IUBzmÈi Mb DE JACHT DP EE! EBFEN1S. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Dinsdag 28 Augustus 1894. No. 3421 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: 8 TADSNIEUW8. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat JL"3L9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en coorantMif. Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOM. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee,, Parif» 31 bij Faubourg Montmertre: Herhaaldelijk ontvangt de Redactie ingezonden stukken, waarvan de in zender zijn naam niet opgeeft. Dergelijke stukken kunnen wij niet plaatsen. De Redactie moet in elk geval weten met wien zij te doen heeft. Verlangt een inzender geheim houding van zijn naam tegenover het publiek, dan wordt daaraan met de grootste stiptheid voldaan, maar de Redactie moet, indien een stuk voor plaatsing in aanmerking zal komen, dien naam kennen. Haarlem, 27 Aug. 1894. Stukken van den Raad. De heer H. Scholten, hotelhouder in den Haarlemmerhout, verzoekt op nieuw te mogen inhuren de afgeschei den ruimte die door een voetpad van zijn hotel gescheiden is. Tevens vraagt adressant om dat voetpad (de opheffing waarvan hem vroeger door den Raad geweigerd is) te mogen verleggen en wel circa 4 meters verder, daar hij van de pas sage daardoor vooral des avonds ten gevolge van de balddadigheid der straatjeugd, veel last en schade on dervindt. Uet nieuwe voetpad zou adressant door de bovenvermelde afgesloten ruimte willen leggen en het voorzien van beweegbare hekken, die, behalve op middagen en avonden van muziek in den Hout steeds open zouden zijn. B. en W. adviseeren tot wederver huring van de afgesloten ruimte, maar achten het niet gewenscht dat voet pad te verleggen. De Comm. v. Fin. denkt er evenzoo over. B. en W. stellen voor ten op zichte van een bouwplan van J. van den Berg, die 8 woonhuizen wil stich-1 ten op de plaats van een te sloopen perceel aan de Brouwersvaart, af te wijken van de algemeene politiever ordening en goed te keuren dat de straat daar 5 M. breed worde, waartoe adressant en de heer C. W. Schön- huth die daar eveneens perceelen heeft, zich verbinden. B. en W. stellen voor, tot leeraar in de wis- en werktuigkunde aan de Hoogere Burgerscholen te benoemen, den heer Dirk Mars, op een jaar wedde van f 1800. B. en W. adviseeren gunstig op een verzoek van E. van Beusekom, landbouwer te Heemstede, om de huur van de boerderij „het Torentje" over te dragen aan den tuinder Cornelis Tromp te Santpoort. Nog eens de Phoenix. Onze lezers zullen zich herinneren dat een adres van den heer H. van Breemen Hzn. eigenaar van het erf- pachtrecht op de Pnoenix, aan den Raad gericht met het verzoek dat de gemeente dit recht zoude overnemen, is afgewezen. Adressant wendde zich in Februari 1.1. opnieuw met hetzelfde voorstel, doch onder gewijzigde voorwaarden, tot den Raad. Hij wil het recht van ei fpacht, dat veryalt op 1 April 1933, afstaan aan de gemeente Haarlem zoo deze hem van aan de zijde van het Spaarne in vrij eigendom een strook daarvan afstaat, lang 80 en diep 40 meters, benevens den grond waarop de bij het terrein behoorende behuizing staat. Voorts vraagt hij eene vergoe ding voor de overblijvende gronden groot 17186 M* van ƒ1.per M\ Wat op de terreinen geplant, ge bouwd en getimmerd is blijft het eigendom van adressant, die aan neemt zes weken na goedkeuring van het Raadsbesluit door Ged. Staten die terreinen van een en ander ont daan op te leveren. Bij nadere bespreking met den Bur gemeester verklaarde adressant zich bereid den strook gronds dien hij in eigendom wenscht, te beperken tot 70 M. lang en 30 M. diep. B. en W. adviseeren na nauwge zette overweging om ook nu weer aan adressant te berichten dat van