fv,-. Gasgloeilicht Zijden Stoften, inuas wolff Co. Heerenkleeding naar Maat. po^fw groetende gingdecom- Schade floor Inbraak en Wetgevende Macht. Bekwaam Gasfitter, „DE KROON" Lange Veerstraat 9. P. CLAUSING Smedestraat 35. T. A. DONNEE, üfe Heaiginul Ni. 0?. GELDERSCHË ROOKWORST, Rolhammetjes, Het atelier is flagelljksé bij elke weers gesteldheid. JOH. L. HOLT, Een slimme guit. De Nbr. meldt dat Woensdag iemand zich bij een der collecteurs van de staatsloterij kwam informee- ren of zijn broer, die in Rotterdam aan de nationale militie bad deelge nomen en daarbij no. 1326 had ge trokken, door dat nummer vrij dan wel dienstplichtig was. Ben briefkaart met[duidelijk adres. Juli jl. verzonden uit Middelburg naar Breda, heeft een reisje naar Oost-Indie gemaakt en vermeldt o. a. bet poststempel Lombok 29 Aug. '94. Na op 7 Oct. j.l. alsnog op de terug reis, blijkens den stempel, te Assen te zijn aangeland, werd zij op 8 dezer naar Breda verzonden en aldaar be steld. [Dbld. Een brutale aanranding. Men schrijft uit Zalt-Bommel. De beide neven I. uit Tuil zijn den laatsten kermisnacht op lage, eene wijze door eenige personen uit Neerijnen aangevallen en ver schrikkelijk gewond. Werd den een het aangezicht door een drietal diepe sneden op gruwelijke wijze gekorven ander werd nog erger mishandeld. Met een groot scherp mes werd hem den rug gestoken, waarna de on- menschelijke dader dit mes eenige malen in het lichaam ronddraaide. De toestand van dezen gewonde is dan ook hopeloos. De daders zijn bekend en reeds met de gewonden geconfronteerd. Cholera. Te Enkhuizen is Woensdag een val van cholera geconstateerd in iet huisgezin van den 9lager C. Klouwers. De lijderes, de vrouw des huizes, wordt in haar eigen woning leegd. Het vleesch dat in den winkel a -.nwezig was, is, na getaxeerd te zijn vernietigd en ook andere voorzorgsmaatregelen werden direct genomen. Te Weesp heeft zich het tweede eval van Aziatische cholera voorge- aan. Het verloop der ziekte is minder hevig dan bij het eerste geval en geeft hoop op herstel. Bij Duisburg zijn op het Ned. 6chip Hoop op zegendat uit Nijme gen kwam, de schipper en de vrouw aan cholera overleden. Ook hun dochter en deschippers- knecht zijn aangetast. Eene choleralijderes te De Meern, de dochter, die hare moeder had ver pleegd en op wier herstel verleden week veel hoop bestond, is aan de gevolgen der ziekte bezweken. Deze week hebben zich daar geen nieuwe ge vallen voorgedaan. Rechtszaken. Dr. B&hler. De rechtbank te Groningen veroor deelde Donderdag den predikant dr. Bahler wegens eenvoudige beleediging tot f200,boete, subsidiar 60 dagen hechtenis. Een verboden optocht. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft Donderdag de 14 personen be klaagd van het deelnemen aan een verboden optocht op 9 Aug. 11. bij de begrafenis van den sociaal-democraat Van Yeelen, te dier zake van alle rechtsvervolging ontslagen op de vol gende overwegingendat door de in het vonnis genoemde bewijsmiddelen voor zooveel de aanwezige beklaag den be:reft, in verband met ieders bekentenis, is bewezen, gelijk bij de dagvaarding is gesteld, dat de be klaagden (met anderen) in aaneen gesloten rijen met een drietal banie ren en een tweetal vlaggen op 9 Aug. 11. van de Xaveriusstraat naar de algemeene begraafplaats hebben geloopen zonder vergunning van den burgemeester achter en bij een lijk wagen dat zij door dit te doen niet ge acht aunnen worden een ongeoor- loofden optocht te hebben geheuden; dat tusschen het volgen van een lijkwagen naar eene begraafplaatsen het houden van een optocht niet alleen in de gewone spreektaal een groot verschil bestaat, maar dat ook de algemeene politieverordening van 's Gravenhage van 21 October 1890 no. 6 onderscheid maakt tusschen begrafenissen en optochten, daar bij hoofdstuk IX dier verordening spe ciale