Gemengd Nieuws INGEZONDEN. 346e Staatsloterij. Burgerlijke Stand. geilde week het parlement zou kunnen worden gesloten. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft bij gelegenheid der feestelijke herden king van zijne troonsbestijging, wat plaats vond 14 Augustus 1887, eene amnestie gehouden over alle personen, die om politieke redenen gevangen zaten en over een groot aantal per sonen, in hechtenis wegens gewone misdrijven. Van die eerstgenoemde categorie is alleen uitgezonderd de oud-minister Karaveloff, die de genade van den vorst niet heeft willen in roepen. De Senaat der Ver. Staten heeft de beraadslaging begonnen over de twee de lezing van vier nieuwe ontwerpen betreflende het toltarief, die door de Kamer van afgevaardigden zijn aan genomen. Verscheidene amendemen ten zijn voorgesteld, maar de Senaat heeft de zitting verdaagd zonder eene beslissing te nemen. Het reeds door de Kamer en den Senaat aangenomen tarief is WoenS' dag namiddag den president der re publiek ter teekening aangeboden. Eene strijdmacht van een honderd- ,tal boeren is uit Pretoria op wegge gaan, om de pachters te hulp te ko men, die in Agatha door de in op stand gekomen Kaffers zijn ingeslo ten. De Kaffers hebben reeds pach ters en boeren vermoord en boeren hoeven in brand gestoken. Terechtstelling van Caserio. Caserio is hedenmorgen te 4 u. 55 te Lyon terechtgesteld. Op het oogen- blik, waarop men hem deed neerlig gen, riep hij„Moed kameraden Leve de anarchieHevig spartelde hij tegen. Geen incident viel voor. Slavenhandel De heer Pauwels, agent der „Socié- tés du Congo" heeft een brief i schreven aan de Belgische Patriote waarin hij beweert, dat in den Congo- staat door sommige handelmaatschap pijen handel wordt gedreven in slaven. „Van 6 April tot 15 Juni 1892 heeft een agent 19 slaven gekocht voor 53 a 54 francs aan goederen. Dezelfde agent kreeg 4 Mei van een dorpshoofd een slaaf cadeau. Ik heb op bevel van 10 April tot 18 Mei 1892 gekocht 19 mannelijke slaven en kinderen en 32 vrouwelijke sla ven, samen 51 slaven voor 207 francs aan stoffen, of gemiddeld 4 franc per slaaf. Daarvan zijn 20 gedeserteerd en naar hun dorpen teruggekeerd. Om te voorkomen, dat de anderen zullen deserteeren, laat men deze ongeluk- kigen werken aan kettingen." Een nieuw bestanddeel van lucht. De vergadering van de chemische sectie der British Association was Maandag buitengewoon druk bezocht, daar er was aangekondigd dat lord Rayleigh en professor Ramsay me- dedeeling zouden doen van een nieuw ontdekt bestanddeel van lucht. Ziehier wat tot deze ontdekking heeft geleid. Het had de aandacht van lord Rayleigh getrokken, dat de densiteit van stikstof, welke uit dampkringslucht is verkregen, onge veer pCt. verschilt van de densiteit der stikstof die uit verbindingen is losgemaakt. Dit bracht professor Ramsay op de gedachte, dat de damp kringslucht behalve zuurstof en stik stof nog een gas bevat, hetwelk hij op de ivolgende wijze verkreeg. Hy stelde lucht blooi aan electrische vonken de ontstane nitreusé dam pen werden door potasch geabsor beerd en de zuurstof door alkalisch pyrogalnotenzuurer bleef toen een gas over, dat noch zuurstof noch stikstof was, zooals bij de spectraal analyse bleek. Het geeft een spectrum met een enkele blauwe lijn, van veel grooter intensiteit dan de correspon- deerende lijn in het stikstof-spectrum. Het nieuw-ontdekte gas heeft een densiteit van 19.09 en is nog indif- ferenter dan stikstof; in de damp kringslucht is daarvan 1 pCt. aan wezig. Prof. Ramsay was er in ge slaagd 100 cc. van het gas te ver krijgen. Prof. RobertsAusten veronder stelt dat dit het gas is, hetwelk dik wijls als residu jgevonden wordt bij de gassen die uit staal worden vrij gemaakt. In een kofler opgesloten. Te Lacul-Sarat, een badplaats nabij Braila aan den Donau, is een ver schrikkelijke misdaad ontdekt. Een meid, die met hare mevrouw, de weduwe van den advocaat Dimitriade, aldaar vertoefde, had reeds eenige dagen het nichtje, dat [door de vrouw grootgebracht werd, niet gezien, maar zou hierop geen acht hebben gesla gen, indien zij