Letteren en Kunst. Financieele Mededeelmgen. Köciitszakefl. Politiek üvemciit. juisr daar een dergelijke beweging voor te bereiden 1" Middel tegen Tongbiaar. Door den heer J. Viseer, gediplo meerd veearts te Oudkarepel, wordt ter voorkoming van tongbiaar een alleen hera bekend voorbehoedmid del aan het vee toegediend, dat tot heden zeer gunstige uitkomsten heeft opgeleverd. Van de bijna 400 koeien, door den heer Visser behandeld, kre gen slechts enkelen tongbiaar en dan nog in lichten graad.. Koeien, die reeds do; r de ziekte waren aangetast, vonden bij aanwending van het mid del veel verlichting. Alkm. Ct. Kwaadwilligheid. Men schrijft uit Buitenpost: Reeds sedert geruimen tijd staan de reizigers op de lijn Leeuwarden- Groningen herhaaldelijk bloot aan allerlei geve ren, die hnn bij Wacht post 40 tusschen Veen wouden en Buitenpost uit louter kwaadwillig heid in den weg worden gelegd. Reeds werd onderscheidene malen op voor bijgaande treinen geschoten, geir zonder eenig gevolg. Thans probeert men het op een andere wijze, nl. door steenen uit een overweg op te breken en op de rails te leggen. En wat is nn de drijfveer van deze ergerlijke baldadigheden De w e tDe bewo ners van de Z waag westeinde en om streken nl., die zich naar Drogeham, Buitenpost, Veenwouden en verderop gelegen plaatsen willen begeven, moe ten hiervoor een vrij grooten afstand afleggen. Nu zou het gebruiken van de spoorbaan dezen afstand met een half- a driekwart uur verkorten. Doch art. 43 der wet van 9 April 1875 (iStaatsblad no. 67) omtrent cie spoor wegdiensten en het gebruik der spoor wegen verbiedt het loopen of rijden langs den spoorweg, tenzij met toe stemming van de bestuurders van den spoorweg. De Zwaagwesteinders zijn zeer ver bolgen op de Exploitatiemaatschap pij, en nu moeten de reizigers het ontgelden. Deze Maatschappij doet al het mo gelijke om het toezicht op de lijn te verscherpen, doch het is niet van haar te vergen, dat ze daarvoor het personeel aan zijn gewonen loopenden dienst onttrekt. Daarom beUoort de rijks- en gemeentepolitie, maar vo >ral de marechaussee, een wakend oog op den weg te houden. Deze laatste doet af en toe wel hare rondes en surveil leert ook de spoorbanen, op het be dreigde gedeelte echter niet meer dan op andere baanvakken. Op een tot het hoofd der mare chaussee gedaan verzoek om scherper toezicht van hare zijde, kreeg men tot antwoord „dat de Maatschappij der Staatsspoorwegen zich dat scher per toezicht had aan te irekken". Bij de loting. Bij de Maandag te Leeuwarden gehouden loting voor ds nationalemili- tie (eerste hesft), waren er verschei dene jongelingen die bij het trekken van nun nummer uitiiepen: „Leve de anarchie 1 weg met de bloedwet!" Om hieraan hen volgenden da een einde te maken, word v»>or den aanvang der loting door den rnili tairenraad den jongelingen aangezegd dat ieder, die zich op ongepaste wij ie zou gedragen, terstond het lokaal zou worden uiteeng zet. Toch stoorde een, toen hij voorkwam, zich niet aan het bevei. Op do genoemde uitroepen werd hij onmiddellijk door de poli tie verwijder.!. De burgemeester die toen voor hem trok, haaide er een laag nommer uit, waarop een alge meen applaus volgde Intusschen waagde zich later niemand meer. het bevel te overtreden. Cholera. De burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat Dins- een persoon is aangegeven als overleden nan Aziatische cholera. Men meldt uit Koudekerk a./d. Rijn. De cholera schijnt hier helaas veld te winnen. Nadat twee kindeien uit één gezin overleden waren, bezweek Dinsdagnamiddag een oude vrouw, die eerst Maandagavond was aange tast, terwijl een werkman bedenke lijk ligt. Twee jonge vrouwen zijn oogenblikkelijk het gevaar te boven, Geen speculatie-artikel. Omtrent de uitgave van Lombok Holland schrijft de Amsterdamsche correspondent van de Zwolsche