BINNENLAND. Letteren en Kunst. den spreker, die voor een geïmpro- viseerden katheder stond, geflankeerd door twee decoratieve engeltjes,een met een soort klarinet en een met een boek in de hand. En het deed pijn aan de oogen de gaslichten langs en boven het hoofd van den spreker te zien weer kaatsen in den spiegel waarvoor hij stond, terwijl hij zelf door de wer king van een tegenoverhangenden spiegel heel in de verte in het glas nogeens zichtbaar was. Waarmee we maar zeggen willen, dat men beter had gedas n het pu bliek te plaatsen overdwars met het gezicht naar de straat* 't Moet voor een spreker moeielijk zijn zich te ontworstelen aan de stort badachtige gewaarwording die een zoo klein publiek op hem maken moet. De heer Lamberts heeft dit met succes weten te doen. Aan zijn voordracht van Cremers „Bruur Joapik" was niet te ontdekken, dat hij hoofden geteld had integen deel met veel gloed en kracht van zeggen, uitstekend genuanceerd, droeg hij de novelle van Cremer voor, die al is ze dan ook een ge ïdealiseerd boerenverhaal en niet overal de realiteit in persoon door trokken is van zooveel levensvreugde en hoop, zulk een frissche geur mee brengt van hooi en buitenlucht, als een heerlijke variatie op de benau wende odeurs uit de salons van de moderne wanhoopsliteratuur. Alleen daarom doet het iemg-nd goed zulk een eenvoudig verhaal van Cremer te hooren voordragen voor al door iemand als de heer Lamberts, die de zeldzame kunst verstaat u al lezende te laten zien wat er gebeurt. Wij konden het geheele program ma niet bijwonen. Zoo de heer Lam berts wat later in't seizoen den moed heeft nog eens hier op te treden, hij naar wij vertrouwen een grooter gehoor vinden. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Zaterdagavond van 8% tot uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, is gelegenheid tot inschrijving van werkeloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn. Als zonder werk zijnde hebben zich aangemeld Wijnkoopersknecht, losse werklieden, bankwerkers, koetsier, loopknechts, schoenmaker, winkelbedienden, tim merlieden, houtdraaier, letterzetter, hovenier, schilders en steenhouwer. Heeren Werkgevers welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen in te zenden bij de leden der Commissie of op den zitting avond. Namens de Commissie J. HUIZING, Waarn. de gemeente had gewijd. Zaterdagavond trad de heer Willem van Zuijlen te Zand voort op in de concertzaal van het hotel Kurzaal. De zaal was vrij goed bezet, in aanmerking genomen het vergevor derde badseizoen. De aanwezigen amu seerden zich kostelijk. Het was een goed ;idee van den heer Deinum om tot sluiting van het badseizoen den heer van Zuijlen te doen optreden. Ten slotte een woord van lof aan den heer Deinum, die den badgasten het nu bijna afgeloopen badsei zoen zulke genoeglijke avonden ver schaft heeft. Haarlem-Zandvoort Spoorweg-Maat schappij over de maand Mei 1894. Opbrengst reizigers ƒ8109 55 idem goederen 279.8S& idem diversen 73.72 Te zamen 3463.1072 Per dag en per kilometer 13.14. Nabij Hillegom is de schuur van A. van der Linden door onbekende oorzaak afgebrand; een varken een geit en 70 kippen kwamen in de vlammen omde schuur was wel, de levende have niet verzekerd. doeld, en bestoken de Sasaks uit het binnenland hun onderdrukkers dus van de noordzijde. Tevens hebbende Sasaks de streek ten zuiden van Tja- kra en Mataram bezet tot aan zee. Van de zeezijde worden de Baliërs door de batterijen beschoten. Zij zijn dus ongeveer van alle zijden ingesloten. Van den zwaar gewonden luitenant bij de Lombok-expeditie G. J. Velds, heeft de moeder te Sneek bericht ont vangen, dat zijn toestand gunstig is. de vereeniging „Holder's Belang" een rijtoer door de gemeente. Het gaat langs het Ankerpark, de brug over de Binnenhaven, de Zuidstraat, de Weststraat, de Spoorstraat, de