W e dstrijden. Letteren en Knnst Politiek Overzicht. Gemengd Nieuw s INGEZONDEN. Afloop dor veiling het Noord ol in de nabijheid van bet erf van Alot hadden gezien Klaas Boes werd daarop uit een danshuis gehaald en verklaarde be slist niet op het Noord geweest te zijn. Gelijk men weet, was Klaas wegens zijne tegenstrijdige verklarin gen als een der naaste buren van de vermoorden, reeds in 'toog ge- i vallen. Tegen het kruisverhoor dat de zeventienjarige booswicht thans onderging, scheen hij niet bestand te zijn. Doch op Alot rustten zware i vermoedensen daarom betichtte Klaas Boes dezen van de daad en j gaf zich zeiven als medeplichtige aan. Op die manier ontliep hij het zwaarste deel der straf. Op zijne aan- wijzigingen werden de gestolen siera den en gelden in tegenwoordigheid van Alot in den tuin van Boes op- I gegraven, en beiden werden daarop geboeid naar Alkmaar gevoerd. De justitie heeft ook hier geluk kig licht weten te verspreiden en zooals boven is gemeldAlot is te Schagen teruggekomen. De som van 750 gulden, bij intee- kening door de inwoners van Schagen bijeengebracht, om te dienen als be- j looning voor dengeer, die de justitie aanwijzingen zou doen, die leidden tot het inhechtenisnemen der moor denaars, zal naar de Amst. Ort. ver neemt, door een viertal personen moeten worden verdeeld. Deze vier personen zijn de recher cheurs van politie Vis en Bedeker, van het hoofdbureau van politie te Amsterdam, en een rijksveldwachter en een meisje uit Schagen, die de onmiddellijke oorzaak ziju van de in hechtenisneming van Alot en Boes. Vreeselijk Voorval. Zondagmiddag zaten op een der banken aan den Wandelweg te Wor- merveer eenige jongelui zich te ver poozen, toen plotseling de ongeveer twintigjarige jongeling v. d. L. uit Jisp bij de nadering van den trein die ten 6. 4 in de richting Amsterdam vertrekt, naar de evenwijdig loopende spoorbaan snelde en zich met hoofd op de rails wierp, vlak vóór de loco motief. Deerlijk verminkt werd de on gelukkige weggedragen, en na voor- loopig door dr. Korteweg behandeld te zijn per spoor van 9.39 naar het Gasthuis te Amsterdam vervoerd. De beweegredenen tot deze droevi ge daad zijn onbekend. Het ongeluk aau boord van de „Stier." Vrijdag is aan boord der De Ruijter krijgsraad gehouden tot onderzoek van het ongeluk op de Stier. Een der ge kwetsten schijQt reeds overleden, en van twee andere heet de toestand hopeloos. Een boerderij voor f30. In publieke veiling bracht te Wil ms eene boerderij met 20 H. A. land, gelegen in den Groot-Mijdrechtschen polder de som op van30. De gelukkige kooper heeft echter nog te betalen ƒ3000 wegens achterstallige polderlasten. Heden nam de serie wedstrijden, tusschen engelsche en nederlandsche cricketers op het veld der H. C. C. „Rood en Wit" onder Heemstede, een aanvang met de match tusschen het elftal uit Zuid-Holland en de Che shire Mystics. Dit begin is voor onze landgenoo- ten niet bemoedigend. Zij gingen het eerst aan bat en scoorden een totaal van 81 runs, waarvan Bourlier, de Stoppelaer en F. van den Bosch er respectievelijk 22, 10 en 9 maakten Hierna openden de heeren Ravens- croft en Wilson de innings der „Che shire Mystics" en met hun beiden hadden zij het weldra tot het aanzien lij k cijfer van 88 gebracht, waarvan Ravenscroft, een geducht batsman, er 68 voor zijne rekening had genomen. Beiden waren toen nog aan bat. Er was niet veel publiek aanwezig. Cholera. Sedert Vrijdag zijn te Amsterdam twee choleralijdera in het Wilhelmina- gasthuis overleden. Te Hellevoetsluis heeft zich een geval voorgedaan van cholera noatras met snellen doodelijken afloop. Te Nieuwerkerk a/d IJsel heeft zich een geval van cholera asiatica met doodelijken afloop voorgedaan. In Nieuwer-Amstel doet zich weder een geval van cholera voor, nu naast Het Ooievaarsneet aan den Amstel- veenschen weg, bij een gehuwde vrouw. Haar toestand is bevredigend. Wedren. Ondanks het vrij ongunstige weder is Zaterdag op het sportterrein ach ter het rijksmuseum te Amsterdam eene internationale harddraverij ge houden voor paarden van zessen klaar, uitgeschreven door de vereeni- ging „Rust-Roe8t.