NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 15 October 1894. No. 3402 ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TI EN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen". BINNENLAND. Politiek Overzicht. Burgerlijke Stand. 12e «jaargang; Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Tfcïelooünmuiner 122. van 1f> regels :V) Coins; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Rij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DATJBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLA.D. Haarlem, 13 Oct. 1894. Volgens de door Burg. en Weth. I opgemaakte lijst van kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier, bedraagt het aantal kie zers 722 personen. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. W. Ker sten, J. Sabelis, J. J. F. Beijnes, Mr. J. Enschéde en J. J. Kerbert. I Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling der bouwkun- dige weiken die, door den Rijksbouw- kundige voor de gebouwen van On derwijs daartoe aan het Museum van Kunstnijverheid in leenbruik werden afgestaan geeft ons thans een afge rond geheel te zien. Naast de photo- grafische reproductiën kunnen wij de detail-teekeningen, de decoratieteeke- ningen, de cartons en zeif3 gips modellen van verschillende onder deden in oogenechouw nemen, wij krijgen daardoor een algemeen over zicht van het karakter, dat in deze werken is neergelegd terwijl het voor de beoefenaars der verschillende be drijven zeer leerzaam is te zien hoe alle bijzonderheden in denzelfden geest zijn doorgevoerd alle détails medewerken om een geheel te vor men en de bouwkunst als grondslag voor de verschillende Kunstambach ten te beschouwen is Des Zondags is de toegang vrij. Eeno steenlegging. Naar wij vernemen zal den 30sten October a.s. plaats hebben de eerste steenlegging van het Brongebouw in het Frederikspark, welke plechtigheid zal worden verricht door freule Marie Boreel van Hogelanden, oudste doch ter van den burgemeester te dezer stede. Daartoe uitgenoodigd woonden wij Vrijdagavond eene vergadering bij van de afd. Haarlem der Nederl. Vereen, van Spoorwegambtenaren, waar de heer C. C. van der Valk, technicus alhier, een drietal door hem gevon den toestellen op spoorweggebied zou vertoonen en uitleggen. Het waren een automatisch over weg-afsluiter,een automatisch werkend bloktoestel en een verbeterde wagen koppeling. Bij eerstgenoemde maakt de trein op zekeren afstand van den overweg contact in de rail, eenelec- dro-motor wordt in beweging gebracht. Gedurende bijna een minuut waar schuwt een bel, daarna vallen de bar- rièrs neer, om wanneer de treinden overweg gepabseerd is door middel van een zich daar bevindend contact, op dezelfde wijz6 automatisch omhoog te irijzeif. Bij het bloksysteem wordt even een contact gemaakt in de rail en heft de signaalarm zich eerst op, wan neer de trein door het volgende blok is heengereden. Dit zou men ook met •doorbuigende rails kunnen maken. De verbeterde wagenkoppeling ein delijk is een, zonder teekening hier niet gemakkelijk te beschrijven, even wel eenvoudige inrichting, die het voordeel heelt dat men zoowel de hoofd- als de noodkoppeling ter zijde van den wagen kan doen geschieden en de rangeerder zich niet tusschen •de wagens behoeft te begeven. Een en ander werd met kleine mo dellen verduidelijkt. Een groot aantal spoorwegambte naren deskundigen deden den heer Van der Valk vragen en wierpen aller lei bezwaren op, welke deze veelal wist te weerleggen. Evenwel wees de heer v. d. V. er op dat hij geen des kundige is en dat men dergelijke constructie eerst volkomen goed ma ken kan, wanneer men precies weet wat de eischen zijn. De heer J. Leijer, die als voorzitter de vergadering met een woord van welkom had geopenddankte aan het einde den heer Van der Valk voor zijne