Post- brug en het Westplein terug naar den Stationsweg, waar verschillende plaat selijke corporaties zullen zijn opge steld om H.H. M.M. hulde te brengen. Te 6 uur 20 verlaten de Koningin nen de gemeente, waar dan het Oranjefeest zal worden voortgezet. Heden werd door den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, vergezeld van den Inspecteur van den Waterstaat J. M. F. Wellan en den hoofd-ingenieur van den Waterstaat R. O. van Manen een bezoek gebracht aan de in aanbouw zijnde sluis- werken te IJmuiden en daarna per stoomboot een tocht op het Noord- zee-kanaal gedaan. Van een hoofdofficier van het in- dische leger deelt het Nieuws van den Dag de volgende conjectuur mede omtrent de verspreiding van de com pagnieën van het 9e bataljon, dat, waarover de luit.-kolonel La wick van Pabst het bevel voerde. De overste, die bereden was, zal waarschijnlijk al zeer spoedig door de kogels der Bulineezen zijn gevallen. Het kommando ging toen over op den oudsten kapitein. Toen deze in zag, dat de troep niet langer kon stand houden, zal hij bevel hebben gegeven, dat de vier compagnieën elk afzonderlijk zouden trachten zich er door heen te slaan. Dezelfde hoofdofficier verklaart het merkwaardige geval, dat kapitein Lindgreen heeft kunnen capituleeren, iets wat zich waarschijnlijk nog nooit in Indië heeft voorgedaan te genover een iulandschen vijand uit de omstandigheid, dat de kapitein gehuwd is met de dochter van een vroeger en resident van Bali en Lom bok. De vorst van Mataram heeft dien resident gekend, misschien kende hij ook diens dochter, misschien Lindgreen zelf, die luitenant was toen hij huwde. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zal Dinsdag 18 September, na de opening der nieuwe zitting, 's namid dags 3 uur vergaderen. Te Maastricht werd sedert de vorige opgave een persoon door cho lera aangetast en is een persoon daaraan overleden. In het geheel werden daar sedert het ontstaan der ziekte 80 personen aangetast, van welke 41 overleden. R. K. Kerk te Bennebroek. In bijzijn van hei Dagelijksch Be stuur, het meerendeel der raadsleden en talrijke genoodigden en belang stellenden is door den Deken van Warmond de eerste steen gelegd voor de te Bennebroek te bouwen Katho lieke kerk. Gemeenteraad HHlegom. In de jongste vergadering van den Raad der gemeente Hillegom was o. a. ingekomen het verzoek van den heer H. van Waveren om ontslag als raadslid wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand. De voorzitter herdacht het feit dat de heer H. Van Waveren dus thans de laatste zitting bijwoonde, nadat hij 40 jaar als raadslid en 25 jaar als wethouder zijne beste krachten aan Lombok. Maandag is ontvangen het volgend telegram uit Batavia „Mataram en Tjakra Negara beide plat geschoten door de batterijen. „De Sasaks van Batoe Klian be vochten de Baliërs benoorden Nar- mada. Eenige duizenden Sasaks be zetten de streek zuidelijk van Mata ram en Tjakra tot aan de zee. ,Goesti Djilantik ontkwam naar Karang Asem (op Bali)". Uit Batavia is gisteren door de$ gouv.-generaal een telegram verzon den aan den minister van koloniën, waarin de berichten betreffende den overtocht van Djilantik van Lombok naar Bali, het beschieten van Mata ram en Tjakra Negara etc. worden bevestigd. Geen verdere europeesche minde re militairen van de vermisten zijn teruggekeerd. Sidenring (evenals Gowa vroeger genoemd een der bondgenootschap pelijke landen op Celebes) heeft hulp troepen aangeboden. Narmada, in dit telegram genoemd. is de naam van een rivier die bezui den Tjakra Negara en Mataram naar zee loopt, maar ook van een, aan den noordelijk loopenden bocht dier rivier gelegen plaatsje, eender verblijfplaat sen van den vorst, dieper landinwaarts. Ongeveer 20 kilometers meer land inwaarts ligt Batoe Klian, aan den grooten weg die van Ampenam dwars door het