Wedstrijden. Letteren en Kunst. Politiak Overzicht. Rechtszaken. ÖËMEN&D NIEUWS taljons blijven beneden den eisch hoe dikwijls een te velde trekkende troepenmacht niets anders is dan een met veel moeite uit verschillende garnizoenen bijeengedreven menigte soldaten, zonder eenheid of verband; hoe volstrekt noodi voor de hand having van Neerlands gezag het blijkt, het leger te reconstrueeren en de moreel of physiek waardeloozen, aan wie men niets heeft en die toch den staat minstens even veel kosten als geschikte militairen, te vervangen door krachtige en geoefende soldaten; dat alles klemt thans meer nog dan vroeger. Indien de toestand den Sta- ten-Generaal naar waarheid werd blootgesteld, geen minister zou vruch teloos fondsen aanvragen voor leger- versterkingzal het de minister Bergsma zijn, die zich jegens zijn land verdienstelijk maakt door dezen meest noodigen van alle maatregelen te pro- voceeren? Lombok zij nu voortaan weer een „Tanah Sasak" (een Sasaksch land), maar onder Nederlands leiding met een organisatie, die in hoofdzaak overeenstemt met de organisatie van het inlandsch bestuur op JavaNog éen Balinees, in welke ondergeschikte betrekking ook, gezag te laten voeren op Lombok, ware trouweloosheid ten aanzien der Sasaks en ware een spot ten met Nederlands prestige. Voor de verraderlijke Balineezen, wat wij bid den mogen, geen genadeMen moge dat onmeedoogend noemen, met een Engelsch staatsman die niet berucht is om zijn wreedheid, gelooven wij dlit „the essence of war is violence, and that moderation in war is imbecility"" (het wezen van den oorlog geweld, en dat matiging in den oorlog onnoo zeiheid is) en deze tijd vanrouw over de ongelukkige slachtoffers <van hei laag hartig verraad der Balineezen schijnt ons ai zeer slecht gekozen voor het prediken van zachtmoedigheid en ver gevensgezindheid. de beteekenis. Eindelijk snijdt de hofmeester de koorden door, en het nationale dun doek spreid zich uit en draagt in het midden een eeresabel, met lauwe ren omkroond. Luitenant v. d. Pauwert, geeft de verklaring en zegt dat wij de herin nering vieren van den dag waarop kapitein Drijber voor een jaar geleden door H. M. Koningin-Regentes werd toegesproken en van Hare Majesteit de eeresabel ontving. Vervolgens brengt hij zijn hulde aan de kapitein, die reeds drie maal door den vijand in Atjeh was gewond, biedt hem zijne beste wenschen voor de toe komst aan en eindigt met een uit roep: „Leve kapitein Drijber!" Allen stemden met hem in, een vroolijx „lang zal hij leven l" klonk uit aller borst, de champagne bruiste in de bekers, en men dronk op de gezondheid van den moedigen held. Na een woord van dank voor de eer hem bewezen, sprak kapitein Drijber in krachtige taal de Indische officieren toe, van wie hij groote ver wachtingen koesterde bij het volvoe ren der plichten, welke het vaderland van hen zal vorderen. Ten slotte wijdde hij een dronk aan het Indi sche leger. Het feest in den salon werd daarna op het dek voortgezet. Allen schaarden zich in een kring, waarin men aan kapitein Drijber de eereplaats toewees. Opnieuw werd er gesproken te zijner eer, nogmaals geklonken op het eeremetaal der Militaire Willemsorde, dat op zijn borst prijkte. Hijzelf verhief daarop den lot van twee andere ridders, hier naast hem staandemgr. Staal, rid der van den Nederlandschen Leeuw, en luitenant-kolonel Schnelle, ridder der Militaire Willemsorde. De solda ten hieven een „Zij leven hoog!" aan, en met eenige andere liederenj en stukjes werd de feestelijke avond aangenaam besloten. bedstede een trommel met 1400 ge stolen. De vrouw had wel eenig ge rucht gehoord, maar meende dat haar man nog in de woning was. Van den dader is nog niets bekend. kunnen «ijn. Puin voor het maken van harde wegen wordt reeds op het terrein aan gevoerd. Cholera. Te Roelofarendsveen is bij een zes jarig meisje een geval van Aziatische cholera voorgekomen met