NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C, 12s Jaargang;^ Dinsdag 23 October 1894. No. 3469 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Provinciale Staten FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SuceParyt 31bis Faubourg Montmartre: Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed- billijk en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever \Hnarlem, 22 Oct. 1894. Rapporten over de begrooting ?lDe Coram, van fin. wenscht, als maatregelen worden beraamd voor de aanlegkosten der duinwaterleiding, de leening van 1884 geconverteerd te zien. Zij is ingenomen met het voor stel om den toestand van de fontein •in den Hout te verbeteren. In de le afdeeling daarentegen vond het plan om een ijzeren hek om de fontein te zetten (kosten f600) alge- meene bestrijding omdat men zoodoen de den wanstaltigen toestand besten digt. De 2e afd. ontving het donkbeeld niet met onvcrdeelden bijval. In de Comm. v. fin. werd de vraag gedaan, of het niet wensclielijk zou zijn, dat de eigenaar van gronden die hij overdraagt aan de gemeente voor straten, niet 3U zoo als tot nu maar het totaal der kosten van rioleering en bestrating betaalt. Ook B. en W. znllen dit overwegen. De le afd. wil veiligheidshalve de afsluithekken van de draaibruggen voorzien van ijzerdraad. B. en W. achten dit onnoodig. Een van de leden stelde voor een recht van 5 pCt. te heffen op de bruto ontvangsten van tooneelvertoo- ningen en andere openbare vermake lijkheden, maar dit ondervond weinig bijval. De meerderheid der 2e afd. acht het voortgaan, wat B. en W. voorstellen, met het bestraten van de Jansstraat met scoriae pavers (zooals voor het Rechtsgebouw liggen) niet gewonscht. B. en W. handhaven ovenwei hun voorstel. De f200 voor de politiewa gens het verbod om kermis te wen- schen wil de meerderheid zien ver vallen. B. en W. achten dit ongewonscht, omdat dit eene vermindering van jaarwedde zou zijn. Wat betreft het adres om verhoo ging van jaarwedde, ingediend door 44 agenten van politie, stellen B. en W. voor daarop afwijzend te beschik ken, overeenkomstig het advies van den burgemeester en met overlegging van het rapport van den commissaris van politie. Over de vergoeding van bestrating en rioleering van overgedragen gron den rees dezelfde vraag als in de Comm. van fin. In de 3e afd. sprak men erover, den leelijken gevel van het Oude Mannenhuis aan de Groote Hout straat met een niet kostbare klim plant te laten begroeien. Dit zullen B. en W. overwegen. Twee leden wenschten nadere inlichting omtrent de verhooging van de jaarwedden der twee leeraressen. B. en W. achten het billijk met het oog op de jaarwedde der leeraren ook aan de leeraressen na eenigen diensttijd eene verhooging toe te kennen. Een der leden opperde de wensche- lijkheid om den tol aan de Klever laan op te heften. B. en W. zijn daar tegen, omdat die tol nog eenig voor deel oplevert en als ze wordt opge heven, de Kleverlaan door drukker berijden meer aan onderhoud kosten zal. B. en W. achten een voorstel ge daan in de 3e afd. om de post voor schoolbibliotheken van ƒ600 te bren gen op f400, niet gewenscht, daar alsdan de som te klein wordt. Na de voltooiing der nieuwe apotheek zullen sommige punten nader moeten worden behandeld. Ook de prijs der recepten (waarover in een der afd. gesproken werd) zal daarbij ter sprake komen. 