LIIOIHÏÖND, Verloofd. Wetgevende Macht. "Tn gezonden. Burgerlijke Stand. ADVERTENT! EN. Sociëteit Donderdag 11 Oct. 1894, joh. m. messchaert, jïïl. röntgen, Entree f Sebouwbune. Haarlem. MMEIWM II Oct. 11)4, Mevrouw Agnès^ ook weer menigeen, die van de ge legenheid gebruik maakte om te ste len, waar de kans schoon werd gezien. Vooral op schilderijen had men het gemunt en wel op de kleine die onder de kleeding konden wor den verborgen. Als oorz ak van den brand wordt het volgende opgegevenDe eigenares van het café de „Petit Renard" be vond zich met een petroleumlamp op de eerste verdieping, welke tot haar woning behoort. De lamp viel en de petroleum vatte vuur. In plaatB van te trachten het vaurteblusschen nam zij de vlucht, greep zij de kas en redde zich. Men schrijft nader nog uit Antwer pen De oorzaak ie niet met zekerheid bekend; alleen wordt het huis van den heer Keiemans als zoodanig aangewezen. Zeker is dat het gedeelte van den Aanghenaemenhof, waaronder zoo menig bezoeker zijn middagmaal nam, zoo ook tot en met het huis van den zeer bekenden theehandelaar C. to taal zijn afgebrand. De pompiers hebben wonderen van moed aan den dag gelegd, en buiten het ook medewerkend weder, behoe ven de Antwerpscbe pompiers waar achtig niet voor die van Amsterdam onder te doen. Zij, die Oud-Antwerpen bezocht hebben en weten hoe hetzelve is op gesteld, kunnen slechts begrijpen met welken spoed moest opgetreden wor den. Een spoorwegongeluk. Volgens een telegram uit Londen heeft Maandag een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad op de South- Eastern railway, waarbij vijf perso nen gedood en een vijftiental ge wond werden. Nadere bijzonderheden ontbreken. Fransohen en Italianen. Weer heeft er te Rive-de-Gier een© vechtpartij tusschen Franschen en Italianen plaats gehad, ditmaal in een Italiaansch koffiehuis. Drie Ita lianen zijn zwaar gewond door mes steken. Ook zijn door Franschen van buiten steenen geworpen naar het koffiehuis. Er zijn eenige personen ge arresteerd. De keizer van Rusland. De Regeeringsbode te Petersburg meldt uit Livadia, dat de keizer ®n de keizerin Zondagmiddag uitreden naar Aitodor om den grootvorst Alex ander Michaelowitch een bezoek te brengen en dat zij daar ongeveer vier uur vertoefden. De oorlog tussohen China en Japan. De voorhoede van het Jap&nsche leger is de Yalu-rivier overgetrokken en in Mantsjoerije gekampeerd. Men gelooft dat een slag op handen is. Een der bladen te Londen ver neemt uit Tientsin van 8 dezer, dat de Amerikaansche gezant te Peking aan de Amerikaansche ingezetenen heeft doen weten, dat naar zijne meening een aanval van de Japan ners op Peking volkomen zeker ie. Vele aanzienlijke Chineesche koop lieden verlaten bijna dagelijks Peking. Het gerucht loopt te Yokohama, dat de Japansche vloot Chefoo geno men heeft. De regeering ontving geen bericht. De Japanners bespoedigen zooveel mogelijk den tocht van hun noorde lijk leger naar Mantsjoerije en ver sterken tegelijkertijd hunne stelling in Korea. Zij ontzien de Koreanen zooveel mogelijk; iedere baldadigheid der soldaten wordt streng gestraft. De Foockowrivier is voor schepen gesloten. De britsche kruiser Undaun ted is naar Nagasaki, de Britsche kanonneerboot Firebrand naar New- chang gezonden. Indien de Japansche voorhoede thans werkelijk de Jaloerivier is over gestoken, bevindt zij zich weliswaar in Mantsjoerije, dus op vijandelijk grondgebied, maar is zij daarom nog niet zoo dicht bij Moekden, dat de panische vlucht der duizenden Chi- neezen van die stad uit naar het Zuiden daarin hare verklaring zou vinden. Moekden ligt nog volle twee graden ten Noorden van Witsjoe, de havenplaats aan de monding der Jaloeri vier; dat is dus nog eenheele afstand. Het