Letteren en Kunst. was normaal (5.4), evenals het aantal heldere dagen (4), maar het aantal bewolkte dagen (4) was een te veel. 6 September bevond zich een de pressie boven Finland, die zich over Zweden naar het Skagerak verplaatste en 8 September over Denemarken naar Midden-Duitschland trok. Deze veroorz .akte in onze streken buiig weder en plaatselijk onweder. De wind was op die dagen westelijk en op den 7den kwam de sterkste wind stoot in deze maand voor om 12,45 namiddag. Zij bedroeg echter slechts 17 K.G. op den M2. In den nacht van 21 op 22 Sep tember trok een depressie, die zich losgemaakt had van het barometrisch minimum boven den mond van het Kanaal over ons land, en veroorzaakte zware slagregens en in Limburg on weder. 25 September breidde de de pressie bij het Kanaal zich uit en trok 's nachts over ons land, bege leid van onweder, vooral in de zui delijke provinciën, en gevolgd door zware regenbuien; te Utrecht viel bv. op 26 September omstreeks den mid dag 18.2 m.M.27 September kwam de depressie boven de Zuidelijke Oostzee en den 29n boven Midden- Duitschland, waar zij zich oploste. De totale neerslaghoogte bedroeg dan ook tengevolge van het buiig weder 72,8 mM. tegen normaal 66,0 mM. De verdamping is 69,2 mM., dat is 3 mM. minder dan het ge middelde bedrag. De neerslag viel op 18 dagen, waaronder 6 dagen, waar bij hij minder dan 0,5 mM. bedroeg. Te Utrecht werden tweemaal een krans en eenmaal een kring om de maan gezien. Werkstakingen. Op de voorwaarden, Dinsdag door de directie van de Zuidhollandsche Drukkerij te 's-Gravenhage gesteld, is geen antwoord ingekomen, waaruit volgt dat zij niet zijn aangenomen. Da werkstaking duurt daar voort, en aangezien de naaml. vennootschap de loonsverhooging niet kan inwilligen, zonder met verlies te werken, is het te verwachten dat de drukkerij geslo ten zal worden. Ook op verschillende andere druk kerijen daar ter stede zijn deeischer. aan de patroons medegedeeld. Terwijl aan sommige inrichtingen de arbeid geheel of gedeeltelijk gestaakt is, worden bij andere onderhandelingen gevoerd. Algemeen worden de eischen beschouwd als niet vatbaar voor in williging. omdat, tenzij eene alge- meene verhooging van drukwerkta rieven worde aangenomen, met ver lies zou moeten worden gewerkt. Woensdagavond zouden de Haag- sche patroons vergaderen om de zaak te overleggen. De werkstaking der typografen aan de drukkerij der firma De Bussy te Amsterdam duurt nog voort. Woens dagmiddag is door den patroon een comité uit de werkstakers ontvangen. Heden heeft hij beloofd op de eischen zijn antwoord te doen vernemen. In eene vergadering der afd. Utrecht van den Alg. Ned. Typografenbond is de volgende motie aangenomen: De afdeeling Utrecht van den A. N. T. B. gehoord de mededeelingen van haren voorzitter omtrent de stakende vakgenooten te Amsterdam, verklaart zich solidair met de sta kers, zal trachten te verhinderen dat de Utrechtsche typo's hunne plaatsen innemen, wenscht de stakers geluk met het reeds behaalde succes, en spreekt den wensch uit, dat spoedig op iedere Amsterdamsche drukkerij, het ehchte lor-n worde uitbetaald. De Tijd schrijft het volgende: Het personeel der stoomdrukkerij „De Ster" van den heer Jan v. |Dok- kum, Leidschegracht te Amsterdam, ontving Dinsdagochtend uit eigen be weging van den patroon loonsverhoo- ging. Bij de firma De Bussy duurt de werkstaking steeds voort. Het comité is nog niet door de patroons dezer drukkerij ontvangen. Aan een com missie uit hun eigen personeel hebben zij Woensdagmiddag.opnieuw mede gedeeld, dat zij volharden bij hun weigering om op de eischen in te gaan. Er gaat een gerucht, dat de firma De Bussy, bij wie de zetterij en druk kerij bijzaak is, de papier-, en uitge vers- en boekhandelszaak hoofdzaak, de drukkerij zd liquideeren, omdat bij toegeven aan de eischen geen voordeel meer behaald wordt, en om dat zij met haar personeel dat haar persen beschadigde, copie