NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang: Maandag 10 September 1894. No. 3432 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. We dstrijden, Rechtszaken. De valsche bankbiljetten-zaak. Politiek Overzicht. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour an tiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE tt Co., JOHN F. JONES, Sure., Pargt 31 to Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem8 Sept. 1894. School voor Kunstnijverheid te Haarlem. De daglessen der school voor kunst nijverheid te Haarlem, zijn de vorige •week weder hervat. - Het aantal mannelijke leerlingen dat zich voor den geheelen dagcursus heeft aangemeld, is sterker dan in vorige jaar het geval was. K De lessen voor den Woensdag- en Zaterdagmiddag cursus hebben wat be treft de mannelijke leerlingen in zoo verre een uitbreiding ondergaan, dat de teekenlessen zullen worden afgewis seld met kunstbeschouwingen en bezoe ken aan het museum, toegelicht door verklaringen van den leeraar. De avondlessen zullen den len Oc tober worden hervat. Aanstaanden Zondag zal in het Museum van Kunstnijverheid ten toongesteld zijn de verzameling per- zische producten van Kunstnijverheid bestaande uit stoffen en metalen, aardewerk, lakwerk en inlegwerk, welke verzameling door den heer F. M. Knobel, zaakgelastigde van Neder land te Teheran aan genoemd Mu seum welwillend in bruikleen werd afgestaan. Des Zondags is de toegang vtij. P Benoemd tot onderwijzer aan het Instituut-Prins alhier de heer H. J. Trip te Oosterhout. Verkiezing. c Naar wij vernemen heeft de R. K. kiesvereeniging „Door Eendracht Sterk" alhier, in hare Vrijdagavond gehouden vergadering besloten, de candidatuur van den heer W. A. J. van de Kamp te steunen. den en door hem met waardeering aanvaard. Het tweede concert van dezen win ter zal de liedertafel 'geven op den 20sten Februari, den dag waarop zij 65 jaar bestaat. Het voornemen is, dit concert wat grootscher in te rich ten dan de gewone uitvoeringen hoe zal nader worden beslist. De financieele toestand der vereeni- ging is gunstig. Lawn Tennis. Van de internationale lawn-tennis- matches uitgaande van de hier ge vestigde club, en die door het ont breken van buitenlandsche mededin gers nationaal waren geworden, valt heden nog niets mede te deelen. Ongeveer drie uur waren er in de dames single en in de heeren single elk een deelnemer af, benevens eene partij in de dames double. De heeren double was toen nog niet begonnen en voor de partij dames en heeren te zamen moest nog geloot worden. Eerst morgen (Zondag) is er dus van uitslag sprake. De baan in den Hout is zeer mooi. Zang en Vriendschap. De koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" hield Vrijdagavond in de bovenzaal van de Soc. Vereeniging haar huishoudelijke jaarvergadering. De vice-voorzitter, de heer H. v. Bree- men Hzn., heette de aanwezigen wel kom in de nieuwe zaal. De verslagen van den secretaris, den heer T. C. Niephaus, en van den penningmeester, den heer K. v. Eden, werden goedgekeurd met dank aan den beide heeren voor de in 't belang der vereeniging gedane moeite en zorgen. Herbenoemd werden de be stuursleden de heeren Ed. de Lanoy. A. K. Brondgeest en H. P. Loots, benevens de commissaris der spaarkas, de heer J. C. van Brussel. In de laatste functie werden nog benoemd de heeren L. C. de Koter en A. Overakker, terwijl jvoor dit jaar de heer Ed. de Lanoy optreedt als gedelegeerde van het bestuur. Onder luide toejuichingen werd aan den directeur derliedertafel, den heer 'YV. Robert, het lidmaatschap van verdienste der vereeniging aangebo „Haarlem's Zanggenot". Op de gewone jaarvergadering van de liedertafel „Haarlem's Zanggenot" had de verkiezing plaats van een le secretaris noodzakelijk geworden door het bedanken als zoodanig van den heer W. Saeijs. Gekozen werd de heer W. F. Bremer