DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e J t Zaterdag 8 September 1894. No 3481 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: 81 ADSNIIUWS. FEUILLETON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. „N - van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienhjk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSmcc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten De twee Griffiers. Binnen- en Bui- tenlandsche berichtenVaria. Ad- v&rtentién enz. Haarlem7 Sept. 1894. Museum van Kunstnijverheid. De boekerij van het Museum van Kunstnijverheid alhier is sedert 1 September weder geopend. Wij her inneren er aan dat uit genoemde iboekerij boek- en plaatwerken kun- 'nen worden aangevraagd, welke gratis door bet geheele land worden ver zonden. Vooral de beoefenaars van de ver schillende kunstambachten, beeld houwers, meubelmakers, kunstsme den, goud- en zilversmeden, graveurs en decoratieschilders en vele andere vakken vinden hier eene ruime keuze van goede modellen en leerzame lec- tuur. De Catalogus wordt "tegen toezen ding van 15 cents in postzegels franco toegezonden aan allen die er de aan vrage toe doen aan den heer E. von Saber, conservator van bovengenoemd museum. Het Museum van Kunstnijverheid alhier werd gedurende de maand Augustus door 1174 personen bezocht. Door den Minister van Waterstaat enz. zijn met ingang van 16 Sept. a.s. benoemd tot adsistent ten Postkan tore alhier P. C. Bitter, C. v. Meer- ten en A. J. Hekkei man, thans brie venbestellers alhier. Volksgezondheid. Het bestuur der Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid te Haarlem heeft dezer dagen de aan dacht van heeren Burgemeester en Wethouders gevestigd op den voor de algemeene gezondheid nadeeligen toe stand der woningen in het slop No. 15 in de Raamsteeg en in het slop No. 15 in de Hondesteeg; zoomede op het niet voldoen van een perceel in de Voortingstraat aan den eisch der achtste zinsnede van art. 180 der Algemeene Politieverordeningen daarbij aan B. en W. in overweging gegeven op al die woningen art. 197 der genoemde verordening toe te passen. Verloting ten bate der armen. Aan de Vereeniging tot behartiging van de geestelijke en stoffelijke be langen der armen alhier is de koninklijke bewilliging verleend tot het houden van eene verloting van door armen vervaardigde goede ren, waarvan de opbrengst bestemd is ten bate dier armen. De heer mr. Joh. Enschedé is blij kens een ingezonden stuk in zijne eigen courant, de Opr. Haarl. Cou rant van 6 dezer, niet in zijn schik met het feit, dat mr. Ever wijn Lange, (wiens candidatuur ook door mr. En schedé is aanbevolen) ons heeft ver klaard voorstander te zijn van gemeen telijke gas-exploitatie. Mr. Enschedé geeft ons de verze kering „dat de 30 kiezers den heer ,E. L. niet hebben aanbevolen om- „dat hij in beginsel is voorstander „van gemeentelijke gas-exploitatie" en voegt er bij, „Misschien zijn er wel „onder, die het in dat opzicht finaal „met het hem oneens zijn." Nu, dat willen we wei gelooven. Wij vinden bij de onderteekenaars van de aanbeveling o. a. ook den heer S. J. Graaf van Limburg Styrum en dat Mr. Johs. Enschedé zelf ook niet voor gemeente-exploitatie is, mag welbekend worden genoemd. Evenwel moeten wij opkomen te gen de wijze, waarop mr. Enschedé de waarde van de verklaring van den heer E. L. aan ons gedaan, trachtte verkleinen. Hij zegt daarvan: „De redactie van Haarlem's Dagblad „heeft onzen candidaat geïnterviewd „omtrent diens meening over degas- „quaestie, zoodat de kiezers nu we den, dat de heer E. L. in beginsel is „voor gemeente-exploitatie, maar niet temin op aannemelijke voorwaarden „ook wei een concessie