DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang^ Donderdag 11 October 1894. No. 3459 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Geïllustreerd Zondagsblad De kinderen van den Kevel, STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verseliijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat X"=&:9 Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedero regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conranüen. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE ét Co., JOHN F. JONES, SuceParijs 31 bis Faubourg Montmartre. HET biedt in no. 42 den volgenden inhoud: Wie mag dat toch zijn? (metillu stratie). Door een sneeuwstorm overvallen (met illustratie.) De Peaksgrot in Engeland. De reis per achtspan naar de Transvaalsche goudvelden (met illustratie.) Alma (Tadema (met portret). De onechte diamant. Hoftoiletten. Heete baden. Schaakrubriek. Mede- deelingen. De uitgever bericht te- yens, dat het slot van den .roman „In vreeselijk gevaar in dat nummer zal worden opge nomen. Voorts dat een nieuwe roman in bewerking is en hij in de keuze daar van gelukkig is geslaagd, want de roman, waarvan het begin in no. 43 zal worden geplaatst, belooft in be- teekenis en aantrekkelijkheid, den vorigen nog verre te overtreffen. Hij zal getiteld zijn naar het Engelsch van Rider Hag gard. u-, Zelden had een verhaal meer suc ces in Engeland dan dit. Het werk is dan ook van meer dan gewone waarde. Wij twijfelen niet, dat onze lezers het met buitengewone belangstelling zullen volgen. Ü.Een keur van Gravuren, een schat van anecdoten, prijsraadsels, puzzles, enz. luistert dit tijdschrift op. Om wekelijks in 't bezit te komen van deze uitnemende illustratie, richte men zich tot den Uitgever van deze Courant. De prijs is slechts 30 cents, voor een geheel kwartaal (37'/3 cent franco per post.) DE UITGEVER. Haarlem10 Oct. 1894. Men deelt ons mede De Muziekvereeniging „Onderlinge Oefening" onder directie van den heer C. N. Wagner, gaf Dinsdagavond in de „Groote Vauxhall" hare eerste uitvoering in dit seizoen. De verschillende op het program ma voorkomende nummers werden met juistheid voorgedragen, i" De jeugdige dilettanten die hierbij medewerkten beloven, bij ijverige stu die, in de toekomst iets goeds. Een gezellig bal besloot deze goed geslaagde uitvoering. Een jubileum. Voor den heer H. J. Överbeek, hoofd der 1ste doopsgezinde school op het Groot Heiligland alhier, zal de dag van gisteren, de dag, waarop hij zijne 40-jarige dienstvervulling aan die school herdacht, ongetwijfeld een onvergetelijke blijven. Van den vroe gen morgen af ontving hij van alle kanten hartelijke blijken van belang stelling van al degenen, die èn in het heden èn gedurende de vele jaren van ambtsvervulling, die reeds achter den jubilaris liggen, hem hebben leeren waardeeren. Het hoofdpunt van de feestviering vormde de bijeenkomstdie C avonds in de groote zaal van „Felix Favore" werd gehouden. Deze zaal, smaakvol gedecoreerd door den heer H. de Wilde, decorateur in de Ko ningstraat en met groen versierd door den heer J. F. Bekker, bloemist in de Leidsche straat, vulde zich onge veer halt acht met een talrijk publiek, oud-leerlingen, autoriteiten, vrienden en belangstellenden. Het tooneelwas bezet door een 150 zangeressen en zangers, allen oud-leerlingen van den jubilaris, die onder leiding van den heer J. de Nobel den jubilaris zouden toezingen. Toen de heer Overbeek met zijne echtgenoote was binnengetreden en zij plaats hadden genomen op de voor hen bestemde zetels, te midden van groen, werd hem een welkomstlied toegezongen op de wijze van het „Wil helmus" en op woorden van den heer P. van Looy. Laatstgenoemde, de voorzitter van het comité, dat zich tot regeling dezer feestelijke bijeenkomst had gevormd, nam hierna het woord en sprak den jubilaris in goedgekozen bewoordin gen toe namens de oud-leerlingen, door wie hem deze feestelijke ont vangst was bereid. Voor de komst van den held van den avond had de heer van Looy de aanwezigen reeds toegesproken om hun het doel der bijeenkomst nader uit een te zetten. Namens de oud leerlingen werd den heer Overbeek nu een amenblement aangeboden, dat vergezeld ging van een fraai album bevattende kaartjes met de namen der gevers, niet alleen oud leerlingen hier in Haarlem woon achtig, maar uit ons geheele land ja uit Indië en den Oranje-Vrij staat. Tegelijk werd den jubilaris een fraaie lauwerkrans omgehangen. Toen de jubilaris de tribune be trad om zich te midden zijner oud leerlingen te begeven en hen toe te Bpreken, bewees de spontane uiting hunner geestdrift^ hoe geliefd hun oude leermeester hun was. Op onderhoudende wijze richtte ds. J. de Vries nu het