Letteren en Kunst Rechtszaken. GEMENGD NIEUWS. Ingezonden Mededeelingen M ai son Hals, Kruisweg 45. KUNSTHANDEL. uit de Boomstraat en eene dienstbode uit het Binnengasthuis, resp. op 5 en 6 dezer in het Wilhelminagast- huis opgenomen. Binnen enkele dagen zal bij den uitgever N. J. Boon te Amsterdam een bundel geïllustreerde novellen verschijnen van mej. Stratenus, Th. van Meerendonk, Walter Besant e. a., waarvan de netto opbrengst ten voor- deele komt der nagelaten betrekkin gen van de op Lombok gesneuvelden. De bundel zal minstens 250 blz. druks beslaan, met 15 platen, en slechtB 60 cents kosten.Op het omslag zullen por tretten van eenige gesneuvelde offi cieren worden opgenomen. De inteekening is in eiken boek handel opengesteld. Reen8 voor 't gerecht. De bekende Reens, de ziel der anti- belaBtingvereeniging, stond Vrijdag middag voor de amsterdamsche recht bank terecht wegens de volgende hem ten laste gelegde feiten Dat hij op den 31en Mei dezes jaars den executorialen verkoop van den inboedel van een bewoner der Kerk straat opzettelijk belemmerde door den omstanders herhaaldelijk toe te roe pen „biedt niet, doch laat alles ;.an mij over", en door, indien iemand een behoorlijk bod deed, nit te roe pen „mannen, daar wordt geboden weg met den indringerwaarop het publiek zoo begon te dringen, dat die persoon zich moest verwijderen, ten gevolge van al hetwelk zulk rumoer en wanorde werd verwekt, dat de verkoop geschoist moest worden, ter wijl ook niemand meer durfde bieden. De dagvaarding was gegrond op art. 184, W. v. S., waarbij verzet tegen uitvoering van wettige bevelen is straf baar gesteld. Als getuige charge" waren gedagvaard drie deurwaarders, een particulier en een politieagent. Reens had als getuige „a décharge" een vijftal personen doen oproepen. Reeds eenige dagen te voren had hij bovendien door middel van strooi biljetten uitgenoodigd „de groote too- neelvertooning" in het gebouw der rechtbank te gaan bijwonen. Deze oproeping had blijkbaar gehoor ge vonden; tegen 1 uur althans ver drong zich voor den ingang aan de achterzijde van het gebouw reeds eene dichte menigteruim een uur echter moest geduld worden geoefend, aleer toegang tot de tribune werd verleend. Eerst om hall drie ving de behan deling der zaak aan, Reens bekende te hebben gezegd: „Mannen, laat alles aan mij over" enz., maar ont kende, dat hij zou hebben geroepen: „Er wordt geboden, weg met dien indringerVoorts maakte hij zich sterk aanstonds te kunnen bewijzen, dat de verkoop voortgang heeft ge had en de inboedel voor 79 cents zijn eigendom werd. De eerste charge, deurwaarder, verklaarde even wel, dat Reens de woorden „er wordt geboden" enz. wel geroepen had, maar getuigde tevens dat de verkoop was voortgezet, hoewel eerst later, nadat de verkoop was geschorst, tot de orde weder zou zijn hersteld. De beklaagde deed den getuige vragen, hoe vele malen hij had gezegd: „Laat alles aan mij over enz". Het antwoord was eenmaal. De tweede en derde getuige charge, beiden deurwaar ders, bevestigden over het algemeen het ten laste gelegde. Den derden getuige deed Reens vragen, of hij (Reens) niet herhaaldelijk het publiek met luider stemme tot orde aan spoorde: Het -entwoord was bevesti gend. Uit nader verklaring van de beide vorige getuigen bleken deze echter die aansporing slechts gehoord te hebben, nadat de orde reeds was verstoord geweest. De 3e. 4e. en 5e getuige décharge verklaarden slechts de vraag tot het publiek gericht, gehoord te hebben om niet te bieden, doch alles aan Reens over te laten. Zoo ook een 6e getuige, die evenals de vorige ver klaarde, geene sympathie te koeste ren vooi de socialistische partij. Ten slotte deed Reens den eersten getuige deurwaarder, vragen of hij hieronder eede kon herhalen wat hij eens op straat verteldedat de instructie tegen Reens niet op zijn initiatief werd ge opend, maar dat