IE JICHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang: Zaterdag 15 September 1894. No. 3437 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. feuilleton HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 V Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat JL-^=9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suec., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. ffêBet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten: Voor pleizier uit. Haarlemmer Hal letjes CGXI. Binnen- en Buiten- landsche berichten. VariaAdver tentiën enz. Haarlem14 Sept. 1894. Bij gelegenheid van de gewone maandelijksche vergadering van de afdeeling Haarlem van den Nedër- landschen Schutterij-Kaderbond, wer den, alvorens over te gaan tot de ge wone werkzaamheden, door den voor zitter, den adj.-onderoffic. H. A. Balebréga, met enkele hartelijke woor den de medailles uitgereikt, welke door het hoofdbestuur beschikbaar gesteld waren voor schietwedstrijden (personeel), door deze afdeeling ge durende de maand Augustus gehou den. In wedstrijd A., voor heeren officie ren-donateurs, was behaald de le prijs, verguld zilveren medaille, door den len luit.-adj. J. W. van Alphen, van het 4e reg. infanterie, alhier in gar nizoen de 2e prijs, zilveren medaille, door den 2en luit. der dd. schutterij Noëde 3e prijs, bronzen medaille, door den len luit.-kwartiermeester Roosdorp. In wedstrijd B, voor burger-dona teurs en oud-leden van den Bond, werd de eenige prijs, een zilveren medaille, gewonnen, op een baan van 200 M., aantal schoten 10, door den Th. Eerstel. Wedstrijd C, voor burger-donateurs die niet met scherp kunnen schieten ging wegens gebrek aan deelneming niet door. In wedstrijd D, voor gewone leden den Bond, op een afstand van M., a-.ntal schoten 10, behaalde de fourier L. Fruytier met 10 treffers 92 punten, den len prijs, verguld medaillede fourier H. J. Orth met 10 treffers 88 punten, 2en prijs, zilveren medaillede sergeant-majoor Ockhuijsen met 10 treffers 87 punten, den 3:-n prijs, medaille, en de adj.- onder- H. E. van der Steur met 10 76 punten, den 4ea prijs, sveneens een bronzen medaille. In wedstrijd E., nieuwel-ngen-wed- voor leden door het afdeelings- aangewezen, op een baan van M., aantal schoten 10, werd de jenige prijs een bronzen medaille, door den fourier, H. van de met 10 treffers 77 punten. Daarna werd overgegaan tot de ge- vone werkzaamheden, terwijl aan het afdeelingsbestuur een woord van dank werd gebracht. Hier ter stede is opgericht eene nieuwe wielrijdersvereeniging „de Vlie gende Hollanders" geheeten. Het be stuur ervan is als volgt samengesteld Voorzitter, de heer P. Daudey, secre taris de heer F. Troll en penning meester de heer J. Avis. Captain is de heer D. Wartena. Deze wielrijdersclub, de derde in Haarlem, is opgericht door 8 perso nen. ElectriHctL Licht. Dezer dagen waren wij in de ge legenheid een kijkje te nemen in de sedert enkele weken electrisch ver lichte fabriek van de firma J. J. Beij- nes alhier. In een keurige machinekamer, die een granito vloer heeft en een hooge lambrizeering van gekleurde gladde tegels, staat de direct aan de stoom machine gekoppelde dynamo, die 425 omwentelingen maakt per minuut en in staat is 600 gloeilichten te voeden. Voorshands heeft de fabriek dit aan tal niet noodig. Op het oogenblik branden er 16 booglampen en 350 gloeilampjes. Booglampen zijn aange bracht in de stelplaats en in de sme derij, omdat men daar genoeg heeft aan een flinke, vaste verlichting, maar in de werkplaatsen van tim merlieden en schilders worden gloei lichten gebruikt. Hier vooral blijkt het