„ Als eerste prijs was uitgeloofd eene som van f300, als eerste premie f 150 en als tweede premie f50, terwijl de „Amsterd. Sportclub" eene groote zilveren medaille beschikbaar had ge steld voor den pikeur van het prijs winnende paard. Ingeschreven waren 13 paarden. De baan had een lengte van 280 meter en er werd paarsgewijze ge reden. De uitslag was als volgt: le prijs „Plawney", le premie „Rejected", 2e premie „Krylaty". Wielerwedstrijd, De Zondag gehouden wegwedstrijd van Beverwijk naar Limmen en tering ter viering van het vjjfjarig bestaan der vereeniging „Mercurius" te Zaan dam, bad den volgenden uitslag: le prijs G. van Appel, van Utrecht, gou den medaille, in 47 m. 184s sec.; 2e pr. Henri v. d. Griendt, van Haarlem, zilv. med., in 47 m. 19 sec.; 3e pr. D. Th. Cremer, idem bronz. med., in 47 m. 20 e. Cricketmatch. Zooals in ons vorig nummer weid gemeld, zou Zondag een cricketer atch plaatshebben tusschen „Amstels C C." en de „Haarl. C. C. Rood en Wit", op het terrein van laatstgenoemde club te Heemstede. De uitslag was dat de 1ste innings der Amsterdammers sloot voor een totaal van 89 runs, waarvan de hee ren van der Linden, de Beus en So lomon er respectievelijk 94, 21 en 17 maakten. De Haarlemmers wisten het evenwel tot 147 te brengen. Hiervan maakten de heerenW. van Manen (not out), Posthuma en Tromp de Haas er resp. 78, 24 en 24. Hierna ging Amstels C. C." weer aan bat en ver reeg 81 voor 8 wickets. De Haar lemmers bleven overwinnaars in de eerste innings met 58. Judels. De heer Judels herdacht Vrijdag in eigen kring den dag waarop hij 50 jaren geleden den „Salon des Va riétés" te Amsterdam in de Amstel- straat, zijn stichting en nog zijn eigen dom, voor het publiek opende, om daarin bijna 40 jaren het Amsterdam- sche publiek, neen heel het Neder landsche volk door zijn komische voordrachten en snedige coupletten te vermaken, Judels is thans 79 jaren oud en nog zoo jong van hart dat hij zijn vrienden, die hem met den merkwaardigen dag kwamen geluk- wenschen, voor hun belangstelling dankte met den wederwensch „dat hij over 25 jaren allen weer bij zich mocht terugzien, gezond en wel. Hij althans hoopte dien dag te beleven." Van een in de pers geopperd denk beeld om te dezer gelegenheid nog eenmaal voor het publiek op te tre den wilde Judels niet weten. Bij gelegenheid van de sluiting der zitting van het Engelsche Parle ment werd Zaterdag door koningin Victoria eene troonrede gehouden, waarin H. M. verklaart dat de bui- tenlandsche betrekkingen vriend schappelijk en vredelievend zijn; te betreuren echter valt, dat verscnii- lende vraagstukken, op Afrika be trekking hebbende, nog niet geregeld zijn tusschen Frankrijk en Engeland. „Ik wil", zegt de Koningin, „dat die vraagstukken opgelost worden zon der onnoodige vertraging, en heb voor dat doel vriendschappelijke onderhandelingen aangeknoopt. „Op den toestand in Siam blijft mijne aandacht steeds gevestigd. De belangen van Groot-Brittannië bij dat land zijn va:, zóó overwegenden aard, dat zijne welvaart voor mij geen onverschillige zaak kan zijn." Na o.a. de hoop te hebben uitge sproken dat alle vraagstukken, voort vloeiende uit het tractaat tusschen Frankrijk en Siam binnenkort defi nitief geregeld zullen zijn, zegt de Koningin„Ik betreur den oorlog tusschen China en Japan, dien ik getracht heb te voorkomen in samen werking met Rusland en andere mogendheden." De troonrede eindigde met eene opsomming der door bet Parlement aangenomen wetsontwerpen. Van de gedragslijn, in de thans geëindigde zitting door het Hoogerhuis gevolgd gewaagt de Koningin met geen woord. Door de duitsche pers wordt half ironisch, half verontwaardigd mel ding gemaakt over een bericht, dat in de fransche pers de ronde doet, als zou de viering van den Sedan dag, 2 September, uit piëteit voor Frankrijk voortaan als duitsch-natio- nalen feestdag worden afgeschaft. Men meent dit valeohe gerucht in verband te moeten