doodelijken afloop. Te Weesp is weder in 2 gezinnen cholera geconstateerd. Tot nu toe kwamen al de gevallen voor bij be woners van den Heerensingel. De slooten, voor en achter dezen Singel gelegen, zijn een broeinest voor alle mogelijke oorzaken van besmettelijke ziektegevallen. Vandaar het vermoe den dat de aangetasten slachtoffers zijn van den bestaanden toestand. Hulde aan Kapitein Drijber. Uit Port-Said wordt d or een der passagiers aan boord van de „Prinses Wilhelmina", met welk stoomschip het detachement kolonialen onder aanvoering van kapitein Drijber on langs van Amsterdam vertrok het volgende geschreven Den 19en en 20en Sept. waren wij in de haven van Genua, en de drukte op de kade, de aan- en ai varende bootjes voor ons stoomschip bewezen wel dat aan de „Prinses Wilhelmina" meer dan gewone belangstelling werd betoond. Donderdag om 3 uur begon weer de schroei hare wentelingen, en de gekeeie bemanning was op het dek, om nogmaals Europa's kust te groe ten, die wij niet meer zouden betre den. Vrijdag den 21sten werd onder ge lijke begunstiging des hemels als den vorigen dag steeds doorgestoomd eenzelfde verkwikkende zonneschijn, een even kalme watervlakte, welke van niemand den tol der zeeziekte eischte. Zaterdag was een genotvolle dag, des avonds bekroond met een feest vol schoone herinneringen. In den morgen stoomden wij de straat van Messina binnen. Tot 's avonds hielden wij Italië's zuidkust in het gezicüt, en toen wij, na een laatsten groet te hebben ge bracht aan Europa's vasteland, ons naar den salon begaven, wachtte ons daar een ware verrassing ter bekro ning van dien schoonen dag. Aan de middentafel rechts van den commandant der boot zat kapitein Drijber, ©en opgerolde vlag hing bo ven zijn Hoofd tegen de zoldering. Voorzeker, dit voorspelde een leest, doch slechts weinigen wisten daarvan Nationaal Fonds. Tot een totaal bedrag van 27.544.83 Vs aan giften is ontvangen bij den secre taris-penningmeester van het cen- traal-comité voor het bijeenbrengen van een nationaal fonds ter onder steuning van de nagelaten betrekkin gen van militairen van leger en vloot, in ol door den strijd in Indië gesneu veld of overleden. Een mislukte tocht. Dinsdag trokken een 60-tal socia listen uit Amsterdam naar De Kwa- kel bij Uithoorn, met het doel, aldaar een gerechtelijken verkoop te doen mislukken. Bij de Kwakel aangeko men, werden ze door een paar honderd boeren, die van hun plan hadden ge hoord, opgewacht. De verkoop was begonnen en ver scheidene voorwerpen waren reeds tegen den prijs van 1 cent door de sociaal-democraten gekocht, toen er plotseling tumult ontstond. Sommige socialisten kregen slagen en stompen en wel een dertigtal werden in een sloot geworpen. De sociaal-democraten gingen zich verschuilen op den zolder van een boerenschuur. De burgemeester van Uithoorn deelde hun hier mede, dat hij er borg voor stond, dat zij verder niet mishandeld zouden worden. Hier op verlieten de sociaal-democraten de schuur en trokken onder geleide van den burgemeester en eenige veld wachters naar Uithoorn. Sportterrein te Utrecht. De heeren die in het vorige jaar met hunne plannen voor een sport terrein te Utrecnt gereed waren, doch deze toen moesten opgeven wegens beletselen door het departement van oorlog in den weg gelegd, omdat de door hen ontworpen en reeds aanbe stede wielerbaan binnen de inunda tiekring zon komen te liggen, hebben hun voornemen door deze zwarighe den niet laten varen. De beide heeren F. J. Moerkoert en R. Wille zijn thans door aankoop eigenaars geworden van een uitge breid terrein,gelegen tusschen het wan delpark achter het Hoogelandspark, waarvan volgens de koopconditiën de aanleg van stadswege binnen twee jaren zal moeten aanvangen en den verdekten weg der genie die langs de Riiderschapvaart loopt. Aan de zuidelijke grens van dit terrein loopt de Meentstroom en aldaar zijn de genoemde heeren voornemens twee ruime en naar Engelsche trant inge richte zwemba.