Wedstrijden. Financieele Mededeelingen, Rechtszaken. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws Wolters, uitgeefster van de Nieuwe Groninger Courantde firma Van Heijningen Bosch, uitgeefster van de Provinciale Groninger Courant Schol- tens en Zoon en ïïoitsema. Het is ook hoogst onwaarschijnlijk, dat op deze zetterijen het werk zal worden ge staakt; het personeel bestaat er groo- tendeels uit bezadigde gezellen, die een goed loon verdienen. De geruchten dat ook de steendruk kers het werk hadden laten liggen, zijn onwaar. Op de drukkerij van het Nieuwsblad van het Noorden staan reeds enkele zetters van elders aan de kast; een uit Sneek aangekomen zetter is echter door de stakers tot meekuieren over- Men meldt uit Hilversum: Een zekere Veldmeijer, aan den Ouden Eemnesserweg woonachtig, werd 11. Zaterdag per schuit ziek van Neder horst den Berg naar hier over gebracht. De ontboden geneesheer meende met een choleralijder te doen te hebben en deelde zijne meening ten gemeentehuize mede. Onmiddel lijk werd een post voor het huis ge zet, terwijl de inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht de uitwerp selen van den lijder aan een bacterio logisch onderzoek heeft onderworpen. Tot heden is «ie uitslag van dit onderzoek nog niet bekend. De heer Hazewinkel is bereid aan belangstellenden uit zijne boeken aan te toonen, dat eene door de stakers Ïier circulaire verspreide opgaaf van oonen op zijne drukkerij onjuist is. Intus8chen beijveren de typografen zich, lieden uit het volk tot bedanken voor het abonnement op het Nieuws blad te doen besluiten. Naar verhouding van het genoten loon, dat de stakers Dinsdagmorgen aan het comité hebben opgegeven, zal hun geld uit de reservekas wor den verstrekt. In den ^namiddag maakten zij ge zamenlijk met enkele socialisten eene ordelijke wandeling door de stad. De werkstakende gezellen ter druk- kery van de heeren Gebr. van Lan- genhuijzen, te 's Gravenhage, hebben Maandagmiddag allen het werk her vat, in vertrouwen dat de commissie uit patroons, die een onderzoek naar eene mogelijke loonsverhooging zou instellen, zooveel mogelijk op de be> langen der gezellen zal acht geven. De »Linotype«. De Nederlandsche Financierdage- lijksche beurscourant, wordt nu ge heel gezet met de zetmachine Jjinotype. Dit is het eerste blad op het vasteland dat gebruik maakt van zulk eene machine. Een granaat gesprongen. Eenige werklieden-vuurwerkmakers van 's Rijks werf te Hellevoetsluis waren Dinsdagnamiddag uitgezonden om aan den zeedijk voorbij de contre- escarpe proeven te nemen met het doen springen van granaten. Volstrekt niet door onverschilligheid of onvoor zichtigheid, maar door een bloot toe val, sprong een granaat zoodanig, dat den jongeling B. de voet op zeer ern stige wijze werd gekwetst, terwyl de drie overige werklieden, waarbij ook de comman leur,ernstige brandwonden bekwamen. Een twist. Te Breukeleveen hebben twee werk lieden twist gekregen, welke zoo hoog is geloopen, dat zekere v. E. een mes steek in den hals heeft gekregen, die voor zijn leven doet vreezen. Cholera. Maandagnacht kwam in eene wo ning aan het Kralingscbe Veer een §eval voor van cholera asiatica met o odelij ken afloop bij een man van 57 jaren, werkzaam op de fabriek van Salomonson te Kapelle a. d. IJssel. Ook deed zich Dinsdagochtend te Kapelle a. d. IJsel een geval van cho lera asiatica voor bij den werkman J. K. Deze patiënt ligt zeer bedenke lijk. Uit het bacteriologische onderzoek der faeces van den 4-jarigen cholera- lijdster van S. te Kralingen, is ge bleken dat dit een hevig geval van die ziekte was. Echter bestaat er nog hoop om de kleine te behouden. Rumoerig gezelschap. Het arme Leger des Heils heeft nogal eens wat te