Politiek Overzicht. GEMENGD NIEÜWS Stoomvaar Sr sïicötBn. VARIA. Vervolg Stadsnieuws. Maar ol nu de partij van den op stand daarmee voor goed het hoofd in den echoot zal leggen, zal voorna melijk afhangen van de voorwaarden der pacificatie, waaronder wel de noodige waarborgen zullen zijn opge nomen dat de Sassake niet weer van de overbeereching der Baliërs te lij den kunnen hebben, en van de na koming daarvan, waartoe in den eersten tijd de steun van de militaire macht aan de eischen van het civiel bestuur klem zal moeten bijzetten, meer waarschijnlijk wat de Sasaks dan wat het vorstenbestunr betreft. Intusschen is het een merkwaardig teeken, dat Daeng Ginoro zich bij zijn tegenstand beriep op den koning van Goa en dat het noodig werd ge acht een oog te houden op het verkeer tusschen Lombok en Soembawa. Aan zulk een interventie in de Lombok- gche zat en was zeker aan onze zijde niet gedacht, doch misschien heeft zij ook in werkelijkheid niet bestaan." Aan de „Java-Bode" wordt uit Boe- leleng van 24 Aug. geseind: De „Koningin Emma" is bestemd om de oorlogsschatting aan den rad- jah van Lombok opgelegd (ongeveer 1 millioen), naar Java over te bren-: gen. Er is reeds eene som van ƒ100,000 in dien bodem geladen, het: overige volgt spoedig. De colonnes Van Lawick van Pabst en Bijlevelt hebben behoorlek hare bestemming bereikt, niettegen staande den slechten toestand der we gen. De eerstgenoemde had twee marschdagen van Tjakra - Negara naar Batoe-Klian, de andere éen marechdag naar Soekarara, alwaar het bivouak is betrokken. De colon nes zullen blijkbaar langer dan acht da?en uitblijven, want heden zijn weder voor 6 dapenvivres opgevoerd. en Duitechers in den laatsten tijd vriendschappelijker wordt. Van onze lezers ontvingen wij herhaaldelijk brieven waaruit zulks blijkt, zegt het blad. Zoo schrijft ons een heer uit Mainz, dat volgens zijne ervaring de chauvinistische houding van een deel der Parijsche pers in strijd is met de gevoelens van het overwe gend deel der Fransche bevolking. Men zeide hem dikwijls, als hij te Parijs dit thema ter sprake bracht: „Mais, Monsieur ce ne sont que des journalistes, qui en font leur mé tier." Het verloop der wedrennen te Ba den-Baden dit jaar heeft er ook veel toe bijgedragen dat nieuwe betrek kingen werden aangeknoopt. Zoo schrijft de bekende Fransche sports man de Saint-Albin in de door hem gedirigeerde Jockey „Een kwarte'-uw heeft er moeten verloopen, alvorens de pers, of, zoo men liever wil, de openbare meening toegelaten heeft, dat een eigenaar van renpaarden zich op de renbaan van Iffizheim liet zien, zonder zijn naam als goed va derlander daarbij te verliezen. Voor een of twee jaren nog ontstond er een vreeselijk schandaal als een schil der zijn werken in Duitschland wil de exposeeren of een componist daar zijne partituur wilde doen hooren; de pers ging dan zoo heftig tekeer, dat de kunstenaars zich terugtrok ken." De schrijver spreekt ten slotte de hoop uit, dat ook de Duitsche sportsmen zullen mededingen naar den „Grand Prix" of den „Prix du Conseil Municipal". Van de sport, die zoo verbroederend werkt, ver wacht hij een grooten invloed op de toenadering der beide volken. Men zal zich de jongste redevoe ring van Bismarck herinneren, waarin hij zich minder gunstig uitliet over de trouw van den Poolschen adel aan Duitschland. In verband hiermede stond