groote voor deel dat de fabriek heeft verkregen door de aanschaffing van electrisch licht. Konden vroeger de werklieden in en onder de in aanbouw zijnde wagens des avonds niet arbeiden, met de g oeilampjes gaat het zeer ge makkelijk. De werklieden maken hun lampje vast voor de pet, hangen het op, zetten het neer zooals dat het beste uitkomt en het is een eigenaardig gezicht hen op, in en onder de wa gens bezig te zien, met even groot gemak, alsof zij door het volle zon licht werden beschenen. Naast de machinekamer is een bat terijkamer, die zestig cellen bevat, welke over dag worden gevild. Bij den ingang der fabriek is een knopje, waarmee in elke afdeeling één gloei lampje kan worden ontstoken, zoodat de firmanten ook des avonds laat ge makkelijk de ronde door de fabriek kunnen doen. De firma Groeneveld Van de Poll Co. heelt deze kostbare installatie geleverd. Naar wij vernemen worden er door Gebr. Van Lier onderhandelingen ge voerd met den heer H. vanBreemen Hzn., eigenaar van de erfpacht der Phoenixterreinen, om daarop gedu rende dezen winter een schouwburg tent te plaatsen en die geregeld te laten bespelen. In diezelfde tent zou dan ook op treden de Nederlandsche Opera onder diaectie van den heer de Groot, die met het oog op het contract dat de directie van den Schouwburg in de Jansstraat heeft gesloten met Van der Lindens opera, in laatstgenoemd gebouw geene voorstellingen geven kan. (Zie vervolg Stadsnieuws 2e pagina). De badinrichting „Neptunus" te ZanIvoort wordt 17 Sept. a.s. gesloten. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 13 Sept. 1894. Witte tarwe f4.60 a f5.25, Rogge f3.25 a 4.25, Haver f5.50 a 16.—, Chevaliergerst f3.25 a f4.75, Win ter gerst 13.af8.50, Kanariezaadf9. a f 10.Karweizaad 113.a f 13.30. Hofberichten. De terugkomst van de Koningin nen in de residentie is bepaald op Maandag namiddag omstreeks hall vier. De vorstin van Schaum burg—Lippe. H. K. H. de Vorstin van Schaum- burgLippe, prinses Victoria van Pruisen, is Donderdagochtend per stoomtram van Scheveningen naar het spoorstation gereden, vanwaar zij met den trein ^an 8 u. 30 de terugreis naar hare woonplaats heelt aangenomen. Zij werd aan den trein te 's Gravenhage uitgeleid door het gevolg van den Groothertog van SaksenWeimar en van de hertogin van Mecklenburg en door den zaak gelastigde van Duitschland aldaar met diens gaae. Lombok. Behalve de muziek van het Kol. Werfdepot die a.s. Zaterdag het de tachement suppletietroepen ter sterkte van 4 officieren, 8 onderoffic. en 200 korporaals en manschappen, dat via Rotterdam naar Batavia vertrekt, van Harderwijk naar de inschepingsplaats zal begeleiden, zullen ook de muziek korpsen van het regiment schutterij te Rotterdam en van het korps ko ninklijke scherpschutters aldaar, bei den op daartoe gedaan welwillend aanbod hunner commandanten, ge noemd detachement tot aan boord van het stoomschip Salak uitgeleide doen. Nicolaas Beets. Donderdag, op zijn tachtigsten ver jaardag, werd prof. Beets reeds in den vroegen morgen overstelpt met be wijzen van sympathie door geschen ken, bloemen, bouquetten enz., enz. Alle deze bewijzen van vriendschap, hoogachting en vereering op te noe men zou ondoenlijk zijn, maar het mag niet onvermeld blijven, dat hij werd vereerd met de gelukwenschen van HH. MM. de Koninginnen, ver vat in een telegram. Al vroegtijdig ontving hij bezoek van zijnen vriend, ds. Hasebroek. Een palm- en lauwerkrans ontving den jubilaris van den Senaat der Universiteit te Utrecht. Onder de talrijke bezoekers noe men wij nog den rector en den se cretaris der universiteit, de professo ren Pols en Dibbitsden