GEMENGD NIEUWS. LlhttlSOii Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke 8taiu. Deze „rotonde41 was op bedaarde, een voudige wijze versierd. Onder de aanwezigen bevonden zich vele leden van den gemeente raad, de Raad van Beheer der „Ko ninklijke Vereeniging", de Raad van Beheer der Nederlandsche Opera, hoofdbestuurderen van het Tooneel- verlond, aandeelhouders van den schouwburg, vele kunstliefhebbers, geen t oneelarlisten, weinig letter kundigen. Ruim kwart over elf trad het Da- gelijksch Bestuur der gemeente bin nen, begeleid door den Raad van Beheer der Stadsschouwburgmaat schappij. Bijna nmiddellijk nam baron G. A. Tindal, voorzitter van dezen Raad het woord en hield een rede, aan het slot waarvan hij den schouw burg overdroeg. Door den burgemees ter werd zijn toespraak beantwoord. Zaterdagavond had de reeds be sproken feestuitvoering plaats, die door een groot aantal geDoodigden we rel bijgewoond. Van Let nieuwe gebuuw zelf volgt hieronder eene beschrijving. Het hoofdgebouw in gemengd en berg- en baksteen, in renaissance stijl opgetrokken heeit een gevel- lengte van 45 M., zoowel voor als achter. De 1 eide zijgevels zijn 48.60 M. langhet avant-corps is 11.40 M. lang en 26.10 M. breed, zoodat de grootste Ie? gte, over het midden van het gebouw genomen, 60 M. is. Lagen in den ouden schouwburg tooneel en zaal in de breedte van het gebouw thans liggen zij achter elkander, gescheiden door een afsluit- muur die het geheele gebouw in twee helften deelt, de eene die waar het publiek zich beweegt, en de an dere de geheimzinni e wereld van tooneel, coulissen, kleedkamers, ar- tistenfoyer enz. Drie verdiepingen zijn er onder het tooneeL De coulissen bewegen langs „wagens" in de „Untherbühne", door sleuven in den vloer van het tooneel heen. De vloer van het tooneel is van hout, en die van het orkest ook; de laatste is geperforeerd om een goeden klankbodem te vormen, maar dat is ook alle hout wat aan het tooneel zelf is vertimmerdoveri gens is er slechts steen of metaal te vinden. De 11 meter breede tooneel- opening heeft een ijzeren brandscherm van gegolfd plaatijzer, dat als een venster in looden hangt, en dus door den machinist gemakkelijk wordt ne- dergelaten. Mocht dus onverhoopt toch brand ontstaan op het tooneel wel is de kans gering, want het hout van de décors is geverfd met asbestverf, en beplakt met amean- thepapier, dan is in ongeveer 25 se conden het tooneel volkomen afgeslo ten. Bovendien loopt langs het brand scherm een waterscherm,een wijde buis die aan éen kant geperforeerd is, en een lange rij gietermonden draagtjwordt zij geopend, dan spuit zij als het ware een muur van water langs het scherm, en behoedt dit tegen den invloed van het vuur. Ook over het geheele too neel heen loopt een waterscherm. Neem daarbij in aanmerking, dat iedere rang twee trappen heeft om weg te komen, gemakkelijke recht hoekige trappen, die dus overal even breed zijn en het gevaar voor vallen tot de kleinste proporties terugbren gen, dat de deuren door een handige inrichting bij eenig gedrang van bin nen, vanzelf openslaan het publiek mag dus de paniek als een booze herinnering aan vroeger dagen ge rust te huis laten. Ook al stond het twintig meter hoge tooneel in lichte laaie, het huis kan door ieder bin nen weinige minuten worden verla ten. Voor hen die tegen brandgevaar hebben te waken is het eerst gezorgd. Een machine van éen atmosleer was voor de verlichting voldoende; deze heeft, omdat zij mede voor de verwarming dient, een capaciteit van zeven atmosferen. Zeshonderd lam pen branden met haar hulp gedurende drie en een half uur. Achter in het gebouw op de tus- schenverdieping, liggen de directie kamers van het „Nederlandsch Too neel44 en de „Nederlandeche Opera44 de ingang voor beide is aan de Mar- nixstraat. Wij zijn nu buiten, en gaan den hoofdingang in. Een vierkante vesti bule met de plaatsbureaux leidt naar een tweede groote rende vestibule, met pilaren van graniet, en een lam briseering van denzelfden steen. Een groote spiegel in den achterwand helpt de dames dadelijk een eersten blik op haar toilet