NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaarg&ag. Maandag 3 September 18S4. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 fris Faubourg Montmartre: Directeur-Uitgever J. C. f ESSESOOI. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele ltijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X4., Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». EERSTE BLAD. Haarlem1 Sept. 1894. VERGADERING van den Raad der gemeente HaarlemopWoens- dag 5 September 1894, desnamid- dags te 1 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Verzoek eervol ontslag leerares Meis jesschool. Verzoek verlof leerares Meisjesschool voor Middelbaar Onder wijs. ,h2. Voorstel B. en WAV. plan be bouwing grond Schoterweg met dem ping sloot langs den toegangsweg tot de Haarl. Ijzergieterij. g3. Id. id. tot het aanbrengen van verschillende bestratingswerken. 4. Id. id. tot het aanbrengen van een riool aan den Zijl weg ten Zuid westen van den Spoorweg. 5. Benoeming Vaste Commissiën. 6. Id. Commissaris Bank van Lee ning. 7. Id. Commissarissen Stads-Apo- theek. 8. Verslag opzichter gasverlichting over Juli jl. Museum van Kunstnijverheid. Aanstaanden Zondag zal op het Museum van Kunstnijverheid alhier eene zeer fraaie verzameling oorspron kelijke Japansche gekleurde kunst gravuren tentoongesteld zijn. Des Zondags is de toegang vrij. Stedelijk Museum. T In de afgeloopen maand is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis be zocht door 1027 personen tegen en door 309 personen, zonder betaling. Gemeenteraadsverkiezing. XT Als voorloopig candidaat van de kiesvereeniging „Vooruitgang" voor het lidmaatschap van den gemeente raad alhier in de plaats van wijlen Jhr. J. W. M. van de Poll, wordt ons genoemd de heer mr. G. C. Everwijn Lange. Zooals bekend is heelt deze candidatuur ook den steun van een 30 tal ingezetenen, die ze per adver tentie hebben aanbevolen, il iDoor de Neutrale kiesvereeniging „Burgerplicht" is tot candidaat ge steld de heer W. A. J. van de Kamp. De Kath. Kiesvereeniging vergadert Donderdag a. s. om over deze vaca ture te beraadslagen. Voor het examen Gymnastiek (1, o.) is Vrijdag te Utrecht geslaagd de heer Jacob Kats, alhier. SVoor [het examen hoofdakte is ge- iagd mej. A. M. van der Ley, alhier. De schietvereeniging „Haarlem" van officieren der d. d. Schutterij hield Vrijdag haar 4de algemeene vergade ring. Het Bestuur; is samengesteld als volgteere-voorzitter majooi commdt. mr. W. Jager Gerlin^svoorzitter Kapt. G. H. J. H. Claassen;onder-voor zitter le luitenant mr. Ph. 't Hooft; baan-commissaris 2e luit. L. P. Noé; secretaris-penningm. de le luit.-kwar- tiermeester W. F. Roosdorp, terwijl de le luit.-adjudant J. W. van Alphen van het 4de reg. Infanterie belast is met de leiding. Koninginnedag. Naar uit de verschillende berichten blykt is de 31ste Augustus, de ver jaardag onzer Koningin op vele plaat een met groote opgewektheid feeste lijk gevierd. Het prachtige weer werkte dan ook daartoe geheel mee. Ook dit jaar heeft deze dag de ver wachting grooter doen worden, dat de 3l8te Augustus als een nationalen feestdag gewenscht wordt, In den Hout was het Vrijdagavond zoo vol, als wij het daar zelden zien. Tusschen half acht en halt negen was een onophoudelijke strooming van menschen in de Groote Houtstraat, welke allen gingen luis teren naar het concert, door ons Ste delijk Muziekkorps gegeven in de muziektent van „Trou", en naar de zangnummers door de liedertafel „Zang en Vriendschap" in de andere tent ten gehoore gebracht. Te oordeelen naar het luid applaus, dat op ieder nummer volgde, viel de zang zeer in den smaak. De fontein vertoonde weer hare gewone gas-verlichting. Ook de heer Scholten had zijn hotel fraai versierd met gekleurde ballons en vlaggen. Na afloop van het concert keerde de bijna onafzienbare menschenmassa kalm huiswaarts. InwijdiDg van het Biaco- nessenhuis. Na voortdurende uit- en bijbouwing is thans