Slojd-Inrichtiiig, Letteren en Kunst. We dstrijden GEMENGD NIEDWS. IJl J1 BOK. Stoonniaartbarichten. KENNISGEVING. Burgerlijke Stand. iisayesstóiï bstrekklngen iu Üsaerlanii. GEVRAAGD: TE HUUR gevraagd: Kinderhuissingel 42. Schiermonnikoog, gequalificeerd als smaad tegen de. Gheel Gildemeester te 's-Hage en naar de openbare zit ting der rechtbank verwezen. Archief te Roermond. Dinsdag werd voor het gerechtshof in Den Bosch conclusie genomen in zake de Roermondsche archieven- kwestie. De adv.-proc. jhr. mr. F. H. Ver- heijen optredende voor de gemeente Roermond, concludeerde dat het Hol het vonnis van den president der rechtbank te Roermond moest be vestigen. f. De verteenwoordiger van den Rijks archivaris de adv.-proc. mr. Loefi, vroeg het Hof om 18 September a. s. te bepalen voor de pleidooien. Aldus besliste het Hol en verleen de den laatstgenoemden raadsman de bevoegdheid om alsnog voor of op dien dag een nadere conclusie te nemen. Die Drei Hollanderinnen. Naar wij vernemen, zullen de da mes Jeannette De Jong, Anna Oor ver en Marie Snijders, die het vorige jaar in verschillende plaatsen van ons land zooveel succes verwierven, in de maand October eene concert- tournée maken door tusschenkomst van den heer H. Van Belkum Kz., muziekhandelaar te Leeuwarden. De volgende plaatsen zijn in de tournée opgenomenLeeuwarden, Groningen, Arnhem, Nijmegen, 's Hertogenbosch, Middelburg, Amsterdam, Leiden, Haarlem en Utrecht. Op het oogen- blik vertoeven de dames nog in het buitenland en zij traden onlangs met groot succes op voor de ex-koningin van Hannover in haar paleis te Gmün- den, in Oostenrijk. Na afloop van de tournée in Nederland zullen de da mes Duitschland, Oostenrijk en Zwit serland bezoeken, om daar eveneens eene reeks concerten te geven. In ons land zullen zeker velen met ingeno menheid het bezoek dezer kunstena ressen te gemoet zien en ongetwijfeld van de gelegenheid proflteeren, hen voor het eerst of bij vernieuwing te hooren. L. I). Cricketwedstrijd. Aan de Haarl. C. O. „Rood en Wit" was het heden weggelegd om op haar cricketveld te Heemstede hare krach ten te meten met het elftal der en- gelsche „Plaistow C. C.", dat Dinsdag avond hier ter stede is aangekomen. Het haarlemsche elftal bestond uit de heeren, Weisz, Posthuma, Tromp de Haas, Hoeflelman, H. en O. Men- ten, C. van Manen, Pleyte, Koolho ven, Muiier en Kool. De Engelschen gingen het eerst aan bat en waren uit voor 140 runs, waarvan de heer A. Latter als top scorer er 70 maakte. De heer Pos thuma nam 6 wickets voor 68, de heer de Haas 4 voor 43. Ongeveer 3 uur gingen de heeren Hoeflelman en O. Meuten voor „Rood en Wit" in. Vloot manoeuvres. In de Oostzee zal omstreeks de helft dezer maand voor den duitschen Keizer de grootste Duitsche vloot- schouwing plaats hebben die nog ooit voorkwam. Twee-en-vijftig oor logsschepen met 10.000 koppen, on der deze 17 groote pantserbodems zullen op 13 dezer bij Swinemunde paradeeren en dan in volle zee eenige dagen oefeningen houden. De zaak-Kotze, Do zaak-Kotze her eeft te Berlijn weder in de openbare ruchtbaarheid. Eerst werd beweerd dat de familie- Kotze voor 100,000 M. van eene thans te Parijs wonende dame den naam van den schrijver der schandbrieven vernam. Daar dit echter eene zeer hooggeplaatste persoonlijkheid was, zou het onderzoek in het zand ver- loopen zijn. Tegen deze bewering keer de zich daarna eene tweede, die ver klaarde dat integendeel het onder zoek zou worden voortgezet en al reeds nieuwe bezwaringen tegen Kotze opgeleverd had. Dinsdag werd van goede zijde bekend, dat feitelijk het onderzoek zeer ijverig wordt voortge zet, en dat daarbij talrijke hoog en zelfs zeer hoog geplaatste personen gehoord worden. Honderden eaaaad- brieven