't Voorstel van een der leden om de prijsuitdeelingen te laten verval len beamen B. en W. niet. De Raad heeft zich herhaaldelijk ten gunste daarvan uitgelaten. Evenmin kan het denkbeeld om 5 pCt. recht op tooneelvertooningen te heffen, den bij val van B. en W. verwerven. Aanbesteding. Uitslag der gehouden aanbesteding door den heer N. F. Douglas, archi tect, aangaande het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning aan den Schoterweg te Haarlem. W. F. Möhringer en H. Smink f 3535. G. v. Abs 3590. P. v. Duuren 3590. J. Giebels en J. v. Servelien 3700. A. F. Captein 3747. P. v. d. Weegh 3770. H. v. 't Wout 3810. J. Machielse 3830. J. Antonisse 4780. Zondag vergaderde alhier de afdee ling van het Nederlandsch onderwij zers Genootschap, waarin o. a. tot verkiezing van een lid van het hoofd bestuur werd overgegaan56 stemmen werden uitgebracht, waarvan de heer G. Meijer, leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen en voorkomende op de aanbeveling van het hoofdbestuur er 23 bekwam, terwijl 33 stemmen werden uitge bracht op den heer H. W. J. A. Schook, hoofd eener school te Amsterdam, buiten de aanbeveling van het hoofd bestuur om, candidaat gesteld door den Bond van Nederlandsche Onder wijzers. Een hartelijk woord werd gespro ken tot den heer H. J. Overbeek, die bij gelegenheid van zijn,40-jarig ju bilee als onderwijzer benoemd is tot eerelid der afd. Haarlem. Met een kort woord dankte de heer Overbeek en uitte zijne beste wen- schen voor den bloei der afdeeling. Bepaald werd dat zes afgevaardig den der afdeeling de westelijke ver gadering te Amsterdam zullen bijwo nen, die gehouden wordt a.s. Zaterdag, en waar de heer mr. H. Ph. de Kanter. lid van de Tweede Kamer, de discus- siën zal inleiden over „Pensioenver zekering aan weduwen en weezen van onderwijzers. Op het concours uitgeschreven door de rotterdamsche schermvereeniging „Progressus" te Rotterdam heeft de vereeniging „Voor Vaderland en Ko ning" alhier een diploma behaald voor het merkwaardigste vaandel. In den personeelen wedstrijd sabel behaalde de heer F. J. A. M. Wesse- lingh den Isten prijs, verg. zilv. med. en de heer P. van Daalen den 3den prijs, kl. zilv. medaille. Verder behaalde „Voor Vaderland en Koning" den 3den prijs in deko- lonne gev\eer en de heer van Don selaar evenals de heer van Daalen een leerling van den heer Wesselingh een groote gouden medaille voor den fraaisten stand bij het schoon- schermen op degen. Brongebouw. Bij den bouw van het Brongebouw in den Koekamp is een incident ge rezen. Toen de teekening van dat gebouw door den Raad was goedgekeurd, heb ben de architecten de heeren J. A. G. van der Steur en D. E. L. van den Arend, de grenslijnen uitgezet en de hoofdopzichter van de werken en ge bouwen was van de juistheid daarvan overtuigd. In een schrijven van B. en W. aan den Raad leest men nu het vol- ,;Eene nadere opmeting door den landmeter van het kadaster bracht evenwel aan den dag, dat het gebouw, terwijl het reeds tot eene zekere hoogte was gevorderd, ongeveer 2 meter zui delijker, alzoo meer naar het midden van den Koekamp, was geplaatst. Het behoeft wel geen betoog dat het in hooge mate verwondering mag wekken, dat eene dergelijke afwijking heeft plaats gegrepen, zonder dat daar toe ook maar eenig verzoek was ge daan en geheel buiten weten van den Hoofdopzichter over de werken en ge bouwen, terwijl wij wenscüen dit met nadruk te vermelden het ge bouw overeenkomstig uw besluit was uitgebakend. Het onderhoud, hetwelk daarop door den Voorzitter van ons College met de beide architecten heeft plaats ge had, heeft ten gevolge gehad, dat bij nwe vergadering is ingekomen het hierbij overgelegde verzoek, „om. het gebouw ongeveer 1.80 meter meer achterwaarts te mogen plaatsen." In het midden latende, dat dit ver zoek eenigszins vreemd mag