lijden. Uitgelachen en bespot worden zijne soldaten al tijd, uitgescholden somtijds, geprezen door andersdenkenden bijna nimmer. Gelukkig is het voor hen, dat zij hebben wat men „een breeden rug" noemt. De onliefelijkste qualificaties laten hen koud en wanneer in hunne vergaderingen een lawaai wordt ge maakt alsof de wereld verging, trach ten zij nog met kalmte de orde te her stellen. Nu is het waar, dat in dat laatste geval de soldaten en officieren van het Leger wijs doen met wat maar door de vingers te zien, omdat zij te dien opzichte zelf „zondigen in veel". Wie naast of tegenover een lokaal van het Leger woont, weet welk een volumen geluid zij kunnen voortbrengen door het nagenoeg onafgebroken luid zin gen van populaire wijzen, beg met de doordringende muziek van tamboerijnen of trompetten. Een aantal bewoners van denEen- drachtsweg en de Witte de With straat te Rotterdam (beide fraaie stadsgedeelten) hebben zich tot den Minister van justitie gewend om zich te beklagen over den hinder, dien zij van een oefeningslokaal van het Leger des Heils in de Eendrachts- straat ondervonden. Eiken avond worden daar van 8 tot 10 uur en des Zondags driemaal daags oefeningen gehouden en het rumoer is zoo groot, dat de tuinen zoowel als de achter kamers van de adressanten er door onbruikbaar zijn geworden. Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft verklaard niet te kunnen ingrijpen, omdat het de oefeningen van het Leger des Heils niet als openbare vermakelijkheden, maar als godsdienstoefeningen beschouwt. Hiertegenover stellen adressanten in hun adres aan den Minister de na volgende redeneering dat de oefeningen van het Leger des Heils behalve haar godsdienstig karakter tevens een geprononceerd wereldsch karakter hebben, gelijk door de leiders van het Leger wordt erkend dat mitsdien behalve de wettelijke bepalingen voor godsdienstoefeningen ook die welke op openbare verma- kelijkhe len betrekking hebben, met name de gemeente verordeningen en de Zondagswet, op het Leger des Heils behooren te worden toegepast; dat dit te meer klemt, omdat, ware het niet zoo, een ieder de wetsbepa lingen op de openbare vermakelijk heden zoude kunnen ontduiken door aan zijn concert, zanguitvoering of tooneeluitvoering een godsdienstig ka rakter te geven; Wel kent, zoo gaan zij voort, de wet bepalingen waardoor schade en hinder van den eenen persoon aan den ander worden belet, maar die doelen slechts op inrichtingen van industrieelen aard en op schiet- inrichtingen. Principieel verschil tus schen den hinder, dien deze inrich tingen veroorzaken en dien welke men van het Leger des Heils onder vindt, bestaat er toch niet^jS Adressanten verzoeken dan ook aan den Minister om aan de Staten Ge neraal wetsvoorstellen te doen waar door, (zooals zij zeggen) „in deze al- ,lerbedenkelijkste leemte der Neder- .landsche wetgeving worde voorzien." Tot zoover het adres. Het is voorzeker de vraag, of de Kamer in deze periode den tijd zal kunnen vinden, om een wet op dit stuk te behandelen, gesteld al eens dat iets in den geest van wat adres santen wenschen, door den minister werd voorgedragen. Deze quaestie daarlatende, springt het in het oog dat het bestaan van het Leger des Heils met denuitslag van de rotterdamsche adresbeweging gemoeid is. Mocht het, zoo niet nu dan later, er toe komen dat de Ka mer een wet voteerde zooals adres santen die willen, dan zou het Leger des Heils in Nederland ten doode zijn opgeschreven. De eigenaardige inrich ting zijner oefeningen toch brengt noodwendig de luidruchtigheid mee. waarover deze adressanten zich be klagen en men kan zich evenmin een gedruischloos oefeningslokaal van het Leger des Heils als een fluis terend fanfarekorps voorstellen. Tweede