wegtrekken der troepen uit Moekden, waar zij eerst bij dui zenden met groote moeite bijeenge bracht zijn, is dus óf het gevolg van volslagen radeloosheid, óf het ge schiedt uit de overweging, dat het thans misschien beter is alles rondom Peking en Tientsin samen te trek ken, welke steden van alle kanten bedreigd worden. Intusschen zijn er nog gewapende Chineezen genoeg in Mantsjoerije en als ons vandaar soms het bericht van een tweede Pingjang mocht bereiken behoeven wij ons niet te verwonderen. Te Peking voert de keizerin-moeder feitelijk heerschappij, nu de Zoon des hemels het niet doen mag en doodstil moet zitten om het even wicht te bewaren op zijn wankelenden troon. Zij is begonnen met het toe dienen van heftige berispingen aan Wang Seng Tsao, den vroegeren Chi- neeschen gezant te Tokio, omdat hij zijne regeering niet bijtijds ingelicht heeft omtrent de plannen van Japan ten opzichte van Korea. Meer „up to date" zijn de maatregelen door prins Koeng, vroeger in ongenade, geno men. Deze heeft een telephonische verbinding tnsschen Peking, waar hij verblijf houdt, en Tientsin, waar Li Hoeng Tsjang zetelt, tot stand ge bracht. Deze laatste heeft 8000 man goed gedrilde troepen naar de hoofd stad gezonden, maar de beste bij zich gehouden; hij maakt geheel den in druk van iemand, die naar de om standigheden wil handelen en zijne kansen op een koningschap wil be houden, zonder zich bij zijnen keizer onmogelijk te maken. Te Takoe zijn verder lichte veldkanonnen en 4000 geweren per stoomboot (van Hamburg) aangekomen. Reuter heeft bij voorname han delshuizen informatiën ingewonnen betreflende de veiligheid van de Euro peanen in het Chineesche rijk. De uitkomsten van zijn onderzoek waren vrij bevredigend. De Chineesche regee ring is ten stelligste besloten de vreemdelingen binnen haar rijk krach tig te beschermen. In vele haven plaatsen zijn geduchte vrijwilligers korpsen gevormd, die het zich zelf wel kunnen doen. Het grootste ge vaar bestaat in de vallei der Jangtse Kiang, eens de bakermat van de Taiping-opstand. Yoor de aldaar ver blijf houdende Europeanen en voor de anderen in China, wien de belofte van bescherming, door de regeering afgelegd, soms geen zeer hechte waar borg mocht schijnen, is echter de aanwezigheid der geduchte Europee- sche zeemacht in de Chineesche en Koreaansche wateren een geheele ge ruststelling. De Chineesche autoriteiten hebben de monding van de Min bij Foochow geblokkeerd; de schepen moeten bij Sharp Peak lossen. Bij Chefoo zijn twee Japansche oor logsschepen gezien, die vermoedelijk de Chineesche schepen van het zuidelijk eskader zochten. Dat de Japanners bij Port Arthur zouden geland zijn, wordt niet be vestigd. De onderkoning moet den zout- kooplieden een bijdrage in de oor logskosten verzocht hebben hij ho .'pt vijf millioen taels van hen te ontvangen. Een londerling. Een belangwekkend en zonderling persoon, Yaszary Kovacs genaamd, is dezer dagen in Hongarije overle den. Kovacs had deel uitgemaakt van het Honved-leger, maar trad na 1848 als komiek op. Toen hij te oud was om op te treden, schiep hij zich een eigenaardige bezigheidvoor een kleine vergoeding droeg hij het hou ten kruis, dat te Budapest bij alle begrafenissen medegenomen wordt. Den laatsten keer nam hij dit baan tje waar bij de begrafenis van zijn ouden bevelhebber Kossuth. Met zijn sneeuwwitten baard en lang wit haar, met het houten kruis in de rechter hand en de linker op zijn zwaard, was hij een zeer indrukwekkende figuur. Kovacs sliep gedurende de laatste twintig jaren van zijn leven in zyn doodkist, die hij zeil met de natio nale kleuren van Hongarije geschil derd had. Hij stierf daarin en zijn laatste wensch was, dat het deksel eenvoudig op de kist gespijkerd