BE JICHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang: Dinsdag 18 September 1894. No. 3439 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat JL-^L9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnament aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en deor alle boekhandelaren en couraatiexs. Direeteur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parya 3Uns Faubourg Montmartre. aei Haarlem17 Sept. 1894. Stukken van den Raad. B. en W. stellen voor aan den heer L. Dekker Kzn. die wegens het over lijden van den directeur der H. B. S. met 3-jarigen cursus, drie maanden lang het onderwijs aldaar regelde en toezicht hield, den dank van den Raad daarvoor te betuigen en hem eene gratificatie van f 100 te verleenen. Tevens wenschen B. en W. in gevolge schrijven van den maj. kom- mandant der dd. schutterij, aan den heer J. W. van Alphen, le luit. arlj. der inf. belast met de opleiding van officieren en het kader der dd. schut terij, een gratificatie van 1200 toe te kennen. Voordracht voor onderwijzer aan school lett. A. P. Tuijn, Helder, P. P. den Baars, Zandvoort, R. de Boer, Beverwijk. Inkomstenbelasting. Reeds in ons vorig nummer bericht ten wij, dat het percentage der nieuwe Elaatselijke inkomstenbelasting zal edragen 3.7, van het belastbaar in komen. Het primitief kohier bedraagt f323.728.78,J. De gemeente telde op 1 Januari 57461 zielen. Het aantal aan slagen is 7739 met een beschreven in komen van f 13.188.600. Voor de eer ste tot en met de negentiende klasse gaat daar af f4.439.177, rest een be lastbaar inkomen van f8.749.423. Het vorig jaar toen wij de verte ringsbelasting nog hadden, bedroeg bet aantal aanslagen 7105, dat is dus ruim 600 minder. De beschreven ver tering was f8.214.075, de aftrek voor alle klassen bedroeg f 2.596.800 zoodat het belastbaar cijfer ,wus f5.617.275. Het verschil tusschen bet beschre ven inkomen voor 1895 en van de beschreven vertering voor 1894 is bijna vijl millioen. Gaat men na dat wanneer de ver teringsbelasting nu voor 1895 nog werd toegepast, de percentage zes zou bedragen en neemt men daarbij in aanmerking den belangrijken aftrek, die op inkomen beneden 3000 gulden wordt toegepast, dan komt men tot de overtuiging dat voor de talrijke ingezetenen die van een beperkt in komen moeten leven, de nieuwe be lasting een groote ontheffing mee brengt. Iemand met een beschreven verte ring van f675.gehuwd en die een kind beeft, betaalde f 13.47deze zelfde belastingschuldige met een in komen van f 675.(men vergete niet, dat inkomens tot en met f3000 in gezinnen ook verteerd worden) heeft slechts te betalen f3.33. Een huis vader met vrouw en een kind f1125. verterende, betaalde vroeger f35.52s, thans voor een inkomen van f 1125.- slechts f 11.10. Idem meteen vertering van 12300.f90.65 met een inko men van f2300.slechts f48.84; idem met f3250.vertering f 139.65, voor hetzelfde inkomen f94.72. Zelfs met groote gezinnen is er nog verschil. Iemand met vronw en vijf kinderen betaalde voor f675.ven ring f3.67s, voor even zooveel inkomen f3.33. En daarbij nemen wij nog de ver- teringscijfers van bet vorige jaar. Ware de nieuwe belasting achterwege ge bleven, dan zoude men in onze voor beelden te betalen gehad hebben in dit jaar, gerekend naar 6 pet. voor 675.vertering 4.50 „1125.- 43.50 „2300.- 114.- „3250.- „171.