BINNENLAND. Wedstrijden, Letteren en Kunst. Ongeregeldheden te lJmuiden. Omdat men voor ongeregeldheden vreesde op den laatsten dag der af geschafte kermis was er aldaar ex tra rijkspolitie gestationeerd; niette genstaande dezen voorzorgsmaatregel zijn de avond en de nacht zeer ru moerig geweest en moest de politie verscheidene malen handelend optre den. Bij een der raadsleden werden de deuren gedeeltelijk verbrijzeld. Uit Alkemade. In de jongste vergadering van den raad der gemeente Alkemade werd aan den heer E. J. Los, die sedert 25 iaar de functie van raadslid en wet houder bekleedde, een zilveren schrijf- garnituur aangeboden. Met het oog op de minder gunstige tijden voor landbouwer en veehouder werd nog besloten geen collecte voor den hagelslag te Aalsmeer te houden. Labouchlre schrijft uit Truth: „Koningin-Regentes derNederlan den en haar dochter, Koningin Wii- helmina, zul en waarschijnlijk de vol gende maand in streng incognito naar Schotland komen om een kort bezoek te brengen aan de hertogin van Albany op Birkhall House, het koninklijk paleis in Glen Muick bij Bollater, waar H. K. H. en hare kinderen Donderdag aankwamen uit Holland na een bezoek te hebben gebracht aan H.H. M.M. op het slot Soestdijk bij Utrecht." sen op Lombok heeft de kolonel commandant van het 4e reg. vesting artillerie eene oproeping gedaan aan de officieren, het kader en de vrij willigers, om zich met hem ter be schikking te stellen van H. M. de Koningin, om de geleden verliezen in Nederl.-Indië te helpen aanvullen. Eenige officieren en een 60-tal on derofficieren, korporaals en soldaten hebben zich reeds opgegeven. Van de detachementen Den Haag, Willem stad en Hellevoetsluis komen nog nadere berichten. Aan de Koningin- Regentes is Zaterdag per telegraaf be richt van een en ander gezonden. Onderscheidene officieren van het garnizoen te 's-Hertogenbosch, waar bij ook de in Indië welbekende ka pitein Van Heurn, hebben aange vraagd aan de expeditie na.»r Lom bok te mogen deelnemen. (N. v. d. D.) Het Hbld. ontving Zondag uit Ba tavia het volgend telegram ,De Sasaks hebben bericht gezon den dat kapitein Lindgreen met zijn detachement omsingeld is door de Baliërs in Dewahouse ten oosten van Tjakra. De Sasaks trachten hem te ontzetten. ,Djelantik bevindt zich thans te Telok Romba, op de noord-westkust van Lombok, en zal vermoedelijk naar Bali worden verwijderd." Lombok. Men seinde Zaterdag uit Batavia an de N. R. Ct. Tjakra Negara is van de Oostelijke zijde door de Sasaks en verder door onze troepen ingesloten. Morgen zul len alle versterkingen te Ampenan zijn. Nader seinde men De Sasaks bezetten Kotta-Radja. De marine en de berg-artillerie be schieten Mataram. De vijand heeft met zijn aanvallend optreden weinig succes, Bij het departement van koloniën is Vrijdag van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië ontvan gen het navolgende telegram betref fende de expeditie op Lombok Geest troep zeer goed. Gezondheids toestand gunstig. In bivak hard ge werkt aan defensie. Den 30en en 31en dezer (Augustus) verkenning gedaan in de richting Mataram. Vijand ver sterkt Mataram en maakt voorwer ken. 31 dezer met sectie bergartillerie hem daaruit verdreven. Gezien dat marine schoten treffen. Offensieve kracht vijand gering. Vetter voorne mens dagelijks te verkennen. Spion nen berichten dat de door Baliërs yerlaten stellingen door Sasaks bezet zijn, ook Kotta-Radja, hoofdkwartier der Baliërs in den strijd tegen de Sasaksche opstandelingen. Observatie colonne weder naar Boeleleng gezon den. Vetter andermaal opgave ver zocht van de gesneuvelde, gewonde en vermiste Europeesche mindere mi litairen. In aanvulling van dat regeerings- telegram kunnen wij nog meedeelen dat de kolonne naar Boeleleng, aan de Noordkust van Bali, gaat ter ob servatie van Karang Assam op de Oostkust van Bali. Gelijk men