AANPLAKBILJETTEN. Voor onze taters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. PIERIBOOIL 12e Jaargang ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS, Woensdag 24 October 1894. No. 3470 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat IA, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAJJBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs 31 bw Faubourg Montmartrê. BILJETTEN voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestelijk heden, Concoursen etc. kan mei ter Stoomdrukkerij van dit Blad tot hoogst billijken prijs laten drukken. Nieuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur-Uitgever In de étalage voor de vensters van bet Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Uit Eigen Haard. Portretten van op Lombok gesneu velde officieren. Gezichten op Lombok. Een transport op Lombok. Rattengevecht te Roubaix. Een prijswinner. Inschrijving der weddenschappen. Het verbranden der Bloemenbooten te Canton. De chineesche kruiser Wei Yuen ge sneuvelde soldaten overbrengende. ©Landing van japansche troepen te Cbemulpoo. Europeanen in China. Prise d'ean der waterleiding te Manchester in 2 afb. Portret van den Czaar van Rusland, j Portretten van professor Zakharin en prof. Leyden. Gezichten op Corfu. I. Algemeen aanzicht van de stad. II. Het koninklijk paleis. III. De villa Mon Repos, die den Czaar werd aangeboden. Artisten der Nederlandsche Opera. Op de alpen. I. De astronoom dr. Janssen wordt naar den top van den Mont Blanc getrokken. II. Portret van dr. Janssen. £111. De kleine Rochers Rouges. IV. Hut op den top der Rochers Rouges. V. Payot, de opzichter van den bouw van het observatorium op den Mont Blanc. VI. De Rochers Rouges gezien uit de „Refuge Vallot". San Marino, de kleinste republiek der wereld. Optocht van bestuurders en staats ambtenaren van San Marino. Gezichten in Bosnië. I. Straat te Mostar. II. Brug te Mostar. III. Op bet veld. IV. Bronnen der Bouna en Israël, kerkhof. Inenting tegen diphteritis. I. Afnemen van het serum van het paard. II. Cultuur van het serum. III. Id enting van een kind. Een tijger. Politieke Platen en Portretten. iHoarlem23 Oct. 1894. Door Ged. Staten, van Noord Hol land, is op zijn verzoek verklaard, dat de heer A. Serné Bz. wegens lichaamsgebreken ongeschikt is voor de verdere vervulling van zijne betrek king van onderwijzer. Voor het examen vrije- en orde oefeningen zijn Maandag hier ter stede geslaagd, de heeren J. D. van Ramshorst, C. B. van Schravendijk, J. Tolsma en E. J. Visser, allen alhier. Voordracht voor hoofd der Burger school voor jongens en meisjes te Enkhuizen M. Passer, le onderw. te Amster dam F. T. Popma onderw. R. N. L. te Hoorn; H. Kingma onderw. le Burgerschool te Haarlem. De overwegen-quaestie. De overwegen- quaestie aan den Jans en Kruisweg bij de spoorlijn, belooft eerlang zeer bevredigend voor de in gezetenen te zullen worden opgelost. De spoorweg-maatschappij toch heeft het plan het rangeerterrein, nu gele gen tusschen het Statenbolwerk en den Jansweg, te verplaatsen en te brengen tusschen den Zijlweg en het Statenbolwerk. (N. R. Ct Ons wordt medegedeeld, dat het batig saldo van de soirée Lombok Atjeh, hier ter stede den 20sten dezer gegeven, bedraagt fl036.875. Deze belangrijke som is gestort in de kas van het Comité te 's Graven- Veeziekte. Op eene weide aan de Kleverlaan is eene koe van L. Jansen, door tong- blaar aangetast bevonden en op eene weide in den Veerpolder eene koe van P. de Haan. Nederl. Maats, ter bevordering van Nijverheid. De afdeeling Haarlem van boven genoemde Maatschappij vergaderde Maandagavond in het Nntsgebouw onder voorzitterschap van den heer Mr. Joh. Enschedé. Nadat de voorz. rapport had uit gebracht over de vorige algemeene vergadering der Maatschappij te Arn hem, ging men over tot reglements- herziening. Besloten werd o. a. tot het verhoogen van de contributie van f5,25 tot 5.50, omdat bij laatstgeslo- ten contract met den uitgever deze niet meer verplicht is het orgaan der Mpij. franco p. p. te verzenden en de Dep. Besturen daarvoor dus moe ten zorgen. Door de verhooging der contributie kan men gedaan krijgen, dat de uitgever het voortaan weder franco zendt aan de leden van dit departement. Voortaan zal men, voor het lidmaat schap willende bedanken, dit moeten doen voor 1 December, inplaals van zooals vroeger voor 1 Januari. Daarna was aan de orde een ver zoek van de besturen van het Muse um van