mA i #:'iv DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De Inhoud 12e Jaargang Zaterdag 6 October 13S4. No. 3455 ABONNEMENTSPRIJS: 1ÊÜ&- ADYERTENTIËN: De kinderen van den Nevel, STADSNIEUWS. Poster ij en. BINNENLAND. FEUILLETON r";T Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1^. Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantieri. Diracteur-Uitgever J. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitó Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31bie Faubourg Montmartre. Bet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten: Splinters van Londen. Binnen en Bui- tenlandsche berichten. Varia. Advertentiën enz. van no. 41 van het Geïlhistreerd Zon- jdagsblad is als volgt: Licht. Een Londensch idylle, (met 7 illustraties). Lombok (met kaart). De hertog van Alva (met illustra tie.) Overbodige moeite (met illu- J stratie). Tout passe tout revient I (met illustratie). Een verstandige I raad. Toch excuus gevraagd. I Een kunstje met dominosteenen (met illustratie). Een Parijsche industrie. Een diefstal langs me- lodramatischen weg. Medelijden (met illustratie). Bri-venbus. Schaakrubriek. Mededeelingen. De Uitgever bericht te- vens, dat het slot van den roman „In Vreeselijk gevaar in het eerst volgende nummer zal worden opgenomen. Voorts, dat een nieuwe roman in bewerking is en hij in keuze daarvan gelukkig is geslaagd, want de ro man, waarvan het begin in no. 43 zal worden opgenomen, belooft in be- teekenis en aantrekkelijkheid, den vorigen nog verre te overtreffen. Hij zal getitel zijn naar het Engelsch van Rider Hag gard. Zelden had een verhaal meer suc ces in Engeland dan dit. Het werk is dan ook van meer dan gewone waarde. Wij twijfelen niet, dat onze lezers het met buitengewone belangstelling zullen volgen. Een keur van Gravuren, een schat van anecdoten, prijsraadsels, puzzles, enz. luistert dit tijdschrift op. Om wekelijks in 't bezit te komen van deze uitnemende illustratie, richte men zich tot den Uitgever van deze Courant. De prijs is slechts 3(3 cents, voor een geheel kwartaal (371/i cent franco per post.) DE UITGEVER. Haarlem5 Oct. 1894. Aan de leden der Commissie belast met het afnemen van het eind-examen bij de Militaire School is een maand binnenlandsch verlof toegestaan. Particuliere Arbeidsraad. In verband met art. 1 zijner statu ten sprak de Arbeidsraad in zijne vergadering van den 3n September 1.1. de wenschelijkheid uit om eene sta tistiek te maken van den stand der werkzaamheden in de gemeente Haar lem, en besloot daartoe om per brief eenige vragen ter beantwoording te stellen aan de patroons en werklie den, die een tot het bouwvak be- hoorend bedrijf uitoetenen of daarin werkzaam zijn. In de jl. Maandag gehouden verga ring zijn de vragen ter beantwoor ding voor bovenstaanddoel vastge steld, en zullen in den loop dezer maand worden rondgezonden. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem geeft hierbij kennis dat de bij bus geplaatst aan Zijlvest aan staanden Maandag 8 Oct. '94 wordt verplaatst naar de 2e Hasselaarstraat tegen den muur van het huis aan den Zijlweg 12e. Directeur Postkantoor Haarlem DOFFEGNIES. Door de buffetmaatsch. E. Pluri- bus Unum werd Woensdag onder be heer van architect Ed. Cuypers aan besteed: het uitbreiden van het Hotel d'Orange te Zandvoort. Ingekomen 22 biljetten.Minste inschrijvers waren de heeren J. de Jong en H. van Nie ren te Zandvoort, voor f62,914. Overreden. Den rijksveldwachter jachtopziener Vinck, gestationeerd te Oegstgeestis Woensdagavond nabij het station Sas- senheim door de stoomtram een been afgereden. Het ongeval was aan eigen schuld te wijten daar de conducteur van de tram den veldwachter nog waarschuw de daar ter plaatse niet op de in gang zijnde tram te springen. De gekwetste is naar het zieken huis te Leiden overgebracht. Zeevjsscherij. Donderdag kwam te Zandvoort aan 1 Bomschuit. Besomming f 53. De prijzen der visch waren bakschol f 4, scharren f3 tot 5.50, pieterman f3.20 per mand; tong 10.30 totfl,en bon schol f0.15 tot 0,55 per stuk. