AèRPLÊIlILJEfTEI. DE JACHT ÖF EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 22 October 1894 Na 3468 Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Politiek Üversicht. EUILLET ON 12a Jaarg&ag; ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat 1-5:, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIE N: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suae., Pargt 31 his Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan men ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijkeii i»rjjs laten drukken Nieuwste Lettersoorten, §poe dige aflevering. De Directeur-Uitgever f p 115? S Haarlem, 20 Oct. 1894, VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 24 October 1894, des voormid dag s te 10 ure. 1. Beëediging en installatie nieuw inkomend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. Goedgekeurde besluiten. 3. Voorstel B. en W.W. adres na mens commissarissen Maatschappij tot exploitatie van staalwaterbronnen, bouw „Kurhaus" in het Frederikspark. 4. Behandeling der ontwerp-begroo- ting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1895. Museum van Kunstnijverheid. Op ihet Museum van Kunstnijver heid zijn de teekeningen en schetsen der bouwkundige werken van den heer J. van Lookhorst, rijksbouwkun- dige voor de gebouwen van onderwijs, nog tentoongesteld. De dt coratieve ontwerpen die voor de verwering dezer gebouwen dienst deden, zijn voor het grootste gedeelte op ware grootte uitgevoerd, en doen zien hoe men op eenvoudige wijze een gebouw kan vereieren, dus voor den decoratieschilder van veel belang. Des Zondags is de toegang vrij. De ritmeester J. G. baron van Sijt- zama, commandant van tiet depot- escadron 2e reg. huzaren alhier, wordt 1 November a. s. overgeplaatst naar Venloo en belast met het bevel over het le escadron van dat korps. Deze week worden voor de ramen van „Maison Hals" geëxposeerdeen aquarelle „Bloemen", door Prof. A. v. d. Waay; een aquarelle „Bij Moeder", van S. Teixeira de Mattos. Kindermann's Gasgloeilicht. Over het Kindermann's Gasgloei licht dat door de firma P. de Nobel Co. alhier in den handel wordt ge bracht is door den heer Theunissen In genieur van het Gemeentelijk Gas bureau te Amsterdam het navolgende rapport uitgebracht „De brander bestaat uit een onder stuk, waarin de vermenging van gas en lucht plaats heeft, en dat over eenkomt met het onderstuk van den brander van Auer en van het goud licht en uit een bovenstuk, waarbo ven het mengsel van gas en lucht moet ontstoken worden. Dit boven stuk heeft echter een anderen vorm en andere richting dan bij het gas gloeilicht, dat tot dusver werd toege past. Door de aanwezigheid van een korf en van een rand om de galerij is de vorm sierlijker en meer in over eenstemming met de gewone argand- branders. Het mengsel van gas en lucht stijgt uit eene dubbele rij ronde gaatjes van het branderlichaam op en de vlam wordt door een speksteenen tafeltje uit hei midden naar het beneden deel van het gloeilichaam gericht. Midden op dit tafeltje staat het staafje met fork, dat hier van porse lein is vervaardigd, en waaraan het gloeilichaam wordt opgehangen. Dit laatste is weer het skelet van een kousje als bij het Auer-licht en bij het goudlicht. De brander wordt voorzien van een zeer sterken hard- glazen cylinder. De kleur van Kindermann's Gloei- licht komt die van het zonlicht veel meer nabij dan het tot dusver toege paste gasgloeilicht. Ook is Kindermann's Gasgloeilicht veel witter van kleur^dan het goud licht en dan het gaslicht uit de ge wone argandbranders, terwijl het te vens de groene kleur mist, die het Auer-licht zoozeer ontsiert. Een groot aantal nauwkeurige pho- tometrische waarnemingen door mij met verschillende exemplaren van Kindermann's Gasgloeilicht verricht, leidden tot de volgende uitkomsten Gasverbruik in Liters per uur, 70, 75, 80, 85, 90, 95. Lichtsterkte in Engelsche Parle- mentskaarsen, 31, 33, 35, 38, 40, 42. Deze resultaten zijn nog gunstiger dan die welke ik tot dusver met het Auerlicht htb verkregeniets wat reeds verklaard kan worden uit de omstandigheid, dat de temperatuur van het gloetlichaam bij den nieuwen brander hooger moet zijn, omdat het speksteen de warmte der gasvlam isoleert; terwijl die warmte bij het Auerlicht door den metalen brander meer wordt afgevoerd naar de gas leiding. In tegenstelling met dezen Ratsten brander is dan ook bij Kin dermann's branders met de hand geen temperatuursverhooging van het onderstuk en van de galerij waar te nemen, zelfs gedurende vele onafge broken dagen lang functionneeren. Men is met het optreden van Kin