wil verleend „zien. Dat zegt nu gelukkig niet veel. „Ik kan mij voorstellen, dat omge keerd iemand in beginsel is tegen „gemeente-exploitatie,maar niettemin, „omdat er geen aannemelijke conces- „s;e te verleenen valt, er toch vóór „stemt. Alles hangt af van de appre ciatie der omstandigheden." Zoo is evenwel het antwoord van Mr. Everwijn Lange niet juist voor gesteld. In ons bericht staat het na volgende „De heer Everwijn Lange heeft ons „verklaard, in principe voorstander te „zijn van gemeentelijke exploitatie, „althans bij den tegenwoordigen stand „van de zaak. Hij deed onzen redac teur opmerken, dat hij daarmee even- „wel niet gezegd wilde hebben, dat hij „alle ook de schitterendste aanbiedingen „der Imperial beslist zou at wij zen. Wij wijzen op bet groote verschil in de uitdrukkingen. De heer Ensche dé spreekt van „aannemelijke voor waarden", ons bericht gewaagde ven „ook de schitterendste aanbiedingen". Geen interviewer kan verwachten dat een gemeenteraadscandidaat zeggen zal„door dik en dun zal ik dit of dat zien gedaan te krijgen", maar het heeft al groote beteekenis wanneer iemand in principe voorstander ver klaart te zijn van gemeentelijke ex ploitatie. Een bedekt verwijt aan mr. E. L. is dan ook te lezen in den volgenden volzin uit het stuk van mr. Enschedé: „Wij weten niet, en wenechen niet „te weten, of onze candidaat zich reeds „nu rekenschap heeft gegeven, hoe hij „over velschillende vragen, die zich „kunnen voordoen, stemmen zal." „Hoe kunt ge," zoo schijnt de heer Enschedé aan zijn candidaat te vra gen, „nfi reeds een meening hebben over de gasquaestie?" Wij kunnen den heer Enschedé hieromtrent gelukkig inlichten. Mr. Ever wijn Lange zeide ons, dat hij (toen hij nog secretaris was van den Haarlemmermeerpolder) vaak met zijn toenmaligen chef jhr. Van de Poll over de gasquaestie gesproken had. Het destijds oudste lid van den Raad kon daarover aan den heer E. L. zeker nogal wat vertellen. En ieder weet, welk een overtuigd tegenstander de heer Van de Poll v:in gasconcessie- verlenging is geweest. Ten slotte nog dit. Mr. Enschedé en wij hebben denkelijk verschillende opiniën over de waarde en de wen- schelijkheid van een interview als dit. Wij evenwel blijven meenen, dat het beter is eenigszins te weten wat men van zijnen candidaat ver wachten kan, dan, zooals in casu mr. Enschedé) met schrik te moeten be merken dat zijn candidaat het opeen kapitaal punt finaal met hem on eens is. Vooruitgang. Donderdagavond vergaderde in een der zalen van cafe Brinkmann de li berale kies vereeniging „Vooruitgang" onder voorzitterschap van den heer mr. Th. de Haan Hugenholtz. Bij meerderheid van stemmen (22 tegen 16) werd besloten, dat aan de leden verslaggevers der pers niet zal worden toegestaan de gedachtenwis- seling die in deze vergadering zal worden gehouden, te publiceeren. Al leen het resultaat van de vergadering zal dus worden openbaar gemaakt. Na lezing der notulen worden de verschillende voorloopige candidaten der vereeniging bespro xen. Het zijn de heeren (alfab. gesteld) mr. G. C. Ever wijn Lange, G. E. L. Hij mans, mr. A. Kist, G. L. van Lennep en H. F. van Thiel. Bij eerste stemming worden uitge bracht 14 stemmen op den heer Van Lennep, 7 op den heer Ever wijn Lange, 18 op den heer Hijmans, 6 op den heer Van Thiel en 1 op den heer Kist. Drie stemmen waren in blanco. Bij tweede vrije stemming verwierf de heer Van Lennep 18, de heer Everwijn Lange 2, de heer Hijmans 17, de heer Van Thiel 3 stemmen. Twee briefjes waren in blanco. Bij herstemming tusschen de hee ren Van Lennep en Hijmans ver kreeg eerstgenoemde 23 van de 42 en de heer Hijmans 19 stemmen, zoodat candidaat is van „Vooruit