zijn er verzameld, en de te boek gestelde getuigenissen vulden reeds kolossale bundels. Doch alles wordt met de diepste geheimhouding behandeld. In het militair gerechts hof is een afzonderlijk bureau tot bewerking der tallooze verzegelde pa perassen aangelegd, waarbij zelfs de geringste schrij jarbeid slechts door oflieieren wordt verricht. Evenzoo zoekt de familie Kotze nog steeds op eigen gelegenheid naar den schuldige, ten einde de volledige onschuld van haar medelid te bewijzen. Waarschijnlijk zal deze historie nog lang duren. Gewetenswroeging. Een heer, aan wien verscheidene maanden geleden te Franklurt hon derd Mark was ontstolen,kreeg onlangs den volgenden brief: „Hooggeachte HeerIk heb u uw geld ontstolen. Nu krijg ik op eens gewetenswroeging en stuur u daarom inliggend biljet van 20 Mark. Zoodra ik weer gewe tenswroeging krijg, stuur ik weer wat." Dat zou men bijna kunnen noemen gewetenswroeging op afbetaling De officieren te Athene. Een generaal te Athene is op non activiteit gesteld als medeplichtig aan de vernieling van het bureau der Acropolis (die in ongunstigen zin over het leger had geschreven); de plaatselijke commandant der stad is voor hetzelfde feit gestraft. De regeering heeft een beroep ge daan cp de loyauteit van het leger om de agitatie te doen ophouden. Vergiftiging. Te Walchum (Pr.) niet ver van Vlachtwedde is een huisgezin ver- giltigd door rattenkruit. Twee leden moeten reeds zijn gestorven terwijl de overige in bedenkelijken toestand verkeeren. Postzegeldief*tal. Een belangrijke postzegeldiefstal wordt uit Madrid gemeld. Uit een magazijn der tabakmaatschappij wer den postzegels ter waarde van 100.000 pesetas ontvreemd. Mare. Flaramarion geeft in de New-York Herald als zijne meening te kennen, dat de waargenomen lichtpunten op Mars de toppen van hooge bergen zullen zijn, die voor zonsopgang reeds of na zonsondergang nog door de zon worden verlicht. Deze bergen zouden echter niet, zooals werd beweerd, 60.000 M., doch ongeveer 4000 M. hoog zijn. Dat de lichtvlekken sein- teekens konden zijn van de Marsbe woners is geheel phantasiehet eenig mogelijke zou nog zijn, dat het wol ken waren, die het zonlicht terug kaatsen, doch het metst waarschijn lijk is wel de meening, dat het verlichte bergtoppen zijn. De Marskanalen beginnen vrij goed zichtbaar te worden de poolsneeuw smelt in groote hoeveelheden. Boschbrandsn. De New-Yorker bladen ramen het verlies van menschenlevens en de schade tengevolge der woudbranden zeer verschillend. Sommige noemen twintig steden, andere slecht3 zes, die vernield zouden zijn. Maar ook de laagste raming laat geen twijfel, dat het verlies aan levens en de ver woestingen verschrikkelijk zijn, al kan wegen3 de groote oppervlakte van de geteisterde streek de omvang der ramp eerst gaandeweg bekend worden. Men vreest dat er minstens 1000 dooden zijn. De geheele door hare boerderijen vermaarde streek van Minnesota moet verwoest zijn. Gansche kudden van vee zijn gedood. Het zwaarst schijnt tot nog toe de stad Hinckley, 75 mijl boven St. Paul (Minn.), getroffen te zijn. De 1700 inwoners dezer bloeiende plaats zagen zich, toen de wind omgeslagen was en met hevigheid stadwaarts ging waaien, plotseling door de vlammen overrompeld en ingesloten. Hoevelen ten slotte ontkomen zijn, is nog niet bekend. Drie honderd hunner maak ten zich meester van eenen trein, die juist uit Duluth was aangekomen. De kordate machinist, het dreigende ge vaar inziende, stoomde ijlings weer uit de stad weg, achtervolgd door de loeiende vlammen, die schier even snel langs de lijn voortviogen als de trein. Op de locomotief was de hitte ondragelijk. De machinist en de sto ker kregen ernstige brand tfonden nochtans bleven beiden op