Cou rant Ik. heb er aan meegedaan, ik meende hier een kleine lalenis te kunnen brengen, een extraatje voor zieken en gekwet-ten. Nieuw was het denk beeld niet, enfin, 'tzou dan toch we zen een uitgave geheel ten vo -rdeele van de lijdenden. Nu gaarne aanne mende, dat de uitgever van dit boek geen centime voordeel heeft, treft het mij toch onaangenaam dit boekwerk in een vakblad aangekondigd te vin den als een extraatje voor den Ne- derlandschen boekhandel. Koop dit. zoo heet, het op éen ex. verdient ge 20 cents, neemt ge er 10 te.elijk dan maakt ge 30 cents per stuk winst, bij 100 ex. tegelijk 50 cents en bij ÏOOO ex. 55 pCt. Is dit nu de wijze, waarop een der gelijk geschrift moet worden geëxploi teerd In het bijzonder draag ik den Nederlandschen boekhandel een goed hart toe, doch ik kan het niet keuren, dat van dit „gedenkblad" een speculatie-artikel wordt gemaakt en, in hope van een aardig winstje, aan het Nederlandsche volk moet wor den gedebiteerd. Zoude wellicht aan het slot van Hollandlombok met variant op de Génestet geschre- moeten worden„want nu zijn middelen geheiigd door het waarbij de leden van het hof-theater het philharmonisch gezelschap, de mannenzangvereeniging en andere kunstenaars van beteekenis hunne medewerking verleenden. Des avonds werd o.a. onder Eduard Strauss een promenade-concert gege ven, waarop slechts werken van den componist werden ten gehoore ge bracht, die stormachtig werden toe- ejuicht. Ook te Praag en in andere steden werd de jubilée-dag gevierd. Des avonds werd in de hof-opera voor de eerste maal opgevoerd hei door den componist vervaardigde ballet „Rund Wien". In het derde bedrijl werd het portret van Strauas op het tooneel gezet en speelde het orkest zijn meest populaire walsen. Strauss moest op het tooneel komen en daverend waren de toejuichingen hem toen gebracht. ven alle Doei 1" Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 16 October 18J4, door hun tusschenkomst verhandeld, Aand. Ned. Mij. v. kunst matige Oe8terteelt te Bergen-op-Zooin Passage-Maatsch. ie Rotterdam Deli Langkat Tabak- Maatschappij Ned.-Ind.Gasinaats. te Rutterdam. Brood- en Meelfabr. te 'sHa^e Oblig. Koolzuurfabriek. in Engeland (Maatsch. tot Expl. v.) Aand. Nederbetuw. Beetw. Suikerfabriek te Gel- dermalsen Concertgeb. te Am sterdam (Het) Oblig. „Eigen Hulp" aid. Zekerh. v. ambten, en beainb. (Vereen.) Opr.b. Singkep-tin Mij. Heden ontvingen wij het eerst ver schenen nummer van „Onze Gilde- stem", maandblad voor typografen en aanverwanten, uitgegeven door den Ned. R. K. Typografenbond. In de voorrede zegt de redactie, dat dit blad in de eersie plaats eea orgaan ia voor de rooinsch-kathoiieke vak- genooten en, dat zij zich plaatst op het standpunt door Z. H. Paus Leo XIII aangegeven in zijne encycliek „Rerum Novarunr', en wei in het bizonder van de twee volgende verklaringen daarin: Alles moet gedaan worden om het 78 pCt. 32^ a 33 190 129 101 100 65 ƒ250. 101 ƒ50. tionale parlementaire overeenkomst, bestaande uit de socialistische afge vaardigden van België, Frankrijk. Engeland, Duitschland enz., met het doel de gemeenschappelijke actie van het socialisme te verzekeren. Dinsdag is het Üostenrijksche Huis van Afgevaardigden weer bijeenge- kumen. In deze zitiing deelde de mi nister van financiën von Plener mede dat het batig saldo over 1893 23 millioen florijnen bedraagt. Bij het einde van 1893 Kon de schatkist over 208 millioen, en bij het einde van 1892 over 177 miLioen beschikken. In zijne toelichting .eelde de mi nister nog mede, dat het spoorweg net in staatsexploitatie wordt uitge breid; verscheidene lijnen worden genaast. Do premier sprak over den ongun- stigen staat van de nijverheid en van den vooruitgang der nijverheid. De toestand der schatkist zal ver gunnen definitief de bons voor de zoutmijnen voor 10 millioen te