Kamer als dienstbrief. Aangezien men overtreding ver moedde, werd de brief door den bur gemeester geopend in tegenwoordig- leid van den postdirecteur te Ede. De eisch van het O. M. is f 15 boete of 4 dagen hechtenis. Doodslag. Dinsdag deed de rechtbank te Roermond uitspraak in de zaak tegen P. Emonts, uit Venraai, beschuldigd van mishandeling en doodslag, ge pleegd te Heppeneert, Belgie, op den -4jarigen P.P. Door den officier van justitie was eene gevangenisstraf tegen Emonts geëischt van 17 jaren; hij werd ver oordeeld tot 20 jaren. die na de troonsbeklimming van den jeugdigen sultan aanvankelijk de Spaansche regeering zeer verontrustte. Reuters Office verneemt dat de Europeesche mogendheden, in over eenstemming handelende, niet zou den toelaten dat de integriteit van Korea aangegrepen werd, en dat zij haar besluit zouden doen eerbiedigen, indien Japan trachtte over dat land het recht van verovering te doen gelden. Verscheidene Europeanen en een groot aantal bevriende Kaffers wer den Dinsdagochtend in de buurt van Loren§o Marquez vermoord. De strooptochten duren in de omstreken der stad voort. Kegel wedstrij d. De uitslag van den in Café Neuf aan de Vondel kade 31 te Amsterdam gehouden internationaal seniores korps kegel wedstrijd onder leiding van de kegelclubs „Amsterdam", „Koekoek' en „Onder Ons" is als volgt De eerste prijs is behaald door de kegelclub „Ewaldi" te Amsterdam met 254 punten; de 2e prijs door „Inter nos" te Amsterdam met 246 punten3e prijs door „Recht naar 'tDoel" van Rotterdam met 243 pun ten, de 4e prijs door „De vaste Hand" te Amsterdam met 234 punten, de 5e prijs door „U. D. I." te Nijmegen met 232 punten en de 6e prijs door ,Zou er kans Zijn" te Amsterdam met 211 punten. De eereprijB werd behaald door den heer J. J. H. Fisscher van „Ewaldi" met 63 punten, terwijl de consolatie- prijs werd behaald door den heer J. J. Rossink van „Houdt hem er op" te Amsterdam met 51 punten. De prijzen, welke bestaan uit pracht volle medailles, zijn geleverd door den heer W. J. de Haan te Amster dam. Verder behaalden Zondag jl. fde volgende clubs het daarachterver melde aantal punten n.l. Germania" 208 en „A. T. G. V." van Amsterdam 202„Hard gaat ie" van Haarlem 199; „Klein Regiment" van Rotterdam 199; „Wis of Mis" 186, „Kampioen" 183 en „D. O. S 176allen van Amsterdam; „De Phoenix" van Haarlem 174; „Haar lem" van Haarlem 170; „Nooit Ge dacht" 145„Fram Fram" 144 en „De Internationale" 141, alle van Amsterdam; „Poedelhaat" van U trecht 140; „Rand of Zand" van Amster dam 139; „Alcinaria Victrix" van Alkmaar 136; „Fidelio" 135, „Da Ploeg" 124 en „Nederland", 122 pun ten, alle van Amsterdam. 26 pCt. 38 115 150 ioox 10 50 Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 9 October 1894, door hun tusschenkomst verhandeld. Oblig. gemeente Vlissin- gen (oude schuld) Aand. Overijsselsche Kana lisatie- Maatschappij prefer Amer.-Hotel Maats. tot expl. van het) Amst. Hypotheekb. Oblig. Bible-Hötel (Maats, tot expl. van het) Paleis voor Volks vlijt (Uitg. Schuld) Aand. Woning-Maats. Z.-Afrikaans. Han- del-Maatsch Maastr. Hypotheek bank v. Nederland Bataviasche Ooster- spoorweg-Maatsch. Billitonmaatsch. Ie rubr. te 's Hage. f1300. Moluksche Handels- Vennootschap. N.-Ind. Gasmaatpy. te Rotterdam. PreangerKoffie Cult. Maatsch.