BE JACHT BP EEIE ERF®. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang: Maandag 17 September 1894. No. 3438 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT IEN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS, BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM Yoor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantieri. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Partje 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem15 Sept. 1894. Inkomstenbelasting. Naar wij vernemen bedraagt bet percentage der nieuwe plaatselijke VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 19 September 1894, des namid dags te 1 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. 2. Voorstel B. en W.W. vaststel ling primitief kohier plaats, directe belastiüg naar bet inkomen, dienst 1894, met benoeming Commissie voor de bezwaarschriften. 3. Id. id. gratificatie ambtenaren belast met de werkzaamheden betref fende bet kohier als voren. 4. Id. id. adres J. K. Tadema, uit gifte kohier plaatselijke directe belas ting naar bet inkomen. 5. Id. id. adres Maatschappij tot Expl. van Staal waterbronnen onthef fing betaling erfpacht. 6. Id. id. wijziging reglement be waarschool in bet voormalig Barbara- Gaethuis. 7. Id. id. gratificatie leeraar wegens tijdelijke waarneming betrekking Di recteur H. B. school ter Opleiding voor Handel en Nijverheid. 8. Id. id. id. instruct, d.d. schutterij. 9. Rapport Commissie van finan ciën be rooting schutterij dienst 1895. 10. Voordracht B. en W.W. benoe ming onderwijzer 3e kl.scbool letter A. Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling van gekleurde boutgravuren, vervaardigd door ja- panscbe kunstenaars, die thans op bet Museum van Kunstnijverheid te Haarlem gehouden wordt, is zeer merkwaardig en wekt levendige be langstelling bij artisten en liefhebbers. Deze rijke verzameling stamt uit bet derde tijdperk der school van Oukiyo-jé en de verschillende exem plaren zijn vervaardigd door Toyo- kouni 17691825, Kounisada 1785 1864, Kounigoski 17961861. te za- men vormende de school van Outaga- wa, die zich geheel van vreemde in vloeden beeft ontdaan en de japan- scbe kunst tot eigen oorspronkelijk heid beeft weten te ontwikkelen. De voorstellingen zijn aan het volks- en theaterleven en het landschap -ontleend en munten vooral uit door realistische opvatting en groote uit drukkingskracht. Komen ons op den eersten 'blik de voorstellingen wat overdreven en de kleuren te sterk voor, bij eene nadere beschouwing zullen wij ons rekenschap geven, hoe juist standen en bewegingen zijn weergegeven en hoe harmonisch de verschillende kleuren zijn samengesteld, waardoor een geheel van groote artistieke waarde verkregen werd. Het valt dan ook niet te ontkennen, dat dejapan- sche kunst op de moderne kunst van het westen eenen sterken invloed heelt nitgeoetend en dat er van deze hoogbegaafde kunstenaars nog veel te leeren is. Des Zondags is de toe:ang vrij. Voor eenigen tijd werd te N. Niedorp de Nederlandsche Neringverzekering- Maatschappij opgericht, waarvan ge durende den korten tijd van haar be staan gebleken is, dat zij in den rij der verschillende verzekering-maat schappijen eene waardige plaats be gint in te nemen. De Nerin gverzekering-m aatsch appij is misschien hier ter stede nog weinig bekend en toch is haar doel hoogst nuttig. Wanneer toch door brand of andere rampen een huis, waarin deze of gene zaak wordt uitgeoefend, vernietigd of onbruikbaar wordt, ontvangt de ver zekerde schadevergoeding voor het verbrande of beschadigde, doch deze