zeker een rede, gehouden door den Pool Von Koszielski, die te Lemberg ge durende de tentoonstelling sprak j over het Poolsche volk, dat óen is en j blijft, in weerwil van de verscheuring van het land op de wereldkaart. Von Koszielski tracht thans in een lange openlijke verklaring die rede te loochenen en sprekende over de ver knochtheid der Polen aan het Duitsche keizershuis, uit hij zich in vleiende bewoordingen over keizer Wilhem. Op deze kwestie doelt ook het ant woord dat keizer Wilhelm gaf op de rede, door den burgemeester van Thorn tot hem gericht, bij het bezoek, dat de keizer aan deze stad bracht. Dit antwoord van den keizer aan den burgemeester luidde ongeveer: Het verheugt mij dat in Thorn het Duitsche element zich steeds gehand haafd heeft. Tot mijn leedwezen heb ik vernomen dat de gedragingen van het Poolsche gedeelte der bevolking niet van dien aard zijn geweest, als ik het wensch. Ik herinner aan mijne woorden, gericht tot de partijen die de bestaande orde van zaken willen omverwerpen: van de koninklijke gunst (Gnade) kunnen alleen diegenen zich verzekerd houden, die zich ten volle betrachten als Pruisische onder danen. Zal ik stand kunnen houden bij mijnen vredelievenden arbeid dan moeten alle onderdanen als éen man achter mij staan. In de verwachting dat men te Thorn de herinnering aan deze vermaning zal bewaren en koesteren, zeg ik vaarwel. De Koning van Italië heeft am nestie verleend voor alle straffen niet boven een jaar, uitgesproken door de militaire gerechtshoven op Sicilië en te Carrara. Voorts heeft hij met éen jaar die straffen verminderd, die niet hooger dan drie jaar loopen, en ein delijk alle boeten, door de bedoelde rechtbanken opgelegd, geheel kwijt gescholden. Eerx ongemakkelijke reis. George Wilson, een jongmensch van 23 jaar, had zich voor den Lon- denschen politierechter te verantwoor den over het maken van een reis per spoor zonder van een kaartje te zijn voorzien. Hij moest van Aberdeen naar Londen, maar had geen geld toen kwam hij op het ijzige denkbeeld, zich onder aan de locomotief vast te klampen. Onder de machine hangen de, op gevaar af ieder oogenblik ver- morseld te worden, legde hij 230 ki lometer af. Bij het station Retford, op twee derde van zijn phantastische reis, werd hij ontdekt. De rechter hield geen rekening met de gevaren, welke de roekelooze had geloop en en veroordeelde hem tot vijftien dagen gevangenisstraf. FranBchen en Duitechers. De Frankf. Zeitung wijst erop, dat de verhouding tusschen Franschen Het nadeel van postzegel verzamelingen. Wat zijn de voordeelen van het verzamelen van postzegels voor kinde ren? Zij leeren wat aardrijkskunde niet veelzij zijn zoo aardig en stil bezig, zij leeren orde en net heid. Eenig voordeel is dit wel, maar de nadeelen, die daartegenover staan, zijn, wanneer men den schrijver van een artikel in de Frankf or ter Ztg. moet gelooven, veel grooter. Postze gels koopt, bedelt, ruilt of steelt men. De schrijver heeft het alleen over kinderen, maar hij herinnert er aan, dat verleden jaar te Berlijn een ad vocaat wegens het stelen van postze gels veroordeeld is. Om postzegels te koopen, heeft een kind gewoonlijk geen geldtrouwens van gekochte postzegels heeft men niet zooveel plezier, als van die, waar aan men op andere manier is geko men. Een groot deel van zijn verza meling bedelt een jongen van ande ren