brengen met de welwillende houding in den laatsten tijd door Duitschland tegenover Frankrijk aangenomen. Het Congres te Washington heeft het wetsontwerp tegen de anarchis ten onafgedaan laten liggen. Het Huis van Afgevaardigden heeft eene motie aangenomen, waarbij aan den minister van marine wordt opgedra gen van de oorlogsschepen der Unie MonadnockTerrorOregonIndian Massachusetts en Monterey de pantser platen te doen afnemen om ze aan een nader onderzoek te onderwerpen. Die pantserschepen, afkomstig uit de bekende fabrieken van Carnegie, heeten van inferieure qualiteit, ja zelfs waardeloos te zijn. Dit wordt in scherpe bewoordingen uitgedrukt in het rapport der commissie van enquête uit het Huis, waarbij niet alleen de fabrikanten gebrandmerkt worden, maar ook de staatsinspec- teurs, die zulk voddegoed doorlieten. Het marinebestuur der Unie heeft besloten drie groote Ericcson-torpedo- booten en eene onderzeesche torpedo boot te bestellen. De anarchist Jag rikowski. Het parket te Luik heeft uit Sile- zië bericht ontvangen, dat teBreslau iemand is gearresteerd, wiens signa lement overeenkomt met dat van Jagolkowski, den langgezochten „ba ron Sternberg." De identiteit van den verdachte is echter nog niet voldoen de vastgesteld en men wacht nadere inlichtingen om daaromtrent zeker heid te verkrijgen. Volgens een kennisgeving van de Berlijnsche politie zou men het spoor van den „baron" gevonden hebben te Siettiü, vanwaar hij zich naar Ko penhagen zou hebben ingescheept. Een „overladen" maag In het krankzinnigengesticht te Lancaster, aldus wordt uit Londen gemeld, klaagde een der verpleegden onophoudelijk over hevige maagpij nen. De geneesheeren besloten, toen alle middelen vruchteloos bleven, over te gaan tot eene operatie. De maag werd geopend en toen vond men daarin meer dan 100 verroeste draadnagels, benevens een stuk van een tapijt, een knoop en een eind ijzerdraad. Alles, wat uit de maag van den patient te voorschijn werd gebracht, woog 11 poud, De operatie was zeer moeilijk, daar elk dezer voorwerpen, stuk voor stuk, moest worden verwijderd. Naar omstandig heden bevindt de lijder zich vrij wel, maar toch is het nog onzeker, of hij nog zal genezen. Een prijsvraag. Naar aan het Tijds. v. Gen. uit Parijs wordt gemeld, is er eene prijs vraag uitgeschreven voor het uitvin den van de beste reinigingsmethode tot het verkrijgen van drinkbaar ri vierwater. De antwoorden moeten voor 15 September worden toegezonden aan den {prefect- van de Seine. e commissie zal eene proef ne men met elk systeem, dat zonder te groote kosten toegepast zou kunnen worden voor de reiniging van een volumen water, groot genoeg voorde behoeften van eene kleine stad of zeer bevolkte inrichtingen, lycea, kazer nes enz. Het t-ezuiverde water zal moeten beantwoorden aan de volgen de voorwaarden: het moet helder zijn, geen bijsmaak hebben, eene voldoende hoeveelheid lucht bevatten, geen pathogene bac teriën, slechts gering aantal indifferen te microben, geen schadelijke bestand- deelen, geen of zeer weinig organische stoffen. De uitgeloofde prijzen, tot een totaal bedrag van 6000 francs, wisselen tus schen 1000 en 300 francs. Eon Oostenrijkse!! anarchist Een werkman, Dreyled genaamd, te Weenen is tot vier jaar cachot met streng regime veroordeeld. Hij verklaarde een overtuigd anarchist te zijn en bekende dat hij het voorne men had gehad, een bom te werpen in een der drukste cafés van Weenen. Czaar Alexander. De berichten uit St. Petersburg betreffende den toestand van Czaar Alexander blijven gunstig. Professor Zacharin, uit Moskou door de Czari na ontboden, heeft den Cza-r onder zocht. Zijn uitspraak luidt, dat de ziek te niet de iniDste aanleiding geeft tot ongerustheid. Alleen bevestigde professer Zacharin het advies der Petersburgsche genees heeren, dat de Czaar behoefte heeft aan afleiding en rust. Derhalve is besloten, dat Alexander den 28sten Aug. Peterhof zal verlaten en zich begeven naar zijn eenzame villa te Bjelosweshsk, gelegen in de nabij heid van Brest Litowsk in