DE JACET OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVEETENTIEBLAD. 12e Jaargang Maandag 1 October 1894. No. 3450 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. Binnenland. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en FeeatdageD. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier», Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bit Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Hnarlem, 29 Sept. 1894. Tot president der Liedertafel «Haarlem's Zanggenot" is benoemd den Heer C. Heemskerk, welke deze benoeming bereidwillig heeft aan vaard. Nieuwe bestrating. Burgemeester en Wethouders stellen voor om in 1895 de vol gende straten te vernieuwen: de Spaarnwouderstraat tusschen Wij- desteeg en Hoogstraat en de An thoniestraat tusschen Hoogstraat en Barnesteeg met keien; de Jansstraat van Lombardsteeg tot even voorbij Bagijnesteeg met scoriae pavers; den Wagenweg over eene lengte van 202 M., de Lange Wijngaard straat, de Ceciliasteeg, de Nieuwe gracht zuidzijde tusschen de Kruis en Jansbruggende Koudenhorn tusschen Zak- en Valkestegen met Waalklinkers, en den Zijlsingel tus schen Zijlbrug en Brouwersvaart met Utrechtsche Klinkers. Dit benevens kleine vernieuwin- fen van diverse straten, zal f 11000 osten. Heropening. Volgens achterstaande adverten tie opent de heer K. van Eden hedenavond zijn winkel weder in de Damstraat no. 20, nadat die ten gevolge van den brand is moeten worden verbouwd. De heer van Eden heeft van de felegenheid gebruik gemaakt om e indeeling van den winkel te veranderen en tevens om de ver lichting te wijzigen. Er branden nu een aantal pitten van Kinder mans Gasgloeilicht, dat door de firma P. de Nobel Co. hier ter stede werd geplaatst. Photographieën naar Schilderijen. Vóór ons ligt een zevental photo graphieën door den heer Berend Zweers te Nijmegen, vervaardigd naar schilderijen van beroemde meesters, als Mauve, Artz, Mesdag en anderen. Wij zouden daarvan geen bij zondere melding maken, wanneer niet de uitvoering van deze photo's zoo buitengewoon fraai was. Afge drukt op zwaar teekenpapier door den photograaf geprepareerd, ma ken zij inderdaad den indruk van gewasschen teekeningen. Naar ons de heer Zweers mededeelt, zijn de clichés van deze photographieën volgens een geheel nieuw procédé vervaardigd. Wij kunnen dit niet beoordeelen, maar weten wel dat deze reproductiën behooren tot het mooiste van wat ons op het gebied van photographische opnamen van schilderijen tot dusver onder de oogen kwam. Ongeveer 45 reproductiën zijn tentoongesteld in het Museum van Kunstnijverheid en verkrijgbaar ge steld bij den heer H. N. Mul, boek en kunsthandelaar in de Kruisstraat alhier. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnij verheid is thans eene merkwaardige verzameling afbeeldingen van kunst- meubelen tentoongesteld, behoo- rende tot het nationaal ameuble ment van Frankrijk en bestaande uit eene keuze van de beste stukken uit Le garde meuble der paleizen, het Louvre het Élysée Fontaine- bleau,Versailles, Trianon Compiègne en Pau. Deze verzameling omvat de meest artistieke voorwerpen der Fransche kunstnijverheid uit het tijdperk der Renaissance van Lodewijk XIV XVXVI als pendulen, lusters, candelabres, klokken, tafels, kabi netten, stoelen, rustbanken en an dere meubelen met inlegwerk en brons versierd; terwijl de repro ductiën in Heliogravure en Taille- douce met de meeste zorg zijn daargesteld en de voorwerpen op bijzondere duidelijke wijze weer geven. Des Zondags is de toegang vrij. Bluijssens 68ste Depót. Te Asten in Noordbrabant heeft de firma Bluyssen, opgericht in het jaar 1823, hare fabrieken van Roomboter en Margarine, die zij in (tot op heden) acht en zestig depóts aan het publiek in het klein verkoopt. Dat 68ste verkoophuis is heden in No 7 van de Barteljorisstraat geopend. De uitdrukking klein maar rein is op dezen winkel zeker van toepassing. De betimmering is keu rig net en geeft den indruk van frischheid die men in een winkel van consumptie-artikelen zoo gaarne ziet. Pakjes boter en