Wedstrijden. Rechtszaken. GemengdNieuws. Ingezonden Mededeelingen Maison Hals, Kruisweg 45. door het raam aan de straat langs brandladders gered. De brandweer, spoedig ter plaatse, was met behulp van drie Vecht- kranen het vuur binnen twintig mi nuten meester, doch de schade is groot. Het geheele tooneel, de kleed kamers, zaal en zolderkamer, zijn uit gebrand. Het huis was verzekerd, doch niet hetgeen in huis was voor de verbou wing. Ook de huurster heeft veel schade, aangezien zij haren inboedel nog niet bij de assurantie had laten overschrijven. Hbld Een onveilige gereohtszaal. De Haagsehe gerechtsgebouwen, aldus schrijft het B. D., worden er niet beter op. Donderdag was men verplicht een der boden van den Hoo- gen Raad met een stuk papier in de hand, het sein van onveilig te doen geven aan het binnentredend publiek, daar het metselwerk van het dak van de voorgalerij bezig was, met stukjes en brokjes naar beneden te vallen. Gelukkig kreeg niemand een stuk op zijn hoofd en kon men do >r een achterdeurtje veilig binnen komen. Een moord? Donderdagmiddag werd aan de po litie te Deutiohem medegedeeld, dat de heer K. Heres Brouwer, wiens woning gelegen is even buiten de kom dezer gemeente, zich in den laatsten tijd niet buiten vertoond had, zoodat men onraad vermoedde. Bij onderzoek bleek dat de beer B. in een der kamers dood op den grond lag uitgestrekt, terwijl zich in de gang bloedvlekken gevonden. Uit het feit dat een dagblad van 29 September geopend in de kamer en de latere nummers ongeopend in de gang lagen, leidt men af, dat hij reeds Zondag 30 September overle den moet zijn. Men vreest dat hier van een moord sprake is, hoewel de geneesheer nog geen wonden op het lijk heeft kun nen ontdekken. Een briefje waarop de nummers zijner effecten zijn aan- geteekend, vond men op den grond, terwijl de werkvrouw verklaart dat er anders nooit een snippertje papier werd gevonden. Kolfwedstrijd Op den koltwedstrijd, Donderdag gebonden in Maison Stroucken te Be- ve;wijk, behaalde den len prijs de heer P. Smits van Haarlem met 121 puntenden 2en prijs de heer P. J. Schwartz van Haarlem met 103 pun ten den Sen pr. de heer J. Bakker Wzn. van Krommenie met 94 punten. Een schoolopziener voor de rechtbank. Door den kantonrechter te Wage- ningen is de schoolopziener te Ooster beek, tegen wien bet O. M. f 20 boete was geëischt, veroordeeld tot f15 boete of 3 dagen hechtenis, wegens de be kende overtreding der wet op de posterijen. (Het verzenden van een particulieren brie! als dienstbrief.) Een ontvanger voor de rechtbank. Vrijdag werd in de zaak van den gewezen ontvanger te Schiedam als laatste getuige gehoord A. J. Hes- sing ais deskundige. Deze had op last van het gemeentebestuur van Schie dam de boeten nagegaan en ontdek te tal van foutieve optellingen. Ook was op de jaarrekeningen van 1878 tot 1894 het kassaldo steeds te laag opgegeven, strekkende alles volgens zijne overtuiging om het kassaldo te ver leinen. Het Openbaar Ministerie achtte de schuld van beklaagde bewezen en laakte zeer de houding van den bur gemeester van Schiedam in deze zaak, welke houding ook tijdens de terechtzitting hoogst treurig was, daar hij op de meeste vragen slechts antwoordde, dat hij het vergeten was. Neen, zeide ZEA., dat is geen hoofd voor een gemeente als Schiedam en op hem rust grootendeels de schuld van het voorgevallene. Hadden B. en W. bij het nazien der kas volgens hun plicht gehandeld, de vervalschin- gen waren bemerkt en hadden niet 16 jaar kunnen duren. De laakbare handeling van hetge- meentestuur van Schiedam nam ech ter niet de schuld van beklaagde weg. Zijn gepleegde handelingen wa ren hoogst ernstig, f83000 is weg en waar deze gebleven is, is hem ook een raadsel. De eisch luidde 2 jaar. Daarna was het woord aan den toe- gev;>egden verdediger mr. Joe. van Ëaalte. Een intermezzo. In een klein theater te Parijs heeft zich onlangs een komisch geval voor