Voor ouzo taters. DE JACHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang: Dinsdag 21 Augustus 1894. No. 3415 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. FEUILLET ON HAARLEMS DAGBLAD Ö</3^ Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat IA, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier*, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suee., Parij» 31 bis Faubourg Montmartrei In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Tafereelen uit Lourdes* I. Algemeen aspect van Lourdes. II. Het huis waar Bernadette Sou- berous werd geboren. III. De basiliek gezien van den lin ker oever. IV. Het kasteel. p V. De Wondergrot. I Japansehe officieren. Het slaan van een brug over de Tonegawa. Drie Tafreelen uit Palembang (Uit Eigen Haard. De Commissarisbank (Uit Eigen Haard). Manoeuvres van de engelsche vloot. De slag bij Belfast, t Bloemencorso te Brussel. Markies van Salisbury als presi dent der Britsch Association. Het vonnis in de verkiezingen te Newfoundland. t, Instantanees genomen in den zeil wedstrijd te Cowes. De groote Revue te Aldershot voor den duitschen keizer. Openbaar gebed voor de Kathe draal te St. Petersburg tot bezwering der cholera. De Hertog van Connaught en zijn lievelingspaard. De duitsche keizer begroet de her togin van Connaught. In het Kanaal. Noordoostpunt van het eiland Al- derny en de kust van Frankrijk. Verb eteringswerken van de Seine. Gezicht op Tete van de Zambezi. Fort op de rivier Zambezi. Huis te Missonghi tegenover Tete. De japansehe politie. De engelsche stad Cambridge in vogelvlucht. Politieke Platen en Portretten. Haarlem20 Aug. 1894. Voor het examen hoofdakte Vrijdag en Zaterdag jl. te Amsterdam, gehou den is geslaagd de heer J. D. Was- sink alhier. Een nieuw Stadskwartier. Eenige jaren geleden werd door eigenaren van gronden gelegen tus- sche Leidschevaart en Wagenweg een plan van bebouwing aan den Raad voor die terreinen ingediend. Dit plan kon evenwel 's Raads goed keuring niet verwerven. Nu dezer da gen kwam ons ter oore, dat de heer J. Wolbers architect alhier zich be zig hield met een nieuw plan tot be bouwing van deze terreinen en toen wij ons bij den heer Wolbers om in lichting vervoegden, bleek dat dit in derdaad zoo was. De heer Wolbers heeft dat plan juist dezer dagen bij den Raad ingediend. Niet al de gronden in het vorige plan opgenomen, behooren ook tot het plan-Wolbers. Evenals eerstgenoemd stelt het zich echter voor, eene kor tere verbinding te verkrijgen tusschen de Wilhelminastraat en den Wagen weg. Door de welwillende medewer king van den heer F. M. baron van Lijnden zal het mogelijk zijn (door ruiling van grond) over den tweeden toegangsweg van het Florapark een verbindingsweg te openen met de Leidschevaart en het Molenpad. In het plan is een brug over de Leidschevaart geprojecteerd, die een korte verbinding tusschen h6t Flora park en de uitgestrekte bouwterrei nen aan de overzijde van de Leid schevaart mogelijk zalmaken. Voorts zijn er door de terreinen van den heer G. C. van Meeuwen straten ge projecteerd. Door de ruiling van grond met den heer Van Lynden kan de Steen- muurslaan, die het begin van een geprojecteerden weg vormt,een breedte verkrijgen van ongeveer elf meters. Wat in dit plan een belangrijke factor heeten mag, is het denkbeeld om door deze gronden een tramlijn te leggen, aanvangende aan de Dreef, vervolgens loopende door de Haze- paterslaan, langs den Wagenweg door het nieuwe kwartier, vervolgens langs het Molenpad en door de Wilhel