vaatjes mar garine zijn op de stelling ordelijk en met prijzen voorzien, gerang schikt. De hoilandsche eieren zijn gestempeld. Het vierde artikel dat er verkrijgbaar wordt gesteld, is hoilandsche kaas. Bij de opening zal de etalage zeker de aandacht trekken. Er staan namelijk bloemen in, door de kunst vaardige handen van eene der vrouwelijke chefs in boter vervaar digd en op verschillende wijze keurig gearrangeerd. Het is inderdaac merkwaardig hoe men van een arti kel als boter zoo bedrieglijk juist den bloemvorm nabootsen lean. De etalage is voorzien van flinke spie gels en van door de firma Clausing A Zonen geleverd gasgloeilicht. Dat brandt ook in den winkel zelf. In een hoek van den winkel leest men, tusschen groen verscholen, liet woord «welkom", eveneens in boter. De winkeljuffrouwen hier en in al de depóts dragen een linnen costuum, wit met rood afgezet eiken dag trekken zij een schoon aan. De vertegenwoordiger der firma Bluyssen verzocht ons uitdrukke lijk, te vermelden dat de heer P. Jung, timmerman en aannemer alhier, den winkel in orde heeft gebracht. Tegelijk met dit nummer ontvan gen onze geabonneerden eene be knopte winterdienstregeling van de treinen te Haarlem aankomende en van Haarlem vertrekkende, van de N. Z. H. Stoomtr. «Haarlem Leiden" en van de Tram-omnibus «BloemendaalHaarlem." Stoomtram Haarlem—Beverwijk. Er worden weer pogingen in 't werk gesteld om een stoomtram tusschen Haarlem en Beverwijk tot stand te brengen. Een Belg, de heer Maurice Lubcké heeft eenige leden van den raad der gemeente Velsen bezocht om hun steun, tot het ver krijgen van de daartoe noodige ver gunning voorzoover die gemeente betreft. IJmuiden. Het enkele maanden geleden op gerichte ,,lJmuidens Mannekoor" onder leiding van den heer H. Sobel, is weder ontbonden, maar onder directie van den heer A. Kuipers is weder een nieuw mannenkoor samengesteld. De firma Wed. Veel en Zoon in de Gierstraat opent heden hare verbouwde magazijnen. De verbouwing omvat de mantel kamer en den stoffen-winkel, naast elkaar gelegen en door een gang met den winkel van witte goe deren, verbonden. Voor beide afdee- lingen zijn fraaie, breede etalage- vensters met sierlijke lambriseering voorzien van spiegels en van gloei- licht, geplaatst op gesmeed ijzeren standaards, die een kijkje waard en het werk zijn van onzen stad genoot den smid C. van der Stad. De ingang aan de straat is een portiek, waarin de firmanaam prijkt op vitrum marmor (marmerglas) van Van Diesen Kerrebijn. Dezelfde firma leverde het geëtst glas in de schuifdeuren. Beide win kels zijn door den behanger Boeing met stemmig groen behangen en door Beaufort. Het schilderwerk leverde Van Bommel, het metsel werk Groenings. De ingang van de Gierstraat is door de vernieuwing dezer percee- len van de welbekende firma Vee] belangrijk verfraaid en wij mogen dan ook niet eindigen zonder te vermeiden, dat de heer S. J. W. Mons als architect de verbouwing heeft geleid en de firma Van Ek Zoon als aannemers die uitge voerd heeft. Lombok. De jonge dames, die zich interes seeren voor het ten voordeele van het Lombok-comité eerstdaags al hier te houden weldadigheidsfeest, hebben redenen om over den steun dien zij ontvangentevreden te zijn. Een belangrijk bedrag is reeds verzekerd. Op die soirée zal o. a. Paillerons blijspel «de Vonk'1 gegeven worden en zullen tableaux worden vertoond. De directie van den schouwburg heeft hare loffelijke medewerking verleend, door het gebouw voorde soirée gratis beschikbaar te stellen. De heer P. van Looy alhier deelt mede, dat half October de cursus in hout- en marmerschilderen weer een aanvang neemt. Gaarne ves tigen wij hierop de aandacht ter wille van degenen, die zich in het vak van decoratie-schilderen gron dig willen bekwamen. Aanstaanden Maandag October heeft de Algem. Friesche Levens- verzekering-Maatsch. te Leeuwar den, vijftig jaren bestaan. Zij telt alleen te Haarlem bijna 2500 leden. Bij den heer D. J. van der Wille, Groote Houtstraat 105 alhier, is geëxposeerdWinterlandschap, van L. Apol. In