woord tot den jubilaris en de oud-leerlingen, en wees er op hoe het voor hem en ook voor hen pleitte, dat op deze wijze het jubileum van den heer Overbeek werd herdacht. Ook de heer P. Van Cittert Jr. eerste onderwijzer aan de doops^ zinde school, sprak hem toe en las o.a. een brief voor van een oud-leerling tegenwoordig onderwijzer in den Oranje Vrijstaat, als een bewijs hoe hoog de oud-leermeester in de herinnering zijner vroegere leerlingen aangeschre ven staat. De heer J. Krol Kz. voerde nog het woord namens de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, de heer P. H- van der Ley namens de afdeeling Haarlem van het Ned. Onderwijzers Genoot schap, die den heer Overbeek het eere-lidmaatschap harer afd. heeft aangeboden. De jubilaris dankte in hartelijke bewoordingen voor al die blijken van hoogachting en sympathie, waarmee hij dezen dag als het ware werd over stelpt. Door het meerstemmig koor wer den op uitstekende wijze gezongen ,Lied des levens" op muziek van Schubert, „Cantate" uit de opera Jozef", met soli voor alt en bas en ,Het Licht des Geestes" van von Gluck, de beide eerste op woorden van den heer P. van Looy. De gezellige bijeenkomst werd be sloten door met afscheidswoord van den heer van. Looy, waarna men uit eenging echter niet dan nadat de heer de Vries der feestcommissie ook hulde had gebracht voor hare be moeiingen. Dinsdagmorgen werd de heer Over beek in de fraai versierde school op het Heiligland gecomplimenteerd door de commissie van Toezicht op de school, namens welke de heer dr. K. Kuiper bem toesprak. Verder richtten tot hem het woord de heer ds. Hesta, namens den groote Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente, de heer F. J. Pou^&ma, als districts-school- opziener ën als regent van het doopsgezinde Weeshuis, de heer P. van Cittert Jr., eerste onderwijzer aan de school van den heer Over beek en de heer W. Swart, hoofd der doopsgezinde school in de Ripperda- straat. Onder vele stoffelijke blijken van belangstelling ontving de jubila ris van zijne schoolkinderen een fau teuil terwijl twee meisjes hem een bloemenkorf aanboden. Des middags hadden de scholieren een gezellig fsestje. De heer M. van der Hoeve van IJmuiden oud-leerling van het gym nasium alhier heeft gisteren met goed gevolg het propaedeutische examen in de geneeskunde afgelegd na éen jaar studie aan de Leidsche ecademie. Inbraken Florapark. Naar het schijnt heeft de politie een spoor van de daders der beide inbraken gevonden. Althans heden middag bevonden zich een inspecteur met agenten aan het station om een drietal personen die gesignaleerd wa ren, te arresteeren. Zij waren echter in den aangedui- den trein niet aanwezig. De naspo ringen werden onverwijld voortgezet. Veeziekte. Op een weiland aan de Zomervaart, bij een rund behoorende tot eene kudde van vier stuks vee, eigenaar M. D. Spijer, heeft zich heden mond en klauwzeer vertoond, alsmede een ral van diezelfde ziekte bij eene koe van J. van Loon, tot eene kudde van drie stuks behoorende, op eene weide aan gemelde vaart, benevens een koe van W. Voor ting in eene weide aan den Schotersingel. In de vorige maand zijn in de Zandvoortsche Duinen ten zuiden van het dorp 880 patrijzen geschoten. Dezer dagen zijn ten nadeele van L. N. W. te Zandvoort woonachtig vijf HL. aardappelen ontvreemd uit een kuil in de duinen. De zaak is in handen der politie. dagswet. C Zij bestond in het laten werken op het van alle kanten toegankelijk en open terrein der fabriek. Het bleek nu echter, dat de buy* gemeester. tevens ©erate liddm-fl*—- üu Loon, de Ram Co., zijnen eigen directeur schriftelijk een doorloopend verlof had gegeven om op Zondag te werken. Wanneer men bedenkt, dat een vergunning volgens de wet weliswaar mag worden verleend, doch telkens alleen „in geval van noodzakelijk heid", en dat de bedoelde werkzaam heden bestonden in het verwerken van fabrieksafval, het uitbaggeren van bezinkputten, het kruien van fabrieksaarde, steenkolen enz., dan blijkt het ten duidelijkste, hoe zon derling sommige burgemeesters ten plattelande de wet durven opvatten wanneer hun eigen belang er mee gemoeid is. De Overreden. jachtopziener H. Vink, van die 3 dezer op de in gang zijnde stoomtram wilde springen en er onder geraakte, is na in het Aoad. Ziekenhuis te Leiden verpleegd te zijn, overleden. Als eene bizonderheid kan worden medegedeeld, dat te Zandvoort thans voor de tweede maal in dezen zomer een kastanjeboom in vollen bloei staat. Overtreding der Zondagswet, Zondag is door den brigade-com mandant der maréchaussee te Steen bergen proces-yerbaal opgemaakt tegen den directeur der suikerfabriek aldaar wegens overtreding der Zon Werkstakingen van