weet staat Karang Assam onder den vorst van Lombok. Op Bali is de stemming goed. boven mate. }gt de berichtgever van Men schrijft aan de Amst. Ct. uit Den Helder: „In verband met de gebeurtenis- De heer L. den Beer Poortugael, jur. docts. aan de Leidsche Hooge- school, heeft den volgenden oproep aan zijne vrienden gedaan: Met een gevoel van verontwaardi ging heeft voorzeker ieder Nederlan der de verpletterende telegrammen van het oorlogstooneel op het eiland Lombok gelezen. Het verraad daar gepleegd, de moord onzer dappere officieren en soldaten, de hoon onzen wapenen aangedaan, eischen bloedige wraak. Hij, die jong, gezond en krachtig is, gevoelt zich in zulke oogenblikken als door onmacht geslagen. Hier stil te moeten zittan en niet mede ten strijde te trekken om onze broeJers daar te helpen, is bijna onmogelijk. Laat ons toonen, dat om Nederlands vlag hoogte houden, Neórlands zonen, nu als vroeger, naar de wapens grij pen. Daarom roept de ondergeteekende zijne vrienden en allen, die als vrij williger met hem naar Lombok wil len optrekken, op om zich bij hem aan te sluiten en, twee of driehonderd man sterk zijnde, alsdan onzen dienst aan Hare Majesteit onze geëerbiedig de Koningin aan te bieden om, met een door ons zelf betaald uitmuntend nieuw model 6.5 mM. repeteergeweer gewapend, natuurlijk zonder handgeld, na voorbereidende oefening, en corps naar Lombok te worden gezonden, ten einde daar als scherpschutters te strijden, zoolang de strijd wordt vorderd. Die daartoe bereid is, geve zijn naam op. 2 Augustus. Uit Lombok, zegt het Soer Rand., komen zoo achtervolgens eenige be richten, welke niet geheel van be lang zijn ontbloot. Meer en meer blijkt, dat het vol strekt niet zoo zeker was dat de ont scheping zonder stoornis of vijande lijkheid zou plaats hebben. Integen deel, zoowel de generaais als de offi cieren van de marine en de resident waren van oordeel dat er verzet zou plaats hebben. En wie zal nu durven zeggen dat dit ook niet in het plan gelegen heeft; dit het niet uitslui tend de breede ontplooiing van onze macht was op één gegeven oogenblik, welke indrukwekkend genoeg geweest is om van zulke plannen te doen af zien. En indrukwekkend was het schouwspel Verder het blad: „Het moet in Ampenan een ver schrikkelijk smerige rommel wezen wie gedacht mocht hebben dat onze manschappen daar iets v n com fort zouden vinden, heeft zich danig vergist. „Van de Sasaksche heeren waren er slechts een vijftal te bewegen zich aan boord van de Hendrik in te schepen. Zij hadden weinig puf op zoo'n oorlogsschip. De anderen zijn over land naar Tjakranegara getogen dat vonden ze wèl zoo veilig. „Ook de vrienden aan de Noord kust heschen thans de Kollandsche vlag. „Niemand hier intusschen zoo schrijven al mijn correspondenten die weet wat er verder gebeuren moet. Men hoort de malste praatjes en al les vindt natuurlijk geloof. Ik meen dat de Generaal verstandig zou doen door uit de telegrammen, door hem naar Buitenzorg gezonden, den hoofd inhoud in de kampen openbaar te maken. Dan wisten we tenminste ets, en dat zou den aangenamen geest zeker nog verhoogen. „De materieele verpleging van den troep laat niets te wenschen. „Te Mataram en Tjakranegara heb ben de troepen het in dat opzicht veel beter. Diar liggen ze buiten de plaatsjes zelve gecantonneerd. Doch ook daar ontbreekt het niet aan cor veeën natuurlijk. „Maar tevens wordt er in onze bivouaks uiterst scherpe veiligheids dienst betracht, en dat is ook hoog noodig te midden van eene zoo talrij ke gewapende bevolking. Waar velen zich zeer over verwonderen, is dat men er niet aan schijnt te denken om die bevolking te ontwapenen. Het ware waarschijnlijk niet onver- staddig, ook voor de toekomst, om alsnog zoo spoedig doenlijk tot dien maatregel over te gaan, dien het eigen lijk jammer is dat we maar niet d i- delijk namen. Er