Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Letteren en Kunst. Da telegraafdienst in Spanje. In de laatste dagen hebben regen en wind in Spanje geheerscht en het gevolg is dat het Iberisch schier eiland langs telegrafischen weg ge heel van de buitenwereld is afge sloten. De telegraaflijnen moeten zich trouwens in betreurenswaar- digen toestand bevinden. De draden zijn geheel verward en vallen bij den geringsten wind tegen den grond; de meeste isola toren zijn door moedwillige handen vernield, daar het ontbreekt aan toezicht en zoo is door den minsten regen de stroom onderbroken. Onder gewone omstandigheden heeft men 5 a 6 uur noodig om van Madrid naar Bai'celona te telegrafeeren, doch het komt ook dikwijls voor, dat een telegram 25 tot 30 uur onderweg is. Telegrammen naar minder groote provincie-steden hebben nog meer tijd noodig, zoodat bet dikwijls ge beurt, dat de post vlugger is dan de telegraaf. Dagbladen maken in den tegenwoordigen tijd dan ook veel gebruik van wielrijders. In den winter ziet het er met den telegraafdienst nog slechter uit dan anders. Gedurende den jongsten winter was men in de maanden December en Januari geheel van telegrafisch verkeer met de provin ciën verstoken. Om bijv. van Madrid naar Barcelona te telegrafeeren moest men gebruik maken van een oogenblik, waarop de lijn naar Vjgo vrij was. Van Vigo werd dan het telegram verzonden naar Londen, van Londen naar Bilbao. Er ge schiedt bijna niets tot herstel van het materiaal, zoodat de toestand steeds slechter wordt. De oorlog tusschen China en Japan. „Central News" verneemt uit Sjanghai van Dinsdag, dat de meeste Japansche oorlogsschepen van Ilai Juntao met onbekende bestemming zijn afgevaren. Over de voornemens van dit eskader heerscht groote bezorgdheid. De Engelsche avondbladen be helzen een telegram van Dinsdag uit Tokio, meldende dat het gerucht van eenen wapenstilstand, voorge steld door Engeland en Rusland, officieel wordt tegengesproken. Een tweede legerkorps is te Hirosima gemobiliseerd van ongeveer 30,000 (niet gelijk vroeger gemeld was 80,000) man sterk. De inscheping der troepen begon Dinsdag na wa penschouwing door den Mikado. Er heerscht ontzaglijke geestdrift. De bestemming der troepen wordt ge heim gehouden. De veldmaarschalk graaf Pyam, minister van oorlog, neemt het kommando op zich. Men gelooft, dat dit leger buiten verband met dat van graaf Jamagata zal tewerk gaan; deze stelde echter het plan der krijgsojieratiën op. De transport schepen met troepen zullen in de Gele Zee door het tweede Japansche eskader geëscorteerd worden en vervolgens door het eerste eskader, tot zij ter plaatse der bestemming zijn aangekomen. Graaf Saigo zal Pyam gedurende zijne afwezigheid aan het ministerie van oorlog ver vangen. De Chineezen komen nu eerst aanzetten met de verzekering, dat zij in den zeeslag aan de monding der Yalu een Japansch schip in den grond hebben geboord. Dit schip zou een groote kruiser zijn geweest en met goed gevolg geramd zijn door de «Chih- Yuen" voordat deze zelf naar den kelder ging. Ching, de eerste-luitenant van de «Chih- Yuen", slaagde er in, zwemmende de kust te bereiken en begaf zich naar het Chineesohe kamp aan de Y'alu. Hij vertelde dat de kapitein der «Chih- Yuen" ook levend aan wal was gekomen, maar later aan zijn wonden en aan uitputting be zweken was. De keizer van China heeft een kennisgeving uitgevaardigdwaarin hij zijn diep leedwezen betuigd over den dood van generaal Tso, die aan het hoofd der troepen in den slag bij Ping-Yang sneuvelde. Aan de zoons en overige familieleden van den generaal heeft de keizer verschillende gunstbewijzen ver leend. De generaal moet inderdaad, volgens de verzekering van oogge tuigen, een buitengewonen moed aan den dag hebben gelegd. Of schoon door een kogel in den schou der gewondbleef de generaal aan het hoofd der troepentotdat hij bij het maken van een charge door een tweeden kogel gedood werd. De Chineezen spreken reeds van een mogelijke bezetting der hoofd stad door de Japanners, Als het zoover dreigt