We dstrijden. BINNENLAND. Financieels Mededeelingen. "gemengd nieuws Politiek Overzicht. gen, dat er van de versiering veel werk is gemaakt. 'tBlijfi altijd jam mer voor een gemeente w anneer znlk een koninklijk bezoek valt in een tijd als deze waarin bloemen niet te krijgen zijn dan voor veel geld, maar dat neemt niet weg, dat er blijkbaar met toewijding aan de versiering was gewerkt. Reeds van het station at reden de koninginnen tusschen slin gers van groen en aldra onder een zeer fraaie eerepoort door, die daar was opgericht. Minder mooi, maar toch ook zeer verdienstelijk, waren de eerebogen opgericht in de Lange- straat en op den straatweg naar Heilo. Overigens was er geen straat van eenige beteekenis, waar men langs en onder het wapperende dundoek geen groen versiering opmerkte. Tal van winkels en magazijnen expo seerden bustes van de koninginnen of portretten omgeven door groen, bloemen en vlaggedoek. De ingang van het austère Stadhuis werd even zoo door frisch groen verlevendigd. Van huis tot huis slingerden zich de guirlandes van groen, die een des te aangenamer indruk, maken op dit oogenblik, nu de zomer is gaan schei den en de herfst aanklopt om te worden binnengelaten. Vanavond wordt de Mient schit terend geïllumineerd en een groot vuurwerk afgestoken op het daarvoor als bij uitstek aangewezen punt, het welbekende eilandje. Vooral was keurig versierd het Huis van den Roomsch Koning in den Houttil uit de dertiende eeuw. De rit door de stad. 't Mag een verblijdend verschijnsel worden genoemd, dat de Koningin nen heden ook een bezoek brachten aan de Ambachtschool, het nieuwe fraaie gebouw dat sedert een paar jaar hier verrezen is. Dit bewijst, dat Hare Majesteiten en Hare omgeving aandacht schenken asn een belang rijke volkszaak, die den steun ^an hoogerhand zoo zeer behoeft. Ook hier werden den Koninginnen bouquetten aangeboden en wel door het dochtertje van den president der school, Mr. Karseboom en van den directeur, den heer de Groot. De school was in- en uitwendig door de leerlingen zei ven keurig versierd. Van hier reden de Koninginnen naar de Groote- of St. Laurenskerk, waar zij werden ontvangen en toegespro ken door den president-kerkvoogd. Men had do toegangsbewijzen op zeer beperkte wijze uitgereikt, maar tot ons genoegen een welwillend oor ver leend aan het verzoek van de pers om een toegangskaart. Hare Majesteiten bezichtigden het graf van Ploris V. De heer Otto be speelde het orgel. Onder leiding van Mevrouw Van den Berg-Berghuijs zongen een 20tal dames op het koor een vers van psalm 121. Bij het passeeren der R. K. Kerk op de Laat werden aan H.H. M.M. bouquetten aangeboden door een dochtertje van Mr. J. P. Kraakman en een dochtertje van den heer Lie- vendag. In de kerk werd het orgel Dina de Wit. Wei mag men zeggen, dat onze Koninginnen onder bloemen werden begraven. Ongeveer half vijf betraden Hare Majesteiten het Stadhuis in de Lange- straat. De burgemeester stelde Haar hier de Raadsleden voor. Het eigen aardige van het bezoek aan dit ge bouw was de zoogenaamde Prinsen- zaal, die on angs is gerestaureerd en door de goede zorgen van den ge meente-archivaris, den heer C. W. Bruinvis, een aantal voorwerpen be vatte welke naar men meende, in de smaak der hooge bezoeksters zouden vallen. Rit in den omtrek De omstreken van Alkmaar bestaan uit den weg naar Heilo en dien naar Bergen, althans wanneer men zich bij het woord omstreken iets fraais denkt. En zelfs de weg naar Bergen kan nog niet op schoonheid bogen alleen het dorp zelf en zijn bosch zijn met natuurschoon bedeeld. Het dus wei te begrijpen, dat de Ko ninginnen wanneer zij een rit in den omtrek maakten, daarvoor den weg naar Heilo zouden kiezen. Het is een breede straatweg aan beide zijden