schijnen, waar toch het gebouw op de afgewe ken plaats reeds vrij groote vorderin gen heeft gemaakt, kan de omstan digheid die volgens het adres aanlei ding zou hebben gegeven tot de af wijking van het plan, nl. de noodza kelijkheid, bij het uitzetten van het gebouw gebleken om daarvoor eenige stoeptreden aan te brengen, ons niet bevredigen. Immers op dit situatie-teekening ingediend volgens art. 177 der Alge- meene Politie-verordening, en waarop het gebouw volkomen op de juiste plaats i3 aangegeven, was reeds een stoep vóór den hoofdingang ontwor pen. Hoe het ook zij, de vraag die in de gegeven omstandigheden dient te worden beslist, is deze: Is Uwe Vergadering geneigd andermaal een wijziging van het oorspronkelijke plan toe te staan? Een afwijzend besluit zou gelijk staan met de verplichting om het gebouwde weder af te breken en hoewel daartoe ongetwijfeld de be voegdheid zoude bestaan, vinden wij onzerzijds geene aanleiding om U daartoe te adviseeren. Het publiek belang toch wordt door eene meer zuidelijke plaatsing van hetKnrhaus niet geschaad. Wij geven U daarom, hoewel het gebeurde betreurende, in overweging aan de ingenomen plaats alsnog Uwe goedkeuring te hechten door vast stelling van het hierbij gaand ont- werp-besluit." "Xln de a. s. wintervergadering van de Staten (den eersten Dinsdag in November) komt o. a. aan de orde: een voorstel tot het con verteeren van de vroegere geldleeningen der pro vincie in eene van 3 pCt., uitgezon- dord de restanten van de leeningen van de jaren 1874, 1875,1885 en 1891, die in het geheel op 1 Januari 1895, een restant van f40000 zullen aanwijzen. De nieuwe leening bedraagt met inbegrip van f50.000 voor Meeren- berg en f150.000 als subsidie voor de stoomtram AlkmaarHoorn f 741.000. Voorgesteld wordt met het oog op de groote kosten afwijzend te be schikken op een adres van de ge meente Schagen tot het aanleggen van een kanaal vandaar naar de Stol pen; afwijzend te beschikken verder op het adres van den gemeenteraad van Texel tot het maken van een haven beoosten OosterendGed. Staten adviseeren tot het verhoogen van het subsidie aan de Ambachts school te Alkmaar voor 1895 tot f2500.tot toekenning van een sub sidie van f 500 per jaar aan het Ne- derl. Schoolmuseum, gedurende 5 jaar, tot pensioneering van den werk man van het gesticht Meerenberg J. Prinsen met f235.90 en tot verlee- ning der subsidie voor de aanstelling van een zuivelconsulent voor Noord- Holland over de jaren 1895,1896 en 1897, daar eerst in 1895 benoeming geschiedt. Ingediend is een 2de suppl. begroo ting voor het gesticht Meerenberg, waarbij een cijfer van f16.000 als meerder ontvangen verpleegkosteD is aangeduid en daartegenover een zelfde som staat voor onderhoud van gebou wen en van het landgoed, liggings stukken, brandstof en verlichting. Voor kosten der te sluiten leening wordt f3000 aangevraagd. De firma P. Clausing en Zonen verzoekt ons, naar aanleiding van het in ons vorig nummer voorkomende rapport over Kindermanns Gasgloei licht, te vermelden dat het onjuist is, dat het Auerlicht hetwelk zij levert f 9 per brander kosten zou en verwijst naar de advertentieën waarin is be- bericht dat de prijs van Auerlicht f 7 per stuk is. Wat betreft de groene kleur, die volgens bovenbedoeld rapport het Auerlicht zou ontsieren, beroept zich de firma Clausing met het volste ver- Naar het engelsch van CHARLES READE. 