Burgerlijke Staad. SCHOUWBURG, HAARLEM. Buitengewone Voorstelling, HENRIËTTE, of het Slachtoffer der Verleiding. Harddraverijen en Wedrennen, 05 ZONDAG 21 Octo as, Oude Slot te Heemstede. Eiitree t 1,— dit geval achtte de rechter zulk een verklaring niet aanwezig. Daarom kon de vervolging geen voortgang heb ben en werd de jonge man tegen zijn 2in in vrijheid gesteld. Onthullingen vangedenk- teekens. Te Mannheim heeit de plechtige onthulling plaats gehad van het ge- denkteeken ter eere van keizer Wil helm I. Het is een bronzen ruiter standbeeld van 6!£ meter hoog, op een voetstuk van gepolijst zwartgrijs sye- niet ter hoogte van 5^ meter. Aan de voorzijde van het voetstuk ligt een krachtige mannengestalte, met eene vaan in de eene en een hoog opge heven lauwertak in de andere hand. Aan de linkerzijde van het voetstuk prijkt in relief eene voorstelling der afkondiging van het keizerschap; aan de rechterzijde eene zinnebeel dige voorstelling der keizerlijke bood schap van November 1881, waarmede de sociaal-politieke wetgeving werd ingeleid. Op de achterzijde is een ta fereel aangebracht, voorstellende den overtocht van Prins Wilhelm van Pruisen (later keizer Wilhelm I) over den Rijn in den nacht van 31 De cember 1814. Het gedenkteeken is gemodelleerd door den beeldhouwer Eberlein te Berlijn. De kosten hebben 250,000 mark beloopen, waarin de stad 70,000 en de burgerij uit vrijwillige giften j 180,000 mark heeft bijgedragen. De onthulling heeft plaats gehad onder deelneming van den Groothertog van Baden en zijn familie. Ook te Wiesbaden is een monu ment ter eere van den ouden Keizer opgerichtde onthulling daarvan heeft Dinsdag in tegenwoordigheid des Keizers plaats gehad. Het is een kunstwerk in anderen geest dan dat te Mannheim. Het stelt den Keizer voor zooals] hij op zeventigjarigen leeftijd was en men hem toen te Wiesbaden het meest heeft gezien, gekleed in eenvoudig klein tenue. Het beeld vertoont hem blootshoofds, de rechterhand eenigszins omhoog ge heven, met een ongedwongen natuur lijke beweging van groet of dankbe tuiging. Het is vervaardigd uit carrari8ch Jmarmer en rust op een voetstuk van roodachtig gepolijst Italiaansch graniet, met het inschrift „De dankbare stad Wiesbaden aan haren keizer Wilhelm I." Het monu ment is vervaardigd naar het model van prof. Schilling. De kosten hebben ongeveer 64,000 mark bedragen. Het StrauBS-jubileum. Strauss, de bekende wals koning» viert feest ter gelegenheid van de opvoering van zijne nieuwste operette Jabuka. Aan verschillende schrijvers en bekende personen is gevraagd hoe zij over Strauss en zijne composities dachten en ze hebben allen hun mee ning gezegd. Het Wiener Tageblatt maakt daar een aardigheid van, en het blad laat verschillende grootheden een antwoord geven op de vraag „Hoe denkt n over Johauu Strauss De gefingeerde antwoorden luiden aldus „Den vorm, waarin uw Walzerkönig regeert, acht ik een zeer gelukkige, een die rijk is aan zegen. Hem zou ik nooit tegengesproken hebben Vorst BISMARCK." Trots de valuta-regeling blijven de noten van Strauss nog steeds in omloop. PLENER. Volgens mijn keizer-koninklijke hofleveranciers-overtuiging bestaat er tegen de dikwijls door de dansmuziek van Strauss te voorschijn geroepen ontsteking der luchtpijp, tegen bron chitis, suizing in de ooren, hartklop ping, duizelingen, vermoeienis en kort ademigheid slechts éen probaat mid del, de beroemde moutpreparaien van Hofif. Duizenden brieven van aanbeveling. KARL HOFF, Uitvinder van het Hoffsche mout-extract. Men komt eerst tot het besef hoe oneindig veel melodieën Johan Strauss heeft gecomponeerd, wanneer men mijn operette gaat