minastraat naar het station. Voor 't geval dat een stoomtram of electrische tram totstand kwam, zou de aanslui ting met bedoelde paardentram bij de geprojecteerde brug over de Leid schevaart kunnen geschieden. Volgens de teekening kunnen, als dit plan totstand komt, de daarin niet opgenomen gronden daarmede gemakkelijk aansluiting verkrijgen. Op het volksconcert in den Hout, dat als naar gewoonte 31 Augustus a. s. des avonds zal worden gegeven door de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin, zullen ten gehoore worden gebracht de volgende nummers1. Volksliederen Wilhel mus en Volkslied. 2. Sta pal, van Broekhuyse. 8. In 't Bosch, van Ver hulst. 4. Lentelied, van Verhulst. 5. Ons Vaderland, van Robert. 6. Om hoog, van Heinze. „De Snelvlieger". De postduivenvereniging „de Snel vlieger" alhier, hield Zondag een wed vlucht van Oldenzaal met jonge dui ven, broed 1894. Door de goede zorgen van den heer stationschef werden de duiven losgelaten 7 uur 20 min. met zuidwesten wind. De aankomst was als volgt: le pr. duif Joh. Jung 10 u. 50 m. 54 s. 2e H. E. Jung 10 u. 53 m. 24 s. 3e Joh. Jung 10 u. 58 m. 22 s. 4e J. Faber 10 u. 59 m. 8 s. 5e A.F.H.Harms 11 u. 2 m. 51 s. 6e A.W. v. IJssel- dijk 11 u. 8 m. 58 s. 7e „Chr.F. Lunowll u. 10 m. 59 s. 8e A. Haartman 11 u. 12 m. 56 s. 9e Joh. Jung 11 u. 17 m. 44 s. 10e 11 u. 17 m.44s. Zondag hield de postduivenvereeni- ging „De Luchtgids" een wedvlucht van Mons (België), afstand 225 K.M. De duiven werden om 6 uur(Green- wichtijd) door den stationschef losge laten, die seinde dat de lucht daar betrokken was, wat weinig aan de vlucht schijnt gehinderd te hebben. De uitslag was dan ook als volgt le prijs F. Hoff 11 u. 17 m. 2e D. Fransen 11 u. 22 m. 51 s. 3e P. J. Vester 11 u. 33 m. 57 s. 4e J. Leurs 11 u. 34 m. 57 s. 5e J. v. Booren 12 u. 10 m. 30 s. Cholera. Zondag is cholera geconstateerd bij een bewoner van de Delfstraat, een patient van den heer P. W. Peereboom. De zieke wordt in zijn huis verpleegd daar hij niet naar de barak wenschte te worden overge bracht. Statistiek. Het trekt de aandacht, dat van de choleralijders, die in de barak te Haar lem zijn verpleegd, geen enkele is hersteld. Allen zijn of in de eerste periode van de ziekte of in het laat ste stadium (het stadium van reactie) overleden. De mensch is van nature geneigd voor alles een bepaalde oorzaak op te sporen en zoo komt deze en gene er toe, twijfel te opperen aan de deug delijkheid der geneeskundige behan deling en van de oppassing, die de lijders in de barak genieten. Hoe logisch dei gelijke twijfel ook schijnt, in werkelijkheid is die zeer onrecht vaardig. De oorzaak van de slechte uitkom sten schuilt ergens anders. De haar- lemsche medici laten alleen die zie ken naar de barak brengen, bij wie cholera asiatica in volkomen vorm aanwezig is. In andere steden laat men vaak ook hen, die aan afzonderlijke cho- leraverschijnselen lijden, ter obser vatie en verpleging in een barak op nemen. Wanneer dergelijke personen her stellen, dan worden zij aangemerkt als choleralijders, wat zij niet zijn geweest, en zoodoende ontstaat er veel gunstiger statistiek dan wanneer men handelt zooals de medici te Haar lem. Feitelijk komt het natuurlijk op hetzelfde neer. Dit eenvoudige feit is o.i. voldoen de, om de ongunstige resultaten van de verpleging in de cholerabarak te verklaren. Van den ijver en de toe wijding, die de medicus en de ver plegers in de barak jegens de zieken aan den dag leggen, is ieder die daarmee in aanraking komt volkomen overtuigd. Brand