ïoor onze Vensters. DE JICHT OP EENE ERFENIS. 12e Jaargang: Dinsdag 25 September 1894. No. 3445 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. binnenland' FEUILLETON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14:, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSugc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. In de étalage voor de vensters van F het Bureau van dit Blad zijn de na- I volgende afbeeldingen gelegd Gravures van de familie d'Orléans fen de kapel van St. Louis, te Dreux. Op jacht. Een liefdesdrank. De speculatiewoede te Londen, in 11720. De Prins van Wales op het Bloe- [mencorso te Baden Baden. Kijkjes in het kamp der engelsche :avalerie. Wabah. De japansche torpedo vanger Tat- uta te Aden door den engelschen fstoomer Cossack bewaakt. Appèl op de Salak die naar Lom- li bok is vertrokken. Drie portretten van officieren bij het Jnederl. indische leger. Het transportschip Kow Shing door T den japanschen kruiser Naniwa Khan in den grond geboord. Zwemwedstrijd te Calcutta op na akte varkens. Politieke platen en portretten. Uit de dagen der fransche Revolu- tie (Uit het Zondagsblad van Haar- Ilends Dagblad). Het bezoek van de Koninginnen in Middelburg in 3 afb. (Uit het Zon dagsblad van Haarlem's Dagblad). Uit Elseviers Geill. Maandschrift De schilder Frans Courtens en zijn Jwerk (In elf afb.) Naar een schilderij van Dugardin. Ruïne van Boeddha op Java. Uit Eigen Haard verlichtingen in gebedeboeken. Vlaamsche schoone. De begrafenis van den Graaf van I Parijs. De lijkdienst te Weybridge. De Prinses de Bourbon en generaal [Francois de Bourbon. Restauratie van het kasteel „Bo- naguil". Fransche fortmanoeuvres (2 platen). Dejeuner in het fort Vaujours, aan- I geboden door den president der fran- f sche Republiek. Jachtcostuum voor dames. Haarlem24 Sept. 1894. Overplaatsing. De le luit. W. Witsen Elias, van Ihet depot-escadron huzaren alhier, wordt 1 November a.s. overgeplaatst bij het 5e escadron van genoemd re giment te Venloo in garnizoen. Inzameling voor Lombok. Zooals reeds is gemeld, heeft de in zameling op verscheidene scholen al hier voor de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden in Ned. Indië, opge bracht de som van f282.50. De heer Frits C. H. C. Oudschans, op wiens initiatief deze inzameling heeft plaats gehad, heeft dus zijn pogen met een goed succes bekroond gezien. De volgende scholen hebben aan deze collecte bijgedragen 1. De H. B. S. met 5 en 3 jarigen cursus; 2. de kweekschool voor on derwijzeressen 3. de school van den heer Kloeke4. van den heer Hu- bregtse5. van den heer Brouwer; 6. van den heer Graaff; 7. van den heer Fortgens; 8. van den heer van der Wilk9. van den heer Prins, bene vens de scholen van de dames Bronn en Kuss. Het geld is opgezonden aan den heer G. Witte veen te Utrecht, als hoofd der commissie aldaar, die zich heeft aange sloten bij het comité van de residentie (van Zijll de Jong, v. d. Berg c. s.) dat beoogt het stichten van een nationaal fonds ten bate der nagelaten betrekkingen van alle ge sneuvelde militairen in N. Indië. In den kegel wedstrijd Zondag ge houden in café „Neuf" Vondelkade te Amsterdam heeft in de afdeeling „juniores" de Haarl. Kegelclub „Haar lem" den 3den prijs, zilveren medaille, behaald met 190 punten. .,De Snelvlieger". De Postduiven vereeniging „de Snelvlieger" hield Zondag haar laat ste wedvlucht met Jonge duiven, broed 1894 van Antwerpen. De uitslag was als volgt. le prijs J. Faber, 2e J. G. Schip pers, 3e id, 4e id, 5e id, 6e Joh. Jung 7e A. W. v. IJseldijk 8e Joh. Jung 9e A. W. IJseldijk. 