niet op zekeren dag in de kamer harer meesteres geschrei had gehoord, dat uit een daarstaan- den koffer scheen te komen. Op een vraag harer dienstbode antwoordde de weduwe met merkbare verlegen heid, dat zich in den koffer een was sen pop met speelwerk bevond. De meid kreeg argwaan en deelde hare opmerkingen aan de politie mede. De koffer werd opengebroken, en men vond daarin in allertreurigsten toe stand het achtjarig nichtje, dat sedert zes dagen geen ander voedsel had gekregen dan een stuk brood, dat haar gegeven was, toen zij in den koffer gesloten werd. De geneesheeren twijfelen of het kind in het leven zal blijven. De we duwe Dimitriade had gehoopt in het bezit te komen van het vermogen van het meisje, wier naaste bloed verwante zij was. Eene anarchistische meeting te Berlijn. De anarchisten-vergadering, welke Woensdag te Berlijn is gehouden werd bijgewoond door omstreeks 500 per sonen. Een talrijke politiemacht was op de been en bewaakte het gebouw, waar de bijeenkomst plaats had. Er werden vele redevoeringen ge houden, alle over hetzelfde onderwerp, De hoofdzaak daarvan was, dat de anarchisten door nood wel gedwon gen waren tot geweld hun toevlucht te nemen. Een der sprekers, die zich bizonder heftig uitliet, werd in hech tenis genomen, maar later weer op vrije voeten gesteld, nadat hij zijn naam en woonplaats had opgegeven. Een der sprekers verklaarde, dat de anarchisten hetzelfde doel beoogen als de sociaal-democraten. De anar chisten beschouwen zich als een zij tak der sociaal-democraten. Wel is waar nemen zij in enkele opzichten eene afzonderlijke positie in, maar toch zijn de anarchisten voortgeko men uit de school der sociaal-demo craten. Deze verklaring van een der leiders der anarchisten, is natuurlijk den sociaal-democraten allesbehalve aan genaam. Een Kringstorm in Finland. Het kerspel Sippale in Finland is door een hevigen kringstorm geteis terd. Zes KM. in den omtrek zijn groote verwoestingen aangericht. Twee dorpen liggen in puin, alle boomen zijn ontworteld, de te veld staande gewassen vernield. Veel vee is om gekomen tal van inwoners worden vermist. Een bedelende dichteres. Dezer dagen is een in geheel Spanje bekende persoon, „de blinde van Man- zanares", overleden. Zij was een dich teres, die een bijzonder talent had voor.bedelen. Al hare gedichten hadden slechts ten doel hare ellende schilderen en de lieden te bewegen haar aalmoezen te geven. En dat zij die uitwerking niet misten, blijkt wel hieruit, dat o. a. koningin Isabella der vrouw eene ondersteuning van 30000 duros ongeveer 7200 gulden, schonk en dat de blinde een vermo gen \an 300,000 peseta's nagelaten heeft. Het ongeval te St. Petersburg. Het Wiener Fremdenblatt deelt nog eenige bijzonderheden mede over het ongevalhetwelk den Russischen grootvorst Alexander en de grootvor stin Xenia na de voltrekking van hun huwelijk bij Peterhof heeft getroffen. Volgens deze mededeeling, is het ongeval veroorzaakt door boos opzet. De paarden schrikten niet wegens het vuurwerk, maar het rijtuig viel in de sloot, omdat de brug was doorgezaagd. De koetsier verdronk en de groot vorstin brak haar rechter-arm. Dat deze bijzonderheden niet be kend zijn, wijt de correspondent aan het verbod der politie, hetwelk ter stond ter kennis van de Petersburg- sche bladen werd gebracht, om de juiste toedracht van het ongeluk me de te deelen. Een rijke goudmijn. In West-Australië heeft de ontdek king van een bizonder rijke goudmijn groot opzien gebaard. De ader was den 7den Mei ontdekt door een voor malig veehoeder uit Nieuw-Zuid-Wa- die het goede nieuws aan twee andere goudzoekers mededeelde. Met de grootste omzichtigheid om hun geheim niet te verraden namen de mannen formeel bezit van het ge bied waar de ader ontdekt was en togen zij aan den arbeid. De op brengst overtrof hunne stoutste ver wachtingen. Uit nog geen twee tons kregen zij 4230 onsen goud, die zij niet rechtstreeks naar de bank te Sydney brachten, maar om geen op zien te baren, eerst in een huis naast de bank borgen en vandaar door een achterdeur naar de bank vervoerden. Hun