eiland, langs Mataram, Tja kra en Narmada, naar Laboean Hadji op de Oostkust loopt. Vermoedelijk is dus met Narmada niet de rivier, maar de kampong be- Het 3de bataljon van Haarlem is Maandag in het kamp bijKatwijk gear riveerd. Het spoorde van Haarlem naar Pietgij zenbrug, waar werd uit gestapt en de marsch naar het kamp te voet werd voortgezet. Het arriveerde om halfelf te Kat wijk. De maD schappen zagen er wel warm (vooral de hen vergezellende marketentsters), maar welgemoed uit. Om elf uren kwam het bataljon uit Delft te Katwijk aan, onder de tonen van trom en hoorn. Aanranding. In de spoorstraat te Hilversum werden Zondagavond een heer en twee dames door twee korporaals uit het kamp bij Laren tegengehouden, die hun onder vloeken en bedreigingen met de blanke sabel beletten hunnen weg naar het station te vervolgenen hen noodzaakten in een winkel de wijk te nemen. De militairen pos teerden zich daarop voor de deur. tot eindelijk de grootste belhamel naar binnen ging, en zijn sabel op de toonbank werpende, te kennen gaf, dat zij konden gaan. Het gezel schap dat geen tijd te verliezen had om den trein te halen voldeed hier aan, nu echter door de korporaals op den voet gevolgd, tot deze op de nadering van twee agenten zich haas tig verwijderden. De heer verzocht deze hem en zijn gezelschap te bege leiden, waarop den korporaals werd aangezegd „zich goed te houden." Geen tien minuten later echter sloeg een hunner bij het Stations plein de portierruit van een passee- rend rijtuig stuk. Gelukkig bevond „de overste" zich aan het station, dien men met het feit in kennis stalde en die den dader en zijn ka meraad in verhoor nam, waarna zij onder geleide van een agent naar het politiebureau werden overgebracht. Onder de arbeiders op fort Velthuis in de Wijkermeer, gemeente Heems kerk, heeft zich een geval van cholera asiatica voorgedaan. De lijder is afge zonderd in de barak. De vrouw van den arbeider M. de Groot te Burgerveen is aan de cholera bezweken. De Koninginnen te Helder Het feestprogramma van het bezoek, dat de Koninginnen morgen (Woens dag) aan Helder brengen, behelst o.a. het volgende HH. MM. komen te tien uur zes- en-veertig 's morgens aan met een extra trein uit Soestdijk. Aan het station worden zij ontvangen door deD burgemeester den heer C. A. Beukenkamp, en onmiddellijk gaan de rijtuigen langs eene eerewacht, uit schutterij, infanterie en artillerie be staande, langs den Stationsweg, den Kanaal weg en de Hoofdgracht naar De Koningin Withelmina, het oorlogs schip dat in het begin van het jaar aan de Marinewerf te Amsterdam van stapel liep, en dat nu gemeerd ligt in de haven. Der jonge Koningin wordt hier namens de marine een fraai model aangeboden van dit vaartuig. Vervolgens begeven HH. MM. zich met gevolg, met den schout bij-nacht Van Uhlenbeck, den bur gemeester en de wethouders aan boord van het jacht Valk waar zij een lunch gebruiken. Intusschen heeft de Wilhelmina hare plaats ingenomen te midden van de vloot, op de reede van Tes- sel, waarover H.H. M.M. te half twee revue houden. Te half vijf brengt het koninklijk jacht de Vorstinnen weer aan den wal. Dan bezoeken zij het marine-instituut „Willemsoord", en vervolgens maken zij, op verzoek van Een proces? Het Nederlandsch Tooneel heeft, naar men mededeelt, eene som matie ontvangen tot uitbetaling van eene maand gage aan den heer Jac ques de Boer, ingehouden als boete hem opgelegd wegens het weigeren eener rol, eener zeer kleine rol, „Madame Sans-Gêne". Wij meenden, dat de leden van het gezelschap der Koninklijke Vereeniging niet voor een bepaald emplooi waren geënga geerd en dus geen rol konden wei geren. Dit schijnt echter met den heer De Boer niet het geval te zijn: hij moet uitdrukkelijk verbonden zijn als komiek. Als de zaak niet ge schikt wordt, zullen onze rechters dus te beslissen hebben of