eindelijk het laatste gedeelto van het Diaconessenhuis geplaatst en daarna de stichting voltooid. Het Be stuur, dit feestelijk willende herden ken, had een aantal autoriteiten, pre dikanten, doctoren, leden van kerke raden, vrienden en andere belangstel lenden daarbij uitgenoodigd. In de kerkzaal in het nieuwe ge deelte, die geheel met toehoorders ge vuld was, hield ds. B. J. Swaan na gebed en gezang, een korte rede. Hij bad den zegen af over het gesticht en over den arbeid van de zusters en van de doctoren, herinnerde er aan, hoe 20 jaar geleden freule Emma Te- ding van Berkhout in hare woning aan de Nieuwe Gracht de stichting aanving, die wegens de groote toe name van patiënten weldra naar het gebouw in de Hazepaterslaan moest worden overgebracht. Door ds. M. F. Van Lennep werd daarop een woord van dank uitge sproken, aan de aanwezigen zoowel als aan de vriendelijke schenkers van het fraaie glasraam in de kerkzaal, van het orgel, van de groen versiering aan den ingang en tal van andere zaken meer. Deze spreker herinnerde er aan, dat de stichting behoefte heeft ook aan financieelen steun. Ook kan zij meer zusters gebruiken. In de stad zijn er zes werkzaam en tal van aan vragen om zusters moeten worden af gewezen. In de pauzen zongen de zusters tweestemmig een paar feestliederen, begeleid op het orgel door ds. Weiss. Nadat de bijeenkomst wederom met gezang en gebed besloten was, werd aan de belangstellenden de gelegen heid gegeven, het gebouw onder ge leide van den architect, den heer C. B. Posthumus Meijjer, te bezichtigen. Freule Berkhout was naar van zelf spreekt, tegenwoordig. De stichting staat thans evenwel onder de leiding van zuster Hoog. Door ds. Van Lennep werd in zijne toespraak nog meegedeeld, dat in het voorjaar een bazar zal worden gehou den, waarvan de opbrengst strekken zal tot den aankoop van meubelen voor het huis. Wat het gebouw zelf betreft, wij hebben daarin met zeer veel waardee ring een kijkje genomen. Een verbe tering is het alvast, dat terwijl vroeger zieken de stoep moesten opgedragen worden,de ingang van het,'nieuwe gelij k is met de straat, zoodat het mogelijk is den aankomenden zieke in een le dikant met behulp van de hydrau lische lift naar boven te brengen. Het bestaande huis kan nu ge heel voor derde klasse patiënten wor den ingericht. Een heerlijk ritje op een zomerschen dag is voor dezen de glasgaanderij. De uitbreiding van het gesticht stelt het bestuur nu ook in staat tot het opnemen van blijvende patiënten d. w. z. die lijden aan on geneeslijke ziekten. De keuken is zeer ruim en flink evenals de bijkeuken. Het kleine huis dat vroeger naast het gebouw stond is nu geheel ingericht voor het dienst personeel. Behalve de lift voor per sonen is er ook een etenslift en een koker, waar waschgoed ingeworpen wordt, en die uitkomt in de kamer die daarvoor bestemd is. In een nette maar eenvoudige kamer worden de zusters in verbandleer etc. onderricht en ontvangen zij ook godsdienstlessen. De bovenkleeding van de zusters wordt in het huis zelf gemaakt, waar voor eene naaikamer is ingericht. Tot het oude gedeelte behoort de huiskamer der zusters en de kinder- afdeelingnieuw is een glasgalerij daarnaast, die voor de kleinen bij slecht weer heerlijk is. Wat in het nieuwe gedeelte zeer onze aandacht' trok, was het zooge- heeten doktersgedeelte. Aan eene zijde van een der breede gangen vindt men een groote en een kleine dok terskamer en laboratorium, een apo theek, instrumentenxamer, verband- kamer en operatiekamer. De laatste heeft prachtig bovenlicht, zonder hoe ken en is evenals het meubilair ge heel van steen, ijzer en glas. Er is geen hout in te vinden. Aan de overzijde van dien gang zijn de kamertjes van de ingezegende zusters, twaalf in getal, die zeer een voudig maar gezellig zijn. De andere zusters (proefzusters) logeeren twee aan twee in kleine vertrekken op den zolder. In het geheel telt het huis 40 zuster. In het