het gou vernement Grodmo. Vermoedelijk z>l de Czaar daar eenige weken door brengen. Eene betooging te Londen. In Hydepark te Londen had Zon dagnamiddag een monsterbetooging plaats tegen het Hoogerhuis. Het aantal deelnemers wordt op honderd duizend geraamd, waaronder begre pen de werdliedenvereenigingen. De volgendë motie werd aangenomen De meeting betreurt dat de regee- ring geen bepaalde belofte heeft af gelegd omtrent de houding tegen het hoogerhuis aan te nemen, verzoekt haar onmiddellijk stappen te doen tot afschaffing der nadeelige en nut- telooze erfelijke Kamer, en doet een beroep op alle kiezers in het Ver- eenigd Koninkrijk om te weigeren eenigen candidaat te steunen die zich niet verbind mede te werken tot af schaffing van het Hoogerhuis. Een hotel verbrand. Volgens een telegram uit Bern is in den nacht van Zaterdag op Zondag het hotel „Victoria" te Beatenberg aan het meer van Thun geheel door brand vernield. Het hotel was geheel gevuld met reizigers, maar allen had den nog tijd zich te redden. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De schade, door dezen brand veroor zaakt, is echter zeer aanzienlijk. Een langdurige brand. De groote havenbrand te Fiume is nog steeds niet geheel gebluscht. De brand brak op 13 Augustus uit en sedert is men voortdurend bezig ge weest- water in de vlammen te spui ten. Thans werkt sedert eene week de drijvende brandspuit „Gigant" met vijf slangen, behalve nog een aantal gewone spuiten. Er zijn niet minder dan 57,000 centenaars waren verbrand, grooten- deels bestaande uit meel, suiker, ge droogde vruchten, wol, olie, wijn enz. De ijzeren balken van de magazijnen zijn alle door de hitte krom getrok ken en de geheele binnengeraamten met de ijzeren daken zijn ingestort. In de kelders drijven groote wijnva ten in een mengsel van wiju, water, pruimensap en suiker. Men is reeds nu bezig plannen te maken voor den bouw van nieuwe magazijnen, daar anders bij gebrek aan pakhuisruimte de handel belang rijke schade zou lijden. De in aan bouw zijnde en bijna voltooide pak huizen zullen voor de wijncampagne van dit jaar worden ingericht. namen. „De Chineesehe ruiters zetten de Japanners na en staakten de vervol ging niet, voordat de Japansche troe pen de kust hadden bereikt. Daar waren zij veilig onder bescherming van de kanonnen hunner oorlogs schepen. Het verlies, dat de Japan ners bij dezen strijd leden bedroeg Hijk gezegend* Te Columbus in Indiana is de neger John Hardy op 99-jarigen leef tijd overleden. De man was in den eeie° staat vermaar als de vader van 41 kinderen, die meest allen nog in leven zijn. Amerikaansche generaals. In de'Amerikaansche bladen begint men den draak te steken met de be spottelijke aanstellerij van sommige lieden, die zich generaal laten noe men, omdat ze den titel hebben van generaal-controleur, generaal-opzich- ter of iets dergelijks. Een oude neger, die generaal-bode van den Senaat in Pennsylvanië was, heette altijd gene raal Taylor, zelfs in officieele stukken. Vreemdelingen worden door deze dwaasheid in den waan gebracht, dat het in Amerika bizonder gemakkelijk is in het leger op te klimmen. De oorlog tusschen China en Japan. Het tweede bericht, dat te Londen uit Shangai is ontvangen, betreffende de jongste gevechten bij Pingyan, wordt door de Chineezen volgehou den, dat zij den Japanners een ge duchte nederlaag hebben toegebracht. ;e mededeelmg komt uit de Chi neesche haven Sjèfoe, aan den golf van Petschili, en is ontleend aan een schrijven, dat daar uit Chemulpo, de bekende Chineesche haven, is ont vangen. ,Den llden Aug. aldus luidt dit bericht in zijn geheel kwamen 13 Japansche transport-schepen, met troepen aan boord en gecescorteerd door 19 oorlogsschepen bij den mond van den Tat-hong aan. Onmiddellijk begon de ontscheping. Er werden 10.000 soldaten aan wal gezet, van welke de voorhoede terstond oprukte naar Pingyan, dat aan deze rivier is gelegen. Toen de Japanners indena- aijheid der stad waren gekomen, ontmoetten zij de Chineesche cavale rie, ongeveer 