-sins en baden voor heeren en dames afzonderlijk op te richten. Achter deze bassins zuilen fraaie tuinen worden aangelegd en daarachter wederom een groote wie lerbaan van 500 M. volgens het sys teem Monnier,op het oogenblik voor de beste wielerbanen in het buitenland gebruikelijk. In het midden der wie lerbaan worden vier iawntenniBbanen ingericht die tevens voor zaalrijden en rolschaatsenrijden kunnen dienen. Voorts wordt een gedeelte van het terrein nog ingericht voor het houden van concours-hippiques waar tevens cricket, voetbal en andere Engelsche spelen kunnen worden uitgeoefend. Een groot terrein aan de grens van het nieuwe wandelpark blyft dan nog gereserveerd voor bouwter rein. Het terrein kan worden bereikt di rect nit het Hoogelandspark, vanwaar een breede harde weg wordt aange legd langs den tegen woordigen melk.- tuin van Van den Brink. De toegang tot het zwembassin der dames zal een andere zijn dan tot dat der heeren. Aan de oostzijde wordt het sport terrein begrensd door een 30 meter breed kanaal, dat aan liefhebbers van watersport gelegenheid zal bieden om zich daar te oefenen. Reeds thans is dit water des win ters in gebruik bij de IJsclub. Dat het terrein ook geschikt zal zijn tot het houden van landbouwtentoonstel lingen en.dergelijke behoef i niet ge- Een hartelijke ontvangst! Ook te Rouaan bestaat het ge bruik dat de zangers der opera voor het publiek op de proef zingen. In den laatsten tijd had het publiek zich bij drie debuten van zekeren tenor Fonteix hoogst ontevreden getoond. Toch werd hij aangenomen verklaard. Het publiek besloot zich daartegen te verzetten en een stampvolle zaal maakte aan Fonteix het optreden in de „Favorite" onmogelijk. Hij vroeg toen of men hem een vierde debuut wilde toestaan, maar ook daarvan wilde het publiek niet weten. „On middellijk resilieeren" was de eisch. Fonteix weigerde, het heele eerste bedrijf werd afgezongen, maar zelfs in het orkest kon men geen noot hooren, zulk een rumoer maakte het pnbliek I De meeste heeren stonden met hun hosd op en den rug naar het tooneel straatdeunen te zingen. Eindelijk heeft de burgemeester er een eind aan gemaakt, door van den volgenden dag af de toegang tot het tooneel aan Fonteix te verbieden. Toen kon de uitvoering voortgang hebben. De toestand schijnt voor ae Euro peanen iets beter te worden. Een detachement uit de stad,dat op verken ning was uitgezonden, heeft bericht, dat de vijandige Kaffers in grooten getale waren gelegerd op drie mijlen afstmds der stad. Diefstal. Terwijl zekere K., te Beemster, af wezig was, is Dinsdag (in den vroe gen ochtend) een diei zijn woning binnengedrongen, en heeft uit eene In het begin der volgende maand zai de aanbesteding van het maken der zwembassins en aanhoorigheden plaats vinden opdat die den len April van het volgende jaar gereed Het medegedeelde bericht uit den Petersburger Regeeringsbode over den toestand van den russischen Czaar is in tegenspraak met alle mededee- lingen, waarin deze toestand als niet zorgwekkend werd beschreven. De Czaar is zoo ziek, dat de geueo- heeren langzamerhand ervoor -aan vreezen of zij hem zelfs nog wel buitenslands zullen kunnen brengen; te meer daar hij zelf zich daartegen hardnekkig verzet, omdat de gedachte hem pijnigt, dat hij misschien niet op Russischen grond sterren zou. Daar het verder beloop der ziekte niettemin slepend zijn kan maar et perioden, waarin de Czaar nu eens oogensohijnlijk beter lan weder ol- komen onmachtig is tot het waarne men zelfs van de eenvoudigste re ringszakec, waren onlangs bij "het plan tot den overtocht naar Kerfoe vooral politieke overwegingen in het spel om eene goede voortzetting dor staatszaken voor alle gevallen moge lijk te maken en te verzekeren. Dit kon geschieden zonder den Czaar nieuwe gemoedsaandoeningen te rokkenen, daar men bij hem hot u loot levendig kon