DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 3457 12e Jaargang Dinsdag 9 October 1894. BSSBE RB& JB ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J. C. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien, Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. AAN DE wordt dringend verzocht hunne bij dragen steeds zoo vroeg mogelijk in te zenden. Late toezending heeft noodwendig ten gevolge, dat berichten niet wor den opgenomen. Tevens zal men den ondergeteekende verplichten, door ingezonden stukken en andere mededeelingen van parti culiere zijde steeds vóór 12 uur ten bureele te bezorgen. De Directeur-Uitqever, Haarlem8 Oct. 1894. S. T. Land. f Te 's Gravenhage is plotseling over leden de heer S. T. Land, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het hooldkiesdistrict Helder en kapitein-luitenant ter zee. De heer Land was Ridder in de Militaire Willemsorde. Ds. W. J. A. Notten, predikant te VeldwijkErmeloo, heeft het beroep naar de Geref. Kerk (afdeeling KI. Heiligland) te dezer stede aangenomen. Velen onzer stadgenooten zullen met belangstelling vernemen, dat den 20sten van deze maand de heer H. Müller, die jarenlang aan het hoofd van het Stedelijke Muziekkorps alhier :Stond en thans te Eindhoven woont, zijn 50jarig huwelijksfeest hoopt te vieren. ^ram Haarlem—Beverwijk. Indertijd werd aan den heer C. D. Ie Comte te Santpoort concessie ver leend voor den aanleg der bovenge noemde tram (paardentram) onder beding dat wanneer binnen zeker tijds verloop de werken niet gereed waren, de concessionaris een vooraf gedepo neerde som (wij meenen f250) zou verbeuren. Die som is verbeurd, de concessie afgeloopen. Thans vraagt de heer Maurice Lubcké domicilie kiezende ten huize van den heer C. D. Ie Comte te Heemstede, concessie voor een stoomtram HaarlemBeverwijk. B. en W. adviseeren adressant te berichten dat er in principe geen be zwaar bestaat om stoom als beweeg kracht te bezigen, maar dat hij wan neer een bepaalde concessie wordt verlangd, zich nader heeft te wenden tot den Raad. De Oprechte HaarlemscJie Courant van heden bevat in een extra bij voegsel de verslagen van het ver handelde in de Statenvergaderingen van 22 Mei en 17 Juli en vlgg. laatstleden. Alzoo respectievelijk 4}f en 2% maand geleden. In zoo'n tijdsverloop wordt het belangrijkste nieuws toch wel wat oudbakken I Naar aanleiding van ons bericht over de plannen van de alhier ge vestigde Verfraaiïngsvereeniging tot het aanleggen van wegen in Bloemen- daal wordt ons vanwege die Vereeni- ging het navolgende gemeld: ,,'t Volgende plan is gemaaktAan leg van een geheel nieuwen weg van uit het Bloemendaalsche park door Saxenburg, langs Zomerzorg, Rusten burg, Bleek en Berg, Jagdlust langs Meerenberg tot Velserend, met aan sluiting aldaar op den grintweg naar Santpoort en Velsen (zijnde de zoo genaamde Binnenweg) het pad naar Wester veldDriehuizen en den land weg naar Velserend en de Ruïne van Brederode. De geheele weg is onge veer éen uur lang, en behalve het gedeelte achter nieuw Meerenberg geheel onbereikbaar. Om dit wegen stelsel in eens volmaakt te krijgen zal de zijweg van Café Rusthoven af op bovengenoemden weg uitkomende eveneens behard worden. Door gebruik te mogen maken van het puin en sintels van het gesticht Meerenberg zullen de kosten aanzien lijk minder zijn, doch volgens raming minstens f1150 kosten. Verder heeft de Vereeniging het plan eene ruïne met een zoogenaamd „kijk uit" te bouwen, welke plannen den heer Wolbers, architect alhier zijn opgedragen. Vermoedelijk zal deze ruïne, eene navolging van der- gelijken in Duitschland, in de ge meente Bloem endaal op een nader aan te wijzen punt geplaatst worden." Tot zoover de mededeeling. Ouze lezers zullen zich herinneren dat iets in den geest van het denk beeld in de laatste regels daarvan uitgedrukt, eenige weken geleden in eene correspondentie in ons blad „Vijf dagen uit trappen" der Verteni- ging werd aanbevolen. Intusschen heeft de Raad van Bloe- mendaal de gevraagde subsidie nog niet verleend doch de beslissing daaro er tot een volgende vergadering verdaagd. Influenza. Wij herinneren er alsnog aan, dat de Directie van de Haarlemsche Tram zich door de influenza onder de paar den genoodzaakt heeft gezien den dienst in te korten en inplaats van met zeven, met vijf wagens te rijden. Dat