BINNENLAND. ken, kan dit niet anders dan bevor derlijk zijn. Dinsdagavond is een geval van cholera voorgekomen bij de dienst bode van mevr. Wed. Helmolt, Baan hoek Plein. De toestand van decho- leralijdster is ernstigmen heeft haar tengevolge van haar toestand ook niet naar de barak kunnen trans porteeren. Harddraverij. Het Comité dat zich ten doel stelt, telken jaren te Haarlem een hard draverij te honden, is daarin ook dit jaar weer geslaagd. Weliswaar was ditmaal het aantal paarden kleiner dan het vorige jaar, maar daaronder waren er verschillende die een be kenden naam hebben. Hedennamiddag te een uur ving de wedstrijd aan op den Dreef, die daar toe door hekken was afgezet en waar een flinke tribune voor het publiek Als jury traden be- Steekturf. De veenboeren in Haarlemmermeer, hebben den prijs der steekturf met 50 cent per duizend verhoogd. Men meldt ons uit Zandvoort: Maandagavond trad alhier in het hotel Kurzaal op de heer Willem van Zuijlen. Het goed gekozen en aardige programma werd door den artist op uitnemende wijze uitgevoerd. De tal rijke schaar van toehoorders volgde met belangstelling de voordrachten. De lachspieren werden dikwijls in veging gebracht en de luide bravo's waren wel verdiend. Naar vernomen wordt zal de heer v. Zuijlen in dit badseizoen nogmaals hier optreden. Als eene bizonderheid kan gemeld worden dat Dinsdagmorgen aan het strand te Zandvoort een levende zee hond is gevangen. Het dier is op het strand tegen eene kleine vergoeding te bezichtigen. halve de leden van het Comité op de heeren H. J. Jaburg van Amsterdam J. H. Houtman en Jos. van den Berg te Haarlem. Twaalf paarden dongen naar de uitgeloofde prijzen, te weten een prijs van f250, een premie van f100, en een van f50. Het waren in volgorde van loting: „Prinses Olga", van E. B. Bindervoet te Zuidhorn; „Krylaty" van Joh. de Mol, 's Gravenhage„Majoor Ulsich" van A. A. van den Berg, Haarlem „Hoopvol" van A. Wijnands, Heem- Btede„Rejected" van Th. J. Dop, Hilversum ;„Wilhelmina" van Mun- nikhuis, Zaandam„Ninus" van J. Koster, Heemstede„Mirka" van Jan Steen, 's Gravenhage„Bonnie L" van M. J. Oppelaan, Koudekerk „Phrynia" van A. A. van den Berg, Haarlem„Joel Tabor" van A. de Graaf, Bussum„Plawney" van D. Vermaat, Charlois. Te half drie waren afgevallen „Prinses Olga", „Hoopvol", „Wilhel- mina", „Ninus"„Joel Tabor." „Plaw ney", „Rejected" en „Krylaty" loopen zeer traai. Tot dusverre was de tribune slechts matig bezet. Er was evenwel zeer veel publiek aanwezig. Later 4 uur. Nog aan zijn: „Kry laty", „Rejected" en „Plawney". Cholera. Te Zuid-Schalkwijk is cholera ge constateerd bij den arbeider Stolker, wiens vrouw de vorige week aan de ziekte overleed. Door bemiddeling van den heer Deinum, die den badgasten dezen zo mer reeds eenige aangenamen avon den bezorgd heeft, zal Vrijdag 24 Aug. a. s„ des avonds ten 8 uren, in het hotel Kurzaal te Zandvoort, optreden de heer O. Lamborg, „Clavier-, Ge- sangs- und Declamations-Humorist" uit Weenen. Het succes dat de heer L. reeds verscheidene malen had, geeft waar borg voor een aangenamen avond. Donderdagmiddag te 1 ure heeft nogmaals een kinderfeest in de Kur zaal plaats. Gemeenteraad Bloemendaal. Vergadering van den Gemeenteraad van Bloemendaal op Donderdag 23 Augustus 1894, des namiddag te 1 Vs ure. Punten van Behandeling. I. Vaststelling der gemeentereke ning van 1893. II. Aanbieding der begrooting voor 1893. III. Voordracht van zetters. IV. Koop van grond van den heer van Dieren Bijvoet. V. Praeadvies van B. en W. om trent het bebouwingsplan van den heer Krelage. VI. Mededeelingen van ingekomen stukken. Schoolfeest. Het door den heer C. van der Werö Czn., hoofd der school aan den Hoogeweg te Zandvoort, voorgeno men plan om de meest gevorderde leerlingen der hoogste klasse een aan genamen dag