NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, 12e «•gang: Maandag 24 September 1894. No. 3444 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Politiek Overzicht. INGEZONDEN. Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. Stoomvurtberichten. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat 1-4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: EERSTE BLAD. Haarlem22 Sept. 1894. Eerie cellulaire gevangenis te Haarlem. De minister van justitie deelt in de toelichting zijner begrooting voor 1895 mede, dat het plan om eene f(kleine gevangenis te bouwen acüter het paleis van justitie is opgegeven, doch dat hij in Haarlem eene groote cellulaire gevangenis wil bouwen en omziet naar een daartoe geschikt terrein. Museum van Kunstnijverheid Op het Museum van Kunstnijver heid alhier zullen aanstaanden Zondag eene reeks reproductiën van schilde- derijen van Nederlandsche meesters tentoongesteld zijn. Deze reproductiën hebben een ge heel ander aanzien, dan de gewone photografiën daar zij op eigenaardige wijze op daartoe geprepareerd teeken papier werden afgedrukt. Zij zijn ver vaardigd door den heer Berend Zweers, photograaf te Nijmegen, oud-leerling der school voor Kunstnijverheid al hier. Des Zondag is de toegang vrij. pianofabriek van Carl Mand te Co- blenz. Ten onrechte zou men hieruit kunnen opmaken, dat deze piano handelaar den alleenverkoop van dit fabrikaat voor Haarlem heeft. Dit is niet het geval; immers de heer C. Heemskerk betrekt ook piano's uit bovengemelde fabriek, en verkoopt ze reeds sinds verscheidene jaren. De luitenant-kolonel N. W. Hof stede heeft heden het militairhospi taal te Leiden verlaten, en zal verder te zijnen hnize verpleegd worden. "Voor de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel hebben zich uit deze gemeente 86 jongelieden aange meld. De Lombok-Commissie. De commissie, die Donderdag hier ter stede vergaderde, is als volgt sa mengesteld Eere-voorzitterJhr. Mr. J. W. G. Boreel van HogelandenA. Resink, voorzitter; D. Matak Fontein, secre taris-thesaurier. LedenJ. J. F. Beijnes, F. S. Boom, B. Dankelman, F. H. H. Doffegnies, mr. Ch. Enschedé, A. H. Gijsberts, dr. G. A. Harem aker, N. W. Hofste de, G. E. L. Hijmans, P. Huet, mr. W. Jager Gerlings, A. J. Kluppel, P. C. Kool, J. Leupen, F. Lieftinck, J. H. Meuten, jhr. C. F. van de Poll, C. Prins, jhr. J. J. Sandberg, J. Schol- tens, mr. A. W. Thöne, dr. E. van der Ven, ds. J. de Vries, mr. A. C. Waller, J. J. M. de Wüde, jhr. J. B. van Merlen, Heemstede. Op even schitterende wijze als de Hollandsche Opera 11. Woensdag de wintercampagne hier ter stede opende zal de Koninklijke Vereeniging het Nederlandsch Tooneel a.s. Donderdag zijne eerste voorstelling in den schouw burg alhier geven. Ofschoon bijna onoverkoombare bezwaren en zeer groote kosten daaraan verbonden zijn zal niet meer of minder dan „Mada me Sans-Gêne", Sardou's nieuwste meesterstuk worden opgevoerd. Daar de mise- en scène bij dit stuk eene hoofdzaak is, zullen al de kostbare meubelen, de prachtige toiletten en costumes, benevens de noodige dé cors expres van Amsterdam hierheen vervoerd worden, zoodat de opvoering in alles geheel gelijk zal zijn aan die te Amsterdam. Al de artisten der Koninklijke Ver eeniging, over de 50 personen, spe len in dit stuk mede. Men kan veilig aannemen, dat nog nimmer een tooneelstuk op dergelijke wijze gemonteerd, alhier werd opge voerd. Voor onze vensters zijn geëxpo seerd twee opnamen van den histo- rischen optocht, Donderdag te Zaan dijk gehouden. Deze twee foto's stellen voor het zoogeheeten „glazen jachtje" en een van de Ridders uit den stoet. De heer C. Zwollo alhier, die zevervaardigde, heelt er succes van. Vrydag namiddag is een 7jarige knaap die aan de Leidschevaart te dicht aan den waterkant liep eerst op een schuit en daarna tusschen die