deze ziekte onder hare paarden heerscht is zeker het alleronaange naamst voor de Maatschappij zelve. Het publiek zal zich nog wel in de vertraging schikken. Wanneer ten minste maar niet uitkomt wat ons door een medicus voorspeld werd, dat de influenza, beginnende bij paar den en honden pleegt over te gaan op de menschen. Théatre-libre. Met Ibsens „Les Revenants" en „Blanchette" van Eugène Brieux gaf het Théatre-libre Zaterdagavond eene voorstelling in onzen schouwburg. De rol van Oswald Alving, het in dit zoo bekende stuk van den noor- schen schrijver zoo uitstekend getee- kende slachtoffer van de herediteit der vaderlijke zonden, werd uitstekend weergegeven door den heer Antoine, die door zijn spel den gewenschten indruk op het publiek weet te maken. Nadat het doek voor de laatste maal was gevallen, werd hij dan ook enthousiastisch toegejuicht. Ook den anderen medespelenden gold gedeel telijk dit applaudissement, daar hunne vertolking in den geest van het stuk was. In het tweede stuk „Blanchette" dat in bekendheid wedijvert met „Les Revenants" was het ook weer de heer Antoine als Rousset, die met Mad. Dulac, welke de rol van Elise met gloed vervulde, de vertolking van dit tooneelstuk een succes deed zijn. Melpomene en Thalia". Het genootschap „Melpomene en Thalia", opgericht 1873, opende Zon dag in den Schouwburg alhier zijn win tercampagne met het opvoeren van Joan Woutersz. of Leven en sterven van Oranje door H. J. Schim mel. De rollen waren in goede handen en waren blijkbaar goed ingestudeerd, waarvan een woord van lof den wer kenden leden niet mag worden ont houden. Aan het stuk zelf was de meeste zorg besteed. Haarlem-Zandvoor t Sp o or weg-M aat- schappij over de maand Juni 1894. Opbrengst reizigers 4425 49 idem goederen 660.95 idem diversen 84.48 Te zamen 5170.92. Per dag en per kilometer 20.28. Opnieuw heeft zich mond- en klauw zeer voorgedaan bij twee stuks vee op een weiland aan de Zomervaart. behoorende aan J. P. Dijkzeul. Te Aalsmeer zal den 15den dezer de tweejarige win ter-cursus in land- en tuinbouw onderwijs weder aanvan gen nog zal dit jaar een afzonder lijke cursus worden gehouden in bo vengenoemd vak voor jongelieden ouder dan 17 jaar. Woensdag 10 October zal te Lisse een harddraverij gehouden worden voor paarden onder den man, om een prijs van f 150 en premie van f50, terwijl daarvóór eene harddraverij met paarden van ingezetenen zal wor den gehouden om fraaie prijzen. Hagelsohade te Aalsmeer. Bij de commissie tot dekking der schade, veroorzaakt door den hagel slag te Aalsmeer is eene gilt ontvan gen van f 200 namens de Regentes. H. M. de Koningin gaf daarbij nog f100. De veeziekte heeft zich de afge loopen week zeer uitgebreid; in de onmiddellijke omstreken van Haar lem heerscht zij thans onder het vee van een 70tal veehouders. Te Uithoorn is tot wethouder ge kozen (vacature Van Vliet) de heer C. Konijn, terwijl tot gemeente-op zichter werd benoemd de heer C. Sequit. Vissoherij IJmuiden. Door een tweetal Engelsche en Hol- landsche kotters, benevens een 600 botters, schokkers en blazers werd gedurende de afgeloopen week be langrijk veel korvisch ter markt aan- De prijzen waren voor groote tong f0.50 tot f.0.70, middelsoort f0.20 tot f0.30, kleine 5 tot 12 et. per stuk tarbot f 1.50 tot f 8 en rog f 0.60 tot fl per stuk; groote schol f4.80 tot f7.50, kleine fl tot f2.25; schar f0.80 tot f 1.50, pieterman en poontjes f0,90 tot f 1.60 en wijting f0.60 per mand. Door de botters werd per vaartuig f30 tot f90 besomd. Beug- visch werd deze week niet aangevoerd. (Zie vervolg Stadsnieuwe 3e pag.) Naar wij vernemen heeft hare Ma jesteit de Koningin-Regentes zich be reid verklaard, als Beschermvrouw op te treden van de in 1895 te Amster dam te houden Wereldtentoonstelling voor Hotel- en Reis wezen. Met stille trom. Zaterdagochtend vertrok per stoom schip Conrad van de handelskade te Amsterdam een detachement supple tietroepen ter sterkte van 100 man, afkomstig van Harderwijk, onder bevel van den kapitein der infanterie P. A. P. Vermeulen en met mede- geleide van de luitenants der infan terie L. A. Ferguson en P. K. G. de Bont. Zonder de minste plechtigheid ver trokken deze troepen. Zoowel olficie- ren als soldaten waren zeer teleurge steld, dat hun, evenals den vertrok ken detachementen der Koloniale Reserve, niet