geheim bleef goed bewaard, tot dat een der mannen zich versprak en toen trokken in grooten getale nieuws gierigen naar de plaats waar de ader zich bevindt (1012 mijlen ten Zui den van Coolgardie) om deze in oogenschouw te nemen. De eigenaars der mijn hebben een aantal stukken kwarts, die zeer rijk aan goud zijn, nog niet bewerkt. In den tijd van een dag kregen zij evenwel 1000 onsen. Men zegt, dat deze mijn, de Londonderry-mijn ge naamd, de rijkste van geheel Australië is en in enkele dagen 12,000 onsen heeft opgebracht. Uit Nicaragua. Er worden nu nadere bijzonderhe den bekend over de ongeregeldheden aan de Moskito-kust, welke onlangs door de telegraaf werden gemeld. Aan de Times wordt uit Port Li- mon (Costa Rica) geseind, dat het Britsche oorlogsschip Mohawk daar is aangekomen met prins Clarence en 112 uitgewekenen aan boord. Zij ver haalden dat Bluefields was heroverd door 2000 Nicaraguanen, die op transportschepen welke de Ameri- kaansche vlag voerden, waren aan gekomen. Zoodra zij zich vertoonden, scheepten de Amerikaansche mari niers zich weer in, zoodat de Ameri kaansche ingezetenen zonder bescher ming bleven. Dezen waren hierover zoo verontwaardigd, dat zij de natio nale vlag neerhaalden en vertrapten, en daarna de Britsche vlag heschen. De Nicaraguanen drongen het regee- ringsgebouw binnen, scheurden de vlag van Moskito aan flarden en arresteerden een aantal Amerikanen en Engelschen, die verdacht werden met prins Clarence te heulen. Nu kwam de gezagvoerder van de Mohawk tusschenbeide. Hij zond een detachement mariniers aan wal, om alle personen die de bescherming der Britsche regeering inriepen, juit de gevangenis te bevrijden. Met deze uitgewekenen aan boord stoomde het schip naar Port Limon, waar het de verdere orders der regeering afwacht. Opstootjes in China. Het gepeupel te Shuklung (China) heeft de Roomrche en de Presbyte- riaansche kerk in brand geBtoken en de kerkgangers mishandeld. Te Can ton is een Amerikaansche zendelinge op ergerlijke wijze door het volk mis handeld. Zij is in bewusteloozen toe stand aan boord van een Britsche kanonneerboot opgenomen. Olifanten ia Atjeh, In het werk van Pruys van der Hoeven „Veertig jaren Indische dienst", waarin vele staaltjes voorko men van feilen en tekortkoming in het Indisch beleid, leest men het vol de, wat ook wei als een voorbeeld daarvan verdient genoemd te worden. Men weet dat de Sultans van At jeh getemde olifanten bezaten. Twee malen is door het gouvernement een zwakke poging gedaan om olifanten te laten vangen, ten einde er eene proef mede te nemen. Eens te Ben- koelen; aan Hawitson, die eenigen tijd in Britsch-Indië was geweest, werd opgedragen eenige van die die ren te laten vangen. Het is een bekend feit, dat olifan ten, zoolang zij daarin niet gestoord worden, vaste wegen volgen om van de eene streek naar de andere te trekken, vooral a!s zij bergruggen over moeten trekken. Op een dier pa den, worden dan diepe kuilen gegra ven met takken en daarover aarde gespreid. Na eenigen tijd werden drie olifanten in die kuilen gevancen. Om iedere kuil werd een stevige palissade gemaakt en daarna de kuil langzamerhand met aarde gevuld, totdat het gevangen dier, met den bo vengrond gelijk, binnen de palissade kwam te staan. Intusschen was het reeds door honger getemd en aan den cornac gewoon geraakt en na eenigen tijd kon men de olilanten naar Man na geleiden, waar zij geoefend werden in het dragen van vrachten; daarna werden zij naar de hoofdplaats Ben- koelen gevoerd, waar hunne hokken gereed Btonden en verder over hun ne bestemming zou worden beslist. Onder weg echter ontsnapte een der olifanten, die den naam van Awang had gekregenzooals het ver haal luidt, medegenomen door eenige wilde kameraden, die men ontmoette. Herhaaldelijk zou de cornaj hem hebben teruggeroepen en dan aarzelde Awang, maar werd door de wilde makkers voortgedrongen totdat zij gezamenlijk in de wildernis verdwe nen. Hoe dit zij, toen ik te Benkoe- len aankwam, stonden er op het erf van den adsistent resident twee olifan ten, een groote volwassen en een half