Wedstrijden. Politiek Overzicht. De Ameterdamselie brandweer. Het twintig jarig bestaan der Am- eterdamsche brandweer is Woensdag geheel volgens het reeds openbaar gemaakte program herdacht. De ka zernes aan de Prinsengracht, het Weesperplein en de De Ruy terkade waren, evenals de kleinere posten feestelijk met vlaggedoek en kwistig met groen en bloemen versierd, ter wijl van alle brandweergebouwen de Nederlandsche driekleur wapperde. Des middags van 2 tot 4 uur voerde het muziekkorps uit de brandwacht op een open plaats achter de kazerne van het Weesperplein eenige muziek stukken uit, ten aanhoore van vele vrouwen en kinderen van brandweer mannen en andere genoodigdenook de commandant, de heer Hoogen- boom, was geruimen tijd tegenwoor dig. Woensdagavond heeft het korps zich in de kazerne aan de Prinsen gracht later hooren. Duikkunstenaars. Kölling, de zwem- en duikkunste- naar, die te Amsterdam in De Vereeni- ging proeven van zijn talent vertoon de, en thans op Seinpost te Seheve- ningen optreedt, had 800 uitgeloofd aan ieder die zijn verrichtingen on der water zou nadoen. Twee Scheveningers, Gijs en Jaap De Lange, hadden zich aangemeld en toen Kölling zijn werkzaamheden ten einde had gebracht, sprong Gijs, een oude zeerob met ringbaard, te water. Men kan zich voorstellen, hoe het publiek zich amuseerde, toen Gijs tu8schen de sporten en leuning van een stoel moest duiken en onder wa ter ging eten, drinken en rooken. Al kon hij niet met Kölling concurree- ren, Gijs hield zich kranig en een daverend handgeklap, waarvoor hij met een statige buiging dankte, ver goedde Gijs eenigzins het gemis van de begeerde premie. Jaap legde het heelemaal af. Het pantserdekschip „Piet Hein". Het Nederlandsche pantserdekschip Piet Heingebouwd op het etablisse ment van de Nederlandsche Stoom bootmaatschappij t9 Peyenoord, direc teur de heer D. Croll, liep Woensdag met het beste gevolg te water. Het stoomschip is lang 86,20 M., breed 14.30 M., hol 8.20 M. en heeft eene water verplaatsing van 3400 ton. De romp van het schip is geheel uit „Martin Siemens mild steel" ge bouwd. Het schip heeft een ramste- ven, pantserdek en pantsergordel, dubbelen bodem en twee voortstuwers. De bewapening zal bestaan uit2 kanons van 21 cM. in een gepant- serden barbette-toren, 1 kanon van 21 cM. achteruit, 2 kanons van 15 cM. in de midscheeps, 6 snel vurende kanons van 7.5 cM. op het tentdek, 2 snelvurende kanons van 3.7 cM. op het tentdek, 4 snelvurende kanons van 3.7 cM. in de marsen, 2 snelvu rende kanons van 3.7 cM. in de sloe pen, 2 torpedo-kanonnen. Het geheele schip wordt electrisch verlicht, verkrijgt ook electrische zoeklichten, en is in het algemeen voorzien van de nieuwste toepassingen op het gebied van marine. Het is berekend eene vaart te maken van 16 Eng. mijlen per uur. De stoomwerktuigen bestaan uit twee afzonderlijke en aan elkander gelijke, drievoudige expansie-machi nes, die een vermogen van 45001. pk. ontwikkelen en zijn ook ingericht om met hoogen druk te werken. Op iedere as staat éene machine. De werktuigen zijn door een langsscheeps-schot van elkander gescheiden; elk stel heeft zijn eigen hulpwerk tuigen en vormt een volledig geheel, dat onafhanke lijk van het andere werken kan. De middellijnen der cilinders zijn 68% bij 102 bij 160 cM., zuigerslag 68V2 cM. Aantal omwentelingen pl. m. 150 per minuut. Het verkoelend oppervlak van ieder der twee koperen condensors bedraagt 279 M-. De twee metalen voortstuwers zijn vierbladisr, met een diameter van 3.35 M. De vier stalen stoomketels, ieder met drie Purve's vuren, worden voor zien van koperen Serve vlampijpen en hebben een verwarmd oppervlak van 850 M2. Een hulpstoomketel levert stoom voor de verschillende werktuigen, als voor de stuurmachine, kunstmatige ventilatie, luchtcompressors