dit initiatief van het parket uitging. De deurwaarder ant woordde, dat hij het proces-verbaal opmaakte op verzoek van de openbare macht en dat Reens hem op straat gedreigd had, dat zijne gevangenis straf aan hem, den deurwaarder, zal worden gewroken. Het O. M. achtte de ten laste ge legde feiten bewezen en eischte een gevangenisstraf van 2 maanden en veroordeeling in de 'kosten van het geding. Cholera in het buitenland De cholera richt nog steeds groote verwoestingen aan in de omstreken van Luik te Jemeppe, Tilleur, An- gleur enz. Dagelijks komen talrijke gevallen met doodelijken afloop voor. De geneesheeren schieten tijd te kort om de tallooze zieken bij te staan. Eon vermoedelijke aanslag. In de Fransche vesting Lorient heerscht niet weinig bezorgdheid ten gevolge van een anarchistischen aan slag die daar schijnt beproefd te zijn. Een werkman van het arsenaal waar schuwde dezer dagen voor een anar chistisch complot en ofschoon de overheid er niet veel geloof aan hecht te, vond zij het toch raadzaam bij zondere maatregelen te nemen. De poort van het arsenaal werd reeds om negen uur des avonds gesloten. Een man kwam dezer dagen naar den schildwacht, die voor den hoofd ingang op post stond, en vroeg hem of alle mannen binnen reeds sliepen. De schildwacht gaf op deze vraag geen antwoord, waarop de vrager heenging. Eenigen tijd daarna echter werd de deur geopend voor een ka nonnier die binnen moest en de ver dachte wist mee naar binnen te glip pen. De schildwacht achterhaalde hem, doch raakte in de worsteling die volgde zijne wapens kwijt, waar op hij alarm sloeg. Niettegenstaande eene geheele atdeeling soldaten hem achtervolgde, wist de indringer door een zijstraat te ontsnappen. Men gelooft, dat nog een mede plichtige buiten op wacht stond en dat zij de anarchisten zijn, waarvoor men gewaarschuwd was. Rede van den Duitschen Keizer. Aan het feestmaal van Donderdag avond, gehouden te Königsberg, waar Keizer Wilhelm het standbeeld voor Wilhelm I heeft onthuld, dronk de Keizer allereerst op den koning van Wurtemberg, die daarop zijn dank uitsprak. Daarna heette de Keizer de gasten als vertegenwoordigers der provincie welkom, dankte voor de hartelijke ontvangst en zeide, dat het zijn voortdurend streven zou zijn voor het welzijn en den maatschap- pelijken vooruitgang van Oost-Prui sen ijverig te zorgen. Het scheen den Keizer toe dat onder de zwarigheden waarmede de landbouw te kampen heeft, twijfel was gerezen aan de voor vier jaren door hem gegeven belofte hij had moeten bemerken dat zijne beste bedoelingen werden misverstaan, ten deele zelfs bestreden werden, ja zelfs was het woord oppositie ge hoord. In Pruisen is eene adellijke oppositie, die tegen den koning ge keerd is. een onding; zulk een oppo sitie-partij kan alleen bestaan als zij weet dat de koning aan haar hoofd staat. Evenals mijn grootvader," zeide de keizer, „vertegenwoordig ook ik het koningschap van Gods genade ik weet zeer goed, dat wij moeilijke tijden beleven; dagelijks peins ik er over, hoe u te helpen. Gij moet mij daarbij ondersteunen, niet door ru moer, niet met de middelen dei- oppositiepartijen van beroep. Neen I door vertrouwen, willig verleen ik ieder gehoor. „Om u in staat te stellen, u te vergewissen of ik mijne belofte ben nagekomen, liet ik opschrijven, wat voor deze provincie onder mijne re geering tot dusver is gedaan. In de laatste 4 jaren zijn voor spoorwegen tot het aflossen van leeningen, aan dijkbesturen voor de verbetering van het stroombed van den Weichsel en het zeekanaal, voor Oost-Pruisen 85.600.000, voorWestPruisen24.250.000 mark uit de algemeene staatskas be steed. Ik heb mijn woord gehouden, maar nog verder zal ik voortgaan steeds voor dit land te zorgen. De moeielijke tijden moeten als eendoor God opgelegde beproeving worden beschouwd. De plechtigheid van eer gisteren herinnert ons aan den