DE JICHT ÖP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. In Vreeselijk Gevaar 12e Jaargang: Zaterdag 1 September 1894. No. 3425 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: NABETRACHTING STADSNIEUWS. FEUILLETON- HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat X-=2=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. G-roote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parij» 3Ibis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Een flinke kerel. Haarlemmer Hal letjes COX. Binnen-en Buitenland- sche berichten. Varia. Adverten tiën enz. wordt in No. 36 van het Geïllustreerd Zondagsblad vervolgd. De spanning houdt aan en neemt toe. De roman wordt meer en meer boeiend naar mate het einde nadert. Nieuwe abonnés kunnen, voorzoo verre de voorraad Btrekt, de nummers bekomen van den aanvang af. Een keur van Gravuren, een schat van anecdoten, prijsraadsels, puzzles, enz. luistert dit tijdschrift op. De inhoud van no. 36 is als volgt: De pest te Hongkong (met illustra tie). Darwinisme (met illustratie). De oude papieren (met 2 illustra ties). De schrik van Studley Grange. (Uit het dagboek van een geneesheer) (met 3 illustraties). Het mislukte compliment (met illu stratie). Muziekcritiek (met il lustratie). Een en ander over de Antwerpsche Wereld-Tentoonstelling III. Lodewijk Napoleon en zijn guitenstreken. Met gelijke munt betaald (met 4 illustraties). Een bierburcht. Een matroos te paard. Wat ze eigenlijk doen (met illu stratie). Versche lucht.Schaak rubriek. Mededeelingen. Om wekelijks in 't bezit te komen van deze uitnemende illustratie, richte men zich tot den Uitgever van deze Courant. De prijs is slechts 30 cents, voor een geheel kwartaal (37V2 cent franco per post.) DE UITGEVER. uit den GEMEENTERAAD LXIV. Toen de waarnemend Burgemees ter de heer de Kanter in de Raads vergadering van gisteren den gebrui- kelijken hamerslag zou geven, ten teeken dat de notulen van de vorige zitting] waren gearresteerd, was de ihamer niet present. Gelukkig kwam de bode die er op uitgezonden werd er gauw mee aandragen. Veel te hameren was er niet, al thans niet om de orde te handha ven. 't Was een tamme zomervergade ring. Het adres over de Phoenix, dat nog wel eenig debat zou hebben ge geven, werd uitgesteld, het verzoek van den Arbeidsraad betreffende vast stelling van loon en arbeidsduur ver wezen naar B. en W. om advies. Over de subsidie van het Gasthuis werd niet meer gesproken. Er valt dan ook eigenlijk niets meer van te zeggen, nu het een voldongen feit is, dat de 'gemeentekas de daar be staande tekorten betaalt. Alleen de heer Klein achtte zich geroepen om te protesteeren. Hij vond de benoo- digde som te hoog. Dat is zijn recht, maar mij dunkt dat de heer Klein behoedzamer had kunnen zijn in het kiezen van zijne woorden. „Ik vind dit een te hooge subsidie voor die inrichting", ver klaarde dit Raadslid, met een nadruk op het woordje „die" alsof het een danshuis of een café chantant gold. Bij het laatste punt van de agenda de benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burger scholen alhier was het wederom de heer Klein die in het krijt trad en die na de benoeming zijne verwondering erover te kennen gaf, dat de voor dracht slechts bestond uit één per soon. Hij noemde dit geen voor dracht. Men behoorde toch te kuu nen kiezen tusschen minstens twee personen. Men zou zoo zeggen, dat op dit betoog niets valt aan te merken. 