wassen. _Deze laatste was nog erg speelsch en had eens den adsistent-resident, een zeer deftig man, met modderig water bespoten. Dit feit, gevoegd bij de drukke correspondentie, die hij over de olifanten-quaestie moest voe ren en zijne meening dat al die soe- sah te wijten was aan voorstellen van zijn voorganger, die hij daarom natuurlijk afkeurde, maakte dat hij er op uit was het Gouvernement aan te raden, aan de proef geen verder gevolg te geven en liever de olifan ten cadeau te doen aan de vorsten van Solo Djokja. Men vond te Batavia op d bureaux, waar niemand zich voor die zaak in teresseerde, dat denkbeeld niet kwaad, want de olifantenbundel had den vereischten omvang gekregen en (aan dit geschrijf moest een einde komen. Bij gebrek aan antecedent wist de secretaris er ook niets beters op en na werd een oorlogsschip naar Ben- koelen gezonden om de dieren over te voeren. Het oorlogsschip kwam, maar de kommandant van dien bodem gaf al dadelijk bij zijne komst te kennen, dat hij er voor bedankte om de bees ten te laden en zoo keerde hij dan ook onverrichterzake terug. Nu stelde de adsistent-resident voor, ze op pu blieke vendutie te verkoopen en hier toe werd hij gemachtigd. Toen dat bericht te Manna kwam vroeg ik verlof naar Benkoelen. Ik wilde nl. trachten den assistent-resi dent te bewegen nog eerst een proef te nemen met de olifanten voor den overvoer van peper uit het pakhuis te Pino, waar, wegens gebrek aan vervoermiddelen, reeds twee jaren een groote hoeveelheid peper opgestapeld Mocht hij daar niet in toestemmen, dan wilde ik tenminste éen der oli fanten koopen, indien, zooals ik ver moedde, daarvoor niet veel geboden werd, om zelf een proef voor net goe- verment te nemen, die ik zeker wist, dat glansrijk gelukken zou. De adsistent-resident, vreezende een démenti te krijgen, want hij had de olifanten als ongetemd en ongeschikt beschreven, weigerde, verbood mij te bieden en zoo werden de beide dieren voor 50 verkocht aan zekeren heer Lewis, een verarmden plantagehouder, die ze op zijn erf liet doodhongeren en met een winstje de tanden en skeletten verkocht heeft. Later is nog eens, tegen den zin van het legerbestuur, een proef ge nomen te Atjeh met twee door tus- schenkomst van den consul van Pinang vandaar gezonden olifanten, we ke dieren onder het beheer werden .d van de militaire admistratie. Ze moesten dienen om militaire goe deren over te brengen. Hoe vreemd nu ook de keuze van plaats en beheer van die proef was, zou er misschien, bij verstandig over leg, nog iets nuttigs uit zijn voort gesproten, als men niet op eigenwijze manier, in stede van model pakzadels uit Britsch-Indië te laten komen, de beesten had beladen met djatiehouten stellages van eigen vinding, waarop het goed zou worden geladen. Deze onpractische machines verdro ten de olifanten, zij werden wild en men moest eindigen zich van de die ren te ontdoen. En dat was het ein de van de olifanten-proevener blijft nu niets anders over dan te wachten, tot Sumatra zoo dicht bevolkt is, dat er voor de olifanten geen plaats meer overblijft. Er zullen echter nog jaren voorbijgaan, waarin de kudden nu en dan de rijstvelden en andere aanplan tingen van de bevolking en de gouvernementswegen en telegraaflij nen vernielen, tenzij Sumatra in han den van eene andere Europeesche mogendheid geraakt, die zeker niet zal nalaten van de aanwezigheid dier nuttige dieren partij te trekken. om geschikte machinisten ter vervan ging der werkstakers te vinden. Nu was er een jonge man in deze betrek king aangesteld, die op zekeren dag door zijne onervarenheid voorbij een station stopte, waar hij moest stil houden en toen hij den trein achteruit liet stoomen, deed hij dezen weer te ver de andere richtiDg uitgaan. Toen nu de stationschef zag, dat hij nog eene poging ging wagen, riep hij hem tot groot vermaak van de op het perron wachtende reizigerstoe „Blijf maar waar je bent Thomas, wij zullen het station wel verplaatsen." „Papa," zei de dochter van het par lementslid en keek op de pendule. „Wat is er Marie vroeg papa, die in de zitkamer bij het jong ver