zijn aanbod geen gebruik zal worden gemaakt. Om welke redenen wordt niet ver meld. Geslaagd is voor het examen hoofd akte Vrijdag en Zaterdag jl. te Am sterdam gehouden de heer G. Wester- veld alhier. Sociaal Democr. Bond, Zooals wij vroeger reeds meldden werd in deze maand door de afd. Haarlem van den Soc. Dem. Bond aan het gemeentebestuur verzocht, om voor drie dagen, 15, 16 en 17 Sept. het Doelenterrein kosteloos in gebruik te mogen hebben om daarop den 15den een tribune met spreek gestoelten te plaatsen, den 16aen er een meeting te houden ten gunste van het socialisme en den 17denhet geplaatste weer weg te nemen. Adres santen wezen er op dat de Raad ook aan een Commissie van een gymnas tiek feest en voor een hond en tentoon stel ling een terrein heeft afgestaan. Burgemeester en Wethouders hier over advies uitbrengende, zeggen het navolgende Hoewel reeds in het algemeen naar onze overtuiging ontkennend moet worden beantwoord de vraag, of het aangaat gemeente-eigendom af te staan voor het houden van eene meeting ten gunste van eene partij, waartoe blijkens hare beginselenverklariDg alleen kan behooren, die overtuigd is van en handelt o. a. naar het begin sel „dat in dezen strijd (den klassen strijd) de arbeiders zullen moeten strijden met alle hun ten dienste staande, wettelijke of onwettelijke, vredelievende of gewelddadige mid delen," vinden wij reeds in ds om standigheid, dat het- veld van den Doelen nooit anders dan voor oefenin gen in den wapenhandel in gebruik wordt afgestaan, aanleiding, U in overweging te geven, het gedaan ver zoek niet in te willigen. In dien geest werd door ons nog onlangs bericht op een tweetal adres sen van de besturen van degymnas- tiek-vereeniging „Sparta" alhier en van het Gewest Noord-Holland van het Nederlandsch gymnastiek verbond, waarbij eveneens werd verzocht, om van dat veld gebruik te mogen maken. Tot het uitbrengen van een advies van deze strekking werd in onze vol tallige vergadering van 16 Aug. jl. met eenparige stemmen besloten. Heden ving de jaarlijksche alge meene vergadering van de Broeder schap van candidaat-notarissen, die in het Nutsgebouw alhier gehouden werd, aan met een inleiding van den in specteur der registratie en domeinen mr. C. E. Achterberg, eerelid der broederschap, over de wenschelijkheid in het algemeen belang van uitbrei ding van den verplichten authen- tieken aktenvorm voor burgerlijke rechtshandelingen. De vergadering was tamelijk druk bezocht. Nadat de voorz. twee in het afge- loopen jaar gestorven leden van de broederschap en leden van het bestuur, de heeren Smit en Zwaagstra had herdacht, leidde mr. Achterberg zijne stelling in. De uitbreiding der ver plichtstelling van de authentieke akte achtte spreker wenschelijk uit een drieledig oogpunt: lo. om de rechts zekerheid, 2o. in het belang van hen die niet voor zic'azelve kunnen zorgen en 3o. met het oog op het stelsel der wet op het notarisambt, als een niet bezoldigd staatsambt. Een onderhandsche akte immers kan wanneer die door' eene partij wordt ontkend, geen bewijs uitma ken. Een authentieke akte blijft steeds bewaard, de onderhandsche akte gaat vaak te loor. Waar beschikt wordt over de goederen van minderjarigen, idioten en krankzinnigen is zonder twijfel de medewerking van een on partijdig man als een notaris, zeer gewenscht, terwijl zal de notaris zijne roeping van raadsman en scheidsrech ter goed vervullen, zijn ambt hem een voldoend bestaan moet opleveren. Dit bestaan nu zal bij uitbreiding der verplichte authentieke akte beter wor den, ook omdat het publiek dan niet zooveel meer van de hulp van den zaak waarnemer zal kunnen gebruik maken. Na eenig debat werd door den heer Chs. Miseroy voorgesteld, eenemotie aan te nemen in den