koloniën, Financieele Mededeelmgen. Politiek Overzicht Rechtszaken. GEMENGD NIEÜWS nog voort, dus reeds twee dagen. Eenige zetters, die des ochtends aan het werk wilden gaan, werden hierin met geweld verhinderd. De politie bewaakte het gebouw der drukkerijgroepen werklieden wandelden rond over Rokin, Dam en Nes. De marine reservevlag. Dinsdagochtend werd aan boord van de Spaarndam van de N. A. S, M., liggende aan de Wilhelminakade te Rotterdam de marine-reservc-vlag geheschen, waartoe kapt. Bonjer, on langs aangesteld als buitengewoon luitenant ter zee le klasse door H. M. de Koningin gerechiigd is. De minister van marine was bij die plechtigheid vertegenwoordigd door den chet van den marinestaf. Kwaadwilligheid. Dinsdagnacht omstreeks 1 uur werd er brand ontdekt in een per ceel van den heer T. Versteeg Giesendam. Reeds drie malen poogde men in dit perceel tevergeefs brand te stich ten, en ook nu wordt brand aan kwaadwilligheid toegeschreven. Vier woningen zijn door het vuur ver nield, terwijl van de inboedels weinig is gered. Het bulppostkantoor dat in hetzelfde perceel gevestigd is, bleef behouden. Op vrije voeten gesteld. Mattheus N. te Winschoten, ver dacht van in den nacht van Donder dag op Vrijdag jl. met een revolver op den marechaussee Jansen te heb ben geschoten en sedert Vrijdagmor gen jl. te dier zake vertoevende in het arrestantenlokaal der kazerne der marechaussee, is Dinsdagavond we derom op vrije voeten gesteld. N. moet hebben verklaard, gedurende zijn verblijf in de kazerne aan erge mishandelingen van de zijde der ge wapende macht te hebben blootge staan. Hij heelt eene klacht gedaan bij den officier van justitie. Brief van een Burgemeester. „Met het ambt komt bet het ver stand" zegt men, doch goede spelling en taal volgen het niet altijd op den voet, zooals blijkt uit het onderstaande briefje, ontvangen door een genees heer van den burgemeester eener ge meente waar besmettelijke ziekte was uitgebroken en ontsmetting eener woning moest geschieden. Wel E. Heer Hin hantwoord op u schrijven van 3 Febru. Daar ik het geheele huis maar laaten houtsmetten heb hen alius laaten ryniegen tot geruststelling zult u hook wel goet vinde wat het lid- dekantje betreft zal goet;voor gezorgt worde. Met de meeBt hcgting Uw Dienaar Het papier was netjes .gestempeld met den naam van X. X... burge meester, en het schrift was zeer goed. regelmatig en duidelijk. Uit sommige fouten kan men eenigszins opmaken in welke streek des lands de schrij ver hoofd der gemeente is. Schoolblad Cholera Te Amsterdam heeft zich Dinsdag weder een geval van cholera asiatica voorgedaan; de patiënt is naar het Buitengasthuis vervoerd. In het ge heel zijn te Amsterdam voorgekomen 94 gevallen, waarvan 34 met doode- lijken afloop. Onder de slachtoffers van de cho lera te Amsterdam behooren de vrouw en vijt kinderen van een beambte aan het hoofdbureau van politie, die belast is met het ontsmetten van woningen waar besmettelijke .ziekten hebben geheerscht. Maandagnacht is de choleralijder S., in de Adamshoflaan te Kra lingen, aan die ziekte overleden. Het gezin is naar de barak overge bracht. Te Scheveningen is Maandagavond vrij plotseling overleden eene bewoon ster van de Bloedpoort. Volgens het oordeel van den geneesheer zouden bij de vrouw cholera-achtige ver schijnselen zijn waargenomen. De echtgenoot en 4 kinderen van de overledene zijn naar de observatie barak aan het Huijgenspark gebracht, De woning te Scheveningen zal worden ontsmet. De aard der ziekte, waaraan de vrouw is overleden, is nog niet offi cieel geconstateerd. Te De Meern is de lijder, die Zon dag door cholera, asiatica werd aan getast, overleden. Er deed zich daar een nieuw geval voor, thans