president en den secretris van het college van curatoren, mr. Römer en mr. Baert; den president en den secretaris van het Utrechtsch Genootschap van Kunsten en wetenschappen, prof. Van der Vliet en mr. R. Mei vil ba ron van Lynden, den voorzitter en twee leden der Groningsche rederij kerskamer Beets, welke den jubilaris een album aanboden (U. D Een liefdewerk. Bij het vertrek van bisschop Wul- fingh naar zijne missie in Suriname, vergezellen hem 6 kloosterzusters uit Nederland, ter verpleging van de me- laatschen. Zoodra de aanvrage van den bis schop bekend werd, hadden zich 90 zusters aangeboden. Thans kan wor den bericht, dat voor de 6 plaatsen in het geheel 300 religieuzen hadden verzocht in aanmerking te mogen komen. De he^r van Deth in Amerika De Nederlanderde Amerikaansche, die in Chicago verschijnt, deelt mede, dat de heer v. Deth met zijn optre den tegen Neerbosch ook daar niet veel succes behaalt. De openbare vergaderingen, door hem belegd, worden maar schaars be zocht en een der oud-weezen schrijft o. a. in dit blad aan het adres van den heer v. Deth: „Volgens uw bericht in de Tel. waart gij naar Amerika gekomen om bewijzen te halen en die Van 't Lin- denhout voor de voeten te slingeren. Het spijt mij dat gij de reis gemaakt hebt; waarlijk, geloof mij,gij zijthier aan het verkeerde kantoor. Van de 98 weezen, over Amerika verspreid, zijn wij met ons 37 in deze stad, en allen door een zelfde gevoel van dank baarheid gedreven jegens den man, aan wien we naast God onze opvoe ding en positie te danken hebben." Vereeniging tegen de kwakzalverij In een der lokalen van hótel Kras- napolsky te Amsterdam werd Don derdag, onder leiding van mr. L. Zegers Veeckens, dealgemeene vergadering gehouden van de Veree niging tegen de kwakzalverij. Na vaststelling van het verslag der algemeene vergadering, gehouden in 1893, kwam het jaarverslag over dit jaar in behandeling. Hieruit bleek dat het ledental ver minderde. Zeventien nieuwe leden traden toe. Door vertrek naar elders of om andere redenen, ook wegens overlijden, verminderde het ledental met 83, zoodat ten slotte het verlies 69 bedroeg. Het aantal ontvangen contribntiën ƒ3.bedroeg in het afgeloopen jaar 887 tegen 900 in 1892 en 927 in 1891. Het bedrag der extra-bijdragen beliep een som van ƒ215.50. door 89 leden boven hun contributie aan de kas geschonken. Haar toestand was op het einde van het verslagjaar niet onbevredigend. Het saldo van 1892, ten bedrage van ƒ366.10*/» maakte met de ontvangsten in 1893 eene som uit van f 2138".151/2. De uitgaven wa ren ƒ1619.30, zoodat er een batig saldo is van ƒ518.851/,. In 1893 werden in het geheel ver zonden 56400 exemplaren van het Maandblad, waarvan in ronde getal len 14000 aan de leden en abonnés en 42400 voor de gratis verspreiding. „Toen in den voorzomer", zegt het verslag verder, „de zoogenaamde Se- quah-troep, na alle provincies van ons land afgeloopen te hebben, in Zeeland vertoefde en het te voorzien was, dat hij daaruit ons land zou verlaten, besloot het Bestuur om de bewoners van Middelburg, Vlissingen, Goes en Zierikzee op de gewone wijze door advertentiën, aanplakbiljetten en maandbladen te waarschuwen te gen de kwade praktijken dier bende en daarmede tevens het bewijs te le veren, dat de Vereeniging steeds waakzaam en te allen tijde gereed is handelend op te treden. Tot groote voldoening van het be stuur spatte de bende kort daarna Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK XXIV. Het noodlottige middaguur. Er was voor dien dag nog zooveel te doen. Eerst moest een huis gehuurd worden. Daarvoor moesten de advertentiën in de