meden am en vormen onbruikbaar maakte, niet meer kan samenwerken. Een deel van het personeel eener drukkerij te Amsterdam, waar de eischen zijn ingewilligd, heeft gewei gerd het nieuwe loon, dat hun on billijk voorkomt, te ontvangen. Aan een andere drukkerij is beslo ten, voortaan" niet meer te laten over werken en dus het personeel uit te breiden. Het gevoD hiervan is, dat het personeel, dat vroeger 12 uren werkte voor 22 ct. en 20 ct. per uur, nu 10 werken zal voor 23 cent, dus minder zal verdienen. Alleen de min der bekwamen, die vroeger lage loonen hadden, zullen dus profi.eeren. Het besluit, dat slechts 10 uren zal worden gewerkt, werd genomen, om dat voor de uren boven dit getal 25 pet. moet worden overbetaald volgens de eischen, door het comité der sta kers Een gevolg van werkstaking. Dat bij een werkstaking de zaken bij een dagblad wel eens in de war loopen, blijkt o. a. uit de volgende adv. in een der bladen: „Waschvrouw, waarvoor wordt in gestaan, denzelfden prijs. Buitenland 5 c. per Va K.G. hooger. Overtuigt u van de glanzige en fijne kwaliteit en vraag monster a fl.40 nette verpak king." Een inbraak. Een brutale inbraak heeft Donder dagnacht te Amsterdam plaats ge had bij den heer Bourier die het eerste bovenhuis bewoond van per ceel Frans Halsstraat bij Jacob van Campenstraat boven een koffiehuis. Toen man en vrouw Woensdagmor gen ontwaakten, was de deur der alcoof dicht en kon die slechte met eenige moeite geopend, omdat aan den anderen kant in de kamer een stoof tegen de deuren stond. Het bleek nu dat de straatdeur en ka merdeur open ^ebro Ken waren. De inbreker had in de kamer de linnen kast opengebroken en daarin alles doorzocht. De effectentrommel .die ledig was geweest, vond men onder de tafel, doch een gouden horloge met ketting, gouden ring enzilvereu horloges werden vermist. De bewo ners hadden van de inbraak niets gehoord, Deze moet hebben plaats gehad tusschen 2 en 6 uur, daar de heer Bourier om 2 uur nog op was. ,Zeer bespreken, zeer applaudis seert, hij heeft hij al de verstanden verbijstert en teruggeschuiven tot de uiterste grens het grenspaalen van die nieuwe wetenschap„den over- draght van de gedachte" en die an deren het magnetisme. Pickman is beroemd geheel in Europa en over- rok in Parijsch binnen de aardsch- gezind en wetenschappelijke receptie- chapskamers zooveel als in de grootzte schouwburgen et in zijne privaat schouwburg „Thèatre de la Galerie Vivienne." „De franschen dagbladschrijvers heb ben veel geweld gemaakt rondom zijne naam en zijne ondervindingen het geheele wereld bezighoud hem .ltijd van de luchtverschijnsel van het ingevingen het magnetisch over drag kten Pickman is ijn on betwistbare meester en ontbewist van die wetenschappen. „Wij hebben geen twijfel op den volg dat hij zal betialen gelijk matig nabij het Amsterdamsche pu bliek. „Het schouwburg van M. M. van Lier is dagelijks bezet, Pickman is zien onderwerpt van den Salon de Variété (amselstiaat) te gaan spelen. Aanplakoriefjes zullen den datem et den programma geven bij korts. „Het zal verbooden zijn te rooken." Een letterlijke vertaling van enkele der woorden in het Fransch (bijv o verrok in mrtout) zal aan een juist be gripcvan 't bovenst ande zeer bevor derlijk zijn. Hbld. Een pijnlijke vergissing Uit goede bron wordt vernomen dat bij net toekennen van de ridder orde van Oranje-Nassau aan den heer R. P. Dojes, te Uithuizen, pas zeer kort voorzitter van het Genootschap van nijverheid, eene vergissing heeft plaats gehad. Door de regeering was bedoeld de neer R. Dojes, te Meeden, oudere broeder van den gedecoreerde, gedurende tal van jaren voorzitter van bedoeld Genootschap en lid van het Landbouwcomi De fout werd echter te laat ontdekt, om nog te kunnen worden hersteld. Brand te Rotterdam. Woensdagmorgen vroeg heeft te Rotterdam een hevige brand gewoed in het bovenhuis van pand no. 19 aan de Nieuwehaven, bewoond door den heer A. C. Mertens, die beneden een proeflokaal exploiteert. De bewo ner, die op de tweede verdieping sliep, waar het vuur zich het eerst ver toonde, moest voor lijfsbehoud uit het raam springen, tengevolge waarvan hij ernstige kwetsuren aan hoofd en handen bekwam, welke echter niet levensgevaarlijk zijn. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Een hond is in de vlammen omgekomen. De brandweer was spoedig het vuur meester. Cholera. Te Amsterdam zijn sedert de voor laatste 24 uren weder 3 nieuwe cho- lera-gevallen geconstateerd. In de Nieuwstraut (gemeente 's-Gre- venduin Capelle) is een geval van Aziatische cüolera geconstateerd. G. Verduin is door deze ziekte aange tast. Dit is het eerste geval in die streek. De moeder van de vier te Idsken- huizen door cholera aangetaste kinde ren ligt thans mede aan die ziekte. Te De Meern komen twee nieuwe gevallen van cholera voor. Er wor den maatregelen genomen om te voorkomen, dat het water uit den Rijn tot drinkwater of tot andere doeleinden wordt gebruikt. Beneden De Meern wordt de Heij cop en bij Harmeien door de Bij le- veid water uit den Rijn afgevoerd en het zou dus kunnen zijn dat ook het water uit die rivieren was be smet. Fonds. Bij de voorloopige Commissie te 'sHage tot oprienting van het fonds ter gemoetkoming in de opvoeding van de wettig erkende kinderen van officieren en onderofficieren van het Indische leger, wier vader voor den vijand is gesneuveld, of ten gevolge van bekomen wonden overleden, is tot heden ontvangen 4259,06.s. De ontvangen gelden zijn gedepo neerd bij de Nederlandsche Bank. Ook is ontvangen het bedrag van 40 van de leerlingen der Midd School voor meisjes alhier. Mooi Hotlandsch Van een bewonderaar van den ge- da chtenlezer Pickman, die binnen kort te Amsterdam zal optreden, ont vangen wij het onderstaande ter op neming. „Wij hebben bekendgemaakt het aankomst in Amsterdam van M. Pickman de „gadachtleezer". Neerbosch. In het weekblad Het Oosten deelt de heer J. van 't Lindenhout het volgende mede: Alle weezen, die voortaan de in richting verlaten met goedvinden van heeren bestuurders, ontvangen een bewijs van ontslag, dat hun tevens in do toekomst tot aanbeveling kan dienen. We zijn tot dit besluit geko men door de dwaasheid van familie betrekkingen die, hetzij bij persoon lijk bezoek of door bneiwisseling, een ongunstigen invloed op de kin deren uitoefenen en de verpleegden gaarne bij zich nemen, indien ze hoop hebben er eenige voordeelen van te kunnen trekken. En zoo dit haar niet gelukt, laten zij ze a m hun lot over. Dikwijls trachten zulke kin deren, wier opvoeding slechts ten halve voltooid is, dan later een plaats e vinden, door zich aan te dienen als weezen van Neerlosch. Measchaert en Röntgen. Over deze beide kunstenaars, die den llen dezer hier ter stede een con cert geven, wordt het volgende ge meld in het Hbld., wat wij op ver zoek gaarne opnemen Al» Meszchaert zingt en Röntgen speelt, loopt het in de hoofdstad storm naar de concertzaal en bij de Amsterdammers behoef ik dus waar- Ljk het tweetal kunstenaars niet in te leiden. Maar nu hebben zij het voornemen opgevat in dit seizoen een dozijn andere steden des lands te bezoeken en er dederavonden te geven. Daarop wenschte ik de aan dacht van de inwoners dier steden te vestigen, niet om „reclame te ma ken" voor het tweetal kunstenaars, maar enkel om hen, die Messchaert en Röntgen nooit samen hoorden, aan te sporen toch vooral niet de gelegenheid om dit kunstgenot te smaken ongebruikt voorbij te laten gaan. Johan Messchaert is een oude ken- nes van de Arnhemmers. Als knaap van 16 jaar werd hij in 1873 door zijn vader een inwoner van Hoorn naar Gelderiand's hoofdstad ge zonden om er voor boomkweeker en bollenhandelaar opgeleid te worden. Gelukkig ontdekte daar de heer Mey- roos, dat Johan meer aanleg had dan voor de kweekerij, en bovendien dat hij een zeer mooie stem bezat. Met goedvinden dea