eersten strijd tegen de pogingen om den grondslag van ons maatschappelijk en staatsleven aan te tasten. Op ten strijde voor godsdienst, zeden, orde, tegen de partijen der omverwerping! Moge de adel een lichtend voorbeeld voor het nog weifelende deel des volks worden In de hoop, dat Oost- Pruisen als eerste provincie vooraan in het gevecht zal staan, drink ik op het welzijn van Oost-Pruisen's inwo ners naamd, maakte in het voorjaar ken nis met een man die zich voor „mees ter bakker" uitgaf en haar ten huwe lijk vroeg. In het begin van Juni verdween het paar en niemand wist wat er van het dienstmeisje ge worden was, tot dat men nu onlangs in een bosch bij Tharandt een geraamte vond, dat aan verschillende kenteekenen herkend werd als het overschot van Ida Knappe. Het was duidelijk te zien, dat haar de schedel was inge- ,gen. Men kreeg dadelijk vermoe den, dat de bakker zich de bezittin gen van het meisje had toegeëigend en daarna zijne „bruid" in het bosch had vermoord. De bakker werd overal gezocht en eindelijk in een dorp nabij Freiberg opgespoord. Hij bleek een oud be kende van de justitie te zijn, een ze kere metselaar Kretzschmar, die reeds Lg gehuwd is; na zijne arrestatie trachtte hij vergeefs te ontvluchten. Eenige voorwerpen, die aan het ver moorde dienstmeisje hebben toebe hoord werden in zijne woning gevon den. Een dwaas bericht. „Het koninginnetje van Holland is bang voor de anarchisten". Met groote letters staat dit boven een bericht, geplaatst in het itali- aansche blad de Secoioen dat aldus luidt Verleden Zaterdag is de jonge koningin Wilhelmina van Holland veertien jaar gewordenmaar deze keer werd die verjaardag niet op de gewone feestelijke wijze gevierd. Een correspondentie uit Holland aan de Figaro meldt, dat de kleine koningin die uiterst zwak van gestel en bui tengewoon zenuwachtig is, hevig on der den indruk verkeerde van den moord op den heer Carnot. Zij ver langde alle bijzonderheden van dien moord te weten, en sprak dagen lang over niets andersen men zegt dat toen het haar pas verteld werd, zij zich herinnerende hoe eenige individuen onlangs anarchistische manifesten in haar rijtuig wierpen huilende zou hebben geroepen„Dat wilden ze ons zeker ook doen, ver leden jaar, toen we te Amsterdam warenDeze indrukken hebben ten slotte, schijnt het, ernstig nadeel be rokkend aan de gezondheid van de jonge Hollandsche koningin." De bezorgde berichtgever kan ge rust wezen. Als hij de moeite neemt eens in de omstreken van Hilversum te gaan wandelen, kan hij zich per soonlijk van den blakenden wel stand van ons koninginnetje over tuigen. Wel is het nochtans waar, dat de verjaardag der Koningin niet op de gewone feestelijke wijze is gevierd, het diner ten hove bleef achterwege en de gardenparty werd uitgesteld. Maar dit stond niet in het minste verband met den dood van Carnot, noch met vrees voor anarchisten, doch was een gevolg van de treurige gebeurtenissen op Lombok een stille hulde aan de gevallen dap peren. Het geheele dwaze verhaal, door de Secoio uit de Figaro overgenomen, aldus meldt de Tel., vindt zijn oor sprong in den duim van den redac teur van een Amsterdamsch volks blad, dat somwijlen zelf met erger nis kan gewagen van de dwaasheden welke de buitenlandsche pers over Nederland debiteert. van de meest primitieve gereedschap pen. Het rif waarover zij struikelden was letterlijk evenveel goud als kwarts. Men raamt de opbrengst van het geen daar verder met geringe inspan ning zoo maar voor het grijpen ligt op een 200.000. Koude in Australië. In Australië heerscht thans een koude, zooals daar nog nimmer be leefd is. Vooral het noorden van Nieuw Zuid-Wales is zeer zwaar be zocht en ligt geheel onder sneeuw begraven. Een spoortrein is in de sneeuw blijven steken en twee man nen zijn op een weg doodgevroren gevonden. De sneeuwlaag is op vele plaatsen drie tot vier voet