gedaan. Het publiek was reeds onge duldig-geworden ten gevolge van het lange wachten vóór het scherm werd opgehaald, toen de regisseur op het tooneel kwam en vertelde, dat een der acteurs wegens ongesteldheid niet kon spelen. Zijn rol zou door een an der gelezen worden. Terwijl het stuk goed en wel aan den gang was kwam de „zieke" tooneelspeler het tooneel ophollen, roepende dat hij niet spelen wilde, omdat hij geen geld kreeg. Hij had nog niet gege ten en weigerde op te treden met een lenige maag. Het medelijdende publiek wierp een regen van geldstukken op het tooneel en na een pauze van een kwartier trad de acteur met gevulde m ag en dito beurs in zijn rol op, onder grooten bijval der toeschou wers. Een quaes tie tusschen medici. In de wetenschappelijke wereld, aldus meldt men uit Berlijn aan de N. R. CL, schijnt een groot schap- daal te verwachten te zijn, of eigenlijk is het er al. Professor Behring, uit vinder der bloedserumtherapie (heil- serum tegen diphtheritis enz.) is in de „Zukunft" eene reeks artikelen begonnen, waarin hij Yirchow op de grofste manier aanvalt. Yirchow zou onlangs in het publiek gezegd heb ben, dat de eerste proeven met het serum onder zijn (Virchow's) leiding, door zijn toenmaiigen adsistent, dr. Aronson, zouden zijn genomen. Beh- ringh verklaart hier tegenoveiHij en zijn medewerker Wernicke zouden hun gemeenschappelijken arbeid reeds geëindigd en aan de openbaarheid overgegeven hebben, voordat Aronson ernstig op het idee had kunnen ko men, „dat er op het door mij (Beh ring) in 1890 ontsloten gebied voor hen iets te halen zou zijn." Een leer ling van Virchow of Yirchow zelf zoude nooit een heilserum tegen diph theritis hebben kunnen ontdekken, want Yirchows therapeutische stellin gen en bemoeiingen staan lijnrecht tegenover het door Robert Koch ge gronde aetiologische onderzoek, waar uit de uitvinding van het heilserum is ontstaan. Met herhaalde citaten uit Virchow's geschriften plaatst Behring dan het zoo scherp mogelijk geformuleerde verwijt, dat Virchow met de ontwikkeling der weten schap in het algemeen niet mede vooruitgegaan is. Misschien zegt de schrijver heeft zijn representa tieve werkzaamheid (Virchow is, naar men weet, lid van den raad, af gevaardigde enz.) hem bij het deel nemen aan experimenteelen arbeid in den weg gezeten. In het algemeen zou Virchow's verdienste meer be staan in schrander spreken dan in nuttig zijn, terwijl men in de krin gen der medici, zich van den vloek van Virchow's beschouwingen los makend, hce langer hoe meer inziet dat het juist de taak van den ge neesheer is den zieken van nut te zijn veel, meer dan over de ziekte allerlei vernuftige dingen te zeggen. Voorzichtig dus vervolgt de schrij ver ontwijkt Virchow het nemen van een positie tegeoover de moderne theorieën en alleen als er gelegen heid is voor een afkeurende kritiek, legt hij nog wel jeugdige frischheid aan den dag. „Bij Virchow zien wij zoo zegt Behring o. a. woordelijk hoe met eene aan het wonderbaarlijke gren zende consequentie de leer van de lonale aan bepaalde organen verbon den ziekten en van de onmogelijk heid om andere geneesmiddelen dan symptomatische en de organen be werkende te vinden, aan het tegen woordige geslacht van geneesheeren als een onfeibaar dogma is opgelegd. Deze onmeedoogende aanval van Behring wekt natuurlijk te grooter opzien, daar zijn artikel in een veel verbreid, niet wetenschappelijk orgaan is verschenen, maar overigens gist het al lang in de kringen der jongere geleerden, die meer van Koch hou den en zeer tegen den „grijzen paus der wetenschap zijn ingenomen.11 De „Berl. Ztg." bevatte Vrijdag een verklaring van Virchow, dat men hem verkeerd heeft begrepen, als men ge meend heeft dat hij zich onlangs ongun stig over het heilserum zou hebben uit gelat en. Alleen had hij het als zijn plicht beschouwd, op een voorzichtige aan wending van het middel aan te dringen. Een geheimzinnige