schuit en den wal te water gevallen waarbij hij zijn linkerheupbeen heeit gebroken. Hij is gered door den 16ja- rigen Govert van Dijk, wonende Bar- revoetstraat. De heer J. Wils, hoofd der open bare school te Houtrijk en Polanen, hoopt 10 October a. s. zijn 40 jarigen diensttijd te herdenken. De tweede nieuwe Kerk in de nieuw ingestelde parochie te Halfweg, staan de in de afdeeling Houtrakpolder zal met November in gebruik worden ge nomen. Opnieuw kandidaat gesteld. De wethouder van Ouder-Amstel, De Grauw die zooals onze lezers in een vorig nummer hebben kunnen zien, wegens de handelingen van den burgemeester voor zijn wethouder schap en lidmaatschap van den Raad heeft bedankt, is door alle kiesveree- nigingen te Ouder-Amstel opnieuw kandidaat gesteld, zoodat een herkie zing zeer waarschijnlijk is. Eene aanvaring. Bij dikken mist heeft Vrijdag mor gen, omstreeks zes uur, op de Wester- Schelde, vóór Ter Neuzen, eene aan varing plaats gehad tusschen de En- gelsche stoomschepen Hailing kapt. Harris, voor deze haven bestemd, en Spindriftkapt. Giles, voor Gent be stemd, beide van Londen met stuk goederen. De Sprindrift bekwam schade aan het achterschip, in het midden, en geraakte door den mist op de slikken bewesten de haven omhoog, doch met het vooruitzicht het volgende tij weder vlot te komen. De Hailing heeft geene averij beloo- pen, is in de haven gekomen en op- geschut naar de losplaats. Cholera. Vrijdag is te Amsterdam in het Wilhelm ima-gasthuis een choleralijder overleden. Eenige leerlingen van de H. B. Scholen met 3-en 5-jarigen curcus al hier, bebben in hunne klassen gel den ingezameld voor de nagelaten betrekkingen van in onze koloniën gesneuvelde of aan bekomen wonden overleden militairen, en tevens hunne werkzaamheid ook uitgestrekt tot de hoogste klassen van een tiental scho len voor lager onderwijs alhier. Dat zij hun pogen met goeden uitslag be kroond zien, blijkt uit het feit, dat een som van f282.50 aan het depar tement van koloniën kan worden op gezonden. Op het gebied van praktische nieu wigheden staat de menschelijke geest niet stil. In het magazijn van Perry-artikelenBarteljorisstraat al hier, is voorhanden een stukje zeep met een handdoek samengepakt in een cartonnen étui. Een en ander kost maar 7% cent. Voor wielrijders en wandelaars, voor reizigers in 't algemeen is dit een praktisch artikel. Wij meldden in ons nummer van Vrijdag 21 dezer, dat de heer P. v. Ooij alhier vertegenwoordiger is der In den IJpolder is de gevreesde var kensziekte (vlekziekte) uitgebroken. Het seizoen te Zandvoort. Wij lezen in de „Zandv. Badcou- rant". Het eigenlijke badseizoen de „haute saison" heeft weinig langer dan zes weken geduurd, maar gedu rende dien tijd was de frequentie grooter dan in vorige jaren. Er ver toefden hier in het geheel 1938 bad gasten met 268 dienstbodenvan de eersten waren afkomstig van Amster dam 856van andere plaatsen van Nederland 758 en van het buitenland 324. Dit getal overtreft. dat vaa vroe gere seizoenen behalve van 1893, toen het prachtige weder 2115 badgasten naar Zandvoort gebracht heeft. Telt men nu bij de 1938 bad gasten, het aantal dienstboden, de 240 kinderen van de Amsterdam- sche Vacantiekolonie, de 125 Haar- lemsche kinderen in het kinderhuis, en de verpleegden in het Badhuis voor minvermogenden (142) zoo komt men tot een cijfer van 2713 perso nen, die hier gedurende den zomer verblijf gehouden hebben. De grootste frequentie was medio Augustus n.l. 1495 badgasten, om daarna snel te dalen tot op dezen dag (20 Sept.) waarop nog 112 bad gasten hier aangetroffen worden. Ofschoon de badplaats ten gevolge van het ongunstige weder niet zoo sterk bezocht werd doorpassanten dag- jesmenschen neemt ze hier de so (vox?) populi werd Zandvoort toch meer malen door feestvierenden en talrijke scholen tot hun uitspanningsoord