dik. En dat in het zonnige Australië, waar men zelden ijs of sneeuw zag! Het is zeker te hopen, dat de te velde staande gewassen het zullen uithou den. De oorlog tusschen Cbina en Japan. Een aanzienlijke Japansche troe penmacht zou een eiland in de Society baai, 50 Eng. mijlen ten Noordwesten van Port Arthur bezet hebben, om van daar de operatiën tegen den vijand te doen uitgaan. De ontscheping on dervond geen verzet. De Japanners maken ijverig toebereidselen om aan een lang beleg te kunnen weerstand bieden. Een deel der Japansche vloot keert naar Japan terug om nieuwe troepen te hale a Het heet dat de Chineezen nogal- tijd een menigte soldaten door Mants- joerye naar Korea zenden. Maarschalk Yamagata is naar Korea vertrokken, om het bevel op zich te nemen van het Japansche leger aldaar, dat weldra 100.00 man zou tellen. Men denkt dat toebereidselen wor den gemaakt om Peking aan te vallen. Volgens berichten uit Shanghai be staat een ernstige wrijving tusochen den Japanschen gezant te Seoul en het Koreaansche Hof. Eerstgenoem de moet, krachtens instructiën uit Tokio, een geduchte pressie oefenen om den Koning te bewegen allerlei belangrijke concessiën te verleenen aan de Japansche syndicaten, o. a. voor uitsluitend recht op den mijn bouw en den aanleg van spoorwegen in Korea. Tot dusverre is het verzoek der Japanners afgewezen, maar de Japansche gezant heeft versterking ontvangen in een opzettelijk daartoe uitgezonden buitengewonen gezant, markies Salondzji. Deze is reeds in Korea aangekomen met een aanzien lijk gevolg, kwansuis om een keizer lijke boodschap aan den koning van Korea over te brengen. Daarin zou deze, nota bene, gefeliciteerd worden met de onafhankelijkheidsverklaring van Korea. Middelerwijl heeft men op het schiereiland alle oorlogsbedrijven moe ten staken. de gevallen slagregens buiten hun| ziende, dat mama ook voorzien is, zegt hij Proef dan maar van je «igen bordje, ma. Conversatie aan een diner in New- York. 't Is waar, 't Amerikaansche volk is een onafhankelijk volk, zeide eene Engelsch toerist, maar u zal toch moeten erkennen, dat u veel te danken hebt aan Columbus. Dat wil zeggen, antwoordde de zelfstandige jonge Amerikaansche, tot wie de opmerking werd gericht, dat hij zijn reputatie dankt aan omland. Een schitterend vooruitzicht. Kleine Piet gaat met zijn groot vader uit wandelen en is verbaasd, dat er zooveel menschen zijn, die hun hoed afnemen. Na geruimen tijd in nadenken verzonken te zijn geweest, zegt hij eensklaps: „Grootpa, wat zul len er een boel menschen meegaan als u begraven wordt." Gevat. In een vollen omnibus bemerkt een heer die juist wil betalen, de hand van zijn buurman in zijn zak, op het punt van zijn beurs terfllen.Ah, die is goedzegt de zakkenroller't is hier zoo vol, dat men zich inden zak vergist. Op die manier zou men bestolen kunnen worden. En met waardigheid opstaande, verlaat hij den omnibus. Manoeuvres. Afgeluisterd van twee wachtmees ters, deelnemers aan de cavalerie-ma- noeuvres in Gelderland. A. Zoo, waar heb jij gezeten van- B. Ik? nou man, ik heb 'tgetrof fen. Ik heb ze vandaag gereden op 1500 pas en heb gezorgd dat ik uit de richting bleef. Je moet begrijpen, van morgen zegt de luitenant: „Wachtmeester, zie je dien molen Daar ga je naar toe met twee man op observatie-post." Ik vroeg waar ik op te letten had? „De luitenant wist 't niet 1" Waar of de vijand vandaan moest komen „De luitenant kon 't me niet zeg gen." Waar ik bericht heen moest zenden als ik wat zag? „Het was den luitenant onbekend 1" Hoe lang of ik er moest blijven? „Tot je wordt afgelost en nou moet je me niets meer vragen, want er is me zelf ook niets gezegd Nou, ik heb er gezeten van 9 tot 3 uur. Ik heb niets gezien en niets gedaan en wist van niets. O, o die manoeuvres zijn zoo nut tig. Zelfs het inferieure kader weet precies, wat de onderstellingen zijn. Maar dat wekt de ambitie dan ook .