houden, dat sle. hts zijne reis naar het buitenland en z ;ne verwijdering van St. Petersburg deze politieke voorzieningen nocizakeUjk maakten. Uit het officieele extra nummer van Dinsdag in vertuid met andere mededeeiingen kan nen thans eohter de gevolgtrekking ma- ken, dat de krachten sneiler ainamen dan professor Lcyden vermoedde, die tot nu toe eene üoopvoller stemming vertoonde dan zijne Russisene ambt genooten. Uit Calcutta wordt gemend, dat een dagblad te Lahore het bericht bevat dat de Rmir van Atghanistan zou zijn overleden aan de ziekte, waaraan hij leed. Dit bericht uit iu- landsche bron is evenwel niet beves tigend. De twijfel, dien wij gisteren uit spraken over het bericht, als zouden de Portugeezen te Lourenyo Marquez de hulp van Transvaal ingeroepen hebben, is door een telegram, dat deze mededeeling voor onjuist ver- klaart, gerechtvaardigd. Wegens drie misdrijven, in dienst gepleegd (1. het opzettelijk verval seden van (een kasboek, dat hij ver plicht was bij te houden; 2. van dat kasboek opzettelijk gebruik te ma ken 3 het als ambtenaar opzettelijk verduisteren van geld, dathij in zijne bediening onder zich had) is bij von nis van den krijgsraad te 'sGraven- hage een kapitein-kwartiermeester, laatst dienende bij het regiment hu zaren, veroordeeld tot eene gevange nisstraf voor den tijd van 2 jaren, j Van die uitspraak is de advocaat- j fiscaal in hooger beroep gekomen bij het Hoog Militair Gerechtshof. Koning Alexander van Servië te Berlijn. Ter eere van de aankomst van koning Alexander van Servië was het station te Potsdam Woensdag met vlaggen versierd. Keizer Wilhelm, de prinsen van den bloede, de vreemde vorsten, die te Berlijn vertoeven, de minister van buitenlandsche zaken, Von Mar- schall, de minister van oorlog, gene raal Bronsart, en de commandanten der legercorpsen waren aan het sta tion om den koning te ontvangen. Toen om zeven uur de trein het station binnen stoomde, trad keizer Wilhelm naar voren om zijn gast te verwelkomen. De begroeting was zeer hartelijk. Nadat de keizer den koning had voorgesteld aan de prinsen en autoriteiten en met hem de eere- wacht had geïnspecteerd, reed de keizer met zijn gast, door een esca- dron garde-huzaren begeleid, naar het .Stadtichlo&z. Vervolgens begaven beide vorsten zich naar het koninklijk pa leis, waar een gala diner plaats had. Miss Barth begaf zich vari hare kamer naar die van Ru pert, bij wien Ailsa had gewaakt. Natalie zat naast de leger stede met hare eibogen op den rand geleund, terwijl haar fraai gevormde kin op hare handen rustte. Indachtig aan dokter Brice's waarschuwing, dat zij met Rupert niet over onaangename dingen moest spreken, vertelde zij hem alleen datgene, wat hem vroolijk stemde. Het vinden van het tes tament, de vriendelijkheid van miss Barth, en hunne voor uitzichten. „En ben je niet ia Italië geweest En jij en je moeder hebt nooit die afschuwelijke brieven aan mij geschreven zeide Rupert. „Neen, zeker niet," zeide Natalie met een glimlach. „Zij maakten mij waanzinnig," zeide Rupert. „Ik besloot om het land te verlaten, nam het weinigje geld, dat ik be zat, van de Bank, en betaalde mijn overtocht naar Amerika. Mijn plan was om naar Nieuw-Mexico te gaan. En toen werd ik ziek, en in dien tusschentijd zeilde het schip weg en bleef ik achter." „Gezegend schip 1" zeide Natalie. „En door mijne ziekte was ik zeer zwak, en ik moet in ijlenden toestand hebben verkeerd, toen ik aangetrokken door mijne herinneringen aan dezen streek, waar wij als kinderen hebben^gespeeld, je vroegere woning ging opzoeken. Ik her inner mij ook, dat ik door de bosschen van Barth heb ge wandeld, en de plek heb bezocht, waar ik je voor de eerste maal ontmoette, Natalie. Ik herinner mq niet, hoe ik het Reservoir bereikte, maar ik ben er zeker werktuigelijk heen- geloopen, aangetrokken door vroegere herinneringen, en door zwakte overvallen moet ik er in zijn