gang" de heer G. L. Van Lennep. Deze heeft verklaard, eene even- tueele candidatuur te zullen aan vaarden. In den loop der vergadering her dacht de voorzitter wijlen Jhr. J. W. M. van de Poll en zijne verdiensten als Raadslid. De Katholieke kiesvereeniging be sloot in hare terzelfder tijd gehouden vergadering met 22 tegen 1 stem zich voor deze verkiezing van het stellen van een candidaat te onthouden. De leden zijn derhalve vrij te stem men op wien zij willen. De stand van zaken is nu aldus, dat er voor de vacature in den Raad vier candidaten zijn en wel (alfabe tisch) G. Bos, koopman, lid der firma Gebr. Bos, gesteld door de anti-revolutio naire kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Mr. G. C. Everwijn Lange, gesteld per advertentie door een dertigtal kie zers, dijkgraaf van den Haarlemmer meerpolder. W. A. J. van de Kamp, eigenaar van het café en logement „St. Jan," gesteld door de neutrale kiesvereeni ging „Burgerplicht", waarvan hij voor zitter is. G. L. van Lennep, particulier, ge steld door „Vooruitgang". Nu misschien voor dezen of genen de keuze wat wat moeilijk wordt, zal het hun wellicht aangenaam zijn een en ander over de verschillende can didaten te vernemen. De heer Bos wordt aanbevolen als een welbespraakt man, bekend met armenzorg, die door zijn vak als aan nemer en handelaar in bouwmateri alen, met kennis van zaken over de bouwwerken der gemeente kan oor- deelen. Mr. Everwijn Lange wordt aanbe volen als dijkgraaf van den grooten polder Haarlemmermeer, waarvan de belangen dikwijls samenloopen met die van de gemeente. Wat zijn per soon betreft, is er op gewezen dat Mr. Everwijn Lange onafhaukelijk is en zijn ijver en werklust voor de publieke zaak heeft getoond door zijne functie van secretaris van „Wel dadigheid naar Vermogen" en van de afd. Haarlem van de Holl. Maats, van Landbouw. De heer Van de Kamp heeft in den laatsten tijd de aandacht op zich ge vestigd, doordien hij heeft medege werkt aan het ontwerpen en proga- geeren van het bekende kermisadre.s Zijne vereeniging stelt hem als bezui nigingsman. De heer Van Lennep ten slotte is genoemd een degelijk administrateur (als Secretaris der Ambachtsschool) en deskundige in bouwzaken. Vroe ger was hij lid van den Raad van Nieuwer Amstel, gedurende een jaar waarnemend wethouder. Deze candi daat is in beginsel tegen het verlee nen eener gaseoncessie. De heeren Bos, Everwijn Lange en van Lennep zijn allen in beginsel voorstanders van gemeentelijke exploi tatie van licht. Voor een raam van het meubelma gazijn van den heer A. M. Randoe in de Gierstraat alhier is een schilde rij geëxposeerd van den Kunstschil der H. Savrij Jr., voorstellende een landschap met koeien. Door de politie alhier is aange houden een 15jarige knaap die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van een gouden ring met zwarten steen in perceel no. 52 aan het Groot Heiligland, tijdens hij aldaar met zijn baas de schoorsteenen veegde. Hij is vroeger meermalen terzake van diefstal aangehouden. Zoodra de sluizen te- Haarlemmer meer voor het algemeen verkeer ge opend worden, komt in de vaart een beurtschip, varende van Hoofddorp op Amsterdam en Leiden. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is eene vergadering gehouden, op uit- noodiging van eene commissie uit het Burg. Armbestuur met de geeste lijken en eene corporatie uit de dia kenen van alle gezindheden, ter be spreking van het doel en de midde len, die aangewend moeten worden, tot stichting van een tehuis voor weezen en ouden van dagen. Hoewel allen doordrongen waren van 't groote nut, toch stuitte men op gods dienstige bezwaren, waarom men ge- Naai het engelsch van PAUL H. GERRARD. 