DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 8 October 1894. No. 3456 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÊN: Dit nummer bestaat nit drie bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. L0.WKO K. FEUILLET O N Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Itijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,374. j- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-^3=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour anti en, Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOK. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité F.trangère G. L. DAUBE éb Co., JOHN F. JONES, Succ.Parga 31bia Faubourg Mtmtmartre, S3 EERSTE BLAD. Haarlem6 Oct. 1894. VERGADERING van den Raad, der gemeente Haarlemop Woens dag 10 October 1894, des namid dags te 1 fare. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. Proces-verbaal kasopneming. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw inkomend lid. 3. Rapport rechtsgeleerde commis sie wijziging algemeene politieveror dening. 4. Voorstel B. en W.W. adres M. Lubcké, stoomtram Haarlem-Bever wijk. 5. Id. id. met rapport commissie van financiën adres A. A. Sprenger, concessie zwem- en badinrichting Noorder-Buiten-Spaarne. 6. Id. id. id. id. adres G. P. Scholte hunr grond bij de Amsterdamsche poort. 7. Id. id. id. id. staat onvoorziene uitgaven, dienst 1894. 8. Id. id. verhooging jaarwedden leeraren Hoogere Burgerschool met öjarigen cursus. 9. Id. id* regeling schoolgeld met Beverwijk. 10. Rapport commissie van finan ciën begrooting 1895 Stads-Apotheek. 11. Id. id. id. begrooting 1895 be waarschool voormalig Barbara Gast huis. 12. Gasrapport over Augustus jl. Museum van Kunstnijverheid Op het Museum van Kunstnij verheid alhier zullen aanstaanden Zondag tentoongesteld zijn eenige zeer goed geslaagde photografische opnamen van gebouwen, ontworpen en uitgevoerd door den Rijksbouw meester voor de gebouwen van onder wijs waaronder voorkomen Physisch labatorium te Groningen. Hotel van Hr. M. Commissaris te U trecht. Sterrenbosch Laboratorium te Utrecht. Het gouvernements gebouw te Assen. Naast die photografische reproduc- tiën zullen de kartons- en détailtee- kening der décoratieve onderdeelen geëxposeerd worden. De werken vor men eene' bijdrage der décoratieve bouwkunst van onzen tijd en zullen zeker door velen met belangstelling worden bezichtigd. Des Zondags is de toegang vrij. Wereldtentoonstelling iu 1895. Naur wij vernemen heelt de heer Jhr. Mr. J. W. M. Sehorer, Commis saris der Koningin in deze provincie, het aan Z,E. aangeboden lidmaatschap van het eere-comité der Tentoonstel ling van Hotel- en Reiswezen wel willend aanvaard. Behalve de door ons vroeger ge noemden zullen daarin ook nog zitting nemen de heeren Jhr. Mr. C. J. den Tex, van Amsterdam, en baron Mi- chiels van Verduijnen, lid van de 2e Kamer der Staten Generaal. De volontair-sergeant Th. Ph. J. la Fors, van het le studiejaar, heeft met goed gevolg het her-examen voor overgang naar het oudste studiejaar der militaire school alhier afgelegd. Tot tijdelijke directrice der te Arn hem op te richten kookschool werd door het bestuur benoemd mejuffrouw C. Hora Adema, reeds sedert een jaar werkzaam aan de kookschool alhier. Ned. Protestantenbond. In de huishoudelijke vergadering van de afdeeling Haarlem werd de heer Bodel Bienfait als voorzitter her kozen. Evenzoo de aftredende leden der verschillende commissies, terwijl de rekeningen van den algemeenen penningmeester en van de commis sies, die uit de kas der afdeeling sub sidie genieten werden goedgekeurd. De voordrachten zullen dit jaar wor den gehouden in de nieuwe boven zaal der „Yereeniging", en als sprekers en spreeksters zullen optreden de heeren Ritter, Van Wijk en v. d. Ber. h van Eysinga benevens de dames, Favauge en Sandick. De afdeeling besloot met algemeene stemmen de volgende algemeene verga dering te Haarlem uit te noodigen en benoemde tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering, die dit jaar te 's Hertogenbosch wordt gehouden, de heeren G. Key en Mr. H. Ph. de Kanter. Na eene zeer opgewekte bespreking van de punten, die op de a. s. alge meene vergadering zullen worden be handeld, werd de bijeenkomst te half elf uur gesloten. «Vereeoiging tot verfraaiing van Haarlem» enz. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal is een subsidie verleend van f 300 aan en op verzoek van de „Vereniging tot verfraaiing van Haarlem en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer11. Deze stelt zich voor reeds dit jaar nog te beginnen aan het beharden van een paar wegen in de nabijheid vhd het gesticht Meerenberg en bij de ruïne van Brederode. Daardoor zul len eenige werkelijk schoone punten voor meerderen zoowel te voet als per rijtuig beschikbaar zijn. Faust. Om van mej. Louise Heymann niet te veel te vergen, gaf de Ned. Opera onder directie van den heer C. van der Linden, hier Vrijdagavond niet den Barbier van Sevilla, maar den Faust. Hoewel zeker de meesten deze on sterfelijke opera al meer gehoord heb ben, was de zaal op alle rangen flink bezet. De opvoering was dit waard. Al de executanten waren oude ken nissen. Orelio als Mephisto, Mevr. Eu gelen—Sewing als Margaretha en Tijssen als Faust. Men zal zich ook Poons (die intusschen een paar jaar in de operette is geweest) als Valen ten nog wel herinneren. Als geheel is de opvoering zeer ge slaagd. De fraaie stem van Orelio en zijn levendige actie bleven op de hoogte van hun renomméezij wer den met een lauwerkrans gehuldigd. De heer Tijssen is o. i. zeer vooruit gegaan. Blijkbaar heeft hij flink ge studeerd en is daardoor beter in staat, zijn krachtig en vrij hoog gaand ge luid behoorlijk te gebruiken. Mevrouw Engelen is een goede Mar garetha; wat zij eventueel te weinig gaf in de juweelenaria, vergoedde zij dubbel door hare uitnemende slotaria van de laatste acte. Deze aria, „Englenschaar als 't licht zoo rein", zong mevrouw Engelen zoo krachtig en met zooveel passie, dat onmiddellijk daarna midden in de scène het publiek luid applaudis seerde. Zulk een spontane toejuiching is voor een artist een groote hulde. De heer Poons zong en speelde den Valentijn correct, al is het dan ook van een doodelijk gewond man moeilijk te gelooven, dat hij na te zijn gevallen nog tweemaal recht overeind gaat staan. De traditie zal dat echter wel zoo willen. Mevrouw Orelio (Siebel) scheen niet al te best gedisponeerd. Met groot genoegen merkten wij op, dat er zorg wordt gedragen voor een natuurlijker optreden van 't koor. Vroeger stonden ze altijd inslagorde geschaard en bewogen zich als ze zich bewogen, als marionetten. Nu was er leven in gebracht. Ze liepen eens door elkaar en praatten eens wat als echte menschen. Ook de taal die zij en de solisten zongen is beter. De oude vertaling was abo minabel slecht, de nieuwe is, hoewel natuurlijk niet vrij van de fouten die eene metrische overzetting altijd aankleven, oneindig beter. Het gezelschap „Melpomene en Thalia" voert Zondagavond in den schouwburg alhier op tot opening van het seizoen het drama „Joan "YVoutersz," of „Leven en sterven voor Oranje", een echt vaderlandsch stuk, dat ongetwijfeld wel publiek zal trekken. Door den heer W. E. Bchmitz is in de Lange Wijngaardstraat No. 23 een expeditie-bureau opgericht naar alle plaatsen. Voor bizonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Deze week worden voor de ramen van „Maison Hals" geëxposeerd een schilderij „Italiaansch meisje", een aquarelle „een binnenplein op de St. Marcus te Venetië", beide van Pioni, en een schilderij „de Roem" van Filio Mario. Voor de athl. wedstrijden op Zon dag a. s. te Heemstede zijn 95 in schrijvingen ontvangen, waaronder voor: 7s mijl 19 deelnemers, 150 M. 15 deelnemers en 100 M. 6 deelne- Naar wij vernemen zijn ernstige bezwaren ingediend, tegen den houw van een buskruit- en projectielen magazijn te Spaarnwoude bij Spaarn- dam, waardoor de bouw op die plaats voorloopig zou zijn uitgesteld. H. M. de Koningin-Regentes heeft afwijzend beschikt op een adres van den Kerkeraad dei Ned. Herv. Ge meente te Houtrijk en Polanen om financieelen steun voor den bouw eener pastorie. De begrooting voor 1895 der ge meente Bloemendaal is vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een be drag van f 39,874,43%. Zeevj3sclierij. Donderdag kwam te Zandvoort aan 1 Zandvoortsche Bomschuit. Besom ming f 43. De prijzen der visch wa ren bakschol f 3.50scharren f 5 pie terman f2.80 per mandtong i 0.20' tot f 1.10tarbot f 3 en bonschol f 0.15 tot 0,40 per stuk. Heden morgen is uit Batavia het volgende telegram ontvangen: Mataram is door de onzen genomen. Er werd een magazijn met rookloos buskruit, patronen en ontplof bare stoffen genomen, die