1000 man sterk. „Onmiddellijk begon het gevecht De Chineesche ruiters slaagden erin de linie der Japansche soldaten te verbreken en hun strijdmacht in tweeën te verdeelen. Intusschen open den de Chineesche kanonnen, die in een zeer gunstige positie waren op gesteld, een hevig vuur op de Japan ners. Dientengevolge ontstond in de Japansche gelederen eene algemeene paniek, zoodat de soldaten de vlucht 1300 man' In dezen brief wordt geen melding gemaakt van de verdrijving der Ja panners uit Chung-ho. Toch beweren de Cnineezen, dat deze stad z-ch in hun m cht bevindt. Uit Tientsin wordt althans aan de Times gemeld, dat deze plaats door 10,000 Chinee- che soldaten is bezet. Dit telegram s van 20 Aug. Daarin wordt tevens gemeld, dat de Chineesche krijgsraad heeft besloten zoo spoedig mogelijk de hoofdmacht der Japanners aan te vallen en den weg naar Seoul vrij te maken. De Japansche troepen bevin- ien zich te Chung-ho. Men verwacht derhalve daar spoedige en besiissenden strijd. Het telegram eindigt aldus „Chineesche ruiters trekken overal rond en onthoofden allen, die zij krijgsgevangen maken". De Japansche lezing vin het ge vecht luidt geheel anders. Volgens de laatste berichten, te Londen uit Yokohama ontvangen, wordt daar wel erkend, dat beide partijen slaags zijn geweest, alsmede dat de Japan ners moesten terugtrekken. Van Ja pansche zijde wordt echter het ver lies als zeer gering opgegeven. Naar hun opgaven werden van de Japan sche troepen in dit gevecht niet meer dan vijf manschappen gedood of ge wond. De rest der gesneuvelden stelt men daar op rekening van de be kende overdrijving der zonen van het Hemelsche Rijk. TELEGRAMMEN.- Chiua eu Japan. LONDEN, 27 Aug. (Reuter). De Times verneemt uit Tientsin van 23 dezerGeneraal Yeh heeft zich he denochtend met 4000 man bij de hoofdmacht der Caineezen te Ping- Yang aange loten. Het overschot der troepen onder generaal Nieh zal mor gen aankomen. Een keizerlijk besluit beveelt, dat de personen die zendelingen mishan- lelen en vermoorden, onthoofd zul len worden, terwijl schadeloosstellin gen zullen bet aid w >rden aan de ge zinnen der slachtoffers. De minister van buitenlandsche zaken Tsungli- Yamen en Li Hung Chang hebben den Engelschén gezant diep leedwe zen betuigd. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Onveiligheid. De weg tusschen Haarlem en Ben- nebroek, over Heemstede, achter langs het gesticht Meer-en-Berg wordt voor voetgangers onveilig gemaakt. Vrijdag 24 dezer wandelde onder- geteekende langs dien weg met vier kinderen van 10 jaar en jonger, onder geleide van zes volwassen personen, toen een sujet in een licht grijs pak met dito pet in een open licht geele tilbury, bespannen met een koebout paard (een s >ort bruin gevlekte dub- iele hit) kwam aanrijden en een der kinderen, een jongetje van 10 jaar, dat op het zandpad naast den rijweg liep, onverwacht en zonder eenige aanleiding, een zweepslag toediende, zoodanig dat de slag tweemaal om het kind sloeg eD een wit opgezwol len striem achterliet. Toen ond-rge- teekende als vader den man toeriep „Wat beteekent dat?" werd door dien vent geantwoord„w 1 je ook wat Van het feit is bij den burgemeester van Heemstede aangifte gedaan. Ou ders zij n nu echter gewaarschuwd dat zij dien weg vermijden, of zich tegen dat sujet wapenen, dat dien weg den geheelen dag schijnt te berijden; Vrijdag ontmoetten wij hem ten minste driemaal in verschillende richting. Amsterdam, 25 Aug. '94 A. B. (Wij ontvingen dit stuk Zaterdag middag tijdens het afdrukken van ons vorig No.) RED. gehouden in de Gouden Leeuw" op Za terdag 25 Aug. 1894. 1. Een Winkelhuis met afz. opg. Bovenwuning, Erve en Tuin, Scha- chelstraat 38zw. en rood. J. de Jongh f6700. 2. Een Heerenhuis met Tuin en Erve, Schotersingel 103. E. Franken f5050. 3. Een Huis en Erve met Tuin, Hooimarkt 12. H. J. Bonfrère f3105. 4. Een perc. Bouwterrein, Kenne- merstraat. Opgeh. 1625. 5. Een perc. als voren. Opgeh. f625. 6. Idem idem. Opgeb. 1625.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3