Jr., voorheen 2de se cretaris, tot 2den secretaris de heer C. Schoon. De heeren Brinkman vice- president, en Keizer, commissaris, beiden aftredende, werden herkozen. Op den repititie-avond van Don derdag 6 dezer heeft de heer C. J. de Braber als president van bovenge noemde liedertafel bedankt. Het Leidseh Dagbladover het Woensdagavond in den tuin„Zomer- zorg" te Leiden gehouden concert van het Stedelijk Muziekkorps alhier: „Het glanspunt van dezen avond, het muziekwerk, dat ditmaal zeker door allen met de meeste belangstel ling werd te gemoet gezien, was de voordracht van den directeur zeiven, den heer Kriens, koninklijk Saksisch kamermusicus, toen deze onze land genoot nog in het buitenland ver toefde. De concert-fantasie voor clarinet op motieven uit Bellini's „Puritana" werd door hem vertolkt zoodanig, dat wij niet anders dan woorden van lof aan zijn spel kunnen schenken. Een prachtig geluid, zooals wij nog zel den hoorden, weet hij aan zijn instru ment te ontlokken en te doen sa mengaan met eene beschaafde, gevoel volle voordracht, zoodat hij eenmee- sleepend geheel weet te vormen, een indruk teweegbrengt op den hoorder, die met ingehouden adem door hem geboeid wordt. Daarbij heerschte er in den tuin en in de natuur zulk eene volmaakte, doodsche stilte, dat er van het kos telijke niets verloren ging. Het dave rend en herhaald applaus, dat er op volgde, vormde daardoor eene des te grootere tegenstelling." Hollandsche Opera. Ter aanvulling aan ons vroeger bericht kan thans worden gemeld, dat de openings-voorstelling van de Hollandsche Opera uit den stads schouwburg te Amsterdam in onzen schouwburg zal plaats hebben op Woensdag 19 dezer en alsdan zal worden opgevoerd „Rienzi, de laatste der Tribunen", groote opera van Rich. Wagner. De hoofdpartijen worden gezongen door den heer Pauwels en de dames Dircksv. d. Weghe en Kemper sen uitvoering en bezetting zullen geheel zijn aan die te Amsterdam gelijk. De groote bijval, dien de eerste opvoe ring van dit werk aldaar mocht te beurt vallen, geeft het muziekmin- nend publiek dus zekerheid dat een groot kunstgenot is te verwachten. De onderprefect van Pont Buzard. Terecht maakte ons Vrijdagavond in den foyer van den schouwburg, sprekende over de niet zeer drukke opkomst, iemand de opmerking, dat het tooneeJgezelschap, onder directie van de Vos en Van Korlaar uit Rot terdam, in Haarlem nog niet voldoende wordt gewaardeerd. Misschien komt het omdat een en andermaal de troep is weggebleven toen aangekondigd was, dat zij spelen zou en is het publiek daardoor wat wantrouwend geworden. De tijd moest deze wonde nu toch geheeld hebben. Vooral omdat, door de voorstel lingen van dit gezelschap niet te gaan zien de liefhebbers van het tooneel zich werkelijk benadeelen. Er zijn onder de troep krachten, die eene vergelijking niet behoeven te schro men met acteurs uit gezelschappen die zich hier in een oificieelen roep van deugdelijkheid verheugen. Zoo was gisteravond de heer Poolman uit stekend als de knecht van den onder prefect,' de barsche generaal (Jan C. de Vos) recht goed in zijn rol en Aug. Poolman alleraardigst. De heer Van Warmelo als commissaris van politie was zeer lachwekkend. De heer Van den Heuvel is mede geen onverdienstelijk acteur, maar spreekt somtijds wat al te rad en wordt, daar zijn stem niet sterk is, dan onverstaanbaar. Hetzelfde is te zeggen van Mej. G. Faassen, die na den „Onderprefect" met den heer Alex Faassen een flauwiteit in een bedrijf speelde dat „de vergeten Bal gast" heet. Deze week worden voor de ramen van „Maison Hals" geëxposeerd 2 schilderij en der collectie van Aug. Le Gras, Afrikaan sche kunstreis. Deze collectie blijft alsnog tot einde dezer week ter bezichtiging gesteld. In de opgaaf var 11. week werd ons abusievelijk gemeld, dat de schil der van het ontvangene schilderij Adolf Teragutti woont