zwaar belommerd en die rechts en links, onder anderen op het buiten van den heer jhr. Van Foreest, menig fraai kijkje aanbiedt. Onder den eereboog door die aan het begin van den straatweg, vlak bij den Alkmaar schen Hout, was opgericht, reden wij (verslaggevers hadden zich ook ivan een rijtuig voorzien) den weg naar Heilo op. De menschen die straks in de stad het voorbijko men van den stoet afwachtten, had den zich het oponthoud aan het stadhuis ten nutte gemaakt <>m zich te posteeren aan den straatweg en juichten de Vorstinnen bij het voor bijrijden uitbundig toe. Men kan zonder overdrijving zeg gen dat het publiek zeer enthousiast was. Bij de grens van de gemeente Hei- loo ontving de burgemeester van die gemeente, de heer de Wildt, de Ko ninginnen en heette Haar welkom. Hij ging daarop den stoet voor door Heiloo en voerde dien langs de St. Willebrordusput, die voor eiken be zoeker van dit vriendelijk dorpje het punt van attractie daarvan uitmaakt. Langs denzelfden weg keerde de stoet naar Alkmaar terug. Te zes uur niet te 8 uur G. T. zooals een groot blad dat gewoonlijk goed ingelicht meent te zijn. heeft be weerd) zullen jde Koninginnen naar den Haag terugkeeren. Het diner wordt in den trein gebruikt. Voor de Alkmaarders begint dan het avond feest. Zeker hebben de Koninginnen dan den indruk meegenomen, dat er in het landelijke stedeke nog vele 'harten zijn die warm voor het Huis v-n Oranje kloppen. Nader seint men ons De burgemeester, de heer Maclaine Point is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, kapitein van Tarel tot ridder in dezelfde orde ter wijl de adjudant-onderofficier de Vink de zilvereu medaille in deze orde heeft ontvangen. onder het genot van de helft zijner jaarwedde als non-activiteits tracte- ment. Dit inkomen heeft hij aan het universiteitsfonds geschonken, onder voorwaarde dat een vierde volgens de statuten van het fonds zal worden gekapitaliseerd, en het overige ge deelte gesteld zal worden ter beschik king der faculteit der rechtsgeleerd heid te Leiden, opdat deze degelden zoo zal benuttigen als haar in het belang der juridische studiën het meest wenschelijk zal toeschijnen. Met groote dankbaarheid heeft het bestuur dit geschenk, dat nu reeds meer dan ƒ1000 bedraagt, aanvaard. den begraven, kon beslag worden ge legd. Een der twee wist echter te ontsnappen, terwijl de andere, die in het bezit van een breekijzer werd be vonden, Maandagmorgen gevankelijk naar Arnhem is overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Eün valacfie wissal. Bij de Ontvang- en Bet talkas in de Doelenstraat te Amsterdam is door een jongen een valsche wissel aange boden. De knaap had in last ƒ240 in ontvangst te nemen, en dit bedrag over te reike i aan een man, die hem bij de Ronde Luthersche Kerk zou opwachten. Het is der politie mogen gelukken den bedrieger in hechtenis te nemen. Kwakers havermout. Woensdag reed door Amsterdam een vijftal bespannen wagen, beladen met „Kwakers havermout". Het ge heel trok zeer de aandacht waaronder ook de als kwakers verkleede koet siers, welke zeer handig hun vierspan door de nauwe straten bestuurden, Een advertentie in dit blad vermeldt nadere bijzonderheden. Wedstrijd tusschen luchtbal lon en wielrijders. De wedstrijd tusschen den lucht ballon en wielrijders, uitgeschreven door het weekblad Wielcrnieuwsis Woensdag wegens de minder gunstige weersgesteldheid tot heden uitgesteld. Door do politie aangehouden Een 20 jarig Duitsch student, t Brunswijk thuisbehoorende, die op eigen gelegenheid en zonder toestem ming zijner ouders een reisje door ons land maakte en de laatste dagen verschillende plaatsen in Noord-Hol land bezoent, is op verzoek van den vader te Heider, waar hij loopende van Schagen was aangekomen, door