voor tor pedo's electrisch lichtmachines, drink water distilleer-toestellen, lenspompen enz. Machines en ketels zijn alle op het etablissement vervaardigd. Behalve directie en personeel der werf en de belanghebbenden vanwege het gouvernement, waren vele belang stellenden met hunne dames op het etablissement aanwezig, en aan de overzijde der Maas waren duizenden samengevloeid om het kolossale vaar tuig, dat door fraaien vorm en door nette en buitengewoon solide afwer king den gunstigsten indruk maakt, de werf te zien verlaten. Na de te waterlating van de Piet Hein is onmiddellijk aangevangen met den bouw van een stoomschip voor de gouvernements-marine Ned.-Indië, genaamd Glatik. langstelling, neerzag naar het vrien delijke Koningskind. De Priiisessentuin. Men schrijft uit Den Haag aan de N. R. Ct De teerling is geworpen. Het is uity voorgoed uit met het vroolijk, pitto resk en schilderachtig aanzien van den Prinsessentuin aan de zijde van de Toussaintkade. De nuttigheids mannen hebben de overwinning be haald; de hygiène kwam te hulp, en wat de eeuwen gespaard hadden, een onvergelijkelijk natuurschoon, zal in weinige maanden, misschien slechts weken,voor goed worden weggenomen. De planken hebben ze ai aangedra gen; de doodkist, alias schutting, zal weldra gereed zijn om al die vriende lijke kijkjes, aardige doorkijkjes en wunderschone lichteffecten te begraven. En wat dan Dan gaan de werklie den aan den arbeid en hakken het kreupelhout om, en vellen de hoo rnen, met hun sierlijken bladerdos, en dempen eene Bloot die geen water hield, en bouwen een muur, machtig en krachtig, als ware de Prinsessen- tuin een kloosterhof geworden. En als dat alles dan verricht is, dan zullen we een bemuurden bou levard in de hofstad rijker zijn, maar eene heerlijke boomengaard minder. Dan zullen de schilders uit hunne ramen, zooals Bosboom, dus geen schetsen meer kunnen nemen van die speelsche lichtpunten, die trilden tus- schen struik en bladvan die slin gerende zilveren paden, omlijstende de hel verlichte gazonsvan den vij ver met zijne eendjes en het aardige e-landje van al de schoone plekjes die honderden deden stilstaan, en even zoovele malen door penseel of teekenpen zijn vereeuwigd. Trotsch en fier zal een steenen gevaarte de afsluiting zijn tusschen Koningin en volk. Zeer zeker de kleine Koningin zal zich vrijer in den tuin kunnen bewegen, maar haar wedren met den hondhet voederen van haar poney het spel met haar speelnoot-en zal niet meer door het volk worden aan schouwd, dat met eerbied en bewon dering, laat het zijn nieuwsgierige be- Moord te Schagen, Woensdagnamiddag te lVsUurhad de begrafenis plaats van de slacht offers van het vreeselijk drama te Schagen. Reeds vroeg had een talrijke me nigte zich voor het huis van den moord geschaard om stille gstuige te zijn van de treurige uitvaart. Éen talrijke macht rijkspolitie hield de zichtbaar aangedane menigte op een bescheiden afstand. In twee lijkkoet sen, gevolgd door een zevental vigi- lanten, ging de stoet ter laatste rust plaats. Tusschen een breede schaar van plaatsgenooten en belangstellen den uit den omtrek werden de kisten door Schagen's jongelui en burgers van de poort der begraafplaats naar de groeve gedragen. Namens de zang- vereeniging „Euphonia", namens den beminde van het vermoorde meisje, namens hare stiefzusters, vriendinnen 1 en vrienden werden een vijftal kran sen op de kisten gelegd. Nadat de kisten in de groeve waren neergelaten, nam ds. A. W. van Kluijve het woord en na als reden te hebben opgegeven, waarom hij voor ditmaal gemeend had te moeten af wijken van de gewoonte om in het sterfhuis te spreken, schetste hij de ontzetting, het medelijden en de ver ontwaardiging, die zich van geheel Schagen hadden meester gemaakt toen het