te bereiden, werd Dins dag ten uitvoer gelegd. Ten 7.43 v.m. vertrokken de kinderen met hunne geleiders naar Amsterdam.; Aldaar aangekomen ging men naar den Dam, waar de voornaamste bij zonderheden werden in oogenschouw genomen. Daarna werden de kinderen in de Kalverstraat bij den heer P. Koppen die alle aanbeveling verdient we gens zijn tact om kinderen te ont halen getracteerd op poffertjes en melk. Verder ging de tocht naar het panopticum. Vooral in den dwaal tuin amuseerden de kinderen zich zeer. Vervolgens ging men naar Artis langs het Paleis voor Volksvlijt. De voornaamste bezienswaardighe den werden bezichtigd. Na deze prettige en leerzame wan deling door den dierentuin werd den kinderen in de volksgaarkeuken op het Rapenburg een flink middagmaal verschaft. Nadat de „Prins Willem I" Onze Koninginnen in Zeeland. Het in Zeeland zoo lang voorbe reide bezoek van onze vorstinnen, dat daar zoo algemeene vreugde en geest drift verwekt, is Dinsdag gunstig aan gevangen, Ongeveer kwartier over twaalven stoomde Dinsdagmiddag de trein met de koninklijke gasten Middelburgs station binnen. De Koninginnen werden op het zorgvuldig vrij gehouden perron ont vangen door Ged. Staten, B. en W. van Middelburg, den Schout bij-nacht (jhr. De Brauw) en den stelling-com mandant Teding van Berkhout. De commissaris der Koningin, jhr. mr. W. W. de Brauw, was HH. MM. tot Rilland-Bath te gemoet gereisd, en kwam met den trein mede. Freule Schorer, dochter van den burgemees ter, en mej. Tak, dochter van het oudste raadslid, boden HH. MM. bouquetten aan. H. M. de Koningin was in het wit; de Koningin-Regentes droeg een zwart kleed: het witte kostuum kleedde de jonge Koningin allerliefst. Eerst inspecteerden de Vorstinnen de schutterij welke op het perron was op gesteld, daarna begaven HH. MM. en het gevolg door de keurig in stijl Louis XIV versierde wachtkamer zich de gereedstaande rijtuigen. Het De hagelslag te Aalsmeer, De burgemeester der gemeente Aalsmeer heeft aan zijne ambtgenoo- ten verzocht, in hunne gemeente eene collecte te houden voor de slachtof fers van den hagelslag op 6 Augustus te Aalsmeer, waarvan de schade door deskundigen is begroot op circa f50.000. De Raad dezer gemeente heeft be sloten de kermis, wegens de door den hagelslag veroorzaakte schade, dit jaar niet te laten doorgaan. rijtuig waarin de Koninginnen namen was la Daumont bespan nen; vier andere hofrijtuigen volgden, Bij het wegrijden werd het Oude Wilhelmus aangeheven, bijna over stemd door het steeds toenemend u juich van het volk. Op den weg naar het Abdij plein, waar het Gouvernementsgebouw staat, was er een onafgebroken gedruisch van juichen en hoeraroepen in de lucht, een voortdurend bruisen zoo als men dat op den Westkapelschen dijk kan hooren op stormdagen. De vlaggen zwaaiden met de hoeden en petten om 'thardst door de luchten beide hingen uit de ramen, de men- schen zelfs over de dakgoten heen. De schepen aan de kaden waren vol menschen. Het grootste deel van den weg werd stapvoets afgelegd. Het weer leende zich uitstekend voor dezen intochtde wind was zoel en er waren bijna geen wolken aan de lucht. De orde onder het publiek was voorbeeldig, toch was het publiek blijkbaar zeer opgewonden. Het en thousiasme nitte zich hier en daar in de kleeding der boerinnen, waarvan mailboot'der K. W.'l. Maatschappij sommige geheel ia het oranje gekleed roarori was bezichtigd, wandelden de kin deren naar het Centraalstation, van waar allen in eene zeer aangename stemming onder het zingen^van ver schillende vroolijke liedjes dankbaar huiswaarts stoomden. Te Zandvoort gekomen, wachtte ieder nog eene verrassing, waarmee de kleinen een hartelijk afscheid van hunne geleiders namen. Den heer v. d. Werff komt zeer zeker groote lof toe voor het feestje, den kinderen be reid. Paardenmarkt