te komen, zal de keizer zich met zijn hofhouding naar Nan king begevende onderkoning daar ter stede is reeds met het voornemen van Z. M. in kennis gesteld om bijtijds de toebereidselen te kunnen maken. Alvorens Peking te verlaten, zou de keizer het «corps diploma tique" uitnoodigen hem naar Nan king te volgen, maar men verwacht, dat de buitenlandsche vertegen woordigers de voorkeur zullen geven aan Shanghai, waar zij Europeesche oorlogsschepen tot hunne beschik king hebben. Nanking was vroeger de residen tie der Chineesehe keizers; in de twaalfde eeuw vestigden zij zich te Kambalu, om de oproerige Mongo len beter onder het oog te hebben. Kambalu kreeg toen den naam Peking, d. i. «hoofdstad van het Noorden", terwijl Nanking beteekent «hoofdstad van het Zuiden". Diefstal of oplichting! Op den 28en Juni jl. had zich voor de arrondissements-rechtbank te Haarlem te verantwoorden de 17jarige Hendrik de Wilde. Deze jongen had bij een winke lierster dweilen gekocht, was het met haar over den prijs eens ge worden, had het gekochte op een wagen geladen en geweigerd het terug te geven, toen de winkelier ster een oogenblik daarna argwaan kreeg. De dweilen had hij verkocht en het geld verteerd. Diefstal noemde de off. van jus titie, mr. v. Outeren, dit en wegens dit misdrijf requireerde Z. E. A. 6 maanden gevangenisstraf, doch de toegevoegde verdediger, mr. H. P. 't I-iooft, bestreed die qualificatie, noemde het gepleegde «oplichting" en concludeerde tot vrijspraak. De rechtbank vereenigde zich met deze conclusie, waarop de off. van justitie in appèl kwam en het Hof te Am sterdam den beklaagde bij arrest van 5 September jl., bij verstek, veroordeelde tot 4 maanden gevan genisstraf, wegens diefstal. Tegen dat arrest kwam De Wilde Woensdag in verzet. De advocaat-generaal drong op bevestiging aan. Mr. 't Hooft, thans voor beklaagde optredende, trachtte ook nu weder aan te toonen, dat alle elementen om het misdrijf, om schreven in art. 310 Wetb. van Strafrecht, daar te stellen, ontbra ken. Van wegnemen, Iaat staan van wederrechtelijk wegnemen was geen sprake, alzoo ook niet van diefstal, doch wel van het misdrijf oplich ting, omschreven in art. 326 Wetb. van Strafr., waarom hij dan ook weder met vertrouwen concludeerde tot vrijspraak. Het Hof doet a. s. Dinsdag uit spraak. N. R. Ct. Beleediging. Voor de 5e kamer der Amst. rechtbank stond Woensdag terecht Salomon Poons, beklaagd van be leediging tegen den bekenden hof- mechanicus Bamberg. De oude heer ging op een avond met zijn zoon naar het Park en kwam voorbij den schouwburg der hh. Prot. Daar ontstond met Poons, die buiten stond, eene woordenwisseling, die haar oorsprong vond in fairi quaestiestooneel-engagemer enz. en die den bekl. aanleiding den heer Bamberg o.a. met naam van «ploert" te betitelen.! zaak, voor partijen van veel wicht, werd heden gesloten i een eisch van 15 boete. Bij de begrafenis van Cha Rochussen te Rotterdam wa Woensdag van heinde en vi kunstbroeders op „Crooswijk" eengekomen. om den waard! grijsaard de laatste eer te bewij Vele kransen dekten de baar. Velen gevoelden zich gedron hun achting en waardeering den overledene uit te spreken, i, tereenvolgens spraken de heer Hudig namens de Academie v. li sten en technische wetenschap te Rotterdam; prof. Dake nam „Arti et Amicitia" te Amsterd Mesdag namens „Pulchri Stui te 's-Gravenhage; Israels nam de Hollandsche ïeekenmaatscha| te '-Gravenhage; Scholier nan de Rembrandtvereeniging te sterdam-, Rosier Faassen nam de „Vereenigde Tooneelisten" Rotterdam en Dr. Nolen namen „Vereening van Kunsten en We schappen" te Amsterdam. Namens «Pulchri Studio", Rembrandt-Vereeniging en del eenigde Tooneelisten werden c de sprekers kransen op het gelegd. Een familielid bedankte r de bewezen eer. H. M. de Koningin-Regentes aan de familie van den betreur kunstschilder een lauwerkrans c toekomen, bestemd om op zijn te worden gelegd als hulde H. M. aan den kunstenaar, die den overleden Koning zoo hooc aanzien stond'

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 6