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 4 Octo ber 1894. Witte tarwe f4.50 a f5.Rogge f3,30 a f 3.90, Haver f5.—, a 15.25, Wintergerst f. 2.75 a f3.25, Duiven- boonen f5yM, a f6.Paardeboonen 5.a f5.25, Groene erwten f5.20. Kanariezaad f 8.55 a f 8.90. Kar wei zaad 14.50, a f 14.75. Lombok. Aan een particulieren brief uit Indië ontleent de O. H. Ct. het vol gende omtrent den verraderlijken aanval op onze troepen te Tjakra- negara. Van den nacht gebruik makende had de vijand ons verraderlijk over vallen. Langs den grond voortslui- pende hadden ze plotseling alle schild wachten tegelijk overrompeld en ge dood waarna ze zelf alarm sloegen, waarop de soldaten in woeste vaart naar buiten vlogen om te zien wat er gebeurd was. Helaastot zien was geen tijd, zoodra ze zich vertoon den werden ze door de duivelsche Baliërs afgemaakt. Van krijgstucht was geen sprake meer. De generaal beproefde op Ma- taram terug te trekken en zich te ver eenigen met den aldaar bivak keeren den troep hij vond het bivak echter verlaten en stond nu tusscben twee vijandelijke sterkten in. Zich verde digen was onmogelijk; al vechtende trok men naar de havenplaats Am- penan, waar men, onder bescherming der oorlogsschepen en door vereeni- ying met eenige andere troepen stand kon houden. De troep, die het bivak te Mata- ram bezet had, was eveneens over vallen en had zich door de vlucht moeten redden. Een andere colonne, onder overste Bijleveld. was bij het overtrekken van een rivier met den vijand slaags geraakt, had dezen echter terugge worpen en was met betrekkelijk ge ring verlies te Ampenan aangekomen. Een vreeselijk lot trof echter de 4e colonne onder den luit.-kol. Van La wick van Pabst, een hoofdofficier zoo gezien bij den troep, zoo geëerd bij zijn chefs, als maar weinigen zijn. Ook hij werd overvallen, wist zich echter op Tjakranegara terug te trek ken, denkende, dat de aanval kwam van den een of anderen vijandelijken stam, die met Tjakranegara niets te maken had. Aan het hoofd van den troep reed hij Tjakranegara binnen geen enkel schot werd gelost, de overste vermoedde niets. Maar toen zij goed en wel binnen waren, werd aan alle kanten uit doorboorde klei- muren een moorddadig vuur geopend. Zij konden voor- noch achteruit, doch wisten zich tot den volgenden dag staande te houden, waarbij ech ter tallooze dooden en gekwetsten vielen. Een der eerste gesneuvelden was Van Lawick van Pabst. Men kan zich de verbittering voorstellen van zijn soldaten, bij wie hij als een vader gezien was. Den volgenden dag bereikte ook deze troep Ampenan. Ónder de gesneuvelden bevind zich ook generaal Van Ham, de onderbe velhebber, die volgens zeggen op zijn bed in stukken is gesneden. Men meldt uit Utrecht: Voor Lombok is door de commis sie nog in nagekomen giften ontvan gen de som van f185.60. In het ge heel is ontvangen de som van f 2653.38Vswaarvan f 1322.947s is be stemd voor de nagelaten betrekkingen en f 1330.44 voor het „Roode Kruis" in Indië. Forensen. Ged. Staten van Noord-Holland hebben op het adres