bij den vader van het gezin waarvan de vrouw Zondag aan de cholera is be zweken, terwijl ook eene dochter se dert eenige dagen daaraan lijdende is. De dochter was te huis gekomen om hare moeder te verplegen. democratischen bond in Nederland bij het houden van het jaarlijksch congres van leden en afgevaardigden van genoemden bond opgetreden resp. als voorzitter, secretaris en als leden van het hoofdbestuur van meerge- melden bond. Bij de nu te Groningen ingestelde vervolging, vroeg het openbaar mi nisterie veroordeeling wegens het deelnemen aan eene bij de wet ver boden vereeniging, welke ten doel heeft het plegen van misdrijf, Btraf- baar volgens de eerste alinea van art. 140 strafrecht. De Rechtbank te Gro ningen en het Hof te Leeuwarden achtten echter de zware straf bepaling van die eerste alinea niet toepasse- lij k, en tegen die uitspraak kwam de procureur-generaal bij eene uitvoerig memorie van cassatie op. Mr. N. A. Calisch, uit Amsterdam bestreed het cassatieberoep van het openbaaar ministerie en ontwikkelde zijnerzijds namens de gerequireerden Rot en Cornelissen, die ook in cas satie waren gekomen een vijftal mid delen, ten betooge dat de beklaagden in deze niet strafbaar zijn, als heb bende de meerbedoelde motie slechts eene politieke beteekenis. Het openbaar ministerie zal 29 de zer conclusie nemen. werd van af 81. tot 1 uur op Kota Radja het geschutvuur gehoord in de richting van den post Biloel. Wegens gebrek aan troepen, omdat de meeste buiten de geconcentreerde linie zijn gedetacheerd, en ook omdat de Civiel en Militair Gouverneur op reis is gegaan naar Telok Semawé, werd op den verjaardag van H.M. de Koningin-Regentes niet geparadeerd en is die dag overigens hier kalmpjes voorbijgegaan. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 2 October 1894, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amer.-hot. (Mij. tot expl. van het) Oblig. Bible-Hotel (Mij.tot expl. van het) Aand. Crediet-Vereeniging Ned. Mij. v. Zeker- heidsst. v. Ambten, en Beambten Oblig. Paleis voor Volks vlijt (Uitg. Schuld) Bouw- Maatschappij Scheveningen Aand. Billitonmpij. lerub. te 's Graven hage Ned.-Ind. Gas Mij. te Rotterdam. Steenkolenmaatsch. Oost-Borneo A en B, Serie 15 Amst. Chininefabr. Kon. Ned. Beijersch Bier-Brouwerij Eigen Hulp" afd. Zekerh. v. ambten, en beambt.(Vereen.) Opr.b. Kon. Paketv.-Mij. Overtoom (Exploit. Mij. van Bouwt. Brandverz. Genoots. v. Brand en Binnenl. vaart 114 pCt. 100 109 110 10 75 ƒ1300 128 Oblig. 32 65 30 100'/. ?225 ƒ100 16 Cassatieberoep. Voor den Hoogen Raad diende Dinsdag het beroep van den procu reur-generaal te Leeuwarden tegen het arrest van dat hof, waarbij A. Rot, letterzetter, S. W. Coltof, cor rector, en Ohr. Cornelissen, journalist, allen tot 50 boete worden veroor deeld wegens het in het gebouw „Toekomst" te Groningen deelnemen aan eene bij de wet verboden vereeni ging, gepleegd door drie bestuursle den, en strafbaar volgens art. 140 strafrecht 2e en 3e lid, zijnde genoemde beklaagden als leden van densociaal- ATJEH. Het volgende ia ontleend aan de Atjek-Kroniek in het N. Pad. Han delsblad van 10 Sept.: Nadat hier te Kota Radja het be richt uit Telok Semawé was ontvan gen, dat de onderofficieren Jennekes en Kropfert naar den vijand zijn ge deserteerd, begaf zich generaal Deij- kei hof, vergezeld van den le luitenant adjunct J. C. Smits op den 28en Juli ji.l. per gouvts. stoomer Havik op reis •derwaarts. Aan boord bevonden zich ook de majoor der infanterie P. D. W. Wilken en de le luitenant-ad judant D. M. Vin, die in commissie zijn benoemd ten einde in loco een onderzoek in te stellen omtrent het voorgevallene. Een gevangen genomen Atjeher, die tot de bende van Toekoe Nja Ma- kam