zou worden en niemand zijn lijk zou aan raken. GEMEENTERAAD. Zitting van heden Woensdag 10 Oct. d-ee namiddags ten 1 uw. Voorzitter Jhr. Mr. J. W. G. Bo- reel van Hogelanden, burgemeester. Afwezig zijn de leden de Kanter, de Breuk, van der Steur, Koopmans, van der Mersch en van Weel. Punt 1. Het adres der agenten van politie om trak temen tsverhooging zal bij de begrootmg worden behandeld. Op verzoek van den heer Beijnes zal de Voorz. in de vergadering van B. en W. terspraken brengen, of dit college op het adres zal adviseeren. Voor kennisgeving aangenomen wordt het proces-verbaal van opne ming der kas en boeken van den ge meente-ontvanger in September. Punt 2. Onderzoek der geloofsbrie ven van het nieuw inkomend lid van den Raad, den heer G. L. van Lennep. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren 't Hooft, van Styrum en Krol adviseert bij monde van eerstgenoemde, tot toelating. Aldus wordt besloten. Punt 8. Voorstel van de commissie voor de Strafverordeningen, om inge volge den wensch van Gedeputeerde Staten, wijziging te brengen in art. 117 der Alg. Pol. Verordening, behel zende bepalingen tot regeling van het toezicht op de naai-, bewaar- en brei- scholen speciaal wat betreft dealme ting der lokalen, het maximum der daarin op te nemen leerlingen enz. De Comm. doet opmerken, dat toen dit artikel in de verordening werd gebracht, het geen bezwaar bij Ged. Staten ontmoette, doch Ged. Staten meenen nu dat het artikel treedt op verboden terrein en ook scholen om vat, die krachtens de wet staan on der staatstoezicht. De Comm. stelt dus voor in te lasschen een artikel 118 bis van den navolgenden inhoud „De artt. 117 en 118 zijn niet van „toepassing op lokalen, waarover zich „krachtens de wetten op het onder- „wijs het staatstoezicht uitstrekt." Deze aanvulling wordt door den Raad zonder discussie eenparig goed gekeurd. Punt 4. Indertijd werd aan den heer C. D. Ie Comte te Santpoort conces sie verleend voor den aanleg eener paardentram HaarlemBeverwijk. Die concessie is afgeloopen. Thans vraagt de heer Maurice Lubcké do micilie kiezende ten huize van den heer C. D. Ie Comte te Heemstede, voorloopige concessie voor een stoom tram HaarlemBeverwijk. B. en W. adviseeren om adressant te berichten, dat door den Raad geen voorloopige concessie wordt verleend doch dat er in principe geen be zwaar bestaat om stoom als beweeg kracht te bezigen, maar dat hij wan neer een bepaalde concessie wordt verlangd, zich nader heeft to wenden tot den Raad. Dienovereenkomstig wordt door den Raad eenparig besloten. Punt 5. Adres van den heer A. A. Sprenger om verlenging van concessie van en subsidie voor zijne zwem- en badinrichting in het Noorder Buiten- spaarne. De Comm. van Financiën stelt voor den duur der nieuwe concessie te be palen op vijf jaar en een jaarlijksch subsidie aan adressant toe te kennen van f350. Dienovereenkomstig wordt besloten. Punt 6. Adres van G. P. Schol te tot het in huur bekomen van een stuk grond ten zuidoosten van de Amsterdamsche poort in 't verlengde van de verlengde Heerenvest. Wordt goedgekeurd en de huurprijs bepaald op 10 cents per Ms. Punt 7. Staat van onvoorziene uit gaven dienst 1894 ad f100 (gratifica tie aan den leeraar M. O. den heer L. Dekker Kzn.) Wordt goedgekeurd. Punt 8. Voorstel ingevolgev raads besluit van 25 Juni 1890 om de jaarwedde van den leeraar aan de H. B. S. met 5 j. c. A. H. Günther, thans bedragende f1800, te verhoogen met ƒ200, evenals die van den leeraar M. F. van Goor thans bedragende ƒ2200.