hooren. EEN COMPONIST. De „Lustige Krieg" van Strauss is de eenige, tegen wien ik niet strijd. Hier zeg ik tot mij zelf„Die Waf- fen nieder!" BERTHA, BARONES VON SUTTNER. Ik zou wel zoo rijk willen zijn. dat ik Johann Strauss zou kunnen engageeren als pianostemmer. NATANIEL, BARON ROTHSCHILD. componist twee giraffen te zenden. Strauss ontving tenminste eenschrij ven uit Triest, waarin hem werd gemeld, dat de beide giraffen daar waren aangekomen en weldra naar Weenen zullen worder. verzonden. Het vermoeden is echter niet ongegrond, dat men hier weer te doen heeft met een practical joke Een noodlottige mededeeling Donderdag-middag waren in den Arkadenhof" van de universiteit te Weenen een menigte dames verga derd. De dames behoorden allen tot het damescomité, dat belast was met de regeling der ontvangst van ge- neesheeren en natuurvorschers, en nu zouden ze allen in éen groep worden gephotografeerd. De studenten ruim den gewillig het hun toebehoorende gebied, doch aan de vensters stonden verscheiden muzenzonen de voorbe reidende maatregelen gade te slaan. De photograaf had geen gemakke lijk werk. Zestig dame3 zoo te plaat sen, dat ieder voldoende in 't oog valt, is een kunststuk. Eindelijk was de photograaf in zijn moeilijke taak ge- igdalles scheen in orde en het oogenblik was daar, waarop de pho tograaf zou bevelen: „een oogen blik stilstaan, dames 1" De dames staarden allen naar het objectief, en met wilde de photograaf de opname doen, toen plotseling uit een groep studenten geroepen werd: „Daar loopt een rat 1" De uitwerking was zoo noodlottig mogelijk. In een oogwenk was de zoo moeilijk gevormde yroep uiteenge stoven, men zag slechts vluchtende dames en men hoorde niets dan gilletjes van angst. Den rat heeft men niet kunnen vinden. Diphtherie. De gezondheidsraad te Weenen heeft de grootste voorzichtigheid aan bevolen bij de de aanwending van het nieuw ontdekte middel tegen diphtheriti?, daar de verschijnselen, die zich na de inspuitingen voordoen, nog niet behoorlijk onderzochi zijn. In ieder geval is het raadzaam al leen in gasthuizen de inspuiting met serum" te verrichten, daar men in die inrichtingen zeker kan zijn van een zuiver wetenschappelijke behan deling. Ook is het noodzakelijk, bij den aankoop van het middel zich te overtuigen dat „serum" onder leiding van erkende vakmannen is bereid. Een oanard! Dezer dagen vierde, naar men weet, Johann Strauss te Weenen zijn jubilee. De gewezen Khedive van Egypte, Ismaël Pacha, die den heer Strauss persoonlijk kende, toonde zijne be langstelling in dit feest door den Een reden tot echtscheiding. Te Philadelphia heeft het rijwiel een reden tot echtscheiding gevormd. De heer Matthias L. La Frene trouwde in 1890 te Yonkers in New- Yersey. Het echtpaar begaf zich naar Philadelphia en vestigde daar zijn woonplaats. Beiden werden daar lid van een wieirijdersclub en werden hartstochtelijke wielrijders. Toen ech ter de man ziek werd en daardoor niet meer gebruik mocht maken van zijn wiel, heeft zijn vrouw hem ver laten met achterlating van een lan gen brief, waarin zij haar handelwijze rechtvaardigde. In dien brief vertelt zij haar man, dat zij met hart en ziel aan het rij wiel hangt, dat een man, die niet op een volocipéde kan rijden, voor haar geen waarde heeft, dat zij al leen vermaak vindt in het gezelschap van wielrijders en zich liever Let scheiden van haar man dan van haar rijwiel. De oorlog tusschen China en Japan. De twee legers staan nog tegen over elkander aan de oevers van de Yalu-riVier. De Japansche maarschalk Yamagata wacht de aankomst van zwaar geschut af, voordat hij tot den aanval overgaat. Naar schatting van spionnen is de Chineesche strijdmacht 25.000 man sterk. Het gerucht, van de verovering van Port Arthur door de Japanners is nog niet bevestigd, maar volgens een telegram uit Shanghai aan de N.