hun post. Zoo konden de vluchtelingen een naburig moerasmeer bereiken, slechts een paar minuten vóór de vlammen, die den trein aantastten. De vluchte lingen gingen het meer in. De be wusteloos geworden machinist werd er in gedragen. Allen bleven in het water nedergehurkt, terwijl de vuur zee over hunne hoofden heen joeg. Vier uren bleven zij in het water dat eindelijk als kokend warm was ge worden, om op den verschroeiden, nog heeten grond naar Hinckley terug te keeren. Óveral zagen zij verkoolde lijken liggen. Van de stad zelf was niets overgebleven. Zonderling genoeg wordt uit Texas van zware overstroomingen geseind tegelijk met deze branden in het Noorden, als gevolg van de langdu rige droogte. Óver honderden mijlen staat Texas onder water. Massa's vee zijn verdronken, de schade is enorm. GEMEENTERAAD Zitting van heden Woensdag 5 Sept. des namiddags ten 1 uur. Voorzitter de heer M. O. de Kan ter, wethouder. Afwezig de L denLodewijks, van Styrum, de Lanoy, van den Berg, Willink, Enschedé, Krol, Koopmanp, de Haan, Macaré, van Weel, Leupen en Sneltjes. Ingekomen zijn de navolgende stuk ken Gemeentebegrooting voor 1895. Gesteld in handen van de comm. van financiën: Een voorstel van B. en W.W. tot verlenging van de concessie verleend aan A. A. Sprenger, tot het hebben van eene zwem- en badinrichting aan het N.-B.-Spaarne, onder toekenning van een subsidie van f350 'sjaars. Tengevolge van het altreden van den heer mr. H. Enschedé als wet houder, is thans voorzitter geworden van de 3e afdeeling van den Raad, de heer dr. D. de Haan. In verband daarmede zal de heer Enschedé alsnu den heer de Haan vervangen als lid der 2e afdeeling. Tevens zal alsnu de voorzitter der 2e afdeeling, de heer de Kanter, bij ontstentenis worden ver vangen door den 3en wethouder, den heer mr. A. C. Waller en de voorzit ter der 3e afdeeling, de heer de Haan, door den 4en wethouder, den heer Johs. de Breuk. Punt 1. Verzoek v n mej. W. Ypey om eervol ontslag als leerares in gymnastiek aan de Meisjes Hoogere Burgerschool, met 1 Sept. Wordt toegestaan. Verzoek van mej. W. A. W. Deenik, leerares aan de H. B. S. voor meisjes, om een maand verlof tot herstel van gezondheid. Wordt toegestaan. Punt 2. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van een plan van be bouwing van grond aan den toegangs weg naar de haarlemsche ijzergieterij, ingediend door de heeren Langeveld en Goedkoop, tegen vergoeding door adressanten van f1250, d. i. bijna 50 procent in de kosten van bestrating en rioleering. Daarbij zal tevens de vuile sloot die daar loopt worden ge dempt en het riool van den Schoter- weg voortaan afvloeien in een water naast de ijzergieterij, dat verbinding heeft met het Spaarne. Wordt goedgekeurd. Punt 3. Voorstel van B. en W. om hun een crediet te verleenen van f 2365.tot voortzetting en gedeelte lijke voltooiing der bestratings werken in de Kamperstraat (westzijde) in de projectstraat ten noorden van de Am bachtsschool op den Schotersingel hoek Jan Steenstraatden Heeren- singeiden Zijl weg ten westen van den Spoorweg en in de Duvenvoorde- en Gaelstraten. Wordt goedgekeurd. De heer Enschedé komt ter verga dering. Punt 4. Voorstel van B. en W. om hun een crediet te verleenen van f667.tot het maken van een riool in den Zijl weg, ten zuidwesten van den spoorweg. Wordt goedgekeurd. De heer Macaré komt ter verga der ng. Punt 5. Benoeming der vaste com- missiën. De Raad gaat tot stemming over en benoemt de navolgenden Tot leden der Comm ssie van Finan ciën De heeren M. O. de Kan ter, J. Krol Kz., Ed. de Lanoy, J. J. Sneltjes en dr. H. D. Kruseman. De heeren Prins en Enschedé ver klaarden niet voor eene herbenoeming in aanmerkiug te willen komen. In hunne plaats werden gekozen de hee ren de Kanter en Sneltjes. De heeren Macaré en van Weel werden benoemd, doch bedankten. De Voorz. dankte de heeren En schedé en Prins voor de d or hen bewezen diensten. Tot leden der Commissie tot het ontwerpen derStrafverordeningen,naar aanleiding van art. 166 der Gemeen tewet, waarvan de Burgemeester Voorzitter is De heeren Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, mr. W. A. 