ver dwijning. Te Hamburg verdiept men zich in gissingen over het geheimzinnig ver dwijnen van den lederhandelaar Roth- gardt met vrouw, vier kinderen en een zwager. Het lijk van het jongste kind is bij Finkenwarder aangespoeld, hetgeen aanleiding heeft gegeven t <t het vermoeden dat men hier voor een geval van moord of zelfmoord staat. Volgens een andere lezing zou de fa milie bij ongeluk zijn verdronken op een roeitochtje. Eene goede gastvrouw. De keizerin van Duitschland weet, hoe zij voor hare gasten moet zor gen Daaromtrent wordt een staaltje gegeven uit Belgrado. Toen verleden week het programma ter regeling van het bezoek van koning Alexander van Servië was vastgesteld, liet de keizerin den secre taris van het Servische gezantschap bij zich komen om hem te vragen, of koning Alexander gaarne couran ten las en aan welke bladen van zijn land hij de voorkeur gaf. De heer Jakschic, de secretaris, die zelf een uitstekend journalist is, vaf op de eerste vraag een bevestigend antwoord en maakte de keizerin opmerkzaam op de Videloeen vooruitstrevend blad, en nog een paar andere. Onmiddellijk werd nu van het koninklijk slot geschreven naar de redacties dier bladen en werden van elke courant dagelijks zeven exem plaren besteld, waarvan het eerste nummer moest afgezonden worden op 14 Oct. en het laatste met de re kening, zooals het in dat schrijven heet, op 20 October. Een huwelijks-annonce. Een actrice te Weenen geeft in de volgende bewoordingen aan hare vrienden kennis, dat zij [gaat trou wen: „Aan al mijne vrienden enkennis sen laat ik hierbij weten, dat ik op het punt sta op te treden in een nieuwe rol, die ik tot nu toe nog nog nooit vervuld heb. Het stuk heet „Huwelijk." De rol van den jeune premier" is opgedragen aan den heer Hans E.Van zijn vertolking hangt het slot van het stuk af, dat naar zijn believen, een blijspel of een treurspel zal zijn. Een klucht wordt het in geen geval, want wij meenen het zeer ernstig. Al mijn getrouwde vrienden verzekeren mij trouwens, dat er in „Huwelijk" niets belache lijks is." Een visschersschuit gezonken. Op de hoogte van Yarmouth is een visscherschuit bij dichten mist door een Noorsche stoomboot aan gevaren en onmiddellijk gezonken. Van de bemanning werden slechts twee personen gered de overige acht verdronken zonder dat men hulp kon bieden. De toestand van den Czaar. Professor Merschejeffski, speciali teit voor zenuwziekten, is bij den czaar ontboden en naar Livadië ver trokken. De laatste berichten, die te Pe tersburg uit Livadië ontvangen zijn, luiden zeer zorgwekkend. Volgens de berichten, die te Ber lijn, uit vertrouwbare bron betreffende den toestand van Czaar Alexander zijn ontvangen, wordt het overlijden van den Czaar reeds dezer dagen ver wacht. Deze mededeelingen worden be vestigd door de berichten, die door den Ruesischen gezant te Berlijn zijn ont vangen. Naar men beweert, hebben de geneesheeren den Czaar reeds voor drie dagen op het ergste voorbereid. Men twijfelt hier te Berlijn nog aan de juistheid van het bericht, dat dezer dagen reeds een regentschap in Rus land zal worden ingesteld. Elke dag brengt verpletterende be richten uit Petersburg. Het schijnt twijfelachtig, of de Russische specialist voor zenuwziekten Merschejewski al leen wegens den toestand van den stervenden Czaar plotseling naar Li- vauja ontboden is, hoewel het vast staat, dat diens zenuwgestel sedert het onheil bij Borki zeer ge-chokt was en in verband met andere kwalen steeds achteruit ging. Veeleer zou, tengevolge van de spanning der laatste weken, ook de Czarin, wier zenuwgestel ten zeerste moet worden ontzien, in eenen deerniswaardigen gemoedstoestand verkeeren. Verder loopt het gerucht, dat de grootvorstin Xenia door de overspanning te Livadja eveneens weder ziek geworden is. Het vermoeden houdt aan, dat Kei zer Wiihelm's jongste verolijf te Darm stadt met de eventueel ontworpen bespoedigde en