— Wordt goedgekeurd. Punt 9. Voorstel tot het aangaan eener regeling met de gemeente Be verwijk betreffende de toelating van kinderen uit die gemeente op scho len voor lager onderwijs alhier, waar schoolgeld wordt geheven. Wordt goedgekeurd. Punt 10. Begrooting der Stads-apo- theek voor 1895 in ontvangst en uit gaaf ad. 11,810. Tegen die begrooting heeft de comm. van fln. geenerlei bedenkin gen, hoewel de verhooging van den post „Geneesmiddelen enz." met f 1000 haar aanvankelijk zeer hoog voor kwam. Op grond van het daaromtrent ver melde in de memorie van toelichting en nog nader bekomen inlichtingen, vertrouwt de comm. echter, dat deze uitgave voor ééns is, om de voorraad kamer te voorzien en de thans mogelijk gemaakte grootere inkoopen in den vervolge tot eenige besparing zullen kunnen leiden. De {begrooting wordt thans eenpa rig goedgekeurd. Punt 11. Begrooting voor 1895 van de bewaarschool van het voormalige Barbara Gasthuis aan de Jansstraat ad f1544 waaronder een bijdrage van de gemeente van ƒ440.46. Wordt goedgekeurd. Punt 12. Rapport van den opzich ter over de gasverlichting over Augus tus 1.1. Voor kennisgeving aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering te ty uur ge sloten. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 10 Oct. Per Telegraaf Bij den aanvang werd de nage dachtenis van wijlen den heer Land gehuldigd door den heer Veegens, als zijnde geweest een man van groote werkkracht, en bijzondere toewijding voor het landsbelang, waardoor hij aller vriend was. De Minister van Oorlog sloot zich namens de Regee ring aan deze woorden van waardee ring aan. Bij het ontwerp machtigende de rekenkamer tot uitbetaling van de militaire pensioenen, heeft de mi nister van oorlog beloofd in overwe ging te nemen de mogelijkheid van eene instelling van een militairen pensioenraad. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Den Heer X. Mijnheer. Het spreekwoord luidt: die kaatst moet den bal verwachten. Verwachtte UEd. dus alleen een reeks van adhaesiebetuigingen, en niet dat onder de duizende inwoners van Haar lem, er allicht een was die met U van meening zou verschillen? Zou ik de eenige zijn die denkt zoo als door mij geschreven is Zou ik de eenige zijn die niet uit beginsel, maar uit erva ring een anthipatie heeft tegen de Politie, voornamelijk der lagere ran gen. Ik moet bekennen dat mij niet bekend was dat hun gewone dienst tijd 84 uur per week beliep, dat vind ik als U te veel, en ik neem aan dat U misschien juister onderricht is dan ikdaarom zoude ik in plaats van verhooging van salaris, wel zoo gaarne instemmen met een verzoek om den diensttijd verkort te zien. Van iets of iemand waarvan te veel werkkracht gevorderd wordt, is niets en niets goeds te verwachten. Ik zoude op m ij n manier gaarne iets voor hen doen, en wel iets dat ook tot hun welzijn is, te weten: een subsidie vra gen aan de gemeente en de beschik king over een vrij locaal en dan hun wacht enkele avonden in de week be korten en hun daar onderricht geven, ten eerste in den wapenhandel en ten tweede in wat de wet al of niet toestaat, misschien zou, ware dit reeds lang geschied, ik U een tiental feiten niet kunnen mededeelen, die nu mijne anthipatie opgewekt hebben. Nogmaals verzeker ik U mijnheer X dat ik door een andere bril moet zien, eer ik zal verklaren dat hun toe stand zoo abnormaal is. Wanneer U zoo goed wilt zijn, uw adres bij den Heer Redacteur ter visie te leggen, zal ik het morgen opvragen en U persoonlijk bezoeken of U mijn kaartje zenden, als U ten minste mijn per soon en de zaak belangrijk genoeg acht om verder te discussieeren. UEd. dw. dienaar. T. M. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Donderdag 11 Oct. 1894 deB namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Concertsatz in Es moll L. Thiele. 2. Andante uit de Sonate pathétique Beethoven. 3. Allegro modorato uit de SonateLemmens. 4. PastoraleOuilmant. 