zijn heel wat ach- terlaad- en repeteer-ge weren in haar bezit. heeft dus K. den doek op weg naar Naarden weggeworpen. Een horlogedief. Te 's-Gravenhage is in voorloopige hechtenis Johan Rudolf van Essen, geboren te Amsterdam, oud 22jaren kellner, laatst wonende te Amster dam in de Leidsche Kruisstraat no. 43. Hij is tamelijk, lang, heeft een tenger postuur en donker kort ge knipt haar. Hij was gekleed geheel in het donker, of wel met eene grijze broek, zwarten fantasiehoed en droeg een blauw staand bourd ofwel een wit front met witte moesjes. Hij bezocht te 's-Gravenhage en in onder scheidene andere plaaisen als Delft, Rotterdam, Schiedam, Haarlem, Am sterdam, Leiden en Hillegom, de horloge winkels, liet zich tot net doen van eene keuze verschillende gouden dameshorloges voorleggen, en maakte van die gelegenheid gebruik er een weg te nemen, waarna hij zich onder een of ander voorwendsel verwijderde. Dadelijk begaf hij zich naar eene andere gemeente, en maakte het hor loge te gelde in een huis van ver koop met recht tot wederinkoop of bij eene bank van leening. Een door hem waarschijnlijk gestolen horloge deed hij te Leiden van de hand. De eigena-r daarvan is nog onbekend. Dit horloge is een gouden dames- remont ir, gemerkt no. 29153. Op de achterkast is gegraveerd een vogel, zittende op em tak. In verband met het vorenstaande, verzoekt de commissaris van politie der 2e afdeeling te 'sGravenhage den verschillenden horlogemakers in de omliggende gemeenten te willen na gaan of zij het gesignaleerde horloge ve.mis-en, of wei een ander dat door hen onder dezelfde omstandigheden is vermiot, en hem daarvan zoo spoe dig mogelijk bericht te zenden aan zijn kantoor, gehouden in perceel no, 5 aan de Nieuwe Haven. De moord te Bussum Al heeft men in eenige dagen niets van deze gruweldaad gehoord, toch zit de justitie niet stil. Naar men uit Bussum meldt, was het parket Vrij dag en Zaterdag aldaar, om nogmaals een onderzoek in te stellen, bij welke gelegenheid o. a. gebleken moet zijn, dat men het keukenraam van buiten niet kan openen. Zooals men weet, moet de meid met het vermoorde kind op den avond van den moord ongeveer half negen van het perron van het station zijn gegaan. Of de soldaat Koeleman toen haar gezelschap was weet men niet zeker. Maar in elk geval zou de justitie gaarne eenige nadere aanwij zing willen hebben. Waarschijnlijk hebben eenige ingezetenen van Bus sum dien avond na half negen de meid met het kind of de meid alleen of den militair gezien op het Spiegel of in de Vlietlaan. Dien ingezetenen wordt verzocht zich aan te melden bij den burgemeester van Bussum of bij de politie aldaar. De beide verdachten, de meid en haar vrijer, blijven de schuld op elkaar werpen. De eerste zegt, dat Koeleman Jansje heeft om hetleven gebracht en de laatste, dat de meid het heeft gedaan. Nader verneemt men, dat nog wordt gezocht naar een roodeft zakdoek, welken de militair moet hebben ver geten en waarmee hij den wond van het slachtoffer heeft dicht gestopt. Met het oog op de lichte verwondin gen van het kind, moeten in dien zak doek bloedvlekken zichtbaar zijn. Een onderzoek van het privaat heeft tot geen resultaat geleid. Waarschijnlijk Een driftig kind. Het 4-jarig zoontje eener geachte familie te Heerle-Wouw (N.