getuimeld." „Denk maar niet meer aan die onaangename zaken," zeide miss Barth. „Dokter Brice heeft gezegd dat al watje noodig hebt om weer volmaakt gezond te worden is goede verple ging en goed gezelschap. Ik stel mij verantwoordelijk voor het eerste, en Natalie zal voor het tweede zorgdragen." Intusschen hadden George Fitzroy en Mellodew alles ver nomen, wat Timmy Titlow hun kon mededeelen, en verge leken hunne aanteekeningen met elkaar toen Fitzroy een blik uit het hoexraam wierp en een paar menschen zag aan komen, die er tot zijn vreugde verdacht uitzagen, en heime lijk een zij-ingang naderden. Weldra verscheen Ailsa Wal lace, die haastig zei „Mijnheer Fitzroy, er zijn een paar vreemden menschen." „Laat hen maar binnen," zeide Fitzroy. „Ik herinner mij, dat er daar een kleine kamer is, die op een spreekkamer uitkomt, laat hen daar maar binnen, dan ga ik naar de spreekkamer." Ailsa's bezoekers waren Tony Pettigrew en zijne vrouw. Zij hadden eikaar wederkeerig geholpen door mededeeling van wat zij wisten en waren na het gehouden consult tot de gevolgtrekking gekomen, dat Rupert de verloren erfge naam van Barth was. Zij besloten om deze mededeeling voor den hoogst mogelijken prijs te verkoopen en dan met het geld het land te verlaten. Daar een ieder van het edele tweetal er zeker van was, dat de ander er zich op voorbereidde om alleen te onder Een verloving. Een zonderling geval is deze week voor den strafrechter te Berlijn voor- ekornen. Een jonge man was ver loofd, maar had een en ander verno men, dat hem reden gaf aan de ge trouwheid van zijn meisje te twijfe len. In zijn boosheid ging hij naar haar huis, maar vond haar daar niet, en kwam nu op den dwazen inval een mandje, waarin hij wist dat zij geld bewaarde, open te breken en er een bankbiljet uit te nemen. Hij gaf het geul uit en gaf zich toen zelf aaü bij de politie en werd in voor- loopige hechtenis gesteld. Voor de rechtbank verklaarde hij, alleen te hebben gestolen om te worden ver oordeeld en aldus van zijn verloving af te komen. Het openbaar ministerie merkte echter op, dat de wet alleen vervolging wegens diefstal tusschen verlooiden vergunt na aanklacht. Het meisje werd mi gehoord en verklaar de dat zij den beklaagde nog al tijd ais haar verloofde beschouwde en geen aanklacht wenschte te doen. De vraag was dus te beantwoorden bestond de verloving nog? De recht bank beslisteja. Wel is voor het verbreken eener verloving niet een openbare verklaring of het terugge ven van de ringen noodig, maar toch een duidelijke verklaring van de eene partij aan de andere dat men de ver loving als opgeheven beschouwt. In handelen en alleen te vluchten, kwamen zij met hun beiden om die onderhandelingen te yoeren. Zooveel vertrouwen be- bestaat er onder dieven onderling „Wij hebben een geheim," zeide Tony, „dat u bepaald veel waard is om te koopen. Wij kunnen het zoowel aan uwe meesteres als aan den jungen mijnheer Rupert verkoopen. Als wij het aan hem verkoopen, dan zal uwe meesteres haarge- heele fortuin verliezen. Koopt zij het, dan kan zij er van gebruik maken als zij wil. Zij heeft dan een middel om Wrigley te bedreigen, die haar erfgenaam denkt te zijn." „Ik begrijp niet wat je bedoelt," zeide Ailsa en keek ver bijsterd van den een naar den ander, „maar de oude Ailsa zult je niet bedotten. Ik bén niet blind. Jullie hebt je wel vermomd, maar ik heb je toch onmiddellijk herkend. Je bent Tony Pettigrew en zijne vrouw." „Wat zou uwe meesteres er voor over hebben als wij haar konden mededeelen, waar zij het kind kan vinden, dat een en twintig jaar geleden verloren is geraakt?" vroeg juffrouw Tony. „Het kindriep Ailsa uit, hare behoedzaamheid uit het oog verliezende, terwijl haar gelaat van vreugde straalde. „O, zij zou je alles willen geven; je kunt er zeker van zijn, dat ik je ook alles gaf, wat ik bezat I" Wordt vervolgd,)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2