af, dit werkt reeds eenigszins de- moraliseerend. Met ruilen is het erger. „Wie ruilt, bedriegt", zegt een Duitsch spreek woord en de schrijver weet menig staaltje mede te deelen van bedrog tegenover en ook door hem gepleegd bij het ruilen van postzegels. Zijn eigen broeder stopte hem eens een stukje papier, geknipt nit een etiket op een bierflesch in handen voor een echten ouden Brunswijker. Het ergst van alles is echter het stelen. Wanneer wij den medewer ker van de Frankf Zeitung gelooven mogen, dan maakt de hartstocht om te verzamelen menigen jongen tot een dief. De schrijver zelf bekent, dat bij als jongen uit een album van een vriend, die ziek was, alle zeld zame postzegels heeft gestolensoms nam hij heele bladzijden er uitop dat men den diefstal minder gauw zou bemerken. Een jongen, die door hem bestolen was en die ontdekt had wie de dief was, had hem een half jaar lang door de bedreiging hem te zullen verklappen, geheel en al in zijne macht gehad en de gru welijkste chantage tegenover hem „Eens", vertelt de schrijver, „woei een mooie postzegel, dien ik een vriend toonde, uit het raammijn vriend en ik liepen hem beiden naik vond hem niet en bij gaf mij zijn eere woord, dat hij hem ook niet opge raapt had. Twee jaar later, toen wij beiden onze verzameling hadden op gegeven, vertelde bij mij, dat hij in dertijd dien postzegel wel gevonden en behouden had. Wij lachten toen om het geval, maar is het eigenlijk niet om te huilen, dat jongens om een ellendigen postzegel zoo iets doen Wat zeggen onze opvoeders van deze onthullingen uit de jongens- wereld Landverhuizing. Tengevolge van de langdurige droogte, de warme winden en den daardoor geheel vernietigden oogst hebben duizenden landbouwers den Amerikaanschen staat Kansas verla ten en zijn naar het Zuiden getrok ken. Een nog grooter aantal is de eeuwige „Blizzards" (sneeuwstormen) in Nebraska, Omaka en Colorado moede en trekt eveneens naar het Zuiden. Beide groepen worden geschat op meer dan tienduizend families, zoodat de bevolking van het Zuiden plotseling met ongeveer 50000 perso nen zal worden vermeerderd. Volgens opgave zou dit slechts het begin zijn van een groote volksverhuizing van bet Westen naar het krachtig opwak kerend Zuiden, welke verhuizing door de zuidelijke staten zeer moet worden bevorderd. Het succes dezer pogingen zal hoofd zakelijk afhangen van het welslagen der eerste Westelijke pioniers in het Zuiden. Wanneer dit maar eenigszins gunstig is zal zich in de Zuidelijke Staten binnen weinige jaren een merk bare vooruitgang doen gevoelen, niet alleen in het maatschappelijk leven maar ook in de politiek. Want de kleurlingen zullen dan op den ach tergrond worden gedreven. De oorlog tusschen China en Japan. Admiraal Ito heeft eene uitvoerige beschrijving van den zeeslag bij de Jaloe ingeleverd. Tegen bet einde van den dag hadden de Chineezen oorlogsschepen verlorendrie waren in brand geraakt. De Japan sche vloot trok zich bij het aanbre ken der duisternis terug en bereidde zich voor tot een nieuw gevecht op den volgenden morgen. Des nachts echter sloeg de rest van de Chinee sche vloot op de vlucht in de rich ting der Chineesche kust. Op de Ja- pansche vloot werd deze beweging waargenomenzij begon de Chinee zen te achtervolgen, maar kon we gens den beschadigden toestand van 3 harer oorlogsschepen slechts langzaam opstoomen. Bij