II Mjjl PM DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Donderdag 16 Augustus 1894. No. 3411 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Een hoogst boeiende roman STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLET ON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat JL-4s9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier*, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31ina Faubourg Montmartrei is die, getiteld waarvan het vervolg in No. 34 van het Geïllustreerd Zondagsblad wordt opgenomen. Deze groote Roman trekt algemeen de aandacht. 2*Dit Geïllustreerd tijdschrift biedt buitendien groote verscheidenheid van inhoud, een keur van Gravuren, Anec- doten, Prijsraadsels, Puzzle enz. enz. De inhoud is overigens als volgt: Brand in den stal (met illustratie). Een zwarte Gladstone. De Hin doe Farkir van de zwijgende stad (Naar het eng.) van Charles J. Mans ford. B. A. (met 7 illustraties). Charles Fok in zijn hartstocht voor het spel. Een instantanée (met illustratie). Schetsen uit Marok ko (met illustratie). Een en ander over de Antwerpsche Wereld-Ten toonstelling I. Een enfant terrible, (met illustratie). De koetsier van Frederik den Groote. Newton in zijn verstrooidheid. Een duidelijke wenk. Een slokop. De vrou wenrechten. Of hij 't voelde (met 2 illustraties). Een brutale zet. Een woord op zijn plaats. Een raad voor 't vervolg (met illustratie). Schaakrubriek. Mededeelingen. Om wekelijks in 't bezit te komen van deze uitnemende illustratie, rich te men zich tot den Uitgever van deze Courant. De prijs is slechts 30 cents, voor een geheel kwartaal (371/2 cent franco per post.) DE UITGEVER. Haarlem15 Aug. 1894. Examens. De heeren P. Koomen en D. Janse beiden alhier, zijn geslaagd voor het examen hoofdacte, 13 en 14 dezer resp. te 's-Gravenhage en Amsterdam gehouden. Te 's-Gravenhage zijn Dinsdag ge slaagd voor het examen acte Fransch 1. o. de dames S. J, A. Mijer, C. van Oosterhout en C. H. Berail, allen alhier. Priesterwijding. Heden heeft in de Kathedrale kerk in de Jansstraat de gewone jaarlijk- sche H. Priesterwijding plaats gehad door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Tien heeren werden tot Priester gewijd waaronder de heerP. J. H. Sprengers woonachtig alhier, die a. s. Dinsdag zijn eerste H. Mis zal opdragen. Vier heeren ontvingen de wijding tot diaken. Dinsdagavond is alhier overleden de oudste inwoonster dezer gemeente, met name mevrouw wed. J. C. Riche- mont, geb. Druijvesteijn. Zij zag 6 Augustus 1797 alhier het levenslicht en genoot sedert het jaar 1863 een weduwen pensioen. Schouwburg. Dinsdagavond werd door het gezel schap van Van Lier met medewer king van Julia Cuypers voor een goed bezetten schouwburg opgevoerd het uit het Duitsch vertaalde blijspel „Tusschen twee vuren." Hebben wij reeds ruimschoots de gelegenheid ge had mej. Cuypers in eene dramati sche rol te bewonderen, in dit stuk, waarin zij de rol van Clara Wal fried vervulde, bleek, dat haar talent niet eenzijdig zich heeft ontwikkeld. Ook de andere rollen in dit stuk dat rijk is aan lachwekkende scènes, werden mij goed vervuld. Succes hadden voor al ook de heeren Ducaju en Morriën, wier vertolking echter niet van eenige overdrijving was vrij te pleiten. Eene vermakelijke verschijning zoowel in actie als in kleeding was de heer J. van Lier. Men verzoekt ons nog te melden, dat de heer Gauthier, die overdag