Typografen. Maandagavond ia eene zeer druk bezochte vergadering van typografen te Utrecht gehouden. Er is eene com missie benoemd uit het personeel van verschillende drukkerijen, welke in last heelt gekregen met de patroons over verschillende wenschen te over leggen. Van de houding, op de bijeenkomst door de patroons aan te nemen, zal het afhangen of daar tot werksta king zal worden overgegaan. Men meldt uit Groningen Dinsdagochtend is ook het werk gestaakt door de grootste helft, 14 man, van het personeel op de druk kerij van den heer Haan, uitgever van de Nieuwe Provinciale Groninger Courant, orgaan van ds. Brummel- kamp. Des avonds kon de courant nog in het gewoon formaat verschij nen, heden echter zullen de lezers zich met een half blad tevreden moe ten stellen. Zijn de inlichtingen van de zijde der typografen verkregen juist, dan is het loon bij den heer Haan verreweg het laagst en de werk tijd het langst. Er zijn thans nog vier drukkerijen in de stad waar het werk zijn gewo nen gang gaat, namelijk bij de firma Naar hel engelsch van PAUL H. GERRARD. 89) HOOFDSTUK XXX. Geen ge Fitzroy. In heftige bewoordingen beschreef George evenwel de schipbreuk, die hij geleden had, terwijl hij Ibrahaim beschul digde van hetgeen hij aan hem misdaan had, waarbij hij den conBul en de turksche ambtenaren in de taal van den Islam toesprak. „Uwe beschuldigingen zijn door ons gehoord," zeide de voornaamste ambtenaar. Noem uwe eischen. Wij vertrekken onmiddellijk met u en Ibrahaim moet betalen, wat n van hem vordert." „Toen ik hier kwam," zeide George, „werd mij mijn hor loge, dat vijftig pond waard was, door dien roover ontstolen, benevens een ring van vijftig pond en vijftig pond aan geld. Hij beloofde mij, toen ik hem genas van zijne ziekte, de vrijheid van twee slaven. Tien jaar lang heb ik hem gediend. Voor dit alles eiseh ik vergoeding. Hij heeft twaalf Blayen. Dezen moet hij kleeden, voeden en mij ten geschenke geven, nadat zij ieder nog twee pond sterling aan geld hebben ont vangen. Door mijne afschuwelijke slavernij zullen die man nen ten minste hunne vrijheid hebben herkregen." „Uw eisch is zeer rechtvaardig," zeide de ambtenaar. Het geschiedde aldus. Bij het ondergaan der zon begaven zich alle vroegere Blaven van Ibrahaim Ben Edin, door George weer in het bezit hunner vrijheid gesteld, zeewaarts om zich in te schepen. Met George betraden zij het schip, terwijl Ibrahaim en Yusef op verren afstand als wolven stonden te huilen en asch op hunne hooiden strooiden. HOOFDSTUK XXXI. Een tweede gevangene verlost Mi's zuster, Jane, was in het geheim getrouwd met den londenschen kantoorklerk, tot groote droefheid van hare moeder, die den laatsten tijd zeer somber en verdrietig ge stemd was. Mi bezocht haar in deze omstandigheden nog al dikwyls om haar te troosten, en gedurende die bezoeken sprak me vrouw Wrigley meestal over de bewoonster der bovenste verdieping. Mi zag geen enkele maal de patiente noeh de verpleegster, maar zij hoorde de zonderlingste verhalen om trent hen. Mevrouw Wrigley zeide, dat zij nooit een woord of eene beweging der zieke hoorde. Zij was wel eens naar boven gegaan om aan de deur te luisteren, maar had dan slechts een eentonige alleenspraak der verpleegster gehoord. Dank zij groote waakzaamheid had mevrouw Wrigley de ver pleegster eene gezien. Alleen vroeg in den morgen verliet zij hare kamer, nog vöor de dienstboden op waren, of des avonds wanneer zij zich reeds te bed hadden begeven. Een paar avonden was zij uitgegaan en was Wrigley opgestaan om haar open te doen. Of de persoon, die aldus op de bovenkamers voor een ieders oog verborgen werd gehouden, oud of jong, mooi of leelijk, ziek of gezond, rijk of arm was, mevrouw Wrigley verklaarde dit niet te weten. Zij wist, dat het eten door de dienstboden werd klaargemaakt en naar boven ge bracht, waar het in de gang werd aangenomen, terwijl de schalen en borden later weer in de gang werden neergezet De verpleegster was eene slanke, kloeke vrouw, eenigszins een zigeuner-type. Wrigley zeide, dat zijne kostgangster en hare verpleegster spoedig zouden heengaan, wat door zijne vrouw dan ook hartelijk werd gewenscht. Het gelukte haar Mi's nieuwsgierigheid over dit onderwerp bizonder levendig te houden, en terwijl mevrouw Wrigley in het geheim zich verbaasde en over plannen dacht, en toch tot geen uitvoering ervan kwam, besloot hare meer ondernemende dochter, om, als het eenigszins mogelijk was, die geheimzin nigheid gedeeltelijk te ontsluieren. Dit gelukte haar ook dank zij juffrouw Pettigrews begeerte naar nierenbroodjes. Deze lekkernijen vormden eene van hare grootste genie tingen.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1