van W. Hey- broek Jr. te Hilversum in zake de forensen-belasting geantwoord, dat het aangevoerde geen grond oplevert voor de gevraagde onthouding van goedkeuring. OntFreem de of vermiste voor werpen. (Arrond. Amsterdam.) De commis saris van politie te Hilversum ver zoekt opsporing en aanhouding van 3 bankbiljetten, ieder groot f25, ge merkt N. W. 7812, L. B. 6822 en K. Z. 744, die waren gesloten in een groenachtig gele aan de achterzijde diagonaal bedrukte enveloppe, door Alexander van Rood, tapijtfa brikant te Hilversum gecacheteerd met éen zwart lak, waarin afdruk van een gulden met de beeltenis van Koning Willem II of Willem III. Deze brief is door hem op 29 Sept. jl. des namiddags ruim 8 uur per soonlijk geschoven in de brievenbus, aan het spoorwegstation te H ilversum. en was gericht aan zijn zoon Jacques van Rood te Tiel, ten huize van jden manufaeturier G. Heijmans, Weer- straat 33 aldaar. Mede was ingesloten een Engelsche brief, onderteekend Allenmille en Co., Dundee en han delende over jutte garens, benevens een Hollandsche brief aan dien zoon. Een en ander is niet ontvangen. Het ontstaan der Deli- Maatschappij. In de Deutsche Tabaksverein. Zei- tung wordt het volgende verhaal aan een Amerikaansch blad ontleend medegedeeld, waarbij een paar bekende Amsterdammers een rol spelen. ,Het. was in het begin van het jaar 1870, dat een Amsterdamsch koopman, J. Nienhuys, na een tocht door Java te hebben gemaakt, ook Sumatra bezocht. „Nienhuys was niet wat men ge woonlijk een marskramer noemt, doch een groot wereldhandelaar, die in allerhande soort artikelen handel dreefevenwel in het groot. Hij had zijn zaken op Java afgadaan en de reis die hij naar Sumatra ondernam .8 meer voor zijn genoegen dan een handelsreis. Nienhuys landde in het Rijk van Deli en werd door den sultan gastvrij ontvangen. „De Sultan was met de goederen van den vreemdeling zeer ingenomen; doch wat bij hem, dat is te zeggen, voornamelijk bij zijne favorite, het meest in den smaak viel, was een spiegeltje. Als practisch handels man maakte Nienhuys van deze goede gelegenheid gebruik, en be kwam voor dit spiegeltje ongeveer 500 bouws land in Medan. „Nienhuys was en is nog een hel dere kop, en zag met een scherpen blik, welke vooruitzichten de tabaks cultuur op Sumatra hebben moest. Het land evenals het klimaat heeft overeenkomst met dat van Java, waar de tabak reeds te dier tijde een hoofd product was. Met dit denkbeeld bezield reisde hij spoedig naar zijn geboortegrond, Holland, terug. In Amsterdam aan gekomen deed Nienhuys een verhaal van zijn handel met den Sultan van Deli en verhaalde eveneens, welke vooruitzichten tabakscultuur aldaar had. „De heer Janssen, die te dier tijde in de koffie handelde, stelde belang in de zaak. „Hij nam de risico op zich, en het resultaat was de gronding van de bekende Deli-Maatschappij onder de leiding van den heer Janssen. De waarde der Sumatratabak is op het oogenblik indoorsnee ongev.30,000,000 gulden. „Deze inkomsten heeft de Holland sche natie te danken aan de ijdel- heid eener vrouw en hare ingenomen heid met een spiegel, „Dat de Hollandsche tabakskoning Janssen (de directeur Janssen is van afkomst een Duitscher) en de heer Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 85) HOOFDSTUK XXIX. Alles verloren Hij kreunde luid toen hij dit besluit nam, en langzaam opstaande keerde hij terug naar Kingsland Road. Wrigley hield hem goed in het oog en ontdekte dat hij naar kamers zocht, die hij na eenigen tijd ook had gevon den, waarna bij een huurkoetsier naar