zijne voorstellingen geeft in den schouwburg met „Stre Baycka", zich, wat het be zichtigen van zijn toestel betreft, gaarne ten dienste stelt van alle instrumer t- makers, smeden enz. en dat zij hunne eigen sloten mogen meebrengen. De 2e luit. F. Dekker, van het korps genie-troepen te Utrecht, is geplaatst bij den staf der genie alhier. Ook de laatste 24 uren zijn hier ter stede geen nieuwe cholera-geval len voorgekomen. Cholera. De te Zuid-Schalkwijk aangetaste vrouw is Dinsdag overleden. Te Velsen kwamen tot heden 5 ge vallen voor, allen met doodelijken af loop. Koninklijk bezoek te Helder, Voor de komst van de Koningin nen te Willemsoord zullen uit de directie der marine te Amsterdam eenige oorlogsschepen daarheen wor den gedirigeerd. Voor die gelegenheid zal H. M. raderschip Valk in dienst worden ge steld en zullen HH. MM. tevens eene revue houden over de te Willemsoord aanwezige scheepmacht. Alle in dienst zijnde schepen uit andere directiën zullen te dien einde naar Willems oord worden gedirigeerd ten einde de scheepsmacht aldaar zoo groot moge lijk te doen zijn. Het geheel belooft een zeldzaam militair schouwspel te zullen worden. Prinses Albert van Pruisen. Het vertrek uit Scheveningen van prinses Albert van Pruisen en haren zoon, prins Frederik Willem, is be paald op heden Woensdagnamiddag 4.35 (plaatstijd) per staatspoor. HH. KK. HH. nemen de reis naar Ber lijn aan. Eene kinderpartij, Op eene partij, Dinsdag door de Koningin-Regentes op het lustslot „Soestdijk" gegeven, waren verschenen 50 kinderen van de 80 die uitgenoo- digd waren, allen zonen of dochters vanhooggeplaatste personen inUtrecht, van hoofdofficieren en enkele kapi teins uit Utrecht en Amersfoort. Met de Koninginnen, de Hertogin van Albany en den prins en de prinses, hare kinderen, en gevolg, waren 67 personen op het middagfeest tegen woordig. Te 2 uur werd door het speciali teitengezelschap van Frits van Haar lem in de versierde oranjerie van het paleis eene voorstelling gegeven. De zaak der Costa Rica Packet. De londensche correspondent van de N. ECt. schrijft daarover: Deze aangelegenheid verkeert in eenen staat van „suspended anima tion," gelijk de Engelschman zegt, en de kansen zijn, dat die toestand nog geruimen tijd zal aanhouden. Immers de zaak is in handen gesteld der kroonadvocaten voor een nieuw advies betreffende het voorstel der Nederlansche regeering om de be slissing van scheidsrechters in te roepen. De laatste maal, dat ik aan het „Foreign Office" was, zeide Sir E. Grey, dat de regeering hoegenaamd geen raming kon maken nopens den nog vereischten tijd alvorens eene beslissing genomen worden kon. „Gij begrijpt", verklaarde hij, „dat er vele en zeer ingewikkelde rechtspunten te behandelen zijn, aleer een advies, hetwelk waarde hebbe, verstrekt kan worden. Middelerwijl moet de regee ring natuurlijk eene afwachtende houding aannemen. Zoodra wij we ten wat de kroonadvocaten raden, kunnen wij tot eene beslissing ko men, maar voor dien tijd niet." Ook Nieuw Zuid-Wales, de voor naamste agensnaar men weet, in deze quaestie, verwacht geen spoedige beslissing. Sir Saul Samuel, de gene rale agent der kolonie te Londen, is thans naar Harrogate, in het noor den van Engeland, vertrokken ten gerieve zijner gezondheid. Ik sprak hem even voor zijn vertrek. „Wel, Sir Saul", zeide ik, „gij zijt zeker in uw schik, dat de zaak door scheidsrechters zal worden