de politie aangehouden. De vice-con sul van Duitschiand aldaar heeft voor zijne terugzending naar de ouder lijke woning gezorgd. Aan het monument in het Victorie park werd de stoet opgewacht door de Alkmaarsche ontzet-vereeniging. Hare voorzitter, Mr. Cohen Stuart, sprak de Koninginnen in kernachtige bewoordingen toe. Hij herinnerde aan de heldendaden der voorvaderen en eindigde zijn korte, maar krachtige rede met de woorden Het nederland- sche wapen draagt de woord'en„je maintiendrai," als het noodig is zul len wij zeggen„nous maintiendrons.' De zangvert eniging „Harpe Davids" voerde hier een paar nummers uit. Bouquetten werden aangeboden door de jonge dames Dolphina Bossert en Een milde bijdrage. Dezer dagen werd het Leidsche Univer8iteitsfonda verrast door een milde bijdrage, afkomstig van prof. Drucker. Zooals men weet, werd mr. Druc ker, tot lid der Tweede Kamer ge kozen, volgens de wet op het hooger onderwijs op non-activiteit gesteld, Soheveningen. Het Zeebad Scheveningen wordt a. s. Zondag te 2 uur gesloten. Het aantal vreemdelingen, dat in de hótels en villa's te Scheveningen gedurende dezen zomer is afgestapt van 3 Juni tot 22 September bedraagt 28,883, terwijl het aantal personen, tot het dienstpersoneel behoorende, 717 beloopt, te zamen dus een aantal van 29,600 personen. Tijdig gered. Tusschen Poe'dijk en Loosduinen speelde Dinsdag een kindje van 2 jaren, geheel zonder toezicht, tusschen de rails van de Westlandsche stoom tram, die met volle vaart naderde. De machinist remde met alle kracht, doch zou het kind niet hebben kun nen redden. Op het beslissende oogen blik greep evenwel de conducteur, die van de tram was gesprongen, het kind, toen de machine het als het ware reeds raakte. Algemeen betuigden de reizigers hunne ingenomenheid met het flink optreden van den machinist en con ducteur bij aankomst in 's-Graven- Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 25 September 1894, door hun tusschenkomst verhandeld. Oblig. Gemeente 's-Graven- hage 1875 102^ pCt. Aand. Arnhemscde Hypo theekbank voor Ne derland 92 Bouw -Maatschappij Scheveningen(Oran- je-Hótel) 75 Bat. Oosterspoorw.- Maatschappij 70 Billiton Maatschap pij 2e rui.riek te 's-Gravenhage. f 1000. Ned.-Ind.Gas-Maats. te Rotterd 128j£ Westl.Stoomtramw.- Maats50J4 AmsterdamscheChi- ninefabriex. 65 Oblig. Ver. „Eigen Hulp" afd. Zekerheid v.in ambten, en beambc. (1890/1894). 100] Oblig. Vrije Gemeente, Amst.80 Aand. BergbauGesellschaft „Holland" serie B. 95 Arnhemscüe Verze kering- Maatschappij tegen Brandschade. 95 ongerustheid. De Polit. Corr. deelt mede, dat in den toestand van den czaar der Rub- sen in den laats ten tijd een merkba re verbetering is gekomen. De zieke heeft een goeden eetlust, werkt 2 tot uren per dag en neemt beweging in de open lucht. Als een bewijs dat de toestand van den lijder geen reden tot ongerustheid geeft, kan dienen, dat de grootvorst-troonopvolger bin nenkort op reis zal gaan naar Darm- st;dt om zijne bruid te bezoeken. De toestand bij de Del ago a- baai schijnt werkelijk niet zoo ernstig te zijn als de Engelsche bladen beweren. Ten minste Woensdag is geseii dat de Engelsche mariniers,die té Lorenzo Marquez aan wal zijn gezet, tot bescherming van het consulaat zich weer hebbm ingescheept. Het kafferhoofd Mahazula bevindt zich nog steeds met zijne krijgslieden in de nabijheid der stad, maar volgens de Portugeezen is van hen geen ge vaar te vreezen. De, portugeesche regeering blijft ver zekeren, dat haar strijdkrachten bij de Delagoa-baai voldoende zijn om de stad tegen een moge lij ken aanval der Kaffers te beschermen. Tot president der amerikaansche republiek Paraguay is gekozen de te genwoordige minister van oorlog al daar, generaal Egusauiza. De ambts