BE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD., 12e Jaargang: Woensdag 26 September 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW 8. BINNENLAND. FEUILLETON No. 3446 HAARLEMS DAG Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier», Directeur-Uitgever J. C. PEESEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem25 Sept. 1894. Bij de heden gehouden herstem ming voor een lid van den Gemeente raad, zijn opgekomen 1454 Kiezers. Het aantal stemgerechtigden be draagt 2776. Bij de voormiddag godsdienstoefe ning in de Janskerk van 1.1. Zondag gedacht Ds. Barbas den dag waarop hij voor vijf en twintig jaren te Otterloo als Evangeliedienaar beves tigd werd. Z.Eerw. stond achtereenvolgens te Amerongen, Delden, Doetinchem en Haarlem. Na het uitspreken van den zegen, zong de Gemeente den Leeraar toe het laatste vers van Psalm 121. De inbraak oo het Molenpad. Verkerk en Van Halst, onze wel bekende rechercheurs, hebben zich weer eens kranig gehouden. De horloges, die gestolen waren hij den inbraak bij den heer Van Garste op het Molenpad, zijn reeds Maandag middag door Verkerk en Van Halst in beslag eenomen bij twee goud smeden te Leiden. De man die ze daar verkocht had, zekere Jan Boers, 22 jaar, iemand die al meer appeltjes met de justitie te schillen heelt ge had, is Maandagavond te elf uur door dezelfde rechercheurs in een café hier ter stede gearresteerd, ter wijl hij rustig zat kaart te spelen. Hoe ter wereld, zal men zeggen, kwamen Verkerk en Van Halst op het idee om de vreemde horloges juist in Leiden te gaan zoeken Toen de buren kwamen toesnellen hoorde men in het Tuinlaantje iemand hard wegloopen. Dat laantje nu komt uit op het Geldeloozenpad. Vandaar kwam natuurlijk de inbreker op het Houtplein. Nu redeneerden de rechercheurs zoo. Links zal hij niet gegaan zijn want dan moest hij het bureau van politie aan de Hout poort voorbij, ergo zal hij wel rechts zijn gegaan den Hout in waar hij spoedig bescherming had van de boomen en zoo vervolgens naar Leiden. Maar hoe kwamen de rechercheurs nu op de gedachte (toen ze eenmaal de horloges hadden) dat hun man naar Haarlem terug was gegaan? Hij kon toch evengoed in Leiden zijn gebleven. Deze conclusie trokken Verkerk en Van Halst uit de kennis die zij hebben van de methode van werken van Boers. Hij is namelijk gewoon om wanneer hij een slag wil slaan, een paar dagen van te voren uit de stad te verdwijnen. Ner gens komt dan in de logementen waar hij pleegt te huizen zijn naam meer op de nachtlijsten voor. 'sAvonds laat komt hij dan weer in de stad terug, slaat zijn slag, verkoopt het gestolene zoo gauw mogelijk en komt dan weer rustig en kalmpjes in Haar lem terug alsof er niets gebeurd is. Daar de naam van Boers dan ook op geen der nachtlijsten van Don derdag en Vrijdag meer stond, had den Verkerk en Van Halst toen de inbraak bij Van Garste plaats had, al dadelijk op hem vermoeden en het was ook omdat ze zijn methode kenden, dat zij na de inbeslagneming van de horloges hem dadelijk in Haarlem gingen opsporen. Daartoe liepen zij alle kleine kof fiehuizen en herbergen af en vonden hem ten slotte, zooals wij hierboven zeiden. Natuurlijk werd Boers dadelijk in verzekerde bewaring genomen. Hij verklaarde van de zaak niets te weten en pas van Amsterdam te zijn ge komen, maar een kaartje van de stoomtram LeidenHaarlem dat in zijn zak werd gevonden, toont net onware van die bewering aan. Nog moet gemeld, dat het mes dat Boers liet vallen in de slaapkamer van het echtpaar Van Garste, niet uit een tapperij in de Hagestraat geleend, maar daaruit gestolen is. De WelEerw. pater J. J. M. Lips van de orde van de Minderbroeders, sinds 1888 geplaatst als kapelaan in de parochie van den H. Antonins van Padna, herdenkt heden den dag waarop hij voor 12% jaar tot priester werd gewijd en ontving bij deze ge legenheid vele, ook stoffelijke blij ken van belangstelling van talrijke parochianen en leden van de broe derschap van den H. Kruisweg, waarvan Z:Eerw. directeur is. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Zaterdagavond van 8% tot 9% uur. Lokaal „Doelen", ingang Lnitensteeg. is gelegenheid tot inschrijving van werkloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn. Na de vorige maand hebben zich als zonder werk zijnde aangemeld Wijnkoopersknechts, losse werklieden, loopknechts, winkelbediende, tim merlieden, houtdraaier, letterzetter, hovenier, schilders, steenhouwer, bak ker en een voor kantoorwerk bekend met de moderne talen. Heeren Werkgevers welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen in te zenden bij de leden der Commissie of op den zitting avond. Namens de Commissie'. J. HUIZING, Secret Nu de werkzaamheden aan de inundatie te Haarlemmermeer zoo 3d als geëindigd zijn, heeft men thans een overzicht, wat in het tijds verloop van 4 jaren is geschied. Een dijk ligt over de grootste breedte dwars door de Haarlemmermeer begrensd door bevaarbare kanalen, welke uit- wateren in de Ringvaart van Haar lemmermeer, 13 bruggen, doorlaatslui- zen, schutsluizen, welke laatste tegen betaling eener zekere som, het eigen dom worden van den Haarlemmer meerpolder, aarden forten, aan de N. en Z. zijde, benevens den bouw van huizen vcor fortwachters en an dere kleinere werken. Al die werk zaamheden, die ongeveer 1% millioen gekost hebben, verschaften in dat tijds verloop aan honderden werklieden een fiink stuk brood. In 't belang van den werkman wenscht men algemeen dat tot voltooiing der inundatie, spoedig tot den verderen bouw van forten zal worden overgegaan. Nog altijd blijven de sluizen te Haarlemmermeer ofschoon reeds lan gen tijd voltooid, zeer ten ongerieve voor 't publiek gesloten. Algemeen hoopt men in 't belang der lang gewachte communicatie, dat het bestuur van den Haarlemmer meerpolder spoedig moge besluiten, de opening voor 't algemeen verkeer vast te stellen. De werkzaamheden aan het verdie pen van het Hoofdkanaal, oostzijde te Haarlemmermeer, zullen weldra tot het a. s. voorjaar gestaakt worden. Zeer te bejammeren is het, dat die staking zoo vroegtijdig plaats heeft, vooral wegens 't groot aantal werk lieden, die thans rijkelijk hun brood verdienen. Het flinke loon dat uitbetaald wordt tegenover het korten der dagen, zal voor den aannemer wel van overwe genden invloed zijn. Ch. Rochussen. f Ch. Rochussen, de vermaarde schil der, is Maandagmorgen te Rotterdam overleden op 80-jarigen leeftijd. Hofbericht Maandag dineerden ten Hove: de Prinses van Wied en de Erfprins van Wied, benevens het gevolg derPrin- bestaande nitjonkvrouwe Van Suchtelen van de Haare, hofdame, en graaf Van Bylandt, kamerheer in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning, hofmaarschalk van den Prins van Wiedvoorts baron von Walterskirchen, buitengewoon gezant en gevolmechtigd minister van Oosten rij k-Hongarijede heer Wes tenberg, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister der Koningin in Italiëmevrouw Westenbergba ron Gericke van Herwijnen,, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van H. M. in Spanje 7 mevrouw de barones Gericke van