eenig huldebetoon ten deel vieldat geen muziek aanwezig was,dat geen enkel officier v n het gar nizoen aan boord kwam. Alleen de kapitein-commissaris van afmonstering, de heer Wijnmalen, was aanwezig. Het mag volstrekt niet aan dezen officier geweten wor den dat er niets gebeurd is bij dit vertrek. Hij wist niet officieel dat er troepen zouden vertrekken, ook niet hoe laat zij zouden aankomen aan de Handelskade. Indien de majoor-com mandant van het werfdepot te Har derwijk kennis had gegeven, zou het detachement niet met stille trom zijn vertrokken. Thans hield de luitenant Hovingh van het werfdepot die het detache ment van Harderwijk naar Amster dam had gebracht, aan boord nog een korte toespraak, waarin hij den manschappen namens het Neder- landsche leger een goede reis toe- wenschte. Ook de kapitein-detachementscom mandant sprak, voor de boot los was, de mannen nog toe, waarop allen om hem heengeschaard het Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 87) HOOFDSTUK XXIX. Alles verloren. Weer verliep een week tien dagen en hij had een brief met Natalie's fijn schrift. Helaas, hij luidde aldus „Lieve Rupert, Zult ge zeer toornig zijn, wanneer ik u vaarwel zeg Zij zeggen, dat ik dit moet en ik zie het ook in. Ik ben eene Idria de laatste der Idrias en ben mijne familie veel verschuldigd. O vergeet mijHet zal nu moeielijk vallen, maar over twintig jaar zullen wij beiden misschien geleerd hebben er over te glim lachen. Gij zult iemand vinden, die meer voor u zal zijn dan ik kon zijn, en ik ik moet doen, wat mijne vrienden wenschen. Dat is zeker mijn plicht. Vaarwel mijn vriend. Vergeet NATALIE.» „Een bediende van mijn oom gaat naar Londen, en zal daar den brief op de post brengen." Voorbij de heerlijke, zoete droom 1 Bij al de rampspoe den, die hem in zijn wisselvallig leven reeds getroffen had den, was dit de grootste. Zijn tehuis, zijn naam, zijne tweede moeder, zijne kennissen, zijn fortuin, zijne verloofde en nu zijne bruid, zij waren hem ontroofd l Hij frommelde dien vreeselijken brief in zijne vuist ineen, en zonder zich met een enkel woord te verklaren, verliet hij het kantoor en zijn werk, om er r:r:t terug te keeren. HOOFDSTUK XXX. Gem qe Fitzroy. Terwijl Wrigley zat te hengelen naar zijn visch, den ramp zaligen Rupert, en zoo la-.g met 1 em speelde, totdat zijne prooi zoo uitgeput was, lat hij er uee doen kon wat hij wilde, verwaarloosde hij u k zij ao andere plannen niet. Keeren wij terug tot en Uaandagmoigen na den nacht waarin Natalie tevergeefs Dan field Manor had in brand ge stoken, en alvorens Rupert d^n nagemaakten brief van de conteesa uit Italië had ontvangen op dien morgen zaten Wrigley en zijne vrouw alleen aan het ontbijt. „Je huis te Danfiel is verbrand," merkte W.ivley na een lang lu'ig stilzwijgen op. Nu w \s het huis te Dar.fleld de eenige bezitting van me vrouw Wrigley, geërfd van eene tante, en ofschoon het in de laatste jaren in het geheel geen huur en nauwelijks de grondlasten had opgebracht, voelde zij toch eene neiging om over dit verlies te schreien. „Wat komt het er op aan bromde Wrigley. „Niemand wilde er in wonen, en nu kan het land tenminste verkocht worden. Ik zeg, dat het niet kwaad is, dat wij het kwijt zijn. De veranderingen, die ik hier in de bovenverdieping wil laten aanbrengen, zullen vandaag gereed zijn en mijne patiente komt vanavond." „Goede hemel l" zeide mevrouw Wrigley. „En welke meu belen wil jij daar hebben Wij kunnen niets missen." „Wat er is, is voldoende. Krankzinnige menschen bekom meren zich niet bizonder om het meubilair van eene kamer." „Is de patiente dan krankzinnig „Ja, zij is krankzinnig." „Dan ben ik bang om met haar onder hetzelfde dak te wonen." „Je behoeft haar niet te zien en zult haar niet zien komen ook. Je hebt niets anders te doen vrouw, dan geen vragen te doen en er voor te zorgen, dat de dienstboden zich met hare eigen zaken bemoeien. Over eenige weken wordt zij in een krankzinnigengesticht opgenomen." Mevrouw Wrigley begaf zich naar boven naar hare kamer n ven. nk in droevig gepeins. Haar levenslot was tot dus verre veir^van gelukkig geweest. Het was icg tamelijk goed gegaan zoolang haar echtgenoot zijn prak lij x nad waargeno men om in hun aiier onderhoud ic voorzien. Sedert hij zich

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1