nieuwe gebouw zijn de ka mers voor de patiënten eerste en tweede klasse, dames en heeren. Voor beide is er één vertrek, (eerste klasse A) waarbij afzonderlijke zit- en slaapkamer, die in elkaar loo- pen; overigens heeft men in de eerste klasse afzonderlijke slaapkamer met gemeenschappelij ke conversatiezaal en in de 2de klasse slaapkamers met 2 bedden eveneens met gemeenschap pelijke zitkamer. Langs al deze kamers zijn balkons aangebracht, waaruit men een heer lijk uitzicht heeft. De groote ruimte voor tuin beschikbaar, zal worden aangelegd. Met genoegen sloegen wij nog een blik in de kerkzaal en be wonderden de wijze, waarop getracht is aan alle eischen van een goed ziekenhuis te voldoen. Groote aandacht is geschonken aan de ventilatie, aan de inrichting van de badkamers, aan het frisch houden van gangen en kamers. In alle klasse is in een rustig hoekje een isoleer kamer voor patiënten, die volstrekte rust behoeven, of die plotseling door een aanval van waanzin mochten worden overvallen. Goed gezorgd is er ook voor pro visiekamers, waschkamers, vertrek jes tot bewaring van sputa etc. Het gansche gebouw is centraal verwarmd. De architect, de heer C. B. Posthu mus Meyjes, werd door de bestu rende zuster zeer geroemd. Wij hopen, dat het nieuwe gebouw zal voldoen aan de verwachting die Diaconessen en Bestuur daarvan koesteren, in het belang der lijdende menschheid, aan wier hulp de zus ters haar leven met zooveel zelfop offering hebben gewijd. Het zou ons te ver voeren het ge bouw in al zijne details te beschrijven. Dit weinige zij genoeg om onzen lezers den indruk te geven, dat men hier een gebouw heeft dat aan hooge eischen voldoet. Ten slotte een woord van dank aan zuster Hoog en aan zuster Martha, die ons het gebouw hebben laten zien en daarbij hare gewaardeerde inlichtingen verstrekt. Volgens advertentie wordt aan de leden van de zwem- en badinrichting aan de Houtvaart, kennis gegeven, dat wanneer er geen gevallen van cholera meer voorkomen, de zwem school den 30n inplaats van den 15n September a. s. gesloten zal worden. De heer Sprenger verzoekt ons mede te deelen dat er reeds met de heeren J. J. de Waal Malelijt en Zoon te O verveen besprekingen hebben plaats gehad, om een of meer Artesische putten te boren, ten einde de bassins voortaan uitsluitend met bronwater te vullen, zoodat het water uit de Houtvaart de bassins niet kunnen besmetten. Dit plan verdient zeer zeker alles zins aanbeveling. Deze week worden voor de ramen van „Maison Hals" geëxposeerd een schilderij „Landschap" van Gabriël, een schilderij „Gezicht op de Zaan" van R. Dekker. Tevens is de collectie in het kabinet vermeerderd met een schilderij van Adolf Feragutti uit Lugano. Het mantelmagazijn „de Duif', door mej. Jongkind den löden Sep tember 1889 in de KI. Houtstraat opge richt, welke zaak later gedreven werd onder de firma Scheffer en Jongkind, is heden verplaatst naar de Groote Houtstraat No. 83. De amphitheatersgewijze ingerichte etalage wordt verlicht door aen baar met vijf gaslichten, terwijl het effect verhoogd wordt door bekleeding met rood doek en groene planten, die er voor de opening in zijn geplaatst. Het magazijn, dat hoog van ver dieping is en vrij diep inloopt, geeft gelegenheid tot het uitstallen van een groote sorteering nieuwe mantels. Twee nette gaskronen, een met drie en een met vijf pitten, verlichten den winkel. De tweede Groote Houtstraat wordt door dit nieuwe magazijn weder zeer verlevendigd. Allengs wordt door de winkels die er bijgekomen zijn, de passage er dan ook drukker. Als leveranciers noemen wij de fir ma Van Niel voor de gordijnen en de firma Van Gurtzgen voor de gasver lichting. Het gebouw waarin vroeger Haar lem's Dagblad gevestigd was, Kleine Houtstraat 9 hoek Turfsteeg, is on langs verbouwd tot een flinken win kel met een gevel die de aandacht trekt door flinke etalagevensters. De heer P. Crama uit de Spaarn- wouderstraat heeft er zijn zaak