1 Gr. Zilveren Med. toegevoegd bij den len prijs door J. Fa ber, 1 zilv. med. voor de 2 eerstge- toonde duiven door J. G. Schipper, 1 zilv. med. voor de 3 eerstgetoonde duiven door J. G. Schippers, 1 zilv. med. voor de meestgetoonde duiven door J. G. Schippers. Mislukte moordaanslag. Op het Molenpad no. 13A woont een rentenier van zeventig jaar, Pie- ter van Garste genaamd, met zijn echtgenoote. In de afgeloopen nacht waren de oude lieden rustig en wel te bed, toen zij plotseling door een vreemd geluid opschrikten. Bij het licht van een klein lampje zagen zij hoe een kerel zich door het opgeschoven raam naar binnen wrong. Van Garste zelf had den tijd nog om uit het bed r te loopen naar de voorkamer, waar hij een ruit insloeg en uit alle macht om hulp schreeuw de. Intusschen was de inbreker op het bed gesprongen en op de vrouw aangevalen, die zich zoo goed zij kon verweerde. Tot haar geluk raakte in het zachte bed de kerel het evenwicht kwijt en viel achterover, waarvan zij gebruik maakte om te vluchten, de gang in en den tuin door. Met een vlugheid, waarover zij zich nu zelf verbaast, wist juffrouw van Garste op de schut ting te komen en daar af te springen in den tuin van de buren. De heer van Garste had door zijn roepen dat tot ver in den omtrek gehoord werd, de buren gewekt. Ook de politie kwam uit de buurt aan snellen. Men kwam binnen, maar de inbreker, begrijpende dat zijn plan mislukt was, had het hazenpad ge kozen. Bij het bed vond men een groot broodmes, dat den kerel blijkbaar uit de hand was gevallen. Dit heeft de oude lieden blijkbaar het leven gered, anders ware zeker althans de vrouw in een ommezien vermoord geworden. De slaapkamer is gelijkvloers en komt uit op het bij de woning behoorende tuinjte, dat van uit het Tuinlaantje ge makkelijk te bereiken is. Daar zijn dan ook voetstappen gevonden. Waar- scbijnh.k is het dat de kerel helpers had, want toen de vrouw de gang doorvloog, meent zij daar eene ge daante te hebben gezien. De inbreker was een groote kerel met een donker uiterlijk en grooten baard.Hij was blootshoofd en droeg een bruin boezeroen, geen jas.Tot zijn even- tueele herkenning zal kunnen bijdra gen, dat de oude lieden zijn stem hebben gehoord. Toen Van Garste namelijk vluchtte, zei de kerel: „wacht maar, ik zal je wel krijgen" waaruit volgt dat hij wel degelijk van plan was moord te begaan en begreep, dat hij na de vrouw gedood te hebben ook met den zwakken ouden man gemakkelijk zou klaarkomen. Van Garste heeft zich bij het in slaan van de glasruit de polseenigs- zins gekwetst. Het spreekt vanzelf, dat hij en zijn vrouw zeer geschokt zijn door het gebeurde. In Mei 1892 is, naar men zich herinneren zal, ook bij hem ingebroken. Destijds zijn er tal van voorwerpen van waarde gestolen, nu heeft de inbre ker slechts een gouden dameshor loge en een zilveren heerenhorloge kunnen meenemen. Eigenaardig is het, dat de dieven toen langs den zelfden weg het huis zijn genaderd. Toen zijn ze evenwel niet door het raam der slaapkamer geklommen. Het is te hopen en er bestaat ook uitzicht dat in deze zaak spoedig licht zal worden verspreid. Het ach tergelaten broodmes is door een slecht bekend staand persoon geleend van een tapper in de Hage3traat. Die persoon is niet te vinden. Wanneer men hem vindt (en er wordt ijverig naar hem gezocht) dan hoopt men meer over dezen gelukkig mislukten moordaanslag te vernemen. Volgens achterstaande