ge kozen. Omtrent den financieelen toestand in Italië wordt medegedeeld, dat in den italiaanschen ministerraad is ver klaard, dat de toestand der emissie- banken gunstiger is geworden. Men verlangt het disconto weer verlaagd te zien. Te Londen zijn geruchten in om loop, dat, na de bloedige gevechten bij Ping-Yang en in de baai van Korea, de Chineesch-Japansche oor log weldra een „nieuwe politieke ase" zal intreden. Aanleiding tot deze vermoedens is gegeven dooreen bezoek, dat de heer Macartney, de adviseur der Chineesche legatie te Londen, den minister van buiten- lanusche zaken heeft gebracht. Met zekerheid is echter nog niets over Engelands bemiddelingsplannen bekend. De Daily News zegt er niets over, maar bepaalt zich tot het uit spreken van het vermoeden, dat de oorlog nu vooreerst als geëindigd kan worden beschuuwd. De Japanners zullen gedurende den winter Korea bezet houden en intusschen zullen de Chineezen hun verliezen weer pogen te herstellen. Mocht derhalve een der Euorpee- sche regeeringen roeping gevoelen eene poging te beproeven om aan den bloedigen strijd een einde te maken, dan zal dat zeker eerst later geschie den. Voorloopig zal zoowel Rusland als Engeland waarschijnlijk eerstaf- wachten welke gevolgen de beide ge vechten in Cnina en Japan zullen hebben. Naar de Times uit Kaapstad ver neemt staan driehonderd Portugee- zeu met vierduizend inlandsche bond- genooten gereed aan de Delagoa-baai om de opstandelingen aan te tasten. Er wordt verteld dat Mahazoelie zes duizend krijgslieden heeft. Ook gaat het verhaal dat de inboorlingen den agent der Chartered Company, Long den, gevangen houden. In Chili wordt weldra eene minis- terieele crisis verwacht, daar de toe stand zeer gespannen is. De president van Columbia, Nu nez, is volgens bericht uit Colon Dinsdag aan gastrische koortsen overleden. Voor den inhoud dezer rubrielc stelt de redactie zich niet aamprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur! Wanneer zal er verandering komen in den voor de passagiers hoogst ge vaarlijken toestand, waarin het perron van ons station verkeert? Over deze kwestie is reeds veel ge sproken en geschreven, tot dusverre zonder resultaat. Ik zou dus geen oude koeien uit de sloot halen, indien ik eergisteren avond (Donderdag) tegen kwart voor twaalf niet getuige was geweest van een feit, dat, Goddank, goed afgeloopen is. De trein, die om 11 uur uit Am sterdam vertrekt, was „binnen", de passagiers werden tot spoed aange maand door het geroep van „overloo- pen, overloopen(zeer aangenaam als men slecht ter been is). Nauwelijks was ik met mijne fa milie en vele andere reisgenooten op het perron aangeland, of de sneltrein (zoogenaamde Parijsche trein, die an ders om half twaalf hier aankomt, doch nu te laat was) stoomde met volle vaart binnen. Eenige personen werden letterlijk voor de machine weggesleurd. Een oogenblik later en de gevolgen zou den ontzettend geweest zijn. Wat de oorzaak van het geval is, weet ik nietmij dunkt, de zaak zal zeker door de bevoegde autoriteiten onderzocht worden. Het doel van mijn schrijven is, het reizend publiek nogmaals tot de grootst mogelijke voorzichtigheid aan te sporen bij het vertoeven op het perron van het station Haarlem. Waarlijk, men mag wel „oogen van voren en van achteren hebben." U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik mij met hoog achting Uw bestendige lezer. E23 Aan de Redactie! Zoo dikwijls hoort men over de dure belastingen kligen, herhaalde lijk blijkt het dat dezelve nog ver hoogd moeten worden en het is waar lijk niet te verwonderen, dat de bur gerij dikwijls ontevreden is. Zoekt de Raad wel in de goede richting? zou ik willen vragen, be staat de mogelijkheid niet eene belas ting te heffen, welke de burgerij in het algemeen vrijlaat en slechts hen treft, bij wie het er niet op