amortiseeren, De Kamer verwierp de urgentie van het voorstel tot de intrekking van den kleinen staat van beleg te Praag. Op een aanvraag om urgentie be paalde de Kamer de discussie over de Kieswet op den 19n dezer. Het Japansche parlement, Maandag in buitengewone zitting te Hirosima bijeengekomen, üeeft Koesoemoto tot president en Sjimada tot vice-presi dent gekozen. De oflicieele opening der zitiing zou heden piaats heoben. Graaf Inouye ia naar Korea ver trokken. Nomoera vervangt hem ais minister van binnenlandsche zaken. Veie krijg-gevangenen zijn te ToKio aangekomen. Uit Lourengo Maiquez wordt ge- meid, dat de vijandige kaffers de Por- heische uitvindingen die wij voort durend vervolmaken, maar waarvan wij in weerwil van onze volken- en rassenhaat ons niet durven bedwin gen, hebben de Gelen tot hunne aeschikking en wij zien, dat zij zich niet door onze gemoedsbezwaren hebben laten weerhouden en dadelijk het groote spel van den dood zijn begonnen. Wij hebben de telegrammen gele zen. Er is een geregelde veldslag, een zeeslag geleverd. Twee moordtooneelen met groot oichest, waar geen der oorlogsinstru- menten van dezen tijd ontbrak, waar de kanonnen kogels uitbraakten tot drie mijlen ver, waar de geweren in ettelijke seconden een kogelregen uit wierpen, waar onderzeesche vulka nen uituarstten en drijvende vestin gen dood en verderf spuwden. Welk een debuutEen Sédan Een Trafal gar! Zij beginnen kras, die kleine baar- delooze Aziaten met hunne zachte, fiu- weelige oogen. Daar schuilt, niet voor vandaag of I morgen misschien, een groot gevaar in. Tot dusverre ble- f het Oosten door den invloed van het Boeddhisme kalm en werkloos, maar nu dringt de krijgskunst, de lust oui te vechten er door. Dat reusachtige stuk van de wereld is voortaan opea voor eiken avonturier die vechten wil en voor eiken wapenhandelaar, die er zaken wil doen. Laat ons voorzichtig zijn ons geen zand in do oogen laten strooien door de nabootsing van een beschaafd volk, die Japan ons te zien geeft. Vergeten wij vooral ook niet dat onmetelijke cuineesche rijk, waar men elkaar raakt met de ellebogen en door overbevolking sterft van honger. Op dit oogenblik leeren overwinnaars en over wonnenen,hoe men oorlog voert I tugeezen steeds meer en meer bedrei- j [)q vorderingen vaü dio millioenen gen. Zooals bekend is, hebben zij reeds menschen zijn angstwekkend. Het is i j..._ dertig jaar geleden, niet langer, dat Dinsdag komt voor de rechtbank te Arnhem in behandeling de zaak van S.elbrink uit Nijmegen, bescnui- digd van mishandeling van den wees vader Konst met doodelijk gevolg. De beide vrouwen, die bij Stelbrink inwoonden, zijn gedagvaard als ge tuigen. een aanval op hen gedaan, maar de Kaffers werden teruggeslagen. Nader wordt gemvid, dat zij Dinsdag de stad opnieuw zouden aanvallen, en dat dientengevolge liet portugeesche bestuur hulp In eft gevraa d aan de regeermg dtr Transvaal. Dit laatste moet echter onder voorbehoud wor den aangenomen. De uitslag der verkiezingen voor de fransche Kamer is volgens offi- cieele bekendmaking als volgt: Gekozen zijn 77 katholieken, 7 li beralen en radicalen en 12 socialis ten, van wie 3 van een meer liberaal- radicale kleur. Het aantal herstem- lot van den werkman op eeaige wijzemingen, die Zondag plaats hebben, te verbeteren; dit zal ia plaats van iemand nadeel te berokkenen, integen deel allen ten goede komen, omdat het een zaak van algemeen belang is dat een stand die aan den Staat zooveel diensten verleent, niet in el lende verkeert." „Eindelijk kunnen en moeien ook de meesters aen de arbeiders tot een vredelievende oplossing van het vraag stuk medewerken door maatregelen en hu pmiddelen, die den nood zoo veel mogelijk opheffen en de eene klasse tot de andere doen toenaderen." Het jubileum van Johaa Strauss. Te Weeaen zijn de feestelijkheden bij