gruwelstuk bekend werd; eene ontzetting te grooter, omdat ouden van dagen zich niet konden herinneren, dat er ooit een moord in Schagen was gepleegd. Hij herinnerde de omstanders het stille leven der slachtoffers, die aan niemand eenigen aanstoot gavenvan wie de oudste met zooveel kloeken moed jaren lang gearbeid had voor een fatsoenlijk burgerlijk bestaan, terwijl de jonge door hare vriendelijkheid en haren levenslust aller sympathie genoot. Geen wonder dat afschuw voor den moordenaar, bittere verontwaardi ging, zich van allen had meesterge maakt. En toch stond voor spreker vast, dat hoe innig het medelijden was met het droevig lot der vrouwen, er duizenden zouden gevonden wor den, die liever haar lot hadden ge deeld, dan zulk een ontzettende mis daad op zich te laden en gebukt te gaan onder den last van zulk een vreeselijke daad. Maar en dit wa ren ongeveer de 'laatste woorden geen gedachte van haat en wraak. Het evangelie van Christus getuigt van ontferming, medelijden, lank moedigheid en goedertierenheid. Met een bede tot God gaan wij van hier, voor den wreeden mensch, dat het nog eenmaal licht moge worden in zijn ziel en op hetzelfde oogenblik, dat dat licht in zijn binnenste zal zijn opgegaan, zal ook het bloed dezer vrouwen aan hen gewroken zijn. Namens de zangvereeniging „Eu phonia" voerde nog de directeur, de heer Ter Linden, een kort woord. Hij schetste in korte trekken, welk een hartelijke vriendschapsband er tus- scnen Anna en hare medeleden steeds had bestaan. Ten slotte werd een woord van dank door den executeur-testamen tair aan allen gebracht, die de laatste hulde aan de slachtoffers hadden be wezen. Tegen Woensdagavond is eene ver gadering door Schagen's ingezetenen belegd, om eene premie uit te loven voor het opsporen van den moorde naar. „pleegouders" vestigden zich later te Gorinchem en gebruikten aldaar het kind ,om te bedelen. De kantonrech ter heeft hierin aanleiding gevonden om het [kind op te eischen en naar Heusden terug te brengen. wicket van Hasting werd fraai ge bowld. Posthuma nam er zes voor 34 runs en De Haas vier voor 44. Het fielden der Hollanders was zeer kra nig. In de tweede innings verloren de Hollanders acht wickets voor 80. Cholera. Woensdagmorgen is een verpleeg de in het gasthuis te Purmerend, een vrouw van 74 jaar, volgens den uit slag van een aan het hygiënisch la boratorium te Amsterdam ingesteld onderzoek naar de uitwerpselen, aan cholera asiatica overleden. De noodige maatregelen ter ontsmet ting en ter voorkoming van uitbrei ding van de ziekte zijn genomen. Woensdag is te Wormerveer in een arm gezin een nieuw geval vanazia- tische cholera voorgekomen. De pa tiënte (huisvrouw) verkeert in levens gevaar. Alle maatregelen van voor zorg worden genomen Te Amstelveen is het 13-jarig doch tertje van den heer Hartman aan cholera overleden. De moord te Odoorn. De vermoedelijke dader van den moord op H. Pruisscher te Odoorn, zekere St. G., een gehuwd persoon, is gearresteerd. Een onpractische ijskelder. De gemeente Spanbroek mag bogen op een yskelder, die een paar jaar geleden voor rekening der afdeeiin West-Friesland van de Noordhollanc sche vereeniging ,,'t Witte Kruis' gebouwd is. Maar meer dan den kel der bezit zij echter niet* Hoewel deze verleden jaar nog geheel met zooden belegd is geworden, is er thans geen korreltje ijs meer in te vinden. Door de verbazende warmte kan 't toch zeker niet komen De Punch wijdt aan de Nederland sche Cricketers de volgende Ode YE GENTLEMEN OF HOLLAND. An Ode to the Dutch Cricketers. Air „Ye Mariners of England" I. Ye Gentlemen of Holland That guard your native stumps, Ye come to bat on wickets damp, And block the ball that bumps. The „glorious game" you play amain, And may you match the foe And smite left and right, While the balls