar een verschrik- kelijken dood. Zij die wisten te ont snappen, ^dachten er geen oogenblik aan om nog iets te redden, doch na men de vlucht naar de vlakte. De brand beeft zes-en-dertig uur geduurd en beeft bet drie vierde ge deelte der stad waaronder alle open bare gebouwen verwoest. De eerste hulp kwam opdagen uit de stad Silimno, acht uur van de plaats des onheils verwijderd. De Bulgaarsche regeering beeft onmid- delbjk levensmiddelen gezonden en vijftigduizend francs aan specie. Tot nog toe beeft men 130 lijken uit de puinhoopen te voorschijn ge baald. Het stadje Kazan was gelegen in een bekoorlijke vallei van bet Bal kangebergte. De bewoners waren allen vrij welgesteld. Thans hebben zij alles verloren. Een© samenzwering. Volgens een bericht uit Jamaica is een samenzwering ontdekt die ten doel bad den President van Brazilië te vermoorden. Vele personen zijn bij de samenzwering betrokken, waarvan ettelijke in hechtenis zijn genomen- Een vrouw beeft 't complot aan bet licht gebracht. Onveiligheid in Servië. Dit land wordt in de laatste tijden in de hoogste mate door rondzwer vende rooverbenden onveilig gemaakt. Onder anderen plundert een bende van vier-en-twintig man de streek tusschen Jagodina en Lapowo (district Kragoejewats). Een beidukkenbende omsingelde onlangs een dorp bij Gra- disjte aan de Donau. Een gevecht met de boeren ontstond, met 't ge volg dat vier van deze gedood en twee zwaar gewond werden. Sommige treinen worden door gen darmes begeleid. Brand te Kopenhagen. Te Kopenhagen is deze week brand uitgebroken in de machine-werk plaats op de werf der beeren Bur- meister en Wain. De werkplaatsen zijn nagenoeg geheel een prooi der vlammen geworden. De schepen, welke in aanbouw waren, zijn erg beschadigd bet in de nabijheid liggende stoomschip Knu- tenberg vatte ook vuur, dat evenwel spoedig gebluscbt werd. Onder de schepen, die op stapel staan, behoort ook het nieuwe kei zerlijk russiscbe schip Standard. De oorlog tusschen China en Japan. De Times verneemt uit Tientsin van den 8sten dezer, dat bet bericht, volgens hetwelk Li-Hung-Chang door den keizer van zijn rang en zijn pri vilegiën ontzet is, zonder grond is. Generaal Yeb is niet gedood te Asan, de Cbineescbe stoomboot Kwin-shi is niet in den grond geboord. De En gel sche kolonie vraagt, dat Engelscbe kanonneerbooten zullen worden ge zonden om een paniek te voorkomen. De Cbineescbe regeering beeft aan alle autoriteiten bevolen de vreemde lingen en de zendelingen te bescher men. Agenten koopen in Engeland druk oorlogsmaterieel voor Japan. Japan en China bestellen in Noord- Amerixa op groote schaal krijgsbe hoeften. Japan heeft onder anderen besteld een millioen nieuw uitgevon den bouilloncapsules, waarvan elk heet gelijk te staan met een pond vleescbzoo zou ieder soldaat in staat zijn gesteld voor ettelijke maan den proviand mee te dragen. Inmid dels openen de Amerikanen inschrij vingen ten bate van de hongerlijdende Koreanen. De gezant van Korea te Washington heeft daartoe aange spoord. Een zendelingblad wil dui zend ton meel zenden, mits de re geering der Vereenigde Staten vrijheid van vracht van San Francisco af toe zegt. Volgens bericht uit Sjanghai zendt Japan voortdurend ontzaglijke ver sterkingen naar Korea. Volgens be richt uit Tientsin beeft de Chinee- Bcbe keizer aan de onderkoningen bevolen bijzondere oorlogsschattingen te heffen. Ook is de Cbineescbe re geering in onderhandeling over een buitenlandsche leening. De ongere gelde Cbineesche troepen, die inder tijd tegen de Franscben hebben ge vochten, bieden zich in menigte aan om dienst te nemen tegen de Japan ners. De Cbineescbe soldaten die de Japanners van bet Britscbe stoom schip Chung King hebben ontvoerd ij n gegeeseld. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven Cholera. Nu de cholera asiatica onze stad weer bedreigt; nu de Amsterdamscbe vaart, bet Spaarne en de Ringvaart officieel voor besmet zijn verklaard; nu, op grond daarvan, onze geachte burgemeester overal in de stad eene waarschuwing beeft laten aanplak ken om in die genoemde wateren niet te baden en er niet uit te drin ken, meen ik wèl te doen met mijn medeburgers oplettend te maken op een ander gevaar 't welk ben van den kant dier bovengemelde vaarten en slooten bedreigt. In Juli 1893 hield dr. Ernest Hart een voorlezing in The British Insti tute of Public Health over „Cbolera- kweekerijen en de middelen om ben te onderdrukken". Hart bewees op grond van zijn eigen nasporingen en die van Snow, Simon en Radcliffe 1. dat de cholera asiatica is een vui ligheid s-ziekte, a filth disease, door vuile lieden overgebracht naar vuile plaatsen, en verspreid door speciaal vergiftigd water; 2. dat men door eten en drinken cholera kan krijgen; 3. dat cholera uit een praktisch oogpunt beschouwd mag worden als een ziekte die uitsluitend door water wordt ver spreid, en wel slechts door zulk water dat verontreinigd is door de uitwerp selen van menscben. In Augustus 1893 schreef G. C. Frankland in Nature p. 375Of schoon in verre de meeste gevallen de verspreiding der cholera bewezen is te geschieden door bet drinken van onzuiver water, zijn er toch ook vele authentieke voorbeelden waarbij die verspreiding toe te schrijven is aan bet eten van voorwerpen zooals vruchten, sla, andijvie enz., die met besmet water in aanraking waren ge weest. Het is daarom van belang te weten boe lang de cbolera-bacil le vend blijft als hij op verschillende voedsels of spijzen voorkomt. Onder zoekingen dienomtrent zijn er gedaan door BabesCelliDunham en anderen. De laatstgenoemde schreef in the Medical Recorddat cholera-organis- men met opzet gebracht op bladen van kropsla in een overdekte schaal in de gewone kamertemperatuur ge plaatst, bun levensvatbaarheid, vita liteit, behielden vijf dagen lang, op gekookte bloemkool van zes tot tien dagen, en op rauwe bloemkool der tien dagen lang. In bet belangrijke opstel van Frie- drich, getiteld „Beitrage zum Ver bal ten der Cbolerabakterien auf Niib- rungs- und Geneessmitteln", geplaatst in de Arbeiten a. d. Kaiserl. Gesund- heitsambte 1893 p. 465 lezen wij De levensvatbaarheid of vitaliteit van cholera-bacillen werd onderzocht op meer dan vijftig verschillende spijzen, zooals vruchten, groenten, melk enz. en bleek bet: 1. dat als die organismen der cholera eenvou dig gebracht werden op de opper vlakte dier dingen, bun vitaliteit vooral afhangt van de mate van vochtigheid der omgeving, 2. dat de cbolerabacterie vooral gekenmerkt wordt door zijn snelle vernietiging in een drooge omgeving en 3. dat bij gedood wordt door kookhitte. Op levensmiddelen zooals komkommers, bloemkool, roode kool, enz. blijft de cbolerabacterie verscheidene dagen in het leven, op spinazie, bewaard in een vochtige atmosfeer, waren de bacte riën nog na twaalf dagen levend, en in de gewone kamerlucht in een droog vertrek stierven zij eerst na zes dagen. En ten besluite van deze op merkingen lezen wijDoor de talrijke onderzoekingen in dit opzicht is bet duidelijk bewezen dat gedurende een cbolera-epidemie bet eten van onge kookte vruchten en ongekookte groen ten moet worden vermeden. En als wij nu bedenken, dat niet slechts de in bet begin van dit op stel genoemde vaarten en slooten, maar derhalve ook alle slooten die in de vaarten uitloopen of er mede in verband staan, met cholera-orga- nismen besmet zijn; als wij weten dat er geen enkele krop salade, geen enkel bos wortels, geen enkele andij- vieplant ter markt wordt gebracht of hij is door den groenteboer afge spoeld of schoongemaakt in een sloot bij zijn land dan zeker zal men begrijpen waarom bet noodigia geen enkele groente rauw te gebrui ken, waarom het verstandig isstren- gelijk toe te zien dat er niets worde gegeten wat niet g e k o o k t is. Haarlem, 7 Aug. 1894. Dr. T. C. WINKLER.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7