- Men ziet hier vooral de verbazende verschillen. Nn bet kohier alzoo gereed is, zul len ook de biljetten wel spoedig wor den verzonden. B. en W. stellen voor eenige gra tificatiën te verleenen aan ambtenaren, als blijk van waardeering voor cle verdienstelijke wijze, waarop zij ben hebben geholpen om dit moeilijk en omvangrijk werk tot stand te brengen en welf 100.aan den beer H. C. van der Vangst, adjunct-commies, f25.aan den heer H. van den Berg, klerk en f25.aan elk der deurwaarders Jager, Vink en Ock- bnysen. B. en W. adviseeren afwijzend op bet verzoek van den beer J. K. Tadema, om subsidie voor de uitgave van het kohier der inkomstenbelasting, zooals adressant dat vroeger ontving voor het kohier der verteringsbelasting. Huns inziens is de bedoeling dat de aanslagen geheim blijven, op grond van de bepaling in art. 19 alinea 4 „het aanslagbiljet wordt onder geslo ten omslag toegezor den", alinea 8 van dat art.„de teruggave of terug zending van bet beschrijvingsbiljet kan onder gesloten omslag geschie den" en art. 4 alinea 1 van de ver ordening op de invordering „indien de betaling in een gesloten omslag wordt aangeboden, is de ontvanger verplicht bet voldaan geteekend aan slagbiljet ook onder gesloten omslag terug te geven." Meent de Raad evenwel, dat hieruit nog niet de bedoeling blijkt om de aanslagen geheim te houden, dan wenschen B. en W. de boven aange haalde bepalingen, die veel last en omslag veroorzaken, wel vervallen te zien." Wij vernemen met genoegen en vol doening, dat Mr. W. Jager Gerlings zijne aanvrage om ontslag als majoor- kommandant der d.d. schutterij beeft ingetrokken en dientengevolge als zoodanig aanblijft. Bij kabinetschrijven van den beer Commissaris der Koningin, namens zijne Excellentie den Minister van Binnenl. Zaken is namelijk aan Mr. Jager Gerlings in den loop der vorige week kenbaar gemaakt, dat de Minis ter niet alleen ten zeerste waardeert wat door hem voor de d.d. schutterij te Haarlem wordt gedaan, maar dat bet Z. Exc. ook bizonder aangenaam zon zijn, als Mr. Jager Gerlings mocht kunnen besluiten, terug te komen op zijn verzoek om eervol ontslag als majoor-kommandant en zich bereid te verklaren, die betrekking te blijven bekleeden. Dit verzoek van den Minister werd door den heer Commissaris der Ko ningin zoowel schriftelijk als per soonlijk ondersteund. Naar aanleiding van een en ander en in verband met de hartelijke po gingen zoowel door officieren als door bet geheele kader der d.d. schutterij aangewend, om den majoor-comman dant te doen terugkomen op zijn aan vrage om ontslag, beeft de heer mr. Jager Gerlings terecht gemeend, daar aan te moeten voldoen. Wij mogen niet nalaten, de haar- lemeche schutterij met dit besluit ge luk te wenschen. De overste Hofstede, die Zaterdag wegens ongesteldheid niet met den troep terugkeerde,maar in bet kamp bij Katwijk achtergebleven is, werd dien dag naar het hospitaal te Leiden ver voerd. Zijn toestand is tot dusver niet verbeterd. De koorts is nog steeds vrij hevig. Schouwburg. Door de vereen iging, „Door Inspan ning Uitspanning" werd tot opening van bet seizoen. Zondag j.l. in den schouwburg alhier opgevoerd„De twee Weezen," naar het fransch, door A. d'Ennery. Wanneer men mag afgaan op de bijvalsbetuigingen, die de medespe lers ten deel vielen, dan laat bet zich denken, dat dit drama den talrijken aanwezigen wel voldeed. De rollen waren goed ingestudeerd en aan bet stuk zelf was de meeste zorg besteed. Marine-reBerve. Burgemeeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter kennis dat bij Koninklijk besluit van 25 Juli 1894 No. 42 zijn vastgesteld voorloopige regelingen van bet personeel der Ko ninklijke Nederlandsche marine-re serve, dat die regelingen op 1 October a. s. in werking zullen treden, en dat een exemplaar ervan i er inzage is nedergelegd op bet raadhuis (afd. Militie Schutterij enz.) Haarlem15 