Kunstnijverheid en het Ko loniaal museum, om alsnog voor 1895 de vroegere bijdrage van ƒ50 aan elk, te verleenen. Wegens den toestand der geldmid delen van het departement is n.l. in de maand Januari van dit jaar besloten deze subsidieën in te trekken. Men wilde niet ieder jaar deze som men zonder bespreking bestendigen. De voorz. doet thans opmerken, dat het Bestuur geen aanleiding vindt een voorstel te doen tot wederver- leening der subsidiën en acht het be ter, het nog eens een jaar aan te zien. In elk geval kan men de zaak aan houden tot de volgende vergadering van het departement, die wellicht voltalliger zal zijn. De heer F. W. van Eeden brengt in 't midden, dat de leden van dit departement zooveel van de musea kunnen profiteeren. Vandaar acht spreker het wenschelijk, dat het de partement, zij't dan ook door een kleine bijdrage zijne belangstelling voor de musea toone. Besloten wordt deze verzoeken aan te houden tot de vergadering, waarin de rekening over het departement over 1894 zal worden behandeld. Haarl. IJsclub. Maandagavond werd op een der bo venzalen van het Nutsgebouw de jaarlijksche vergadering gehouden van de IJsclub Haarlem en Omstreken. Nadat eerst eene bestuursvergade ring was gehouden werd ten acht ure de deur der vergaderzaal opengezet voor de leden. Helaas! waren de an tecedenten omtrent vorige jaarverga deringen reeds zoodanig, dat het be stuur niet op eene groote belangstel ling van de leden behoefde te reke nen, dezen keer was het slechts éen lid, die ter vergadering verscheen. Dat bewuste lid moet zich ongetwijfeld wel gewichtig hebben gevoeld, terwijl hij daar zat, omringd door leege stoe len, tegenover de vijf bestuurs leden. Immers hoofdzakelijk voor hèm was het, dat het jaarverslag over het afgeloopen jaar door den secretaris werd voorgelezen, voor hèm was het dat de penningmeester verslag uit bracht over den toestand der finan ciën. Yoor het bestuur moet het even wel hoogst onaangenaam zijn steeds voor eene nagenoeg leege zaal verant woording afteleggen van hare verrich tingen over het afgeloopen jaar. Wel is waar is het daardoor gevrijwaard voor een eventueele oppositie maar tevens blijft de waardeering voor de bemoeiingen van het bestuur uit. Terecht sprak de heer mr. G. C. Everwijn Lange aan het einde der vergadering dan ook zijne teleurstel ling uit over de treurige opkomst der leden. Uit de jaarverslagen bleek, dat het aantal leden weer is toegenomen, en dat het vorige seizoen weinig ver meldenswaardigs heeft opgeleverd tengevolge van het afwisselend weer in het ijsseizoen, waardoor ook geen ijsfeesten konden worden gehouden. De rekening sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 3826.58j£. Het batig saldo in kas is f656.66. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd door eene daartoe aangestelde commissie van 2 leden, nagezien en goedgekeurd. Nadat een 60-tal voorloopige leden en-bloc aangenomen, en 4 aandeelen der geldleening uitgeloot waren, werd overgegaan tot verkiezing van 5 be stuursleden, wegens de periodieke aftreding van de heeren jhr. W. Ph. Teding van Berkhout, voorzitter; G. C. Merens, penningmeester en mr. W. van Huist, adjunct-penningmees ter, en het bedanken van de heeren F. N. G. Haitsma Muiier en E. C. van Son. De periodiek aftredende le den werden herbenoemd en namen de benoeming aan en tevens werden benoemd de heeren C. J. Posthnma en J. Fontijn. De heer Haitsma Mu iier, die reeds langer dan 20 jaar bestuurslid is geweest, werd benoemd tot eerelid. Medegedeeld werd nog, dat bij ver kregen machtiging van den Ned. Schaatsenrijders Bond op de baan onder O verveen dezen winter het Kampioenschap van NoordHolland verreden zal worden. Hierna werd de vergadering ge sloten. Bij vonnissen der arrondissements rechtbank alhier do. 23 October 1894, zijn in staat van faillissement verklaard 1°. Cornelis Willem Mohnke, win kelier in galanteriën, glas, por- celein en aardewerk wonende te Mon nikendam, met ingang van 22 Octo ber 1894. Rechter commissaris Jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer curator Mr. H. Ph. 't Hooft, advocaat en procureur te Haarlem. 2°. Hendrikus Hermanus Gunst, koopman en winkelier in galanteri ën te Haarlem, met ingang van 22 October 1894. Rechter commissaris als voren, Curator als voren. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend Zaterdagavond van 8£ tot nnr. Lokaal „Dooien", ingang Luitensteeg, is gelegenheid tot inschrijving van werkloozen, die minstens 12 maan den in Haarlem woonachtig zijn. Na de vorige maand hebben zich als zonder werk zijnde aangemeld Pakhuisknecht, timmerlieden, schil ders, machinist, touwslager, bakker, schippersknecht, losse,werklieden,win kelbediende, aardwerkers, boorderen een voor kantoorwerk bekend met de moderne talen. Heeren Werkgevers, welke van deze aanbieding wenschen gebruik te ma ken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen in te zenden bij de leden der Commissie of op den zittings avond. Namens de Commissie: J. HUIZING, Secret Zeevisscberij. Maandag kwamen te Zandvoort aan 2 Zandvoortsche bomschuiten. Besom ming f52 en f54. De prijzen der visch waren bakschol f 1.50 tot f 4.50, schar ren f2.30, pieterman f 1.80 per mand, tong f0.20 tot f 0.80, knorhanen f 0.70 en rog f0,15 tot 0.45 per stuk. FEUILLETON Naar het engelsch van CHARLES READE. 2) HOOFDSTUK I. Pinder liep een eind door en keerde toen terug. Het on derhoud werd voortgezet en scheen niet te zullen eindigen. De vrouw, die hij liefhad, haastte zich niet om naar haar ontstelden vader terug te keeren en toen zij dit deed, wat was toen het gevolg Mansell werd uitgenoodigd om binnen te komen en de deur werd achter hem gesloten in plaats van voor zijne neus. De scherpe pijl der jaloezie doorboorde Joe's hart. Hij was tegelijk woedend en wanhopend, en ten slotte bevreesd voor zichzelf besloot hij om James Mansell te vermijden, daar hij, nu duidelijk Sarah's voorliefde voor dezen was gebleken, geen kans meer had. Zijne liefde was echter te sterk, dan dat hij de wandelingen uit de kerk wilde missen, en Sarah verzette er zich nooit tegen, dat hij haar vergezelde, evenmin, dat hij daarna bij hen het avondeten bleef gebruiken. Hij was er echter zeker van, daar dan zijn mededinger te vinden, en niet meer dan geduld te worden. Aldus verliep eenige tijd. Hij zag niet, wat er tusschen Mansell en Sarah Brent voorviel, maar wel ontdekte hij, dat er langzamerhand tusschen haar en hem een diepe kloof ontstond. Zij was nog altijd koel beleefd jegens hem, maar schonk hem nauwelijks aandacht. Gedurende die korte wan deling uit de kerk, het eenig overblijfsel hunner verbroken vriendschap, scheen zij dikwijls met hare gedachten elders te zijn. De dag kwam waarop zelfs dit voorrecht hem werd be twist. Op een Zondag verscheen James Mansell vroeger dan gewoonlijk in Greenstreet. Hij hoorde waarheen Sarah was gegaan en ging haar te gemoet. Zij liep met Pinder. Mansell had wat gedronken en wist misschien niet hoe weinig reden er voor hem bestond om jaloerseh te zijn. Op ruwe wijze drong hij zich tusschen Pinder en miss Brent in, en nam haar arm aan dien kant waar Pinder steeds had geloopen. „Wat zijn dat voor manieren?" zeide Pinder. „Dat zijn mijne manieren," was het op trotschen toon ge geven antwoord. „Het is volstrekt onnoodig, dat zij met u wandelt." „Beleedig haar in ieder geval niet. Al twee jaar lang wan delen wij met elkaar." „Nu dan kunt gij voortaan met een ander meisje gaan wandelen.'1 „Niet op nw verlangen lomperd 1" „Verlangt u soms naar een pak slaag?" „Neen, dat hebt u noodig." James Mansell antwoordde met een vuistslag, waarop Pinder niet bedacht was, zoodat hij bijna viel. Een tweede zou gevolgd zijn, wanneer Pinder dien niet behendig had ge pareerd en hem er op zijne beurt een toediende, die raak was terwijl hij uitriep „Lafaard, om iemand onverhoeds aan te vallen." Sarah was zeer ontsteld en klemde hare handen in elkaar. „Zoek toch als 't u blieft geen twist om mij 1" „Ga wat op zij," zeide Mansell driftig. „Daar moet een einde aan komen." Sarah gehoorzaamde den man, die onge twijfeld haar meester was en smeekte hem om Joe Pinder niet rnw te behandelen; hij was toch een vriend. Mansell had haar namelijk zulke verhalen van zijne kracht en moed gedaan, dat zij door zijn bluf en hare blinde liefde meende, dat niemand tegen hem was opgewassen. Hij bokste goed en trof Pinder verscheidene malen maar niet krachtig. Beiden waren weldra door het gevecht opgewonden en vochten ongestoord in het midden van de straat. Sarah Brent vouwde de handen, jammerde en smeekte haar held om barmhartig te zijn. Haar geweten zeide haar, dat haar onschuldige vriend op alle manieren het hard te verantwoorden had. Nadat haar held verscheidene slagen had uitgedeeld en zijn tegenstander reeds bloedde, ontving hij een opstopper

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1