-Y. Herald is een Japansche macht van 15,000 man weinige mijlen ten noor den der stad gelegerd, op de smalle strook land, welke op de Engelsche kaarten staat aangegeven als Regent's Sword. Deze legermacht, onder bevel van maarschalk Yamagata. wacht slechts op een geschikte gelegenheid om de stad aan te tasten; door krui sers worden de troepen beschermd tegen een overval uit zee. Een gemakkelijk werk zullen de Japanners hier niet hebben. Port- Arthur wordt, zoowel aan de land- als aan de zeezijde, verdedigd door sterke forten, die van zwaar geschut van de nieuwste constructie zijn voor zien. De stad heeft een garnizoen van 7000 man, op Europeesche wijze ge drild de haven is afgesloten door onderzeesche torpedo's, en bovendien zijn hier gewoonlijk een dozijn torpedo booten gestationneerd. In hoever het bericht der Herald juist is, valt moeilijk te zeggener was van te voren van geen enkele troepenbeweging in de richting van Port-Arthur gewag gemaakt. In allen gevalle kan het niet juist zijn, dat de troepenmacht onder bevel staat van veldmaarschalk Yamagata, want deze bevindt zich, volgens het tele gram uit Wiju aan de Time», in het Japansche kamp aan den oever der Yalu, op de grens van Korea, waar hij de komst van het zware geschut afwacht om de Chineesche stellingen aan de overzijde der rivier aan te tasten. Het ligt voor de hand dat de correspondent te Wiju, zoo nabij het oorlogstooneel, beter ingelicht kan wezen dan die te Shanghai. Mo gelijk ook is het, dat de 15,000 man, die Port-Arthur heeten te belegeren, een afdeeling zijn van graaf Yama- gata's leger. In allen gevalle zalmen er wel spoedig meer van hooren, want een beslissende slag is op handen. VARIA. Vrouwelijke ijdeilieid. Onlangs werd te New-York een zonderling rechtsgeding behandeld. Een schoenmaker had voor de too- neelspeelster Madeleine Shirley een paar schoentjes op bestelling gemaakt-, maar de dame weigerde ze aan te nemen, „omdat haar voet er niet zoo keurig in scheen als die werkelijk was." Zij weigerde om met die schoentjes aan haar rol te vervullen en dat te meer, omdat zij voor de eerste maal optrad en het publiek bij een derge lijke gelegenheid „alles" heel nauw keurig opneemt. Aangezien zij bij haar weigering bleef, beboette haar directeur haar voor een bedrag van veertig dollars. Deze boete wilde de juffer nu van den schoenmaker terug hebben, be nevens nog honderd dollars schade vergoeding; „voor den opgewonden toestand waarin zij was geweest en die nadeelige gevolgen had." Gedurende de gerechtzitting liet de tooneelspeeleter haar mooi voetje, zonder schoen zien. Toen zij de domme schoenen aantrok vond de galante rechter, de heer Stiner haar voet werkelijk lang zoo net en fijn niet meer. Toen Madeleine bovendien de plompe schoen voor allerkoketste schoentjes van een anderen schoen maker verwisselde, had zij het) pleit glans lijk gewonnen en de onhandige leverancier werd veroordeeld. Luitenant K., die in Duitschland aan de manoeuvres moest deelnemen zeide herhaaldelijk tot zijn oppasser: „Frits, denk eraah de handdoeken mee te nemen 1" De luitenant had, voor hij aan de manoeuvres deelnam, van een zorgvolle moeder een half dozijn handdoeken meegekregenhij kon die wel gebruiken, zei de goede vronw. De luiten aot stelde deze attentie zeer op prijs, van daar dat hij tel kens weer zijn oppasser opdroeg, voor al goed voor de handdoeken te zor gen en die mee te nemen. Toen zij in het garnizoen terugkwamen