geest van de stelling van den inleider. De formu leering daarvan werd aangehoude n tot na de pauze. Na de pauze verklaarde het Hoofd bestuur, de behandeling van een motie als door den heer Miseroy was be doeld, overbodig te achten omdat uit het applaus dat aan de rede van mr. Achterberg ten deel was gevallen, reeds duidelijk genoeg gebleken was dat de vergadering over het algemeen met diens denkbeelden instemde. Te vens wenschte het Hoofdbestuur de vergadering niet te rekken. In stemming gebracht werd het denkbeeld om geen motie in behan deling te nemen met 45 tegen 29 stemmen goedgekeurd. Tot algemeen secretaris-penning meester was inmiddels met 62 van de 74 stemmen gekozen de heer J. van Herwijnen te 'sHage, die de be noeming aannam. Aan de verslaggevers werd nu, wel eenigszins tot hunne verwondering,ver zocht zich te verwijderen. Men scheen de herziening van het reglement,de con clusie der commissie benoemd om rapport uit te brengen over de au diëntie-vereenvoudiging, de aanvul ling van het Hoofdbestuur en de aanwijzing van de plaats voor de volgende algemeene vergadering, niet voor publiciteit Igeschikt te achten. Hedenmiddag is er diner in hotel Funckler, morgen rij- en wandeltocht en dejeuner dinatoire in Duinlust. Schietwedstrijd, Onder de meest gunstige omstan digheden had Zondag de wedstrijd plaats op de militaire schietbanen op de duinen onder Overveen, van de verschillende haarlemsche veree- nigingen een heldere, zonnige dag, weinig wind, en dientengevolge eene gezellige opgewektheid onder de tal rijke mededingers en toeschouwers. De wedstrijd bestond uita. korps- wedstrijd, infanterie-geweer op de baan van 150 M., waarin iedere ver- eeniging door 5 schutters werd ver tegenwoordigd b. personeel e wed strijd, infanterie-geweer, op de baan van 150 M.c. wedstrijd vrije baan op 150 M. geweer, op 12 M. flaubert en revolver. Verschillende prijzen, zoowel door de vereenigingen als door particulieren ter beschikking gesteld, waren uitgeloofd. De uitslag der verschillende wed strijden is als volgt: Korpswedstrijd. Weerbaarheidsv. „Voor Vaderland en Koning," lste prijs verg. zilv. med. met 229 p., Schietclub „Willem III" 2de pr. zilv. med. 222 p Schietv. „Generaal van Merlen," 3de pr., zilv. med. 216 p. „Onderoff. Infanterie" 4de pr. bronz. med. 206 p., alle met 25 treffers. Maximum 300 p. Verder bekwamen de Onderoff. der d. d. Schutterij 189 p. (25 treffers); de „Militaire School", 171 p. (25 treffers)de Cavalerie 192 p. (24 tref fers) en de Off. der d. d. Schutterig 161 p. (23 treffers.) Personeele wedstrijd. Prijzen (Kunst voorwerpen) werden behaald door de navolgende heeren Fr. Grippeling 54 p. (Willem III), D. Teekens 53 p. (Voor Vad. en Kon.) A. Smits 52 p. (W. Ill), M. de Raadt, 50 p. (van Merlen), P. W. Peereboom 50 p. (Off. Schutt.) W. J. Reynengh, 50 p., (van Merlen) Burksen 49 p., tCavallerie), Paap 49 p., (v. Merlen), Strous 49 p. (id.), Misset 49 p. (id.), R. Grippeling 48 p. (W. HI), P. van Rhijn 48 p. (W. III), Sergt. Meys 47 p. (Mil. School) W. F. Roosdorp 46 p. (Off. Schutt), Abr. Meyer 46 p. (W. Ill), Arnold 45 p. (Vad. Kon.), v. Donselaar, 45 p. (id.), S. Fruytier 45 p. (Onder- oft. Schutt), Kapt. Sinkel 45 p. (Off. Schutt.), Ballentijn 45 p. (Onderoff. Schutt.) van Vel turn 44 p. (v, Mer len), A. F. de Carpentier 44 p. (id.). Kerster 44 p. (Mil. Sch.), Gosler 44 p. (Onderoff. S.) Wijdoogen 44 p. (Vad. en Kon.), v. Daalen 44 p. (id.) Aanmoedigingsprijs de heer Hollan der 12 p. (Vad. en Kon.). Maximum punten 60. Vrije baan geweer. De prijzen (in- leggelden) werden behaald door de heeren Fruytier 54 p., (onderoff. schutt) P. van Rhijn, 52 p. (W. III), F. Grip peling 51 p. (id.),W. F. Roosdorp, 49 p. (<»ff. sch.), Teekens, 49 p. (V. en K.), Naa het engelech van PAUL H. GERRARD. 