voorschriften worden gegeven, die bij het houden en bijwonen eener begrafenis zijn in acht te nemen, en bij hoofdstuk XI dier verordening, ten opschrift hebbende: „Van open bare vermakelijkheden en optochten", regelen worden gesteld voor het hou den van eenen optocht; „dat dus volgens die verordening begrafenissen niet onder optochten kunnen worden gerangschikt dat voor het houden van eene be grafenis, hetzij met hetzij zonder en banieren, al of niet om floerst, geene voorafgaande vergunning van den burgemeester noodig is; dat dusj daar alleen is bewezen dat de beklaagden met vlaggen en banieren op ordelijke wijze aan eene begrafenis hebben deelgenomen, het geen ook zonder voorafgaande ver gunning van den burgemeester een ieder vrijstaat, de beklaagden van alle rechtsvervolging behooren te wor den ontslagen. Mitsdien worden, gezien art. 206 en art. 219 van het Wetboek van strafvordering, de feiten aan beklaag den ten laste gelegd, niet straf Daar verklaard en de beklaagden van alle rechtsvervolging ontslagen te dier zake, de kosten der procedure te dragen door den staat. Politiek Overzicht. Naar uit Berlijn wordt gemeld, deelt de Kreuszeitung mede, dat nog geen beslissing is genomen betref fende het instellen van een regent schap in Rusland tijdens de ziekte van den czaar. In gewichtige staats zaken neemt de keizer voorloopig zelf de beslissing. Volgens berichten te Berlijn van bijzondere zijde uit Londen ontvan gen, zal czaar Alexander in het be gin der volgende week, vermoedelijk Dinadag a. s., naar Corfu vertrekken. De oostenrijksche regeering is voor nemens de Tweede Kamer in Hon garije te ontbinden, nadat deze een besluit heeft genomen over de nog aanhangige kerkelijke wetsontwerpen (van welke er twee door de Magna ten Kamer zijn verworpen). Men be weert. dat de regeering dat besluit heeft genomen, omdat zij vermoedt, dat de liberale meerderheid in de Kamer, die de totstandkoming der kerkelijke wetten steunt, niet zoo groot meer is als toen het ontwerp betreffende het burgerlijk huwelijk werd aangenomen. Bij de beraadslaging in het deen- sche Folkething over de begrooting, verklaarde de minister-president dat het Kabinet bij zijn optreden een iinancieele wetgeving en eene rege ling van de jaren bestaan hebbende onregelmatigheden gevonden heeft. Het Kabinet heeft het toen als z\jn taak beschouwd, tot de ontwikke ling van een betere samenwerking van het geheele parlement bij te dragen. Het ministerie heeft daarbij niet uit het oog verloren dat de on gunstige tijdsomstandigheden op vele takken van nijverheid drukken. Men kan niet verlangen dat de regeering reeds thans voorstellen zal doen, om daartegen maatregelen te nemen. kust en in de stad groote verwoes tingen zijn veroorzaakt. In Monroe-straat stortte een loge ment in, hoofdzakelijk door Israëlie ten bewoond. Vier personen, twee mannen, een vrouw en een kind ver loren daardoor het leven. Vooral is groote schade toegebracht aan de villa's in Long Island. TeEngiewood en New-Yersei stortte het dak in van een zomerverblijf, waardoor een jonge dame die te bed lag, gedood werd. Ook verloren vele visschers, wier bar ken schipbreuk leden, het leven. Ook is Weenen bezocht door een hevig onweer, gevolgd door een wolk breuk. Vooral in de omstreken der stad is daardoor groote vernieling aangericht Het Boïeldieu. was Maandag de 60e verjaar- Gemengd Nieuw s Uit een krank*iaiiigengeiticlit ontvlucht. In een krankzinnigengesticht nabij Brussel was anderhalf jaar geleden een zekere G. V.. een tuinman, ge plaatst. Herhaalde malen had V. getracht te ontvluchten, bewerende dat hem niets scheelde. Onlangs gelukte het hem weer, te ontsnappen. Hy had de vlucht, ge nomen in een tuin, was in een boom eklommen en deed daar een verhaal van zijn wedervaren aai ieder, die het hooren wilde. „Ik ben niet gek", schreeuwde