stille bruiloft van den Russischen troonopvolger en prinses Alix samenhing. Eene vermoedelijke verloving. In officieele kringen in Rusland is men algemeen van meening, dat prin ses Helène van Orleans, de tweede dochter van wijlen graaf van Parijs, zich zal verloven met den toekom- stigen troonopvolger van Oostenrijk, aartshertog Frans Ferdinand. Volgens de Russische Reichsbotm heeft prinses Alix van Hessen zulke groote vorderingen in de Russische taal, godsdienst en geschiedenis ge maakt, dat zij haren leeraar, pater Janitcheff, reeds missen kan. Door de rechtbank te Washington was een neger veroordeeld tot 20 jaar gevangenis. Toen de veroordeelde weggebracht zou worden stond een groote volksmenigte hem op te wach ten om de lynchwet op hem toe te passen. Militairen, die den ingang van het justitie-gebouw bewaakten, waren genoodzaakt vuur te geven, met het gev lg dat vijf personen gedood en drie-en-twintig gewond werden. Er heerscht groote opschudding in de stad. De oorlog tusschen China en Japan. De regeering in Japan heeft bij den Landdag wetsontwerpen ingediend be treffende eene leening van 100.000.000 yen en heeft nog meerdere maatre gelen getroffen tot bestrijding der oorlogskosten. De voorzitter van den Landdag diende een adres van ant woord op de troonrede in, dat al dus eindigt: „Uwe Majesteit be schouwt China terecht als den vijand der beschaving. Wij willen aan de wenschen des keizers gehoor geven en de barbaarsche hardnekkigheid van China den kop indrukken." Het orgaan der engelsche regeering, de „Daily News" meldt dat kort na den te Londen gehouden ministerraad berichten ontvangen zijn, waarin ge meld werd, dat China zich gereed maakte vredesonderhandelingen aan te knoopen op zekere voorwaarden. De regeering is toen met de mogend heden in onderhandeling getreden met het doel gezamenlijk bij Japan vertoogen in te brengen. De uitslag van deze stappen is nog niet bekend. Japan heeft niet geant woord, maar de voorstellen evenmin verworpen. De meerderheid der mo gendheden is het met de Britsche regeering eens. Uit Shanghai wordt aan de „Times" gemeld, dat China een nieuwe bin- nenlandsche jleening uitgeeft, groot 20.000,000, pd. st. tegen een rente van 7 percent. Uit de Chineesche provinciën Hunan en Hupeh zijn duizenden soldaten te Tientsin gekomen. Zij zijn allen on geoefend. Belangrijke hoeveelheden wapenen zijn naar China onderweg, geladen in schepen, die onder neu trale vlag varen. Met Oostenrijksche firma's zijn contracten gesloten voor de levering van Mannlicher-geweren. De herstelling der Chineesche oor logsvloot wordt, volgens de Standard, iederen dag vertraagd door nieuwe moeilijkheden; de vloot zal vermoe delijk niet voor het aanbreken van den winter zee kunnen kiezen. Het Chineesche leger aan deYalu- rivier staat onder bevel van generaal Sing. Aan de Times wordt gemeld, dat de generaals Yeh en Wei bij keizerlijk besluit gedegradeerd zijn. VARIA. De dichter Tennyson nam een waardeloos vel papier en door er een gedicht op te schrijven verdiende hij 60,000 gulden. Dat was genie. Van- derbildt kan op een of ander stuk papier schrijven en het tot een waarde van 100,000,000 gulden maken. Dat is kapitaal. De Vereenigde Staten kunnen 17a ons goud nemen en daar op een vogel afdrukken (adelaar ge- heeten), die eene waarde van 250 gulden heeft. Dat noemt men geld. Een horlogemaker neemt voor drie gulden aan materiaal en maakt daar een horloge van, dat zestig gulden waard isen dat noemt men vaar digheid. Een koopman neemt een ar tikel dat een kwartje waard is en ver koopt het voor een galden. Dat is handel. Een dame kan een mooie hoed voor drie gulden koopen, maar zij schaft zich liever een van dertig aan. Dat is dwaasheid. Een werkman met een spade werkt 10 uur en graaft drie of vier ton aarde of steenkool voor een paar gulden. Dat is arbeid. De schrijver van deze geleerde ver handeling kan een wissel voor 80,000,000 gulden schrijven en die zou geen cent waar zijn. Dat is een schandaal(Berl. Tagebl.) Wat hij doen zou? Sergeant. Meijer, verheel je nou eens dat je op een avond ergens op post stond. Eensklaps komt er iemand achter je en je voelt dat je door een paar krachtige armen omvat wordt, jij en je geweer. Wat zou je dan doen Meier. Dan zou ik zeggen: „Kom Jans, geen gekheid! .tccrcvsartbancfcten. Het stoomschip Bromovan Java naar Rotterdam, vertr. 