gelegenheid van het öOjarig jubi leum van den wals koning Johann Strauss, Z mdag begonnen. Des mid dags had een fees tc meert plaats, bedraagt 56, waarvan een groot ge deelte waaischijalijk ten gunste der socialisten. Tengevolge van de bijeenkomst tusschen de iiberale en socialistische afgevaardigden over de herstemmin gen Van aanstaanden Zonlag heeft de algemeene raad der werklieden partij het navolgende besluit geno men „De algemeene raad der werk lieden noodigt alle kiezers uit om bij dj herstemurng hun stem uit te brengen op de eandidaten, die zich jegens de werkliedenpartij bij ge schrifte verbinden te stemmen voor het zuiver enkelvoudig kiesrecht voor de verkiezingen der gemeente lijke en provinciale raden, en tegen de beschermende rechten. Volgens den Patriote hebben de Fransche afgevaard.gien Guesde en C aan vin D.nsdag te Brussel den grondslag gelegd voor een interna- Cemeiigd Uifluwa De Geien. Onder dezen titel geeft de bekende schrijver Francis Coppée een half ernstige, half acnertsende beschou wing over den oorlog in he^ oosten ien beste, waaraan wij hetgeen volgt ontleenen. Na te hebben doen opmer ken, dat het ons, hoeveel moeite wij ook doen om er ons voor te interes seeren, eigenlij k Koud iaat of China dan wel Japan de zege behaalt, gaat hij aldus voort „Welnu, wij hebben ongelijk en ik zelf, die mij op het oogenblik ver oorloof er mej te spotten, geef daar mee een bewijs van onze nationale lichtzinnigheid. Wanneer het oosten zijn kieeden klopt is dat altijd zeer verontrustend en de minste plaag die er uitvliegt, is pest of cnolera. Maar wat er nn gebeurt schijnt mij bijzonder ernstig voor de toekomst. Of is het n.et verschrikkelijk dat wij ontdekken dat Japan, steeds zoo vlug bij de hand om zich meester te maken van het ingewikkeldste dat onze beschaving oplevert, dat dit duistere en monsterach ige China, die mea- schelijke mierenhoop, dat naar men zegt 400 millioen inwoners telt, dat deze beide landen reels ais militaire mogendheid naast die van Europa staan eu evenals deze v-mrzien zijn van het geheeie molerne tuighuis der doodschiet werktuigen? Verdra gende kanonnen, repateergewer m, pantserschepen, torpedo's, al <iezt> een handvol Franechen, de bajonet op het geweer, in de looppas mar cheerde tot aan Peking. Dat behoe ven zij nu niet meer te probeeren. i Ternauwernood kunnen wij de roo- vers van de Roode Rivier in bedwang houden. Stel u voor, dat over vijftig, over I twintig, over tien jaar misschien, het gele ras, gescherpt door zijne on ieriinge gevechten, is geworden een strijdlustig volk, voorzien van de nieuwste oorlogswapenen. Welk een I reuzenmacht zou dat zijnl En als hij dan opstaat, de veroveraar, de leider der volken, zooals wij dien met lange tusschenpoozen in de historie zien verschijnen en zijne geduchte mas- saas aanvoert tegen het oude Europa.... I Van het oosten n*ar het westen, 'tls immers de oude weg van elke invasie. Altijd kwam van dien kant de onweerstaanbare stroom der Bar baren. Nu zullen het geen verwarde bendon meer zijn van inenschen en paarden, zooals die welke terugdeins den voor het leger van Karei Martel. Neen, de toekomstige veroveraar, het opperhoofd met lange nagels en de afhangende haarstaart, zal zeker een Barbaar zijn, maar een die de laatste finesse van de krijgskunst zal kennen. De drie of vier millioen oorlogstij gers die hij aanvoert, zullen een ko- lonne en een carré kunnen formeeren en manoeuvreeren zoo goed als onze roodbroeken. De nieuwe Attilla zal aan de woestheid van den mandarijn, do kennis van leen Von Moitke pa ren. Tot verdelging der Westerlingen zal hij gebruik maken van stoom, electrieiteic, luchtvaart, ontploffings- middelen. Wal dunkt u daarvan, eerbiedwaar dige leden van den Vredebond, die meent dat. men den oorlog zal afschaf fen door een maandblaadje en door 'een contrioutie