en de luitenant hein vroeg ot hij wel alle handdoeken had, bleek dat de op passer geheel te goeder trouw den luitenant verkeerd had begrepen en zijn bevel stipt uitgevoerd had. Want wie schetst des luitenants verbazing, toen de oppasser hem een pakket ontvouwde, waaruit 31 handdoeken te voorschijn kwamen, die de oppas ser zoo hier en daar, waar ze geweest waren, had medegenomen. Onjuist spreekwoord. De uitvinder van 't spreekwoord „Wat niet weet, wat niet deert", heeft zeker nooit een examen ge daan; anders zou hij wel ondervon den hebben, dat men dan het meest last heeft van 't geen inen niet weet. Onder zondagsjagers. Ik weet in 't geheel niet, wat jou 't recht geeft, zoo met mij te spotien jij schiet toch immers nooit iets. Nu, voor-, mij loopen de hazen tenminste nog weg. Een anecdote van Massenet is te vinden in het juist verschenen werk over fransche musici van Arthur Harey (Masters of French Music). De componist was eens de gast van een Parijsch rentenier en hoorde, na het diner, op het verzoek van de gastvrouw, klavierspel van de doch- ter des huizes aan. Natuurlijk vroeg i men hem zijn oordeel en met den volkomen ernst van een criticus, 1 antwoordde hijZij is een ware Christin. I Hoezoo Omdat zij de leer van het Evan gelie zoo getrouw opvolgt: „laatuwe rechterhand niet weten .wat de linker doet." Engelsche koelbloedigheid. Lord Rosse is een der meest be kende machinerie-ingenieurs. Onlangs komt hij op een zijner wandelingen voorbij een fabriekeen stoommachine stond op een open ruimte te werken. Hij gaat naar de machine en kijkt haar met gelatenheid eenigen tijd aan. Plotseling schudt hij het hoofd, haalt zijn horloge uit den zak en ziet afwisselend van zijn horloge naar de machine. De stoker staart den vreem deling verwonderd aan „Wat is er toch vraagt hij eindelijk. „Wat lijkt u niet goed toe?" „O," ant woordt lord Rosse, „mij lijkt alles goed toe. Ik wacht alleen maar dat de machine in de lucht zal springen." „In de lucht Zijt ge gek, menscb „Neen, maar wanneer ge nog tien minuten met die losse schroef werkt, vliegt zij zeker in de lucht." De stoker kijkt de machine na, ver bleekt en laat stoppen. „Maar, voor den duivel," zei hij daarna, waarom hebt gij uw mond niet eerder open gedaan?" „Wel? Waarom Ik heb nog nooit een ma chine in de lucht zien spriDgen!" Hij zei niets meer en ging heen. Stosmvearibarichten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Am8t. naar Batavia, arriv. 16 Oct. te Batavia. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 16 October te Rot terdam. Het stoomschip Soerabajavan Rot terdam naar Java, vertrok 16 Oct. van Southampton. Het stoomschip Lawoevan Rot terdam naar Java, vertrok 17 Oct. van Port-Said. Het stoomschip Prins FrederiJc Hen drik, van W.-Indie naar Amst., arri veerde 16 Oct. des nam. 3 u. te Havre. Het stoomschip Prinses Sophie, ver trok 17 October van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Gelderland, (extra boot) van Java naar Rotterdam, pass. 17 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Maasdam, van de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, pass. 17 Oct. des voorm. n. 30 in., Prawlepoint. Het stoomschip Rotterdam, van de N. A. S. M., vertrok 17 Oct. v. Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Maasdam, van de N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, passeerde Woensdag 17 October, des namiddags 3 uur 40 m. Wight. Ondertrouwd: 18 Oct. J. M. Polman Mooij en J. H. v. d. Meulen. G. J. Beelenkamp en A. C. H. Kleijn. R de Vries en G. Groot. Getrouwd: 18 Oct. Mr. P. Tjeenk Willink en B. Sabelis. L. J. Crooij en H. Teupken. C. Martens en M. E. Goode. Bevallen: 16 Oct. E. M. Lu casBeekelaar z. Overleden: 16 Oct. J. Bosman 50 j. Doelstraat. J. A. TrakselPiers 29 j. Leliestraat. 