hij „geef mij mijn vrijheid weer". G. V. verklaarde dat hij niet uit deu boom zou ko men dan in tegenwoordigheid van den officier van justitie. Men legde matrassen onder den boom en trachtte hem naar beneden trekken. Doch hij dreigde ieder te zullen dooden, die het waagde hem aan te raken en zoo duurde dit spel letje van tien uur 's morgens tot elf uur 's avonds. Toen verscheen de jus titie en V. klauterde uit den boom. Men vermoedt dat hij in vrijheid zal worden gesteld, terwijl de justitie een onderzoek naar de geheimzinnige geschiedenis heeft ingesteld. Uit Monte-Carlo. De gevierde Zweedsche schoonheid Theresa Oxfort, te Milaan bekend on der den bijnaam Rubens, wordt be schuldigd aldaar wissels vervalscht te hebben tot een bedrag van 200.0001. Met het geld trok zij naar Monte-Carlo om haar geluk aan de speeltafel te beproeven. Zij had juist gezet, toen eenige po litieagenten haar gevangen nemen wilden, maar de dame weerde zich heftig, en kreeg hulp van een aantal spelers. Er ontstond een geregeld ge vecht. Hiervan maakten eenige dieven gebruik om zich aanzienlijke bedra gen toe te eigenen, die op de speel tafel lagen. Toen het gevecht geëindigd was, waren èn de dieven èn Therese Oxfort gevlogen. Hevige stormen. Te New-York heeft een hevige storm gewoed, gespaard met zware regens, waardoor langs de geheele dag van het overlijden van Boïeldieu, den componist van „la Dam 3 Blan che" en „Jean de Paris". Deze gedenkdag heeft er Arsène Houssaye toe gebracht uit zijn thea ter-souvenirs de volgende anecdote betreffende den toonkunstenaar op te halen. Boïeldieu had natuurlijk vrij en toe gang in alle schouwburgen, maar had toch de gewoonte zijn plaats te beta len, omdat hij van oordeel was dat men doen moet zooals iedereen. Toch gebeurde 't hem eens de „controle" der Opéra comique zonder biljet te passeeren. „Uw biljet, meneer," zegt de con troleur. „„Ik ben Boïeldieu"", was 't ant woord. „Ja, ja, die praatjes kennen we, de heer Boïeldieu is in de zaal, zooals bijna iederen avond." Men begrijpt de verbazing van den componist, die beleefd vraagt, dat men hem dan naar zijn dubbelgan ger zal brengen. De chef-controleur gaat zelf naar de „stalles" mede en wijst hem een heer aan, dien Boïel dieu volstrekt niet kent, maar die inderdaad een beetje op hem lijkt. Een ander zou geprotesteerd hebben, maar B. deed dat niet, misschien ook wel omdat zijn dubbelganger juist op dit oogenblik met warmte zijn werk applaudisseerde. Zich tot den controleur wendende zeide hij lachende: „meneer, geloof mij ik ben óók de heer Boïeldieu, maar ziehier de prijs van mijn plaats. Naast dien heer is een „fauteuil" open, ik ben verheugd met mijzelven kennis te kunnen maken". De controleur wist niet precies hoe hij 't had. Stond hij tegenover een op lichter of een gek? Maar de man had betaald en dus liet hij hem maar gaan. B. nam buigend plaats en zei- de: „meneer, ik hoor daar, dat u meneer Boïeldieu bent, zeer veeleer! En de „Dame Blanche" amuseert u natuurlijk „„.Och neen, meneer, eigenlijk niet, ik heb 't stuk meer dan 50 maal ge hoord. Maar de gewoonte nietwaar, en dan met dezen kouden winter zit men hier goed." „Zeker, zeker, beaamt B." Eigenlijk is 't een zeurig stuk, maar des avonds moet men zich toch ergens vervelen." Bij deze woorden neemt hij een kaartje Burgerlijke Stand. Bevallen: 10 Oct. C. v. Wem* gende Reus d. - 12 K. Havik- Immers z. Overleden: 10 Oct. H. Stadig 64 j. Parlaan - 11 G. B. Spiekerman 1 m. z. Gr. H ratstr. - A. T. Coolen 38 j. Brouwerstr. De oorlog tusschen China iMcfStdl. en Japan. Inlichtingen en tarieven omtrent Een telegram nit Korea bericht A''"!" dat de Japansche troepen den zui delijken oever van de Jaloe bezetten en den vijand hebben teruggedreven. Voor de herstelling van de Chi- neesche vloot te Port Arthur zijn nog minstens tien dagen noodig. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 12 October. Per Telegraaf Na verwerping met 50 tegen 26 stemmen van het amend.-Bool is aan genomen het ontwerp tot subsidieëring met 3 ton jaarlijks vanèhetweduwen- fonds voor Indische officieren." Het onteigenings-ontwerp voor de haven van 's Gravenhage is uitgesteld. De overige (ontwerpen zijn aange nomen. De Kamer is uiteen. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 11 Oct. J. Moolen- burgh en M. J. Leijdig, Amst. J. H. S. de Vries en M. Wustenhoff, Amst. P. J. Houwink van Nes en J. S. S. Zwanenbeek Pauw, den Haag. P. M. J. Egenberger en M. M. Kaarsgaren, Amst. (Bij volmacht) H. J. Burger en G. M. de Vries, Amst. Staomvaartbsrichtsn. Het stoomschip Prins Hendrikvan Amst. naar Batavia, vertrok 10 Oct. van Suez. Het stoomschip Koningin Emma van Batavia naar Amst., passeerde 10 Oct. Kaap Rocca. Het stoomschip Lawoe, van Rot terdam naar Java, vertr. 10 October van Marseille. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, pass. 11 Oct. des voorm. 8 u. 50 m., Prawlepoint. ADVERTENTIEN. met eigen gereedschap, uitstekende informatiën, vrij van sterken drank en gewend zelfstandig te werken, ook goed bekend met gasgloeilicht, zoekt tijdelijk ot vast werk. Br. fr. motto t Fitten, aan het bu reau van dit blad. Werkstaking. Alle Werklieden, die belangstel len in de werkstaking der Typo grafen in Nederland, worden uitge- noodigd hunne bijdragen te zenden uit zijn zak en dit overreikende zegt i aan het «Volksgebouw» (Jacobijne- hij„ik ben waarlijk verheugd u ontmoet te hebben." Het was alsof een dreigend spook voor den dubbelganger oprees. Hij dook geheel weg in zijn fauteuil, maar Boïeldieu voegde er op vrien delijken toon bij „wees verzekerd me neer dat ik mij gevleid gevoel, dat een man als gij zijt zichzelf wegcijfert en zich met mijn naam contenteert." straat), waartoe iederen Zaterdag avond gelegenheid bestaat van 7 tot 11 uur. voor RobM »n Garnering. Or. Houtstraat 14, H. J. VISSU, schade of verlies aao roerende goederen, door, tenge volge of bij gelegenheid van huiten- braak, alsmede van evcnfneei daarop gevolgden diefstal, worden verstrekt ten Kantore van A. BERTLING, Nieuwe Gracht 51 en door P. H. CRAANDIJK, Kleine Houtweg 79, te Haarlem. Bericht de ontvangst der fijnste kwaliteit HET BEKENDE kost nu per completen Brander Voor groote installaties vrage men extra prijsopgave. bericht de ontvangst van de alom bekende, fijne alsmede de Westtaalsche in de wicht van 3 h 4 Kilo. Fiiotog rapine. J. PéttTZGEN, Koninsartraftt 81, Opname Instantané», SpeaiaiitaÜ in Kinderportretten, on vergan kelijke Portretvergrootingen. Wie zijne oogen tot op hoogen leeftijd goed be houden wil, koo- pe een Bril of Lorgnet bij Koningstraat 4. HAAKIEKSGül STOOMYEHVERIJ en CHEMISCHE WASCH - INRICITIKG. van H a g: a z I j n Groote Houtstraat 86 es Fgbrieb: Helmfire&ersteeg te Haarlem. Etablissement geheel naar dceiscktn des tijds ingericht. Conearreereiuie prijzen. Nette en HE>**diffe bewerking; "3K. W- Door deze veroorloof ik mijUEd. in kennis te stellendat ik voor het as. Winter-Saison heb ontvangen de volledige sorteering der Nou- veauté's in Engelsche en Schotsche Stoffen voor levering van Aangezien dit jaar door mij de uiterste zorg is besteed om een uit gebreid en smaakvol assortiment in de. nieuwste Sloffen samen te stellen ben ik in staat in dit opzicht aan hoog gestelde eischen te hunnen vol doen, en worden tegen concurreerende prijten alle Heeren- en Kinder- hleeding stuiken in korten tijd vervaardigd. Voor élégante coupe, Jijne bemerking en soliditeit der stoffen kan ik volkomen garandeeren. Mij vleiende UEd. mijn magazijn met een bezoek wilt vereeren verblijve onder minzame aanbeveling, Hoogachtend, HAARLEM, 1894, UEd. Dw. Dienaar, Groots Markt 31.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3