te Sloten. Op de Dinsdag gehouden paarden markt te Sloten stonden 275 paarden aan de lijnhandel tamelijkprijzen van f75 tot en met f310„ waren. Begeleid door de eerewacht van 26 ruiters en door de huzaren ging het langs een omweg naar de Abdij Het was een grootsch oogenblik, toen, terwijl de schutterij het Wil helmus speelde, onder groote geest drift de Koninginnen in het Gouver nementsgebouw ontvangen werden door den commissaris der Koningin, jhr. De Brauw, en zijne echtgenoote. Mevrouw De Brauw en freule Wittert boden HH. MML bouquetten aan, Nogmaals werd de schutterij geïa specteerd en daarna verschenen de Koninginnen aan het venster van het gouvernementsgebouw door de menigte met luid gejuich begroet. Om halftwee begon een allereigen- aardigste feestelijkheid. De Vereeni- ging „Uit het Volk voor het Volk" die te Middelburg al zooveel nnt heeft gesticht (o. a. den kinderspeel tuin op het Hofplein), had hier eene ovatie georganiseerd van de school kinderen aan de Koninginnen, vóór het Gouvernementsgebouw. De kleine Koningin, die met hare moeder gezeten was voor het raam eener kamer gelijkvloers, volgde het gezang op de partituur. Tevens werd hier het bekende plan ten uitvoer gebracht om HH. MM. een overzicht te geven van de Zeeuw sche kleederdrachten. Dit was onge twijfeld een zeer interessant oogen blik voor de Koninginnen. Pho- tographiën geven nooit de frisch- heid weer, het door en door zonde, de onbedorven levenskracht, die het Zeeuwsche volk nog levendig kenmerkt. Frissche armen zwellen uit de nauwnijpende korte mouwen en roode muts, hetzij die wijd en los is als in 't Goesche land, hetzij zorg vuldig stijf sluitend, van voren en heel voorzichtig met de hand geplooid van achteren als hier op Walcheren, het helderwitte linnen onder een geel strooien van den vorm als die der muts. De muts van een Walchersche boerin ziet er uit als het witte zeil aan de ach terzijde van hun vrachtwagensvol plooien die in éen punt samenkomen. Maar daar waren o. a. ook de een voudige Tolensche mutsjes ea de hooge stijfstaande vleugels op de schouders der Akselsche schoonen. En de gouden „naalden" op de Walchersche voorhoofden en de zware, breede ringen aan de vingers en de „striknen" (een soort van gouden klaverblaadjes) en krullen aan weers zijden van het hoofd zijn even echt als de dikke gouden knoppen, die bij de Goesche onder de muts uitste ken. Er wordt hier weinig zilver ge dragen; bijna alles is goud en dat getuigt zeker wel van de groote wel vaart dezer streken, Alleen de mannen hun dracht niet zoo typisch meer als vroeger dragen groote ronde zilveren strik ken aan de broek, die even onder het vest uitkijken. Soms ook zilve ren oorringen en de bekende Zeeuw sche „knoppen". Oorringen dragen in allen gevalle, want dat is zoo beweren ze zoo best voor de oogen Overal geraken het ronde hoedje en vooral de korte broek hoe langer hoe meer uit de mode. Met blijkbaar welgevallen zagen HH. MM. de frissche, glundere ge zichten aan, en het deed haar blijk baar genoegen, toen alle soorten van gouden en zilveren sieraden, welke zijzooeven hadden bewonderd, haar werden aangeboden. Daarna werd een rijtoer door de stad ondernomen. Overal heerschte de grootste geestdrift en een zeer onge kunstelde. De rijtoer strekte hoofdzakelijk tot bezichtiging van de versiering dei- stad. Over 't algemeen kenmerkt de versiering zich meer door een uitste kend streven dan door overmaat van goeden smaak. De rijtoer werd besloten met een bezoek aan het Raadhuis. Dat de Middelburgers zich uitge sloofd hebben, dat niets hun tejveel was om hun goeden wil te toonen om hun Vorstinnen te believen, dat is zeker de indruk, die HH. MM. hebben medegenomen in het Gouver nementsgebouw. Des middags werd aan HH. MM. in de Statenzaal der Abdij een diner aangeboden