bladen en de lijs- en der verhuurkantoren worden nagegaan, en Rupert ging dan des avonds op uit, of hij iets van zijne gading kon dnden. Daarna moest hij de contessa en Natalie vergezellen >m haar oordeel te vernemen, en zij, vooral de contessa, die ooveel meer ervaring had in dergelijke zaken, ontdekten een dozijn bezwaren, waarvan Rupert niet in het minst ïad gedroomd. Daarna werd weer opnieuw begonnen! Ten slotte was een huis gehuurd, dat in de oogen van en Rupert minstens den ingang tot het paradijs cheen te zijn. Het bevatte zes kamers; het behangsel van de salon vertoonde gouden bloemen en was met een gouden rand afgezet, en bevatte bovendien een diepe vensterbank voor bloemen en een vogelkooi. Zelfs de contessa stemde toe, dat het een aardig huis was. Nu moesten de meubelen worden gekocht. Hoeveel avonden en Zaterdagnamiddagen werden er door gebracht met dien heerlijken arbeid, waarbij de fijne smaak der beide dames en de zuinigheid, die zij door hare armoede hadden leeren betrachten, zeer werden benuttigd. Welke wonderen verrichtten zij met weinig hulpmiddelen, dank zij haar naald en vernuft! Daar Rupert zijne kantoorbezigheden niet kon veronacht zamen om het toezicht te houden bij het opstellen van het huis, moesten de contessa en hare dochter dit op zich nemen. Zij brachten geheele dagen in Hackney door met het gereed maken der gordijnen en het op de meest smaakvolle wijze plaatsen van de sierlijke voorwerpen, die zij bezaten, en waarvan het aantal niet groot was. Zoodra zijn dagwerk was afgeloopen snelde Rupert dan naar Hackney en belde aan o verrukking! aan zijn eigen huis. En Natalie deed dan open met verward haar, blozend gelaat, hare mouwen half opgestroopt boven haar blanken fijngevormden elleboog en was dan zeer verwonderd Rupert voor zich te zien. Wauneer hij dan binnengelaten werd in de gang, moest hij zijne oogen sluiten of zich een doek voor het gelaat laten binden, om dan naar de laatst opgestelde kamer te worden gevoerd, om alle pracht in eens te ontwaren, als eene zon plotseling achter een donkere wolk te voorschijn komende, en waardoor hij bijna verblind werd. Wanneer het donker begon te worden, dan moest de jon gen van den dichtstbijwonenden bakker hun een kan melk en een schotel appelbollen brengen, die door het drietal wer den verorberd, terwijl zij daar zaten op pakkisten of nog niet ontpakte stoelen; daarna gingen zij gezamenlijk huis waarts, bij maanlicht, ster- of gaslicht alle licht kwam hun nu even schoon voor en de contessa zag er tien jaar jonger uit, terwijl zij glimlachte over de luchtkasteelen van hare kinderen. Het genot dat deze gelukkige tijd opleverde, verschilde niet zooveel van dat, hetwelk genoten werd in den tijd toen zij onder de boomen van Bidebank „huishouding" speelden. Ook moest Natalie's uitzet, nog worden gereed gemaakt en de contessa doorzocht nauwkeurig al hare kasten en koffers, die de laatste overblijfselen van vroegere weelde bevatten, en met moederlijke liefde en vrouwelijke vaardigheid veranderde zij ze, totdat de „trousseau" van haar kind zoo was, dat deze er zich niet over behoefde te schamen. Er werd nu geen breiwerk gemaakt voor het magazijn. Natalie en hare moeder hadden ander, aangenamer werk. Ten slotte moest nog eene dienstbode worden gezocht. Wat een geducht moeielijke taak om een meisje te vinden, jong, opgewekt, ijverig, bekwaam, eerlijk, sterk kortom waarin alle deugden van eene dienstbode waren vereenigd, bereid om dienst te nemen tegen een zeer bescheiden loon maar met de verzekering van eene goede behandeling. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1