tijd van president Gonsalez was ver treken. Eene instorting. Te Mechelen is de vloer van een feestzaal ingestort, waardoor meer dan 200 personen neervielen in i daaronder gelegen stoelenfabriek. De paniek was vreeselijk. Vijftig perso nen werden gewond, waarvan vijf zwaar. Inbraak te Velp. Zondagavond werden door de ge meentelijke politie te Velp aangehou den twee Duitschers, van wie weldra bleek dat zij de vorige week aldaar in de villa „Belvedère" diefstal met braak hadden gepleegd en op de ont vreemde voorwerpen, die zij tot dien tijd buiten Velp in den grond had- Gemeld is dat de begrooting van den l'ranschen minister van financiën in ontwerp 3428 miliioen francs be draagt. De uitgaven zullen gedekt worden door de ontvangsten. De uitgaven voor 1895 zijn weer 35.000.000 fr. hooger dan in het vorige jaar, maar in deze meerdere uitgaven wordt voor zien door de hervorming der succes siebelasting waardoor een bate van 25.000.000 fr. wordt verkregen, bene vens door de vermindering der som, die voor schuld-amortisatie is uitge trokken, met 10.000.000 fr. De verdere wetsontwerpen, welke de heer Poin- caré voornemens is in te dienen, zul len weldra bekend worden gemaakt. Nu reeds wordt beweerd, dat de protectionisten zich tegen de plannen van den heer Poincaré zullen verzet ten. Naar men zegt, zullen zij een voorstel indienen tot invoering van een alcohol-monopolie, ten einde op deze wijze het evenwicht op de be grooting te herstellen. Natuurlijk kan men daarover eerst meer vernemen, zoodra de Kamer in de volgende maand den arbeid hervat. Over de gezondheid van den heer Burdeau, den vorigen minister van financien, nu president der Kamer, zijn weer ongunstige geruchten in omloop. Volgens de Parijsche bladen geeft de toestand van den Kamer president zelfs aanleiding tot ernstige Onveiligheid in Italië. Het reizen schijnt op sommige plaatsen in Italië nog al aan gevaren blootgesteld te zijn. Die ervaring heb ben tenminste zes lederhandelaars opgedaan. Donderdag begaven zij zich van Palermo naar de markt te Mon- temaggiore, waar zij goede zaken hadden gedaan. Met gevulde buidels keerden zij terug. Dicht bij Palermo werden zij aan gehouden door zes gewapende, gemas kerde roovers, die hun bevalen, plat op den buik te gaan liegen. Deden zij dat niet, dan zouden ze op de plaats worden doodgeschoten. De mannen gehoorzaamden, de roovers onderzochten al hun zakken, ontna men hun al hun geld, gaven hun daarvoor eenige slagen met de kol ven hunner geweren in ruil en ver dwenen. Twee handelaars, die zich wilden verzetten, zijn doodelijk gewond. Een medium. De dood in hypnotischen toestand van freule Ella Salamon, op het slot Tuszir, in Hongarije, baart zoowel in de medische als in de juridische kringen groot opzien, aldus schrijft uit Weenen de part. correspondent der N. R. Ct. Trouwens daartoe is wel reden. Het geld hier het zeer zelden voorkomende geval dat een medium gedurende de hypnose sterft. De psychiater aan onze hoogeschool, professor Krafft-Ebbing, wijdt er zelfs een advies aan waarop ik later denk terug te komen. Freule Salamon, de dochter van een rijken magnaat en vermaagschapt aan de eerste families des lands, was een medium zoo geschikt als er maar weinig te vinden zijn. Die eigenschap was bij haar ontdekt niet door een man van het vak, maar door een leek, met name Neukomm, die zich geneerde met het graven van Artesi- Daarna stelde zij zich in hare gedachten den dag van zijn terugkeer voor. Zou het langdurige lijden de liefde in zijn hart hebben gedood? Zou zij uit zijne gedachte zijn verdwe nen, of zou hij van haar verwachten, dat zij de belofte uit haar jeugd zou gestand doen Maar dat kon niet. Waardoor had zij deze landgoederen in haar bezit Alleen door het den jongen