mededeelingen. Het Nederlandsch Tooneel. Behoort de toekomst aan de troote of aan de kleine tooneelstukken Zullen we ze behouden, die in min stens drie of vier bedrijven verdeelde vertooningen, waarvan het eerste de inleiding vormt, bet tweede en derde de intrigue ineendraait en het laatste den knoop weer ontwart Wij geloo ven en we hopen het ook niet. Het is zoo ontzaglijk moeilijk, een groot stuk le schrijven waarvan elk bedrijf afzonderlijk boeit en waarin tegelijk een climax ligt die de spanning steeds vergroot. Let eens op, hoe vaak men hoort zeggen„ik vind dat stuk wel mooi, maar 't eerste bedrijf is te ge rekt" of „de ontknooping is in het tweede bedrijf al te voorzien, zoodat het derde geen verrassing meer is en geen belangstelling meer opwekt 1" 't Is inderdaad waar: de eisch dat een tooneelstuk voortdurend boeien en dat er toch een climax in liggen zal, die eisch is naar 't schijnt voor de groote meerderheid van de tooneel- scb rijvers te zwaar. Men ziet dan ook allengs destuk ken krimpen. Rekent men de tooneel stukken uit vroeger tijd en de heden- daagsche producten grand spectacle zooals „Madame Sans-Gêne" niet mee, dan worden de programma's onzer tooneelvereenigingen meer en meer ingenomen door twee stukken, een in drie en een in een bedrijt meestal, soms zelfs door twee in twee bedrij ven. Daar gaat het langzamerhand meer en meer naar toe. Zoomin als een modern romancier nog romans in drie deelen schrijft, zoomin zal de moderne tooneelschrijver nog stuk ken voortbrengen, waarvan het zeggen twee en een half uur duren moet. De salonstukken zooals het Neder landsch Tooneel die geeft, worden kleiner en zullen steeds kleiner wor den totdat het zullen zijn grepen uit het leven, kort, kernachtig en daardoor pakkend in de hoogste mate. „Mevrouw Agnès," dat het Nederl. Tooneel Donderdagavond in onzen schouwburg gaf, boeit gedurende twee bedrijven, maar het derde be drijf is mat. Die verzoening hadden we al lang zien aankomen, ze had evengoed in het tweede bedrijf kun nen geschieden. Daarentegen is het stukje in éen bedrijf „Verloofd" kort krachtig, kernig. Tot onzen spijt za gen we er hier alleen het laatste tooneel van, maar dat was uitstekend. Dat gaf een indruk, duidelijk, scherp veel meer dan zoovele soènes, die lang zijn gemaakt ter wille van de traditie. „Maar voor zulke kleine stukjes heeft men uitgezochte artisten noodig". Zeker en alleen een zeker gedeelte van het publiek zal er naar gaan luisteren. Er zullen er nog genoeg overblijven, die de vijf bedrijvige en zestafreelige stukken willen spelen en die er naar willen gaan kijken. Aan mevrouw Pauwelsvan Biene mevrouw Holtropvan Gelder en mej. de Vries werd in „Verloofd" een welverdiende bloemenhulde ge bracht. De concurrentie met Messchaert en Röntgen, die hunne soirée in de Vereeniging gaven, had de opkomst in den schouwburg ernstig benadeeld Op de jl. Woensdag en Donderdag gehouden loting voor de nationale militie van jongelieden uit deze ge meente zijn aan hen, die zulks wenschten vanwege de nationale ont- houdersvereeniging, verstrekt onge veer 600 broodjes en 300 krenten-1 broodjes en gisteren aan ruim 100 lotelingen uit de omliggende gemeen ten ongeveer 550 broodjes en 150 krentenbroodjes. Bij een en ander werd naar believen koffie gedronken. Wij maken onze lezers attent op de annonce van de Firma Draisma van Valkenburg te Leeuwarden, wier inzending van Levertraan op de We reldtentoonstelling te Antwerpen m«jt de gouden medaille is bekroond. ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 1 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Deze week worden voor de ramen van „Maison Hals" geëxposeerd: een schilderij „het gebed" door Weyly, „alleen thuis" door mej. Brandt, een aquarelle „Zaansch binnenhuis" door R. Dekker, en een aquarelle naar Klinkenberg, door PJHendrix. Bij den heer D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105 alhier, is ge ëxposeerd Zomernacht in de Lofod- den, van Betsy AkerslootBerg. Aanbesteding. Voor de heden door den architect S. J- W. Mons in café Neuf gehou den aanbesteding voor het bouwen van zeven woonhuizen aan het Prin- senbolwerk en den Baljuwslaan op een terrein sectie B. No. 1943, zijn in geleverd 14 inschrijvingsbiljetten als van J. W. van Santé 9375. A. F. Captein 9427. F. T. Maas 8940. H. Smink 9485. J. J. van Scheijndel 9810. J. J. Duijm 7997. N. H. Braakenburg „10168.50 J. Antonisse 8370. H. van Es 8760. H. Mulder 9991. F. van Leuven 8888. G. van Abs 9480. P. Hoedjes 9620. K. Vis'ser „10070. Aangehouden. Door de politie te Haarlem zijn aangehouden en naar het huis van Bewaring overgebracht Johanna Ebar- ta Hendrika Schnack, oud 24 jaren, en Auke de Vries, oud 24 jaren, die in den nacht van 1.1. Maandag op Dinsdag, op de Zomervaart alhier, een landbouwer uit Haarlemmermeer had den aangerand en van zijne gouden horlogeketting beroofd, die zij te Am sterdam hebben verkocht. Zij worden tevens verdacht van medeplichtig te rijn aan verschillende aanrandingen, in den laatsten tijd te Amsterdam gepleegd; de Vries heeft reeds 3 jaren gevangenisstraf wegens diefstal onder gaan. Naar men ons meldt wordt a. s Zondag door de Tooneelclub „Multa- tuli" in den Nieuwen Schouwburg het bekende tooneelwerk „de Schip breuk der Medusa" opgevoerd. Voor dit stuk zijn vele Decoraties uit Am sterdam gehuurd. Afdeeling„Werkverschaffing"* Van 1 Nov. tot 12 October hebben zich de volgende personen aangemeld 34 voor werkvrouw, 2 voorwasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 17 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 12 voor loopknecht, 4 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier, 3 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 11 voor los werkman, 2 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker, 1 voor broodbakkers- knecht, 2 voor kookster, 1 voor waakster, 1 voor smid. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te ricb- Wedloopen te Heemstede. De wedloopen aan het Oude Slot te Heemstede op Zondag 21 Oct. a.s. belo ven den lief hebbers van hippischen Sport heel wat genot. Dien dag toch worden er vier harddraverijen gehou den, zoowel ingespannen als onder den man, over verschillende afstanden, en daarenboven een heat-wedren voor hit ten over een afstand van 900 meter. Voor deze verschillende Nrs. zijn in't geheel 53 paarden ingeschreven, waar onder de meest bekende harddravers. Om tegemoet te komen aan de bezoe kers, die zeer zeker in groot getal zich naar Heemstede zullen begeven, zullen de stoomtrams, behalve op de gewone uren, ook op extra uren voor de heen- en terugreis loopen. De dag van 21 Oct. belooft inderdaad voor Heemstede en bezoekers een dag van veel genot te zul len worden. Moed- en klauwzeer. Bij eene oe behoorende tot eene kudde van drie stuks loopende op eene weide aan de Zomervaart van N. van Loon, heelt zich mond- en klauwzeer voorgedaan. Het mond- en klauwzeer b reidt zich in de omstreken snel uit. Geen gemeente is meer vrij; in kleine gemeenten zelfs geen hoeve. Te Haarlemmermeer b. v. is net vee van circa 50 veehouders aangetast. Tot op heden kwamen alleen te Spaarndam en Velsen sterfgevallen Het gebruik van uitsluitend ge kookte melk blijft in deze tijd van veeziekte zeer raadzaam. Reeds zijn te Schalkwijk en Sloten enkele per sonen lijdende aan tongblaar. Bij den Burgemeester van Aals meer, is van H. M. de Koningineen gift ontvangen van 30 voor D. v. d. L. om daarmee een kleinen handel te beginnen. De begrooting van Aalsmeer wijst in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 31090.09*. Eene aanvaring. Nabij Burger veen, ringvaart