indertijd op de Hollanders werden buit gemaakt. Er wapperen witte vlaggen te Tjakra Negara. De verovering van Mataram heeft een ontzaglijken indruk op den'vijand gemaakt. Een regeeringstelegram meldt nog het volgende Bij voortzetting van de slechting van Mataram zijn de lijken der ver misten gevonden nabij het kruithuis^ waarin een groote voorraad is ge vonden. Pemenang is door de marine getuchtigd. Een telegram van het Hbl. bevat o. a. het volgende In Mataram zijn driehonderd vaten rookloos buskruit, vier kisten patro nen voor repeteergeweren en eenige ontplofbare stoffen door ons gevonden. De Nederlandsche vlag wappert te Tjakra Negara naast de witte vlag. Eenige hoofden hebben zich met hunne volgelingen overgegeven. De directeur van binnenlandsch bestuur is naar Batavia teruggekeerd. De gezondheidstoestand der^troepen wordt beter. Werkstaking. Het personeel der drukkerij van de firma Blikman en Sartorius te Amsterdam heeft 15 pCt. verhooging van loon gekregen. Als een bewijs dat de thans op touw gezette beweging en de wijze waarop men den patroons de beken de loonsregeling volgens leeftijd heeft afgedwongen, tot zonderlinge maat- Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 86) HOOFDSTUK XXIX. Alles verlaren. Zijne krant? Neen hij wilde niets anders dan alleen zijn, de deur van zijne kamer gesloten houden en zijn droeven strijd alleen strijden. Den geheelen Zondag lag hij alleen op zijne kamer bevreesd voor de naderende week van kantoor, arbeid. De jonge dienstbode bracht hem zijne thee, en ver telde aan hare meesteres dat. „Die mijnheer, welke pas gekomen is ziet er vreeselijk uit, alsof hij iemand wil vermoorden oi op het punt staat door iemand te worden vermoord." Dien Zondag maakte James Wrigley zich bizonder driftig over het gebabbel van zijne vrouw en dochter betreffende het nieuws van Fitzroy waarbij zij hare vermoedens uit spraken dat hij met miss Barth zou trouwen wanneer hij nog heelhuids in Engeland terugkeerde „Dat zal zij zeker doen," zeide mevrouw Wrigley, „en dan zullen er directe erfgenamen komen en krijgen wij niets." „Wij hebben al heel wat gehad," zeide miss Jane. „Voor de jongens is goed gezorgd. Mijn broeder krijgt de predikants plaats, en Mi zal zij niet vergeten. Voor haar is gezorgd, en mij dunkt, dat het voor ons heter is dat wij wat meer moe ten gaan denken aan wat wij hebben en moeten leven alsof er tien erfgenamen voor het landgoed Barth waren. Wij krijgen het toch nooit." „Houd je mond I" zeide haar beminnelijke vader. Jane verliet boos de kamer. „Vrouw," zeide sir James en maakte een einde aan het rustelooze op en neer loopen in de kleine kamer, „ik heb een brief gekregen van een vroegeren patient een rijken patient. Ik kan misschien een mooie gelegenheid aangrijpen, door hier in huis eene zieke een ongelukkige zieke op te nemen, benevens hare verpleegster. Ik heb een man be volen om eenige veranderingen te maken in de bovenkamer van den zijvleugel en de kamer daarnaast." „Goede hemel Wrigley," zeide zijne vrouw, „wij wonen hier dunkt mij al bekrompensgenoeg." „Maar het zal mijn inkomen met eenige honderden pon den vermeerderen, en die ik noodig heb ook, al ben ik naaste erfgenaam van Barth, en ofschoon ik dat fortuin evenzeer verwacht te ontvangen als morgenochtend mijn ontbijt." Dagen gingen voor Rupert voorbij en met den dag voelde hij zich ongelukkiger. Zijn verstrooid ea somber uiterlijk, hoewel hij zich voor de buitenwereld zoo opgewekt moge. lijk trachtte te vertoonen, trok de aandacht. Hij had reeds verschillende fouten begaan en vele dingen van belang vergeten. Zijn oudste patroon voegde hem scherpe verwijten toe. De jongste patroon vroeg op zekeren dag of hij zich ziek gevoelde. De oudste patroon opperde het ver moeden dat er iets niet in den haak was, en dat jonge men schen zich moesten hoeden voor den drank en het spek Vrijdagavond keek hij onder de kleine advertentiën in de Times, met eene vage gedachte aan Mellodew. Hij las het volgende „Hare St. and Bird Cage Walk. R„ van dat huwelijk kan nooit iets komen. Toon n zelf een man. Verlaat het land!" Wat had dit te beteekenen? Het land verlaten. Ja, dat zou hij. Maar neen. Hij zou sterven op de plaats waar hij zat liever dan te sterven zonder iets van Natalie te hebben gehoord „Zij zal schrijven". Laat zij dan schrijven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1