erfgenaam met geweld te hebben ontrukt. Zijn dood, of zijn zedelijke onder gang, wanneer hij in eene verderfelijke omgeving was opge groeid, rustten op haar, en de gerechte straf voor die mis daad, aldus zeide zij steeds tot zichzelve, zou haar en haar huis steeds bedreigen. En toch was zij reeds zoo menigmaal in de verleiding geweest om te trouwen, alleen om niet lan ger aan Wrigley's vervolgingen bloot te staan. Wanneer nu George Fitzroy terugkeerde zou zij hem dan zijn landgoed mogen teruggeven, dat haar ongeveer honderdduizend pond had gekost? Zou Wrigley niet tusschenbeide komen om te beletten, dat zij de bezitting met zulk een aanzienlijk deel verminderde en moest Fitzroy alleen terugkeeren om het landgoed zijner voorvaderen te zien overgaan in handen van die Wrigleys? Van weik standpunt zij deze ingewikkelde zaak ook be schouwde, overal leverden deze een pijnlijken aanblik op. Zij bracht den langen avond en nacht door met onrustig in de bibliotheek op en neer te loopen; dit was slechts het begin van een reeks van dagen vol kwelling en onrust, die nog komen zouden. Te midden van haar angst en spanning over het lot van George Fitzroy, ontdekte Myra, dat het kwellende leed van de eerste jaren na zijne verdwijning en die van het kind haar weer bezocht. Zij had de voorbereidselen laten maken voor een feestje ter gelegenheid van Mi's verjaardag. Zichzelve had zij er een verwijt van gemaakt, dat het meisje niet in gezelschap werd gebracht zooals dat met haar het geval was geweest op dien leeftijd en zij was van plan om de jongelieden van de nabu rige families uit te noodigen op een bal. Die week zouden de uitnoodigingen worden verzonden en Wrigley had het in het besef zijner waardigheid zeer druk zooals dit steeds het geval met hem was, wanneer eene gebeurtenis hem nader bij zijne nicht bracht. Hij verscheen dien morgen, toen Mi en miss Barth nog aan het ontbijt zaten met eene nieuwe lijst van degenen, die eene uitnoodiging moesten ontvangen. „Lord Bidebanks tweede zoon is thuis, en hij zal wel hier komen," riep hij uit. „Hij heeft je bizondere oplettendheden bewezen Mi. Dat is eene goede partij voor jeWij hebben niet onze plicht gedaan nicht, door haar zoo lang in de schaduw te houden." „Ik moet van dit bal afzien 1" riep Myra in wanhoop uit. „Lieve Mi, het spijt mij, dat ik je moet teleurstellen, maar ik kan mijn huis niet vol muziek hebben en er laten dan sen, wanneer al mijn leed van vroeger wordt verlevendigd en opnieuw mij kwelt, als bad ik weer een groot verlies geleden I" voegde zij er bij met een blik op haar rouw gewaad. „O, ik zou er veel liever van willen afzien, dan dat hetu leed deed I" riep Mi deelnemend uit. „Wat is dat?" vroeg Wrigley gemelijk. „Welke kans heeft mijne dochter op eene geschikte partij, wanneer zij hier als eene kluizenaarster in afzondering wordt gehouden?" „O vader I" riep de arme Mi uit met een blos op de wangen. „Ik ben geheel in de war," zeide Myra. „Ik heb tijding gehad van George Fitzroy...." Wrigley sprong op. „Is hij niet omgekomen in de schipbreuk van de Ocean Queen?" Wrigley dacht aan zijn reeds lang vergeten brief en uitte een half gesmoorden vloek. „Hij is geruimen tijd gevangene geweest bij een Turk. Misschien is hij dood of stervende, maar terwijl ik nog geen zekerheid heb omtrent zijn lot, kan ik niet aan eene feeste lijkheid deelnemen." „Maar hoe zijt u dit te weten gekomen riep Wrigley uit „Wat zijt u van plan om te doen? Hoe wilt u iets naders van hem vernemen?" „Hij heeft geschreven wanneer weet ik niet en het bericht is mij eerst gisteravond ter oore gekomen," zeide Myra haastig. „Wat ik moet doen wel hem bevrijden als hij tenminste nog leeft" Wordi vervolfdj)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2