te Haarlemmerliede. Naar aanleiding van het bericht om trent den brand in den houtzaag molen van den heer Kost (en niet Kors) te Haarlemmerliede, geplaatst in ons jongste nummer, schrijft onze correspondent aldaar ons nog het na volgende In "bedoeld bericht wordt medege deeld dat „de brandweer schitterde door afwezigheid." Het zij mij gegund hier te vermel den dat de gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude evenmin als Haarlem, drijvende stoomspuiten be zit en dat toch moeielijk in elke buurt of afdeeling dezer uitgestrekte ge meente een brandspuit kan geplaatst worden. De ligging van den molen was zoo danig, dat de assurantiemaatschap pijen overtuigd dat bij eventueelen brand hoogst moeilijk daarbij blus- schingsmaterieel kon worden aange voerd, weigerden een en ander te verzekeren. In den morgen heeft men een brand spuit uit de afdeeling Halfweg (af stand 1^ uur) nog op het terrein weten te krijgen, omdat bij het opsteken van den wind de gloeiende houtmassa gevaar zou kunnen opleveren voor eene nabij staande boerderijde waar nemende burgemeester, de heerL.de Glopper was geregeld op het terrein aanwezig. Ds. Jolles te Drachten heeft voor het beroep naar Hillegom bedankt. Schoolfeest te IJ muiden. Het tweede gedeelte van het school feest ter bevordering van getrouw schoolbezoek is evenals het eerste uitstekend geslaagd. De heer M. P. Ockhuizen van Rot terdam trad voor 190 kinderen van 68 jaar in de school op en toonde dat hij zulke kleintjes ook zeer on derhoudend kan bezig houdendoor 't ronddeelen van vlaggetjes en speel goed wist hij de geestdrift ten top te voeren. De noodige versnaperingen van broodjes, koekjes en melk werden natuurlijk ruimschoots verstrekt. Van de 450 leerlingen mochten we gens te veel schoolverzuim 74 niet aan de feestelijkheden deelnemen. Soirée te Zandvoort. Zaterdagavond jl. had in de con certzaal van het hotel Kurzaal, de door de heeren B. T. A. Westerouen van Meeteren, Eduard J. J. Kuinders, J. Smits en M. J. Boissevain, georga niseerde soirée musicale plaats. De opkomst was bizonder groot. Eenige dilettanten hadden hunne medewer king verleend. Hetgeen ten gehoore werd gebracht voldeed ten zeerste, wat wel aan het aanhoudend daverend applaus der toehoorders was te be merken. Een zeer geanimeerd bal be sloot den avond. De commissie, die geene moeite gespaard heeft, om den badgasten een aangenamen avond .te verschaffen, heeft eer van haar werk. Het is te hopen, dat nog in dit sei zoen meer dergelijke feestavonden worden georganiseerd. Zondag avond il. gaf de heer Wol- ton in het hotel Kurzaal eene hyp notische séance, die goed geslaagd mag heeten. Eenige badgasten hadden zich be reidwillig als sujetten beschikbaar gesteld, waardoor de séance meer belangrijk werd. Hoogst interessant waren de proefnemingen, waaruit de verscherping en verstomping der zin tuigen in hypnotischen toestand ble ken. De belangstelling van het publiek was zeer groot. Zeevisscherij. Zaterdag kwamen te Zandvoort aan 3 Zandvoortsche bomschuiten. Be somming f23 tot f25. De prijzen der visch waren bakschol fl.50, scharren f4.50, pieterman fl.80 per mand en tong fÖ.50 tot fl.40 per stuk. Naar het engelech van PAUL H. GERRARD. 