-Br.) heeft drift zijne goevernante met eene spade bijna doodgeslagen. De toege brachte verwonding aan het hoofd is zoo ernstig, dat de getroffene voorzien is van de laatste sacramenten. Cholera. Te Amsterdam hebben zich weder 2 nieuwe gevallen van cholera voor gedaan bij een echtpaar, wonende in de Anjelierstraat. In het geheel zijn thans te Amsterdam 51 gevallen ge constateerd, 18 personen zijn aan de ziekte overleden, en 17 patiënten worden nog verpleegd. Te Landsmeer (N. Holl.) zijn drie choleragevallen 2 liepen doodelijk af, 1 patient herstelt. De geneeskun dige inspecteur constateer :e cholera. Te Heugem (L.) is een geval van cholera met doodelijken afloop voor gekomen. Ook te Elsloo-Beek is een ral van cholera geconstateerd, ter wijl te Heer twee lichte gevallen zijn waargenomen. Te Maastricht is sedert de vorige opgave 1 persoon door cholera aan getast en zijn 2 personen daaraan overleden. Athletieke wedstrijden. Naar wij vernemen, zullen er te Heemstede op het voetbal-terrein der „Haarlemsche Football-club" en op initiatief dezer vereeniging, op den 7den October a. s., groote internatio nale athletieke wedstrijden worden gehouden. De wedstrijden zullen gesteund worden door den Voetbalbond en naar men verwacht, zal er vooral van Bel gische zijde groote deelname zijn. Tel Criokotwedstrij d. Zaterdag behaalden de engelsche cricketers weer eene overwinning op onze landgenoot n, en wel op de ,Amstels C. C.". Deze club miste drie harer spelers, maar versterkte zich met twee op het veld aanwezige spe lers. In hare eerste innings behaalde zij echter niet meer dan 96 runs. De En 'eischen waren daarentegen goed op dreef. Vooral de heeren Fitz Roy en Curwin sloegen er dan ook lustig op los. De eerste maakte 160, de laatste 53 runs. Met elkaar maakten de Engelschen '266 runs. Wel kwam „Amstels C. C. nog we der aan bat, maar van ophalen was geen sprake en te i% uur eindigde dan ook de wedstrijd met een schit terende overwinning voor Engeland. Zondag had weer een nationale match plaats en we. tusschen de Haarlemsche C. C. „Rood en Wit" en de Hilversumsche C. C. „Hercu les", op het terrein te Heemstede. De negen spelers van „Hercules", twee mankeerden op het appèl, ma ken een bizonder lage score in hunne eerste innings, namelijk 15. Dau gaat „Rood en Wit" in en speelt onvermoeid van ell tot vier. De heer Kool maakt er 29, H. Men- ten 48, Tromp de Haas 23 en de heer Posthuma 125, waarmee hij zij n vorig record van het grootst aantal runs met 5 verbeterde. Daarna maken de heeren O. Menten en Van Manen er resp. nog 53 en 18. De innings sluiten dan ook met het niet onaardige totaal van 321 punten, waarmee het record van het hoogst aantal runs in één iunings met 52 punten wordt verhoogd. Van vier tot half vijf gaat nu „Her cules" nog eens in, doch als de tijd verstreken is, zijn er reels vier spe lers voor slechts 16 punten uit. De Haarlemmers winnen dus met 208 punten, daar slechts de beide eerste innings meetellen. Heden en morgen spelen de „Che shire Mystics" tegen een elftal uit ge heel Nederland; een der belangrijk ste wedstrijden van dezen tour. De Hollanders gingen heden het eerst aan bat en maakten een totaal van 109, waarvan de heeren de Haas Schrëder en Posthuma er respectie velijk 36, 32 en 10 voor hunne reke ning namen. De Engelschen konden evenwel daartegenover niets meer stellen in hunne innings dan een totaal van 87, waarvan de heer R. W. Grayson er 21 had gemaakt. De held van den dag was heden de heer Tromp de Haas. Niet alleen dat hij aan de Hollanders topscorer was, maar ook was het aan zijn uit stekend bowlen te danken, dat het totaal der Engelschen niet hoog was, hij nam 8 wickets voor 33. Toen hij dan ook van het veld terugkeerde, werd hij luid toegejuicht. De heer Posthuma was heden miuder op dreef, hij had dan ook bij de match van Zondag zijn been licht gekwetst. Ongeveer half vier werd de 2de innings geopend. Morgen wordt de wedstrijd voortgezet. Opening Stadsschouwburg te Amsterdam. Zaterdagmorgen te elf uur had in de zoogenaamde vestibule van den nieuwen Stadsschouwburg de plech tige aanbieding plaats van het ge bouw aan de Gemeente Amsterdam. Terwijl zij aldus bij zichzelf de omstandigheden overwoog en in hevige spanning verkeerde of er ook een ander testa ment zou worden gevonden want hoevele konden er wel niet gemaakt zijn? begaf Mellodew zich naar Barth House om miss Barth mede te deelen, wat er was