't Hooft, mr. N. G. Cnoop Koopmans en Jhr. mr. F. W. van Styrum. Tot leden der Commissie wegens de ontwerpen en voorwaarden van aan besteding, naar aanleiding van arti kel 142 der Gemeentewet De heeren J. de Ciercq van Weel, Voorzitter, A. van der Steur Jr. en S. Roog. Tot leden de Commissie voor de Verzoekschriften De heeren M. O. de Kan ter, Voor zitter, mr. N. G. Cnoop Koopmans en J. J. Sneltjes. Tot leden der Commissie van Fa bricage, waarvan de Wethouder de heer Johs. de Breuk Voorzitter is: De heeren W. Stolp (in de plaats van wijlen Jhr. van de Poll) G. J. van Dieren Bijvoet, A. van der Steur Jr. en S. Roog. Tot leden der Commissie voor den Hout en de Plantsoenen, waarvan de Burgemeester Voorzitter is De heeren mr. H. Enschedé en mr. W. A. 't Hooft. Tot leden der Commissie voor de Pensioenen De heeren mr. N. G. Cnoop Koop mans, Voorzitter, J. Krol Kz. en J. Sabelis. Punt 6. Benoeming Commissaris Bank van Leening. Benoemd wordt de heer J. Klein. Punt 7. Benoeming van Commis sarissen der Stads-Apotheek. Herbenoemd orden de heeren de Haan en Lodewijks. Punt 8. Verslag van den opzichter over de gasverlichting over Juli 1.1. Wordt voor kennisgeving aange nomen, en daar er niets meer aan de orde is, de vergadering te 3% uur gesloten. De correspondent van het Hbld. te Batavia seinde hedenochtend het volgende Het negende bataljon met een sectie bergartillerie is naar Kela opgerukt ten zuiden van Mataram, met last dat te beschieten. De granaten van de oorlogssche pen vernielen thans het paleis te Mataram. Generaal Vetter heeft meer oorlogs schepen gevraagd voor blokkade. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Donderdag 6 Sept. 1894 des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. E. Mobach. 2. LargoHandel. 3. Allegro maestroso uit de SonateO. Dienel. 4. AndanteMailly. 5. Aria uit 't Oratorium EliasMendelssohn Het stoomschip Prins van Oranje arriveerde 3 Sept. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Voorwaartsvan Amsterdam naar Java, vertr. 4 Sept. van Suez. Het stoomschip Werkendamvan N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam pass. 4 Sept. des nam. 1 u. 30 m., Beachyhead. Het stoomschip Prinses Amalia, arriveerde 4 Sept. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Caledonien, met de Fransche mail, vertrok 3 Sept. van Alexandrie naar Marseille. Het kan den 7en aldaar worden verwacht. Het stoomschip Soembing, van Rotterdam naar Java, vertrok 4 Sept. van Southampton. Het {stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arriv. 4 September te Port-Said. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95) doen te weten, dat bij hunne beschik king van 30 Augustus jl. aan J. M. C. Kievits vergunning is verleend tot oprichting van eene metaal- en houtdraaierij door een petroleum- motor bewogen in het perceel aan de Bakenessergracht No. 68 Ivad. Sectie D. No. 4426. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen, ingevolge art. 5 der wet van 28 Juni 1881, (Stbl. no. 97), gewijzigd bij de wet van 23 April 1884 (Stbl. no. 54) en bij die van 16 April 1885 (Stbl. no. 78) ter open bare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van A. Wagenaar om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het perceel aan den Schoterweg No. 33. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 4 Sept. P. Franken en C. Smeele, den Haag. 5. L. J. Veerman en M. C. A. G. L. Stokvis, den Haag. Bevallen: 3 Sept. A. Keuken Strijbos z., Nieuwe Niedorp. - S. C. de Hoop SchefferLedeboer d., Am sterdam. Overleden: 25 Aug. P. P. H- van Ham 55 j Lombok. 31. C. A Buekera, den Haag. 1 Sept. P. Lof vers jm. 32 j., Delft. - J. C. Huussen im. 24 j., Amst. - H. Koopmans 36 j., Amst. - M. MoilingDe Graaf 68 j., Amst. 2. A. Langevel I 72 j., Lei den. - S. Scheepstra 48 j., Nieuwer- Amst-I. Ondertrouwd: 5 Sept. P. J v. Baekel en J. H. v. d. Horst - J. J. Bijster en S. J. v. Nimwegen - J. v. Schagen en W. J. Staphorst - H. C. Bos en G. M. v. Reet - A. de Maa- ker en F. v. Es - A. M. J. L. Kervel en L. F. T. Everard P. J. Bolmers en M. H. J. Heere. Getrouwd: 5 Sept. J. v. Schie en M. Heemskerk - P. SniederenD. de Vries - L. F. Slebos en M. C. C. Ter Hor.-t - J. B. Huijsmans en G. C. Wijkhuizen. Bevallen: 4 Aug. J. M. Goe denGreeve d. 5. J. M. C. Bierboom van Zijl z. - G. PleijsantBroek man d. - G. PleijsantBroekman z. (levenloos). Overleden: 4 Sept. A.J.Schij- venaar 2 md. z. Anthoniestr. - H. J. Cornet 5 md. z. Leidschestr. - J. Ko ning 1 md. d. Ged. Raamgr. Aan Geabonneerden oy dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Beach, juff. Noï. in Utr. geneg. om met jonge kind. om te gaan en tev. bekw. innaaien en maz. liefat met akte v. nntt. bandw. 2. Juff. R. K. als coupeuse volL bekwaam in werk. en gain v. dameicost. en zoo nood. als coup. in fijne zaak op te tred sal. n. be<w. 3. Hnish, P. G. in butgergez m. 3 kind. goed kann. kok. 4. Employé op ned. factor aan westk. v. Afr. 23-35 j. ges. en sterk v. gestel ongeh. m. kenn. v. kaHt. werkz. en eng. eigenh. briev. met inl. en afschrift v. get. 5. Jongm. op handeisk. volk. vertr. m. bin- nenl. exp. on ev. 20 j. 6. Jongm. duitsch kenn. en goed schr. 7. Kïuid. bed. P. G. 1 Oct. of eerd. m. voll. opg. IV! ARK TNi EU A/S Haarlem5 Sept. Aangevoerd en verkocht 71 stapels kaas, uitmakende 8939 kazen, weg. 18565 Kg. Laagste prijs f 0,Hoogste prijs f 25.per 50 Kg. Haarlem5 Sept. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 10 schapen f23, a 20,0 lammeren f 0,a 0,2 paarden f 0,a f0,6 koeien f 200. - a f150,14 nuchtere kalveren f 18,a f9,,[0 graskalveren f0.a 0.0 pink f 0,a 0,0 vette kalveren a 0.0 biggen f0,a f0, Amsterdam5 Sept. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f3,a 3,25, dito Hambur gers fl,90 a 2,20, dito Zaaiers fl,70 a 1,80, Zeeuwsche Spuische Jammen f 0,a 0,dito Flakkeesche 2,40 a 2,60, Geldersche Kralen f'2,70 a 2,80, Katwijker Zand f3,a 4, Noordwijker Zand f 0,a 0,Hille- gommer Zand f3,a 3,50, Andijker Muisjes f 0,a 0 dito blauwe f 0,a 0,alles per Hl. ADVKRTENTIEIN V* Aan allen die iets te vorde ren hebben van-, verschuldigd zijn aan-, onder zich hebben behoo- rende tot-, of in het bezit zijn van borgtochten ten laste van de nala tenschap van den Heer JOHN WILLIAMS PARKER, laatst wonende te Haarlem en aldaar over leden den 6en Juli 1894, wórdt ver zocht daarvan opgaaf, betaling, af gifte of mededeeliDg te doen, vóór 15 September 1894 ten kantore van den Notaris P. F DE BORDES, te Haarlem, Ged. Oude Gracht 108. Eene R. K. Dienstbode, direct van goede getuigen voorzien. AdresSpaarne 74. Een net Meisje biedt zich san als WINKELJUFFROUW en om ook in de Huishouding be hulpzaam te zijn. Br. fr. onder lett. C. E, aan het Adv.-Bur. van J. ITALIË, Barteljorisstraat 33. Eene flinke Beneden-Voorka mer, op netten siand, geschikt tot houden van Kantoor. Fr. br. onder No 344 met op gave van huur, bij DE KAAN Zn., Gr. Houtstraat No. 137. Aanvang van den nieuwen Cur sus 15 Sept. Inlichtingen en programma bij C SOM)' RS, Kinderhuissingel 42.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3