tweede blad Binnenland BEHOORENDE BIJ lA.AFtL.EM' s DA G BEAD VAN frijdag 28 September 1894. De Jongens van de „Wassenaer." Dinsdag-avond waren de jongens j de Wassenaer ten getale van m 400 uitgenoodigd door den ed.Chr. Geheel-Onthouders Bond" «Plancius" te Amsterdam. De ling der bijeenkomst was opge- igen aan den heer J. N.v.Munster, de vergadering opende met een jed. Hierna werd door het igkoor «Emanuel" een nummer jbeste gegeven. )e heer Velthuijzen uit Haarlem ld daarna zijn aangekondigde irdracht, door platen opgehelderd, bewees den jongelui, dat vol- is bekende doctoren de kleinste ippel alcohol voor het lichaam leelig is, daarbij wijzende op een ir expedities, een naar de Noor- ijke IJszee en een naar Canada, irbij juist de geheel-onthouders best de koude en vermoeienissen iden weerstaan, terwijl de matige ikers bezweken. fermelding verdient nog een «•dracht door een der dames van i schoon gedicht, van den heer >le van Hensbroek: «Eene Ko- gs vrouwe". )e jongens luchtten hier hun hart ir een daverend applaus. Imstreeks half elf eindigde de gadering, terwijl de heer Van nster nogmaals dank bracht aan i commandant van de «Wasse- r", voor het den jongens toe laan verlof. lij het vertrek werden voor de gens een 500 tal sigaren mede even. Een Onweer. Dinsdagavond sloeg te Vlijmen, tijdens een hevig onweder, de blik sem in den toren bij de kerk der Herv. Gem. Al de leien werden er afgeslagen, alsmede stukken hout, gelukkig zonder brand te veroor zaken. De kerk en de pastorie, die er aan grenzen, bleven onbeschadigd. De toren heeft geen bliksemafleider. Aan de andere zijde van het dorp sloeg de bliksem in eene woning, kwam door den muur, verwondde een meisje aan den voet, en sloeg op den stal een koe dood. Ook hier ontstond geen brand. Dinsdagavond sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer P. de Smet, gelegen aan de Oude- landsche straat, gemeente Biervliet. Behalve de levende have is alles verbrand, wat zich daarin bevond. Alles was verzekerd. Cholera. Twee personen te Rotterdam zijn lijdende aan „cholera asiatica". Te Boskoop heeft zich Woensdag het eerste geval van „cholera asi atica" voorgedaan. De zieke is een 47-jarige schippersknecht van de trekschuit op Amsterdam. Daar de geheele Rijn en Gouwestreek thans vrij is van cholera, ligt het vermoe den voor de hand, dat de patiënt de besmetting mede heeft gebracht uit Amsterdam. Maatregelen tot afzondering enz. zijn genomen. Woensdag is een geval van „cho lera asiatica" te Vlenten bij een 22-jarigen man voorgekomen, die veel polder water had gedronken. Op den Jutfaaschen weg is een verdacht geval voorgekomen. De patiënt in de Amalia-stichting te Utrecht is hersteld ontslagen. Lombok. De voorzitter van het centraal comité voor het bijeenbrengen van een nationaal fonds ter ondersteu ning van de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen van leger en vloot, de gep. luit.- generaal van het O.-I. leger T. J. A. van Zijll de Jong, heeft den volgen den brief ontvangen: Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regen tes, heb ik de eer het centraal comité dat zich gevormd heeft, om in den ruimsten zin werkzaam te zijn in het belang der nagelaten betrekkin gen van alle militairen, behoord hebbende tot leger of vloot, die in of door den strijd tegen den vijand in Indië of door ziekte en vermoeie nis als gevolg van den dienst in de tropen vielen, of in den vervolge zullen bezwijken, naar aanleiding van het schrijven van dat comité van den 24sten September jl., bij gaand te doen toekomen een bedrag van 15,000, waarvan f 10,000 namens Hare Majesteit de Koningin en 5000 namens Hare Majesteit de Koningin-Regentes, ten behoeve van het op te richten „Nationale fonds" en als blijk van Harer Ma- jesteits zeer groote ingenomenheid met de oprichting van dat fonds. Hare Majesteit vertrouwt, dat alle reeds bestaande comrnissiën en co mités met het centraal-comité zullen medewerken of zich daarin zullen oplossen, opdat ter bevordering van het goede doel de hoofdleiding in eene hand zij. De particuliere