het aanbre ken van den 18n bereikten zij Hope Sund. •D® Chineezen waren echter midde lerwijl in veiligheid gekomen, en de Japansche vloot keerde daarom naar Haijanta terug. Er is geen enkel Ja- pansch oorlogsschip vergaanalleen de „Matsoe8hima" moest ter repara tie naar Sasebo worden gezonden. Alle andere schepen van het eerste Japansche smaldeel konden tijdelijk door het personeel der vloot zelve hersteld worden; zoodat men over week hat geheele smaldeel we der zeewaardig hoopt te hebben. Het getal der dooden en gekwetsten bij de Japanners is 180. Uit Sjanghai wordt geseind, dat de vijf als vermist opgegeven Chi neesche transportschepen in veilig heid zijn bij Port Arthur. Thans wordt algemeen toegegeven, dat geen enkel der Chineesche oorlogsschepen welke aan den zeeslag hebben deel genomen, zonder belangrijke schade gebleven is. De Times geeft in hare tweede editie van Zaterdag via Sjanghai ontvangen berichten uit Chemulpo van den 16n dezer, blijkens welke aldaar aangekomen zijn 32 Japan sche transportschepen met 7000 sol daten, 3000 koelies, 2000 transport- paarden, pontons en berggeschut. Ueze troepen worden onverwijld naar Seoel gedirigeerd, waar men eenen aan val verwacht. Een groot aantal officieren ia in den zeeslag bij de Jaloe-rivier ge- dood. De kapiteins van vier oorlof schepen, thanB in Port Arthur aao- gekomen, rijn eveneens gesneuveld. De admiraal Ting is aan wang en been verwond door het springen van een granaat. De te Tientsin aangekomen wonde Chineesche ofiicieren bevesti- gen de vroegere opgaven omtrent de verliezen der C iineezen in den zee- slag. De verliezen der Japanners wa ren nog onzeker. Doch het was dui delijk, dat vier hunner schepen ver meld en de overige zwaar beschadigd waren. De Japansche regeering is beslo ten zich hare behaalde voordeelen te?...nu'lte te maken en met alle mo gelijke kracht den oorlog voor het invallen van den winter door te zet- k®Te* gegeven tot onmid dellijk in het veld zenden van 80000 man. Men weet niet waar zij zullen gebezigd worden, doch men vermoedt algemeen dat er een beslissende zet wordt beraamd. De nationale geest drift is grenzenloos. De troepen worden overal warm toegejuicht. De militaire overheden hebben alle spoorweglijnen in beslag genomen. De meeste troe pen zullen worden overgebracht naar Hiroshama, waar de Mikado eene wapenschouwing over hen houden zal. Men verzekert dat de middelen van vervoer gereed zijn. Onder de troepen wordt de overwinning als zeker beschouwd. Een officieel bulle tin zegt dat het totale verlies der Japanners in den zeeslag 9 officieren matrozen aan gesneuvelden en lbO man aan gewonden bedroeg. Compagnie" in de Tuchthuisstraat te bestelen. Dit is evenwel niet ge lukt. De houten deur van de kast waarin de ijzeren brandkast geplaatst is, heeft aan de duidelijk zichtbare pogingen om haar te forceeren weer stand geboden. Een lessenaartje is opengebroken doch dit was gelukkig leeg. De dief heeft zich blijkbaar laten insluiten en wel in den kelder. Daar worden namelijk twee en een halve fiesch wijn vermist. Het verdient op merking, dat terwijl er drie kastdeu ren naast elkander zijn, de dief juist alleen die deur heeft trachten te forceeren, waarin de brandkast was. Nog sterker is het, dat hij achter de deur in de keuken den sleutel heeft weggenomendie daar hing en zich daarmee kalmpjes de voordeur heeft