eene rol eene komische is, ja dan neen. Dat kan een merkwaardig proces worden. Hbld Holland-Lombok. De door den heer F. B. van Dit- mar te Rotterdam ontworpen uitgave, in den vorm van een Geïllustreerd Gedenkbladten voordeele van de na gelaten betrekkingen der gesneuvel den op Lombok, mag zich reeds nu in de grootste belangstelling verheu gen. Uit alle deelen de3 lands ko men brieven van sympathie met de onderneming en bijdragen. Het werk, dat binnen zeer korten tijd zal ver schijnen, belooft een kunstwerk te worden in den vollen zin des woords. Reeds werden bijdragen ontvangen van Generaal Karei van der Heijden, Generaal-Majoor N.-I. leger Raedt van Oldenbarnevelt, Generaal-Majoor A. Lanzing, den Luit.-Kolonel van de Genie van Panthaleon van Eek, Ko lonel Moorrees, den Lector van de Kon. Mil. Academie te Breda R. van Eek, gep. Vice-Admiraaljhr. de CaBem- broot, gep. vice-admiraal J. H. van Cappellen, Jhr. Mr. W. F. Rochussen, lid van den Raad van State; Oud- Ministers Seijffardt en Bergansius Professoren S. S. Rosenstein en G. H. Lamers. Verder werden bijdragen ontvangen van H.H. LetterkundigenJ. P. Ha- sebroek, Johan Gram, A. C. Wert- heim, Rosier Faassen, E. Laurillard, Dr. D. C. Nijhoff, P. Heering, Mr. J. Nanninga Uitterdijk, Dr. J. B, Kan, D. F. van Heijst, R. A. Kolle- wijn, Paul Fredericq (Gent); van schilders, alsTaco Mesdag, Jozef Israels, Elchanon Verveer, H. W. Mesdag, David Bles, J. Stroebei, Ch. Rochussen, H. J. Melis, P. Storten beker en P. A. Schipperus. Valsche obligatiën. Bij het nader onderzoek in zake de beleende valsche obligatiën door den secretaris en den gemeente ontvanger van De Bilt, is tot op heden geble^ ken, dat ruim 30 valsche effecten zijn opgespoord, vertegenwoordigende eene waarde van f 14,800. Tevens is ge constateerd dat ook eenige obligatiën der voorlaatste 4 pets. leening zijn vervalscht. Cholera. Sedert Zaterdag is te Amsterdam een ziektegeval van aziatische cho lera geconstateerd, terwijl een der lijders in het Wilhelmina-Gasthuis is overleden. Te Jutlaas, op dezelfde pannenbak- kerij, waar zich de beide vorige ge vallen voordeden is bij een meisje cholera asiatica geconstateerd, mede met doodelijken afloop, terwijl ook een ziektegeval bij een ander kind vermoed wordt cholera te zijn. getroffen, en gij daardoor in andere omstandigheden zijt gekomen." „Dank u," zeide Rupert en drukte een kus op de hand der contessa, terwijl hij Natalie's pakje neerlegde. „Ik betreur het niet als het mij heeft geholpen om u en Natalie te vinden. Zij heeft mij gezegd, dat ik het alleen had te danken aan de verandering in mijne positie, dat ik eene uitnoodiging voor de thee ontving." „Wij hielden het voor het beste," zeide de contessa, „ons geheel van onze kennissen af te zonderen, nu wij onder zoo geheel andere omstandigheden moesten leven." Natalie plaatste de door haar gekochte bloemen in een vaasje een vaasje, dat Rupert zich herinnerde haar lang geleden te hebben gegeven. Daarna begaf zij zich met een klein mandje naar beneden, en keerde spoedig terug met de verschillende ingrediënten voor salade en met een schotel geraspte broodjes uit den bakkerswinkel. Steeds breiende trachtte de contessa een loopend gesprek met Rupert te houden over het verleden, maar dikwijls be gaf haar de stem en dwaalde haar blik af naar hare schoone dochter, de laatste der Idrias, die bezig was thee te zetten* Ruperts oog dwaalde ook af naar Natalie, en hij dacht er geen oogenblik aan, dat het gesprek niet goed vlotte, zoo zeer trokken al hare bewegingen zijne aandacht. Zij deed een klein wit voorschoot voor, fijn en fijn be werkt, want Natalie's kleeren waren voor het meerendeel overblijfselen uit betere dagen, die zij reeds lang had gedra gen. Daarna zette zij de tafel aan en plaatste de bloemen- Van Kol en Nieuwenhuis. Men kent de scheuring, die er ge