De slachtoffers w den moord te Sclapn. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang: Maandag 27 Augustus 1894. No. 342Ó ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TIEN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verBchijnt dagelijke, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1^,Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bg Abonnement aanzieniyk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOtt Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee., Parijt 31bia Faubourg Montmartr* feu EERSTE BLAD. Moord te Schagen. Omtrent den zelfmoord van de moe der van Nicolaas Boes deelt men ons verschillende bizonderheden mede, die een nog schriller licht op de zaak werpen. Het was den ganschen dag (Don derdag) zeer vol geweest in de her berg van Boes, die er ook een scheer derswinkel op nahield. Honderden, aangelokt door de eigenaardige aan trekkelijkheid van een huis waar pas iets belangrijks, iets akeligs vooral, gebeurd is, waren Donderdag bij Boes in het café gekomen om er een bor rel of een glas bier te drinken. Vrouw Boes bediende hen met groote kalmte. Zij was wat men een bazige vrouw pleegt te noemen, een met wie men niet gaarne in oneenig heid zou willen geraken. Het huis werd vóór en achter door politie agenten en rijksveldwachters bewaakt. In den loop van den dag had me nigeen al zoo gemompeld, dat vrouw Boes zelve ook wel een en ander van den moord zou weten. Men herinnerde zich hare houding tijdens het Avond maal in de Herv. kerk, den dag na den moord, toen zij zich zeer aange daan toonde en de aarzelende wijze, waarop zij geteekend had op de lijst van personen die de premie tot op sporing van de moordenaars bijeen brachten. Of nu vrouw Boes al dan niet gehoord heeft dat men ook haar van medeplichtigheid verdacht, is niet ze ker. Des avonds ongeveer acht uur bracht zij op verzoek van zekeren Smit een inwoner van Schagen, dezeneen borrel, met de woorden„Nou Smit, dat is de laatste borrel, die je van -me krijgtOnmiddellijk daarop ging zij achter het buffet, kwam weer te voorschijn met een scheer mes in de hand en gaf zich, ten aan- schouwe van de bezoekers en van drie harer kinderen twee sneden in den hals. Zij stortte dadelyk dood neer. Op het geroep van „moord 1" kwa men de veldwachters toesnellen en wonden het lijk van de ongelukkige vrouw, terwijl de vloer dreef van het bloed. Men zegt, dat terwijl zij de wan hopige daach pleegde, vrouw Boes geroepen heeft: „ik geloof dat Alot onschuldig is!" maar dit is niet ze- 'tker, Of vrouw Boes al dan niet van te voren van den moord heeft ge weten, schijnt niet denkbaar. Vermoedelijk heeft zij de misdaad van haar zoon ontdekt, toen deze aijn met bloed bevlekte kleeren niet •meer droeg en den Maandag na den moord zijn Zondagspak weer aan trok. Toen in den nacht van Woensdag op Donderdag Boes en Alot naar Alkmaar zouden worden overgebracht was dit in Schagen ruchtbaar gewor den en een zoo groote volksmenigte op de been, dat de officier van justi tie aanvankelijk den tocht niet aan durfde met het oog op dc woede van het volk tegen de booswichten. Men strooide daarom uit, dat de misdadigers al weg waren en toen de menschen daarop uiteen gingen, werden Boes en Alot in rijtuigen naar Alkmaar overgebracht. Te Alkmaar was het eveneens vol nieuwsgierigen, die de rijtuigen op wachtten en een ^enigszins dreigen de houding tegenover de twee schel men aannamen, zoodat op last van den officier van justitie de rijtuigen in vollen draf naar de cellulaire ge vangenis reden, inplaats van zooals eerst het plan was geweest, naar