uitgelaten. Een en ander wijst op, dat de dader bekend was in huis. Natuurlijk heeft dat het veld van de gissingen wie deze poging tot diefstal kon hebben gepleegd, belang rijk beperkt en er is alle reden om te vermoeden, dat hij dezelfde is die in den aLeloopen nacht is ingebro ken bij den heer Van Gars te op het Molenpad. Heden werd namens de firma Gebr. Merens ondershands aanbesteed het bon wen van een kantoor bij hunne fabriek aan bet Zuider Buitenspaarne. Van de zes inschrijvingen was de laagste die van den heer H. J. Geijl JCzn voor f2274 aan wien het werk is gegund. Door een groot aantal botters en schokkers en door eenige Engelsche en Hollandsche kotters werd de markt te IJmuiden ruimschoots voorzien van korvisch, terwijl een stoomtraw ler een niet onbelangrijke partij schel- visch aanvoerde. De prijzen waren voor groote tong f0,40 tot f 0,65, middensoort f 0,20 a f 0.35, kleine f 0,05 a f 0,15, tarbot f2 a flO, rog f0,75 a fl per stuk; schol fl af 10 schar fl a fl,75, scnelviscb fl.50 a f4,60, pietermannen en poonties f 0.75 a fl,50 per mand. De besommingen der botters waren f30 a f65 per vaartuig. Een slager in Zuid-Duischland beeft op zijn uithangbord een vers laten schilderen dat vertaald aldus luidt: Doodelijk is des slagers streven, En zijn kalm en sterk geweld Kost aan koe en kalf het leven 't Varken ook wordt neergeveld. Wat hij maakt, wordt opgegeten Vleesch lust elk verstandig mensch, Worst, ham, spek, wie zou 't niet (weten, Vormt steeds veler hartewensch. Dat dan 't menschdom hieruit ieer Elke stand heeft zijne eer. Het stoomschip Soerahaja, van Java naar Rotterdam, werd 23 Sept. te Rot terdam verwacht. Het stoomschip Borneovan Java naar Rotterdam, urriv. 22 September te Suez. Het stoomschip P. Galandvan de N. A. S. M., vertrok 22 Sept van Ams:erdam naar Newyork. Het stoomschip Zaandamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Am- sterdam, passeerde 22 Sept. des voor middags 4 u. 50 m., Dover. Het stoomschip Burgem. den Tex van Batavia naar Amsterdam, vertr. 22 Sept. van Padang. Het stoom-chip Prins Hendrik van Amst. naar Batavia, vertrok 22 Sept. van Amst. Het stoomschip Salakvan Rot terdam naar Java, pass. 21 Sept. Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Koningin-Regentes, van Batavia naar Amst. pass. 22 Sept. Gibraltar. Burgerlijke Stand. Bevallen: 21 Sept. C. H.Tierie v. d. Horst. z. - E. F. W. Weijers v. Zijl z. - J. M. F, Knopv. d. Touw z. - 22 A. C. BakkerJurgens d. - M. v. d. KroltFiaman z. - 23 A. J. WitMoen z. - A. Gerbehij Maat d. - L. W. WildschutKirsch - G. M. WarrenJukes z. - C. A. KetelaarScherpenhuijzen d. - A. KeijsperConstant d. Overleden: 21 Sepr. A. F. v. Steen 2 m. z. Bolwerksl. - 22 M. v. d. Putten 3 m. d. Camph:str. - W. C. Jore 2 ra. z. Ij. Poellaan. li 51M IS O li. Een telegram heden aan het N. v. d. Dag uit Batavia ontvangen, ver. meldt het volgende: Te Tjakra Negara is een kruitma gazijn deB [vijandB door een granaat getroffen en ontploft. In een huis van een voortvluchtig Chinees is eene groote hoeveelheid kruit en slaghoedjes gevonden. Volgens geruchten is Mataram na genoeg vernield, duizenden pikols rijst zijn verbrand. Ook te Tjakra is gebrek aan rijst. De secretaris Valette gaat naar Lombok. Een telegram aan de Telegraaf be helst het volgende Te Ampenam zijn 150 vaten bus kruit gevonden, die door den vijand onder den grond waren verborgen. Pagasangan werd met goed gevolg beschoten. Te Tjakra Negara heeft eene geweldige ontploffing plaats ge had, waarschijnlijk in een kruitmaga zijn van den vijand. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Dinsdag 25 Sept. 1894 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Concertsatz Thiele 2. Andante uit de 6 de Symphonie Beethoven. 3. Solemn March O. Dienel. 4. Meditation Guilmant. 5. LargoHandel. Tenminste éen troost. Fritsje (tot mama, die van haar vi sites thuiskomt). Mama, waar is bet lekkers, dat u beloofd hebt, voor mij mee te zullen brengen, als ik zoet was? Mama. O wee, dat heb ik heele- maal vergeten. Fritsje. Dan ben ik maar blij, dat ik niet zoet ben geweest. Poging tot diefstal. Iu den nacht van Zaterdag op Zon dag is getracht de brandkast van de bcgrafenisboi de „Vrijwillige Liefde- Er worden veel anecdoteu ver haald van doctoren, vooral van eerst beginnende doktoren, maar die zijn meestal verzonnen. Hier is er echter een, die waar ge beurd is. De dag zelfs kan worden opgegeven den 3den Augustus van dit jaar. Dr. (men zal ons vergeven dat wij den naam verzwijgen) was op een diner gevraagd en daar hij nog geen enkelen patiënt had, had hij de invitatie aangenomen. Eensklaps te midden van den maal tijd wordt hem gezegd dat zijn dienst meid in de gang staat en hem spre ken moet. Hij staat op en met zijn servet in de hand, gaat hij haar tegemoet Kom dadelijk thuis, dokter daar is een patient. Daarop buigt de goede ziel zich naar 'toor van den medicus en zij fluistert Ik heb hem in uw spreekkamer gelaten en de deur op het nachtslot gedaan. Hij kan niet ontsnappen ÉSteti MARK TNÉEUWS. Haarlem24 Sept. 1894. Graan- en Zaadmark t. Roode tarwe f0.a f0,Witte tarwe f 5,a 4.Rogge f 4,a 3,50, Haver f3,a f2,5Ö, Gerst f4,50 a 3,25, Groene erwten f7,aO,Ca- pneijners 1*0,- Paarden boonen f'0,a 0,Duivenboonen f6,10 a 0,Blauw maanzaad f0,a 0, Bruin mbsterdza 1 f 0,Koolzaad f 0,Karweizaad f0.aO.per 50 kilogr. Aardappelen- en Botermarkt, aam VRfkoclit Jaapte boogs.pr. Boter 192 Kg. 192 Kg. f 1.25 f 1,35 Biggen 132 st. 125 st. f5,fS, Schramm. 79 st. 79 st. f12.f16, Aardapp. 360 111. 232 Hl. f 1.60 f li- Appelen 79 HL 78 HL f 3,f 5, Peren 363 H L. 273 H.L. f 2. - f 6.— A meter dm*2 4 - S >pt. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Fries che Franeker Jammen f0,a di:e Hambur gers f0,— a 0,dito Zaaiers fl,60 a 1,70, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,80 a 3,dito Flakkeesche 0, a 0,Geldersche Kralen f0,a 0,Katwijker Zand f4,a 5, Noord wij ker Zand f0,a 0,Hille- gommer Zand l'O,a 0,Andijker Muisjes f 0,0 dito blauwe f0,a 0,alles per HL Petr eumbericht van P. G. C. Cal koen. Makelaars, Amst., 22 Sept.: De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10, 5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gal!. Ruwe olie 83, 82g, 82&, 8251, 82|, 82ft c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f 5,80, Levering Febr. f0,,Decemb. f0, Juni/Juli f0,Sept. Dec. f5,80. Russische: Disponibel f0,Entr. f0,los in Entr. Edam22 Sept. KaasAangevoerd 26 stapels, weg. 15081 Kg. Hoogste prijs f26,— de 50 Kg. Alkmaar21 Sept. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 495 stapels, weg. 155078 Kg. Prijzen: kleine Gras Kaas f26,—. Commissie Gras f24,50, mid delbare Gras f26,

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3