Hare Street zond om zijne koffers te halen. Na te hebben overwogen of hij Rupert zou blijven bespie den, of de Pettigrews gaan opzoeken, begaf Wrigley zich naar Hare Street, vroeg aan welk adres Ruperts brieven moesten worden bezorgd en keerde vervolgens huiswaarts, vermoeid en in eene niet opgewekte stemming. In Clematis Villa ontving Wrigley eene enveloppe, die den brief bevatte door Natalie aan hare moeder geschreven. Met een fiesch brandewijn en eene voldoende hoeveelheid water en suiker voorzien, sloot Wrigley zich op in zijne eigen kamer om te bestudeeren het vraagstukRupert. Wrigley ging zorgvuldig na wat hij al wist van den knaap en zijne voorouders. Rupert had steeds veel van de fijnge voeligheid van Elizabeth Barth getoond. Evenals zij, liet hij zich door zijne gevoelens zeer meeslepen. Was hij eenmaal voor goed gescheiden van dat meisje, dat hij blijkbaar harts tochtelijk liefhad, dan zou hij wanhopend worden; hij zou ziek worden en sterven, of anders de wereld doorzwerven en gelukkig voor goed uit den weg zijn geruimd; ook kon hij zelfmoord begaan. Het eerste dus wat hem te doen stond, was hem de zekerheid geven, dat Natalie voor hem verloren was. Nauwelijks was Wrigley tot dit punt van overweging gekomen en had ^besloten om naar bed te gaan, toen zijne vrouw met aandrang vroeg bij hem te mogen worden binnen gelaten. „Je bent zoo dikwijls afwezig, de hemel mag weten waar om, dat ik niet in de gelegenheid kan komen om je over onze kinderen en hunne behoeften te spreken." „Wat dat betreft komt het mij voor, dat onze nicht Myra de eenige is, tot wie jij je kunt wenden, daar zij over de noodige middelen beschikt." „De meisjes," antwoordde mevrouw Wrigley, „zeggen, dat het zoo onaangenaam hier in huis is, dat zij het niet langer kunnen uitstaan, en morgen gaat Elizabeth naar Alnwick, en ik vrees Wrigley, dat Jane het plan heeft om te trouwen een geheim huwelijk, een huwelijk beneden haar stand met een kantoorbediende." „Een ding is zeker," riep Wrigley uit, sprong openstelde met tamelijk wat effect den tooneel-vader voor, „wanneer Jane en Bess en Mi dergelijke dwaasheden begaan, dan zal ik ze ontervenDenk daarom vrouw, en druk het de kin deren goed op het hart zij worden dan onterfd „Ik vermoed," opperde mevrouw Wrigley, „dat dit meer indruk zou maken wanneer zij wisten van wat zij onterfd zouden worden? Zooals de omstandigheden nu zijn, geloof ik niet, dat dit verlies meer dan drie pond voor hen zou bedragen, en elke kantoorbediende bijna kan hen even goed onderhouden als wij, en zij zouden meer vrijheid hebben." „Vrouw, je verbaast mij ten zeerste. Ik zie, dat je je doch ters in hare dwaasheid helpt. Van wat Wel, ik sta verplet. Van wat onterven? Van de bezittingen van Barth. Van mil- lioenen vrouw, millioenen!" „Naar hetgeen ik van Mi heb vernomen, spreekt onze nicht er over om weer aan het gezelschapsleven deel te nemen, en het is zeer waarschijnlijk, dat zij nog gaat trouwen." „Onzin!" zeide Wrigley. „En waarschuw Jane." En daarna verzocht hij zijne vrouw om den volgenden dag met behulp van Jane de lijst op te maken, die hij, zooals wij vernomen hebben een dag daarna naar zijne nicht bracht op den morgen, toen hij vernam dat George Fitzroy iets van zich had doen hooren. Zorgvuldig rekende Wrigley uit hoeveel tijd de contessa noodig had voor die denkbeeldige reis naar Italië, en maakte een anderen brief gereed om dien naar Rupert te zenden. Hij ,zette zich neer om een brief van Natalie aan Rupert te

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1