'tHad ook anderen getroffen, dat er slechts één persoon werd voorge dragen. De waarnemend voorzitter evenwel vatte er vuur op en verklaarde kennelijk boos, dat meneer Klein dat niet gezegd zou hebben als hij de stukken gelezen had. Met dien uitval werd het publiek en de pers zeker niet veel wijzer, want die krijgen de stukken niet onder de oogen. De waarnemend voorzitter liet het daar evenwel niet bij blijven en verklaarde dat hier geen voordracht was, maar een aan beveling. O, o, meneer de Kanter, meneer de Kan terU, die altijd er zoo op zijt om gezond verstand tegen juridische finesses te stellen, gaat u afgeven met een onderscheiding van voordracht en aanbeveling Ik houdt het er voor 't naast voor dat de zaak eenvoudig hierop neer komt, dat de voorgedragen, pardon de aanbevolen sollicitant de eenige geschikte was, die zich had aange meld. Het schijnt dat in den laatsten tijd leeraren in de wiskunde niet naar Haarlem solliciteeren, omdat het traktement niet groot is, terwijl de klassen het wèl zijn. Nog niet lang geleden trok zich een sollicitant die stellig benoemd zou zijn, om die reden terug en nam een benoeming aan in Delft. Misschien zal het bezwaar van de groote klassen bij de uitvoering van de plannen tot vereeniging der twee Hoogere Burgerscholen wel verval len. In deze Raadszitting kwam het nog over een zaak ter sprake, die wel verschil van meening geven kan. De heer Tadema verzoekt aan den Raad, om van de inkomstenbelasting, evenals vroeger van de bedrijfsbe lasting, een kohier te mogen uitge ven. B. en W. hadden den adressant te kennen gegeven, dat hun inziens de bedoeling van de verordening was, dat de aanslag geheim zal blijven. De heer Tjeenk Willink verklaarde dit volstrekt niet uit de verordening gelezen te hebbben en stelde voor, het adres van den heer Tadema te stellen in handen van B. en W om advies, wat goedgekeurd werd. Nu staat er werkelijk nergens in de verordening, dat de aanslag geheim blijft. Wel wordt het biljet onder couvert toegezonden. Er zal dus nog wel een en ander over te zeggen val len. Ik voor mij hoop dat de heer Tadema zijn kohier mag blijven uit geven anders is een machtig mid del tot contröle verloren en de deur opengezet voor ontduikingen zonder tal. Alleen komt in art. 22 van de verordening het volgende voor „De leden van den Raad, die van „het College van B. en W. en die „van de Commissiën bedoeld bij de „artikelen 20 en 21, zijn ten opzichte „van hetgeen bij het opmaken olbij „het vaststellen der kohieren ver handeld is, tot geheimhouding ver plicht. „Deze bepaling is ook toepasselijk „op de ambtenaren, die bij een en „ander behulpzaam zijn. De Comm. bedoeld bij art 20 en 21 zijn die welke B. en W. zich uit den Raad, zoowel als uit de burgerij kunnen assumeeren. Uit het artikel kan echter niet worden gelezen, dat de aanslagen ge heim blijvenwel wat er bij het vaststellen dier aanslagen verhan deld is. Haarlem31 Aug. 1894. Parade. Vele ingezetenen, vooral in de hoofd straten, hadden heden uiting gegeven van hunne gehechtheid aan ons Vor stenhuis door de vlag uit te steken ter gelegenheid van het feit dat onze jeugdige koningin Wilhelmina dezen dag haar 15de jaar is ingetreden. De parade, die op het terrein voor de Cavallerie-kazerne werd gehouden door infanterie, cavallerie en dd. schut terij slaagde geheel naar wensch, dank zij ook het prachtige weer. Vele toe schouwers waren op- en voor het ter rein aanwezig. De parade werd ge- kommandeerd door majoor van Raden en geïnspecteerd door luit.-kol. Hof stede. Vóór de parade hield mr. W. Ja ger Gerlings, commandant der d.d. schutterij een rede op het paradeveld, waarin hij met welsprekende woorden het gebeurde op Lombok herdacht. Bij koninkl. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de heer L. P. Zocher, alhier. zij in het Laboratorium van 's Lands Plantentuin gewonnen werden van wetenschappelijk gedetermineerde ex emplaren. Ook een monstertje getah- pertja uit de bladeren van Palaquium borneense bereid komt in deze ver zameling voor, die verder nog ver schillende aetherische oliën en vezel stoffen bevat. De grondstoffen zullen in verschil lende afdeelingen waartoe zij behooren worden ingevoegd, de fotografiën en het herbarium kunnen echter wegens plaatsgebrek slechts tijdelijk worden tentoongesteld. Koloniaal Museum. Door het Koloniaal Museum op het Paviljoen alhier werd van 's Lands Plantentuin te Buitenzorg eene groote collectie grondstoffen, kaarten en fotografiën ontvangen, welke verzameling thans in het Mu seum is tentoongesteld. Belangrijk zijn vooral 200 inland- sche geneesmiddelende belangstel ling toch in de inlandsche genees krachtige kruiden neemt in den laat sten tijd zeer toe, vooral sedert in het Laboratorium van 's Lands Planten tuin te Buitenzorg het onderzoek stel selmatig kan geschieden en men daar reeds werkelijk bemoedigende resulta ten heeft; verkregen.Het meerendeel der ontvangen geneesmiddelen zijn dan ook onderzocht en beschreven door Dr. M. Greshoff en Dr. A. G. Vorder- man in verschillende geschriften, welke door belangstellenden die deze geneesmiddelen wenschen te bestu- deeren in de boekerij van het Museum kunnen geraadpleegd worden. Leerzaam is ook het herbarium van 75 Nederlandsch Indische cultuurge wassen. De uitstekend geconserveerde en zeer volledige exemplaren zijn voorloopig-in een afzonderlijk lokaal tentoongesteld, met 48 fraai uitge voerde fotografiën van plantengroe pen en gezichten van 's Lands Plan tentuin. Bizonder interessant zijn van deze laatsten vooral de Victoria Regia vijver, de Livistona- en de Kanarie laan, de Pandanus groep, de Palmen tuin, de Varentuin de Getah-pertja en Caoutchouc aanplant. Niet minder belangrijk zijn de monsters ruwe caoutchouc en getah- pertja, vooral van veel waarde omdat Onze Inkomstenbelasting. Hoe we ook hebben geklaagd over den zomer, in éen opzicht heeft hij ons genoegen gedaan, door afwezig heid namelijk van ons belastingbiljet. Van Mei af heelt niemand in Haar lem zich boos behoeven te maken over een waarschuwing of aanmaning van den gemeente-ontvanger. We hebben namelijk or.s aanslagbiljet niet. Wanneer dat komen zal Aan het Stadhuis laat men er niet veel over los. Een medëdeeling uit een „door gaans welingelicht" hoekje luidt, dat de biljetten op het vroegst in Septem ber zullen worden rondgezonden, maar dat ;het ook wel October wor den kan. Nu zouden de meeste belasting schuldigen de marteling van onbe vredigde nieuwsgierigheid naar hun nen aanslag, nog wel een poos kunnen dragen, maar erger is het, dat zij wan neer het biljet er is, dan ook eenige maanden zullen hebben in te halen, minstens vijf en misschien zes. Dit kan wel eens veroorzaken, dat deze of gene die nu juist niet het geld voor 't grijpen en aan de belas ting niet gedacht heeft, in verlegen heid raakt wanneer hij daar opeens de helft of bijna de helft van den geheelen aanslag heeft te betalen. Wij vestigen daarom de aandacht op deze omstandigheid, opdat men vast een poosje van te voren op deze uit gaven rekenen kan. Mogen de spaarvarkens dezer dagen willig zijn Gedurende de maand Augustus zijn op de aardappel- en botermarkt aangeY. verkocht laagste boogs.Bi. Boter 800 Kg. 605 Kg. f 1,10 f 1,30 Biggen 711 st. 532 st. f6,— f13,— Schramm. 