van Haarlemmermeer, heeft eene aanva ring plaats gehad tusschen de Bos kooperboot en de sleepboot „Marie". Laatstgenoemde kreeg zooveel averij dat men ze om ze voor zinken te bewa ren, voor een gedeelte op de rietrudde heeft moeten werken. De machinist werd bewusteloos op een der gesleepte schepen gebracht. Zeevisscherij. Vrijdag kwamen te Zand voort aan vier bomschuiten met versche visch. Besomming ,t 17 tot f 32. De prijzen der visch waren bakschol f 3, schar ren f2.80, pieterman f 2.40 per mand; tong f0,30 tot fl.10, tarbot f4, bon schol f 0,10 tot f 1 en rog f 0.40 per stuk. Electrisch licht. Bij den gemeenteraad van Zaandijk is het plan in overweging om, na afloop van het contract met de gas fabriek te Wormerveer in Mei a.s. de verlichting van de gemeente door electriciteit te doen geschieden. De anarchie. To Amsterdam werd dezer dagen een vlieger opgelaten, waarop met groote roode letters te lezen stond „Leefve de aanargi". Een voorstander van „orde" sneed het touw door en de „aanargi" ging de lucht in. Mooid. De zoon van den watermolenaar Z. te Tuil, die door Bommelsche ker mishouders met messen in den rug gesneden werd. is aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. Er dreigt een ernstig geschil tus schen den Duitechen rijkskanselier Caprivi en den Pruisischen minister president graaf Eulenburg. De Pruisische minister-president heeft een wetsontwerp ingediend tot bestrijding van de woelingen der re volutionaire partijen, maar de rijks kanselier wil daarvan niets weten. Mocht het derhalve graaf Eulenburg gelukken zijn plan te doen goedkeu ren door den Bondsraad, dan zou dit moeten gebeuren tegen den zin van den Rijkskanselier, die, volgens de Berlijnsche bladen, nog steeds door keizer Wilhelm wordt gesteund. Volgens betrouwbare inlichtingen tracht de Engelsche regeering de mo gendheden te bewegen tot het aan wenden van pogingen, om een einde te maken aan den oorlog tusschen China en Japan. Stellig zal Rusland niet toestaan, dat Japan eene blij vende bezetting of een overwegenden invloed in Korea behoudt. Men meent dat Engeland dit voornemen deelt. Te Sjanghai loopt een gerucht, dat China vredesonderhandelingen ge opend heeft. Het zou hebben aange boden de onafhankelijkheid van Ko rea te erkennen en eene oorlogs schatting aan Japan te betalen. Volgens de Engelsche bladen laat de toestand aan de Delagoabaai nog steeds te wenschen. Mahazula's Kaf fers bedreigen nog steeds Lorenzo Marquez, zonder datdePortugeesche troepen bij machte zijn hen te ver drijven. Bevallen: 12 Oct. A. v. Galen Harreling z - J. C. v. Loonde Wildt z - W. G. M. Moseinkoff Sonnemans z - E. C. ZaagsmaDin- kelman d. Overleden: 12 Oct. A. C. Lina 23 md. L. Heerenvest* 36ste Muziekuitvoering in den Hnui. Op Zondag 14 Oct. des namiddags van 24 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. KRIENS. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Dinsdag 16'Oct. 1894 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. J. S. Bach. 2. Lied ohne Worte. (Duet)Mendelssohn. 3. Maestoso uit de 2e SonateG. Merkel. 4. Marche religieuse Gigout. 5. Aria uit de Messias. Handel. Stoom vaartberichtan. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 12 October te Rot terdam. Het stoomschip Drenthe (extraboot) van Rotterdam naar Java, passeerde 11 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Batavia naar Amst., vertr. 12 Oct. van Port-Said. Het stoomschip P. Caland, van de N. A. S. M., vertrok 11 October van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Gelderland (extra boot), van Java naar Rotterdam, ar riveerde 12 Oct. te Marseille. Het stoomschip Obdam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar New york, pass. 12 Oct, des nam. 5 uur, Lezard.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1