54) HOOFDSTUK XIX. Een verlies voor Rupert. „Ja, zeker," gaf Mi ten antwoord, hoewel heftige naijver bij deze gedachte in haar gemoed ontvlamde. „Hij is echter mijn vriend en schijnbaar mijn broeder, en het spijt mij verschrikkelijk, dat hij weggegaan is. En zij begon opnieuw te schreien. „Je hebt broers genoeg zonder zulk een schijnbare," zeide haar vader norsch en vervolgde zijn weg. Wat een onzin van mevrouw Wrigley om een huwelijk tusschen die twee kinderen tot stand te willen zien komen Wie heeft er ooit van gehoord, dat de dingen liepen zoo als zij moesten loopen Wat bracht die knaap ooit anders dan tegenspoed Van haar vriendin, lady Bidebank, berooid, gevoelde miss Barth zich eenzamer dan ooit. Hare belangstelling en bezigheden schenen zich te bepalen tot het vermeerderen van haar kapitaal, dat naar zij wist reeds groot genoeg was, en dat alles, wat zij bijeenzamelde voor de Wrigley's zou zijn, die er haar niet zeer dankbaar voor zouden zijn. De eenige Wrigley's, die zij kon verdragen waren de oudste zoon, een flinke jongen, die de studie der rechten had ge kozen, en nu twee kamers in de Temple had betrokken, en de aardige Mi, die boven hare verdere familieleden uitstak als een roosje boven doornen. Aan de eenzaamheid overgegeven gingen Myra's gedachten dikwijls terug naar den verloofde, dien zij zoo lang had be treurd. De liefde harer jeugd scheen opnieuw in haar hart tot bloei te komen. In de frissche, beschaduwde plekjes van Barth House her leefde Myra Barth de tooneelen, die zij met George Fitzroy naast zich had doorleefd, en droomde van de verloren liefde harer jengd. En George Fitzroy zwoegde onder de afrikaan- sche zon en zijne gedachten waren ieder uur bij Myra, die hij in zoo vele jaren niet had gezien, en betreurde haar in het diepst van zijn hart, terwijl hij zich nieuwsgierig afvroeg of die in bloed geschreven kreet om hulp nog nooit gezien was door een menschelijk oog, met deernis voor hem be wogen. De banknoot van vijf pond lag geruimer. tijd in de geld kist van Ibrahaim Ben Edin. Somtijds haalde hij haar te voorschijn om ze te bekijken. „Het is jammer Yusef, dat dit stukje papier hier ligt in plaats van vijf goede goudstukken." „Ja meester, ik zou zorgen, dat ik er goudgeld voor in de plaats kreeg." „Het is mij juist of dat gemeens stukje papier mij met een gevaar bedreigt. Dit verkreukte vod, niet geheiligd door den naam van Allah, voorspelt mij verderf. Wanneer ik het in omloop breng, wie weet of die listige Christen er geen vervloeking op heeft neergeschreven." „In dit geval Zoon des lichts zou ik het verbranden." „Dan verspil ik vijf goudstukken, en goud te verspillen iB eene zonde groot genoeg om de poorten van het Paradijs voor den schuldige gesloten te houden. Je raad is echter goed, kind der wijsheid, en ik volg dien steeds op; daarom zal ik het biljet van de hand doen en er goudgeld voor in wisselen. Wanneer het de wil van Allah is, en het door het noodlot is bepaald, dat mij door dat stukje papier ge vaar dreigt, dan is het te vergeefs om te trachten het af te wenden." Toen eenmaal besloten was om het bankbiljet te gebrui ken wachtte Ibrahaim met karakteristieke turksche lang zaamheid nog zes maanden op eene gunstige gelegenheid om het uit te geven, en George Fitzroy had reeds drie jaar lang gehoopt, dat het bankbiljet hem hulp zou aanbrengen, toen het eerst uit de handen van Ibrahaim in andere overging. Gedurende al dien tijd had zich niet de minste kans tot ontsnapping voorgedaan. Geen gevangenis kon een gevangene hechter kluisteren dan het landgoed van Ibrahaim Ben Edin. Eindelijk moest Yusef voor zaken naar Mahu, en hij nam

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1