advertentie geeft de heer D. J. van der Wilk, boekhandelaar alhier, een nieuw adresboek van Haarlem uit. Dit voorziet ongetwijfeld in een be hoefte. Het tegenwoordig adresboek is van 1891 en daarom niet betrouw baar. Het kohier der belastingen is ons als adresboek nu ook ontvallen. Kon het zijn, dat de heer van der Wilk elk jaar het adresboek opnieuw uitgaf, dan zou dat een uitstekende maatregelen wezen. Intusschen roepen wij bij deze eerste editie gaarne den steun van het publiek voor zijne moeilijke onderneming in. Een onzer lezers zendt ons een stukje waarin hij zijne verwondering erover te kennen geeft, dat de heer K. Taekema niet heeft geantwoord op de door de kiesvereeniging „Bur gerplicht" aangenomen motie, die voorkomt in onze courant van Vrij- dag j. 1. Wij kunnen dat stukje niet plaat sen, omdat het als de verkiezing ra kende, moet worden onderteekend en de inzender dat niet wilde. Maar wij verklaren onzerzijds, dat het stilzwijgen van den heer Taeke ma ook ons vreemd voorkomt en dat wij van hem een meer ruiterlijk gedrag hadden verwacht. Bij den winkelier J. Hofland, in de Spaarnwouderstraat is van de toonbank door 3 jongens een kistje sigaren gestolen. Aangifte by de po litie is gedaan. Aan de suikerfabriek te Halfweg, waaraan de werkzaamheden 5 Octo ber zullen aanvangen, zal verwerkt worden 37 millioen K.G. beetwortelen, de campagne zal tot in Januari 1895 duren. Te Velsen heeft zich eene commis sie gevormd om gelden in te zame len voor de gewonden en de behoef tige nagelaten betrekkingen van ge sneuvelden op Lombok. Zelfs zal voor dit doel eeneschaal- collecte worden gehouden. Voor de vacante betrekking van gemeente-veldwachter te Velsen (jaar wedde f500) hebben zich 130 sollici tanten aangemeld. Zeevisscherij. Zaterdag kwam te Zandvoort aan 1 bomschuit. Besomming f 18. De prijzen der visch waren schar ren f2.20 per mand, tong f 0.30 tot f 1 en griet fl.20 per stuk, bot f 0.60 per snees. {Zie vervolg Stadsnieuws 3e pagina Lombok. Aan een brief van een soldaat, die deelneemt aan cje expeditie op Lom bok, wordt de volgende eigenaardige voorstelling omtrent land en volk aldaar ontleend „(Bali en Lombok weigerden om onder de Europeanen te staan en wilden geen belasting betalen. Het inlandsche hoofd speelde daar den baas. „Als er een was, die 50 gulden ver diende, dan moest hij daar 25 gulden van af geven, en zoo niet, dan moest hij dood gemaakt worden. Dit gaat hier heel gemakkelijkze nemen maar een kris, een steek in het hart, en weg ben je, want aan de kris zit zwaar vergif. „Als een huisvader of een huis moeder of ook een landbouwer de grootste helft niet gaf, was het on middellijk de dood. Er waren dagen, dat er 30 40 om het leven werden gebracht. „Op het laatst begon men tegen elkander te oorlogen, en dit is nu al twee jaar aan den gang. „Het behoeft dus niet gezegd, hoe verwilderd de menschen er waren en wat het voor ons was, daar aan land te gaan. „Wij lagen daar met 18 groote schepen aan het strand en 10 marine schepen. „Bij de ontscheping is er geen ko geltje op ons verschoten. Wij zijn niet bang, dat er vnur zal vallen, want wij zijn nu al dagen op marsch en hebben niets geen last. „Het hoofd de koning van Lom bok heeft zich zelf daarop ge werkt, dat wil zeggen op den troon. „Wegens de herhaalde binnen- landsche vechterijen, waaraan de mannen moesten deelnemen, zijn de Naar het engclsch van PAUL H. GERRARD. 