te Lugano, dit moest zijn Milaan. Heden is geëtaleerd in den Boek- en Kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilderij van Mej. C. Pruys van der Hoeven, Landschap bij „de Steeg". Lombok. De heer A. Weill, Kruisstraat 41. zal volgens annonce in dit blad, tot nader bericht 5 pCt. van zijne ont vangsten bestemmen voor het Roode Kruis en de nagelaten betrekkingen der op Lombok gesneuvelden. Een goed denkbeeld! Hedenmiddag jis in het perceel 19 Barrevoetestraat geopend het 66ste verkoophuis van den heer Bluyssen, die over geheel Nederland zijne filia len heeft verspreid en waarin omge zet worden roomboter, margarine, kaas, eieren enz. De winkel is zeer netjes ingericht. Zooals per adverten tie is medegedeeld ontvangt iedere kooper van 1 pond boter heden 1 tablet prima chocolade cadeau. Naar wij vernemen zal deze firma ook op andere punten der stad verkoophui zen openen. Eene vergoeding. Door de erven van wijlen de wed. M. v. Elswijk, die ten vorige jare te Haarlemmermeer aan cholera over leed, is aan den Raad van Haarlem mermeer een verzoek gericht om te ruggave van het geld, ontvreemd door den ontrouwen gem. veldwachter J. K., die belast was met de desinfectie van de woning der overledene. De veldwachter werd naar verdienste gestraft, maar de erven waren hun geld kwijt. De Raad heeft echter gunstig op het verzoek beschikt en aan de recht hebbenden als vergoeding, eene som van ƒ130 toegekend. De Raad der gemeente Haarlem mermeer, heeft besloten tot het aan gaan eener geldleening groot ƒ1500, ten behoeve van de aan- en verbouw van school No. 5. De schuld der meente bedraagt thans ƒ34.000. Willem van Zuijlen. Naar vernomen wordt zal de heer Willem van Zuijlen Zondagavond a. s. in hotel Kurzaal, te Zandvoort, op treden. Feestelijkheden te Heemstede. Te Heemstede moest de politie in den nacht van Donderdag op Vrijdag nog handelend optreden, om de café's des nachts te drie uur te doen ont ruimen; enkele arrestaties hadden daarbij plaats. Cholera. Te Haarlemmermeer, is een tweede geval van cholera en wel in hetzelfde gezin waarin vóór acht dagen de doch ter overleed. Thans lijdt de vrouw van M. de Groot, te Burgerveen (Haarlemmer meer) aan diezelfde ziekte. De choleralijder te Schalkwijk, ge meente Haarlemmerliede, is hersteld. Bij dit geval, zoowel als bij die in de afdeeling Halfweg dier gemeente, verdient de oppassing door de broe ders uit het Gesticht „de Deo" te Haarlem alle lof. Bekroning. De firma J. P. Nord Thomson te Amsterdam is op de Wereldtentoon stelling te Antwerpen bekroond met de gouden medaille voor hare thee en puddingpoeders. Zniderzeedroogmaking. De heeren prof. dr. J. Schoonder- mark Jr., W. B. Moransard, uitgever en N. H. Beer, oud-journalist, hebben een request opgesteld aan H. M. de Koningin-Regentes waarin met het oog op de werkloosheid verzocht wordt, ten spoedigste over te gaan tot droogmaking van de Zuiderzee. Over dit adres heeft de heer Beer een gesprek gehad met den Minister van Financiën, die er hem op wees dat de zaak den constituoneelen weg doorloopen moet. Het plan moet uit gaan van het Min. van Waterstaat, vandaar naar den Raad van State worden gezonden en wanneer dit col lege het geretourneerd heeft, vraagt de Min. van Waterstaat geld aan zijn collega van Financiën, die deze aan vraag voorlegt aan de Staten Generaal. De Min. beloofde de zaak wanneer hem daarvoor door Waterstaat geld wordt gevraagd, ten spoedigste te be vorderen. Zeil- en Roeiwedstrijden te IJmuiden. Het programma van den heden op de Noordzee te houden wedstrijden is verschenen en bevat de volgende nummers. Zeilwedstrijd. I. Scherpe- en centerboard-vaartui gen, boven 10 wedstrijdtonnen, 4 deelnemers. II. Boeiers, botters enz., boven 6 wedstrijdtonnen, 4 deelnemers. III. Scherpe- en eenterboard-vaar- tuigen tot en met 6 wedstrijdtonnen. 