„Tjiharoes- Rahajoe" Ned. Westphaalsche Spoorweg - Maatsch. Oblig. Koolzuurfabriek. in Engeland (Maatsch. tot expl. van). „Eigen Hulp" afd. Ze^erh. v. ambten, en beambt. (Vereen.) Aand. Nederl. Herverzek. Maatsch105 Geen dienatbrief. Voor het kantongerecht te Wage- ningen stond Maandag o.a. terecht de heer B., schoolopziener in het arrond. Wageningen, wonende te Oosterbeek, wegens het verzenden van een particulieren brief inhouden de eene felicitatie aan jhr. A. W. van Borssele, burgemeester van Ede, met diens benoeming tot lid van de 100 70* 40 129 50* 208 100 101 De laatste dag van haar verblijt in het huia van den dok ter was gekomen. Alleen jij, die in het komplot waren, wis ten dit en dien nacht zou Natalie heimelijk door Tony en juffrouw Pettigrew vervoerd worden naar een achotech krank- linnigen gesticht. Dien dag zou juffrouw Pettigrew nierenbroodjes krijgen, aldUB was haar beloofd. De dienstboden van juffrouw Pettigrew hadden op dien datum haar maandelijksehen halven vrijen dag, en in haar haast vergaten zij de lekkernijen van juffrouw Pettigrew. De keukenmeid verklaarde, dat zij ze bij het ontbijt nog warm en wel zou krijgen. Juffrouw Pettigrew wist, dat zjj er op dat tijdstip niet meer zou zijn. De dienstboden gingen heen. Juffrouw Tony zag ook dok ter Wrigley het huis verlaten. De kleine livereiknecht was in de straat achter het huis met jongens aan het spelen, zoodat de „verpleegster" besloot hare patiente te verlaten, die in slaap was gevallen, en beneden in de keuken zelve hare lekkernijen te bakken. Zij was beneden bezig toen Mi het huis binnentrad om hare moeder te bezoeken. Zij keek in hare kamer en zag dat zij vast sliep. Zij besloot nu naar de keuken te gaan om aan een der dienstboden te zeggen, dat hare moeder na haar ont waken in kennis moest worden gesteld van haar bezoek. Met haar vluggen, lichten tred begaf zij zich naar het achterhuis en zag de vreemde verpleegster, niemand anders dan de moeder van den jongen Pettigrew, over een sauspan ge- Zij was zelve niet gezien, zoodat plotseling het denkbeeld bij Mi opkwam om naar boven te Bnellen, en de geheim zinnige gevangene te bespieden. Zij vloog naar het zolderkamertje, en de sleutel stak aan den buitenkant in de deur. Mi luisterde. Alles was stil. Voorzichtig deed zij de deur open en keek naar binnen. Eene slanke gestalte, bijna die eener doode, lag op het rustbed. Mi trad naderbij. Kort daarop snelde Mi, bleek, bevende en ademloos de kamer van miss Barth binnen, wierp zich in hare verbaste ring voor hare nicht neer, en riep uit: „O, help mijVerberg mijO, wat te doenIk heb iets zoo afschuwelijks ontdekt 1" „Mi," zeide miss Barth, en legde hare handen op Mi's schouders, „wat bedoel je? Spreek wat duidelijker." „O, ik heb haar gezien het meisje in ons hnis de gevangene van mijn vader 1 O, het is Natalie, Natalie Idria I" „Natalie, krankzinnig en dan in het huis uws vaders I" riep miss Barth uit. „Zij is niet krankzinnig; ik weet, dat zij het niet is. Zij sliep of was bewusteloos. Zij hoorde mijn fluisterend roepen niet, en ik was bang en ijlde weg. Zij is niet krankzinnig. Zij lag daar met gevouwen handen o zoo kalm en zacht, en alsof zij veel had geleden en iemand haar trachtte te ver moorden. Hij doet hot mijn vaderO, haal haar daar vandaar. Red haar! Laat hij niet zoo slecht wordenI O, De commissie voor de oorlogsbe- grooting in de fransche Kamer heeft verworpen de aanvrage om een kre diet van 200,000 francs, ten einde de kapiteins der infanterie van paar den te voorzien. Zij is daarna uit eengegaan. De minister van oorlog heeft na deze verwerping zijn ont slag willen indienen, maar heeft op aandringen zijner ambtgenooten hier van nog afgezien. Wekerle heeft in de Hongaarsche Kamer het begrootingsontwerp inge diend, bepalende de totale ontvang sten op 467.811,057 en de uitgaven op 467,792,748 fl„ zoodat er een overschot is van 18,809 fl. De toestand in Marokko wordt gunstiger. De Kabylen stammen in het Noorden beginnen blijken van toenadering te geven en zullen het waarschijnlijk eens worden met den nieuwen sultan. De sultan is nu ook geheel hersteld. Te Madrid is men daarom