van vijf gulden per kamfer en heet water Ailsa snelde naar boven, naar de kinderkamer, zijnde het naastbijliggende slaapvertrek en spreidde over het bed haas tig twee dekens uit. Titnmy en S im droegen Rupert naar boven. George ging naar boven, begrijpende, dat hier een men- schenleven op het spel stond. De bottelier ook naar boven met verschillende hulpmid delen. De mannen ontkleedden Rupert, wikkelden hem in de dekens, en begonnen hem flink te wrijven en zijne armen op en neer te bewegen. George's aandacht was echter niet onverdeeld hierop ge vestigd. Wie was deze jongeling, en welke verwikkeling bestond er nu weer? Kort daarop verscheen My ra bij de deur. „Titlow," zeide zij, „ga naar het dichtstbijzijnde telegraaf kantoor, want dokter Brice en Mellodew moeten onmiddel lijk komen." „S im," zeide George, „jij blijft hier." „Wie is dat?' vroeg Myra. „Mijn bediende en mede-gevangene, Sam Porter." „TitnmyTlmmy I" riep Myra, toen Titlow op het punt stond de kamer te verlaten. „Nu kan je alles vertellen wat je van Rupert weet." „Ja, ik zal het morgenochtend komen vertellen," ver klaarde Timmy. Myra was op het bed toegetreden, terwijl alleen het h jofd en de hals van Rupert boven de dekens zichtbaar waren. Zij boog bet hoofd tot dicht bij zijn gelaat om naar zijne ademhaling te luisteren. Eene uitdrukking van de grootste verbazing teekendezich af op George Fitzroy's gelaat, toen hij deze tweegezichten bij elkaar zag. „Goede hemel," zeide hij bij zichzelf, „is de wereld blind. Zeg vriend, telegrafeer om twee politieagenten in burgerkLee ding, ik geloof, dat wij ze noodig zullen hebbeu." Titlow verdween. St-.eds hield George zijn blik op Myra's gelaat gevestigd, zoolang zij zich over Rupert had gebogen. Ia het laatste jaar was de jongeling in een man veranderd. Zijn gelaat drukte dit uit. Zijne donkerbruine oogen waren nu verscholen onder de oogleden. Zijn gelaat was glad als dat van zijne zuster, over hem heengebogen. Hij had ha .r kin, dezelfde welving der wenk brauwen, haar fraai gevormd voorhoofd. In dezen toestand van bewusteloosheid vertoonde het gelaat dezelfde strakheid, die het hare had aangenomen gedurende al die jaren van voorgewende koelheid. „Wie is die jonge man vroeg George. Ailsa kwam tusschenbeide. „Hij valt in een gezonden slaap lieveling," zeide zij tot Myra; „als het middag is, dan is hij weer beter." Myra verwijder le zich van het bed en begaf zich met George naar den andereu kant van de kamer. Rupert Barth scheen den cirkelgang van zijne avontuur lijke jeugd te hebben doorioopea. Ruim een en twintig jaar waren hiermee verloopen. Dezen nacht was hij uit hetzelfde Reservoir opgehaald, waarin hij als zuigeling was geworpen. Hij was teruggeDrachl naar het huis, waaruit hij als zuige ling verwijderd was. Hij lag in dezelfde kinderkamer, waarin hij de eerste we ken zijns levens had doorgebracht. Dit alles wist Myra niet. Met zachte, eentonige stem deelde zij George alles mee wat "ij wist. De geschiedenis van Rupert en Natalie Idria werd hem verteld. „Eu nu George," zeide Myra, „zal hij als hij slechts blijft leven, in het bezit worden gesteld van zijne erfenis, en met zijne bruid vereenigd worden; dan z 1 hij het geluk weer leeren kennen. Ik houd van den jongen man ik had hem als kind reeds lief. Dikwijls heb ik gewenscht hem in plaats van Wrigley tot mijn erfgenaam te maken." „Je zult hem tot je erfgenaam maken," zeide George plot seling. Hij wenkte Sam. „Porter, vertel ons eens, hoe dit is gebeurd." „Heel eenvoudig mijnheer. Een paar uur geleden liep ik het Reservoir langs om mijn ouden vriend Tim eens op te zoeken. Juist toen ik den rand had bereikt, zag ik daar een gedaante, zich met langzame, wankelende stappen voortbe* wegen. Eensklaps rolt hij in het water. Wtx di verw»y<L)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2