75) HOOFDSTUK XXVI. Woorden in bloed geschreven. De contessa strekte plotseling haar hand uit, hijgde naar adem en viel flauw. Juffrouw Pettigrew hief haar op, legde haar op bed, leegde een glas water boven haargelaat, en verdween na haar blaadje meegenomen te hebben. Toen de contesBa tot bewustzijn kwam was zij alleen. Zij lag daar geheel afgemat, met haar blik gevestigd op de lichtstralen, die door de gaten in de luiken naar binnen vielen. Het was reeds lang donker, toen juffrouw Pettigrew terugkeerde met een blaadje en een klein tafeltje. De con tessa gevoelde zich zoo zwak, dat zij zich nauwelijks kon be wegen. „Kom", zeide juffrouw Pettigrew bezorgd, „eet nu een stukje en drink een kop thee. U zult het meisje wel spoedig een kunnen zien. Wat geeft het nu om u dood te hongeren? Al waart u in de gelegenheid, dan zoudt u toch niet in staat zijn om uit te gaan. Kom, neem een kop thee." De contessa wilde hiertoe reeds overgaan, toen het denk beeld bij haar opkwam, dat men haar wilde vergiftigen. Zij zat op hare legerstede met de tafel voor haar, en zeide met een argwanenden blik op de vrouw „Wil jij een kop van deze thee drinken?" Juffrouw Pettigrew begon te lachen. „HaDenkt u dat ik u zal willen vergiftigen Zij zette den stoel neer aan den anderen kant van de tafel. „Welnu ale u daarvoor bevreesd zijt, geef mij dan een kop thee, met melk en suiker er in en ik zal alles ge bruiken, wat gij verkiest. En hier is een ei. Wie zou nu een gekookt ei vergiftigen Wat de boter betreft, die kan ik niet roemen ze smaakt sterk, maar hier hebt u jam. En ik wil alles voor u klaarmaken wat gij maar opnoemt, als het hier in huis is. Ik wil niet dat u ziek wordt en onder mijne oogen Bterft. Ik houd er volstrekt niet van om zieken op te passen." De contessa dronk hare thee op, en de waarheid besef fende van de opmerking van hare vrouwelijke cipier, en ook dat zij haar dochter niet van dienst kon zijn door zich uit te hongeren, gebruikte zij een gedeelte der levensmiddelen. „Vrouw", zeide zij tot juffrouw Pettigrew, „ik heb je toch stellig geen kwaad gedaan. Waarom ben je mijne vijandin? Laat mij van hier gaan. Geef mij mijne dochter terug. Breng ons op den weg naar Londen. Kijk eens, hier is mijn hor loge het is met juweelen afgezet en deze ring is kostbaar. Ik wil ze je geven, en wanneer je een plek naar eigen goed vinden opnoemt, dan zal ik je honderd pond geven en nooit iets meer vragen." Juffrouw Tony zag begeerig naar de juweelen. Zij ant woordde „Ik kan toch geen geld krijgen op zulke dingen. Men gaat ons beschuldigen, dat wij ze gestolen hebben, en de pandjeshuis houders geven er ons zoo weinig voor." „Maar het geld dan de honderd pond. Ik zal er twee honderd van maken je kunt het binnen eene week ont vangen en waar je maar wilt, als je mij en mijne dochter de vrijheid hergeeft!" „Maar waar zoudt u dat geld vandaan moeten halen me vrouw? Ik heb gehoord, dat u al uw geld hebt verloren." „Ik kan het krijgen I Ik kan het krijgen van miss Barth riep de contessa haastig en onvoorzichtig uit. Die naam deed juffrouw Pettigrew onmiddellijk denken aan gerechtigheid. Met het noemen van den naam Barth kwam tegelijk het bewustzijn bij haar op van de misdaad, waaraan zij medeplichtig was, en die haar voor het gerecht kon brengen. Een langdurige gevangenschap met dwangarbeid kon vol gen op de bevrijding van de contessa. Juffrouw Tony was nooit bizonder geloofwaardig geweest, en vertrouwde dus op haar beurt ook zeer weinig op anderen. Zij aarzelde niet lan ger; zij trok zich terug.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1