door de Provinciale Sta ten van Zeeland. De Koningin nana hieraan deel. Des middags op de audiëntie zijn door den predikant der Doopsgezinde gemeente te Middelburg, den heer R. Kielstra, aan HH. MM. kopieën van drie oude stukken aangeboden,, waarvan twee ge teekend door prins Willem den Zwijger, een door prins Maurits; deze stukken behelzen de bekende voorrechten, welke aan de Doopsgezinde religie zijn verleend. Een groot aantal* vreemdelingen, meest uit België en Frankrijk, bewoog zich door de stad, De Koninginnen reden des avonds halfnegen uit, overal met groot gejuich en gejoel begroet. In het Lan ge Delft ontstond een oogenblik een opstopping, doordien een troep geest driftige boeren en boerinnen voor het koninklijke rijtuig als razenden dan sten eniuichten. De illuminatie is uitstekend ge- lagd. Vooral de Gortstraat en de Markt maakten een goed figuur. Op de Markt was het Raadhuis eenvou dig maar treffend mooi verlicht door lampions in de hooge frontalen der Gothische vensters, waardoor de gra- venbeelden daartnsschen prachtige kantlichten kregen. Een schitterend effect maakte het verlichte galjoen op de Bateau Port aan het eind van het Droogdok, en voorts op de Ba lans de gevel van de Abdij-poort het gele licht der lampions blonk door een waas van waterdruppels op gespoten door de nieuwe fontein op de Balans. Boven de Abdij-poort stak de geweldig hooge Lange Jan uit, op elke verdieping verlicht met Ben- :h vuur, zoodat hij in brand scheen te staan. Vuurrood in de zwarte ruimte der lucht was de toren ver op het eiland te zien. Op de Markt speelde de muziek en ook op het Molenwater. De audiëntie is zeer talrijk bezocht geweest. Er waren burgemeesters van kleine dorpen, die in hun boerenpak- je kwamen en bijna over hun eigen voeten vielen toen de een tegen den. jander zei, van het kleine Koningin- 'netje sprekende„el oore kaerel wat 'n appig diengesje". Voorts is een de putatie van inwoners uit Philippine komen vragen om verbetering der haven. Een deputatie van vijftien officie ren, in functie bij de marine-directies Amsterdam, Willemsoord en Helle- voetsluis, is naar Vlissingen vertrok ken om tegenwoordig te zijn bij de heronthulling van het standbeeld van De Ruyter. Eene begrafenis en hare gevolgen. De Voorzitter der afdeeling 's-Gra- venhage van de Vereeniging „De Da- id" heeft, namens het bestuur, in een adres het volgende ter kennis van den Haagschen Gemeenteraad gebracht dat het Bestuur der Afdeeling van de Vereeniging „De Dageraad" eene deputatie benoemde om op Donderdag den 9 dezer de Afdeeling te vertegen woordigen bij de teraardebestelling van haar overleden lid J. J. van Veelen. Die deputatie bevond zich op boven- genoemden dag des namiddags te on geveer half een aan de Kerkhoflaan ten einde zich achter den lijkwagen op het kerkhof te begeven. Zij zag den lijkstoet aankomen tot hare verbazing geflankeerd door eene talrijke groep politiedienaren, die, snel voortstappende, den stormband onder de kin, als tot het gevecht gereed, op die plaats een zeer pijnlijken in druk maakten. Het hek der begraaf plaats werd terstond achter den lijk wagen gesloten en de personen, die het kerkhof wilden betreden, vrij on zacht door de politie teruggedreven. Nadat ook achter de volgkoetsen terstond de toegang gesloten was, wendde zich de deputatie tot den be velvoerenden hoogeren politiebeambte, maakte zich aan dezen bekend en zeer sterke koffie. Deze goot zij Rupert met een lepel in den mond. Tot hare groote blijdschap slikte hij ze door zonder te ontwaken. Na eenigen tijd werd zijne ademhaling minder diep, en zijn slaap meer natuurlijk. Toen de zon weer aan den hemel stond en allen in het kamp druk in den weer waren, opende Rupert de oogen. Zijn langdurige slaap had hem niet verkwikt. Hij had hoofdpijn. Hij was