voorloopig weer gerustgesteld over den staat van zaken in dit rijk, De brand in Oud-Antwerpen. Hieromtrent wordt nader het vol gende gemeld. Tegen een uur of vijf Maandag hoorde men plotseling de kreet: „Oud-Ant werpen staat in brand!" Een reus achtige zwarte rookwolk, waarin op enkele plaatsen de rosse gloed van vurige vlammen doorscheen, steeg op uit den schilderachtigen groep hui zen, rechts van de monumentale poort tot aan den „Aenghenaemen hof'. De brandende gebouwen hadden allen een gemeenschappelijke eerste verdieping, een reusachtige ruimte ingenomen door de bureaux en de werkplaatsen van den heer Van Kuijk, en bewaarplaats voor de cos tumes en benoodigheden voor de optochten en de verschillende feesten welke in Oud-Antwerpen georgani seerd werden. Op deze eerste verdieping, welke niet van uit de benedenwoningen toegankelijk was, is de brand uitge broken, die met zulk een woede om zich greep, dat de heer Van Kuyk, een der scheppers van Oud-Antwer pen, slechts met moeite is kunnen ontkomen. In een oogwenk heerschte er een groote paniek, vooral toen het bekende panorama der Alpen een oogenblik werd bedreigd. Men kan zich moeielijk een denk beeld vormen van de snelheid, ,waar mede de verschillende ^huizen in de vlammen zijn opgegaan, niettegen staande poÜtie-agenten en brand weermannen hun uiterste best heb ben gedaan. Aan de krachtinspanning en de voorbeeldelooze houding der brandweer is het te danken, dat slechts zes huizen verloren zijn ge gaan en dat reeds om zes uur de brand was gebluscht. Tooh is slechts weinig van de meubelen en goederen gered kunnen worden. Gelukkig was alles verzekerd, be halve ongelukkig, het meerendeel der costumes. Bijna de gansche uitrusting van de „Intocht van Karei V" vernield; zelfs de costumes van soldaten, die als figuranten dienst hebben gedaan bij dien optocht. Van meer gewicht evenwel is nog het verlies van een groot aantal tee keningen van Kuijk, modellen van Oud-Antwerpen. Onder de magazijnendie vernie tigd zijn, bevindt zich het bekende theehuis van den heer Cuperus, parfumerie; de herberg „In de Vos en de meest gezochte middeneeuwsche plaatsjes. Oud-Antwerpen leverde gedurende den brand een allervreemdst schouw spel op. Men liep heen en weer, door elkaar, tegen elkaar, allen beladen met meubelen, met ouderwetsche stoelen en tafels, met schilderijen. Dan daarbij de zonderling, ouder wetsche kleeding, een donkere lucht en wolken van vonken. Onder die joelende menigte, die redde wat er te redden viel, pchooi Natalie! Natalie!" „Dat is eene vreeselijke geschiedenis. Bedenk wat je zegt." „Dat doe ik. Het is Natalie 1 En waar is hare moeder Mijn vader heeft geen rechten op haar. Hij heeft ons geheel wat anders verteld. O, ik begrijp het alles reeds zij zal vermoord wordenU moet haar redden en mijn vader voor eene misdaad behoeden De arme Mi brak in een zenuwachtig snikken uit en was zoo in de war, dat het uren duurde alvorens zij hare kalmte had herkregen en miss Barth be'oofde haar om onmiddellijk alles in het werk te stellen Natalie te bevrijden en haar bij zich aan huis op te nemen, Terwille van Mi was dokter Brice ontboden, maar hij was nog niet gekomen. Wanneer hij was gekomen, zou men hem raadplegen over de beste manier om Natalie te bevrijden. Tot bijna middernacht bleef Myra bij het snikkende en opgewonden meisje. Toen Mi daarna in slaap viel, liet Myra haar aan de zorg van de kamenierster over, keerde naar hare eigen kamer terug, sloeg een langen witten mantel om, en wierp zich op hare legerstede. Weldra was zij vast in slaap. Mi's vreeselijke mededeeling en hare opwinding hadden ook miss Barths angst en spanning voor de toekomst ge prikkeld. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2