maatschappij gaat verder. Zij vergoedt de schade, die de nering lijdt door gemis of stoornis daarin, tengevolge van deze of gene ramp, zij voorziet tevens in de eerste behoelten, wan neer het hoofd der zaak een ongeluk overkomt, dat stilstand der verdien- stand ten gevolge heeft. De geringe premie maakt het iederen koopman ol winkelier mogelijk zich tegen die schade te dekken. Onlangs heeft een onzer stadge- nooten, de heer K. van Eeden, Dam straat 20 alhier, de eerste verzekerde hier ter stede bij de Neringverzeke ring-maatschappij, de vruchten ge plukt van zijne voorzichtigheid. Ten gevolge van den brand, die onlangs bij hem plaats vond, moet zijn zaak tijdelijk stilstaan. Blijkens achterstaande advertentie is aan het Algemeen Assurantiekan toor Niephaus en Droste het agent schap dier maatschappij gevestigd. Op den Dinsdag gehouden wieler wedstrijd te Rij nzaterwoude, behaalde de heer J. B. Odenthal alhier den 2en prijs. Het 3de bat. 4e regiment inf. al hier in garnizoen is heden terugge keerd uit Katwijk, alwaar het deze week heeft gekampeerd. Het arri veerde met een extratrein die hier 12.07 (G. T.) aankwam, en werd aan het station opgewacht door de maj. comm. en de officieren der d.d. schutterij alhier, en alle hoofd- en verdere officieren alhier in garnizoen benevens het muziekkorps der d.d. schutterij. Langs Kruisweg en Nieuwe Gracht begaf zich het bataljon naar de infanterie kazerne. Het stond on der commando van kapitein van Do- veren. Luit. kol. Hofstede is door koorts genoodzaakt geworden achter te blijven. De bouw van het Brongebouw der Maatschij. tot expl. van Staalwater- bronnen is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer M. v. Ommeren alhier. Door eigen onvoorzichtigheid is Vrijdagnamiddag Maria Kees oud 10 jaren, wonende Hondenstee-r no. 15, bij het dichtdraaien van de Melkbrug met de rechter voet tusschen de brug beklemd geraakt, waardoor dat lichaamsdeel gedeeltelijk is verbrij zeld. Zij werd per brancard naar het St. Elizabeths Gasthuis overgebracht. Hedenmorgen is de milicien van het 4e regiment infanterie alhier in garnizoen P. v. F., wegens voortdu rend wangedrag uit den dienst ont- Naar men verneemt, is de persoon van J. H. Zomerdijk, die in het jaar 1893 een poging tot doodslag op zijn stiefvader pleegde en deswege werd veroordeeld tot 2 jaren en 6 maan den gevangenisstraf, dezer dagen we gens krankzinnigheid, in 's Rijks ge sticht te Medemblik opgenomen. Te Heemstede, waar tot nu toe de hoofdelijke omslag slechts f 1500 be droeg, is deze voor 1895 voorgesteld op f2500; opcenten op depersoneele belasting worden niet geheven. Bazar te Bennebroek. Te Bennebroek is een bazar gehou den ten bate van een speelplaats bij de bewaarschool „Retraboth"de op brengst was bijna f1300. Ook in de onmiddellijke omstre ken van Haarlem is besmettelijke veeziekte, (mond- en klauwzeer) uit gebroken nl. te Haarlemmermeer en Schoten. In den stoom korenmolen aan den Haarlemermerweg, kreeg een werkman een zak meel op het hoofd; in be- denkelijken toestand werd de man naar zijn woning gebracht. De afgebrande wind-hontzaagmolen aan het Noorder Buitenspaarne zal worden herbouwd Jen ingericht voor stoomkracht. Muskusgeur. Sedert eenige dagen is IJmuiden vervuld van muskusgeurin den beginne wist men niet van waar die reuk kwam, nu blijkt evenwel, dat een viertal Franschen in een ge bouwtje op eenige minuten afstand ten Noorden van het Noordzeekanaal bezig zijn met het bereiden van mus kus. Het bdtel d'Orange te Zandvoort wordt 17 September a. s. gesloten. Op dien dag zal ook de