1) HOOFDSTUK I. Matthew Brent, een klein winkelier in Greenstreet te Liver pool, was weduwnaar en had twee dochters. Deborah, de oudste, had een zeer radde tong en was gevat, maar wilde Diet studeeren of haar aandacht wijden aan iets, dat het ongeluk had geschreven of gedrukt te zijn. Sarah de jongste, toonde van hare kinderjaren af, dat zij vlijtig en leergierig was. Haar vader ontwikkelde deze hoedanigheden, want die leiden tot voorspoed, en dat wist hij. Hij zond het meisje naar school, on daar leerde zij gewone vakken en behalve dat nog iets, dat meer waard was dan al het andere, namelijk, hoe zij zichzelve moest onderwijzen. Dank zij haar goed onderricht leerde zij schrijven als een kantoorbediende en het .bijhouden haars vaders boeken, leerde zij onthouden den prijs van alle winkelwaren, om de klanten als het noodig was te kunnen helpen, en voor haar eigen genoegen en ont wikkeling lezen. Op achttienjarigen leeftijd was zij overdag de rechterhand van Brent, terwijl zij hem des avonds voorlas. Deborah, die alleen „The Mercury" kon spellen, en dat niet wilde doen wanneer Sally er was om ze haar voor te lezen, legde zich toe op het koken, het huishouden en het doen van inkoopen op de markt. Cp twintigjarigen leeftijd was zij zeer slank entochforseh gebouwd, had fraai, eenigszins rossig haar en een blank vel, dat echter spoedig onder den invloed van de zon kwam. Deze blankheid kwam vooral uit in haar hals. Deze hals, blank en forsch, en eene lange rij ivoorwitte tanden, vorm den hare schoonheden. Zij huwde toen zij nog zeer jong was met den neef van haar vader een kleinen pachter en ging wonen in Berkshire, het graafschap waarin zij gebo ren was. Sarah Brenth was ongeveer twee duim kleiner dan Debo rah, en had een sierlijke gestalte, met een ovaal gelaat, dat eenvoud en zachte waardigheid uitdrukte. Haar vel was ook blank wat zoowel zichtbaar was aan hare witte handen als aan haar albasten hals. Zij had bruin haar, en twee oogen, die iemand onbeschroomd, flink aan zagen zonder dat zij staarde. Toen zij negentien jaar oud was werd een knappe jonge man, Joseph Pinder geheeten op haar verliefd. Hij was beschroomd en betuigde haar zijn liefde slechts op een afstandimmers beschouwde hij haar als een wezen dat verre boven hem stond. Nooit sprak zij bizonder levendig of veel, en kon toch altijd beleefd en verstandig antwoorden dit en haar madonna-achtig gelaat maakten dat Joe Pinder haar bizonder vereerde. Haar vader was zeer met hem ingenomen, en keurde zijne bezweken goed; zij gingen dus zeer vriendschappelijk om, maar wanneer hij een weinig openlijk zijne liefde verklaarde, dan merkte zij kalm op, dat zij niet verder kon gaan dan tot vriendschap, „en werkelijk," zeide zij, „ik zou nooit mijn vader voor den een of anderen jongen man willen ver laten." Joseph Pinder wist, dat een dergelijke verklaring wel meer afgelegd wordt door een meisje, dat toch vrijwillig hare haDd ten huwelijk schenkt, en hij ging voort met haar op allerlei wijzen zijne vriendschap te betuigen. Dikwijls keerden zij gezamenlijk uit de kerk terug; hij vol verrukking, dat hij in hare nabij beid was, en zij koel maar vriendelijk. De Brents hadden eene kleine winkelzaak, en Sarah's aan bidder was decoratie-schilder, en wel eene specialiteit in het letters-schilderen een van die artisten, die door met kunst vaardige hand schaduwen aan te brengen vergulde lettere te voorschijn roepen, die hol of bol schijnen te staan, of blok- letters schijnen te zijn, en den een of anderen ^winkel ver sieren. Bij zekere gelegenheid had hij in Manchester in dit g mre zijner kunst een groot werk at te leveren welk werk weer leidde tot eene bestelling te Preston. Een maand daarna keerde hij huiswaarts met geld in beide 0.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1