loofde paartje had vertoefd. „Het is negen uur, om dezen tijd gaan George en ik gewoonlijk in co mité-generaal over." Hierna ging papa heen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Haarlem15 Aug. 1894. Aan den WelEd. Heer Redacteur van Haarlem's Dagblad. SPOED 1 Wie is verplicht in een geval als hieronder omschreven, handelend op te treden In een kelder aan de Lange Begijnestraat No. 2 vertoeft sedert de vorige week Vrijdag een huisgezin bestaande uit man, vrouw en zes kin deren ontbloot van alles, zoowel van voeding en kleeding, als van lucht en licht. Gaarne zie ik hier een afdoend antwoord op te gemoet, doch kom niet aan met te zeggen het R. C. armbestuur (het huisgezin in quaestie is R. C.) het burgerlijk armbestuur, de politie, Weldadigheid naar Vermo gen, de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid, niets van dat alles kan? helpen, (ik bedoel oogen- blikkelijk, want met het oog op de dreigende ziekte is spoedig handelen een vereischte. Wie gezond is moet in dien kelder ziek worden.) Stadgenooten die intusschen een handje wilt helpen, het adres is u bekend en vraag niet wat? zou ik geven; alles is bepaald welkom. v. d. K. VARIA. Eenige jaren geleden was er een jrkstaking uitgebroken onder de beambten van de Noord-Britsche Sp. Mij. Het kostte nu zeer veel moeite RECLAMES. 20 Cents per regel. De gezondheid. is voor den mensen, zooais voor de gansche bevolking vaa iederen S^aat, het kostbaarste bezit en iedereen moet trachten die te be waren. Een der beste middelen die men kan gebru'ken is „Warner 's Safe Cure" voor maagziekten, lever- en nierziekten en stoornissen der urine-rganen; ook heeft dit middel eene weldoende werking om de algemeene gezondheid te be waren. Prijs per fleech Fis. 2.55 te koop bij M. CLEBAN Co., Heiligen- weg 42, Amsterdam. 3e klasse 4e lijst Donderdag 16 Augustus 1894. No. 15881 f1000. Prijzen van 45. 3521849 6384 9799122091572019157 5431958 677010112123141574419400 569 2033 735610264124641-5885 19414 612 2269 749810286129871628919558 6912567 821810461130101655919708 7113029 8295104971394016595 20069 845 3726 8391106651408416900 20196 930 4004 8800108081454016962 20944 10034444 8837109691460317104 20994 10885083 8903112671485317142 126451119263114011486217437 13125386 9617 114041492118031 1489 5586 9626115831519018357 1705 5756 9632117621551018846 1S0860019712120671562118850 Ondertrouwd: 16 Aug. M. C. M. v. Troostenburg de Bruijn en G. C. Mackenzie - E. W. v. d. Burgh en N. Storm - C. D. Elzinga en M. C. Frijlink. Getrouwd: 16 Aug. J. B. v. Engelenberg en P. Matenaar - A. Kooij en A. v. Kempen - G. C. A. Koopmans en G. Loreij. Bevallen: 14 Aug. H. v. d. Moo- lenZodenkamp d. 15. G. Ondersma •Stoppels d. - G. KleesBakker z. J. de GraafTimmer d. - J. C. R. VoogtMoolenaar d. - A. F. Lodder Homburg d. 16. B. v. Veenv. Breers z. Overleden: 14 Aug. J. W. RichemontDruijvesteijn 97 j. Spaar- ne. 15. C. Scheerlings 2 n. d.Tulpenstr. S. GroenRegenbos 62 j. Tulpenstr. F. A. Beelen 8m. z. Kruisstraat. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 15 Aug. L. I. Oami- nada en A. M. Iserief, den Haag. - K. P. van Dein6e en M. G. C. van Hengelaar, den Haag. L. Bierman en B. Lampie, Amst. Bevallen: 13 Aug. J. M. de Wit Scinkel d., Arnhem. 14. O. J. Wil- deboerBraat d., Delft. - C. W. C. v. d. Meulenv. Manen d., Amst. - J. J. BouwmanAdrian d., Arnhem. 15. J. M. van WitzenbergDeKuyserz., den Haag. Overleden: 13 Aug.A.Ileinier- sen 31 j., Heemstede. 14. P. Ruysch v. Dugtoren jm. 3 ra., Wichen. - C. Keijser Sz. 79 j., Tessel. - R. Samson Hamel 82 j„ Amst. 15. J. C. M. Stranb 74 j., den Haag. StoomvEartberichten. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., vertr. 15 Aug. van Rotter dam naar Newyork. Het stoomschip Soerabajavertrok 15 Aug. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, arriv. 15 Aug. te Marseille. Het stoomschip Prinses Amaliavan Amst. naar Batavia, arriv. 14 Aug. te Port-Said. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Batavia naar Amst. pass. 14 Aug. St. Vincent.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3