beslist. Gij waart immers daar vóór." „Ja", zeide hij, „maar zóóver zijn wij nog lang niet. Wij kennen nog niet de juiste bewoordingen van het voorstel der Nederlandsche regeering, en déürop komt alles immers aan. Nieuw Zuid-Wales is bij lang na niet voor elke arbitrage. Wil Nederland de geheele quaestie aan het oordeel van scheidsrechters onder werpen, dan is Nieuw Zuid-Wales er vóór, anders kwalijk. Wat zullen de scheidsrechters uit te maken hebben, en wie zullen die scheidsrechters zijn Ziedaar dingen die men zou behooren te weten, alvorens men zou durven zeggen dat dit voorstel van Nederlandsche zijde geheel bevredi gend is." Cholera. Volgens het gemeentelijk bureau van den gezondheidsdienst te Am sterdam zijn' tot Dinsdag geconsta teerd 21 gevallen van cholera asiatica, waarvan 9 met doodelij ken afloop, terwijl nog 11 patiënten in het Wii- helmina-gasthuis worden verpleegd. Eén is hersteld. Uit Beverwijk wordt gemeld dat daar Dinsdagmorgen eene buitenge wone raadsvergadering ter behande ling van spoedeischende belangen is gehouden, en wel ter beslissing of het noodig was de kermis uit te stel len met het oog op het voorgeko men cholera-geval. Het uitstellen van de kermis is onnoodig geacht; geen nieuwe gevallen van cholera zijn voorgekomen. De choleralijder, die in den nacht van Zaterdag op Zondag op last van den burgemeester van Barsingerhorn per open vlet naar Alkmaar werd vervoerd, is Maandag te vier uren in het gasthuis aldaar overleden. Het 9-jarig dochtertje van schipper Smakman (eerst aangetaste) te Zaan dam, is Dinsdagochtend ook overle den, zoodat daar ter stede thans geen choleratijders meer zijn. Te Velsen is in het gezin van W. v. d. S. op Watervliet de aziatische cholera uitgebroken3 personen zijn reeds aan die ziekte overleden. Ook in het gezin van zijn buurman is de cholera uitgebroken. Te Maastricht is sedert de vorige opgave 1 persoon door cholera aan getast en geen daaraan overleden. Sedert het uitbreken der ziekte wer den 58 personen daardoor aangetast, van welke 27 met doodelij ken afloop. Brand te Zaandam. Maandagavond 8 uur had te Zaan dam een oinnenbrand plaats in het perceel aan het Hazenpad, bewoond door J. P. De brand, die door flink optreden der buren bij tijds gebluscht werd, ontstond door het omvallen van eene brandende petroleumlamp. De baker M. V. en hare 18-jarige dochter G. V., nabij de tafel gezeten, geraakten door de vlammen in brand en moesten zich redden door in eene sloot nabij de woning te springen. Beiden bekwamen evenwel hevige brandwonden aan handen en armen. De kraamvrouw en de kinderen, die inmiddels door de buren uit het brandend perceel waren gedragen, heb ben geen letsel bekomen. Uit baloorigheid. De eerste dag der Rotterdamsche kermis eischte Maandag reeds een slachtoffer. Een jongmensch dat ker mis had gehouden kwam naar moe ders zin te laat thuis, waarom zij hem niet wilde binnenlaten. Hierover baloorig verdronk hij zich in den boezem. Toen zijn lijk eenige oogen- blikken later werd opgehaald wilde de moeder ook dit niet in huis heb ben, zoodat het naar de loods voor drenkelingen werd overgebracht. Mishandeling met doodelij ken afloop. De justitie uit Assen is naar Odoorn vertrokken, waar een man tengevolge van mishandeling is over leden. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 45) HOOFDSTUK XVI. Sir Ruperts verlangen naar vrijheid. Ze kwam van het armhuis te Paddington, waar zij de kin deren verzorgt, de oude juffrouw Chitton, weet ge wel „Uit een armhuis?" riep Rupert. „Je liegt, je liegt dat is mijn moeder niet „Dat zeg ik ook niet, maar zij is uw grootmoeder toch, jongeheer. Haar dochter is uw moeder, die stierf terwijl ze u in de armen had. Uw vader, de arme kerel, is vermoord of opgelicht en doctor Wrigley bracht u bij lady Bidebank. Doctor Wrigley is geen man dien ik vertrouwen zou," voegde Timmy er vertrouwelijk bij, „maar in dit opzicht handelde hij toch goed. Uw vader was weleer zijn bediende." O afschuw, o marteling. Timmy begreep niet half welk een droefheid hij den kleinen aristocraat berokkende. Zijn vader een bediende van doctor WrigleyMet een kreet van smart liep hij weg diep het bosch in om alleen te zijn met zijn droefheid. Eindelijk kwam hij tot de slotsom, dat dit lage volk samenspande om hem te kwellen. Hij sprong op van den grond, waarop hij een tijdlang had liggen schreien en snelde naar huis, om aan lady Bidebank de waarheid te vragen. Zij zag hem komen en wenkte hem. „Heb je plezier gehad, beste jongen „Neen," riep Rupert. „Ik heb een akeligen dag gehad. Zeg mij als het u belieft, zal ik als ik groot ben lord Bidebank heeten „Neen mijn jongen," zei lady Bidebank kalm. „Zal ik eigenaar zijn van Bidebank Hall?" „Maar beste jongen, wat praat je toch Je weet toch wel, dat lord Bidebank en zijn zoon dit landgoed zullen erven. Maar je zult geld genoeg hebben. Zoolang ik leef zal je hier wonen en na mijn dood krijg je dertigduizend pond. Pas op dat je niet al te veel gewicht aan geld gaat hechten, Rupert „Waarom ben ik Rupert Barth genoemd?" ging de knaap voort. „Mijn lieve vriendin, lady Barth, wenechte dat." „En als ik uw zoon ben, waarom zal ik dan niet lord Bidebank worden?" ging de bedroefde knaap verder. „Zeg mij ben ik uw zoon?" „Rupert!" Zij trok hem dichter naar zich toe. „Ben ik uw zoon?" herhaalde hij, toornig. „Beste jongen, wie heeft daarover met je gesproken Ik wilde je dit niet zeggen vóór je volwassen zoudt zijn, en in staat om te begrijpen hoe ik je liefheb." „Ik ben dus uw zoon niet!" bracht Rupert met moeite uit. „Heeft doctor Wrigley, ik haat hem, mij aan u ge geven „Neen, dat heeft hij niet gedaan," zeide lady Bidebank, „en je bent mijn lieve, beste iongen." Maar deze onthulling was meer dan de arme jongen kon verdragen. Hij slaakte een kreet, wrong zijn hand uit die van lady Bidebank los en sloot zich in zijn eigen kamer op. Het armhuis, juffrouw Chitton, zijn vader een bediende van doctor Wrigley, al die denkbeelden kwamen met elkan der in zijn hoofd in botsing. Diep gevoelde hij het ongelijk dat men hem had aangedaan, door hem zoolang in zijn valsche positie te laten. Hij wenschte allen, die hij gekend had, te ontvluchten. Lady Bidebank pijnlijk getroffen door dit gesprek met Rupert, zond een boodschap naar Mr. Mellodew om den vol genden morgen bij haar te komen. Zij was besloten dadelijk haar testament te maken. Vroeg in den morgen stond Rupert op en ontbeet, lang voordat lady Bidebank haar kamer verlaten had. Na zijn ontbijt ging hij naar het bosch en ging daar op een een zaam en stil plekje op het mos liggen peinzen. Lady Bidebank, ziende dat Rupert de zaak zoo zwaar op nam, besloot om met hem bijwijze van verstrooiing een reisje in Frankrijk te gaan maken. Dat zou hem, naar zij meende, goed doen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1