aankomt of zij iets meer of minder betalen? Ik heb hier bet oog op de luxe Waarom belast men de rijwielen niet? Niemand zal beweren dat een „fiets" een noodzakelijk, onontbeer lijk werktuig is. Men heeft het voor z'en pleizier, welnu, hij die er derge lijke luxe-artikelen op na wil houden, kan dat zeker doen en zal er wel niet tegen opzien wanneer de gemeente, in den vorm eener belasting, haar aandeel in die pret eischt. Stellen wij f5 voor elke vélocipède, dat zou een mooi totaal worden voor onze gemeente-financiën. Dan de piano'sDat ia een heerlijk artikel om te belasten! Men vindt ze haast overal en men zal toch zeker wel toestemmen dat dit meubelstuk voor het meerondeel tot de luxe-arti kelen behoort. Welnu, de muziek liefhebber zal eene jaarlijksche con tributie van f10 zeker niet te hoog vinden, als hij beseft, dat wat hem genot verschaft, tegelijkertijd bij draagt om de gemeente-financiën te versterken. Ten slotte zou ik wenschen dat men de publieke vermakelijkheden met een zekere percentage belastte Zie de Schouwburg, de concerten, kortom alles wat tot publieke ver makelijkheid behoort. Wat betalen de ondernemers daarvan voorlasten? Niets meer dan elke winkelier of par ticulier. Waarom zou de gemeente ook van die ondernemingen haar aan deel niet vragen In andere steden is het wel degelijk zoo hier heeft men er tot heden niet aan gedacht. In Amsterdam eischt de gemeente 5 pCt. der bruto recette (op den on dernemer komt deze druk niet altijd neer, het Nederl. Tooneel b.v. laat het publiek deze belasting boven de gewone entréeprijzen betalen) Waarom kan dat hier niet gebeuren? Meent men dat het bezoek dezer vermake lijkheden daardoor verminderen zal Geloof het toch niet hij die uit wilzal niet op 10 of 20 ct. kijken. Ook deze belasting zal een goed cijfer opbrengen en zou men naar de op brengst daarvan den hoofdelij ken om slag kunnen verminderen. Ik hoop dat eenige raadsleden aan leiding zullen vinden om hetgeen ik hierboven in kleine trekken be schreef, in overweging te nemen. Het is maar eene aanwijzing, misschien is ze niet zoo geheel nutteloos. T. Naar wij vernemen zal op den 13den October vanwege het Lombok-Comité alhier in den schouwburg een welda digheidsvoorstelling worden gegeven. Behalve een aantal dames en hee- ren dilettanten uit Haarlem, zullen daaraan medewerken Mevr. Sophie Haase Bosse, Mej. Marie Lüning en de heer Paul Haase uit Rotterdam benevens de heer Joh. Steenman van hier. Ondertrouwd: 22 Sept. J. L. M. de Grooten M. E. Verbeek. Bevallen:21. J. ScholePijna- ken z - E. M. AntonisseAntonisse z - H. LuitenNieuwenhuijzen z - P. R. ter Horstv. Beek d - H. J. SnoeksWempe d - J. Zonneheld Hageudorn z - M. E. KromBouw man z. 22. M. Durgev. Zon - J. H. Mulderv. Est z - M. A. Mul derTweehuijzen z. Overleden: 21 Sept. L. A. Pe- lier 9 m. z. Gortesteeg. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 17 Sept. A. F. Krull en M. A. H. van de Klashorst, Mui den. 20. J. F. A. Bischoff en S. C. Jas, Leeuwarden. A. Overmeijer en M. F. Blok, Bussum. (Bij volmacht): J. J. H. Hillebrant en M. H. W. Ser- ry, Leiden. - W. J. Ruijs en A. A. Prins, Nijkerk. 21. J. Doyer en V. H. Veen Valck, N.-Amstel. Bevallen: 19 Sept. A. J. J. van BemmelHaustedt z., Amst. 20. A. Vossd'Auzon z., AmBt. - J. C. G. FruithoffMelchers d., Amst. Overleden: 16 Sept. H. Maas 62 j., Helder. 18. Wed. K. Jacobson Sz.Lansberg 69 j., Middelburg. A. P. Franssen jd. 45 j., Nederhorst-den- Berg. 19. W. P. Sautijn Kluit 55 j., Amst. P. KlemanVerheij, Amst- Mi Sanders jd. 5 j., Arnhem. G. de Vob 68 j., Schoonhoven. Wed. A. Hane- greeiDe Wit 83 j., Voorburg. 21. Wed. Th. M. WakkerSchouten 52 j., Gesticht Meerenberg. - A. J. Smit 43 j., den Haag. Het Btoomschip Rotterdam, van de N. A. S. M., vertr. 20 Sept. van New- york naar Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1