Maison Hals aan den Kruis weg, wordt geëxposeerd een schil derij van Jan Toorop, genaamd «de laatste Visch." Zeevisscherij. Heden kwamen te Zandvoort aan 5 Zandvoortsche bomschuiten. Be somming f 5 tot 23. De prijzen der visch warenbakschol f ,80, scharren f 5, pieterman f 3 per mand, tong f 0,20 tot ƒ1,tarbot f 3,bonschol 0,10 en rog/0,60 per stuk. Lombok. Uit Batavia is heden geseind, dat de regeering het bericht tegen spreekt als zouden wij met de Baliërs weer wenschen te onder handelen. De hulptroepen uit Goa en Si- denring, die in Makasser zulk eene ongerustheid teweegbrachten, zijn ontbonden. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK XXVH. Het testament Met het oog op het milde geschenk, dat hij zou aanbie den maakte de jonge Pettigrew een bouquet van bloemen, dat er in zijne oogen zeer sierlijk uitzag, ofschoon het wel licht wat te groot en te bont in kleuren was naar den smaak eener jonge dame. Hij wist van de huishoudster een stukje wit papier te krijgen, wikkelde dit om het doosje en wachtte het oogenblik af dat hij miss Mi alleen in den tuin zag wandelen. „Miss," zeide de jonge Pettigrew, bloosde en boog, „het is vreeselijk voor u dat er geen bal is. Ik wenschte wel, dat die man in het verre land dood was of niets van zich had laten hoorenEn miss, ik had een klein geschenk voor u, en als u het zou willen aannemen als een bewijs van mijne eeuwigdurende dankbaarheid." Mi glimlachtej heel even, en nam het geschenk van haar aanbidder aan, en zeide dat het bouquet prachtig was en hem eer aandeed. Toen zij bemerkte, dat hij talmde om te zien wat voor indruk de inhoud van het pakje op haar maakte, wikkelde zij het|los en keek zoo verbaasd als Petti grew maar kon wenschen naar het kostbare doosje, dat eenigszins door den tijd had geleden, met het gouden slot en kettinkje. Hare verbazing steeg nog toen zij het omkeerde en het welbekende monogram „L B" zag. „Pettigrew," vroeg zij, „hoe ben je hier aan gekomen?" „Ik heb het gevonden miss." „Is het waar Pettigrew. Dit monogram toont aan, dat het doosje vroeger aan Lady Bidebank toebehoorde." „Is dat waar miss?" zeide Pettigrew verrast. „Ik heb het toch niet dicht bij het huis gevonden. Het is de waarheid miss. Geloof mij als 't u blieft. Denkt u, dat ik u iets zou geven, dat gestolen was? Op mijn ziel en woord van eer ik heb het gevonden „Waar Pettigrew?" „Wel, als u wilt dat ik het zeg, in een der muren van mijne moeders woning maar het is niet van haar." „Nu ik dank je voor het cadeau," zeide Mi. In ieder geval geeft het blijk van je goed hart." Zij zocht een bank op en opende het doosje. Met haar vluggen blik had zij in een oogopslag het dichtgenaaide tus- schenschot opgespoord, en trok dit er af. Het door juffrouw Tony weer verzegelde papier vertoonde zich aan haar blik. Het was aan Rupert gericht? Mi liet een traan op het onderschrift vallen en nauwelijks zich bewust van wat zij deed, scheurde zij het open. Het document vertoonde niet Lady Bidebanks fijne schrift maar de duidelijke, ronde ouderwetsche letters van Mello- dews hand. „Testament van Laura, lady Bidebank weduwe van wij len lord Henry Bidebank van Bidebank Hall, en West Hands, Middlesex, Engeland," enz. enz. „Ik laat na en ver maak alles wat ik persoonlijk bezit in eigendommen en geld bij mijn dood, uitgezonderd de hierna vermelde legaten aan Rupert Barth, mijn aangenaamen zoon, als een bewijs van de teedere liefde, die ik voor hem gekoesterd heb." HOOFDSTUK XXVIII. Opgesloten. Toen de contessa hare dochter verliet, in het denkbeeld Rupert te zullen zien, bleef Natalie alleen achter in de, kamer, die zij het eerst waren binnengetreden, overgegeven aan haar angst en spanning. De minuten verliepen en nog steeds keerde hare moeder niet terug. Natalie was er van overtuigd dat Rupert stervende was, en dat men het haar niet durfde komen zeggen. Zij liep de gang in en luisterde. Zij riep: „moeder, moeder!" Zij nam de kaars op en zocht tevergeefs naar een belkoord. Wordt vervolgd*)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1