werpen. Openslaande deuren geven rechts en links toegang naar het rechthoekig ruim trappen huis met zijn door Plaat uit Delft gesmeed ijzeren, door koperen balken gedekte leuningen. Dit zijn de trap pen naar de stalles, het parterre, de loges en het balcon. De toegangen tot den derden en vierden rang zijn geheel afzonderlij kzij hebben hun eigen vestibule en bureel. Op de eer ste verdieping is de corridor voor de eerste rangen. Het parterre ligt, gelijk fn de groote opera te Parijs, boven de ronde vestibule. Waarom niet ge lijkvloers? Omdat onze drassige bo dem niet toelaat diep ondergrondsche vertrekken te bouwen, en het tooneel zijn dessous noodig heeft. In de gangen komen de gebruikelijke vestiaires enz. uit; de bezoekers der eerste rangen mogen geen parapluies medenemen in de zaal; de dames moeten haar hoeden buiten laten, en voor ieder stuk dat zij ter bewaring geven, bij de afgifte, niet bij de ontvangst, vijf cent per stuk betaleu. De foyers zijn zeer eenvondigdie van den vierden r*ng heeft een bank langs den wand, die van den eersten bezit, als eenig meubel een buffet, waar het democratische bier niet zal zijn te krijgen. Met opzet is die in richting zoo, omdat de kleine pauzes maar tien minuten zullen duren, en de groote niet meer dan twintig. De groote foyer ziet door de loggia's on der de drie groote bogen over de peristyl heen uit op het Leidsche plein. Hij wordt misschien bij vorste lijk bezoek tot ontvangkamer be stemd. Want de koningsloge ligt, traditioneel Nederlandsch, tegenover het looneel. Zij kan worden vergroot door het wegnemen van een paar beschottende corridor erachter kan worden afgesloten en omgeschapen tot een klein salon, dat dan in den foyer uitkomt. Het publiek echter zal, door twee deuren in denzelfden wand van den foyer, maar dichter bij de hoeken, toch in den foyer kun nen komen, en vrij circuleeren. De zaal geeft in haar rijkdom van rood en goud een blijden indruk. Rood peluche zijn de meubelen der eerste rangen, die der overige leder van een zachte lichtbruine kleur. Het voordoek is geschilderdeen in plooien neerhangend en hier en daar met zware embrasses opgenomen gordijnhet plafond van ijzercement is in den gebruikelijken hemelsblau- wen tint; de zinnebeeldige voorstel lingen van muziek, drama en blijspel vormen de groote figuren erin. Doek en plafond zijn geschilderd door De- vys en Lynne uit Brussel. De kroon heeft wat byzantijnschzij is geheel verguld, en heeft niet alleen elec- trisch, maar ook gaslicht. Daardoor wordt volgens de deskundigen het doodsche schijnsel der electrische lampen weggenomen, het dient bo vendien in geval van plotselinge de fecten in de nog altijd niet onfeilba re electrische leidingen, en helpt bo vendien de zaal ventileeren. Want door een rooster moet daar de be dorven lucht, die van onder de pe ristyl door twee motors, die een waaier drijven, langs de verwarmings- kamers naar binnen is gezogen, wor den weggevoerd. Ook daarboven drijft weder een motor een tweetal waaiers. In éen uur tijds is de lucht in de ge heele zaal ververseht. Rondom vier rijen fauteuils d'or- chestre en veertien rijen parterre- stoelen zonder leuning liggen de be- nedenloges, in het donker gehouden als baignoires door de ver vooruitste kende bovenloges. De stoelen hebben hier éen leuning. Weder boven de lo ges liggen twee galerijen. De cirkel der loges wordt door zuilenparen ver broken, die van onder naar boven doorloopen, en entre-colonneloges vor men. Een daarvan, in de nabijheid der koningsloge en op dezelfde ver dieping is bestemd voor Gedep. Sta ten. B. en W. hebben de logeavant- scène linke, de overige grillée's zijn voor den raad van beheer van tooneel en schouwburgmaatschappij, artisten- loge3 enz. De orkest vloer kan drie standen hebbenheel in de diepte voor Wagnervoorstellingenwat hoo- ger voor gewone opera's, en gelijk vloers. Dan wordt bij sommige Hollandsche voorstellingen de ba lustrade weggenomen, en de vrijge komen ruimte door fauteuil's d'or- chestre ingenomen. Jan Vrolijk, f Een onverwacht en gevoelig ver lies heeft Zondag de Nederlandsche schilderkunst geleden