komen is in de sociaal democratische partij. Van Kol, Troelstra, Fortuyn, Van der Goes e. a. hebben zich open lijk van den Soc. Dem. Bond afge scheiden daar deze anarchistisch werd en zij overtuigd waren van de waarde der parlementaire propaganda, die door Domela Nieuwenhuis steeds als onnut werd bestreden. Van Kol nu heeft eene brochure geschreven tegen zijn vfoegeren me destander Domela Nieuwenhuis. In scherpe bewoordingen keurt hij diens beleid af en wijst erop, dat D. N, niemand naast zich dulden kan. Eenige citaten uit de brochure, die eindigt met eene verklaring van wat zich de nieuwe soc. vereeniging voor stelt, geven van de beschuldigingen die Van Kol tegen D. N. inbrengt, eenig denkbeeld. „Viel de kracht onzer partij mij „bitter tegen, droeviger werd ik echter „gestemd door het bederf, dat ik „alom ontwaarde, vooral in het partij blad en zijne redactie. De waarheids- „liefde was verstikt door de gewoonte „der leugengeen spoor van geest- „drift meer in de woorden, geen be zieling in de geschriften, integendeel „men werd er koud bij." vaas in het midden. Zij schonk thee in, roosterde en smeerde de broodjes, bereidde de sla, sneed het brood en haalde het fleschje met marmelade te voorschijn. Het fijne damasten tafellinnen en het zilver, met het wapen der Idrias voorzien staken evenzeer af tegen het goedkoope benangsel, het ver sleten karpet en de eenvoudige meubelen, als deze vrouwen tegen hare omgeving, Natalie tegen hare kleeding. Na de thee een recht gezellig uurtje was het belde Natalie de jonge dienstbode in het huis om de tafel af te nemen. Met een handdoek gewapend waschte zijzelve het zilver af en ging daarna zitten met een handwerkje en voerde een gesprek met Rupert. De tongen der jonge lieden kwamen nu los. Rupert vertelde uitvoerig van zijn leven in het buitenland, lady Bidebanks dood, van het spoorloos ver dwenen zijn van het testament, van lord Bidebanks gedrag en zijn werkkring op dit tijdstip. Natalie was minder openhartig in hare mededeelingen, maar deelde mede, dat zij steeds in hetzelfde huis hadden gewoond, en zij bespeurd had, dat zij veel liever in haar onder houd voorzag door het maken van borduurwerk dan door het geven van lessen. „Ik heb ieder uur, dat ik vrij had, naar je gezocht. Ver scheidene avonden heb ik rondgedwaald in de hoop je te ontmoeten." „Wq gaan des avonds nooit uit," zeide Natalie. „En iederen Zondag heb ik in de verschillende kerken naar u uitgekeken." «Wij gaan naar de fransche, protestantsche kerk in Blooms- bury." zeide de contessa, „want daar komen bijna uitslui tend arme menschen, en wij ontmoeten er dus niet spoedig iemand, dien wij kennen." Het was laat alvorens Rupert er aan dacht om heen te gaan. Hij wilde een afspraak maken om Natalie op eene wandeling of naar de een of andere uitspanning te verge zeilen, maar dit voorstel sloeg de contessa af. „In haar posi tie was dat niet goed," zeide zij. Rupert wilde hen dan toch des Zondagsmorgens naar de kerk vergezellen en den Zaterdagavond bij hen door brengen. Dit keurde de contessa goed. Ruperts rondborstigheid en opgewektheid, zijne openhar tigheid wat betreft zijne omstandigheden en het verband be staande tusschen hem en haar gelukkig verleden, verzoen den hem met de contessa. Zij zag dat Natalie, zoo langen tijd reeds beroofd van eene vriendschappelijke aanraking met personen van haar leeftijd, door zijn gezelschap werd opgevroolijkt, en zij kon niet weigeren dit te doen voort duren, ofschoon zij sombere voorgevoelens voor de toe komst had. Rupert was vertrokken en Natalie pakte haar werk in en begon de noodige toebereidselen te maken om zich te rusten te begeven. Zij maakte haar lang haar los en de contessa ging dit borstelen. Sedert zij geen kamenier meer hadden, vervulde de contessa steeds dit werk. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2