duizelig, kil en misselijk. Twee dagen lang waren de zwervers aan deze plek gebon den door zijn toestand. Tony's vrouw, die bijna voortdurend alleen met hem was, veranderde van gedrag te zijnen opzichte en overtrof zich- zelve door vriendelijk jegens hem te zijn. Zij kookte zijn eten zoo lekker mogelijk, en sprak steeds eerbiedig tot hem. Rupert begon hare ruwheid van vroeger te vergeten en haar als zijne eenige vriendin te beschouwen. Zij hadden reeds eenige dagen door het graafschap Leices- ter rondgezworven alvorens Rupert het verlieB van zijn doosje ontdekte. Hij kwam onmiddellijk tot de gevolgtrekking, dat het hem moest zijn ontstolen, toen hij zoo vast sliep. Hij sprak er eerst met Tony's vrouw over. „Zeg het vooral niet tegen Pettigrew," was haar antwoord. „Hij zou er zoo woedend over worden, dat je leven in ge vaar verkeerde. Wat eenmaal gebeurd is, kaa niet worden veranderd." „Ik ben geen ezel," merkte Rupert op, „om mij te laten bestelen, en er niet over te spreken." Hij sprak due met Tony over de zaak. Deze werd hierover merkwaardig boos. „Waarvoor houdt je ons Geld, zeg je En een doosje met goud afgezet? Ik geloof er geen woord van. Zijn wij geen fatsoenlijke menschen? Wanneer wij dat niet waren, dan zouden toch zulke hoogvliegers, die gouden doosjes en sove reigns bezitten niet met ons leven Hetzelfde zeiden de anderen, die beweerden, dat als Ru pert iets had verloren, hij het op den weg moest verloren hebben. Allen verdachten Tony's vrouw en bij verschillende gelegenheden doorsnuffelden al deze mannen haar eigen bagage, om het gestolene zelf in hun bezit te krijgen, maar alles was tevergeefs. Steeds verder strekte zich hun zwerftocht uit, totdat zij in November een armoedig verblijf in Glasgow opzochten, waar zij den winter doorbrachten. De arme Rupert was in eene te armoedige omgeving en te ellendig in zijn „vrije leven", dat hem moest leiden naar den weg van roem en fortuin, dan dat hij trachtte zijn toestand te verbeteren. Door zyne opvoeding was hij niet in staat tot inspanning uit eigen beweging. De kleine scholier van Eton was hulpe loos in zijn tegenwoordigen vernederenden toestand. Hij be sefte het vernederende daarvan zoo ten volle, dat hij het niet waagde om te vragen of iemand de behulpzame hand naar hem wilde uitstrekken, om hem uit het slijk te verheffen. Dat hij niet sleeht en verdorven werd evenals hij ongeluk kig wo, moet toegeschreven worden aan eene beschikking der Voorzienigheid. Waarschijnlijk zweefden de geesten der beide liefhebbende moeders, Elizabeth Barth en de niet min der teedere Jane Porter, beschermend rondom het kind, dat zij zoo hadden aangebeden om hem voor alle slechte invloe den te beschutten. James Wrigley had Tony aangeraden om van Schotland naar Ierland te gaan en sir Rupert nooit meer op engelschen bodem terug te brengen. Tony wilde echter meer geld van zijn meester hebben en hij kon hem dit afdwingen door terug te keeren naar Londens omstreken. In het begin van Mei vertrokken zij en in Juni het was de twintigste was dit geacht gezelschap boosdoeners in eene kleine vallei gekampeerd, op twaalf mijlen afstand van Barth en Bidebank. Angst lag op hun gelaat te lezen en allen maakten toebereidselen om uit elkaar te gaan. Een halve mijl van hun kamp verwijderd stond aan den kant van een zijweg een steenen hut. In diezelfde maand Juni was Timmy Titlow bericht, dat een oom van hem in Hertford hem honderd pond had nagelaten. Timmy wist vrijaf te krijgen, woonde de begrafenis bij, kreeg zijn geld en wan delde in opgewekte stemming huiswaarts. Op dienselfden 20en Juni voerde zijn weg hem langs dien ouden, steenen hut, en toen hij voorbijging, hoorde hij eene stem woest uitroepen „TimmyTimmy Titlow 1 Spreek de geheele waarheid 1" Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2