September 1894. M. O. DE KANTER, Waar nel Burg. de Secretaris C. M. RASCH. Wleler wed8trij d. Zondag bad een wedstrijd plaats van Rots en Dennenoord nabij Utrecht af langs Zeist, Amersfoort en terug, twee maal, afstand bijna 80 K. M. Aan dezen wedstrijd, door de Utrecht- scbe Wielrijders S cieteit uitgeschre ven, namen 16 rijders deel. In den koristen tijd werd de weg afgelegd door den beer C. Witteveen Jr. alhier; tweede was de beer J. P. Smit uit Utrecht, derde de heer P. G. van Appel uit Utrecht, vierde de beer Hart Nib- brig, Hilversum. De prijzen beston den uit kunstvoorwerpen en medailles. De Wilhelmina-Vlucht. Zondag jl. hield de postduiven ver- eeniging „Wilhelmina-Vlucht" een wedvlucht voor oude en jonge duiven van Amsterdam. De duiven werden te 9 uur 45 minu ten met betrokken lucht door de goede zorgen van den beer stationschef los gelaten en bereikten als 't volgt bnnne hokken: 1. A, Haartman Jr. 10 uur 6-m. 2 sec. ter voor detacbeering naar Indië, dat de gehuwden onder hen niet in aan merking komen. Voor den oudsten societeitsbediende in de sociëteit „Vereeniging" alhier, Ant. Mulder Jr. waren het Vrijdag en Zaterdag aangename dagen. Hij her dacht toen namelijk het feit, dat hij voor twintig jaar in dienst trad bij deze sociëteit. Dat hij zich gedurende deze twintig jaren de tevredenheid der le den en zijner superieuren heeft weten te verwerven, hiervan getuigden de vele stoffelijke blijken van waardee ring, hem dezen dag geschonken. Na mens een groot aantal leden-societeits- bezoekers, werd hem Zaterdagavond door den beer P. D Graaff eene fraaie portemonnaie aangeboden, bevattende verscheidene gouden Willems en een klein boekje, dat denk zij de welwil lendheid van den heer C. D. Anto- nisse, de namen der gevers bevatte. Tevens ontving de jubilaris van de bestuursleden der „Vereeniging" een fauteuil, van de werkende leden der Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" een album met bet portret der Koningin, een meerschuimen pijp van bet bedienend personeel der sociëteit, en een fraai geëncadreerd diploma van den Alg. Nederlandschen Hotelhouders-Bond. 2. I. R. Pereira 10 3. I. S. Frank 10 4. J. v. d. Horst 10 5. L. v. Zonneveld 10 6. A. Haartman Jr. 10 7. J. v. d. Horst 10 8. L. Jalink 10 De duiven werden in 't café-restau rant Hartmann, Smedestraat, getoond. 7 7 10 „13 16 17 4 46 53 13 3 45 40 Den 22en dezer vertrekt de le luit. bij het indiseh leger, thans met ver lof, Jbr. J. Sand berg naar Indië. Zooals bekend is, bad deze officier zich ter beschikking gesteld van den Min. van Kol. om, nu reeds, lang voor het eindigen van zijn verloftijd met het oog op de gebeurtenissen op Lombok, naar Indië terug te ke eren. Onder de officieren van het leger hier te lande hebben zich zóovelen ter beschikking gesteld van den Minis hield de postduiven-ver- eeniging „De Luchtgids" baar laatste wedvlucht van Oldenzaal, met jonge duiven, bioed 1894. De duiven wer den 7 uur Greenwich tijd losgelaten, met betrokken weer en noodoosten wind en kwamen als volgt aan le pr. J. G. N. Leurs 10 u. 38 m. 15 sec. 2e H. W. Buurman 10 39 15 3e A. Huff Jr. 10 „42 26 4e J. Brian 10 43 19 5e D. Franzen 10 44 3 6e A. H. Terbost 10 45 3 7e J. van Booren 10 47 30 De zilveren melaille, uitgeloofd door een lid van de Vereeniging voor de drie eerstgetoonde duiven werd gewonnen door den beer J. G. N. Leurs. In een druk bezochte vergadering van de nieuw opgerichte Protestant- sche Kiesvereeniging te Sloten (N.