dermann's Gasgloeilicht ongetwijfeld een belangrijke schrede voorwaarts gegaanook, omdat de brander slechts 17— kost, terwijl de prijs der Auerbranderg f9.per stuk be draagt. f De prijs der nieuwe gloeiliohamen is gelijk aan die bij het Auerlicht, f 1.20 per stuk. Voor groote installatiën zullen in- tusschen de prijzen der branders en gloeilichamen nog gereduceerd wor den. aan den Zijlweg, van A. van der Vossen. Nog steeds breidt de veeziekte zich uit; in de afgeloopen week werd te Haarlemmerliede het vee van 31 en te Haarlemmermeer dat van 27 vee houders door mond- en klauwzeer aangetast; in die gemeenten zijn thans 72 en 71 veestapels aan die ziekte lijdende. Voor het examen vrije- en orde- oefeningen zijn Vrijdag hier ter stede geslaagd de heeren J. van der Hout, J. B. Keizer, M. Kramer, L. G. Kruys- wijk en J. Ott, allen alhier. Voor de vensters van het bureau van ons blad hebben wij geëxposeerd twee photografische opnamen uit de Koekamp. Deze photogrofiën zijn uit stekend geslaagd en afgewerkt en vervaardigd door den heer C. Zwolle alhier. Tegen den prijs van fl.per stuk zijn ze op zwaar karton met ver- gu den rand bij de boekhandelaars alhier verkrijgbaar. Door de agenten-rechercheurs A. M. Verkerk en M. L. Van Halst, zijn aangehouden 3 knapen van 12 jaren die zich in het begin dezer maand hadden schuldig gemaakt aan dief stal van duiven op de buitenplaats van den heer Bunge aan den Kleinen Houtweg onder de gemeente Heem stede en van het erf van den werk man van Baren aan den Spaarndam- merweg. Veeziekte. Opnieuw heb ben zich hier ter stede drie gevallen van tongblaar vertoond en wel bij runderen, behoorende aan P. D. Janssen en W. Voorting, loo- pende op weiden aan de Kleverlaan en bij eene koe op een stuk land omdat hij den marinier Spr. niet be lette de kleine valreep op te gaan, wat „na zon" niet geoorloofd is. Post en Telegraafdienst. Benoemd: 1 November. 1?ot brie vengaarder te Hee^aierkde post bode A. .J_ Bindels te Beverwijk. vacante DirectieB. Post- en tele graafkantoor Sappemeer. Jaarwedde 11500 (met 1 April 1895 f1600 eii Vrije woning. Ofschoon a£ü de ambtenaren van de beide dienstvakken vrijheid wordt gelaten om zich voor deze directie aan te melden, hebben tocb, ingevolge de bepalingen van het Koninklijk besluit van 21 Maart jl., No. 17, de postambtenaren den voorrang. Sollicitatiën in te dienen vóór 27 October a. s. Een blad van werkstakers. Blijkens eene verspreide circulaire bestaat er bij de typografen te Gro ningen, die wegens de werkstaking buiten werk zijn geraakt, het voor nemen bij genoegzame deelname met 1 November a. s. driemaal per week een blad uit te geven tegen denzelf den abonnementsprijs als het Nieuws blad van hel Noorden. Het zal den titel veerenHet nieuwste Nieuws- klad van het Noorden. Kwartj es vinders. Een veekooper uit Sandpoort, die Vrijdag de markt te Leiden had be zocht, ontmoette nabij het Huygens- park te 's-Gravenhuge een paar zoo genaamde kwartjesvinders, die hem meetroonden naar een herberg op genoemd plein om een kaartje te gen. Ons boertje liep er in voor ongeveer f500. Verdronken. Uit Hellevoetsluie wordt gemeld De marinier 3e kl. Spr. had Donder dagavond wacht. Dat scheen hem niet te bevallen, althans bjj „smeerde" hem", zooals 'tin de marine-taal luidt. Eindelijk terug komende „met een vest aan," liep hij de kleine val reep op. Toen hij echter zijn stap zou nemen om aan boord te komen, stapte hij mis en viel eerst op het vlot, naast het wachtschip liggend, en daarna te water. Tot Vrijdagmid dag heeft men alle pogingen in het werk geBteld om hem te vinden, totdat het eindelijk gelukte hem met haken op te dreggen. Het hooid was schier verbrijzeld, althans overal in gedrukt. De schildwacht, die aan de groote valreep stond is door den comman dant gestraft met 8 dagen provoost. Ter gelegenheid yan de plechtige vaandel wij ding heeft keizer Wilhelm, zooals gemeld is, Donderdag een rede gehouden. Opvallend is het echter dat de officieele „Reichsanzeiger" daar van met geen enkel woord melding maakt en slechts constateert dat de vaandels door den keizer met een toe spraak overhandigd zijn. Ook de meeste bladen zwijgen over deze aan gelegenheid. Alleen Richter's Freisinnige Zei- tung en de Kreuzzeitung dringen aan op eene officieele toelichting van de zaak, misschien omdat zij weder iets bijzonders achter de coulissen ver moeden. Donderdagavond had eene woelige bijeenkomst plaats van den berlijn- schen gemeenteraad. De socialistische leden, aangevoerd door Singer, hadden voorgesteld dat voor alle werklieden, bij de stad in dienst, de werktijd