door den dood, na korte ongesteldheid van den kunst schilder Jan Vrolijk, den begaafden dier- en landschapschilder, te 'sGra- venhage wiens talent in binnen- en buitenland hoog gewaardeerd werd en die door zijn persoonlijke hoeda nigheden in hoog aanzien stond in de kunstwereld. Slechts 48 jaren is hij oud geworden. Vele onderscheidingen vielen hem ten deel. Ook als etser had hij zich een goe den naam verworven. Hij maakte deel uit van het bestuur van Pulchri Studio. Politiek Overzicht. Het bureau van het Vredes-Con- gres, dat te Brussel is gehouden, is Zaterdag door den koning van België in audiëntie ontvangen. In eene door den koning uitgesproken rede deelde hij mede, dat hij groot belang stelde in het werk van de mannen en vrou wen van naam, die aan dit Congres deelnamen. Vooral wijdde hij zijne aandacht aan het vraagstuk van den vrede, omdat hij souverein van een neutralen staat is. In den namiddag werd de slotzit ting van het congres gehouden, waar op verslag werd uitgebracht van de audiëntie bij den koning. Een t legram uit Saint Louis (in Senegal) dat te Parijs is ontvangen vermeldt het volgende Er loopen geruchten volgens welke de toestand in Tombuctu ernstig zou wezen. Een compagnie tirailleurs zou geheel verslagen zijn. Reuters bureau maakt hiervan in- tusschen slechts onder voorbehoud melding, want bij het ministerie van koloniën heeft men nog geen enkel bericht ontvangen. Zondagmiddag had de minister van koloniën te Parijs nog geen ant woord op zijn verzoek, per telegraaf gericht tot den gouverneur van Soe dan Grodet, om inlichtingen over den werkelijken staat van zaken te Tomboctoe. De heer Hanoteaux houdt het er voor, dat de telegraaf lijnen tusschen Segou Sikoro en Kayes verstoord zijn. Zoo tracht men het te verklaren, dat de heer Grodet nog niets heelt ge meld. Misschien is deze stoornis ver oorzaakt door de hevige regens, wel ke in dezen tijd in deze streken aan de orde zijn, maar het is ook moge lijk, dat de lijnen door de Toearegs zijn vernield. De staat van beleg te Rio de Janeiro is opgeheven. De „pseudo" baron Sternberg. Ditmaal is het bericht der arresta tie van den langgezochten anarchist „baron Sternberg44 officieel. Het par ket te Luik ontving Vrijdagnamid dag de volgende dépêche: „Cyprien Jagolkowski gearresteerd bij Petersburg. Zijn identiteit staat vast en is door hem erkend (Getee- kend). De militaire commissaris van Petersburg.44 De graaf van Parijs. De toestand van den graaf van Parijs is onveranderd, maar de zieke blijft zeer zwak. Hij heeft echter een vrij goeden nacht doorgebracht. Eene erfenis-quaestie. De Nederlandsche regeering wordt bedreigd met een proces door een „syndicaat van erfgenamen", die aan spraak maken op een groote som, r.a- gelaten door een Franschman, Col- mon geheeten, in dienst bij de Oost- Indische Compagnie en in 1792 over leden. Een Franschman, Colmen genaamd aldus wordt uit Parijs gemeld een beambte der Oost-Indische com pagnie, overleed in 1792 en liet een vermogen na van een paar millioen francs. Drie vierde van dii vermogen liet hij na aan zijne betrekkingen in Nederland, maar een vierde vermaakte hij aan eene nicht, die in een krank zinnigengesticht werd verpleegd. Deze nicht overleed in 1820, zonder dat haar een cent was uitgekeerd van het vermogen, hetwelk de oom haar had nagelaten. Met berekening der rente wordt nu beweerd dat het deel der nalatenschap nu tot 45,000,000 francs is vermeerderd. Tevens evenwel nam ook het aan tal der erfgenamen steeds toe. Op het oogenblik bedraagt hun aantal 154. Deze erfgenamen hebben nu een syndicaat gevormd, dat pogingen in het werk zal stellen om de Neder landsche regeering te dwingen hun dit bedrag uit te keeren.44 Onze regeering zal zich zeker wel niet bijzonder ongerust maken over dit dreigende proces. Trouwens aan dergelijke erfenis-quaestiën zijn wij in ons land wel gewend. Eene luchtreis tegen wil en dank In de nabijheid van Weenen wer den Donderdagmorgen door de mili taire luchtschippers proeven genomen met het vuren op een „ballon captif44, terwijl een tweede ballon tot het nagaan van de uitwerking van het