secretaris van H.M. de Koningin Regentes. wg.) S. M. S. de Ranitz. Van de te St. Petersburg gevestigde Nederlanders is, doortusschenkomst van de heeren F. T. Mellema en B. Kruys, consul en vice-consul der Nederlanden aldaar, bij het depar tement van koloniën ontvangen eene som van 1210 roebels of f1465,16, waarvan de helft te be steden tot ondersteuning van ver minkten en van de nagelaten betrek kingen der gevallenen op Lombok, en de andere helft uit te keeren aan het centraal-comité van het „Roode Kruis," te Batavia, ten be hoeve van gewonde en zieken, als mede van gezonden der te velde staan de troepen der land- en zeemacht. Tevens zijn bij dat departement, ten behoeve van voormeld centraal- comité, ontvangen: een postwissel van ƒ5.50 uit Delft, van den heer E. j. Theunissen, penningmeester der Jlelftscheafdee- ling van den Nederlandschen Bond van oud-onderoflicieren, en een postwissel van 16,50 uit Waspik, van denheerB.Heuzeveldt, ambtenaar bij de staatsspoorwegen te Breda, met het opschrift: „col lecte onder eenige Sittardsche ken nissen." Door tussc.henkomst van het de partement van koloniën werden ten behoeve van de militairen en ge wonden der Lombok-expeditie, naar Indië verzonden: twee kisten, inhoudende choco lade-tabletten, aangeboden door de firma Bensdorp Go. te Amster dam; twintig kisten, tezamen be- vattende960bussen gecondenseerde melk, aangeboden door de Hoorn- sche Gecondenseerde-Melkfabriek «Hornia", te Hoorn; en een kistje, inhoudende 12 blikken Deventer- koek, aangeboden door de firma Jacob Bussink, te Deventer. (St.-Ct.) Bloeiend bijgeloof. In het nummer van 25 September van het «Nieuwsblad voor Neder land" komen niet minder dan zeven advertenties voor, onder elkander, van personen die zich uitgeven voor waarzeggers en planeetlezers. Van die zeven behoort maar één tot het mannelijk geslacht: een «stu- cadoor", die zich ook «onderwijzer" noemt, beoefenaar is van «de groote kunst om elks hart (Oost of West, Noord of Zuid) te doorgronden", en «met eerbied" aan zijne geëerde begunstigers te kennen geeft dat hij «uit den sterrenhemel het ver leden zoo goed als het toekomende kan blootleggen". Al de anderen zijn dames, die evenals de stucadoor zeer nauw keurig hare adressen opgeven, en verklaren dagelijks te spreken te zijn «voor alle wetenschappelijke zaken", anders uitgedrukt «voor wetenschappelijke onderzoekingen". Eene van haar noemt zich beschei den «van ouds de beroemdste pla neetlezeres", en verklaart te werken «met haar oude boeken en Ameri- kaansche wereldkaarten, voor alle standen". Zij geven «opheldering in duistere zaken", meestal van 10 tot 10 uur, of «raad in alle geheime zaken", en oefenen het bedrijf uit van «planeet-" of «handlijnkundige". Voor de matige som van 50 cent kan men een consult bekomen. Zelfs zijn er, die het op een accoordje gooien en zich voor 30 cent be schikbaar stellen. De meesten zijn ook «aan huis te ontbieden". Het wordt dus het publiek gemakkelijk genoeg gemaakt, de orakeltaal dezer moderne Pythia's op te vangen. Zeker zal van die gelegenheid een ruim gebruik worden gemaakt, of schoon het niet te ontkennen valt, dat de vroegere waarzegsters met hare geheimzinnige vertooningen in spelonken en afgelegen krotten veel romantischer te werk gingen en dus veel meer invloed oefenden op de verbeelding. Beetwortelen. Nu de campagnes der suikerfa brieken een aanvang nemen en de beetwortelen gerooid worden, komt het nadeel aan den dag, door de aanhoudende regens van dezen zo mer ook aan dit gewas berokkend. Al mogen door toeval ook enkele perceelen een tamelijken oogst van bieten opleveren, dooreen genomen zal niet de helft worden verkregen van het vorige jaar. Waar in gewone jaren, ook in den laatsten tijdbij goede be mesting nog 40,000 kilo's bieten per hectare werden geoogst, zal de verbouwer zich thans moeten tevreden stellen met een opbrengst van 20 tot 25,000. Van sommige landerijen kan men gerust verzekeren dat de gewicht opbrengst nog nimmer zoo gering was.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 5