vaders werd hij door dezen kunstenaar in de leer ge nomen. Vier jaren lang bleef Johan bij Meyroos om ia de beginselen der muziek ingewijd te worden, toen be zocht hij het Conservatorium van Keulen, vervolgens dat te Frankfort, waar hij leerling van den grooten Stockhausen was, en ten slotte de dramatische afdeeling der koninklijke muziekschool te Munchen. In 1881 waren zijne studiën vol tooid en besloot Messchaert zich aan een opera te verbinden. Gelukkig liet hij reeds spoedig dit voornemen va ren anders ware hij vermoedelijk voor Nederland verloren geweest. Eerst werd hij, bij een bezoek aan het vaderland, door Daniël de Lange overgehaald een plaats in te nemen een koor, dat zich wijdde aan de werken van oud-Nederlandsche mees ters, daarna deed hij zich hooren als solist op verschillende concerten, en toen hij ten slotte een verbintenis aanging als leeraar aan de muziek school van „Toonkunst" te Amsterdam, was het pleit gewonnenMesschaert bleef in de hoofdstad. Sedert zijn banden, die hem aan haar binden, nog toegenomen met Dan. de Lange, Frans Coenen en Röntgen stichtte hij het Conservatorium, van 1883 tot en kele weken geleden, was hij directeur der liedertafel Euterpevan de kamer- muzieksoirées van „Toonkunst" is hij een vast medewerker, kortom, Mes schaert is, ook al laat ik hier zijn grooten invloed als zangleeraar on besproken, een belangrijke factor in het Amsterdamsche muziekleven ge- wórde... Doch ook elders hebben zijne gaven groote waardeering gevonden; in den winter reist en trekt hij on'- vermoeid, om nu eens in het binnen land, dan weder in den vreemde, tot zelfs in Petersburg, zijn medewerking bij eenige uitvoering te verleenen, en hij keert steeds met lauweren be kroond huiswaarts. Messchaert is meester in falie gen res, zoowel in de dramatische muziek (men vrage het slechts den leden der Wagnervereenigingals in het ora torium (in 't bijzonder in Bach' kunst) m in het lied.. En wat den laatstgenoemden kunst vorm betreft, de lyriek van een Schu mann, Schubert en de meer drama ti6che ballade van Löwe, zij worden beide even mooi door hem weergege ven. Ik spreek nu niet van zijn technische meesterschap, zijn mooien toon, zijn onberispelijke uitspraak maar in de eerste plaats denk ik aan zijn ongeëvenaarde roordracht, waarbij hij zich zoo ransch doordrongen toont van den geest van het werk. De Messchaert, die de sentimenteels Dichterliebe van Schumann voor draagt, is een ander dan de Mes schaert, die een humoristische bal lade van Löwe aan *ija hoorders ver haalt, en weer een anvter dan de Messchaert die Heine's diabolische Romanze „Ein Weib," door Sinding getoonzet, vertolkt. In dat zich in werken in den gees4 van woord en muziek wordt hij door wellicht geen enkelen zanger geëvenaard, en daar mede electriseert hij zijn hoorders. Maar voor de begeleiding van zulk en zanger is een kunstenaar noodig en dat is Julius Röntgen. Hen tweeën te hooren, Messchaert met zijn mach tige muzikale voordracht, Röntgen met zijn artistieke, fijn gevoelde be geleiding, is een onwaardeerbaar ge not. Zij begrijpen elkaar zoo goed,zij werken zoo weloverlogd samen, dat men ze in den waren zin des woords kunstbroeders Castor en Pollux op muzikaal gebied, zou mogen heeten. Met ernst en overtuiging raad ik dus muzieklief hebbenden Arnhemmers, Haarlemmers, Leidenaars enz. aan te zorgen, dat zij op den avond, waar op Metschaert en Röntgen bij het op treden niets anders te doen hebben dan hun concert bij te wonen. En opdat men d^rvoor bijtijds kan zorgen, volgen hier de dagen, waarop die uitvoeringen zullen plaats hebben 11 October Haarlem, 13 Oct. Den Haa<, 15 Hilversum, 17 Rotterdam, 18 Utrecht, 22 Leiden, 23 Hoorn, 25 Breda, 27 Groningen. 