geschut op gelijke hoogte door de soldaten werd vastgehouden. Plot seling ontglipte het touw aan de sol daten, en de ballon met den officier die noch anker noch ballast had, verdween uit het gezicht. Men ver keerde in groote ongerustheid om trent het lot van den officierden volgenden dag kwam echter het be richt, dat hij na een luchtreis van 13 uur aan de Kroatisch-Bosnische grens was neergedaald. Aardbeving. Een hevige aardschok is Vrijdag te 2 u. 25 voorgekomen te Bucharest en vele andere plaatsen. Ernstige scha de is aangericht, vooral te Galatz, waar de hoofdkerk en de gebouwen der postadministratie en het gerechts hof zwaar beschadigd zijn. Een bezoek bij Stambuloff Wil men weten hoe Stambuloff bewaakt wordt? Volgens zijn eigen verklaring aan een verslaggever der Frank f. Zeit. zit hij begraven in zijn huis. Des avonds 10 uur worden voor de deur gendarmen met geveld ba jonet opgesteld. Er komt geen mensch meer uit of in, zelfs geen huisknecht. Een brief mag niet meer worden af gegeven, de deur is en blijft geslo ten. De correspondent der Frankfurter wilde zich overtuigen, dat dit werke lijk waar was. Hij begaf zich op een avond om half elf met een Bulgaarsch bediende naar de straat, waar dege- we/.en premier woont. Het was er zoo stil als op een ker hof. Drie gendarmen 6tonden gewapend voor het huis van Stambuloff. „Zoodra wij, heet het, tegenover de woning gekomen waren, komt een gendarme naar ons toe en vraagt waar wij heengaan. Mijn bediende antwoordt, dat ik bekend ben met Stambuloff en hem een bezoek wil brengen. „Dat is verboden", zegt de gen 1 arme. „Maar mijnheer is door Stambuloff uitgenoodigd en heeft gewichtige din gen met hem te bespreken", ant woordt mijn bediende. „Verboden" heet het weer. „Mijnheer is een vreemdeling, hier is zijn visitekaartje" gaat de man voort. Alweder klinkt het met een grafstem „verboden". Uit mijn zak haal ik een brief te voorschijn aan Stambuloff; mijn be diende neemt dien van mij aan en verzoekt verlof, het schrij ven aan het huis af te geven. „Verboden". „Wilt u hem misschien zelf even afgeven?" vraagt hij den gendarme. „Verboden". Hij ging heen. Stambuloff had niet overdreven. Bastormiug. Een aantal grieksche officieren be stormden Zaterdag jl. het bureau van het te Athene verschijnende nieuws blad Acropolisdaar in dat blad min der aangename toespelingen op het leger waren gemaakt. Vele redacteure bekwamen verwondingen, gelukkig evenwel geen ernstige. De oorlog tusscheii China en Japan. Uit Chefoo wordt gemeld, dat de kanonneerboot Redpole teruggekeerd is met de tijding dat het bericht als zou Port Arthur door de Japan ners zijn aangevallen, ongegrond is. De vreemdelingen in de noordelij ke havens zijn zeer ongerust wegens de jongste mishandelingen van zende lingen. Zij vreezen, dat het keizerlijk besluit waarbij aan de bevolking be volen wordt, de zendelingen en vreem delingen te eerbiedigen, in den wind zal worden geslagen. Volgens een bericht aan de Times uit Tientsin zouden 14japansche oor logsschepen met 4000 man troepen aan boord Port Arthur hebben aan getast. De chineesche vloot zou bevel ontvangen hebben den strijd tegen de Japanners aan te vangen. De Figaro verlangt dat Frankrijk, wegens de vermoording van den tol beambte Chaillet door de Cnineezen, op voldoening zal aandringen. Het Hbld. ontving, hedenochtend de volgende telegrammen van zijn correspondent te Batavia. I. Abdoel Kadiot Omrekat, vriend van den radja van Lombok, agent eener Engelsch-Chineesche Kongsee, gevangen genomen. II. (Afgezonden te 1.25.) Ai de versterkingen zijn op Lom bok aangekomen. De gezondheids toestand is uitmuntend. Kapt. Willemstij n van den generalen staf en controleur Liefrinck zijn aan gewezen om de Sasaks aan te voeren tegen de Baliërs, die den strijd in het open veld tracoten te vermijden. Vorst Goma heeft hulptroepen aan geboden. Het adres dat door de Raden der Gereformeerde kerken (Ged. Oude gracht, Klein Heiligland en Ridder straat) tot den Gemeenteraad is ge richt, luidt aldus Aan den Raad der Gemeente geven met verschuldigden eerbied te kennen de Raden der gereformeerde