316 st. 264 st. f 12,f 18, Aardapp. 2530 Hl. 2245 Hl. f 1.80 f4.— Appelen 247 Hl. 203 Hl. f3,— f 4, Peren 1074 HL. 765H.L.f 1.50 f4.— Naa het engelsch van PAUL H. GERRARD. 58) HOOFDSTUK XX. Een tweede ramp. Zijn mond opende zich halverwege. Zijn gelaatskleur werd grijs. Een plotselinge heeschheid scheen zijn keel te beklemmen. In plaats van het testament hield hij in zijne hand een brief een brief van lady Bidebank aan Rupert „Mijn beste jongen. Je zult dit lezen, wanneer ik er niet meer ben, en ik wil je doen weten, hoe innig ik je liefhad, enz." „Mylord, dames en heeren, er heeft een abuis plaats ge- bad," stamelde Mellodew. „Dit is het testament niet. Een ander papier is er bij vergissing ingedaan. Maar waar is nu bet testament?" „Als er geen testament kan worden gevonden," zeide lord Bidebank, „dan wordt natuurlijk gehandeld alsof mylady zonder wilsbeschikking is overleden, en erft de familie de geheele bezitting." „Maar mijnheer, zij heeft ontwijfelbaar een testament ge maakt ten gunste van Rupert." „Toon het ons," zeide lord Bidebank koel. „Het huis en de papieren van mylady moeten zorgvuldig worden doorzocht," zeide Mellodew afgetrokken. HOOFDSTUK XXI. Aan zichzelf overgelaten. Ofschoon juffrouw Pettigrew woonde op het landgoed Fitzroy, was hare belangstelling het meest gericht op Bide bank. Voor de vrouw, die gewend was aan lange zwerftoch ten, was de wandeling van de eenige mijlen, die de beide landgoederen van elkaar scheidden, slechts een bagatel, en spoedig verscheen zij op Bidebank Hall. Zooals Tony reeds had gezegd, was de scherpzinnigheid zijner vrouw zeer groot, en terwijl zij als verkoopster van mande werk de vuilste en slordig8te vrouw was geweest, be. af zij zich naar Bidebank met netjes opgemaakt haar, geheel schoon gewasschen en bovendien met eene schoone japon en een nette muts. In hare sluwheid sloot juffrouw Pettigrew allereerst vriend schap met den huismeester en verdere ondergeschikten, en spoedig had zij verschillende boodschappen voor Bidebank Hall uitgedacht. Daardoor kwam het, dat zoodra er bericht was gekomen, dat het stoffelijk overschot van lady Bidebank zou worden overgebracht, juffrouw Pettigrew werd ontboden om voor deze bizondere gelegenheid van dienst te zijn. Terwijl de familie daarboven vol spanning en verbazing is betreffende het testament, wordt door niemand vermoed, dat daar beneden die vreemde vrouw, tijdelijk tot het dienst personeel behoorende ook in spanning verkeert over hetzelfde onderwerp. Geen oog keek scherper, geen oor luisterde aan dachtiger dan dat van juffrouw Tony, en het scheen wel alsof zij plotseling overal in huis iets scheen te moeten ver richten. Gedurende de eerste stilte, die volgde na de ontdekking van Mellodew, dat het papier, hetwelk hij in zijne hand hield, niet het testament van lady Bidebank was, overhan digde hij den brief aan Rupert. Het kleine gezelschap in de ontvangkamer ging uiteen en bijna instinktmatig zocht Rupert zijne toevlucht op eene plek, die de geliefkoosde zitplaats zijner aangenomen moeder was geweest. Deze plek was een groote vensterbank van de bibliotheek gescheiden door zware, dubbele, zijden gordijnen. Hier wierp Rupert zich neer op eene sofa, drukte den brief aan zijne lippen, las hem en las hem nog eens over. Hij dacht aan alles, wat hij in deze edelmoedige vrouw had verloren, her innerde zich hare teedere liefde voor hem, gevoelde wroeging over het verdriet, dat hij haar had aangedaan door zijne vlucht, en hierbij drukte Rupert zijn gelaat in het kussen

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1