van acht uren zou worden ingevoerd en evenzeer dat de verplichting daartoe aan de particu liere ondernemers aan wie door de stad eenigerlei werk wordt opgedra gen, bij het contract zou worden op gelegd. Dit voorstel gaf aanleiding tot eene zeer levendige gedachtenwisse- ling, waarbij het raad-lid Sachs be weerde dat het geheele voorstel slechts ten doel had op de buitenwereld te werken als eene demostratie der sociaal-democraten, ten einde het door de mislukte werkstaking in de bier brouwerijen losser geworden partij verband onder de arbeider te her stellen. De'6 woorden waren nauwe lijks geuit, of er ontstond een onbe schrijfelijk tumult. De sociaal-demo craten riepen: „hoe onbeschaamd; hoe schandelijk 1" Singer sloeg woe dend met de gebalde vuisten op de tafel. De niet-socialisten schreeuwden „Er uit 1 Smijt ze er uit 1" Do sol cialisten „Probeer het maar 1 Laf. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK XXXIV. De 97) „En Sam Porter gij en nw schoonmoeder zoudt onder eede willen verklaren, dat dit kind van een eigenaardig ken- teeken was voorzien „Ja. een zwart wratje, als een appelpitje, tusschen de knie en den enkel." „Was de zoon van sir Giles van zulk een kenteeken voor zien?" vroeg Fitzroy. „Ja. Dat kan ik verklaren," zeide dokter Brice. „En ik ook," zeide Ail sa Wallace. „En wat is er met dat kenteeken gebeurd vroeg George. „Dokter Wrigley, die wist op welke wijze ik aan dat kind was gekomen, sneed het wratje er af," zeide Sam. „En ik stelpte het bloeden met roet, en toen bleef er een klein zwart hartje op het linkerbeen achter, en wij noemden hem Harten Aas," zeide juffrouw Chitton. „Waar is Tony Pettigrew?" vroeg George. De politieagent duwde Tony en zijue vrouw in het vertrek Mellodew nam nu het woord en ontlokte hun alles wat zij van Rupe.rts avonturen wisten, en welke rol Wrigley daar in had gespeeld. Juffrouw Chitton en Myra verklaarden, dat lady Bidebank het kind tot zich had genomen nadat het bij de engeltjesmaakster was geweest, en vertelde verder, hoe het gedoopt en op Bidebank Hall was opgevoed. Tony en Tim my verklaarden in Rupert Barth, bij wien zij gebracht werden, denzelfden Rupert Barth te herkennen, die al deze avonturen had doorleefd en juffrouw Chitton en Sam legden getuigenis af omtrent het kenteeken, het har ten-aas. Er ontbrak geen schakel aan de keten der bewijzen. „Niet eene misdaad maar een geheele reeks," zeide George Fitzroy, en wendde zich met gefronst voorhoofd tot den be venden Wrigley. Wrigley keek naar de deur; hij trok zijn handen van den stoel, waarop hij had geleund hij scheen aan een ontvluch ting te denken. Op het zeltde oogenblik stortte hij evenwel neer op den grond. Eene beroerte had hem getroffen en zijne ledematen verlamd. Wanneer zijne hersenen er ook door waren getroffen, dan was hem veel van zijne straf bespaard. Hij werd naar zijn huis vervoerd. Onmiddellijk verspreidde zich het gerucht, dat de erfge naam yan de bezittingen der familie Barih was gevonden, en de geldschieters, bij wie Wrigley zijne toevlucht had kunnen nemen, dank zij zijne vooruitzichten, kwamen nu onmiddellijk tot hem, en ontnamen hem alles wat hij bezat. Terwijl hij machteloos terneder lag, werd Clematis Villa leeggehaald, en het huis boven zijn hoofd verkocht. Tony Pettigrew en zijne vrouw werden spoedig voor de rechtbank gebracht, gevonnist en gevangen gezet, terwijl de grootste schuldige in dit complot gekluisterd was door eene hoog j:e rechterschaar, dan die der menschen. Rupert Barthverzekerde, waarmee allen met hem instemden, dat zijne landgoederen en bezittingen tot grooten bloei warenge- komen onder het beheer vanjzijne zuster, wat niet zou hebben plaats gehad onder zijn beheer, en hij liet de geheele be zitting Fitzroy Towers op haar naam overschrijven. „Wij kunnen nu toch niet in het kleine huisje te Hackney gaan wonen 1" riep Natalie uit tot Rupert, toen op Barth House de toebereidselen voor twee huwelijken werden ge maakt. „Dat dierbare huisje te Hackneyzeide Rupert. „In mijn oog was het de ingang tot het paradijs I Laten wij daar eenigen tijd gaan wonen om te zien, hoe het ons daar bevalt." „Spreek er niet van," lachte Natalie. „Dat kleine huisje in Hackney was mijn moeder, hoezeer zij het ook trachtte te verbergen, een doorn in het oog. Zij meent, dat ik beter pas in zulk een prachtige omgeving als hier, en zoodra zij uit dat huisje eenig familiezilver hierheen heeft gebracht, zal zij er liever niet weer over willen spreken. Wij zouden er echter toch gelukkig zijn geweest, Rupert."

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1