29 Deventer, 30 Zwolle, 19 Nov. Arn hem en 20 Nov. Nijmegen. te zullen keeren? Hij had reeds lang geweten, dat de zwa ger van de contessa haar hare rechten en bezittingen had ontroofd. Dit was hem eens door een kind meegedeeld. Ieder een, die wist van den terugkeer der contessa naar Engeland, stond daarvan op de hoogte. Ook wist hij dat zij trotsch was. Hij had bespeurd, dat de weinige vooruitzichten van haar haar hadden bedroefd en zij met kommer de toekomst had ingezien. Hij had ook le vendig gevoeld, dat zijn eigen gemis aan geld en zijne duis tere afkomst ook een grief waren geweest voor de patricische moeder. Nooit had hij haar dit verweten. Dat was een gevoel geweest, waarin hij deelde. Ook hij bezat veel trots. En nu Ja, de moeder zou kunnen besluiten om in Italië te blijvenDe weer in hare rechten tredende erfge name der Idrias zou aan alle kanten aan de verleiding bloot staan om Engeland en haar engelschen verloofde te vergeten. Door list en geweld zouden zij van elkaar gescheiden wor den. Hoe behoedzaam van de contessa om den naam te ver zwijgen van de stad, waarheen zij zich begavenItaliëEen groot land En nu waren zij op zee. Op dit uur, waarop zij zich naar St. Cleopas had moeten begeven, naderde zij Frankrijk! Hij was verplet. Keerde hij naar Hare Street terug, dan zou men hem ondervragen. Weer geen huwelqkl Rupert was zeer fijngevoelig en prik. kelbaar, zooals wij gezien hebben en hq had liever wilde diereu ontmoet dan zijne hospita en hare dienstbode. Naar zijn kantoor gaan? Hij had dezen dag vrijaf gekre gen voor zijn huwelijk. Kon hij aan het werk gaan om zich bloot te stellen aan de vragen en spotternijen van zijne collegas? Maar wanneer hij steeds weg bleef en zijne betrekking verloor, hoe kon hij dan voor Natalie zorgen wanneer, zoo God het wilde, zij even arm, liefhebbend en vroolijk tot hem terugkeerde Door deze gedachte gekweld spoedde Rupert zich voort zich niet bewust waarheen en evenmin dat hij op een afstand werd gevolgd door den vijand van zqn geheele leven. Steeds ging hij voort, verscheurd door zielepijn, langg Kingsland Road naar Newington, en gevolgd door Wrigley, die in te groote spanning verkeerde om vermoeienis te ge voelen. Ten slotte liet Rupert zich geheel uitgeput op een bank in Hackney Downs neervallen, en Wrigley koos eene pkats uit, vanwaar hij met zijn hoed goed over de oogen getrok ken, zijn slachtoffer over zijn schouder kon bespieden. Hoe vermoeid Wrigley zelf ook was, hij begon wreed aardig te lachen toen hij den verbannen erfgenaam van Barth daar zag zitten, huiverend en kreunende te midden zijner ellende. Ten slotte kon Rupert wat kalmer over den toestand na denken. Hij haalde den brief te voorschqn dien morgen doo hem ontvangen, en begon hem te lezen. Zq zou weer schrijven I Waarheen zou zij dien brief zen den Aan zijn adres in Hare Street Dan moest hij zijne hospita doen weten waarheen zij die brieven moest opsturen. Hij had hieromtrent niets bepaald. Maar waar zou hij heen gaan? Niet alleen naar het huis in Hackney, waar al zijne kleine huishoudelijke zaken nog verspreid lagen en waar hij en Natalie zulke genotvolle uurtjes hadden doorgebracht! Hij had den huur voor een kwartaal betaald, dus het huis was het zijne, maar alleen wilde hij er niet heengaan. Het gemakkelijkste zou zijn om aan zijne hospita te schrijven, dat hij de eerste weken niet thuis kwam. Voor alles wenschte Rupert hinderlijke praatjes te voorkomen, die Natalie en hem konden schaden wanneer zij gelukkig getrouwd waren. Hij zou naar zijn kantoor terugkeeren en met geen woord reppen over zijne teleurstelling. Op alle vragen en vermoe dens zou hij met stilzwijgen antwoorden. Wanneer hij werkte zouden de moeielijke uren vlugger voorbijgaan dan wanneer hij niets uitvoerde. Zijne brieven kon hij aan zijn huis laten bezorgen, en wanneer het allerergste gebeurde, en hq tot de ontdekking moest komen, dat Natalie nooit de zijne zou worden, dan kon hij zijn huis en het land voor altijd den rug toekeeren, om van verdriet te sterven als een vreemde ling in een vreemd land. Wordi wrWyd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2