9 deelnemers. IV. Tjotters tot en met 3 wedstrijd tonnen. Geen voldoende deelneming. V. Vischkottors van ten hoogste 70 registerton. Geen deelneming. VI. Botters en Schokkers. (Viscb vaartnigenj. 5 deelnemers. VII. Vletten, thuisbehoorende in de gemeente Velsen. 5 deelnemers. Roeiwedstrijd. VIII. Vletten geroeid door 4 man zonder stuurman, thuisbehoorende in de gemeente Velsen. 7 deelnemers. IX. Vletten, geroeid door 2 man zonder stuurman, thuisbehoorende in de gemeente Velsen. 5 deelnemers. Met de raderboot „Simson" zal ge legenheid bestaan de wedstrijden op de Noordzee te volgen tegen betaling van fl per persoon. De wedstrijden vingen ten 10i/, uur aan. De prijzen bestaan in geld en kunst voorwerpen. De prijsuitdeeling zal des avonds ten 9 uur plaats hebben in café „Kleine Willem Barendsz"; de uitbetaling der geldprijzen vindt plaats op Woensdag 12 Sept. a.s. Over den uitslag seint men ons bet navolgende Er was veel wind voor den zeewed strijd. Alleen de nummers der vis- schersvaartuigen zijn geslaagd. In dit nummer werd de prijs behaald door Volenclam 276, de premie door IJ mui- den 16. Zeüvletten. Prijs, Gorter, premie Kruger. Roeivletten, viermans. De prijs werd behaald door Blinkhof, de premie door de Hont. Roeivletten, tweemans. Hierbij be haalden den prijs gebroeders Kaan, de premie werd gewonnen door Jan sen en Peters. De behandeling van de zaak der valsche bankbiljetten, inhooger be roep voor het Hof te Amsterdam zal den 17en October aanvangen. De rede door keizer Wilhelm II te Koningsbergen gehouden en waarin hij de houding der agrariërs aanviel, heeft zooals te verwachten is, groote opschudding te weeggebracht en in de pers de algemeene aandacht ge trokken. De Kreuz-Zeitung is natuurlijk alles behalve ingenomen met de rede des keizers. Het hoofdorgaan der agrariërs maakt de opmerking, dat keizer Wil helm de wijziging, welke DuitschlandB handelspolitiek gedurende de laatste jaren heeft ondergaan, steeds als zijn eigen werk beschouwt. „Derhalve" zegt het blad is het zeer verklaarbaar, dat de keizer hen bijzonder eert, die deze handels politiek steunen, terwijl hij daarente gen zijn afkeuring betuigt over de houding van hen, die zijne plannen bestrijden. Niettemin zullen de con servatieven. ondanks deze teleurstel ling, geen wrok koesteren jegens den keizer." De liberale bladen bespreken na tuurlijk ook 's keizers rede. Hun oor deel komt in het algemeen hierop neer, dat de keizer geen recht heeft om zijn onderdanen, hetzij deze tot den adel of tot de niet-adellijken be- hiooren, het recht te ontzegen om z ch te verzetten tegen de voorstel len, welke de regeering indient. De Pruisische adel kan zeker niet tot voorbeeld gesteld werden, maar toch acht men het zeer heilzaam, dat den adel eens duidelijk worde gemaakt, dat nu een einde komt aan de toon gevende positie, welke de adel voor heen in Pruisen heeft ingenomen. Ten opzichte vau de maatregelen tot bestrijding van het socialisme, welke door den keizer werden aange kondigd, wijzen de liberale bladen er op, dat de intrekking der bekende socialisten-wet in de eerste plaats ge schied is op verlangen van keizer Wilhelm II. Derhalve wordt de vraag geopperd, of de socialisten zich, na de intrekking dezer wet minder goed hebben gedragen dan de agrariërs, die er nu met eene berisping af komen. De slotsom, waartoe de bladen ko men bij de beoordeeling van 's kei zers rede is, dat deze moet beschouwd worden als een openlijk bewijs van vertrouwen, door den keizer afgelegd ten opzichte van de staatkunde, wel ke kanselier Caprivi tot dusver heeft gevolgd. Omtrent den toestand van den jeug digen sultan van Marokko komen ook minder gunstige berichten. Een telegram uit Fez meldt, dat Abdoel Azis ernstig ziek is. Voor de rust van Marokko, waar de toestand op het oogenblik hoogst bevredigend moet

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1