het Huis van Bewaring. Alot blijft, in weerwil van de ver klaringen van Boes, maar stijf en strak ontkennen. Boes stond in Scha gen niet gunstig bekend. Als kind Wed. BUTE, 60 jaar. ANNA BEIJERS, 17 jaar. Haarlem25 Aug. 1894. De burgemeester der gemeente is van hier voor eenigen tijd met ver- lot vertrokken. wasjhij op school lastig en onwillig, als ^opgeschoten jongen kende men hem als een onverschillig persoon. Gedurende zijne overbrenging naar Alkmaar gedroeg hij zich ook zeer onverschillig en moet hij tijdens den rit gezegd hebben„Van avond maakt mijn moeder zich van kant," een uitlating waarop toen geen acht werd geslagen. Behalve dezen Klaas had vrouw Boes nög vijf kinderen. Toen haar zoon werd gearresteerd, heeft zij verklaard dat zij zich met de andere vijf kinderen in de Wiel zou gaan verdrinken. Dit heeft zij niet gewild of niet gekund. Klaas Boes was zeker een onver schillig sujet. Een feit is het, dat hij niet alleen de slachtoflers naar het graf heeft helpen dragen, maar ook dat hij de krans die de zangvereeni- ging geschonken had, op het graf heeft gelegd. Wij meldden reeds, dat ook de va der van Boes zich Vrijdagmorgen van kant heeft willen maken. Dit is den man gelukkig belet. Met hem koestert men te Schagen algemeen medelij den. Nu de daders gepakt zijn zal men in Schagen allengs weer tot rust komen. Het was er in de laatste dagen een verwarring en ontsteltenis, die men zich nauwelijks kan voor stellen. 'tKwam vaak voor, dat rei zigers, die er zaken wilden doen, ten bescheid kregen „ach, wat geeft het, morsen ben ik misschien toch dood 1" Wij geven hierbij een situatietee- ïening, en een plattegrond van de woning van vrouw Bute. Hieruit blijk, dat het zeer gemakkelijk was om van de woning van Boes nit, door de achterdeur in het huis van de weduwe Bute binnen te komen. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, opWoens- dag 29 Augustus 1894, des namid dags te 1 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Adres Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen bouw „Kur- haus" in het Frederikspark. Id. Jb. van den Ban Pz. e. a. betrefiende minimumloon en maximum arbeids duur. 2. Schrijven B. en WW. met rap port commissie van financiën ge meenterekening 1893. 3. Voorstel B. en W.W. met rap port commissie van financiën le sup- pletoire begrooting dienst 1894. 4. Id. id. adres S. J. H. Terstraa- ten e. a. gebruik Doelenterrein. 5. Id. id. adres E. van Beusekom verhuring boerderij „het Torentje". 6. Id. id plan bebouwing grond Brouwersvaart. 7. Id. id. adressen H. van Breemen Hz., afkoop erfpacht terrein „de Phoenix". 8. Id. id. wijziging overeenkomst betrefiende verruiming Groote Sluis te Spaarndam. 9. Id. id. met rapport commissie van financiën aderB C. Jansen Hendriks tot aankoop van grond. 10. Id. id. id. id. adres H. Schol ten tot wederinhuring van grond in den Hout. 11. Rapport commissie van finan ciën rekening schutterij over 1893. 12. Id. id. id. begrooting Burger lijk Armbestuur dienst 1895. 13. I3i id. id. begrooting St. Elisa beth's of Groote Gasthuis, dienst 1895. 14. Benoeming tijdelijken Wet houder. 15. Id. leeraar wis- en werktuig kunde Hoogere Burgerscholen voor jongens. Plattegrond van het huis. Sloot. Tuin BLAUW. Kolfbaan BLAUW. Boet Blauw. Tuin SCHENE. Boet Schene. Café BLAUW. Huis de Haan. Tuin Boes. Bleek Bute. Huis Bute. Café Boes. Huis Schene. Laagzijde. Gedempte Gracht. Achterdeur. 1 I Stoel. Deur. Boven-voorkamer. i Bed. Achterkamer. Deur. Voorkamer. Deur. Winkelramen. 1 1 Winkeldeur. Voorstraat.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1