over gebracht en opent hedenavond. De lezers van ons blad weten uit de ad vertentiën, dat de heer Crama een brei-inrichting heeft en voorts een handel in garen, band enz. enz. be nevens in galanterieën. De winkel kan door schuifdeuren in tweeën worden verdeeld. In het vóorgedeelte geschiedt de verkoop aan particulieren, achter aan de wederver- koopers. Door een aantal gasgloei- lichten worden de winkel en de nette étalage flink verlicht. Naar wij vernemen herdenkt de heer G. J. Heenk, Damstraat alhier, heden den dag, waarop zijne zaak in ijzerwaren enz., welke steeds in bloei is toegenomen, voor 12JÉ jaar werd ge grondvest. Een vreeselijke moord. L Bij een huis in aanbouw staat baron van Sprank tot Leeuwenstein te kijken. Daar valt een stukje kalk naar beneden vlak op zijn neus. Er komt een druppel bloed uit den neus, dan nog een en dan nog een. „Zeg ereis!" roept baron Van Spronk naar boven, „weest wat voor zichtig daar boven 1" Tevens vangt hij de drie druppelen bloeds op in een smetteloos witten zakdoek en wandelt weg. „Nou, hoor die!" zegt een jeugdig opperman. 't Is half tien. II. Een vroolijke slagersknecht belt onder het fluiten van de wals uit Faust bij mevrouw Van Knoteren aan. Een knappe dienstbode doet open. „Dag Mieke," zegt hij, en knijpt haar in de wang, „kind, wat zie je er vandaag weer kranig uit. Melk en bloed. Ja, van bloed gesproken, daar even kreeg bij die huizen die ze daar bouwen baron Van Sprank tot Leeu wenstein een steen op zijn gezicht dat hij bloedde „Gunst, is'-'twaar?" zegt Mieke, medelijdend. „Laat toch staan roept ze, want de slager heeft haar een ferm en zoen gegeven. „Nou atjuus hoor, beste meid." Kwart voor tienen. III. Verschijnt de kruidenier. „Heb je 't al gehoord, van baron Van Sprank?" vraagt Mieke. „Wat dan?" „Ze hebben hem van dat huis dat gebouwd wordt, een steen op zijn hoofd gegooid, dat hij bloedde." „Wat je zegt! Erg gewond?" „Dat weet ik niet." „Zeker een schedelbreuk," betoogt de kruidenier wijs. „Heel gevaarlijke wond. Achttien en een en twintig samen negen en dertig, asjeblieft elf terug. Ja, kind, 't is een onveilige wereld tegenwoordig!" Kruidenier af. 't Slaat tien uur. IV. „Heb je 't al gehoord?" Alzoo de kruidenier tot zijn neef den vrachtrijder, die voor de barrière aan den overweg staat te wachten. „Wat dan Alweer een moord „Waarschijnlijk. Ze hebben van een huis in aanbouw baron Van Sprank tot Leeuwenstein een klinker op zijn hoofd gesmeten, dat hij bebloed en met een grooten schedel wond is neer gevallen." ,,'t Is een schandaal!" roept de vrachtrijder. Juist gaat het hek om hoog en wegrijdende roept hij nog „Zeker naar het gasthuis gebracht, hé De kruidenier antwoordt, maar wat hij zegt kan de ander niet meer ver staan. 'tls kwartier over tienen. V. ,,'t Is verschrikkelijk, meneer. Pas die moord te Schagen en te Bussum, of er is er alweer een. Ze hebben ba ron Van Sprank willen vermoorden Deze mededeeling doet de vracht rijder aan een klant bij wienhij een pakje komt halen. Deze schrikt ervan. „Ja, een metselaar heeft hem wil len vermoorden met een steen en hij is badend in zijn bloed neergevallen. Hij is per brancard naar 't gasthuis gebracht." „'tisvreeselijk. Was het een jonge man, die metselaar?" „Dat weet ik niet. Allicht wel „Hm, zoo. Jaloerschheid misschien Die baron Van Sprank „Zoooóo?Ja, best mogelijk." Vrachtrijder af. 'tls half elf. VL „Hei, hei, meneer Humpstra!" Daar komt namelijk een journalist, nog niets kwaads vermoedend, voorbij. „Heeft u 't nieuwtje al gehoord „Nieuwtje „Ja, een vreeselijke moord. Baron Van Sprank tot Leeuwenstein is ver moord door een metselaar uit jaloezie. Met een steen heeft hij hem de her sens ingeslagen." Meneer Humpstra is al weg. Rent de straten door naar 't bureau van politie. 'tls kwart voor elven. VII. „Waarmee kan ik u van dienst zijn, meneer Humpstra?" Aldus de commissaris van politie

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1