for „boundaries" go; While your batsmen run 'em fast and long, And the balls for „boundaries" go H. The spirits of your fathers Should watch you from the wave! The brine, it was their field of fame; On turf you 're just as brave. As Van Tromp's and De Ruyter's did Your manly breasts must glow As you smite left and right, While the balls for „boundaries" go Whilst the batsmen run 'em fast and long, And the balls for„Doundaries"go! Kinder-exploitatie Te Heusden was een kind tegen vier gulden per week uitbesteed de Een Spook, Uit Groningen meldt deN. G. Ct.: Het is de laatste avonden zeer woe lig geweest in het Noorder park. Wij hebben er tot nu toe niet van gesproken, omdat het bericht, dat hier of daar iets te doen is, licht aanleiding geeft, dat er nog meer te doen komt. Maar thans is het kleine standje een formeel relletje geworden, waarvan iedereen spreekt en het kan zijn nut hebben de nieuwsgierigen, die geneigd mochten zijn een kijkje te nemen, ernstig te waarschuwen. Er liep een zot praatje, dat in het park zoo iets als een „spook" was 1 zien: een witte of eene roode juffrouw de geestenzieners waren het er niet eens over die met dreigende gebaren zich vertoonde om te ver dwijnen in eene der mijnen die nog van de vestingwerken zijn overgeble ven. Dat moest men natuurlijk zien, en nu heeft deze dwaze geschiedenis zulk een uitbreiding gekregen, dat zij der politie vrij wat te doen geeft. Er moet thans een einde aan komen en zijn reeds slagen gevallen, en de nieuwsgierigen hebben het zich zei ven te wijten, zoo zij behandeld moch ten worden als rustverstoorders. III. Britannia loves to encounter Her ancient foesin peace. Our march is to the wickets green, Our home is at the crease. With volleys from her native wood She meets the friendly foe, As they smite left and right, i And the balls for „boundaries" go; j While the batsmen run 'em fast and long, And the balls for „boundaries" go IV. The willows of old England, Dutch willows shall not spurn! Your team we'll cheer when they de part, We'll welcome their return Then, then ye willow-warriors, Our song and feast shall flow To the fame of your name, When to Holland ye go When the shout „How's that?" is heard no more, And to Dutchland back ye go! De Nederlandsche cricketers in Engeland. De nederlandsche cricketers kwa men Woensdag tegenover een sterke team van de Hastings-Club te staan. De Hollanders maakten 97 in den besten vormWeiss scoorde 23, Van den Bosch 25, Hoeffelman 15. Hastings maakte 91, de hoogste score zijnde Tindall 17 not out. Elke Internationale wielerwed strijden. In het Vélodrome te Brussel wer den Woensdag de volgende races ge houden Intern, wedstrijd over 10 kilome ter, scratch. Uitslag No. 1. Osborne, No. 2. Watson, No. 3. Brown, No. 4. Chapman, alien Engelschen. Intern, wedstrijd over 2,kilometer, handicap. UitslagNo. 1 Lequarre, No. 2. Garascier (Belgen), No. 3. Kees Witte veen. Tandem-race. UitslagBroadbridge en Polehamton (Engelschen) eerst- aankomenden De.Waardt en Gorter (Hollanders) tweedeOsborne en Chapman, derde. Deze raze was vol afwisseling. Door minister Harcourt is Woens dag in het engelsche Lagerhuis mede dat hij hoopte dat de vol- en wat zullen ze van mij zeggen, wanneer ze uitvinden wie ik ben?" „Ja," zei Tony vriendschappelijk, „dat zal natuurlijk niet veel aangenaams wezen en de bedienden zullen tegen elkan der zeggen„Daar heb je een jongen, wiens ouders van den zelfden stand waren als wij 1" Maar stoor er u niet aan. Zie het flink onder de oogen. Laat ze op u neerzien als ze daar lust in hebben." „Dat kan ik niet, dat kan ik niet verdragen riep Rupert. „Ik ben er niet aan gewoon en ik ben trotsch en hunne oogen verbranden mij en hunne stemmen steken mij als met messen." „Trotsch zegt gij antwoordde Pettigrew