63) HOOFDSTUK XXII. Juffrouw Pettigrew8 teleurstelling. Zijn vriend maakte gebruik van dit oogenblik dat de ele menten minder heftig woedden om naar huis te ijlen, waarna Pettigrew de kast doorsnuffelde en meel en aardappelen vond, zoodat hij wat avondeten voer zich gereed maakte. Daarna strekte hij zich achterover in een stoel uit en met zijn voet bij het vuur, dat weer aanwakkerde, viel hij in slaap, onbewust dat de storm, die in heftigheid begon toe te nemen, het oude, bouwvallige hutje deed schudden, den regen tegen de deur en het raam deed zweepen en de steenen van het bovengedeelte van den schoorsteen naar beneden slingerde. Hij was diep in slaap toen een vreeselijke windvlaag, een gekraak en een slag, die zich gelijktijdig deden hooren,hem eensklaps deden ontwaken terwijl hij opsprong. Het huisje kraakte en schudde; een paar steenen waren van den schoor steen dicht bij de zoldering naar beneden gevallen en een daarvan had zijn voet even aangeraakt. Hij bleef een oogen blik staan, als meende hij dat er weer wat zou neervallen. Daarna 'rakelde hijK het vuur wat op, en toen de vlam men er weer hooger uitsloegen, verwijderde hij zijn stoel van den gevaarlijken schoorsteen en bekeek dien nauwkeurig. De wind kalmeerde wat, zoodat zijne vrees minder werd en hij het gat ging bekijken, waaruit de steenen waren ge vallen. Hij meende in de opening iets wits te zien liggen, en daar hij niet meer in slaap kon komen, klom hij naar boven om het gat eens van nabij te bekijken. Hij vond een klein pakje gewikkeld in een witte lap. Hij knielde neer bij den haard en begon het te ontpakken, totdat hij, na er ver scheidene lappen te hebben afgewikkeld, het sierlijkste doosje, dat hij ooit had gezien, in zijne hand hield. Een plat, rood- leeren doosje met een satijnen voering; op den bovenkant een paar prachtige letters er in goud op gegraveerd, en ver der voorzien met een gouden slot en een fijn kettinkje van dit metaal. „Drommels!" zeide de jonge Pettigrew, „wat is dat prachtig I" Zijne moeder had hem opgevoed met de oneerlijke theorie van „houd wat je vindt." Nooit was hem geleerd, dat hij moest teruggeven wat hij gevonden had, zelfs al had hij het den vorigen eigenaar zien laten vallen. Op het oogenblik, dat hij het doosje in zijne hand had, was het volgens zijne be grippen van hem. Na eerst te hebben nagegaan welke goede vondst het was, bedacht hij wat hij er mee zou doen. Het leven op Barth, waar hij dagelijks de gebeden en Zondags de godsdienstoefening in de kerk bijwoonde, had wel eenigen invloed op dezen jeugdigen heiden gemaakt; de wenken en raadgevingen van de door hem aangebeden miss Mi hadden ook het hunne er toe bijgebracht om hem van zijne ondeugden te genezen; zijne begrippen omtrent eerlijk heid waren echter nog zeer oppervlakkig, en het kwam vol strekt niet bij hem op om aan iemand anders dan zichzelf het eigendom van dit doosje toe te kennen. Het kwam hem geen oogenblik in de gedachte, dat het zijne moeder toebehoorde. Hij meende alles wat zij bezat wel eens te hebben gezien en men het oog op haar babbelzucht verwachtte hij niet, dat zij een geheim zou kunnen bewaren Een vroegere bewoner van het huisje moest het er hebben verborgen, en hij was zoo gelukkig geweest het te vinden. Bij dit punt zijner overdenkingen gekomen klom bij naar boven en bevestigde de steenen weer stevig in den schoor steen. Hij opende het doosje en vond eene leege afdeeling. Juf frouw Pettigrew had de voorzorg genomen om dat gedeelte, dat het papier bevatte, dicht te plakken en haar zoon, die nooit zulke pronkerijen in zijne hand had gehad, lette hier niet op. (Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1