Herwijnen baron J. J. Taets van Amerongen, kamerheer i. b. d. van wijlen den Koning. De Koninginnen vertrekken Zater- ig 29 dezer uit de residentie naar het Loo. Het bezoek der Koninginnen aan Alkmaar. Omtrent het bezoek van HH. MM. de Koninginnen te Alkmaar is thans bepaald, dat de koninklijke trein zal arriveeren te 10.02. en des avonds zal vertrekken te 8 nnr. (Gr.) Het besluit van Burg. en Weth. om nergens toestemming te geven voor versieringen, waarvoor het nood zakelijk zon zijn steenen uit de stra ten op te nemen, heeft hier en daar wel verhindering gegeven om die versieringen aan te brengen, die wel licht het schoonst waren geweest. Deze belemmering heeft echter een animo, om de stad een feestelijk aan zien te geven, niet uitgebluscht en alles wordt daartoe dan ook in het werk gesteld. Er worden groote eere- bogen opgericht aan het station, de Kennemerpoort, den Dijk, de Vlot brug en in de Langestraat. Des avonds zal de Mient schitte rend worden verlicht en te negen uur een [groot vuurwerk worden af gestoken, natuurlijk op „het eiland je" in het kanaal, de steeds daartoe aangewezen plaats. OraDjebond van Orde Het hoofdbestuur van den „Oran- jebond van Orde" is van plan zijn 3e stichting van bescheiden heidegeluk in de omstreken van Doetinchem te vestigen. De Heer S. H. A. Begemann, vroeger predikant in Ned. Indië, die zich met 1 Oct. te Doetinchem gaat vestigen, heeft zich welwillend bereid verklaard treden. als administrateur op te Lombok. De brief van den vorst van Lom bok van 10 Juli jl., 4 dagen na het debarkement geschreven en door den minister van koloniën in de zitting van de Eerste Kamer der Staten- Generaal van 19 September jl. voor gelezen, luidt als volgt: „Onze vriend deelt ons in zijn brief van 4 Juli mede dat wij de eischen niet hebben ingewilligd, w^lke onze vriend, de resident van Bali en Lom bok, namens Z.Ex. den Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië aan ons heeft gesteld. Verder hebben wij alles wat daarin vermeld staat volkomen begrepen en zullen daarom niet ver der daarover uitweiden, dan alleen dat wij de tnsschenkomst van H. M. de Koningin der Nederlanden, welke tot ons heil zal strekken, zullen aan nemen, opdat spoedig een einde mo ge komen aan de onlusten in het rijk van Salaparang. Voorts hopen wij ten zeerste dat Z.Exc. de Gouver neur-Generaal en H. M. de Koningin ons vergiffenis mogen schenken voor de tot dusver door ons aangenomen verkeerde houding en gepleegde han delingen. „In de tweede 'pia&ts beloven vrij voortaan de bevelen van ZJExc. den Gouverneur-Generaal, welke tot ons welzijn strekken, te zullen opvolgen. „In de derde plaats zijn wij gene gen de tnsschenxomst te aanvaarden van onzen vriend, den resident van Bali en [Lombok ten einde den ver warden staat van zaken op Salaparang te regelen en voorts den wil van H. M. de Koningin, waardoor ons wel zijn wordt bevorderd, te zullen op volgen. „In de vierde plaats zijn wij gene gen het bestuur van Salaparang over te geven aan H. M. de Koningin, op dat dit bestuur namens Hare Majes teit weder worde overgegeven aan onzen zoon Ratoe Agoeng K'toet Ka- rangasem. „In de vijfde plaats zijn wij gene gen een nieuw contract te sluiten, dat tot ons welzijn strekt, overeen komstig de inzichten van het Gou vernement. „In de zesde plaats zijn wij gene gen alle kosten te betalen, welke door het Gouvernement worden uitgege ven om de troepen naar behooren te onderhouden, welke ons behulpzaam zijn om de verwikkelingen op Salapa rang een einde te maken. „In de zevende plaats, wat betreft den inhoud van sub .3 der bijlagen van den brief van onzen vriend, daar- Naar het mgelsch van PAUL H. GEBRARD. 