5. Duet uit Stabat Mater Rossini. Ondertrouwd: 10 Oct. H. Gasse en A. Jongerling. - D. v. Eek en C. J. Vermeulen. P. Willemse en A. Bos. - J. Ransijn en M. A. H. C. v. d. Veer. - P Drammel en A. El- bertsen. - G. Beilschmidt en J. J. Nijgh. D. v. Kampen en M. J. Pistoor. Getrouwd: 10 Oct. C. L. Wink ler en J. A. Klop, J. Hees en J. P. Jordaan. - J. de Boer en G. Tromp. J. v. d. Wal en G. H. Kollerie. -W. J. Kruijer en A. E. Rikkers. - P. Groes en C. Peper. - W. T. Martens en B. Koeijers. - A. v. Beaumonden C. M. Scherpenhuizen. - D. Philippo en C. W. Delchambre. - C. Kerkhove en J. H. Zuurendonk. Bevallen: 9 Oct. C. J. Boere Groenendaal z. - 10 H. Mullerv. d. Hoeven z. - G. C. v. d. Meijden Schiering z. - K. Willemse—Geer- lings d. Overleden: 7 Oct. C. G. E. Boomer 66 j. Fr. Halsstraat - 8 W. M. Boere 7 j. d. Begijnhof - 9 A. Kok 37 j. Boerest. - P. B. Hagebout 45 j. Witstr. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 5 Oct. J. Walland, wedr. van J. J. Gaede, en A. G. R. Berkhout, den Haag. Bevallen: 7 Oct. W. S. M. J. GockingaSchuyt van Castricum z., Appingedam. E. M. van VlietHoe- demaker d.. Uithoorn. C. van Rije Kluit z., Nieuwkoop. 8. M. Wijs Bellaart d., Amst. W. S. C. de Mun- nikCreutzberg z., Mödjó Warnó. G. van DijkVan Dokkuoi d.. den Haag. Overleden: 5 Oct. P. C* Nieuw- kamp jin. 22 j., Westzaan. J. Schim mel Gz. 80 j., Diemen. 6. H. A. A. Kloosterhuis 84 jAmst. F. Zeijlstra 56 j., Amst. Wed. I. E. Dehlinger Staalman 81 j., Amst. 7. C. Swaap— Van Praag 44 j., Amst. C. Sougée— Rins 76 j., Alkmaar. MARK TNIEUWS Haarlem10 Oct. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 30 schapen f 19, a 14,18 lammeren f 13,a 6,3 paard f0,afO,6 koeien f210.— a f160,16 nuchtere kalveren f 13,a f8,6 graskalveren f 45.a 40.0 pink f 0,a 0,0 vette kalveren a 0.0 biggen f 0,0 stier f Haarlem10 Oct. Aangevoerd en verkocht 43 stapels kaas, uitmakende 6028 kazen, weg. 11693 Kg. Laagste prijs f 0,Hoogste prijs f 24.— per 50 Kg. 8 uur, te geven door Baryton en Piano. Het programma bevat onder meer Suite «Aus Holbergs Zeit» Op. 40 E. Grief. T00r Sonate Op. 90. L. v. Beethoven.flKao Liederreihe Op. 35. R. Schumann. r. 11 7.AUD* Leden der «Maatschappij totbev. der Toonkunst» van deiBach-Ver- eeniging» en de Sociëteit iVereeni- ging» en hunne Dames f 1,de persoon. Toegangsbewijzen zijn dagelijks verkrijgbaar bij de Heeren DE HAAN ZOON, Groote Houltlraat Haarlem, en op den avond der uit voering aan het Bureau van de «Vereenigingi. Concert-Directie •De Algemeene Muziekhandel», Amsterdam. Koninklijke Vereeniging „Hst Nederlandsch Tooneel". Tooneelspel in 1 bedrijf. Gevolgd dóór: Blijspel in 3 bedrijven. Aanvang 7l/s uur. Balcon f 2,Stalles f 1,75; le Loge /1,50: Parterre ƒ1,25; 2e Loge ƒ1,Gaanderij ƒ0,50- BT Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. Op Vrijdag den 26en October 1894, des n.m. 2 uur, zal door het College van Regenten over de Ge vangenis te Haarlem, ouder nadere goedkeuring van den Minister van Justitie, in het openbaar worden aanbesteed De levering der voor de ge vangenis benoodigde le vensmiddelen en brand stoffen voor het jaar 1895. De inschrijvingsbiljetten moeten zijn op zegel, vermeldende in dui delijke lettere omschreven, de arti kelen en prijzen waarvoor wordt ingeschreven, zoomede de namen der borgen, en, door den inschrijver onderteekend, in gesloten envelop pen, uiterlijk om 1 uur ven den dag der aanbesteding in eene daarvoor bestemde bus in de gevangeni» wor den gedaan. De voorwaarden der aanbesteding liggen aldaar ter in zage, zoomede de monsters ter be zichtiging. Haarlem8 October 1894. Get College voornoemd, Mr. H. ENSCHEDÉ, Voorz,tier. Jhr. Mr. A. J. RETI1AAN MACARk, Secretarie.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3