behoorde en te Telok Semawé in de provoost zat, werd door de deserteurs mede in een soldatenpak gestoken, zoodat zij en de verkleede Atjeher, ieder met een Beaumont-ge- weer met de noodige patronen ge wapend, zich ongehinderd uit de ben- ting te Telok Semawé konden ver wijderen. Al de aldaar gelegerde manschappen (100 bajonetten) zijn afgelost, en zelfs de le-luitenants J. N. H. Lauweriks en jhr. J. H. Ham zijn onmiddellijk overgeplaatst. Het 14e bataljon infanterie, dat op den 28en Juli jl. een oorlogsmarscn maakte naar Lambaroe, Lam Soet, Senelop en Kroeng Gloempang heelt, naar men zegt, den post Seneiop niet kunnen bereiken, daar eene patrouille, door den vijand hevig beschoten werd, zonder echter daarvan nadeel te on dervinden. In den nacht van 29 op 30 Juli werd Let blokhuis Blang Tjoet nabij Anagaloeng door Ue vijandelijke Atjehers bekropen en overvallen, waarbij de commandant, de sergeant Klaassen no. 32334 sneuvelde en 4 fuseliers gewond werden. Toen er hulp van den post Ana galoeng kwam opdagen namen de Atjehers de vlucht. Den 29en Juli ji. des avonds om 10 uur bij het blusschen van een alang- alang-brand te Pendetie, die hoogst waarschijnlijk door kwaadwillige At jehers is veroorzaakt, zijn 7 dwang arbeiders naar den vijand overgeloo- pen. In den nacht van 1 op 2 Aug. jl. Door de hongaareche Delegatie is de begrooting van buitenlandsche zaken goedgekeurd en zij heeft zich vereenigd met een votum van ver trouwen in Kalnocky. Het debat deed Kalnocky's verdienste voor den vrede uitkomen. Te Budapest gaat het praatje dat prins Peter Karageorgewitch, de pre tendent, zijn aanspraken op de Ser vische kroon verkocht heeft aan zijn broeder Arsenije voor 500,000 roebels. De akte van overdracht zou te Ab- bazia geteekend zijn in tegenwoordig heid van getuigen. Het klinkt vrij ongeloofelijk, dat iemand een half millioen roebels over heeft voor iets dat zoo in de lucht hangt, te meer daar de kooper kon begrijpen, dat het bekend worden van een dergelijke transactie hem als „pretendent" voorgoed onmogelijk moest maken. De bulgaarsche regeering spreekt het bericht tegen, dat vorst Ferdi nand eene nota zon hebben gezonden naar Czaar Alexander (in verband met de reeds vroeger vermelde plan nen tot het bewerken eener verzoe ning tusschen Rusland en Bulgarije). Te Weenen is bericht ontvangen, dat de opstandelingen, die in Arme nië tegen de Turksche regeering in verzet zijn gekomen, uiteen zijn ge dreven. De bevolking blijft den Tur>-r- schen autoriteiten getrouw. Het braziliaansche gezantschap te Parijs heeft eene dépéche uit Rio de Janeiro ontvangen, waarin gemeld wordt dat geen enkele Portugees het slachtoffer is geweest van eenen aan val door politie-agenten. nalatende een vermogen van ruim 3,000,000. Bij testament had hij be. paald, dat dit vermogen zeven jaar lang tegen samengeatelden interest moest uitgezet worden en na verloop van dien tijd worden uitgekeerd aan zijn achterneef Harry M'Calmont, luitenant bij de Schotsche garde en de tegenwoordige eigenaar van het bekende renpaard Isinglass. De erfe nis is in die zeven jaar geaccumu leerd tot 4,000,000, zegge 48,000,000 gulden, en de gelukkige luitenant, die 33 jaar oud en weduwnaar is. ontvangt dit sommetje nu aanstaan den Dinsdag. Zelfs in het rijke Engeland is waar schijnlijk geen sterveling die zulk een groot bedrag aan contant geld direct tot zijn eigen beschikking heeft. Ee i aluminium torpedo - boot. Voor rekening van de Fransche regeer ing is door de Engelsche firma Yarrow Co. een torpedo-boot 2de klasse gebouwd, geheel van alumi nium. De boot weegt 2j( ton minder dan een stalen boot van dezelfde af meting, en bij den officieelen proeftocht werd een snelheid bereikt van 