-H.) werden tot bestuursleden gekozen de beeren J. van Bronkborst, G. Linne- kamp, J. C. van Andel, G. van Leeu wen en H. van Lu beek. Een 100tal leden zijn reeds tot de vereeniging toegetreden. Nog zal aldaar een anti-revolutionaire Kiesvereeniging worden opgericht. Naa' het engelsch van PAUL H. GERRARD. 70; HOOFDSTUK XXIV. Het noodlottige middaguur. Juffrouw Cbitton zuchtte. „Het schijnt van bet begin af reeds vreemd met hem te zijn gegaan," zeide zij. „Het is natuurlijk ook zeer bard voor u, want als bij bet geld bad gekregen, dan zon hij er niet de man naar zijn om zijne eigen grootmoeder verpleegster te laten blijven in bet armenhuis te Paddington." „Noem mij niet grootmoeder," zeide juffrouw Chitton plechtig. „Ik heb groot berouw over al mijne verkeerd heden." „Nu, wat heeft dat hiermee te maken zeide de eerlijke Timmy. „U rekent het u toch niet als eene zonde toe om een kleinzoon te hebben Is hij niet de zoon van uwe dochter Jaue?" „Neen, dat is hij nietkreunde de oude vrouw. „Goede hemel!" riep Timmy uit. „Wie is hij dan?" „Ik weet het evenmin als de dooden," zeide juffrouw Chitton. „Zoo iets heb ik nog nooit gehoord. Hoe zijt u dan aan hem gekomen U hebt toch verteld, dat bij het kind van Jane was." „Ik zal gelogen hebben Timmy, en wanneer ik dit leven nog eens moest overdoen, dan zou ik nooit meer liegen al was het voor eene goede zaak. Laat dit je tot waarschuwing strekken. Jij bent nog jong." „Maar vertel eens wat van bet kind sprak Timmy, wiens nieuwsgierigheid hem geen geduld gaf tot bet aanbooren van een zedeles. „Evenals wat van Mozes wordt verteld," zeide de oude vrouw, „werd bij uit het water gered; niet door Pbarao's dochter, maar door een grooten zwarten hond." „Goede hemelriep Timmy weer uit. „Het heeft mij altijd zwaar op het hart gelegen, en ik had het lady Bidebank willen vertellen," vervolgde zij, „maarzij is nu dood. Ik heb het uitvoerig opgeschreven en het aan u nagelaten om na mijn dood door u te worden gelezen. Ik kan er nu echter niet over laten spreken, of dien armen Sam Porter zou het schade doen aan zijn naam, die nu dood is en niet voor zichzelf kan spreken." „Vertel mij alles maar," zeide Timmy. „Ik zal het niet over vertellen." „Ik zon graag mijn hart eens lucht willen geven," zeide juffrouw Chitton, „maar je moet beloven er nooit met iemand over te spreken, terwille van Sam, die de eerlijkste man was, die er leefde, en er niets verkeerds mee voor had." „Ik zal er nooit met een woord over spreken," zeide Timmy, „of of Sam moest terngkeeren om voor zichzelf te ant woorden." „Hij zal niet terugkeeren," zeide de oude vrouw. „Ik heb dikwijls van hem gedroomd. Hij is dood en zijn lijk ligt diep onder water. Zijn gebeente is geheel verbleekt, en er groeit zeewier in de openingen. In zijne oogbol ten liggen schelpen, en schelpen en koraal liggen rondom hem, terwijl de visscben boven hem zwemmen." „Dan is hij goed af en kwellen hem geen onaangename berinneringen meer," zeide Timmy vertroostend. „Vertel mij de geschiedenis dus maar en ik zal er nooit iets van over vertellen of Sam Porter moest uit zee teruggekeerd voor mij staan." Aldus aangespoord deed de oude vrouw Timmy een om standig verbaal van den nacht, waarin Jane's kind was ge storven en een groote, natte hond een geheel doorweekte zuigeling aan Sams voeten bad neergelegd. „Wij waren er zeker van, dat bet uit bet reservoir kwam," zeide zij. „Genadige hemel 1" riep Timmy, „dat was ook zooDat moet in denzelfden nacht gebeurd zijn, waarin ik het bassin- spook zag of meende te zien en iedereen hier zeide, dat ik mijn plicht vergeten en gedroomd had, dat ik eene vrouw een kind bad zien werpen in dit bassin, dat Londen

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1