tram van het station naar het dorp den dienst staken. Geschenken. H.H. M.M. de Koninginnen hebben, behalve f 400 voor de armen, bij haar bezoek aan de gemeente Helder, nog f'125 geschonken ten behoeve van de verpleegden in het Marine-hospitaal, om daarvoor versnaperingen te koo- pen. Aan den luitenant ter zee le kl. Eijbergen, die bij het ongeluk aan boord van de Guinea gekwetst werd, zonden H.H. M.M. een kistje fijne vruchten, terwijl de milicien Lap, die tengevolge van hetzelfde ongeluk ernstige brandwonden bekwam in het hospitaal van H.H. M.M. eene pho tographic van koningin Wilhelmina, een met zilver gemonteerden sigaren koker en 500 sigaren ontving. D. v. H. De manoeuvres. De manoeuvres gaan dan toch door Donderdag zijn de troepen der 3e di visie in hun kantonnementen aange komen. De leider, generaal Lanzing, heeft zijn hoofdkwartier te Eindhoven ge vestigd; brieven voor alle militairen kunnen daarheen het veiligst worden gezonden, aangezien de troepen her haaldelijk van kantonnement veran deren. Te Eindhoven bevindt zich nu evenwel de veldpost; alle daar aan gekomen brieven worden medegeno men naar het manoeuvreerterrein, daar uitgedeeld en komen zeker te recht. Verder zijn de troepen als volgt ingedeeld le. brigadecommandant kolonel v. Kesteren, chef van den staf kapi tein Van Ravenswaay, 2e en 6e reg. inf. le, 2e, 3e, 4e batterij 3e reg. veld art.; 4e, 5e escadr. 2e reg. huzaren, ge nietroepen enz. 2e brigade command, kolonel Wel- lan, chef van den staf kapt. Hoog kamer, 3e reg. inf.5e en 6e batterij 3e reg. art.le en 2e escadron 2e regt. huzaren. De le brigade is meer noordelijk, die 2e meer zuidelijk gecantonneerd en wel de le in de omstreken van St. Oedenrode, de 2e in de richting Helmond. Van de le brigade zijn twee, van de 2e brigade is éen bataljon op bi vak; de overige troepen zijn gekan- tonneerd. Als scheidsrechters treden op kolo nel Benschop, jhr. Laman Trip, Boo gaard en jhr. Meijer, aan wie als hulpscheidsrechters zijn toegevoegd de kapitein van den gen. staf: Van Oordt, Sodenkamp, Sabron en Moer beek. Van vreemde legers wonen vier of ficieren de manoeuvres bij, en wel een Russische kolonel, een Zweedsche majoor, een Fransch kapitein en een luitenant van de Vereen. Staten. Ge- ner.-majoor Hennus, inspecteur der infanterie, komt ook te Eindhoven om de manoeuvres bij te wonen. De burgemeesters-quaestie te Zoeterwoude. Het bericht als zou de burgemees ter van Zo- terwoude ontslag hebben aangevraagd, in verband met een aanschrijving van hooger hand om van mond- en klauwzeer verdachte koeien niet te doen afmaken, is, naar uit 's-Gravenhage wordt gemeldt in elk geval onjuLt. De eigenaar der koeien, die beweerde onwetend de wet te hebben overtreden, richtte zich om hulp tot H. M. de Regentes, ver zoekende zijn vee te mogen behouden. Per telegram werd nu den burge meester van Zoeterwoude en den districtsveearts te 's-Gravenhage ge vraagd, of met inachtneming van de bestaande wetten geene maatregelen konden worden genomen, waardoor de belangen van den eigenaar van het vee niet of zoo min mogelijk wer den geschaad. Op deze vraag volgde een ontkennend antwoord. Vanwege H. M. de Regentes werden geen an dere bevelen gegeven of vragen ge daan. Van een aanschrijving van hoo- gerhand is dus geen sprake. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 69) HOOFDSTUK XXIV. Het noodlottige middaguur. Zelfs zulk eene dienstbode was ten laatste gevonden, en tot dusverre had het geluk het jonge paar toegelachen. Op twee Zondagen in April zouden de afkondigingen plaats hebben; den eersten Meidag, ook een Zondag zou deze plechtigheid voor het laatst plaats hebben en den tweeden dag in Mei zou de rector van St. Cleopas hen tot man en vrouw maken. Rupert was van plan om na eenigen tijd te zijn gehuwd van de gewichtige verandering, die er met hem had plaats gehad, mededeelirig te doen aan Mellodew en misschien zelfs een bezoek op Barth af te leggen. In zijne vreugde wilde de jonge man het zooveel mogelijk bekend maken, dat zijn leven bekroond was met Natalie's liefde. Al dien tijd was hij nog nooit in de nabijheid van deland- goederen Bidebank of Barth geweest; evenmin had hij het tooneel van de avonturen zijner jeugd, het Greenwood Re servoir, bezocht. Sinds zijn vertrek naar het vasteland had hij Timmy Titlow niet meer gezien. Niet alleen was hij uit Timmy's herinnering verdwenen, maar hij had Timmy ver geten. Op dat tijdstip bracht juffrouw Chitton hem weer bij Titlow in herinnering. Deze was een van die vrouwen, die reeds spoedig zoo oud schijnen te worden als zij maar kun nen, en daarna jaren en jaren blijven leven knoestig en sterk als een oude appelboom. De goede vrouw was nog verpleeg ster in het armenhuis te Paddington en nog even opgewekt en gezond als toen sir Rupert als een doornatte zuigeling op haar schoot werd gelegd. Zij had door Timmy gehoord van Ruperts vlucht; terwijl hij op het vasteland reisde, had zij een bezoek afgelegd op Bidebank Hall, en daar vernomen dat hij met mylady in het buitenland vertoefde en nu begaf zij zich naar het reser voir om eens met Timmy Titlow over hem te spreken. Toen Titlow op een namiddag het bassin naderde, zag hij eene kleine gedaante, met een rooden doek om de schou ders, gebogen maar nog krachtig tegen den steilen rand op klauteren. „Goede hemelIs u het juffrouw ChittonU ziet er nog even jong uit als altijd 1" riep de galante Timmy uit, terwijl hij het bootje van het reservoir deed wenden, zoodat de oude vrouw de gemakkelijkste plaats kon innemen. „Nog altijd in uwe betrekking „Ik heb mijne geheele familie overleefd Timmy," zeidezij, „zij zijn allen reeds lang weg. Ook lady Bidebank, die in weelde leefde, is overleden, en de arme oude verpleegster van het armenhuis leeft nog. Dat was eene vriendelijke dame Timmy. En weet je ook wat er van den jongenheer is ge worden? Je komt mij niet meer zoo dikwijls opzoeken Tim my, sinds je een man met bezittingen bent geworden." „Dat is de reden niet, en honderd pond is toch zulk eene groote bezitting niet," zeide Timmy met eene zweem van trots op zijne rijkdom. „Ik heb ook nog honderd pond van mijn weekloon opgespaard. Vergeet niet, dat ik al dicht bij de vijftig benik ben dus zoo jong niet meer en blijf niet zoo kras als u. Dat rondwandelen hier bij het bassin iederen nacht met al die vochtigheid heeft mij stijf gemaakt en wanneer ik niet op wacht ben, dan loop ik zeer weinig." Na aldus de vraag van juffrouw Chitton te hebben behan deld, die hem zelf meer betrof, dacht Titlow aan hare andere vraag, en antwoordde daarop „Die jonge heer is weggegaan, en is voor de tweede maal spoorloos verdwenen. „Hij schijnt dat goed te kennen." „En hoe verdwenen, waarom verdwenen vroeg juffrouw Chitton. „Heeft hij het geld van mylady niet geërfd „Neen. Alles wat in verbinding staat met dien jongen man schijnt de eigenschap te hebben om verloren te geraken. Het testament, waarin mylady hem tot erfgenaam had ge maakt is ook verdwenen, en hij gevoelde zich zoo wanhopend dat hij wegliep en men heeft nooit meer wat van hem ge hoord." (Wordt vervolgd*)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1