49) HOOFDSTUK XVII. Vrij en ontketend. „Dat is eene droevige geschiedenissprak Mellodew. „De man wil blijkbaar zijn kind terug hebben, of hem in zijne macht krijgen om zoodoende invloed op hem uit te oefenen, ■waardoor hij mylady geld zal kunnen afpersen." „Het beste zal zijn, dat wij de dokken laten doorzoeken •en de vertrekkende booten te Londen en Liverpool, en in de ■zeehavens per advertentie zijne opsporing verzoeken. Wellicht kunnen wij hen beiden op die wij e vinden, en met den -vader tot eene schikking komen," zeide Myra. „Dat zal stellig het beste zijn, wat u kunt doen," zeide Wrigley met groote gemoedelijkheid. Nadat Mellodew naar Londen was gegaan om alles in het werk te stellen, dat de vermiste knaap zou worden opge spoord, keerde sir Wrigley naar Clematis Villa terug, waar de thee hem wachtte. Zijne vrouw alleen was aan de thee- taïel. De jongens waren allen uit naar een cricketwedstrijd, terwijl de meisjes zichzelven bij Mi op Barth House voor de thee hadden uitgenoodigd. „En nu," zeide Wrigley, toen hij uit de handen zijner vrouw zijn eerste kopje thee aannam, „zal lady Bidebank eens ontdekken, hoe dwaas het is om een vreemden jongen als kind tot zich te nemen. Die Rupert is weggeloopen en heeft een briefje achtergelaten met de mededeeling, dat hij nooit terugkomt. Men vermoedt, dat zijn vader teruggekeerd is en hem meegenomen heeft naar zee." ,.0, oriep mevrouw Wrigley uit. „En lady Bidebank hield zoo veel van hem „Of zij van hem hield 1 Gewoon gek was zij op hem bromde Wrigley en spoelde koortsachtig al zijne jongste leugens met thee weg. „Zij was dol op hem. Mellodew heeft mij zeli8 verteld, dat zij gisteren haar testament heelt ge maakt en al wat zij bezat aan dien jongen vermaakt." „Weg! weg!" riep mevrouw Wrigley woest uit. „O! o! wat spijt mij dat!" En zij barstte in tranen [uit. „Spijten! Wel vrouw, wat ben je toch dwaas! Spijten! Onder ons gezegd, wij moesten er verheugd over zijn. Ik ben het tenminste. Myra begon veel te veel van dien kwajongen te houden. Zij gaf duidelijk te kennen, dat zij aan hem boven onze jongens de voorkeur gaf, en zij heeft voorgesteld om na den dood van lady Bidebank hem in haar huis op te nemen en op Barth House te laten wonen in de plaats dus van onzen oudste, bedenk dat 1" „Op Barth House laten wonen kreunde mevrouw Wrigley zenuwachtig. „Ik had gaarne gewild, dat hij daar woonde." „Je bent gek 1" riep haar echtgenoot luid uit. „Zy zou op allerlei manieren haar geld aan dien knaap verspild hebben Eene goede moeder en je, om een vreemdeling in de plaats te willen zien, die je zoon toekomt I" „Ja, ik ben eene moeder," jammerde mevrouw Wrigley, „even goed van meisjes als van jongens, en ik moet aan hen allen denken. Nu ben jij de dwaas Wrigley, en bovendien zeer blind, dat je niet hebt gezien, dat die jongen de aange wezen persoon zou zijn om den man van onze Mi te worden. Lady Bidebank kan nog wel jaren en jaren leven. Waarom niet? En deze twee hadden jong kunnen trouwen en op Bidebank Hall wonen; Mi zou dan al de juweelen en kost bare kanten en andere kostbaarheden van lady Bidebank erven, terwijl Rupert dertigduizend pond zou bezitten om er het leven mee te beginnen." „Waar spreek je toch over?" riep de verbaasde Wrig ley uit. „Wel, over Rupert en Mi. En als hij maar gebleven was, waar hij het zoo goed had, dan zouden zij later stellig met elkaar trouwen. Hij houdt zeer veel van het kind. Op zijne kinderlijke manier heeft hij altijd gezegd herhaalde ma len dat hij met Mi zou trouwen, wanneer hij groot was geworden. Dat zou toch heel aardig zijn. En nu vraag jij mij, Wrigley," riep zijne wederhelft verontwaardigd uit „nu vraag jij mij, of ik niet verheugd ben, dat hij verdwenen is, terwijl die twee kinderen juist voor elkaar waren geknipt

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1