- op. Neen hoor, 'tzijn erg nuttige oe- omdat de rivieren door feningen en dan voor een prikkie, slagregens buiten hun j want zoo'n manoeuvre is heel goed- oevers zijn getreden. De vijandelijke ^0op en zeer leerzaam, vooral voor gezindheid der Koreanen tegen de >t kader. Japanners schijnt toe te nemen. Vijf- tig Japansche fourageurs werden om singeld en overmand door Koreaan sche guerilla-benden die dertig hun ner gevangen namen en aan de Chi neezen uitleverden. Von Hanneken is aangesteld tot hoofd der Chineesche kustforten. Een zonderling plan. Een vroeger Pruisische officier der huzaren, Waethe geheeten, die thans een rijk oud man is, heeft het plan opgevat in Californië eene kolonie „Fruitanier" te vestigen, waar de be woners in den grootsten eenvoud zul len leven. De zonderling wil veel ver der gaan dan de vegetariërs en al leen "rauwe vruchten en kruiden als voedsel voorschrijven, terwijl de wo ningen in zijn heilstaat van klei. zonder eenig meubelstuk, zullen zijn. De kolonisten mogen enkel water drinken, zooals de natuur dat geeft en hun kleeding zal zich beperken tot het hoogst noodige, dat is alleen wat de wet en zedelijkheid voorschrij ven. De ondernemer verzekert, dat hij reeds twaalf adellijke en een groot aantal burgerlijke candidaten bijeen heeft. Dit zullen wel lieden zijn. die niet meer weten waar zij heen moeten. Uit een brief van een nieuwbenoem- den onderofficier. „Lieve ouders, gisteren ben ik tot onderofficier bevorderd. Ik heb nu 450,000 man in vredes tijd en 4!4 millioen in oorlogstijd on der me." RECLAMES. 20 Cents per regel. Eene geheimzinnige geschie denis. De politie te Dresden houdt zich thans bezig met het onderzoek van een zaak, die veel punten van over eenkomst heeft met de misdaad waar van men den beruehten Hendrik de Jong verdenkt. Een dienstmeisje, Ida Knappe ge Goudschatten. Dat, zooals men zegt, Fortuin dc wereld nog niet uit is, daarvan ge tuigt in de Pall Mall Gazette een zekere heer Francis Markes, zoo pas van de jongst ontdekte West-Austra lische goudvelden in Engeland terug gekeerd. De heer Markes doet name lijk zijne medemen8chen watertan den met een waarachtig verhaal, hoe drie gelukzoekers op den bof rond snuffelend in „the bush", binnen zes weken tijds eene kluit goud ter waarde van 17.000 te voorschijn dolven uit een gat van slechts drie ;voet diep. Zij bedienen zich daarbij Verkrijgbaar bijJ. van de Pavord Smits. J. van Gulik. Joh. S. I. B. Wes- selingh. P. Drost. C. M. Niemaijer. J. H. Dijknis. J. van Dorp. J. W. J. van der Drieft. C- J. A. N. van der Gent. Km. de Wit Beukers, te Uitgeest P. Meijer Pz. te Veisen J. Scheerer. te te Beverwijk te Leiden te Leiden VARIA. Een practicus. Jantje is door mama van pudding bediend; maar papa, vreezende, dat het nog te warm zal wezen, zegt tot mama: Toe, Marie, proef nog eens of het niet te heet voor hem is. Kleine Jan kijkt de tafel rond en Commissariaat van Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Een parasol. Eene pet. Een gouden ring. Een vingerhoed. Een heeren- boord. Een strooien hoed. Een hand wagen. Eene tabaksdoos. Een zakdoek. Een zakdoek, bevattende verschillen de artikelen. Een elastieken bal. Een wandelstok. Eene kinderzak met zak doek en handschoenen. Een mesje. Een portemonnaie met eenig geld. Een damesceintuur. Een jas. Een© zweep. Een kinderlaarsje. Een paar handschoenen. Een halsband. Een duimstok. Een armband. Een heeren- boord. Eene broche. Een damescein tuur. Een kinderschoentje. Eene jas, broek, vest en hoed. Een hond. Eene pet. Een oorbel Eene sigarenkoker. Eene rijtuigkruk. Eene rozekrans. Een horloge met ketting. Eene kip. Eene gouden broche. Een touwtje met eenig© sleutels. Eenige sleutels. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entree bij introductie. Directie VOS ZOON.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7