201/» knoopen, terwijl de torpedo-booten der Engelsche marine ten hoogste 17 knoopen loopen. In het bizonder werd geconstateerd, dat de boot geheel vrij. was van trilling. OnwaarBOhij nlij k. Een der Fransche ochtendbladen bevat het volgendeBij de ontvangst van een Franschman, die door Ber lijn reisde, heeft de Duitsche keizer dezen een tot weerziens op de Pa- rijsche tentoonstelling van 1900 toe- gewenscht en daar de Franschman zijne verbazing liet blijken, voegde Wilheim IL daaraan toe: „Ik ken het karakter der Franschen en wan neer ik zeg, dat ik hunne tentoon stelling zal bezoeken, weet ik wat ik doen moet om er heen te gaan."; Het bericht klinkt bijzonder on waarschijnlijk. De tentoonstelling te Ant werpen. De bekendmaking der bekroningen welke aan de exposanten zijn ten deel gevallen, had Dinsdag in de feestzaal der tentoonstelling plaats. De plechtigheid werd bijgewoond door den koning die bij zijne komst zeer werd toegejuicht. Verder waren tegen woordig de ministers, het co:ps di plomatique, het personeel der legatiën, vele leden van Kamer en Senaat, een aantal burgerlijke en militaire auto riteiten het publiek werd op 10,000 personen geschat. De lijst der bekroningen van de Nederlandsche inzenders is Dinsdag morgen door de zorg van den Neder- landschen gedelegeerde aan de Hol landsche bladen toegezonden. Het aantal inzenders uit alle landen bedraagt 12,000. Er werden uitgereikt 401 grands prix, 812 eere-diploma' 1813 gouden, 2238 zilveren en 1671 bronzen medailles en 879 eervolle vermeldingen. In de afdeeling „Schoone Kunsten" verkregen Nederiaad ei Duitschland de meeste prijzen. Deze afdeeling teld 386 inzenders uit Nederland zij behaalden 12 grands prix, 14 eere-dip oma's, 81 gouden, 102 zilve ren en 74 bronzen medailles en 27 eervolle vermeldingen. Een reusachtige erfenis. Den 9 October 1887 stierf te Lon den de millionair Hugh M'Calmont, Een nieuw geneesmiddel. Kort na de ontdekking van een naar het schijnt uitnemend genees middel tegen diphtheritische ziekten, is door den aan het heilaanbrengend instituut Pasteur verbonden genees heer Meschnikoff een middel ontdekt tegen ingewandstyphus en in het algemeen tegen die ziekten, welke door den kommabacillus veroorzaakt wor den. Het middel bestaat in inspuiting met een verzwairt virus en ofschoon de statistieken nog niet openbaar ge maakt zijn, weet men reeds bij er varing de voorzichtigheid van het instituut in het openbaren van on derzoekingen om niet te mogen ver trouwen dat de Pasteureche methode te Parijs een nieuwe zegepraal be haald heeft. brandende hout. Een oogenblik vroeg Natalie zich af of zij niet moest terag- keeren en trachten de vrouw te waarschuwen, die haar ge vangen had gehouden; zij herinnerde zich echter dat haar leven, vrijheid en eer hier op het spel stonden, en ook het het leven harer moeder. Zij moest vluchten. Bij het licht van den vlammeugloed spoedde zij zich langs het dichte kreupelhout, dat het huis omringde; zij stuitte evenwel op een hoogen muur, waarover zij niet heen kon klimmen. Er zou echter wel ergens zich een poort of een gat in dien muur bevinden. Door de boomen waren de vlammen nu aan baar oog onttrokken, maar zij zag den rooden gloed zich afteekenen tegen de lucht. Ademloos snelde zij voort langs dien muur, scherpe takjes en doornen reten haar japon open; zij kwetste zich aan de steenen, maar toch liep zij voort. Zij bereikte eene groote opening hier bevond zich een rijweg. Het vuur toonde aan waar het huis stond; zij wendde dit den rug toe en ijlde voort langs wielsporen, die aantoonde, dat deze weg op den publieken weg uitkwam. Bij eene plotselinge wending van den weg hoorde zij het geluid van paardenhoeven en zag zij eene donkere