19 October van Port-Said. Het stoomschip Conradvan Amst. naar Batavia, vertrok 18 October van Genua. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, passeerde 19 Oct. des v.m. 7 u., Scilly. Het stoomschip Prinses Amaliavan Batavia naar Amst., pass. 19 October Perim. KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entrée bij introductie. Directie VOS ZOON. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 17 Oct. D. D. van Eldik, wedr. van H. J. G. Costermans, en L. Goosens, Zutfen. R. Katten- winkel en H. G. Schneider, Elburg. 18. L. Meeth en H. W. Ente, Utrecht. Overleden: 16 Oct. Wed. A. M. W. DupperStavenisse deBrauw 82 j., Utrecht. M. CappelbergBoon 65 j., Watergraafsmeer. 17. C. S. Kui perWaal 65 j., Apeldoorn. Jkvr. C. E. Cazaux van Staphorst, Utrecht. Wed. B. RustBaars 65 j., Amst. H. J. Mouris 62 j., Amst. G. J. Ger- brands 66 j., Laag-Soeren. L. Geel man 63 j., Amst. 18. J. H. Geraets 90 j.,_ den Haag. B. van Hasselt 78 j., Nijmegen. Wed. F. L. Begeer Loos 82 j., den Haag. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Dinsdag 23 Oct. 1894 des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. I. Tocate en Fuga. J. S. Bach. 2. Recordare uit Mozart's RequiemR. Schaab. 3. Fantaisie Pastorale F. Lux. 4. CavatiniJ. Raff. 5. Mondnacht Schumann. rreüixlictinen der fteii. Herv. Kerken op ZONDAG 21 Oct, TE HAARLEM. Groots Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Vrije Veurt. 3 Avonds 6 ure, Barbas. Dankzegging. Ni twos Kerb, Voorm. 10 ure, Veen. Avondmaal. Kerk, Voorm. 10 ure, van Lsnnep. Avondmaal. Woensdagavond 7 ure, Veen. Kerb. Voorm. 10 ure, Aloeton. Vrije beurt. F.glits Wallonne. Dii henrei, Perk, pasteur a Amsterdam. Christelijk Gereformeerds Gemeente Gedempte Oode Gracht, Voorm. 10 ure, av. 5 are. Mulaor. Klein Heiligland, Voorm. 10 ure, 5a!»v. 3^ ure, Lezing. Luthertehe Kerk. Voorm. 10 ure, Helper Sesbruggen. Kerk der Vera enig de Doopsgezinde. Voorm. 10 ure, Hesta. Remonstrantieke Kerk. Voorm, 10 nre, Tideraan. Kerk &*r Broedergemeenten Voorm. 10 ure. Woisï. Donderdagavond ure, S Wcias. Koor der kerk Ridderstraat. Voorm. 10 ure, 's av. 5 nre, Hani*. van Oosterbierum. Neöard. Herv. Kerk, $8©iMseRMr©©8c* Voorm. 10 ure, Gorth van Wijk Jr, leverw||k. Voorm. 10 ure. Boon. Nam, 1 ure. Zondagschool. Evangl. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Dooosgezinds Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. i e rt viaai t Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam. 2^ ure, H. H. Barger, rt£eemstcdea Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Houtrijk en Voorm. 10 ure, Swaan. prod, te Haarlem. $antpe©r£» Voorm. 10 ure, J. van Loener- Martinet. {•jsaarn«fi.»B2 Voorm. 10 ure, Hoog. VeSsea. Voorm. 10 ure, Loggers. 's avonds 7 ere Bijbellezing, in 't lokaal voor chr. belang. SnndvoorL Voorm. 10 ure, Hulsman, Nam. 2'^ ura, Hu'sraaa. MARK l~NiEU\A/S Leiden. 10 Oct. De aanvoeren prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 16 Stieren f53 af205, 240 vette Ossen en Koeien f119 a f265 of f0,60 a 0,72 per Kg., 110 Vare id. f104 a f210, 240 Graskalveren f15 a f48, 40 vette id, f30 a f86 of f0,65 a f0,85 per Kg., 7 nuchtere ld. i9, a f20,1380 vette Schapen f 18, a f32,of f0,45 a f0,50 per Kg., 60 weide dito f12,a f25, 44 Lam meren f 10,—a f 16,110 magere Var kens f 16 a f25, 304 Biggen i'4,a f 12,Veulens f af—,8Paar- denf 28.— a f72. - 223 Kalf- en Melk koeien f108 a f256.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7