17. C. J. v. Dreeven Mengs 66 j. KI. Heiligl. H. Röben 34 j. Ursulasteeg. ADVERTENTIËN. Bevallen van een MEISJE: A. VAN DEN BAN— Haarlem, 18 Oct. 1894. Kateb. Getrouwd: Mr. P. TJEENK WILLINK en BERTA SABELIS. j o» De Heer en Mevrouw TJEENK WILLINK—Sabelis betuigen, ook namens wederzijdsche familie, hun nen hartelijken dauk voor de vele bewijzen van belangstelling, ter ge legenheid van bun Huwelijk onder vonden. Letterlievende Vereeniging „J. J. CKEMER". Kersie tooneel- voorstelllng op Woensdag ai Oc tober 1891: „DE FAMILIE F LH CHAM BA IJLT", blij spel In 5 bedrijven met mede werking van het geheelc strijk orkest van het Stedelijk Muziek korps, onder leiding van den Luit.-Directeur, den Heer C. P- W. Hrlens, gevolgd door een BAL onder Directie van den Heer J. t- Martin Jr. De contributie voor het lidmaat schap bedraagt per speelseizoen 6,toegang gevende aan Heer en Dame tot alle uitvoeringen. Voor jongelieden, niet ouder dan 20 jaren, bedraagt de contributie als Buiten gewoon Lid slechts ƒ3, Zij, die nog als lid wenscben toe te treden, vervoegen zich, liefst schriftelijktot een der ondergetee- kenden. G. J. v. GASTEREN, Voorz. G. v. d. BERG Jb'.., Secr.-Penn. SCfiOUWBÏÏRG, HAARLEM. der Vereeniging „Door InspuitUitspaiiiif, op Zondag 21 October. Tooneelspel in 4 bedrijven of 9 tafereelen. Wegens uitgebreidheid van het stuk Opening 6 uur. Aanvang 7 uur. Prijzen der plaatsen le Loge 0,75 2e Loge en Bak ƒ0,50; Gaanderij ƒ0,25. HET BESTUDR. FAMILIEBERICHT EN. Getrouwd: 15 Oct. H. A. Za gers en M. T. G. H. de Rijk, Blerik. 16. C. L. Udo de Haes en C. J. G. Weerts, Santpoort. 17. H. A. Allard en H. Bout, den Haag. B e v a 11 en15 Oct. C. A. Jacobsen •Van Zalm d., Workum. 16. C. Jür- gensJulius z., Purmerend. Overleden: 9 Oct. J. G. Wehrij 77 j., Valkenburg. 10. Wed. E. Har- togJacobs 82 j., Amst. 13. G. Juch- ter jm. 20 j., Honnef. 14. J. D. Dui- vens jm. 3 j., Amsterdam. - J. W. A. Sangster 84 j., Oosterbont. Wed. N. A. van der StokBrunsveld van Hui ten 87 j., Vianen. 15 L. Goudswaard jm. 25 j., Baarn. J. J. Schouten 71 j. Alkmaar. 16. C. Fischer jd. 2 j., Am sterdam. A. Borgrink jd. 70 j., Leeu warden. W. Groot 63 i-, Zaandam. Jkh. J. E. A. van Panhuys 54 j., Wiesbaden. W. Addink jm. 16 j., den Haag. L. H. van der HeydenHom 87 j., den Haag. aan 't Aanvang 1 uur. De baan is in de onmiddellijke nabijheid van de Stoomtram. Vertrek der Stoomtram Van Haariem naar Heemslede 12,20; 1,— 1,40; 2,20; 3—. Van Heemstede naar Haarlem 3,52; 4,32; 5,10; 5,55 6,32. Amsterdamsche tijd. MARK TNiEUWS Haarlem, 17 Oct. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 24 schapen f27, a 20,22 lammeren f 14,a 12,2 paarden f0,a f 0,3 koeien f 190. a 1150,18 nuchtere kalveren f 13,a f 9,1 graskalveren f 44.a 0.0 pink f 0,a 0,0 vette kalveren a 0.0 biggen f0,0 stier f Haarlem, 10 Oct. Aangevoerd en verkocht 67 stapels kaas, uitmakende 9280 kazen, weg. 18147 Kg. Laagste prijs f 0,—Hoogste prijs f 26.per 50 Kg. Op 1 November a.s., des n.m. 12 uur, zal ten bureele van den Garnizoeus-Commandant (Markt) door de Garnizoens Voe- diDga-Commissie worden aanbesteed De levering van Vleesch en: Vet, en Spek voor het le halfjaar 1895 en die van Zout en Brandstoffen voor het jaar 1895. De inschrijvers voor Brandstoffen moeten in hun biljet duidelijk op geven welke soort zij wenscben te leveren, b. v Engelsche Kolen of Ruhrkolen ot vette kolen enz., be nevens de verhouding tusschen de hoeveelheid grove en fijne kolen.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3