kerken alhier, afdeelingenGedempte Oude Gracht, Klein Heiligland en Ridder straat, dat zij met leedwezen moeten zien, hoe de Zondag veelal gebruikt wordt tot het houden van publieke verma kelijkheden, die het gevolg hebben, dat er onaangename en weerzin wek- i kende tooneelen plaats grijpen,getuige het voorgevallene aan den avond van den onlangs op Zondag plaats gehad hebbenden roei wedstrijd, en laatstelijk weer bij de gymnastiekfeesten; mede veroorlooven zij zich de vrijheid uw achtbaar college te wijzen op het pu bliek venten langs de straat met kar ren. waarbij dan de waren door luid roepen (schreeuwen) worden aanbevo len, als ook op de toenemende stal letjes en kramen. Een en ander is de laatste jaren zoo toegenomen, dat men in onze stad nauwelijks meer zien kan dat het de dag des Heeren is feiten toch die door uw college niet kunnen ontkend worden, en waardoor aan zoo menigeen, wien de eere Gods en daarom de heiliging van den Zon dag zeer ter harte gaat, ergernis wordt gegeven. Die God die ons allen geschapen heeft en u met een deel van zijne Majesteit bekleedt, heeft er recht op dat ook de overheid, die van Hem haar gezag ontleend Hem zal eeren, ook door op net terrein van het pu blieke leven, alles te beletten, wat Zijn naam on teert en daarom Zijn toorn verwekt. En nu is met name de Kerk geroe pen, om op dit hooghouden van Zijn e r en daarom ook op het uitwendig heilighouden van Zijnen dag, zeer bij zonderlijk bij de overheid aan te dringen. De Kerk heeft roeping de overheid hatr plicht voor te houden. Door de Kerk wordt steeds u toege- gebeden, en voor u gebeden dat ook in deze uw college zich gedragen moge overeenkomstig den eisch, die door Hem in zijn heilig en onfeil baar woord u wordt gesteld. Want niet is uw college verant woording schuldig, uitsluitend aan hen, die den Zondag willen ontheili gen, maar bovena aan Hem die in Zijn woord u noemt: „Gods diena resse". Redenen waarom zij u verzoeken die maatregelen te nemen, die in over eenstemming zijn met de waardig heid en den eerbied die voor den Zon dag moeten worden gekoesterd. 't Welk doende, enz. ■attciö iCljwSh. Het stoomschip Bromo, van Rot terdam naar Java, arriv. 1 Sept. te Batavia. Het stoomschip Soerabajavan Ja va naar Rotterdam, vertrok 1 Sept. van Perim. Het stoomschip P. Galandvan de N. A. S. M., arriv. 1 Sept. van New- york te Amst. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., vertrok 1 Sept. van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Soembingvertrok 1 Sept. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Conradvan Bata via naar Amst., vertrok 31 Aug. van Port-Said. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amst. naar Batavia, arriv. I Sept. te Padang. Het stoomschip Prinses Marievan Amst. naar Batavia, pass. 31 Aug. St. Vincent. Het stoomschip Veendam, van tie N. A. S. M., arriv. 1 Sept. van Rot terdam te Newyork. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Dinsdag 4 Svpt 1894 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachSchumann. 2. Lied ohne Worte Mendelssohn. q a. Adagio non troppo 3' b. Finale. Rhembarger. 4. Marche funèbre Beethoven. 5. Ave Maria Schubert. Bevallen: 1 Sept. C. M. de Wildede Lugt z. - 2 F. Schotema Kleve z. Overleden: 1 Sept. N. G. Schaekman 11 m. z. Spaarnw.str. - 2 S. de RijkBorgman 65 j. Vrouwe- steeg. MARKTN1EUWS HaoHem3 Sept. 1894. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0.a f0,Witte tarwe i 5,25 a 5.Rogge f 4,a 0, Haver f3,— a f0,—Gerst f4,50 a 3,50, Groene erwten f'O,a 0,Ca- pucijners f 10,25 a9,50, Paardenboonen f0,a 0,Duivenboonen f0,a 0,Blauw maanzaad f10,a 0, Bruin mosterdzaad f 11,Koolzaad f 0,Karweizaad f 13.35 a 13.per. 50 kilogr. Aardappelen- en Botermarkt. aaiigeY. yerKocM laagste ïioogs.pu Boter 241 Kg. 241 Kg. f 1,f 1,10 Biggen 179 st. 179 st. f6,— f 10,— Schramm. 121 st. 121 st. f 11,f16, Aardapp. 270 Hl. 270 Hl. f 1.50 f3.10 Appelen 129 Hl. 110 HL f3,14, Peren 232 HL. 166 H.L. f2.- f4.— Edam, 1 Sept. KaasAangevoerd 57 stapels, weg. 13018 Kg. Hoogste prijs 26,50 de 50 Kg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3