philosophiseh. „Dan is het eenige wat gij doen kunt om weg te loopen en een groot man te worden en dan terug te keeren met Blaande trom en vliegend vaandeL" „Ja, als ik maar kon," bromde Rupert. „Als gij kondt? Wat kan een jongeheer als u is daarin beletten? Wel, hij kan alles, 't Is niet zooals ik, belast met een vrouw en een kind. Daar heb je bijvoorbeeld Whitting- ton, weet ge nog wel? Driemaal was hij burgemeester van Londen. Driemaal, verstaat ge wel? en hij droeg fluweel en reed in een koets met een hoed met veeren, zonder nog van de kleeding te spreken. Wel, jongeheer, als gij op een goeden morgen uitgingt dan zoudt gij in een paar jaar weer terug wezen. Je kunt rijke menschen die verdrinken, het leven redden, of een prinses die door wilde stieren wordt achter volgd of een schoone dame uit een brandend huis gehaald. Dan wordt je een Croesus en wanneer je dan terugkomt in macht en glorie, dan zou lady Bidebank trotsch op je zijn. Dan zou mies Barth vergeten, dat je een aangenomen kind bent en de jongens van Wrigley zouden zich niet boven je verheven achten." „Ik ben juist in de stemming om het te probeeren," zei die dwaze Rupert. „Probeeren 1" riep de geniale Pettigrew. „Probeeren? Ik wed datje gemakkelijk er bovenop zult komen. Geef mij de hand er op, broeder. Ik zie roem en glorie in uwe oogen. Ik ben gereed, de arme Tony is gereed om uw leidsman en uw Blaaf te zijn en u den weg naar fortuin en eer te wijzen." „Ik geloof niet, dat het lady Bidebank veel zou kunnen schelen," zeide Rupert aarzelend. „Haar iets schelen? Wel neen, niets hoegenaamd. Je bent immers haar eigen kind niet. Maar als je rijk en aanzienlijk terugkomt, zal ze zeker trotsch op je wezen." Op deze manier werd de dwaze jongen om den tuin geleid en viel hij onbewust in den strik, dien Wrigley voor hem gelegd had. Zoo kortzichtig is de jeugd, die meent, dat zij zoo scherpziend is. Toen Rupert dieu dag terugkeerde, zag hij lady Bidebank niet meer. Zij had ernstige hooidpijn gekregen en was daar om naar hare kamer gegaan. Den volgenden morgen vroeg stond hij op, knoopte twee stel linnengoed in een zakdoek, trok zijn sterkste en eenvoudigste pak kleeren aan en liet op de tafel een verzegeld briefje aan lady Bidebank achter, van den navolgenden inhoud „Vaarwel. Ik kan niet blijven. Ik gevoel mij een bede laar. Wanneer ik iets geworden zal zijn in de wereld, keer ik terug en zult gij trotsch op mij kunnen zijn." Toen ontvluchtte hij, des morgens te vier uur, de gaBtvrije woning onder het geleide van Tony Pettigrew. Slechts eene herinnering nam hij mede en wel de roode portefeuille, waarnaar lady Bidebank had gedacht dat hij vooreerst niet zou omzien. Hij wist dat in een van de taschjes een vijfponds banknoot was en hij opende de portefeuille daarom niet, zoodat hij niet bespeurde wat er in het andere taschje was. Zoo verliet hij zijn aangenaam en rustig leven, de zorgen en de liefde van zijn derde moeder, de vriendschap van Myra. Toen Miss Barth het briefje las dat hij had achtergelaten, riep zij uit. „Arme dwaze jongen I Weet hij dan niet, dat de strijd des levens te moeilijk is om daarin op zijn leeftijd zonder hulpmiddelen te overwinnen 1" Intusschen verliet Rupert, blind van opwinding zijn vrien delijk tehuis, ontmoette Tony buiten het hek van de plaats en spoedde zich met hem langs zijpaden voort door het bosch, tot dat zij in een breede laan een klein kamp bereikten, een tent, een kermiswagen, een vrouw, een jongen, een stapel kramerijen, een massa schitterend tin en het nieuwekijkBpel van den heer Pettigrew, nu nog vermeerderd met een poppenkast en éen of twee andere curiositeitenvoorts een oude man met een dan senden beer, een orgeldraaier met een aap en een Italiaan met een harp. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2