76) HOOFDSTUK XXVI. Woorden in bloed geschreven. Waar zij was wist zij niet, evenmin wist zij hoe lang zij van haar kind geseheiden was. Wat haar nu te doen stond was hare dochter te bevrijden. Gesterkt door het voedsel, dat zij had gebruikt, stond zij op van de bank, waarop zij had gezeten, en wierp een blik over het landschap. In de verte zag zij een torenspits boven de boomen uitBteken. Daarheen zou zij hare schreden rich ten. Zij begaf zich op den grooten weg, en hare zwakheid vergetende liep zij haastig voort. Zij ontmoette een landbouwer, wien zij vroeg „Hoe heet de stad, hier het dichtst in de buurt 7" „Ware," gaf hij ten antwoord, zeer verbaasd over de ver schijning dezer dame en haar vraag. „En hoe ver ligt Ware van Londen „Ongeveer twintig mijlen." „En loopen er treinen heen „Ja zeker; er is een spoorwegstation." Zij vervolgde haar weg. Weldra ging de contessa zitten om wat rust te nemen. Wat zou zij doen? Zij voelde, dat zij weer een aanval van duizeligheid in het hoofd kreeg. Wat moest zij doen Bij het regelen harer zaken ten tijde van haar vertrek van Bidebank Lodge, had zij de hulp van Mellodew ingeroepen. Zij herinnerde zich hem als een eerlijk, beleefd man, scherp zinnig en edelmoedig. Zij herinnerde zich zijn adres niet, maar kon het wel te weten komen. Onmiddellijk na haar aankomst in Londen zou zij zich tot hem wenden. Van Mel lodew zou zij gaan naar miss Barth en een beroep doen op haar geldelijken steun en praktisch doorzicht om hare Na talie te kunnen opsporen. Zij vervolgde haar weg, en na het station te Ware binnen getreden te zijn, ontdekte zij, dat de eerstvolgende trein naar Londen eerst over een uur vertrok. Zij begat zich naar den beambte aan het loket, trok haar ring van haar vinger en zeide „Ik heb mijn portemonnaie verloren en wilt n mij een kaartje naar Londen geven voor dezen ring?" „Wij nemen geen jnweelen aan," gat de beambte kortaf ten antwoord. De arme contessa wankelde en zocht weer eene zitplaats op. Zij kon misschien iets koBtbaarders aanbieden. Zij voelde naar haar horloge; dit was verdwenen. Haar gelaat, waarop uitputting en wanhoop te lezen ston den, haar deftige uiterlijk en houding, maakten toch indruk op den niet zeer minzamen beambte. Hij keek en keek nog eens, en trad vervolgens op haar toe. „Mevrouw, ik kan n wel wat geld leenen voor een plaats biljet." „O, dank u, dank u I" mompelde de contessa. „En neem als 't u blieft dezen ring, totdat ik er om schrijf." Zij kocht vervolgens een kop thee, die haar wat opwekta en zat spoedig in den trein, die op weg was naar Londen. Zij was van plan om in het station te Londen een adres boek te raadplegen en zich vervolgens naar Mellodew te laten rijden. Terwijl de trein voortsnelde scheen het alBof de wielen door de hersenen der contessa met hevige snelheid rondwentelden. Zonderlinge lichten dansten voor hare gloeiende oogen hare ademhaling ging moeielijk; een ste kende pijn voelde zij in hare slapen; hare zelfbeheersehing scheen zij te verliezen en nu dan ook haar bewustzijn. Zij reisde in eene derde klasse coupé en meende, dat de men- schen haar aanstaarden en haar kwaad wilden doen. De trein stoomde het Iondensche station binnen. Allen sprongen haastig op, alsof hun leven van hun spoed athing. Ook de arme contessa verhief zich, en wankelde naar het platform, voortgedreven in den stroom der passagiers. Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1