gedaante óp haar afkomen. Zij zocht de donkere schaduw van de boomen op om zich te verbergen en sloeg eene geheel andere richting in. Tegen den hel verlichten achtergrond was even wel hare slanke gestalte duidelijk zichtbaar geweest; de be stuurder Tony had haar gezien. Hij sprong van den bok en zonder aarzeling een omweg nemende, waardoor hij haar be lette verder te vluchten, stond hij eensklaps voor haar als Een anarchistisch com plot. De politie te Marseille werd Maan dag gewaarschuwd, dat door een bende Italiaansche anarchisten een complot was gesmeed om het Italiaansche con sulaat in de lucht te doen vliegen, en heeft daarop 8 verdachte Italianen gearresteerd. Een nader onderzoek heeft echter twijfel doen rijzen, of er werkelijk zulk een complot bestond en slechts éen der gearresteerde Ita lianen schijnt anarchist te zijn. Men vraagt zich af, wat de bedoeling van den aanbrenger is geweest. Hij be weerde dat hij zich onder anarchisten gemengd had en hun vertrouwen had weten te winnen, zoo zelfs dat zij hem met het overbrengen hunner corres pondentie bela-tten. Uit die brieven had hij het plan vernomenmen uit den grond c pgerezen. „Dat gaat zoo niet jonge dame," riep Tony uit en greep haar vast. Natalie slaakte een kreet en verloor het bewustzijn. HOOFDSTUK XXIX. Alles verloren. Geen drie personen schenen nader tot elkaar dan Rupert, Natalie en de contessa op dien schoonen morgen van den 2en Mei, toen zij zich naar de kerk van St. Cleopas begaven om het huwelijk te doen plaats hebben. Geen drie menschen schenen meer van elkaar verwijderd dan diezelfde drie p ersonen vier en twintig uur later, toen zij van elkaar gescheiden werden door de heftigheid der harts tocht van een slecht uaensch. Niet in staat om zich een juist begrip te vormen van hunne eigen positie, vervuld met wederzijdsch wantrouwen, buiten eikaars bereik, wat moesten zij doen? En wat ondervond Rupert in deze noodlottige dagen, waarin de contessa geheel onbekend in een gasthuis werd binnen gedragen, Natalie weer in de macht geraakte van Tony Petli- grew, terwijl hare gevangenis achter haar in vlammen op ging 1 Nadat James Wrigley had gewacht totdat hij de contessa en hare docher door Tony had zien wegvoeren, begaf hij zich naar een klein hotel in de nabijheid van Hare Street, en gebruikte een korte nachtrust. Ten zes ure bevond hij zich voor het huis, waarin Rupert woonde en belastte de dienstbode met een brief, dien zij den jongen heer moest geven, wanneer hij uit hui6 ging. Wrigley had lang over de kwestie nagedacht of Rupert het schrift van de contessa waarschijnlijk wel of niet had gezien. Hij kwam tot de gevolgtrekking van niet, daar hij, sedert hij Natalie, weer had gevonden en met haar was ver loofd geweest, zoo dicht bij haar had gewoond, en moeder en dochter zeer dikwijls moest hebben bezocht, dat mocht de contessa hem iets hebben mede te deelen zij dat wel mondeling zou hebben gedaan. Wrigley bezat een zeer gevaarlijk talent; wellicht iets zeer gewoons voor oplichters. Hij kon elk schrift nabooteen. Hij had een brief geschreven in fijn, vreemd schrift, dat naar hij meende eenige overeenkomst moest hebben met dat der contessa. Hij luidde aldus „Beste Rupert: De voorzienigheid schijnt uw huwelijk met mijne dochter te willen uitstellen. Nauwelijks waart gij vertrokken of ik ontving een telegram uit Italië^ Mijn zwager heeft zijn kind verloren en hij is nu bereid Natalie hare bezittingen terug te schenken. Hij verzocht ons om onmiddellijk tot hem te komen. Met den nacht trein gaan wij naar Dover. Ik kan niet mededeelen, hoe lang wij er blijven. Ik zal u wel spoedig weer schrij vem C, IDRIA." (Wwrét, MnwJjrd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2