gebeurd. „Ik heb vanmiddag een jongen met een brief naar Rupert gezonden," zeide Myra, „om te vragen of hij dadelijk hier wilde komen, met vermelding van de belofte, die ik lady Bidebank heb gedaan, en wat hare wenschen waren. Hij zal nu den brief wel hebben. Hij is anders zeer trotsch en fijn gevoelig, en mij dunkt, dat het, na deze nieuwe ramp voor hem, beter zal zijn, dat u hem morgenochtend vroeg gaat opzoeken en hem zegt, dat ik meer dan ooit wensch, dat hij hier komt." „Wat het testament betreft," zeide Mellodew, „verwijt ik mijzelf bitter wat er gebeurd is, terwijl ik er niet de minste verklaring van kan geven. Ik herinner mij, dat er verschei dene vellen papier op tafel lagen, en ik heb eene vage her innering, dat inylady bezig was met een brief te schrijven, en ik meen ook, dat ik haar een papier zag opvouwen en enveloppen verzegelen." „De twee documenten zijn waarschijnlijk verwisseld," zeide Myra, „maar u kunt er op vertrouwen, dat als ooit het tes tament door de Bidebanks wordt gevonden, het onmiddellijk zal bekend gemaakt worden." Den volgenden morgen was het bekend, dat Rupert ver trokken was maar niet waarheen hij was gegaan. Weer ging Mellodew het nieuws aan miss Barth brengen. Writ:ley was bij haar en was heimelijk verrukt. „Wat kon hij anders verwachten riep Wrigley uit. „Mylady heeft verstandig gehandeld. Wat voor kwaad steekt er in, dat hij zijn eigen weg moet zoeken Andere jongens moeten dat ook mijne eigene bqvoorbeeld." Myra liep in de kamer op en neer. Zij keek niet naar Wrigley maar over hem heen. „Ik wil hem hier hebben," riep zij uit. „Ik heb beloofd, dat dit zijn tehuis zou worden en ik hare plaats zou inne men. Mijnheer Mellodew zoek hem als 't u blieft op te sporen." „Maar nicht, dat is waanzin," opperde Wrigley. „U kunt u toch niet met zijne verdere opvoeding belasten zonder uwe naaste bloedverwanten werkelijk schade aan te doen? En dat een jonge man zooals hij, zonder fortuin of vrienden, antecedenten of vooruitzichten dagelijks zou omgaan met mijne dochter Mi, daartegen moet ik mij als bezorgd vader werkelijk verzetten." „Hij moet gevonden worden!" riep Myra hartstochtelijk uit. „Ieder oogenblik neemt mijne belangstelling voor hem toe. Londen is eene hardvochtige stad voor een vreemdeling om er zijn brood te verdienen en eene gevaarlijke stad vooreen jongen man zonder vrienden. Nu bijna zoo gevaarlijk voor hem als toen hij nog klein was en bij eene engeltjesmaak ster kon worden gebracht!" Na door deze uitbarsting aan haar hart lucht gegeven en de voldoening te hebben haren grootsten vijand te zien af deinzen en het hazepad kiezen, herkreeg Myra hare kalmte en besprak met Mellodew op welke wijze Rupert het best kon worden opgespoord. In dien tusschentijd had Rupert, in een cab naar Londen rijdende, tijd genoeg om over zijne positie na te denken. Hij had vijftig pond op zak. Natuurlijk was het eerste, wat hem te doen zou staan een hotel opzoeken. Hij beval den koetsier hem naar een hotel te rijden. „Maar welk?" vroeg de koetsier. „Ja, dat weet ik waarlijk niet," zeide Rupert. „Ik heb hier sinds verscheidene jaren niet gewoond." „Nogal duur?" vroeg de koetsier. „Langham-hotel?" „Neen, een goedkoop maar net," zeide Rupert. „Bij een station? Zal ik eens in Cannon Street rond kijken?" „Neen, niet bij een station; een stiller straat. Ik zoek naar eene betrekking." De kellner wierp een blik op de elegante rouwkleeding en floot zachtjes voor zich. „Waarom gaat u dan niet op kamers wonen mijnheer? Eene tante van mijne vrouw verhuurt nette kamers aan heeren in Hare Street, Bethnal Green. Ik zou er niet over spreken als het er niet goed was, en de prijs is daar ook zeer billijk mijnheer; het is niet ver van de kantoren, of schoon u er niet uitziet] alsgeen heer die in zaken is." Wordt ^vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2